De mode is nadrukkelijk in het vak doorgedrongen" )WS presenteert lieuwe uniformen lelangstelling voor stijgt Fancy fair Zonnebloem goed voor f.4000,- „Wij verkopen steeds leer woon-concepten". s ;eubel in- en verkoopvereniging BECO vierde veertig jarig bestaan: De periode 'brum' heeft ons wel een beetje te lang geduurd". V. Marianne de Valck ;0, samengesteld uit de begin- rs van BElangen COmbinatie, kt voorspoedige tijden, vol in- >ende veranderingen door. Na aantal magere jaren tussen en 1985, "de jaren van reces- gaat het de laatste twee jaren r goed met de wooniniich- Jarenlang kochten de Neder- lers degelijke meubelen, gor- en en vloerbedekkingen, die mee konden. "De periode n' heeft ons wel een beetje te geduurd" verzuchtte de heer van der Kemp. ,,Maar tegen- irdig is de mode nadrukkelijk et vak doorgedrongen, enwoordig biedt een meubel dikwijls geen simpel bank- meer aan, maar een volledig cept". In de showroom staan iplete kamers, waarvan de m- iting kasten, tafels, stoelen, ken, accessoires en woning- tel op elkaar afgestemd zijn." een de bijbehorende kunst aan nuiir ontbreekt nog in de aan- ling Het bloemenvaasje en de akzitten er wél bij. verschillende leefstijlen, ids en woonwensen selecteren in herkenbare winkels Zoals »ndhoppers", de winkels vol (neemmeubelen, geënt op het sdse woonwarenhuis, com- t met consumentencatalogus, ds meer gelijkgestemde if gelijkgezinde meubelzaken herkenbaar tot een bepaalde Bp horen: Prominent, Regent, ego, Interstyle, Nachtwacht, riceurstapijt zijn daar voor- lden van. Bovendien zijn het Bpen die door en bij BECO in leven zijn geroepen, aangesloten winkeliers kopen en bij BECO in. Steeds meer len toe tot een van bovenge- mde herkenbare groepen, n/an ze het sortiment gaan Steeds meer verdwijnt rmee het stempel van de parti- ere ondernemer en de ruimte r het voeren van een zelfgeko- collectie. Steeds sterker tre- daardoor de voordelen van jezamenlijke inkoop, maar ook de gezamenlijke verkoop Is door BECO geïnitieerd naar in. Juist doordat BECO als be- lenorganisatie van zelfstan- b woninginrichters zich niet meer alleen met de gezamenlijke inkoop, maar in steeds sterkere mate ook met een gezamenlijke verkoop bezig is gaan houden, is onlangs de naam gewijzigd in: in- en veroopvereniging. ONTSTAAN Het begon allemaal in 1946 toen in de sfeer van saamhorigheid een nieuw elan en een grote daden drang zevenentwintig meubelver kopers besloten samen te gaan werken. Het initiatief was afkom stig van de heer C. Brouwer van de Christelijke Bond van patroons in het meubileringsbedrijf. De sa menwerkingsovereenkomst werd gesloten in Hotel Terminus in Utrecht, waarna tot de eerste geza menlijke aankoop werd besloten; 12/4 Holtrap Karpetten, grossiers prijs 77,60. Bovendien zegde "een cocos"fabrikant bijzondere medewerking tot omdat het een protestantse inkoopvereniging gold. Daarentegen bleek men met zeven Zeeuws-Vlaamse fabrikan ten niet tot overeenstemming te kunnen komen. De ontdekking van de heer Ka- relse tijdens ons gesprek, dat BECO in 1949 372.000 omzette, leidt tot een opmerkelijke conclu sie: Veertig jaar later, in 1987 bleek de omzet precies duizend maal groter te zijn: 372.000.000,- BRAND Het sekretanaat verhuisde van Middelburg naar Den Haag, waar eerst aan de Grote Markt en later aan de Bezuidenhoutseweg 117, een kantoor van BECO tot 1968 te vinden was. Beurzen vonden plaats in hotels en restaurants in Utrecht en Amersfoort. „Meestal in één dag, inclusief opbouwen en afbreken." In 1968 werd door het bestuur de eerste direkteur be noemd voor de uitvoering van het beleid. In Hoevelaken werd bo vendien