'Een kleiner wordende school heeft zeker zijn charme' 11 NAAST DE MEEST COMPLETE KRANT Ij LEUSDER KRANT Ooit kiest u voor mooist Protestants Christelijke basisschool EJ>e Brink viert vijfentwintigjarig bestaan: ik vind het frappant dat op deze school bijna geen gedragsproblemen bij kinderen voorkomen...' op een kleme school is veel meer, sneller en gezelliger, mogelijk. Open dag brandweer '...wij halen uit alle methoden wat ons bevalt. VAN LEUSDEN HEBBEN WIJ NATUURLIJK MÉÉR TE BIEDEN. Kevers in Dierenpark Bang&Olufsen 3 jaar garantie Expositie over 'luister-lezen' T Auto's bekrast geboortekaartjes verlovings- en trouwkaarten uitnodigingskaarten rouwkaarten visitekaartjes LEUSDEN - Vanaf afgelopen woensdag 1 september viert de protestants-christelijke basisschool De Brink vijf woensdagen lang het vijfentwintig-jarig bestaan. De tweede, van de in totaal vijf Protestants Christelijke scholen in de gemeente Leusden. De eerste school staat in Leusden-Zuid. Opgericht voor de grote bouwaktiviteiten, groot geworden toen Leusden groot werd, „moederschoot" van de Vallei en de Groenhorst, ooit een school met ruim 220 leerlingen, alleen lager onderwijs nu een schooltje, waarop ruim 90 leerlingen zitten waarvan ruim dertig kleuters. Direkteur Maarten Boter (44 jaar) trad vijftien jaar geleden aan, als hoofd van de toen grote lagere school genaamd Hamersveld, de kleuterschool „de Springplank" vormde een hoofdstuk apart. Bij de invoering van het basisonderwijs paste de kleuteraf deling, door de daling van het aantal leerlingen in de vergrij zende wijk, in het gebouw van de oude lagere school. Samen begonnen ze als basisschool onder de nieuwe naam „de Brink". De naam van het weiland waar de school op gebouwd werd. Sindsdien is het leerlingenaantal verder gedaald. Direkteur Maarten Boter is daar niet treurig om „een kleiner wordende school heeft zeker zijn charme" volgens hem. Hij kan het weten. door Marianne de Valck De tweede Protestants Christelij ke school in Leusden begon in 1963 in de huidige brandweerkazerne en in een zaaltje in de Marcuskerk. Het huidige gebouw, dat wil zeg gen uit nog slechts vier lokalen be staand, werd in 1967 in gebruik genomen. Leusden werd groei stad. In 1970 werd de eerste vleu gel, waarin twee lokalen, aange bouwd. In 1975 de tweede vleugel. De losstaande twee-klassige kleu terschool breidde eveneens uit met een lokaal. De school bleef uit zijn jasje groeien. Noodlokalen waren nodig om het grote aantal leerlin gen op te vangen. Ze werden ge plaatst in de buurt van het toenmali ge postkantoortje aan de Torenak- kerweg. Zodra de bouwaktiviteiten in de wijk Groenhorst en later rond de Vallei begonnen, werden daar Protestants Christelijke scholen geopend. Leerlingen en onderwij zend personeel afkomstig van 't Ha mersveld en de Springplank ver trokken naar de nieuwe scholen. „In pnncipe veranderde men vrijwillig van school. Maar een ze kere druk werd wel uitgeoefend" beaamt direkteur Maarten Boter. „Tenslotte konden wij het aantal leerlingen nauwelijks bergen. Het ontlastte toen de klassen en het onderwijzend personeel." Na 1975 begon de buurt rond de basisschool de Bnnk te vergrijzen. Het aantal leerlingen bleef nog eni ge jaren stabiel op rond de hon derdtachtig en nam daarna af. Maarten Boter denkt nu een nieuwe stabiliteit bereikt te hebben met ongeveer honderd leerlingen, ver deeld over vijf klassen, met vijf full-time en twee part-time leer krachten. BENADERING Het gebouw van de Brink school, beaamt Maarten Boter, is er een van dertien in het dozijn. Rechttoe, rechtaan, grote ramen, achter el kaar gelegen lokalen, met schoon steensmuren, daarnaast gangen waarin de jassen aan haakjes han gen. Maarten Boter werkte ooit zelf mee aan de totstandkoming van een veel fantasierijker schoolge bouw, in Leidschendam. Hij kan daar nog enthousiast over vertel len. In Leusdén mocht hij waarma ken dat bijzonder onderwijs, in alle betekenissen van bijzonder, ook mogelijk is in een weinig bijzonder „maar wel solide" gebouw. Want het gebouw mag dan niet origineel zijn „het is weinig onderhoud vra gend". Hetgeen de direkteur ont last van veel problemen waar Leus- dense collega's mee kampen. Hij maakt al snel duidelijk dat afgaan op de buitenkant; „gewone school" en „dalend