Tarrafal werd druk bezocht £3% MS* Westelijke week >p kasteel Sameach Gan maakt van volksdansen een feest Lijst gegagdigden bouwkavel openbaar Tentoonstelling Leusden para leusder k onderd jaar Kasteel Stoutenburg: Ongeval Angst leden culturele raad bleek ongegrond: Inbraak DINSDAG 13 SEPTEMBER 1988 tonijn tonijn tonijn tonijn tonijn KAIITV THEE tonijn crunch ETI» LEUSDEN - In het Leusdens gemeentehuis werd in het kader ran een manifestatie ten bate van de Kaap Verdische Eilanden ien tentoonstelling gehouden. De tentoonstelling „Leusden ara Tarrafal" was vandaag nog te bezichtigen. Morgen woensdag) is er een kindermiddag en een tweedehands boe- enmarkt van 14.00 tot 16.00 uur. Leusden heeft sinds maart 1986 cultureel samenwerkingsver- ind met Tarrafal op het Kaap Ver- iche eiland Santo Ant~ao. Bij de ikrachtigmg van deze samen- irking heeft Tarrafal onder ande advies gevraagd bij het opzetten een bibliotheek. Een goede jliotheek betekent een steun or het onderwijs, een middel in strijd tegen het analfabetisme mogelijk een start voor andere lturele activiteiten. Er is voor een goede bibliotheek ld nodig voor de aanschaf van ieken en het registratie- en op- rgsysteem. Dit geld voor een irste start wil de openbare bi- otheek in Leusden gaan verza den door middel van de actie „Boeken voor Tarrafal". Er wordt een grootscheepse boekenver koop georganiseerd van afge schreven boeken, die door het Leusdense publiek tegen zeer re delijke prijzen kunnen worden aangeschaft. SANTIAGO Tarrafal is een vissersdorpje in het noorden van het eiland Santia go, één van de tien grotere eilan den van Kaap Verdië. Kaap Verdië bestaat uit een handvol kleine ei landen en ligt zo'n 500 kilometer van de West-Afrikaanse kust te genover Senegal. Van de tien gro tere eilanden zijn er negen be woond. Het verkeer tussen de ei landen geschiedt vooral per vlieg tuig. Op Kaap Verdië zelf wonen ongeveer 300.000 mensen. 500.000 Kaap Verdianen werken als gastar beider in het buitenland. De bevolking van Kaap Verdië bestaat uit kleurlingen. Zij zijn een vermenging van de Portugese overheersers en de zwarte slaven bevolking. Op 5 juli 1975 werd Kaap Verdie tenslotte onafhanke lijk van Portugal dat het land vanaf 1495 had gekolonialiseerd. De Portugezen gebruikten Kaap Ver dië als doorvoerhaven van slaven. Deze slaven werden uit Afrika ge haald en naar Amerika getrans porteerd. Droogte is op Kaap Ver dië het grootste probleem. Tijdens de koloniale periode zijn er mas saal bomen gekapt, waardoor een sterke erosie ontstond die de vruchtbare grond deed wegspoe len. Bovendien: vanaf de jaren '70 heeft het er nauwelijks geregend. De eilanden zijn zeer onvruchtbaar geworden. In één der folders op de Tvi«N iW Wereldwinkel Amersfoort was op de expositie van Leusden para Tarrafal vertegenwoordigd met een Yooppunt voor artikelen uit de Derde Wereld, met onder andere tonijn afkomstig van deKaap- dische Eilanden. tentoonstelling in het Leusdens ge meentehuis staat te lezen: - Het re gent m Kaap Verdië hoogstens drie dagen per jaar. Als het er regent spoelt zo'n enorme regenbui gelijk grote stukken moeizaam ontgon nen grond weg. STEUN Een van de informatieborden op de expositie is getiteld: „Wij dagen de droogte uit". Steun uit het bui tenland is daarbij erg belangrijk. Ivone Rames, die op de eilanden verantwoordelijk is voor de naai cursussen beschrijft het land aldus: „Ruige droge rotsen met geulen doorsneden bergen verspreide eilanden die nu clementie "ragen om vrijheid smeken. Eilanden die groen zijn geweest!" REPORTAGE De fotoreportage op de exposi tieschotten geeft een goed beeld van dit zwaar geteisterde gebied. De schandpaal voor de gestrafte slaven en de nog altijd grote in vloed hebbende Rooms Katholieke kerk, het instituut van de mach thebbers, staan symbool voor een historie waarin kolonisten, slaven handelaars en grootgrondbezitters een machtspositie uitbuitten ten koste van een straatarme bevol king. Er zijn