een beurscentrum ge opend. Vele meubel- en woning- textielfabnkanten richtten daar een stand in, waar de aangesloten leden konden inkopen. Kleine winkeliers gebruikten dit cenram ook als showroom, waar ze hun klanten meer konden laten zien, dan in hun eigen kleine winkels mogelijk was. Soms tot ergernis van de grote vakbroeders, die De heren Kaïelse en Van der Kemp van de jubilerende in- en verkooporgansiatie BECO: „De mode is in de woninginrichting nadrukkehjk binnengedrongen". veel investeerden in grote opper vlakten, gebeurt dit bij het huidige gebouw nog. De eerste reclamefolders ten dienste van de winkels van de aangesloten leden ontstonden be gin jaren zeventig. "Een van de eerste catalogi bevatte piepkleine meubelplaatjes met teksten van Eli Asser die toen al tekstschrijver was" aldus het jubileumboekje. NU, 1988, geeft BECO jaarlijks ruim 50.000 folders uit, ongeveer veertig verschillende per jaar, ver schillend van complete "full-co- lour" boekwerkjes tot "oprui mingskranten". In 1974 kwam de overname tot stand van de inkoopvereniging "De Graafschap" Na deze fusie telde BECO 260 aangesloten le den. Eind 1984 verwoestte een spectaculaire brand het beursge bouw in Hoevelaken. "De brand woedde vanaf 's morgens een uur of negen, notabene op een beurs- dag", vertelde de heer van der Kemp. "Van de leden die rond tien uur in groten getale uit heel Nederland kwamen, kregen we achteraf regelmatig te horen dat die brand al erg genoeg was, maar dat het toch niet nodig was ge weest daar alle leden voor uit te nodigen". In de brand, uit de brand. Twee jaar later kon de BECO de eerste nieuwe bijeenkomst voor haar le den houden in het nieuwe pand in Leusden. De showruimte omvat 17000 m2. Honderdveertig fabri kanten en importeurs hebben bij BECO in Leusden een vaste stand ingericht. Op de vijf beursdagen, die jaarlijks gehouden worden, biedt BECO haar inmiddels 315 aangesloten leden nieuwe artike len, aanbiedingen en nieuwe mo gelijkheden tot scholing en bege leiding die op de overige dagen van het jaar te genieten zijn Het laatste bijvoorbeeld door de for mulering van nieuwe concepten en meubel- en textielgroepen. BEZWAREN We kunnen er niet omheen Niet iedereen was en is even gelukkig met BECO's komst naar Leusden. Ondanks de grote parkeerterrei nen rondom het gebouw, moet op beursdagen uitgeweken worden naar de berm, waarbij soms wel eens een plantje sneuvelt. Het grote gebouw op het verder nog niet gebruikte bedrijfsterrein zou te weinig werkgelegenheid bie den Beide bezwaren wenst de heer Karelse uit de wereld te hel pen. Het parkeerprobleem is in- HTERVELD - De muziekvereniging "Door Wilskracht ïk" presenteert woensdag vanaf 19.00 uur de nieuwe unifor- n door middel van een muzikale rondgang door het dorp. De este jonge leden hebben zeker 2 a 3 jaar in gewone kleding egelopen. Het was dus echt hoog tijd voor vervanging. >r de kostuums is een nieuwe ontwikkeld. Het is een mo rn kostuum geworden. Bt deze aanpak wilde DWS een alitatief goed en duurzaam uni- m voor een bedrag dat de mu ziekvereniging redelijkerwijs ge sproken zelf kon opbrengen In samenwerking met kledingzaak van Ravenhorst uit Stoutenburg en atelier Jacqueline uit Amersfoort konden de kosten aanzienlijk ge drukt worden Voor de muzikan ten en tambours kost het uniform nu ongeveer 450,-per stuk. De minirettes en majorettes betalen 250 gulden. De uniformen kosten in totaal ongeveer 23.000,-. Dat bedrag werd opgehaald door middel van een donateurscollec tie in Achterveld en Stoutenburg en omgeving, rommelmarkten, optredens, serenades, sponso ring. De leden droegen zelf ook een