leerlingenaan tal met veel gecombineerde klas sen" tot een bedriegelijke, negatie ve en absoluut foute conclusie kan leiden. Niet het gebouw, maar de benadenng maakt het onderwijs aantrekkelijk, en voor zowel het lage leerlingen-aantal als de com binatieklassen ziet Maarten Boter vele voordelen die voor hem, zijn team en de leerlingen deze school juist zo aantrekkelijk maken. VOORDELEN Een van de allereerste voorde len die de direkteur van basis school de Brink voor zijn kleine school ziet is „veel minder regelge ving". „Op een kleine school, zoals de onze, is veel meer, sneller en ge zelliger mogelijk. Iedereen kent el kaar. Veel zaken die een grotere school noodgedwongen moet re gelen, komen bij ons niet eens ter sprake. Neem bijvoorbeeld de vaak noodzakelijke scheiding in speelkwartiertje voor kleuters en de oudere kinderen. Bij ons geen probleem. Het schoolplein is groot genoeg om alle kinderen tegelij kertijd voldoende speelruimte te bieden," „Ik vind het altijd frappant dat op deze school bijna geen gedrags problemen bij kinderen voorko men. Ik vind dit echt opvallend, want ik kan het vergelijken met mijn ervaringen op een grote school" vertelt de direkteur en thousiast. „De grote kinderen spe len met de kleinere kinderen. Bij door ons georganiseerde aktivitei- ten delen we groepen met opzet volgens alle leeftijden in, maar ook uit zichzelf zoeken ze elkaar sneller op". Dat wordt ook gestimuleerd door de combinatieklassen. De Brink kent drie combinatie groepen. Een groep vier- en vij fja- rigen vormt de onderbouw, een klas zes- tot achtjarigen waarin derde en vierde groepers, vijf- en zesde leerjaar zitten in een klas. Iedere klas telt bij elkaar ongeveer twintig leerlingen. Men streeft er naar iedere groep te leiden met maximaal twee leerkrachten. „Dat moest wel door ATV regeling taak- vrijstelling, enzovoorts. Daarnaast gebruiken we de specialiteiten van de teamleden zoveel mogelijk voor alle groepen. Muziek, handvaar digheid. Remedial teachers heb ben wij niet nodig." COMBINATIE „Combinatieklassen hebben wij nooit als een probleem ervaren. Eerder als een voordeel", zegt di rekteur Maarten Boter. Hij was altijd al een voorstander van zoveel mogelijk gedifferen tieerd onderwijs. „Ons uitgangs punt was en is de aanspreekbaar- ^DONDERDAG^8SEPTEMBER^1988^^^^^^^^^^^^^^^J^ Reportage Beomaster 3300 Systeemprijs: Beocord 3300 f3995,- Beogram CD 3300 tot31december1988 Studio Rotol LEUSDEN Hamersveldseweg 6a. Tel 033-943381 HARDERWIJK Passage Stadsdennen. Tel 03410-14554 BEOSYSTEM 3300 Een beroemd ontwerp met de nieuwste technieken. Radio, cassettedeck, compact disc-speler en afstandsbediening. (advertentie) Maarten Boter met op de achtergrond het vignet van de protestants-christelijke basis-school De Brink, Het vignet stelt de boom voor, die vroeger op de traditionele Brink van een dorp stond, waar omheen kinderen speelden en onderwezen werden. heid van het kind zelf. We willen de kinderen apart begeleiden. Spe lenderwijs voor ieder kind een ei gen programma samenstellen. Het geen betekent dat we de zoge naamde kernleerstof aan de groep LEUSDEN- In de openbare biblio theek in Leusden-Centrum wordt van 12 september tot en met 1 oktober een expositie gehouden, die is ingericht door de Neder landse Luister en Braillebiblio theek. Door middel van deze ten toonstelling willen de samenwer kende bibliotheken meer be- aanbieden, en daarbij veel keuze mogelijkheden voor individueel tempo en begeleiding." „In een groepje kinderen zit mis schien een kind die leerstof wat langzamer dan het gemiddelde kendheid geven aan de mogelijk heid om boeken en tijdschriften te lezen', die op cassettebandjes zijn ingesproken. Naast blinden en slechtzienden kunnen ook anderen van deze ser vice profiteren. Bijvoorbeeld oude re mensen, voor wie het zelf lezen niet meer gaat of te vermoeiend is geworden. Maar ook langdurig zie ken, die bedlegerig zijn, vinden baat bij deze vorm van dienstverle ning. verwerkt. Daartoe bieden we de gelegenheid. Dan is er een groepje dat wat meer aan kan en nog een enkeling die nog wat begaafder is. Op deze manier sorteren we voor op individuele mogelijkheden. Niet Op 14 september zal in de bi bliotheek naar aanleiding van de thema-tentoonstelling de videofilm "Nooit