Hoge boetes voor snelheidsovertredingen zonde mensen kunnen oeilijk normen stellen' -fïarde portretten an Frans Jansen leusder krant 'Men moet worden als een kind' Miele leerzame voordracht over euthanasie: Intrede ds. Procee in De Glind: e zien in galerie 't Claeverenblad: MIELE INBOUWAPPARATEN. VOOR OPTIMAAL KOMFORT IN UW KEUKEN Miele-Keuken-Centrum Huizenga LEUSDEN/AMERSFOORT Een automobilist uit Putten had 180 km op de Al gereden. In een brief aan de rechter had hij uiteengezet hoe de spanningen, die hij als mana ger van een bedrijf in die tijd had meegemaakt, hem parten gespeeld hadden. Op de strafzitting van donder dag 8 september sympathi seerde de kantonrechter, Mr. Arps, wel enigszins met het verhaal. Maar hij merkte te vens op dat het merendeel van de mensen natuurlijk ge gronde redenen meent te heb ben voor hun haast, ,,en je kunt ook stellen dat iemand in uw positie juist een grote ver antwoordelijkheid heeft". Toch deed hij f 100,- van de eis af en legde f 400,-boete op. Eveneens uit Putten kwam een jongen die met zijn auto 's nachts binnen de bebouwde kom van Voorthuizen 120 km gereden had ..Niet meer dan 100" protesteerde hij op de zitting. ..Dat noem ik net zo goed blazen over de weg" vond de kantonrechter, die ook nipt rrpvnolirr bleek vnor het arou- ment dat het 's nachts minder ge vaarlijk zou zijn om hard te rijden. .Juist dan verwacht een voetgan ger rustig over te kunnen steken". Omdat het zijn eerste snelheids overtreding betrof, vroeg de offi cier alleen een boete van f 420,- ,,Het is een wonder dat ze nog geen intrekking van het rijbe- waaijs vraagt" vond de kanton rechter, die besloot om zich daar maar bij neer te leggen en con form de eis te veroordelen. Iemand uit Nijkerk had 140 km ge reden op de Al. rechts ingehaald en ook nog op 4 meter afstand van zijn voorganger gereden. „Meer dan bar" vond Mr Arps. Hij wilde wel wat rekening houden met de wankele financiële positie van verdachte en legde daarom voor het eerste en laatste feit allebei f 200,- op en voor het rechts inhalen f 100,-. In totaal f 170,- lager dan de eis van de ooficier. Hij verdubbelde daarentegen de boete die geëist werd tegen ïe- nand die op de Al 160 km gere den had. Niet omdat hij zoveel nvaarder tilde aan de overtreding dan de officier, „maar als een vorm van afkoop". De officier had nl. behalve f 1000,- boete, tevens een onvoorwaarde lijke ontzegging uit de rijbevoegd heid rroöict irAAir d maanden eim_ dat het de derde snelheidsover treding in korte tijd betrof Na aan horen van het pleidooi van de raadsman, die uitlegde hoe zijn cliënt onder zware psychische druk was komen te staan toen hij - genezen verklaard van botkanker - probeerde zijn baan weer op te vatten en weer „gewoon" te doen, besloot de kantonrechter om de ontzegging te laten vallen. „U komt er wel degelijk voor in aanmerking, maar ik begrijp dat zonder rijbewijs uw baan opnieuw in gevaar komt Bovendien kunt u zich wegens invaliditeit slecht ver plaatsen zonder auto. Ik geef u daarom een enorme boete, f 2000,- maar laat de rest vallen. En doe het nóóit meer Verdachte was gelukkig met deze wending, maar moet nog even wachten voordat hij zekerheid heeft. De kans dat een officier in hoger beroep gaat is groot, als er zo ingrijpend van de eis wordt af geweken. Een mevrouw stond met haar auto stil op een kruising in Baarn, haar richtingaanwijzer naar links, ech ter niet tegen de as van de weg, maar te veel rechts. Daardoor was er ruimte voor een andere auto om zich naast haar op te stellen. „Toen ik op wilde treWcen" vertelde ze nn «"l*"» liMinn hoh ilr noor rlio tmo neer naast me gekeken, die knikte met een gezicht van „ga uw gang". Toen ik dat echter deed, pakte hij me toch links achter, waardoor ik een schade had van f 500,- En nu ook nog een boete van f 180,-? Ik voel me helemaal niet schuldig". De kantonrechter legde uit dat weliswaar de bewuste meneer fout geweest was, maar dat ook mevrouw een verkeersfout ge maakt had door verkeerd voor te sorteren. „Als het u gerust kan