/oorstelling straattoneel 'De Dwazen' Stichting Valleiconcerten oresenteert programma LEUSDEN leusden krant; oneelvereninging De Eendracht zaterdag op 't Erf: amermuziek in Leusden en Barneveld: leusder krant Wieldoppen ontvreemd Fancy-fair Voorlezen het ponterhuis Eén jaar cel geëist voor plegen incest Jokaal Leusden Ernesto en de nazomer LEUSDER KABELKRANT KANAAL 4 plaatselijk nieuws .DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1988 ,EUSDEN - A.s. zaterdag, 10 september, zijn op 't Erf, tegen- •r het gemeentehuis in Leusden, twee voorstellingen te zien i het door regiseuze Dicky Rep bewerkte toneelstuk „Dwa- Om 11.30 uur en om 15.00 uur spelen de tien leden van het :elschap de Eendracht de voorstelling in wat in meerdere richten een première genoemd mag worden. aanstaande zaterdag treedt het iwe gezelschap de Eendracht het eerst voor „het voetlicht", eelvereniging de Eendracht laat weliswaar sinds 1933, maar ft als organisatie emge tijd een end bestaan geleid. De „Een- cht" was zoek binnen de vereru- j, letterlijk en figuurlijk. Begin jaar besloot regisseuze Dicky dat het tijd was voor een nieu- start. Haar roep om nieuwe, lousiaste toneelspelers, lever- ine nieuwe leden op. Drie jon en, afkomstig uit de afdeling jdtoneel van de toneelverni- j, voegden zich bij het nieuwe elschap, terwijl vijf oude leden stormen doorstaan hadden, i elf mensen, bestaande uit mannen en 8 vrouwen tussen zeventien en ruim veertig jaar, - nen sinds dit voorjaar een en- isiaste nieuwe amateur-club. iesbeth Rem (28 jaar), secreta- - nan het bestuur en actief speel ster vertelt over de afgelopen tijd: „In het begin kwamen we eenmaal per week, ergens bij iemand in de huiskamer, bij elkaar. We deden daar wat aan dramatische expres sie." Zijzelf heeft als afgestudeerd kleuterleidster met een warme in teresse voor creatief spel, enige ervaring. De kersverse voorzitter Ines van Zandwijk, (38 jaar) vond in de op roep van afgelopen voorjaar een goede reden om in haar nieuwe woonplaats op een leuke manier aan nieuwe contacten te komen. Beide hebben hun draai gevonden in de nieuwe opzet. Na het uitleven, onder de „rede lijk strakke leiding van Dicky Rep", in spelvormen, ging men over tot het bestuderen van toneelstukken, waarover ideeën op papier wer den gezet. De aanvankelijke be doeling om opnieuw letterlijk de planken op te gaan, werd voorals nog verlaten. Gekozen werd voor straattoneel. Toneelgroep de Eendracht koos voor straattoneel omdat: „Een voorstelling in een theater als avond-vullend is bedoeld. De toe schouwers dienen een hele avond stil te zitten kijken. Dat is iets dat vrij diep gaat. Bij straattoneel blij ven de mensen even staan kijken. En als het leuk is, misschien even langer," verklaarde Ines. „Terwijl de kosten van een voor stelling in een zaal natuurlijk ook veel hoger zijn dan bij een straat voorstelling. En, je raadt het, to neelvereniging de Eendracht is een bijzondere arme vereniging. We hebben subsidie aangevraagd, maar de beslissing daarover laat nog even op zich wachten." „Bovendien," vulde Liesbeth Rem aan, „is op straat spelen voor de kersverse spelers ook prettig. Ze gaan onder in de drukte van het winkelcentrum. Het is wat vrijblij vender dan spelen in de doodse stilte van een grote zaal." De laatste weken repeteerde de groep hard. Iedere donderdag en dinsdag in het lokaal van peuter speelzaal Pinkeltje. Gekozen is Liesbeth Rem en Ines van Zandwijk zijn vastbesloten om De Eendracht weer nieuw leven in te blazen. De straattoneel-voorstelling De Dwazenkomende zaterdag twee maal te zien op 't Erf, is daartoe een eerste aanzet. voor het Engelse stuk