van gehoord" worden ver toond. Deze film laat zien op welke wijze de blindenbibliotheken boe ken aanmaken, uitleent en welke personen van de bibliotheek ge bruik maken. De videovoorstelling begint om 19.45 uur en duurt tot 21.30 uur. De tentoonstelling is te bezichti gen tijdens openingstijden van de bibliotheek. alleen in groep acht, met oog op het middelbaar onderwijs, maar al veel eerder." METHODE Het kleine aantal leerlingen vroeg om aangepaste methoden en bijgevolg passende leer-hulpmid- delen. Zonder dat daarbij van op vallende veranderingen sprake was, want de ideeën over onder wijs geven voerden al in dezelfde richting. „Wij werken vanuit de vrij klas sieke methode" verklaart Maarten Boter. „We volgen specifieke rich ting zoals Jena, Dalton of Montesso- ri". „Wij halen uit alle methoden wat ons bevalt." Dat zeggen alle schoolleiders van scholen zonder specifieke methode. Maar juist het geen opgepakt wordt, bepaalt de indentiteit van de school. Voor de Brinkschool zijn dat een flink aantal aspecten van de Vrije School, Jena, Dalton en Montessori. Van de Vrije School bijvoorbeeld de aandacht, die gegeven wordt aan de poppenkast. De school bezit een collectie poppenkastpoppen, die door ouders zijn gemaakt vol gens de antroposofische ideeën van de Vrije School. De school heeft zelfs een poppenkasthoek waarin leerlingen uit alle groepen zeer regelmatig te vinden zijn. Bij het kiezen van leer-hulp middelen leeft bij het team van de Brink- school een sterke voorkeur voor natuurlijke materialen. „Wanneer het maar even kan kiezen we voor hout, zelfs wanneer dat het wat duurder is. In een aan tal klassen hebben we brede gre nen houten vensterbanken ge maakt van dik hout. Prachtig. Je kunt de jaarringen zien. De ven sterbanken dienen niet alleen om plantjes op te zetten, zeker ook om aan te werken." Van het Jena-onderwijs heeft de Brinkschool de grote aandacht voor feesten en samen-bezig zijn overgenomen. „We maken niet al leen veel werk van de Christelijke feesten, maar ook aan bijvoorbeeld het begin of einde van het school jaar, de verjaardagen, dit jubi leum". Het uitschrijven van weektaalcjes voor individuele of groepjes leer lingen zou terug te voeren zijn tot het Dalton onderwijs. De op het individue gerichte begeleiding, de aandacht voor eigen tempo en mo gelijkheden en het gelegenheid bieden van keuze uit speelmate rialen doet Montessoriaans aan. ALTERNATIEF Alles bij elkaar wekt het de in druk dat de Protestants Christelijke school de Brink behoorlijk alterna tief is. „Ach alternatief', „wat is alternatief?" reageert de direkteur bedachtzaam op de suggestie. LEUSDEN- De brandweer in Leus den houdt op zaterdag 10 septem ber bij de brandweergarage aan de Zwarteweg éen open dag. Vanaf 13.00 is het wagenpark van de „Misschien wel in sommige op zichten. Maar dat komt voor een groot deel ook door de instelling van het team. Toen de laatste twee rokers, waarvan één ikzelf was, be sloten met roken te stoppen, heb ben we deze school tot rookvrije school bestempeld. Bij iedere in gang hangt sindsdien een verbods bord waarop sigaret, pijp en sigaar staan afgebeeld." En na eriig na denken: „Bovendien geven we veel aandacht aan de natuur en een ge zonde levenswijze. Misschien ook doordat een aantal teamleden ve getaties is en aparte thee vinden we ook lekker", besluit hij nippend aan zijn mintthee. TAKEN Het basisonderwijs knjgt steeds meer nieuwe taken. De Brink- school probeert de nieuwe moge lijkheden in te passen, zonder de oude verworvenheden kwijt te ra ken. Een voorbeeld daarvan is de nagestreefde zorgvuldigheid rond het kleuteronderwijs. „Wij blijven de kleuters als een aparte, belang rijke groep beschouwen. Bij de in formatie over onze school", die de leerlingen overigens in de vorm van een schooljaar-kalender krij gen, waarop ook alle feest- en vakantiedagen gemeld staan, zit een aparte bladzijde betreffende de kleuters." „Tijdens ons teamoverleg bena drukken we steeds de eigen visie die de leidsters van de onderbouw hebben. Ik ben er van overtuigd dat juist de visie van deze kleuter leidsters binnen onze school enor me mvloed heeft gehad. Met name op de aanpak, de speelse benade ring, het omgaan met elkaar. We zijn maar wat blij gebruik te kunnen maken van de kennis