M-l'l 83 De Moespot opknappen, bibliotheek in Hummeltjeshonk Leusden para Tarrafal Huurcontract Speelotheek met VOC niet verlengd SS-S™1"00""" 'sa-Sar*** Üe leusder krant SERVA V0LV0 lommissie Welzijn en Huisvesting adviseert over sociaal-cultureel werk in Achterveld: Caravan controle Kinder carrousel Open Monumentendag KEISTAD B.V. Ss 00K AUTOlSStLT T^^rw^óoRï Onafhankelijk nieuwsblad voorde gemeente Leusden MITSUBISHI DEALER KONIJNTJE IN DE WETERING HOOFDREDAKTEUR Jur van Ginkel KANTOOR LEUSDEN Asschatterweg 19 Postbus 11 3830 AA Leusden- Centrum Telefoon 033-941495 Uitgave BDU BV krant DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1988 - 20e JAARGANG NO. 37 (van onze medewerkster) LEUSDEN - De leden van de commissie Welzijn en Huisves- |ng bezochten dinsdagavond 6 september een aantal locaties Achterveld. Alle locaties worden gebruikt, of zouden ge mikt kunnen worden voor Sociaal Cultureel Werk in Achter- eld. De commissieleden bleken het er in de daaropvolgende ergadering over eens, dat een betere huisvesting voor de bliotheek dringend gewenst is. Een leeg lokaal in de voorma- ge katholieke kleuterschool Hummeltjeshonk zou ruimte kun- en bieden. Daarvoor is nader overleg nodig met het Katholiek hoolbestuur. De Moespot, waarvoor een aantal jaren gelden het einde in cht leek, zit tegenwoordig weer bijna helemaal vol sociaal- iilturele aktiviteiten. Daarnaast functioneert ook Ons Gebouw s domicilie voor een aantal clubs. Het bestuur van Ons Ge- ouw, waaronder een afgevaardigde van de raad de heer Issendrijver, heeft zich in de ogen van de commissieleden chter uit de markt geprijst door bruiloften en partijen ruimte ieden. Met als gevolg dat de commissieleden adviseerden aan et College de Moespot een broodnodige opknapbeurt en even- iele uitreiding te geven. De commissieleden waren het hun bezoek over een aantal za- Bn roerend eens. De Sociaal-Cul- rele aktiviteiten die m Achterveld aarsvinden zijn te groot m aantal ze m een van de bestaande ebouwen onder te brengen. Het intal is echter niet groot genoeg n de twee beschikbare gebou- en optimaal te vullen. NOBLEMEN Problemen zijn ontstaan omdat ierzijds het voormalige college voorhand besliste dat de Moes- >t in de toen nabije toekomst niet eer nodig zou zijn voor sociaal- üturele aktiviteiten. Het college mg er toen van uit de Moespot af kunnen stoten. Het SOCCLE als iherende organisatie had in haar egroting geen post groot onder- Dud, waardoor dit bij de Moespot :hterwege bleef. Met als gevolg a. een aantal rotte vloeren. Sindsdien draait de Moespot :hter weer volop. Het gebouw rkeert niet in een dermate echte staat dat onmiddelijke oop vereist is, zodat een goede pkriapbeurt te overwegen is. Het probleem anderzijds is de nduidelike signatuur, volgens de commissieleden, van Ons Gebouw. Dit gebouw, ooit begonnen als „een soort dorpshuis" met ge meentelijke steun in de vorm van een zogenaamde bijdrage au fonds perdu, wordt beheerd door een Stichtingsbestuur waarin de heer Harm Ossendrijver namens de raad zitting m heeft. Mede doordat het stichtingsbestuur bruiloften en partijen toeliet en doordat het ge bouw, net als de Moespot overi gens, niet is ingedeeld volgens wat men nu zou wensen voor sociaal- culturele aktiviteiten, zijn smds 1979 verschillende aktiviteiten uit het gebouw verdwenen, zoals de muziekvereniging DWS, de jonge- renaktiviteiten, hobbyclubs, Wel fare en de cursussen van Latent Talent. De bibliotheek is gevestigd in de kelder van Ons Gebouw, waarin ook een aantal schietbanen zijn ondergebracht. Dne maal in de week moeten de medewerksters van de bibliotheek boekenwagens en stellingen uitzetten, alle boeken uit kisten