stellen, die meneer heeft inmid dels een boete gehad en ook be taald. Hij kreeg f 150,-. Ik zal u het zelfde opleggen" er is geen betere Miele afzuigkappen voor inbouw in alle bekende merken keukens Zeist: Montaubanstraat 241. Tel.: 03404-15750 INTENTIE De discussie begon met de vraag of bij medicatie, die het leven be kort, geen sprake is van (verkapte) „euthanasie". De spreker herinner de aan het bijbelse voorbeeld van twee personen, die hetzelfde doen, maar een verschillende bestem ming blijken te hebben. Bij precies dezelfde handeling kan de intentie totaal verschillend zijn, zoals het lijden van de stervende bekorten of de pijn van de stervende bestrij den. Die verschillende intenties blijven alitjd voor discussie vat baar BUDGET Meerdere aanwezigen wierpen tegen, dat ze in hun omgeving veel klachten hadden vernomen over mislukte pijnbestrijding. Was die tweede intentie dan wel reëel? Dokter Bakker legde uit, dat een „pijn-team" in principe veel pijn kan bestrijden, zolang het budget dat toelaat. Helaas was dat budget in tal van ziekenhuizen te krap, van wege de grote aantrekkingskracht van dure technische hoogstandjes. Bejaardenzorg, gehandicapten zorg en pijnbestrijden hebben in de geneeskunst en in de politiek minder aanzien. De enige oplos sing zou zijn de geldbesteding niet over te laten aan alleen artsen en politici. Hij zag heil in nog meer patiëntenverenigingen, die niet zo zeer als machtige partij, dan wel als tactvol onderhandelende partij opereren. THUISBEGELEIDING Verder bleek de spreker zich als chirurg niet de aangewezen per soon te vinden om ongeneeslijke ziekten na de diagnose te gaan be geleiden. De huisarts en eventueel de pastoor of dommee kennen de patiënt veel beter. Daarom had hij na een leerzame ervaring m eigen familie er de gewoonte van ge maakt die meer nabije hulpverle ners zo spoedig mogelijk op te bellen voor de thuisbegeleiding. Meerdere huisartsen waren daar volgens hem blij mee. Bovendien beschouwde hij het sterven op plek, waar je gezond bent geweest, als gewenst. Dokter Bakker zag dan ook veel in de „terminale thuis- projecten", die langzamerhand op gang komen. OUDER WORDEN Hoewel de medische weten- DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1988 J,EUSDEN - De afdeling Leusden-Zuid van de Nederlandse isten Vrouwenbond (NCVB) had voor de eerste bijeenkomst 113 september 1988 in 't Trefpunt een gastspreker uitgeno- |d. Dr. D. J. Bakker, chirurg in het AMC in Amsterdam, handelde het onderwerp „Medische ethiek en euthanasie". Ide koffie beantwoordde hij talloze vragen van een dertigtal luwen. De avond werd verder ingewijd en beëindigd onder ng van voorzitter mevrouw C. J. Jansen-Wilson. Hjokter Bakker begon zijn voor- Hcht voor de NCVB met een his- i brtsch voorbeeld over „actieve Hianasie". In 1536, toen het Fran- ■leger na een overwinning op Bé Turijn binnentrok, werd de Murg Ambroise Parré gecon- ^Biteerd met verschrikkingen van goorlog. In een door hem opge- it noodhospitaal kwamen der- Ie zwaar gewonde soldaten aan, een niet gewonde soldaat de nirg als volgt hielp. Hij vroeg de rug eerst, welke soldaten on- Mj roepelijk zouden overlijden en ikte vervolgens een einde aan hun leven. Hij zou dat snel en met zo weinig mogelijk pijn voor de be trokkenen hebben gedaan. Parré was geschokt, maar de soldaat deed het uit deernis voor de ster vende patiënten. Voor hem was dat een „goede dood", de letterlijke betekenis van „euthanasie". MISBRUIK Een minder schokkende opvat ting over „euthanasie" werd vol gens dokter Bakker genoemd door keizer Augustus: zonder lijden ster ven in de slaap. Maar, zoals be kend, mondde het „euthanasie"- denken in Nazi-Duitsland uit m een systematische moord op gehandi capten en ongewenst gevonden groeperingen. Met andere woor den, wat door een bepaald regime „goed" werd geacht, was vooral „slecht", omdat de persoonlijke verantwoordelijkheid van de slachtoffers letterlijk teniet werd gedaan. Daarom ook noemde de spreker eerst de definitie van de Staatscommissie: „Euthanasie