van twee mensen die de oude volwaardige kleuterleidstersopleiding doorlo pen hebben." Daarnaast de „nieuwigheden" zoals de computer. Maarten Boter zou best meer gebruik willen ma ken van dit nieuwe onderwijshulp middel. „Een computer biedt een enorm scala nieuwe mogelijkhe den voor kinderen die met de tra ditioneel aangeboden leerstof moeite hebben. De computer spreekt ze aan, Stimuleert het leer proces enorm. Er komen steeds meer uitstekende leer-ontdekken- de programma's. Ik zou best meer mogelijkheden willen hebben. Eén computer op ruim dertig boven bouw-leerlingen is erg weinig." De uitbreiding van vakgebieden: „Het wordt steeds meer, nooit min- LEUSDEN- Op de Rosmolenstraat werd de motorkap van een aldaar geparkeerde auto met een scherp voorwerp bewerkt. De auto is ei- der bij het onderwijs", verzuchl Maarten, betreft ook Engels, voor bereidende wiskunde, maatschap pelijke redzaamheid. „Daar staat een vermindering van het aantal lesuren tegenover, van vroeger 1040 tegen nu 1000, plus een dag in de week geen kleuters, wat op onze school een derde van het aantal leerlingen betekent." Mede met deze opga ven en zorgen is het team blij met de kleine groepjes leerlingen waardoor meer persoonlijke aan dacht en, alweer differentiatie mo gelijk is." Een kleiner wordend leerlingenaantal is zo gek nog niet." PROTESTANTS CHRISTE LIJK De Brinkschool is een Protes tants Christelijke school, en met overtuiging. Getuige het bij iedere gelegenheid gezongen schoollied dat luidt: „Handen heb je om te geven van je eigen overvloed en een hart om te vergeven wat een ander je misdoet. Open je oren om te horen, open je hart voor ieder een", enzovoort langs alle zintui gen. Dit lied verwoordt de sfeer op school. De informatie die de school verstrekt staan de waarden waarin de schoolleiding gelooft: „Geloof in dat er een andere werkelijkheid is dan onze dagelijkse beslommerin gen. Hoop op een toekomst, Liefde als herstel van verloren relaties." En vervolgens „Een belangrijk ele ment vormen de relaties, waarbij de ouders een belangrijke rol bin nen de school spelen". FEESTPROGRAMMA Op woensdag 7 september, 's morgens, vond de ojpening plaats, gevolgd door een vossejacht door Leusden met als afsluiting pan nekoeken eten. 's Avonds was er een receptie. 14 september schoolreisje voor de hele school. 21 september 's middags grote FancyFair op het schoolplein waarvan de opbrengst ten goede zal komen aan een schooltje voor lichamelijk en geestelijk gehan dicapte kinderen in Vendaland, een thuisland in Zuid-Afrika. 28 september, filmvoorstelling. 5 oktober, staat in het teken van de lampionoptocht van die avond. 12 oktober groot afsluitend feest, waarbij een bijzondere to neelvoorstelling in de Korf, 's avonds om 19.00 uur. gendom van J. uit Leusden. Naar eerst nu bekend is gewor den, werd op Clarenburg in de tweede week van augustus even eens een auto bekrast. De schade aan het voertuig, eigendom van M. uit Leusden, beloopt fl. 2500,-. Leusdense brandweer te bezichti- Turbo DNTD, m gebruik genomen gen. Op die dag zal tevens de nieu- worden. De open dag duurt tot we tankspuitauto, een DAF 1300 16.00 (advertentie) illlilllliliillllllllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii eri nog veel meer. Vraag eens informatie. Modellenboeken thuis ter inzage. haar najaarsbijeenkomst tussen de leeuwen en olifanten. Tussen 11.00 uur en 16.00 uur staan de cabriolets opgesteld in het park aan de Bach- man Wuijtierslaan. De bijeenkomst is in het kader van het 40-jarig be staan van de vereniging. De bezoe kers zullen mogen uitmaken welke 'kever' zij het mooiste vinden. Op ons kantoor aan de Asschatterweg (bij de Biezenkamp) kunt u terecht voor: Asschatterweg 19, Leusden. Telefoon: 033-941495. Dagelijks geopend van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur (behalve op zaterdag). 1 IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIMIIIMIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIII Kevers in de dierentuin. AMERSFOORT - Op zondag 11 september is er in het Dierenpark Amersfoort een bijzondere kever soort te zien. Geen insect met poten en vleugels, maar een met wielen en een motor. De Volkswagen Cabrioeletclub Nederland heeft komende zondag

Leusder Krant | 1988 | | pagina 7