steentje bij. Verder is de muziekvereniging in overleg met de gemeente voor een subsidie. Men hoopt op be grip en medewerking en finan ciële steun -HTERVELD - Zondag was het Nationale ziekendag. Deze 9 is ook in Achterveld niet ongemerkt voorbij gegaan. Door Achterveldse Zonnebloem afdeling werd ook nu weer een eenkomst georganiseerd voor de daarvoor in aanmerking toende personen. dag werd begonnen met een kerkdienst in de St. Joseph- rit. Voorganger was pastor Ter Bekke. Ook door het ge- !ngd koor wérd medewerking verleend. Om de Zonnebloem- idewerkers nauwer bij de dienst te betrekken werd door een leden tijdens de dienst uit het Evangelie voorgelezen. lens deze dienst werd door de tokken pastor het ziek zijn naar gebracht. Niet alleen betref fende de zieken, maar ook de naaste omgeving. Dikwijls wordt qevraagd aan de zieke hoe het er mee is. Maar zelden wordt aan de mensen gevraagd die er zeer nauw bij betrokken zijn "hoe gaat het ermee", hoewel dezen zich opoffering getroosten. Het was een goed bezochte en zeer tot de aanwezigen sprekende kerk dienst. Na afloop van de dienst werd er verzameld in Ons Gebouw. Hier werd de bijeenkomst geopend door voorzitter W Meinten. Hij verwelkomde alle aanwezigen en was blij dat er weer zoveel aanwe zig waren Hij stond nog even stil bij de gehouden kerkdienst. Het was een prachtige dienst die ge heel aansloot bij de situatie van veel mensen. "Het is voor ons heel fijn, dat er steeds meer mensen komen. Er blijven er al heel wat minder thuis dan enkele jaren geleden". Hij wenste allen een hele fijne en ge zellige bijeenkomst toe. DINSDAG 13 SEPTEMBER 1988 JSDEN- Op 29 augustus was het feest bij de Belangen Combi- je, beter bekend als de BECO. Op die dag vierde men het feit de in- en verkoopvereniging op het gebied van de woning- chting veertig jaar geleden van start ging. Op 6 augustus 6 zag de BECO in Vlaardingen het eerste levenslicht. Nadat 984 een spectaculaire brand het beursgebouw van de BECO joevelaken volledig werd verwoest, liet de directie het oog Leusden vallen, waar twee jaar later, in 1986, een volledig qw pand werd betrokken. oor Marianne de Valck was het jubileum aanleiding om er met de BECO kennis te maken. Zij sprak met de heren J.P. Karelse, algemeen directeur, en JJ. van der Kemp en keer over wat anders dan de parkeerproblematiek, waar- 5 de BECO kampt. Zij hoorde ondermeer dat de mode een angrijk bestanddeel is geworden van de woninginrichting de detailhandel op dat gebied. „Wij verkopen steeds meer jn-concepten". Een interview. middels bijna opgelost Door de aankoop van een strook grond, zijn honderd parkeerplaatsen ex tra geformeerd. Nog eens vijftig plaatsen zullen gerealiseerd wor den, zodra de onteigeningsproce dure is afgerond, die de ge meente Leusden voert, volgens de bij vestiging gemaakte afspra ken. Daarmee moet de overlast ("slechts op vijf dagen per jaar" benadrukt de algemeen direk teur), voorbij zijn. Waarop de ad- junct-direkteur de heer J.J. van der Kemp aanvult, dat Beco het erg zou toejuichen wanneer de ge meente Leusden eindelijk de om liggende bedrijfsterreinen uit zou gaan geven. Daardoor zou Beco ons systeem een zacht franchise- systeem kunnen noemen". Het voordeel van een herkenbare „uniforme" winkel, waarvan de collectie grotendeels is vastge legd, bestaat uiteraard alleen, wanneer niet teveel winkels in de zelfde regio bij dezelfde groep behoren. "Gemiddeld kunnen dertig tot vijfendertig winkels, ver spreidt over heel Nederland tot een groep horen". Van „schraalheid" is zeker geen sprake. „Nog nooit heeft de win kelier eir de consument zoveel keuze gehad. Het