Dienstverlening brandweer verschuift naar hulpverlening Voorstellen wat prijs betreft nog niet eenduidig Onenigheid over leerlingenprognose Achterveldse basisschool St. Joseph Tweehonderd bezoekers open dag: Veel belangstelling voor bednjfskavels: Wethouder Verduin: 'Rijk schrijft voor hoe we moeten tellen' Spitsmuis Landelijke collecte Postgiro 969 Van Polio tot Parkinson plaatselijk nieuws LEUSDEN - Op zaterdag 10 september hield de brandweer in Lensden een open dag, ter gelegenheid van de overdracht van de nieuwe brandweerauto. De nieuwe DAT 1300 Turbo tank spui tauto vervangt het oude model dat eenentwintig jaar bij de Brandweer van de gemeente Leusden in dienst is geweest. De overdracht aan het plaatselijke brandweercorps door de ge meente Leusden gebeurde 's ochtends door burgemeester A. Panis. De nieuwe brandweerauto is voorzien van een aantal nieuwe snufjes waaraan volgens waarne mend commandant de heer C.J. Vermeulen "dringend behoefte was". De nieuwe auto heeft be halve een verbeterde pompversie met een grote capaciteit, zowel een hoge- als een lagedrukspuit. Bovendien een uitschuifbare licht mast "waarmee het in brand staande object optimaal besche nen kan worden". Het nieuwste snufje bestaat uit de automatische sneeuwkettingen. Waarnemend commandant de heer C.J. Ver meulen legde uit. dat volgens de landelijke verordeningen iedere brandweerauto in de winter ver plicht is sneeuwkettingen te voe ren Sneeuw of geen sneeuw. „Daardoor zijn we wel eens in een sloot terecht gekomen". Bij de au tomatische sneeuwkettingen is dit probleem opgelost. De kettingen, van ongeveer vijf en twintig centi meter lengte, zitten in een bak, on der de auto naast de banden. Door een druk op een knop in de ca bine drijven wielen "zoals een dy namo" tegen de band. waardoor de kettingen onder de band slaan "ongeveer zoals een zweep" WENSEN De nieuwe aanwinst kostte onge veer 250.000. De auto is eigen dom van de gemeente Leusden. "Een brandweervnendelijke ge meente vervangt haar auto's onge veer na vijftien jaar, na een-en- twmtig jaar zijn we dan ook bijzon der blij met deze nieuwe auto" verklaarde de waarnemend com mandant de feestvreugde Overigens zijn daarmee niet alle wensen van het plaatselijke korps vervuld. De brandweer m Leus- den heeft in het totaal de beschik king over vier voertuigen; een ho gedrukspuit, een lagedrukspuit, de nieuwe wagen en een hulpver leningswagen. Dc bij deze laatste behorende aanhangwagen staat weliswaar in Leusden gestatio neerd, maar behoort de regio toe Grote wens van de brandweer is om permanent de beschikking te hebben over een dergelijke hulp verleninguitrusting. ,,De dienstverlening van de brandweer verschuift de laatste ja ren steeds sterker van pure brand bestrijding naar hulpverlening Daarvoor hebben wij andere ma terialen nodig, zoals hydraulische scharen, spreiders, krikken, breekijzers en gas pakken. Van deze laatste bezitten wij er nu maar twee, hetgeen erg weinig is". Waaraan de waarnemend commandant nog toevoegde dat de gemeente Leusden één van de zeer weinige gemeenten van deze omvang is die niet de beschikking heeft over een dergelijke hulpver- lerungswagen en zorg onderhouden. Zij vormen samen de brandweervereniging. De prachtige oude, kleine brik wordt gebruikt voor dergelijke open-dagen "en bruiloften van de leden". Tot grote teleurstelling van zowel verenigingsleden en bezoekers bleek de auto geen aan de hui dige terreinstaat aangepaste ter reinwagen, waar hij een beetje op lijkt. Bij het tweede ritje raakte hij vast in de modder en bleek "de flexibele uitlaat" zodanig ge scheurd dat afvoer naar de ge meentelijke werkplaats ter repara tie noodzakelijk was DEMONSTRATIES