Fools, ver taald door Nel Simon tot Dwazen en bewerkt door Dicky Rep tot een voorstelling waann alle tien spelers „een hoofdrol" kregen. „Dwazen" is volgens de aankondiging „een fabel, maar niet met dieren". Over de inhoud willen de beide speelsters nog niet te veel kwijt, behalve dat ze er verschrikkelijk veel zm in hebben en niet precies durven te zeggen hoe lang hun op treden zal duren. „De streeftijd is ongeveer dertig minuten, maar bij het oefenen spelen we tot nu toe nog veel te lang, drie kwartier. We vermoeden ongeveer op veertig minuten uit te komen." Het toneelstuk zal opgevoerd worden in de buurt van Scrum, het standbeeld op 't Erf. Daartoe wordt een eenvoudig plankier als toneel opgericht. De als „simpel" om schreven decors zijn zelfgemaakt, de toneelkleding is zelfverzorgd. Het stuk speelt „toch wel emge jaren geleden". De kersverse groep van de oude vereniging heeft er duidelijk zin in. „Dit is de eerste aanzet om de draad weer op te pakken. Wie weet waartoe dit zal leiden. Mis schien weer tot voorstellingen zo als Eendracht enkele jaren terug wist te verzorgen. Misschien gaan we een hele andere kant op. In ieder geval zijn we op een enthou siaste manier bezig in een leuke groep. Wie zich daarbij wil aan sluiten, is van harte welkom. Voor eventuele informatie is ons tele foonnummer 940604. Iedereen is welkom. Zeker ook mannen." jEUSDEN/BARNEVELD - Ook in het vijftiende seizoen, arin de Stichting Valleiconcerten zich beijvert kamermu- k op niveau in de regio te brengen, is men er in geslaagd een intal ensembles en solisten van naam te contracteren. De ncerten zullen, evenals in de voorafgaande jaren het geval is, worden gegeven in de N.H.kerk te Leusden-Zuid en in het luws Museum „Nairac", gevestigd in De Brouwerij te Barne- Het seizoen wordt op dinsdag 4 oktober 1988 in de N.H.kerk te Leusden-Zuid geopend door het Fodor Kwintet, bestaande uit Ma rieke Schneeman, fluit; Bart Schneemann, hobo; Harmen de Boer, klarinet; Jacob Slager, hoorn en Ronald Karten, fagot. Zij zullen bekende Amsterdamse Loeki Stardust Quartet, waarin de blokfluit als enig instrument bespeeld wordt, treedt 19 januari op in de NH-kerk in Leusden Zuid. Onafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Redaktie: Daan Bleuel. Redaktie-secretariaat: Mia Veen en Marijke Bakker. Eindredaktle: Hans Mosterd Inlevering kopij en advertenties: Voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 00 uur, voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 00 uur Redaktie en administratie: Kantoor Leuder Krant. Asschatterweg 19, Leusden-Centrum. Op werkdagen geopend van 9 00 tot 12.00 uur en van 14 00 tot 17 00 uur Telefoon 033-941495 (administratie en redaktie). Abonnementsgeld: 68,80 per jaar. 34,90 per half jaar, 17,70 per kwartaal. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagmiddag 18.00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag lussen 18.30 en 19.30 uur), tel 033-940691. Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420-94206 Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's) bij vooruitbetaling op giro 871441, t.n.v. BDU B.V. te Barneveld, met duidelijke vermelding van de gewenste foto, bet aantal, het nummer van de krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. Nabestellen kost 7,50 per exemplaar (formaat 13x18 cm) en 15,- voor luchtfoto's (formaat 20x25 cm). U kunt ook contant betalen op ons kantoor Leusden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewen ste foto('s) thuis. DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU-krantenkombinatie te Barneveld. LEUSDEN- In het weekeinde wer den van een auto