aanbod is enorm. De wisseling van collec ties gebeurt steeds sneller, zeker bij bijvoorbeeld gordijnen. We PROJECTEN Een neuwe tak bij BECO, die snel groeit, de 'BECO-projecten'. Deze houdt zich bezig met het advise ren en inrichten van horecaonder- nemingn, zoals onlangs bij de pan den van de Bilderberg-groep. al lerhande bednjven (bungalow parken) en instellingen zoals zie kenhuizen en bejaardenoorden. Het grapje over de door ouderen niet zo gewenste moderne inrich ting met abstracte kunst aan de muur, valt BECO niet te verwijten. "Wij voeren de opdrachten slechts uit". Onlangs realiseerde deze tak van BECO de herinrich- niet meer zo eenzaam in het wei land liggen. De nieuwe infrastruc tuur zou de parkeerproblemen he lemaal ongedaan maken. WERKGELEGENHEID Wat betreft de werkgelegenheid wijst de heer Karelse erop, dat sinds de vestiging in Leusden het aantal werknemers gestegen is van 35 naar 65 mensen. De nieuwe aanwas bestaat vooral uit inwo ners uit Leusden, waardoor onge veer 20% van het aantal werkne mers, waaronder de adjunct di rekteur, tegenwoordig woonach tig in Leusden is. De beurzen zijn vijf hoogtijdagen per jaar bij BECO, waarvan de on langs gehouden beursdag op 29 augustus een extra feestelijk tintje kreeg, vanwege het veertig jaar bestaan Daarnaast is Beco zich steeds indnngerder bezig gaan houden met het organiseren en mogelijkheden scheppen tot trai nings- en verkoopprogramma's, het bestuderen en beoordelen van reclame-campagnes en het sa menstellen van nieuwe meubel- collekties. BECO is momenteel de grootste speciaalcombinatie in Nederland, met als gevolg dat vanuit Leusden een belangrijke invloed wordt uit geoefend op het interieur van de gemiddelde Nederlander. Nog al tijd bepalen de winkeliers, via een mandaat aan een aantal inkopers gegeven, de collectie en de ver kooptechniek die zij willen voe ren. Maar in tegenstelling tot vroe ger verkiezen steed meer winke liers een volledig programma over te nemen, dat voor ze is sa mengesteld. "Wij stellen hier de concepten samen. De winkelier krijgt bij wijze van spreken de complete uitstalling geleverd en verplicht zich, die op de voorge schreven maruer op te stellen" Natuurlijk leeft bij de aangesloten zelfstandige winkeliers de angst daardoor de eigen identiteit te verliezen. De naam van de winkel strijdt steeds vaker om het belang met de naam van de woongroep, zoals Interstyle, zowel op als in de winkel, als op het reclamemate riaal. Bij sommige groepen is de eigen winkelnaam al helemaal verdwenen. De heer Karelse be nadrukt: "Toch blijven onze aan gesloten leden zelfstandig. Wij openen zelf geen winkels. Je zou spreken tegenwoordig echt van totale woonmode", verklaarde de heer Van der Kemp. "Bovendien is mede daardoor de werkwijze van de winkeliers vol komen veranderd. Vroeger inves teerden zij vooral in voorraad, te genwoordig hebben veel winke liers nauwelijks nog voorraad, maar investeren zij voornamelijk in de presentatie". Een werkwijze, die in de hand wordt gewerkt door de moglijkheden van de in- koop-orgarusatie, maar ook door de technische ontwikkelingen. "Het is tegenwoordig bijvoor beeld mogelijk karpetten naturel geleverd te krijgen, waarna ze op bestelling in de gewenste kleur bewerkt worden", vult de heer Karelse aan. ting in Leusden van 't Ros Bijaard, de Hooge Klei (het golfgebouw) en het gebouw van het Astma fonds. Kortom, het gaat goed met de BECO in Leusden. Zo goed zelfs dat algemeen direkteur, de heer Karelse, verwacht over twee jaar uit het huidige jasje te zijn ge groeid "zeker wat betreft de kan toorruimten". Extra grond om in de nabije toekomst aan