Sensationeel waren de demonstra ties met het materiaal van de hulp verleningswagen. Om het half uur werden de daken van sloopauto's geknipt, sturen naar boven gebo gen en auto's opgetild door mid del van een opblaaskussen. De zo genoemde "tifor'takel, waarmee omgevallen vrachtwagens over eind te zetten zijn, en de gaspak- ken lagen uitgestald. Het opzetten van het gasmasker werd een aan tal malen, waarvan een in 56 se conden, gedemonstreerd. An dere brandweermannen compli menteerden de tijd maar hadden aanmerkingen op de aangetrok ken buikriem „Daar wordt altijd op gelet tijdens deze regionale vaardigheidscompetities' Naast de imposante uitrustings stukken en de onttakelde sloopau to's lag een lappenpop, zonder DODGE Na half twee hield de plaatselijke brandweer in Leusden open mid dag De auto's stonden voor de ka zerne opgesteld. Kinderen moch ten erin en zaten aan alle knopjes die bereikbaar bleken. Tijdens het eerste uur was het mogelijk om een ritje te maken in de "eer ste uitrukwagen" van de brand weer in Leusden. De Dodge Jeep 1943. Deze auto wordt door de een en veertig leden van het Leus- dense corps, veertig vrijwilligers en één beroeps, met veel liefde De jeugd had ook bij de brandweer de toekomst. hoofd. Volgens een zegsman van de brandweer. „De enige omstan digheid waann wij als brandweer de dood mogen constateren is wanneer het hoofd van de romp gescheiden ligt". Hoewel veel kinderen daar bij de open dag van de brandweer op hoopten, wer den geen brandblus-demonstra ties gegeven De jeugd mocht wel zelf spuiten op een aantal speciaal daarvoor geconstrueerde blokjes. Volgens de waarnemend com mandant werd de landelijk uitge schreven open dag in Leusden niet altijd gehouden, wegens ge brek aan publieke belangstelling. Ook ditmaal liep het niet storm. maar ruim tweehonderd be kers werden zeker gesigrtale voor een groot deel kinderen sen de drie en vjjftien jaar. Da« der zit er zeker een tiental dl dag van hun leven hebben ge en wie weet, misschien hun v nemen om brandweerman te den over tien. twintig jaar i maken. Helaas bleek de Dodge jeep na één ritje meteen njp voor een grote onderhoudsbeurt. LEUSDEN - Op donderdag 8 september 1988 besteedde de com missie Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening (OW/RO) aandacht aan tal van onderwerpen. Na een mededeling over een door B W benaderd adviesbureau, werden de kwesties van het „klandestien" gebruik van groen en van de vissterfte in de vijvers nog eens aan de orde gesteld. Verder werd er in de commissie een datum genoemd, waarop de vertraagde werk zaamheden aan de aansluiting op de A-28 zullen worden her vat. De meeste discussie volgde op voorstellen van B W in zake de verkoop van bednjfskavels. Voorzitter Joost de Jongh (WD) opende de vergadering met de mededeling, dat het college van B W het „volstrekt meuwe" ad viesbureau „INBO CONSULT" in de arm heeft genomen De ge meente heeft advies nodig bij het aantrekken van een project-ont wikkelaar voor de uitbreiding van Hamershof, ook wel Hamershof- Zuid of H2 genoemd. Zoals be kend. is er al een expositie ge weest over de planning van win kels en projecten aldaar. GROEN Naar aanleiding van de notulen ging de commissie OW/RO eerst in op het ook wel onopzettelijk „klandestien" gebruik van groen De voorzitter reageerde op een vraag van Joop Kool (L'85) in eer ste instantie met een voorbeeld van een soepele tussenoplossing Hij doelde op een bewoner, die per ongeluk extra groen in ge bruik had genomen en daardoor zijn hek te ver had geplaatst. De gemeente stond in dat geval dat gebruik weliswaar nog toe, maar verplichtte de bewoner het hek weg te halen. In het algemeen draait het bij het „klandestiene" gebruik van groen om twee mogelijkheden: het groen teruggeven aan de ge meente of het kopen Joost de Jongh verduidelijkte dat met de termen „structureel groen" en „niet structureel groen." Wat „structureel" hoort bij een groen plan van een wijk, kan niet wor den verkocht aan bewoners VISSTERFTE Vervolgens schonk de voorzitter eruge aandacht aan de nog niet geheel verklaarde vissterfte in de Leusder vijvers. In ieder geval was er geen sprake van een ille gale lozing Ook moest de grote vissterfte beslist niet in verband worden gebracht met bagger- werk in een oude vijver. Volgens hem ging het vermoedelijk om een combinatie van oorzaken. In gewone omstandigheden be vordert een kleppensysteem, dat er wel water van de vijvers naar het nool gaat, maar niet in omge- LEUSDEN/ACHTERVELD - De Stichting Katholiek Onderwijs te Achterveld en de gemeente Leusden verschillen met elkaar van mening over de aantallen leerlingen die men in de ko mende jaren mag verwachten op de R.K. basisschool St. Jo- heer G. ten Wolde directeur van dat Nederlandse filiaal van UP AT UNIFORMITEIT Op dit ogenblik zijn de leerlingen van de Achterveldse basisschool verspreid over twee gebouwen. De school maakt gebruik van het hoofdgebouw St. Joseph en de voormalige kleuterschool „Hum- meltjeshonk". seph. De prognose is voor het bestuur van de stichting ergl langrijk. Een paar leerlingen meer of minder betekent vooi school wel of geen grondige verbouwing en uitbreiding vai St. Josephschool. staat. Tijdens de vergadering van de commissie onderwijs werd er van ambtelijke zijde echter op ge wezen dat de school verplicht kan worden eerst het hoofdgebouw voor de volle honderd procent te benutten en dan de ontbrekende ruimte elders te zoeken. De gemeente Leusden wil best meewerken aan de gewenste ver bouwing en uitbreiding van de St. Josephschool. Wethouder Corrl Verduin (PvdA) stelt zich echter nadrukkelijk op het standpunt dat de gemeente zich aan de gel dende normen wil houden. „An ders zouden andere schoolbestu ren zich, terecht, tekort gedaan kunnen voelen", aldus de wet houder. TELLEN Of de school volgens de gel dende njksnormen verbouwd en uitgebreid mag worden hangt af van de aantallen leerlingen die men in de komende jaren op de school denkt te krijgen. Het pro bleem voor alle betrokkenen is dat de prognose een periode moet bestrijken van vijftien jaar. De gemeente en de Stichting Ka tholiek Onderwijs tellen kennelijk iets verschillend, want de ver wachte aantallen leerlingen ver schillen. Het verschil is met groot. Echter net groot genoeg om juist wel of juist niet te voldoen aan de rijksnormen. Wethouder Verduin maakte tij dens de commissievergadering duidelijk dat de gemeente zich gewoon aan de geldende r? moet houden bij het opstellei een prognose. Als de prog van de gemeente wordt get betekent dit dat de St. Jos school in de toekomst groc noeg is om alle leerlingen te vesten. Het gebruik van Hun tjeshonk zou dan een ujde zaak zijn. Wordt de prognost het schoolbestuur gevolgd zou de school wel degelijk u merking kunnen komen voo rijksvergoeding om de scho kunnen verbouwen. INSPECTEUR In overleg met de inspected het basisonderwijs gaat de meente toch een verzoek een rijksbijdrage bij de mi' indienen voor de aanpassus de St. Josephschool. De nu teur is met het schoolbestnu mening dat er goede redene om de school aan te passeni dat met de gemeentelijke lei genprognoses in de hard kunnen. Wethouder Verduin liet er 5 twijfel over bestaan dat, wat betreft, de gemeente Leuj geen cent bijdraagt aan de bouwing van de school alha men best de beschikking wil gen over Hummeltjeshonk. Al minister het verzoek van sd bestuur en gemeente Leusde wijst