van Leusdenaar B. aan de Landweg vier kunststof wieldoppen weggenomen. De wieldoppen vertegenwoordigden een waarde Van honderd gulden. werken spelen van Danzi, Ligeti, Beethoven en Klughardt. In het Veluws Museum „Nairac" te Barneveld vindt op donderdag 10 november een recital plaats door Jeroen Reuling, cello en Ma- rius van Paassen, piano. Hier staan composities op het programma van Beethoven, Schumann-Duparc en Prokofieff. Het Guarneri Trio speelt op donderdag 15 december m LEUSDEN- In het weekeinde van 10 en 11 september houdt de Leusdense afdeling van De Zon nebloem haar twee-jaarlijkse fancy-fair. De markt is zaterdags van 15.00 uur tot 21.00 uur geopend en zon dags van 10.00 uur tot 17.00 uur. Op de markt worden zelfgemaakte handwerken worden gekocht. Daarnaast is er een rad van avon tuur, een grabbelton, een tweede hands markt en een loterij. De trek king van de loterij vindt op zondag plaats, om 16.00 uur. De fancy-fair wordt gehouden in gebouw De Kom aan de Hamers- veldseweg. LEUSDEN- De bibliotheek is woensdag gestart met een nieuwe serie voorleesmiddagen. In de maanden september, oktober, no vember en december kunnen kin deren van 3 tot 7 jaar voor een leuk verhaal in de bibliotheek terecht. Tot de jaarwisseling staan diverse thema's op het programma, zoals sprookjes, van verre landen, ruzie, herfst, dieren, opa en oma, kinder boekenweek, verhuizen, baby's, plagen, als er iemand doodgaat, kabouters, Sinterklaas, kadootjes, kerstfeest en vuurwerk en oliebol len. (advertentie) SCHOENMODE m Winkelcentrum Hamershol Komemi 4 - LEUSDEN Tel 033-944119 Maandagmiddag geopend Vrijdag koopavond Christelijk Lektuurkontakt BOEKENBEURS '88 Landelijke presentatie van het christelijke boek ZATERDAG 10 SEPTEMBER van 10 tot 17.00 uur e Expositie Joodse Godsdienst in feesten en gebruiken a muzikaal programma en deklamatie e kindercrèche kinderleeszaal e VELUWEHAL BARNEVELD Gratis toegang Leusden-Zuid een nog nader be kend te maken programma. Het trio wordt gevormd door Daruèle Dechenne, piano; Eeva Koskmen, viool en Jean Decroos, cello. BLOKFLUITEN Louter uit blokfluiten bestaat het bekende Amsterdam Loeki Star dust Quartet, waarin Daniël Brug gen, Bertho Dnever, Paul Leen- houts en Karei van Steenhoven hun partijen blazen. Ook zij musiceren m de N.H.kerk te Leusden-Zuid en dit concert vindt plaats op donder dag 19 januan 1989. Op de „Deel" van De Brouwerij te Barneveld zal Martijn van den Hoek, de eerste-prijswinnaar van het Internationale Frans Liszt-con- cours 1986, op donderdag 23 fe bruari de toetsen grijpen voor een programma met werken van De bussy, Mendelssohn en Schumann. Het seizoen wordt afgesloten op donderdag 16 maart 1989 met een optreden van het Haydn Kwartet, bestaande uit Alexander Tal, viool, Kati Sebestyén, viool; Erwin Schif- fer, altviool; en György Schiffer, cello. Jongeren tot 18 jaar hebben bij alle concerten gratis toegang. In lichtingen betreffende abonne menten en losse toegangskaarten kunnen worden verkregen bij de secretaris van de Stichting Vallei concerten, de heer D. A. van Dorp, Willem de Zwijgerlaan 2, 3832 CR te Leusden, telefoon 033-940835. LEUSDEN/UTRECHT - De Utrechtse officier van justitie mr. J. van Hout eiste dinsdag tegen een 40-jarige man, die van 1980 tot februari '85 met zijn dochter incest gepleegd had, achttien maanden gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaar delijk. Daarnaast wil de officier dat de verdachte onder toe zicht van de reclassering blijft en een therapie moet onder gaan. Van '83 tot '86 woonde de verdachte in Leusden. De verdachte leefde gescheiden verdriet van", reageerde de man, van