is het opzettelijk levensbeëindigend handelen door een ander dan de betrokkene op diens verzoek." De zinsnede „op diens verzoek" doelt op het in tact laten van de persoon lijke verantwoordelijkheid van de stervende. DEFINITIES Volgens de spreker sloot deze definitie een legitieme „euthana sie" volledig uit bij voorbeeld pas geborenen met ernstige afwijkin gen, langdurige coma-patiënten, en ernstig zieke geesteszieke en demente patiënten. Zeker bij coma-patiënten, die jarenlang nau welijks meer een teken van geestelijk leven tonen, was de defi nitie niet meer toereikend van wat nog menselijk is. In dat verband vermeldde dokter Bakker dan ook het voorstel van professor Douma van de Theologische Hogeschool te Kampen. Dat voorstel verschilt met name van de definitie door de toevoeging „of anderen het nodig achten". Zonder meteen in te gaan op de vraag, welke and^rpn dan de per soonlijke verantwoordelijkheid van de betrokkene mogen overne men, constateerde de spreker een verbreding van de kring betrokke nen. Verder bleek volgens een dis cussierapport een meerderheid van een landelijke medische com missie voor actief levensbeëindi gend handelen bij de vier genoem de categorieën te zijn. ETHIEK De medische ethiek is volgens dokter Bakker 2000 jaar lang be heerst door de „eed van (de Griek se arts) Hypocrates", eigenlijk de groep Pythagoreeers. Die eed be helsde, dat de goden getuige moesten zijn bij het medisch han delen. Het ging om goddelijke nor men of, zoals de spreker het for muleerde, om boven-subjectieve normen. Met andere woorden, het eigen handelen hoe dan ook ge wetensvol ter discussie willen stel len. Behalve dat oeroude eerste fun dament noemde hij een tweede fundament. Namelijk de tijdgeest: andere tijden, andere zeden. Bij voorbeeld, vroeger mocht een Chi nese arts een vrouw niet onderzoe ken en moest dan afgaan op wat het dienstmeisje over die klachten vertelde, aldus de spreker. Daar entegen is in de huidige tijd de diagnostiek door een scala van technische mogelijkheden natuur lijk verbeterd. Juist door die veran deringen veranderde de ethiek ook. PLURALISME Maar de ene arts benadrukt de bovensubjectieve normen en de andere de tijdgeest. Althans, dat gevaar zat er volgens dokter Bak ker in. Het overdrijven van de bo vensubjectieve normen zou leiden tot een paternalistische stijl en dat van de tijdgeest tot de hantering van voor mensen gauw te modieu ze situatievormen. Alleen maar si tuatienormen maken mensen bij voorbeeld minder verdraagzaam tegenover gebreken en lijden. Bij voorbeeld, het ergste leed van de mente bejaarden is voor de mees ten, vooral jongeren, volledig ver stopt in gesloten afdelingen van instellingen. Het mag dan de tijd geest typeren, maar het geweten hoort erbij. Hij noemde de dubbele benadering pluralistisch, naar twee kanten verdraagzaam. SCHIJNGESTALTEN Dokter Bakker's weerzin tegen „actieve euthanasie" bleek verder ook uit de volgende redenen voor „passieve euthanasie": „ondraag lijk lijden", „langgerekte stervens fase", „uitputting door ouderdom', mgetreden stervensproces", „uit zichtloze noodsituatie", „onaf wendbaar aanstaand lijden" en „zwaar beperkte levenskans". Bij de „zwaar beperkte levenskans" tekende hij aan, dat professor Kui- tert, ethicus van de VU, die reden zonder duidelijke definitie noem de Wat moest men volgens de spre ker beginnen met termen als „be neden de minimum maat van het menselijke"? Moesten wij dat als gezonde mensen gaan vaststellen? Afgezien hiervan benoemde de spreker deze redenen in het ver volg met de termen „schijngestal ten van euthanasie". Gegeven dat het menselijk leven met behulp van de medische technologie ook wel op onnatuurlijke wijze wordt ge rekt, accentueerde hij hiermee nog eens zijn afkeer tegen „euthana sie". CHRISTELIJK Dokter Bakker beëindigde zijn voordracht over „Medische ethiek en euthanasie" met het benoemen van de bovensubjectieve normen. Heb eerbied voor het leven, ga an dermans leven met beoordelen, heb God lief boven al en de naaste als onszelf. De