Volksdansgroep Sameach Gan trekt er steeds vaker op uit 'Kerk aan bod' Sameach Gan organiseert folkloristische rommelmarkt ona van den Burg denkt nog lang niet aan stoppen: Leusdense kerken belichten veel interessante thema's: Overvallers Zaterdag 10 september op terrein van Blijhof: Aanrijding DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1988 plaatselijk nieuws LEUSDEN - Al ruim 13 jaar is de Leusdense Ilona van den Burg aktief bezig met volksdansen. Ze heeft er nog lang niet genoeg van. „Ik stop alleen als me iets zbu overkomen en ik echt niet meer verder kan", aldus de nog steeds enthousiaste leidster van volksdansgroep Sameach Gan. Ilona en de leden van haar volksdansgroep zijn al bezig met de voorbereiding van het derde lustrum dat in 1990 plaats zal vinden. Als het aan de nu zesenveertigjarige Ilona ligt maakt ze het twintigjarig bestaan van Sameach Gan ook nog wel mee als cursusleidster. door Frits van Breda Het verhaal van Sameach Gan is igenlijk het verhaal van Ilona. In et begin van de jaren zeventig wam Ilona in Leusden wonen. Ze nlde dolgraag haar beroep van irpleegster uitoefenen. „In deze contreien had er echter iemand behoefte aan een part- me verpleegster. Ik ben toen naar een kadercursus voor jeugd- verkleidster gaan volgen bij het reatief centrum De Hof m Amers- x>rt", zo begint het Leusdense eel van de levensloop van Ilona ian den Burg. Toen er in het twee- Ie cursusjaar gekozen moest wor- len voor een specialisatie, viel de eus op volksdansen. Dat was de erste keer dat Ilona met volksdan- en in aanraking kwam. De eerste eniusmaking groeide uit tot een hartstochtelijke passie voor het volksdansen, iets dat tot op heden nog niet over is gegaan. BLIJHOF Voordat ze voorzichtig aan met haar eerste volksdansgroepje voor kinderen begon, was Hona aktief als leidster en bestuurslid bij de' speel- en rekreatievereniging Blij- hof. Als aktiviteitenleidster gaf Ilo na van den Burg les in het maken van poppen aan kinderen en vol wassenen. Onder het voorzitter schap van Ilona maakte Blijhof een bloeiperiode door De vereniging kreeg het voor elkaar dat de be scheiden accommodatie op het ter rein aan de Ansfriduslaan uitge bouwd werd tot een behoorlijk ver enigingsgebouw dat geschild was voor tal van aktiviteiten. Het voor zitterschap van de vereniging heeft Ilona in 1981 neergelegd. Ze was üona van den Burg. toen al zes jaar lang bezig met het geven van volksdanscursussen. Een aktiviteit die ze tot op de dag van vandaag nog steeds voortzet. SAMEACH GAN Binnen de vereniging „Blijhof' is de volksdanssectie een onafhan kelijk onderdeel. De naam waar mee de „volksdansselectie" naar buiten treedt is „Sameach Gan", een letterlijke vertaling van „blij" en „hof m het Ivriet, de taal die m Israël gesproken wordt. De be hoefte aan een eigen naam voor de volksdansgroep kwam naar boven toen de volksdansgroep voor de Leusdense Lions moest optreden. Men vond het toen leuk om met een eigen naam voor het voetlicht te treden. „We vonden de naam wel leuk klinken en bovendien dansen we erg veel Israëlische dansen", zo verduidelijkt Dona de naamskeuze Ze voegt daar direkt aan toe dat ze zelf geen enkele familiebinding heeft met Israel hoewel veel men sen dat, afgaand op haar uiterlijk, wel denken. Het overkomt Ilona trouwens wel vaker dat mensen niet geloven dat ze echt van Hol landse afkomst is. Tijdens een vakantie in Roemenië wilde nie mand geloven dat ze geen Roe meense was, vooral omdat ze vrij wel alle volksdansen in dat land gewoon mee kon doen. CURSUSSEN Om „bij te blijven" volgt Ilona nog altijd allerlei volksdanscursus sen. „De cursisten willen graag ook steeds weer nieuwe dansen leren. Bovendien moet je wel cursussen volgen om de aansluiting met te verliezen met wat er om je heen gebeurt", aldus Ilona. Voor wat betreft de volksdans- leidster is het dan ook niet geble ven bij een „specialisatiecursus" m Amersfoort. Na die tijd werden tal van aanvullende cursussen ge volgd. Ilona reisde zelfs tweemaal naar Israel om daar mee te doen aan gespecialiseerde