zijn vrouw en twee kinderen. Regelmatig kwamen zijn in 1980 vijfjarig dochtertje en zijn zoontje hem en zijn tweede vrouw in de weekemden opzoeken. Op de zit ting bekende de verdachte met zijn dochter ontuchtige handelingen te hebben gepleegd. Ook had hij „één keer voorgedaan hoe je kin deren moest maken". Rechtbank president mr. P. van Schendel hield de man voor dat het land zelf ver klaringen heeft afgelegd en brie ven heeft geschreven waaruit zou blijken dat er veel meer gebeurd is dan wat de verdachte wil toegeven. Het meisje zou onder andere voor geld aan andere mannen zijn „uit geleend". Maar de man ontkende ten stelligste, dat dit soort dingen voorgevallen waren. Mr. Van Schendel verbaasde zich erover dat de verdachte het schadelijke van zijn handelwijze niet tijdig heeft ingezien. „In 1985 stonden de kranten toch al vol met verhalen over incest", meende de president. „Ik heb er veel spijt en door Jan Versteegt Op het midden van de oce aan lag de afgelopen dagen de oude tropische cycloon „Ernesto". Deze werd tot ge wone depressie gedegra deerd, ingevangen in de straalstroom en zette koers richting Britse Eilanden. Daarbij ontstond een aantal kernen. Ernesto heeft grote hoeveelheden warme lucht, afkomstig van zuidelijke breedten, in beweging gezet richting vasteland van Euro pa. In dit soort situaties wor den hogedrukgebieden ge vormd boven het continent. In de hogere luchtlagen wordt hun positie flink ver sterkt, maandag was het nog niet zover. Een frontale sto ring trok over Zuid-Holland via ons gebied naar Gelder land. In Leusden liet de storing bijna 13 mm neerslag achter. Bij mij in de Achterhoek viel meer. Ruurlo kwam op bijna 17 mm. Nadat de storing was gepasseerd bouwde zich snel een hogedrukgebied op met de kern dichtbij ons land. De luchtbewegingen kwamen daardoor nagenoeg tot stil stand en mede door afkoeling ontstaat in de ochtenduren lokaal zeer dichte mist. In deze tijd van het jaar vaak optredend in de spitsuren. Oppassen geblazen derhal ve. Het hogedrukgebied trok gisteren richting Noord- Duitsland. Samen met ge noemde ex cycloon Ernesto kwam een zuidelijke stro- ming op gang. In Zuid Europa is nog genoeg warme lucht voorhanden om ons nog een meer nazomers weerbeeld te geven. Volgens de verwach tingen eerder deze week zal het hogedrukgebied van daag een verbinding leggen met een sterk hoog boven Noord Rusland. Tegelijker tijd dringt een frontensys teem over de Britse Eilanden naar het oosten op. De stro ming wordt dan meer zuid oostelijk en dat kan leiden tot een zomers hoogstandje wat de temperatuur betreft. Van daag kan het 25 graden zijn geweest. Wel zal het front voor meer bewolking hebben zorggedragen. De verdere ontwikkelin gen zijn wat dubieus. Mor gen stond de passage van het front met enkele buien op het programma, onder gelijktij dige afkoeling. Maar erva ring leert dat met een sterke hogedruk boven het vaste land fronten heel vaak sterk vertragen en daarbij hun ac tiviteit verliezen. We moeten even afwachten hoe het mor gen afloopt. Naar het weekeinde toe zijn de vooruitzichten niet ongunstig. Van de oceaan op nieuw hogedruk en op de weerkaart voor zaterdag een kern boven Ierland met uitlo per naar ons land. Dat geeft zicht op weliswaar fris, maar redelijk nazomerweer. De kans op neerslag is de ko mende dagen klein lijkt mij. Al met al kan een ver dwaalde tropische cycloon bij ons gunstig werken, nadat hij aan de andere kant van de oceaan zijn verwoestende activiteiten heeft verricht. Het hogedrukgebied boven Noord Rusland sloeg met succes een frontensysteem boven Scandinavië af. Hier door keerde de zomer terug in Finland