halen en op de planken zetten en na afloop van de ope ningsuren weer inruimen en oprui men. De commissieleden waren het er over eens dat deze situatie niet houdbaar is. Waarbij ook de muffige vochtige lucht m de kelder een aantal keren een bijzonder slechte staat zou ver keren. Bij het bezoek van de com missieleden stelde men vast, dat dit meeviel. Weliswaar moest het dak nodg worden schoongemaakt, het gras groeit daar kniehoog, maar het gebouw behoeft met onmid dellijk afgeschreven te worden, volgens de commissieleden BIBLIOTHEEK De Moespot in Achterveld. Na een jarenlange discussie over het voortbestaan van dit gebouw hjkt het erop, dat het bouwwerk waar in 1945 een historische ontmoeting plaats vond tussen de geallieerden en de Duitsers, waarbij afspraken werden gemaakt over de voedseldroppingen in het westen van ons land, kan blijven staan (archieffoto Leusder Krant). ter sprake kwam. Het vertrek van de bibliotheek uit Ons Gebow zou echter nog meer ruimte achterlaten bij deze toch al met meer optimaal gebruikte voorziening. Het bestuur van Ons Gebouw heeft m overleg met de gemeente Leusden naar vo ren gebracht dat de verloren gega- ne aktiviteiten weer terug te halen zouden zijn zodra de bibliotheek in het niet meer voor onderwijs ge bruikte kleuterschooltje Hum- metjeshonk werd ondergebracht, net als een aantal jongerenaktivi- teiten, waarna het bestuur van Ons Gebouw de voormalige kleuter school zou kunnen overnemen en kunnen exploiteren. De Moespot zou dan kunnen worden gesloten. De gebruikers van de Moespot zijn het daar niet mee eens. De commissieleden ook met. Zij adviseerden het college geen medewerking te verlenen aan de levende wensen van de stichting Ons Gebouw. Het gebouw de Moespot zou in zijn huidige vorm gehandhaafd moeten worden en er zou een in ventarisatie moeten worden ge maakt van de noodzakelijke onder houdswerkzaamheden en de daar- aanverbonden kosten. HISTORISCH Over de Historische waarde van het gebouw de Moespot lopen de meningen uiteen. Volgens sommi gen is het lokaal waann de histori sche ontmoeting tussen de Duiters en de Geallieerden plaats vond al lang afgebroken. Onlangs meldde een Engelse ooggetuige dat het lo kaal nog wel degelijk aanwezig was. De commissieleden waren het er over eens dat m ieder geval niets in het gebouw verwees naar de historische ontmoeting, zodat de daaraan toegedichte waarde slechts in de hennnenng bij de mensen leeft. „Hetgeen niet betekent dat niets in het gebouw zou kunnen worden aangebracht ter herinnering" merkte Harm Offereins (GPV/SGP) op, terwijl Wil van der Kar (CDA) pleitte voor behoud van de oude lokalen die nog bijna in authendie- ke staat verkeren. Om die histori sche reden de Moespot voor de sloot te behoeden vond de com missie niet relevant. De sociaal- culturele aktiviteiten pleiten meer voor behoud. PEUTERSPEELZAAL In de gemeenteüjk notitie stond dat het lokaal waarin m Achterveld, de peuterspeelzaal gevestigd is, in De bibliotheek zal beter gehuis vest moeten worden in Achterveld. Daar waren alle commissieleden het over eens. De huidige huisves ting in een muffe kelder, met dne maal per week enorme versjouw en uitpakwerkzaamheden, kan niet langer. Bovendien kunnen veel ou dere bewoners van Sint Jozef de trap naar de bibliotheek niet af, zodat deze bii uitstek voor hen be doelde voorziening voor hen niet bereikbaar is. Maar waar de bi bliotheek wel ondergebracht dient te worden wisten de meeste com missieleden ook niet. De wensen van het bibliotheek- bestuur omtrent grootte, werden door met name Harm Offereins wel erg ruim bemeten gevonden. In plaats van de nu in gebruik zijnde 63 m3 wensen zij 360 m3, maar 250 