cursussen. Nog dit voorjaar ging ze met een goede kennis naar Roemenie. Niet om een cursus te volgen, maar ge woon om met de plaatselijke bevol king mee te dansen. „In tal van landen hoort volksdansen gewoon bij het dagelijks leven. Als er een aantal mensen bijeen is wordt er al snel gedanst. In Roemenië kostte het dan ook helemaal niet zoveel moeite om plaatsen te vinden waar ik mee kon doen", aldus Ilona. NEDERLAND In Nederland is die situatie wel even anders. We kennen in ons land wel een aantal oorspronkelij ke volksdansen maar de meeste Nederlanders halen hun neus daar voor op. Vandaar dat men zich m Nederland op tal van plaatsen kan specialiseren m allerlei buitenland se volksdansen maar nauwelijks verder komt met het oorspronkelij ke Nederlandse materiaal. Ook Sa meach Gan is met zo erg verrukt van Nederlandse „klompendan- LEUSDEN - „Veel mensen hebben problemen om binnen hun leven ruimte te scheppen voor geloven." Zo luidt een stelling van de organisatoren van het programma Katechese en Kring- werk. „Kerk aan Bod" is een gezamenlijk aanbod van het Gereformeerd en Hervormd Kringwerk en de Sint Jozefparo chies van Leusden-Centrum en Achterveld. Dit aanbod kent een totaal van tweeëntwintig thema's die alle gepresenteerd worden door mensen die hun sporen ruimschoots hebben ver diend. Een uitgebreide folder is uitgegeven en verspreid door de gezamenlijke Leusdense Kerken. Als gezamenlijk aanbod wordt verzorgen met lichtbeelden als vooral de nadruk gelegd op een vijftal avonden over „Conciliair Proces". De avonden zullen geleid v/orden door K.R.O.-beleidsmede werkster drs. R. Klein Tank. De onderwerpen die onder meer aan de orde komen, zijn vrede, ge rechtigheid en „heelheid" van de schepping. katholiek De Leusdense pastor B. ter Bek- ke houdt zijn gehoor bezig met de waag of wij „Roomsen" zijn, öf dat wij dat waren. Pastor Ter Bekke wil ■over deze onderwerpen praten al vorens met emeritaat te gaan. Zijn pastoraal medewerker drs. F Overbeek gebruikt de basiscur- „Volwassenkatechese" als uit gangspunt voor een serie van acht bijeenkomsten over het onder werp „ontwikkelen m geloven". Diaken H. van Hattum verzorgt oen aantal excursies naar het Bij bels Museum in Amsterdam. Voor gaand zal hii ppd twpptal avnnHpr voorbereiding op de excursie. Een derde avond zal plaats vinden na afloop van de excursie. BOEIEND Pastor A. Goes laat zijn gehoor de boeiende aspecten van de bij bel ervaren in maandelijkse avond en. De heer H. Franck, katecheet aan de Katholieke scholengemeen schap Amerij te Amersfoort, pro beert in vijf avonden zijn toehoor ders uit de doeken te doen, waar om het nog met zo gek is, katholiek te zijn; waarom het zinvol kan zijn om je verbonden te weten met de wereldkerk. „Vrouwen m de Bijbel" is het on derwerp dat door ziekenhuispastor Roos Verwey diepgaand behan deld zal worden op vier bijeen komsten. Mevrouw Verwey was in 1985 en 1986 stagiaire in Leusden in de Sint Jozefkerk. Over „Jezus als grote onbeken de" spreekt de heer A, Goossens tiidpn<; ppn viiftal avondbiieenkom- sten. Kernvraag van deze avonden is wel: Wat boeit ons na 2000 jaar nog steeds aan Jezus? PROTESTANT Het aanbod van de Hervormde en Gereformeerde kerken bevat de volgende mogelijkheden. Bi- bliodrama, een nieuwe manier van omgang met bijbelverhalen. In lichtingen over deze indringende manier van bijbelbeleving kunnen worden ingewonnen via telefoon nummer 943289 in Leusden. A. Jan sen geeft dan iedere informatie die nodig is. Gepland is ook een tweetal cycli over „Zending en Werelddiaco- naat". Mededelingen zullen wor den opgenomen m het kerkblad. De interkerkelijke Vrouwen contactgroep geeft m de Marcus- kerk de gelegenheid om te praten over problemen van de samenle ving. Dominee J.J. Ruitenberg praat over de Paulusbrief aan de Efe- ziërs, waarin het erom gaat, hoe je leven kan veranderen als je oog krijgt voor Gods verrassende ma nier van omgaan met mensen: An ders dan anders. Vergeving en omkeer worden behandeld door ds. G. van Belzen gedurende een zestal bijeenkom sten, terwijl