zullen de beide partner nieuw rond de tafel moetent zitten om de lokalenproblemi te bespreken. verschilt bij de diverse soor ten tussen twee en vier we ken. Drie tot vier worpen per jaar met tussen vijf en tien jongen. Die komen naakt en blind ter wereld. Het nest ligt gewoonlijk onder een steen, een boomstronk en ook wel gewoon onder wat afgeval len bladeren. Na drie weken verlaten de jongen het nest. Spitsmuizen verspreiden een sterke mu&Kusgeur waardoor ze bij de meeste vleescte niet erg in trek zijn. Uik trekken zich daar minder i« van aan en voor de Kerkufli de spitsmuis een voorna® voedselbron. Veel spitsmuizen hebt* rode tanden. Ze houden g* winterslaap. Ofschoon ze de nuttige dieren worden rekend zijn ze in Nederlaï (nog) niet beschermd. G.van L. keerde nchting. Door veel regen en door een met optimaal wer kend kleppensysteem zou er ech ter rioolwater in de vijvers terecht kunnen zijn gekomen. Verder hebben aangelegde vijvers van nature al een beperkte omvang en doorstroming. gemeente een reden heeft gehad die verkoop met te versnellen Een garage in een nog braaklig gend gebied werd bezwaarlijk ge vonden. Daarom was het volgens hem niet meer dan fatsoenlijk het garagebedrijf de oude grondprijs te laten betalen. Van de bednjfskavels in het 't Ruige Veld, die op het punt staan te worden verkocht aan bednjven, vielen het Automobielbedrijf Doornekamp BV te Amersfoort en UPAT Beheer Nederland BV het I meest op bij de commissie. Het garagebedrijf, dat volgens Al- I rich Parson (WD) al twee jaar met de gemeente Leusden onderhan delt, zou niet de nieuwe grond prijs hoeven te betalen, vanwege de vertraging Op verzoek van Ep Oostra (D'66) legde Joost de Jongh vervolgens uit, dat zeker ook de Spitsmuizen zijn geen knaag dieren, zoals de naam doet vermoeden, maar ze behoren tot de insekteneters. Ze lijken inderdaad wel iets op muizen maar hebben kortere poten, een lange puntige neus en kleine oogjes en oortjes. De pels is fluweelachtig en ver toont meer overeenkomst met de pels van een mol dan die van een muis. Over de hele wereld ver spreid zijn er 265 soorten spitsmuizen bekend waarvan Het streven van de landelijke overheid is er op gericht om alle basisscholen die nu nog gebruik maken van meerdere gebouwen, op korte termijn in één gebouw te huisvesten. Ook het bestuur van de St. Josephschool wil best alle leerlingen in één gebouw huisves ten. Voorwaarde is dan wel, dat de St. Josephschool aangepast wordt. Ook zal het naar de mening van het stichtingsbestuur nodig zijn het schoolgebouw iets uit te breiden om te kunnen voldoen aan de landelijke normen. Als de St. Josephschool de ge vraagde aanpassing en uitbrei ding krijgt komt Hummeltjeshonk vrij. Een bestemming voor Hum meltjeshonk is er al. De Achter veldse bibliotheek zou graag ge bruik maken van de voormalige kleuterschool. Op korte termijn zou men zich ook kunnen redden met een deel van Hummeltjes honk. NODIG De Stichting Katholiek Onderwijs in Achterveld stelt zich op het standpunt dat men om onderwijs kundige redenen op dit moment alle lokalen van Hummeltjeshonk nodig heeft en dat er alleen één lokaal in de St. Josephschool leeg ven of met hun lange neus de ondergrond te onderzoeken, waarbij ze soms een laag sjil pend geluid laten horen. Ze leven hoofdzakelijk van wor men, allerlei ongewervelde dieren, insekten en zelfs van kleine gewervelde dieren. In geval van nood ontzien ze zelfs hun eigen soort niet. Per dag eten ze meer dan hun ei gen gewicht aan voedsel. De jacht gaat dag en nacht door, onderbroken door korte slaapjes. Ze moeten veel eten als gevolg van hun inten sieve stofwisseling om ze op temperatuur te houden, hun grote beweeglijkheid die veel