m3, ongeveer de grootte van twee schoollokalen, zou mogelijk moe ten zijn. De Katholieke school in Achter veld geeft toe een lokaal over te hebben, maar zegt dit lokaal niet te willen afstaan om „schoolorgani satorische redenen". Gemeentelij ke ambtenaar de heer Lakeman, wees de commissie er echter op dat volgens de wet op het basison derwijs, in het uitvoeringsbesluit staat opgenomen dat een school met dependances de verplichting heeft eerst het hoofdgebouw volle dig op te vullen. Hierdoor zou op korte termijn een lokaal van 75 m2 en een stuk gang, in de voormalige kleuterschool Hummeltjeshonk, vrij kunnen komen voor de biblio theek. De commissieleden van Welzijn en huisvesting gaven bijge volg het College de raad nog maar eens met het katholieke schoolbe stuur te gaan praten. Zaterdag voorstelling straattoneel van De Eendracht op 't Erf Pag. 3 Stichting Valleiconcerten presenteert programma voor komende seizoen Pag. 3 Volksdansgroep Saxneach Gan trekt er steeds verder opuit: zaterdag folkloristische rommelmarkt Pag. 5 Leusdense kerken actief: „Kerk aan bod" Pag. 5 Zaterdag Prijzenslag vanuit Leusden Pag. 6 Rubriek: Ouder worden Pag. 6 Basisschool De Brink bestaat 25 jaar: „Een kleiner wordende school heeft zeker zijn charme" Sport: Eredivisie handbal m De Korf Interview: Leusdense Ali Veenstra eerste bij dames veteranen m triathlon van Almere DOKERSDIENST: tel. 941210 Pag. 9 LEUSDEN - De Leusdense politie deelt mee, dat gestart wordt met de controle op geparkeerde caravans in Leusden. Ieder jaar vormen ge parkeerde caravans een bron van veel klachten, omdat ze langdurig op parkeerplaatsen worden ge stald. De maximale boete die daarvoor staat is driehonderd gulden. De contróle zal voortduren tot in okto ber. LEUSDEN- Het Vrouwen Ontmoe- tings Centrum (VOC) houdt op vrijdag 9 september in t Vooron- iEUSDEN- In de expositieruimte van het gemeentehuis wordt n het kader van de manifestatie 'Leusden para Tarrafal' een 'xpositie ingericht over het dorpje Tarrafal op de Kaap Verdi- fche eilanden. De expositie zal vanaf morgen (vrijdag 9 sep- ember) te bezichtigen zijn. De gemeente Leusden heeft een ultureel samenwerkingsverband iet Tarrafal en wil op deze wijze achten een bijdrage te leveren an het verbeteren van de levens- .andaard van de bevolkkinbg in arrafal. Op de tentoonstelling zijn video- produkties en dia-voorstellingen te bekijken, terwijl er tevens een tweedehands boeken-markt, waarvoor al een aanzienlijke hoe veelheid materiaal binnen is geko men, zal worden gehouden. De heer Duarte Pais, die in Delft promoveerde op een scriptie met als onderwerp de woonomstandig heden op de Kaap Verdische eilan den, zal daar ui het Nederlands één en ander over komen vertellen. De heer Duarte Pais is op de Kaap Verdische eilanden werkzaam ge weest. De Wereldwinkel Amersfoort zal op de expositie aanwezig zijn met een stand, waar ondermeer tonijn uit Tarrafal te koop zal wor den aangeboden. Daarnaast komt er een foto-expositie, die is samen gesteld door het Museum van Land en Volkenkunde uit Rotterdam De opening van de expositie, waarvoor ondermeer tal van Leus dense organisaties, alsmede het college van B&W zijn uitgenodigd, staat gepland voor vrij dagavond om 19.30 uur. De groep Os Velhos Amigos zal één en ander met live muziek opluisteren. De expositie is behalve vrijdag te bezichtigen op dinsdag 13 septem ber (van 9.00 uur tot 11.30 uur) er op woensdag 14 september (van 14.00 uur tot 16.00 uur). Op woensdag is er tevens een kindermiddag met muziek, popcorn en kleurplaten. LEUSDEN - Het huur contract van speel-o- theek „Hangertje-tik" met het Vrouwen Ontmoe tingscentrum wordt niet verlengd. Dit contract