ds. N.J. Flink m een reeks cursusavonden de Bijbelse figuur Abraham nader toelicht. Over troost, verdriet en rouw wordt nagedacht tijdens een aantal samenkomsten o.l.v. mevrouw H. de Graaf-Stuursma. Geheel onop vallend wordt eveneens een cursus aangeboden over het onderwerp: Islam, overgave aan Allah. Greet Boer zal gedurende dne avonden verkenningen doen naar de religie van de moslim. „Feministisch je geloof benade ren" is een mogelijkheid die aange boden wordt door mevrouw T. van de Sande. De bijeenkomsten zijn nog niet vastgelegd. Ouders die samen na willen den ken over de geloofsopvoeding van jongeren van twaalf tot zeventien jaar, krijgen de kans gedurende zes avonden onder leiding van Bep Gilhuis en Hanna Wesseling. Rond de Dorpskerk m Leusden- Zuid is een aantal contactkringen gegroeid in de loop van de jaren. De organisatoren van Kerk-aan- Bod wijzen erop, dat men via de opgavestrook om verdere inlich tingen kan vragen. LEUSDEN - De twee overvallers, die de Leusdense politie arresteer de na een overval op juwelier Teu- nissen, blijken meer dan die ene overval op hun kerfstok te hebben. Onderzoek van de Leusdense re- sen" al maken die wel deel uit van het uitgebreide repertoire van de groep. De voorliefde van Ilona en „haar" Sameach Gan gaat uit naar dansen uit Israël, Rusland, Roememe, Joe goslavië, Bulgarije en zelfs Zuid- Amenka. PERFECTIE Ilona van den Burg streeft met haar groep naar perfectie. Zoveel mogelijk wordt geprobeerd bij het dansen ook de bijpassende kle ding te dragen. In het begin maakte Ilona de kleding allemaal zelf. Te genwoordig komt het steeds vaker voor dat ze het voorbeeld zelf maakt en dat een groepje vrijwilli gers helpt met de rest van de kle ding. Voor het eerst heeft Ilona dit jaar originele kleding gekocht. Tij dens haar trip m Roemenie kocht ze originele Roemeense kleding. Normaal zijn de financiën niet toe reikend om originele kleding te kopen, deze keer had een gift van een bedrijf de aankoop mogelijk gemaakt. OPTREDENS Sameach Gan wordt steeds va ker gevraagd voor een optreden. steeds vaker bij üona aan met de vraag of een feestavond niet opge luisterd kan worden met een optre den van de groep. Het repertoire van Sameach Gan is zo groot dat er in overleg een keuze gemaakt wordt. De groep kan louter een show geven, maar kan ook als dat ge vraagd wordt, toeschouwers bij het dansen betrekken. Goede herinne ringen bewaart men aan een bij drage aan een „zigeuneravond" die door een bedrijf werd georgani seerd. Alle leden van Sameach Gan kwamen als zigeuner opdraven en verzorgden, hoe kan het anders, een zigeuneroptreden. Ilona van den Burg en haar cur sisten vinden het jammer dat men m de regio steeds vaker gevraagd wordt, maar dat de belangstelling vanuit Leusden vrijwel nihil is. „Toch ga ik in Leusden niet lopen leuren", aldus de wat teleurgestel de Ilona. Ondanks de wat tegenvallende belangstelling van Leusdenaren start Sameach Gan binnenkort weer met een kompleet cursuspro gramma. Met ingang van woensdag 7 sep tember is Dona weer elke woens dag en donderdagmorgen in De Blijhof, Ansfriduslaan 2, te vinden. Om 10 uur 's morgens kunnen volwassenen terecht. De middag is gereserveerd voor de wat jongere jeugd. Om half twee de kinderen van 6 en 7 jaar, om half drie de kinderen van 8 en 9 jaar. Van zes tot zeven uur is de jeugd van 10 jaar en ouder welkom in de Blijhof. Daarna komen de volwassenen aan de beurt. Om zeven uur de beginners en om half negen de gevorderden, de groep die ook optredens verzorgt. Sinds twee jaar geeft Dona ook een cursus voor de wat oudere ingeze tenen van Leusden. Donderdag morgen kunnen diegenen die niet zo snel meer ter been zijn van tien tot half twaalf meedoen aan een aangepast programma. ROMMELMARKT Sameach Gan betaalt alles uit ei gen middelen. De groep heeft het altijd zonder één cent subsidie moeten doen. Toch wil men over anderhalf jaar als de groep vijftien jaar bestaat, duidelijk laten merken dat men bestaat. Vastomlijnde plannen zijn er nog niet. Eén ding staat echter vast, voor een