foto's te zien, waarop vrouwen dansen, op een zeer ka rakteristieke manier, ze springen daarbij tegen elkaar op. Ook al weer zo symbolisch. Met kleine bootjes wordt op tonijn gevist. Veel vrouwen blijven alleen achter, om dat de mannen noodgedwongen elders een bestaan moeten zoeken. Ambachtelijke productie is zeer belangrijk voor de binnenlandse markt. Fraaie foto's tonen in Forte Lima op Santiago vrouwen die ge specialiseerd zijn in het maken van aardewerk. De Mondlane Stichting, een soli- dariteitsorganisatie die zich bezig houdt met steunverlening, leidt nu een viertal jaren een Vrouwenpro- jekt. In deze periode heeft de Vrou wengroep kontakten opgebouwd en in Kaap Verdië een scholings project voor kaderleden van de HTERVELD/STOUTENBURG - In verband met de viering I het 100-jarig bestaan van Kasteel Stoutenburg vond er de tlopen week weer een aantal activiteiten plaats. Maandag ler een bijeenkomst van de Franciscanen uit heel het land. Waren er die dag ongeveer 250 bijeen. Het is de tweede maal er een dergelijke bijeenkomst is. De eerste was 2 1/2 jaar tden. Tijdens zo'n bijeenkomst wordt met elkaar een aantal oms één onderwerp besproken. ndag werd er onderling ge- ken over de toekomst." De en niet alleen de onze, ver- Men vroeg zich af, hoe het I dat er geen toetreding meer De belofte van Franciscus bij ons hoog in het vaandel eze proberen wij nog steeds voren te brengen en er ons tan te houden", aldus prater iaan W. Happel. Ook maan- kwam duidelijk naar voren, ten het verder zal gaan doen, er weer meer belangstelling imen en er weer leden bij zul- omen. Deze dag was zeer in- sant geweest en er zijn itbare gesprekken gevoerd. IHJSRTIE nsdag was het de dag, dat de lülitairen die in de mobilisa- Stoutenburg waren gelegerd aarvan velen in het kasteel i ingekwartierd/ namens het igiment Infanterie en het 6e tent Veld Artillerie een ge- teen aanboden. Dit in ver niet het feit dat het betref regiment 75 jaar bestaat en teel Stoutenburg het 100-ja- taan viert. -NKSTEEN Neboden gedenksteen her- t aan de tijd dat de soldaten is de mobilisatie werkten aan Ouw van een verdedigingsli js het Valleikanaal. In ver sniet het 75-jang bestaan van |16e regiment Infanterie werd een commissie in Achter- >estaande uit de heren A.W mdbnnk. J.M. Schouten en talman een bijeenkomst van oud-militairen georgaru- in Ons Gebouw te Achter- Tijdens deze bijeenkomst vond de aanbieding en onthulling bij het Kasteel Stoutenburg plaats. Nadat het Tambourkorps van de Konink lijke Militaire Kapel onder leiding van de sergeant majoor Henk Spies een muziekstuk ten gehore had gebracht werd de gedenk steen aan de Franciscanen die het kasteel bewonen aangeboden door de heer F.Pommer uit Hoog land. Hij verwelkomde de oud-militai ren, de aanwezige echtgenotes, de paters en broeders van het kas teel en de Koninklijke Militaire Ka pel. „We zijn bijeengekomen om te herdenken dat het 16e Regi ment Infanterie 75 jaar bestaat. Tij dens de mobilisatie 1939-1940 werd vanuit Achterveld, Amers foort, Mussendorp en Stoutenburg door de soldaten gewerkt aan het bouwen van een verdedigingsli nie. Wel eens mopperend, maar zeker ook met plichtsgevoel Toen op 10 mei 1940 de Duitsers ons land binnen vielen, heeft ie der van ons zijn plicht vervuld Er is toen fel gevochten, maar tegen de grote overmacht waren we met opgewassen. Het regiment heeft bewezen altijd paraat te willen zijn en tot m de dood trouw aan Konin gin en Vaderland. Wij willen in ge bed en m herinnering gedenken de gesneuvelden en zij die in de afgelopen jaren zijn overleden. Laat ons een korte stilte houden," aldus de heer Pommer. Na het houden van een korte stilte ver volgde de heer Pommer: „We zijn hier bij Kasteel Stoutenburg waar we ingekwartierd zijn geweest. Het kasteel wordt al genoemd in 1252. Honderd jaar geleden was er een herbouw Het jaartal 1888 herinnert er nog aan en is te vin den in het torentje aan de linker zijde. 