loopt op 1 december a.s. af. Hetgeen betekent dat na die datum vervangen de ruimte voor de speel- o-theek gevonden dient te zijn. Ineke Jansen (PvdA) wees de wethouder Evelien Blom hierop in de rondvraag van de commissievergadering Wel zijn en Huisvesting. Wethou der Evelien Blom antwoordde de commissie Welzijn en Huis vesting op het feit dat het zoe ken naar nieuwe huisvesting in de eerste plaats een zaak is voor het stichtingsbestuur van de speel-o-theek. Ze beaamde de toegezegde medewerking van de ge meente en de grote inspannin gen die reeds door het bestuur van de speel-o-theek zijn ver richt om nieuwe ruimte te vin den. Tot nu toe zonder suces. De heer Pellikaan (ambte naar afdeling Welzijn) opper de de mogelijheid de noodlo- kalen welke bij de gerefor meerde basisschool de Holm geplaatst zullen worden wat groter te maken, zodat ruimte vrij zou komen voor een kas- tenwand. Deze noodlokalen zullen verder gebruikt worden door peuterspeelzaal Blijhof 2, nu nog gevestigd tegenover openbare basisschool de Heerd. Eventuele ruimte in Groot Krakhorst zou om finan ciële redenen Onmogelijk zijn. ruimte in scholen is niet vrij. Het bestuur van de stichting „Hamertje-tik" heeft in de af gelopen maanden reeds tien tallen lokaties bezocht en be keken, echter zonder resul taat. LEUSDEN- In het kader van de Landelijke Open Monumenten dag, die dit jaar op zaterdag 17 september voor de tweede ach tereenvolgende keer wordt ge houden, is in Leusden een spe ciaal programma in elkaar gezet. De Historische Kring Leusden heeft een route uitgezet, die langs historisch interessante bouw werken in de gemeente voert. Het evenement begint om 10.00 uur en duurt tot 16.00 uur. De start is bij 't Claeverertblad, De Brink 16, waar een gratis kop koffie en een koek op de deelne mers liggen te wachten. Bij 't Clae- verenblad zijn ook de fiets- en auto routebeschrijvingen verkrijgbaar. De route in de gemeente Leus den voert langs de St-Jozefkerk aan de Hamersveldseweg en via de As- schatterweg naar de gelijknamige kerk in Achterveld. Beide kerken zijn geopend voor bezichtiging. De rit eindigt bij de boerderij van de familie Voltman, 'Oud Eemelaar' genaamd. Ook de boerderij is te bezichtigen. De familie Voltman (advertentie) Telefoon in sta Naties pQ^él Hamersveldseweg 6d geeft zelf tekst en uitleg. De landelijke Open Monumen tendag, die vong jaar ruim 350.000 deelnemers trok, is een gratis eve nement en beoogt geïnteresseer den nader in contact te brengen met het waardevolle cultuurhistori sche erfgoed. In Leusden trok de eerste Monumentendag, vong jaar, ruim honderd belangstellenden. In de provincie Utrecht doen ruim 30 gemeenten mee aan de Landelijke Open Monumentendag. der, in de kelder van het gemeen tehuis, een kennismakingsoch tend ten behoeve van de zoge naamde Carrousel. De Carrousel is gestart door een aantal vrouwen, die daarmee beo gen spelgroepjes voor kleine kin deren te starten, zodat jonge moe ders meer vrije tijd krijgen om bij voorbeeld andere mensen ont moeten. Het is de bedoeling dat moeders bij toerbeurt een aantal uur voor vier of vijf kinderen zor gen. Een Carrousel wordt zoveel mo gelijk per wijk georganiseerd. Be langstellenden kunnen contact op nemen met Ineke Lucas (943057) of Rita Platteel (948148). De kennis makingsochtend op vrijdag in 't Vooronder begint om 9.00 uur en duurt tot 11.15 uur. (advertentie) AMERSFOORT PEALER Amsterdamseweg 7 lel. 033-630154 Hogeweg 45 - Amersfoort Telefoon 033-724624 mazda-servicedealer VOOR LEUSDEN r^bloemehdm. «„«ME» OFFICIAL LEUSOEN DEALER VOOR AMERSFOORT FL TELEFOON 033-622263 SPEELOTHEEK: .Voorwaardelijk Ophoepel Contract.

Leusder Krant | 1988 | | pagina 1