enige uit breiding te kunnen gaan werken, behoort bijgevolg tot de wensen. De heer Karelse is onlangs be noemd tot voorzitter van de be- drijvenkring Leusden. Hij ziet, wat betreft BECO, niet "zonder grond" de toekomst vol vertrou wen tegemoet. Een karakteristiek gedeelte van het BECO-pand. waardoor bezoekers van de vie ringen, de fancy-fair wel moesten opmerken. De peruungmeesteresse me vrouw E. Stevens wees erop dat de Zonnebloem niet uitsluitend bedoeld is voor oudere, zieke, mensen. "Wij bezoeken in Leus den ongeveer driehonderd adres sen. Iedereen, jong en oud, die lange tijd ziek is komt daarvoor in aanmerking. Behalve liet organi seren van bezoeken, houdt de ver eniging zich bezig met het organi seren van dagjes-uit en clubs waarop men op een gezellige ma ruer bezig kan zijn.Centraal coör dinatiepunt is te vinden bij Marja van den Berg, telefoon 943217 Overigens bleek het antwoord bij de krentenwegge 2490 te zijn, want de rozijnen mochten ook meegeteld worden. Van de loterij viel de eerste pnjs op lotnummer 524, tweede prijs 470, derde pnjs 537, vierde prijs 533, vijfde pnjs 327. De pnjzen kunnen afgehaald wor den op Beverhoeve 81 Eens in de twee jaar organiseert de vereniging de Zonnebloem een verkoping Hiermee krijgt men het geld binnen dat nodig is Tijdens de koffie werd er door de aanwezigen heel wat afgepraat Mensen die elkaar al geruimd tijd niet hadden ontmoet, zochten el kaar nu op. Na de koffie was er een optreden van een bandparo- dist. Na een eerste aperitiefje kreeg men het optreden van de Volks dansgroep van Huize St. Joseph, onder leiding van Anne Groot Ook aanwezigen uit de zaal werd gevraagd deel te nemen aan dit volksdansen. Dit lukte goed. Hierna volgde er nog een korte pauze met een drankje en een j hapje De dag werd besloten met I een gezamenlijke maaltijd be- staande uit soep en broodjes. Om ongeveer 14.00 uur werd deze bij eenkomst door de voorzitter ge sloten Hij wenste allen een goede thuiskomst en hoopte hen allen volgend jaar september weer te zien. om het specifieke werk van de Zonnebloem te kunnen voortzet ten; het bezoeken en amuseren van zieken en bejaarden. Boven dien is het een mooie gelegen heid om de vele, vaak mooie, handwerkresultaten die tijdens de bijeenkomsten van de Zonne bloem gemaakt zijn te verkopen. "De familie van oudere dames is dikwijls volledig voorzien van handwerkprodukten. Maar de da mes blijven graag bezig. Iedere donderdagmiddag komen er ze ker dertig mensen op onze hand- werkclub". Geborduurde tafelkle den, kanten kleedjes, sieraden en baby-, peuter- en damestruien, waarbij vele modellen zoals we van oma's gewend zijn. "Wanneer de dames modieuze kleuren kie zen verkoopt het prima" leert de ervaring van onder anderen de penningmeester mevrouw A. Ste vens. De opbrengst valt de organisato ren van de Zonnebloem fancy-fair met tegen. "Het blijkt ieder jaar moeilijker, een goede opbrengst te behalen. Wij merken toch wel De verkoop op de fancy fair leverde vierduizend gulden op. LEUSDEN - De door de Zonnebloem georganiseerde fancy-fair bracht 4000,- op. In en om de Kom, voor de Katholieke Sint Jozef kerk, stonden zaterdag en zondag kraampjes opgesteld, vol tweedehandsspullen en vooral vol door de Zonnebloem-le den zelfgemaakte handwerken. Daarbij stonden enkele spelle tjes; zoals "Wie weet hoeveel rozijnen er in deze krentenwegge zitten" en draaide het Rad van Avontuur. heel duidelijk dat de mensen in Leusden ouder worden". Op za terdag en zondagmorgen liep de fancy-fair goed. Hetgeen vooral veroorzaakt werd door de takti- sche opstelling op het kerkplein

Leusder Krant | 1988 | | pagina 5