75 jaar 16e regiment Infante rie, 100 jaar Kasteel Stoutenburg. Ruim 48 jaar geleden genoten wij als soldaten hier gastvrijheid en als hennnering en dank aan die tijd zal tot onthulling van een ge denksteen worden overgegaan." Hierna onthulden de twee oudste aanwezige oud-militairen, B. v.d.Hoeven en T.J. Jansen de steen. Gardiaan W. Happel bedankte na mens de Franciscaanse bewoners van het Kasteel voor het aangebo den gedenkteken. Woensdagmiddag was er een feestmiddag voor de Stouten- burgse jeugd. Ze werden ontvan gen met limonade en koek. Hierna begon het bos-spel voor de klein sten. Deze werden allen vermomd als een of ander dier. Ze kregen de opdracht in het bos de bosfee te zoeken. Vervolgens was er voor de oudere jeugd een bosspel. Nadat allen van een schild waren voorzien werd er in het bos een ndderspel uitgevoerd. Nadat de opdrachten waren gedaan werd het feest be sloten met een groot kampvuur en lekker eten. Er werden ook nog enkele verhalen verteld. Vrijdagavond was er een grote feestavond voor de Stoutenbur- gers en enkele genodigden. Dit werd een geslaagde avond. Tij dens deze feestavond werd er een grote barbecue aangeboden door een Stoutenburger. Ook de eerste vijf consumpties waren gratis. Tij- i dens dit gezellig samenzijn boden de Stoutenburgers de Francisca nen een cheque aan voor de repa- ratie van de vijver. LEUSDEN- Een meisje raakte woensdagmiddag, om kwart over vier, licht gewond bij een aanrij ding op het fietspad langs het Val leikanaal. G. ter M. uit Wouden berg haalde een andere fietser in, op het moment dat het slachtoffer, A, B. uit Amersfoort, uit tegenover gestelde richting naderde. Een aanrijding was het gevolg. B. werd naar het ziekenhuis afgevoerd met een pijnlijk hoofd en knieletsel. De activiteiten werden zondag af gesloten met een H. Mis. Hierbij waren veel genodigden aanwe zig, onder wie burgemeester Pa- nis en een aantal raadsleden van de gemeente Leusden. Na de dienst volgde er een receptie. Tij dens deze receptie bracht de mu ziekvereniging D.W.S een sere nade. Dit tot grote verrassing van de kasteelbewoners, die hiervan met op de hoogte waren. Bij deze receptie verschenen ook een aantal studenten van de Vrije Universiteit te Amsterdam. Deze studenten verblijven regelmatig op het kasteel. Zij boden planten aan. Ook konden de feestvie rende Franciscanen nog een aan tal enveloppen in ontvangst ne men. Tot slot verscheen de Stou tenburger Dweilgroep in histori sche klederdracht. Ze kwamen met een wagen waarop het kas teel was nagebouwd. Nadat de Gardiaan de voordeur had ge opend kwamen er tot zijn grote verrassing twee mooie pauwen te voorschijn. Deze werden door de Stoutenburger Dweilgroep aange boden. LEUSDEN - Volksdansgroep Sameach Gan organiseerde vorige week zaterdag een zogenaamde „folkloristische rommel markt". Bezoekers troffen op het Blijhofterrein inderdaad een aantal kraampjes aan met tweedehands spulletjes. De aktivitei- ten rond de rommelmarkt trokken over het algemeen echter meer aandacht dan de aangeboden koopwaar. Vooral het optre den van de diverse volksdansgroepjes oogstte veel waardering bij het publiek. nodige presteen. Voor de aller kleinsten is het volksdansen met meer dan een spelletje. De gevor derden proberen echter een hoge graad van perfektie te bereiken. Als Sameach Gan voor publiek op treedt wordt de groep muzikaal begeleid door een heus „huisor kest" onder leiding van Fenrue Wendler. De „hve-muziek" en de originele aankleding van de dan sers en danseressen geven het op treden van de volksdansgroep een professioneel tintje. Niet voor mets wordt de volksdansgroep Hoofddoel van de aktiviteit op za terdag was het binnenhalen van zoveel mogelijk geld. Het batig saldo zal gebruikt worden om over twee jaar een grote lustrum viering op touw te zetten. In 1990 bestaat Sameach Gan vijftien jaar. Zaterdagmiddag en -avond liet Sa meach Gan zien, dat ze op het ge bied van de volksdanskunst het onder leiding van Dona van den Burg steeds vaker gevraagd