energiegebruik mee brengt en ook omdat het grootste deel van hun voed sel niet erg voedzaam is, het bestaat grotendeels uit water en onverteerbaar materiaal. Een halve dag zonder voed sel betekent een zekere dood. De voortplanting van de spitsmuizen heeft plaats ge durende de zomer, zo tussen mei en november. De dracht AANSLUITING A-28 DIRECTIE Over de wat vertraagde aanslui ting van de Randweg op de A-28 deelde Joost de Jongh mee. dat de werkzaamheden in de week van 19 tot 25 september zuilen worden hervat. Er was onder meer vertra ging ontstaan door problemen met de levering van funderings materiaal. Harm Offereins (GPV/SGP) constateerde 11 we ken achterstand op de planning Hij vroeg - ter voorkoming van diefstallen - sluiting van het hek buiten de tijden, dat er wordt ge werkt. De voorzitter zegde toe daarop te lenen. Verder werd er in de commissie nog melding gemaakt van de Amersfoortse eis, dat Rijkswater staat een minimale lawaaihinder moet garanderen Die eis gaat over één van de te volgen proce dures. voordat het echte werk aan opritten en dergelijke vanaf april 1989 begint. Zoals bekend, heeft de gemeente Amersfoort in het bijzonder haar medewerking toe gezegd. wat betreft de „aansluit- poten" op haar grondgebied. Zij moet daartoe een bestemmings plan maken GRONDPRIJS Joop Kool kreeg van Jooost de Jongh de nodige toelichting bij de op handen zijnde vestiging van UPAT Beheer Nederland BV UPAT is volgens hem een kernge zond 60-80 jaar oud Duits bednjf, dat keilbouten in alle soorten en maten levert, bijvoorbeeld voor de montage van rails. Dat bednjf wil vanwege een afzetgebied in Nederland zijn eerste buiten landse filiaal in Leusden vestigen. Hoewel een tweede potentiële vestigingsplaats in Nederland vol gens Joost de Jongh aan UPAT iets goedkopere voorwaarden stelde, bleef Leusden het meest in trek. Verder wordt de Leusdenaar de Een algemene kntiek op de pre sentatie van de bednjfskavels bleef, volgens de commissie, dat de voorstellen niet gemakkelijk naast elkaar kunnen worden ge legd. Alrich Parson, Ep Oostra en Harm Offereins vroegen de voor zitter om meer uniformiteit. Harm Offereins voegde er de wens aan toe, het voorstel ten aanzien van het garagebdnjf te laten herschrij ven. Hij was het weliswaar met Joost de Jongh eens. dat het col lege van B W de grondprijs met meer kan veranderen. Dat zou on behoorlijk zijn. Wel zou de ge meenteraad nog een ander stand punt in kunnen nemen. Maar ook dan bleef de zaak volgens Harm Offereins krom. WERKGELEGENHEID Overigens bleek de animo van Leusder bedrijven voor kavels vol gens voorzitter Joost de Jongh zo groot te zijn, dat het plan De Horst daarop moet worden aangepast Een 30-tal aanvragen is in behan deling. De voorkeur van de ge meente gaat uit naar bedrijven met verschillende producten en van verschillende grootte. Niet al leen bijvoorbeeld automatise ringsbedrijven, maar gevarieerde werkgelegenheid. In dat verband werd er ook naar de bedrijven geïnformeerd. Niettemin herin nerde Joost de Jongh aan de prak tijk van alle dag, waann niet alles zo mooi uitkomt, als werd ge hoopt. de in Zuid-Europa levende Wimperspitsmuis wordt be schouwd als het kleinste zoogdier. Deze heeft een ge wicht van 1 1/2 gram. Daarop volgt de, ook in ons land voorkomende, Dwerg spitsmuis van 5 cm. Talrijker zijn bij ons de Bosspitsmuis, de Veldspitsmuis en de Wa terspitsmuis. Spitsmuizen zijn felle, ze nuwachtige, beweeglijke diertjes met een hartslag van bijna 1000 slagen per minuut. Ze draven gehaast rond, waarbij ze telkens even stil staan om de lucht op te snui- 19 t/m 25 september Het Prinses Beatrix Fonds helpt bij menselijke motorstoring

Leusder Krant | 1988 | | pagina 4