en Lapland. Daar kwam de temperatuur weer boven 20 graden. Zeer warm was het begin van de week nog in Spanje. Lokaal steeg het kwik daar tot ruim 35 graden. „nu ben ik ook begonnen met boe ken over incest te lezen". Inmiddels is het slachtoffer onder psychiatri sche behandeling. Zij had veel last van hoofdpijn en at en sliep slecht. Het college informeerde of de ver dachte van deze klachten op de hoogte geweest was. Maar de man zei hier weinig van gemerkt te heb ben. Zo het meisje zich al eens met lekker voelde, weet hij dat aan de wellicht slechte behandeling die ze van haar moeder en stiefvader kreeg. De officier nam het de verdachte kwalijk dat hij het kind „m een zorgwekkende toestand" gebracht had en wees erop dat zij wellicht nooit meer sexualiteit als iets ple zierigs zal ervaren. Mr. L. Schyns, raadsman van de Leusdenaar, be pleitte een kortere gevangenisstraf omdat zijn cliënt dan eerder aan een therapie kon beginnen. „Ieder een is daar bij gebaat", meende de advocaat Uitspraak op 30 septem ber. Aktueel en snel. De Leusder Kabelkrant is dagelijks 24 uur per etmaal te zien op kanaal 4 van het Leusdens kabelnet. Naast een aktuele lokale berichtgeving brengt de kabelkrant de volgende dagelijkse rubrieken: De agenda van de dag Het weer in Leusden Filmagenda Aankondigingen Verenigingsnieuws Regionaal nieuws Met als extra in het weekeinde: Aktueel sportnieuws Sportuitslagen Recept van de week Theater-agenda Filmtips Medische diensten Aanvangstijden kerken En natuurlijk aanbiedingen van onze adverteerders! Voor uw aankondigingen en andere berichten kunt u dagelijks bellen met de kabelkrant-centrale: 03420-94292 (Boudewina de Boer) Advertenties: Voor het adverteren op de Leusder Kabelkrant zijn er de volgende mogelijkheden: Volledige BEELDPAGINA met logo Tarieven op aanvraag. Kortingen op kontrakt. KABELSPOTS, deelpagina met kleurgebruik, zonder logo: 75,- per dag. KABELTJES, vraag Sc aanbod. Eerste twee regels 6,- per dag, elke regel meer 6,- (betaling kontant op ons kantoor). Van harte gefeliciteerd! Felicitatie-rubriek. Hetzelfde tarief als de KABELTJES. Informatie over adverteren: BEL Henk-Jan Westland, telefoon 033-941495. Hij komt desgewenst graag eens bij u langs voor een gesprek over adverteren op de LEUSDER KABELKRANT, de huis-aan-huis BEELDBUISKRANT! Donderdag 8 september. 20.00 uur: Vergadering raads commissie openbare werken/ ruimtelijke ordening, commissie kamer gemeentehuis. 21.00 uur Jazz Podium, bassist Raphael Soffner met kwartet Wie- be Haanstra/Jan Verwey, café De Swartesteegh, Zwarteweg. Vrijdag 9 september. 09.00 uur: Kennismakingsbijeenkomst voor 'Kindercarrousel', VOC ,'t Vooronder, kelder van het ge meentehuis, Burgemeester van der Postlaan 2. 19.30 uur: Opening expositie Leusden para Tarrafal, expositie ruimte gemeentehuis, ingang Bur gemeester van der Postlaan 2. 20.15 uur Opening expositie Frans M. Jansen, Galerie 't Claeve- renblad, De Brink 16. Zaterdag 10 september. 10.30 uur Feestelijke ingebruik name meuwe brandweerauto, Brandweergarage, Zwarteweg 18. 13.00 uur Open middag brand weer, Brandweergarage, Zwarte weg 18. 14.00 uur Officiële opening ten toonstelling Vrije Kwasten, 't Voor onder, kelder gemeentehuis, Bur gemeester van der Postlaan 2. 14.00 uur. Folkloristische rom melmarkt dansgroep Sameach Gan, De Blijhof, Lisidunalaan 2. 15.00 uur Fancy Fair De Zonne bloem, De Kom, Hamersveldse- weg. 20.00 uur Dans-contactavond voor alleenstaanden in De Mof m.itlv. marimba combo, Amhem- seweg, Leusden-Zuid. Zondag 11 september. 10.00 uur Fancy Fair de Zonne bloem, De Kom, Hamersveldse- weg.

Leusder Krant | 1988 | | pagina 3