lustrum viering is geld nodig. Een deel van dat geld hoopt Sa meach Gan bij elkaar te krijgen tijdens een zogenaamde „folklo ristische rommelmarkt" op zater dagmiddag 10 september op het terrein van Blijhof aan de Lisiduna- laan. Grote zaken als komplete bankstellen en fornuizen zal men daar niet aantreffen, men wil vooral „kleine spulletjes" ter verkoop aan bieden. „Ik denk dat ik zo'n twintig uur per week bezig ben met volksdansen, tijd voor een baan heb ik gewoon niet," al dus Ilona van den Burg. On danks het feit dat haar hobby al zoveel tijd in beslag neemt vindt Ilona het niet erg om mensen nadere inlichtingen te verschaffen over volks danscursussen of de op han den zijnde rommelmarkt. Te lefonisch is üona van den Burg te bereiken onder num mer (033)-942252. Bedrijven en instellingen kloppen De selectiegroep in kleding van tal van nationaliteiten. LEUSDEN - De volksdansgroep Sameach Gan heeft voor zaterdag 10 september een zogenaamde folkloristische rommelmarkt georganiseerd. Op het terrein van de speel- en rekreatievereniging Blijhof vinden er van 14.00 tot 20.00 uur allerlei aktiviteiten plaats. In de week na 10 september start de volksdansgroep weer met haar gebrui kelijke bezigheid: dansen. De rommelmarkt die Sa meach Gan organiseert wijkt wat af van de gebruikelijke spullen die worden aangebo den. Op de rommelmarkt van Sameach Gan zal men tever geefs zoeken naar oude bank stellen, bedden, koelkasten en meer van dit volumieuze goed. De volksdansers beperken zich zaterdag tot meer kleine spullen. Zaterdag zal men niet alleen gebruikte materialen op de „markt" aantreffen. De kursis- ten hebben ook zelf allerlei za ken gemaakt die ter verkoop worden aangeboden. FOLKLORE De rommelmarkt van Sa meach Gan heeft het voor voegsel „folkloristisch" mee gekregen omdat er in en rond de tent op het terrein van Blij hof ook allerlei traditionele spelletjes gedaan kunnen wor den. De „folklore" komt hele maal om de hoek kijken als de kursisten laten zien wat ze bij Sameach Gan zoal geleerd hebben op het gebied van in ternationale dansen. De rommelmarkt is te vin den op het terrein van Blijhof. De ingang van het terrein is tegenwoordig aan de Lisidu- nalaan, direkt naast het jeugd- en jongerenscentrum „De Til". Zaterdag kan men vanaf twee uur op het terrein terecht. Om acht uur 's avonds sluit met de hekken weer. Vanzelfspre kend kan men zaterdag ook allerlei inlichtingen krijgen over de vele kursussen van Sa meach Gan. Iedereen die thuis nog (klei ne) spulletjes heeft liggen die men weg wil geven aan de volksdansers, kan zijn waren kwijt bij één van onderstaande adressen. Mevr. Huis in 't Veld, Bruin- horst 28, 942056. Mevr. Hamers, Hohorstlaan 15, 941777. Mevr. de Groot, Uilenhoeve 14, 945910. Mevr, v.d. Spaa, Louise de Co- ligylaan 5, 940956. Els de Groot, Reggewijk 12, 943796. Trees v. Woerden, Landweg 44, 942319. Conny v. Hoorn, Lamoen 8, 947415. Anja Roozendaal, Salamander 8, 944325. Marion v.d. Kamp, Melafier 16, 942706. Maaike van Gameren, Hoefij zer 132, 940312. Roelien v.d. Kamp, Waterhoen 15, 947821. Truus de Kluiver, Kornoelje 20, 942846. Ger de Vries, Claverenblad- straat 82, 944307. cherche wees uit, dat het tweetal ook overvallen heeft gepleegd op winkeliers in Amersfoort, Puten, Harderwijk en Papendrecht. Bo vendien werd een geldloper over vallen. De twee mannen zijn inge sloten in het Utrechtse Huis van Bewaring. Daar kunnen de andere betrokken politiekorpsen hen ver horen. (advertentie) Bestel nu uw abonnement: 10% korting! Alleen deze week nog Uit in Amersfoort 88/89 LEUSDEN- Twee automobilisten uit t nnn/lor. <-,^uon msaw/lomnihrlait om 17.30 uur betrokken bij een aan rijding op de Rosmolenstraat. E., die vanaf de Kuperssingel de Ros molenstraat inreed, werd aangere den door B.. die uit tegenoverge stelde richting naderde. Tot 13 september zijn bestelbonnen welkom bij De Flint Er is nog plaats, maar het gaat op volgorde van binnenkomst Haast u dus! De Flint, Conlnckstraat 60, 3811 WK Amersfoort Tel. 033 75 11 84

Leusder Krant | 1988 | | pagina 5