voor een optreden buiten Leusden. GROEPEN Sameach Gan heeft in totaal zeven verschillende groepen. Zaterdag traden voor het eerst de ouderen op voor het publiek. Met het op treden werd duidelijk dat volks dansen een aktiviteit is voor de al lerjongsten maar ook voor de al wat ouderen. Op de folkloristische rommel markt was vooral aandacht be steed aan aktiviteiten voor kinde ren. Voor een klein bedragje kon de jeugd aan een zestal aktivitei- ten deelnemen. De vaders en moeders werden uitgenodigd om bij verschillende kramen een gokje te wagen en vanzelfspre kend hun financiëele steentje bij te dragen. Dat de hele markt er zo verzorgd uitzag kwam door de spontane hulp van het Amers- foortse wegenbouwbedrijf G. van den Hoek en zonen. Het bedrijf zorgde er voor dat er een grote feesttent verscheen op het terrein van de speel- en rekreatievereni- ging Blijhof. Het door Sameach Gan ingerichte terras werd, dank zij het fraaie weer, goed bezocht. De drankjes en hapjes werden dan ook vlot verkocht. Omdat optredens van Sameach Gan werden afgewisseld met muziek van het trio Boudewijn van den Burg bleef het de hele dag erg gezellig op en om de rom melmarkt Woensdagmorgen gaan alle volksdanscursussen bij Sameach Gan weer van start. Wie daarover meer wil weten kan terecht bij Ilona van den Burg, telefoon 942252 LEUSDEN - Tijdens de commissie-vergadering van Welzijns zaken en Huisvesting, vorige week, deelde de voorzitter van de commissie, wethouder Evelien Blom (CDA), mee dat de ge heimzinnigheid rondom de plaats, die gegadigden op de door de gemeente gehanteerde lijst van kavelkopers, hanteert, wat haar betreft afgelopen zijn. In het vervolg kan iedereen naar zijn of haar plaats op deze lijst informeren. „Uiteraard kan de gemeente geen exacte aanduiding geven, omdat wij ook met weten welke verande ringen inmiddels bij de aspirant kopers hebben plaatsgevonden. Maar de aanduiding: bij de eerste tien moet, bij wijze van spreken, mogelijk zijn." Pas op het moment waarop de ge gadigde aan de beurt is voor een eventuele kavel-koop wordt defi nitief bekeken of hij of zij ook wer kelijk in aanmerking komt als ko per. Mevrouw Evelien Blom memo reerde, dat bij de verkoop van ka vels waarop vrijstaande woningen gebouwd mochten worden, tus sen 1980 en 1986 een lijst van ge gadigden werd aangelegd. Zodra in 1982-1983 nieuwe kavels be schikbaar kwamen, werkten amb tenaren van de gemeente de res terende namen van deze lijst door. „Bijna memand" heeft volgens de wethouder op dat moment van het kavel-aanbod gebruik gemaakt. Voor de kavelverkoop in 't Ruige Veld werd derhalve een meuwe lijst aangelegd In tegenstelling tot het nabije ver leden waarin regelmatig druk gespeculeerd werd, wie op welke plaats op de besloten lijst zou staan, heeft de wethouder nu be sloten deze lijst openbaar te laten zijn. „Iedereen mag rustig weten waar hij of zij ongeveer op de lijst staat" Informeren bij de betref fende afdeling moet voldoende openheid van zaken kunnen ge ven MUZIEKSCHOOL In dezelfde commissievergade ring van Welzijn en Huisvesting deelde wethouder Evelien Blom mede dat voor de verbouw van de muziekschool een verklaring van geen beszwaar is afgegeven. Het geen betekent dat, mits geen meuwe bezwaarschriften! worden ingediend, binnenkort aan de bouw en verbouw van de muziek school kan worden begonnen CULTURADE Volgens de wethouder was de Culturele Raad echt te laat met de aanvraag voor de Korfzaal, ten einde de Culturade m september te kunnen houden. De betref fende ambtenaar verklaarde de commissieleden, normaal gespro ken volgens vaste richtlijnen te i werken, maar wel uitzonderingen te maken voor speciale evene- i menten. De door de Culturele Raad te houden Culturade wordt door de betreffende afdeüng als zodamg aangemerkt. De Culturele Raad had bij de datum van haar voorkeur alleen de pech van een eerdere aanvraag van LHV om juist in dezelfde week een bijzon- der toernooi ter gelegenheid van het vijfentwintig jaar bestaan te ho- noreren. Ook dit was als een spe- ciaal evenement aangemerkt. De betreffende data, vanaf 11 sep tember waren reeds aan LHV toe gezegd. Met andere woorden, de geuite veronderstelling „sport gaat altijd voor", „ook voor bijzon dere evenementen zoals de Cultu rade" klopt volgens de reactie van de gemeente niet. De Culturade had om een latere datum kunnen vragen, alleen de week van hun voorkeur was reeds bezet. De gemeentelijke ambtenaar wees op de mogelijkheid voor bij zondere evenementen lange tijd van te voren bij de gemeente en de Korfzaal te bespreken. De angst bij leden van de Culturele Raad, dat een Culturade, eind au gustus gehouden, onvoldoende bezoekers zou trekken is overi gens tijdens de laatste manifesta tie ongegrond gebleken. LEUSDEN- Bij een inbraak m een woning op de Arnhemseweg ver dwenen een keramische kook plaat, een iribouwkoelkast en een ontvochten De keukenapparatuur was juist in het pand, dat gereno veerd wordt, geïnstalleerd. De da ders reden met een auto het erf op en laadden de spullen in alle rust in. vrouwenorganisaties gesteund, evenals een jam-coöperatie op Santo Antao en een alfabetiserings project op Sao Vicente. In een folder vraagt de Mondla ne Stichting steun voor kinderop vang in Kaap Verdië, omdat in Kaap Verdië de meeste moeders noodgedwongen buitenshuis moeten werken. Ze zijn kostwinster of moeten het gezinsinkomen aan vullen. Zonder goede opvang zwerven de kinderen maar wat rond tot hun moeder weer thuis is. De Mondlane Stichting wil er toe bijdragen kleuterscholen te stich ten, omdat kinderen zich op deze scholen spelenderwijs kunnen voorbereiden op de latere school tijd en zij al jong kunnen leren met de Portugese taal om te gaan, zodat de taalachterstand - thuis spreken ze Creools - op de lagere school wordt ondervangen. Zelf hebben de Kaap Verdische vrouwen een organisatie, de OMCV, in het leven geroepen, die de initiatieven steunt om in de dor- Ook de tweede-handsboekenmarkt trok de aandacht. Maar nog niet genoeg naar de zin van de organisatie. Woensdag kunnen belangstellenden alsnog in de expositieruimte van het gemeentehuis terecht (van 14.00 uur tot 16.00 uur). De opbrengst komt ten goede aan de bewoners van TarafaL De meeste moeders van de schoolgaande kinderen proberen tijdens de schooluren een centje bij te verdienen. Met stenen of cement sjouwen, met schoonmaken of een straathandeltje. Vrouwen met eni ge scholing werken veel in de ge zondheidszorg. De kinderen wor den vaak toevertouwd aan de zorg van oudere kinderen. Een meisje van negen met een baby op de rug is geen ongewoon verschijnsel op de Kaapverdische eilanden. Op passen door oma's en buurvrou wen laten zich ook wel regelen. Is er geen oppas, dan gaat de baby in een mandje mee naar het werk, waar het kind tussen de bedrijven door verzorgd wordt. Om dit alle maal in betere banen te leiden is veel geld nodig, en dat hoopt de expositie in Leusden bijeen te brengen. De manifestatie Leusden para Tarrafal kon zich verheugen in de warme belangstelling van wethouder Corri Verdum, die hier de knip getrokken heeft voor een aankoop, bij één van de kraampjes op de tentoonstelling. pen kleuterschooltjes, jardins ru- rais, op te zetten. De OMCV heeft daarbij de Mondlane Stichting om spelmateriaal gevraagd. Wat is er nodig? Geld voor blokken, puzzels, kralen, verf, kwasten, potloden, krijt, springtouwen. Op de Leusdense tentoonstelling Leusden para Tarrafal wordt dit geld ingezameld om alle achter stand in te halen. Sinds 1971 zijn de Kaap Verdiaanse kinderen van hun zesde tot hun twaalfde jaar leer plichtig. Het grootste deel van de bevolking is analfabeet: 80 tot 90% kan niet lezen of schrijven. Het zijn wel voornamelijk de volwassenen die hier onder vallen. Kinderen uit een klein dorp waar geen school is moeten soms gTote afstanden af leggen. Twee uur lopen om op school te komen is de gewoonste zaak van de wereld.

Leusder Krant | 1988 | | pagina 7