christelijke inspira tie sprak hem persoonlijk meer aan dan de humanistische. ?resseerd volgden de aanwezige dames het betoog van de chirurg over de ethische kanten van euthanasie. schap aanvankelijk zeker heeft bij gedragen tot de langere levens duur van de mens, was volgens de spreker het ouder worden nu niet meer daarvan het gevolg. Bijvoor beeld, open hart-operaties zijn zeer duur, maar blijken weinig rende ment te heben gehad. De hartpa tiënten werden er niet gelukkiger van, zijn niet gezonder geworden en leefden niet langer. Bij dergelijke beperkte resulta ten steunde de christelijke ethiek hem dan ook. Hij zag daardoor de menselijke kant scherper. VERPLEGING Een aanwezige verweet de spre ker, dat hij de verpleging had over geslagen. Welnu, dokter Bakker vond de verpleging echt de be langrijkste groep in het ziekenhuis. De verpleging had het meest con tact met de patiënten en deze ver telden de verpleging ook het meest. Zowel op het juridische als ethische vlak was daarover vol gens hem echter weinig bekend. In het algemeen pleitte hij voor team werk zonder opvallend paternalis me. Maar hij ontkende de belan genconflicten met. Velen m het zie kenhuis moesten volgens hem het „teamwork" nog beter onder de knie krijgen. Tenslotte hoopte dokter Bakker, dat een ongeneeslijk zieke zijn laat ste wil al voor de ziekte kenbaar maakt aan een vertrouwde arts of in een levenstestament. De huidige wetgeving verandert wel, maar het gaat langzaam. KUNSTUITLEEN DE GLIND/ACHTERVELD - Zondagmorgen vond de intrede en bevestiging plaats van dominee H. Procee als predikant van het Jeugddorp De Glind en de kerkelijke gemeente De Glind - Achterveld. Hiervoor was deze morgen veel belangstelling. De groep Cantare uit Veenendaal en de Koperblazersgroep uit Schaard-Wit Marsum verleenden medewerking aan deze dienst. Nieuw bij Galene 't Claeveren blad is dat per 1 oktober een kunst uitleen van start gaat. Omdat slechts particulieren van de door de overheid gesubsidieerde arto theken gebruik kunnen maken dook Kees Vial in het gat in de markt, kunstuitleen voor bedrijven Vele kunstenaars zegden hun me dewerking toe, zodat bedrijven uit een ruime collectie kunstwerken zullen kunnen kiezen. Voor de kunstuitleen kunnen be drijven op zaterdag, zondag en maandag bij Kees Vial terecht, van 14.00 tot 17.00 uur. De leenvergoe- ding bedraagt 5% per kwartaal van de waarde van het werk, dat bij de lener is verzekerd tegen brand- en stormschade, alsmede diefstal. Be sluit de lener tot aankoop van het werk, dan wordt - indien van toe passing - de huur van een kwartaal terugbetaald. Ds. Procee werd bevestigd door ds. J. Jellema. Deze las uit Psalm 72 voor betreffende het gedeelte Ge bed voor de Koning. Uit dit gebed blijkt hoe een goede koning moet zijn, aldus ds. Jellema. Een dienaar van God en van de mensen moet hij zijn. Hij moet opkomen voor de armen en voor de mensen die met knelsituaties te maken hebben. De koning moet ook shaloom brengen, dit is het gave leven waarin een ieder tot ontplooiing kan komen. Vervolgens vond de bevestiging plaats. Tijdens het uitsprkeen van de zegenbede over hem legden de kerkeraadsleden en de aanwezige predikanten hem de hand op. Hier na werden de sleutels van de kerk, als symbool van de overdracht van het werk in de gemeente hem door ds. Jellema overhandigd. Vervolgens hield ds. Procee zijn intrede-preek. Hij had gekozen voor de tekst uit 1 Koningen 3, vers 5 tot 9, het gebed van Salomo „Wat wensen wij elkaar toe en hoe kun nen wij als gemeente en predikant samen beginnen", aldus ds. Pro cee. Salomo begon ook met zijn volk en hij moest weten, hoe hij een goede koning moest zijn. Kiezen is wel moeilijk. Aan de kinderen maakte ds. Procee dit duidelijk door enkelen van hen een kaart te laten uitkiezen. Hierbij vertelde hij het verhaal van Koning Midas. Deze koos voor het feit dat alles wat hij aan zou raken in goud zou veran deren. Hij stierf echter een paar dagen later van de dorst. Dat was dus geen goede keus. Ook mensen moeten steeds kiezen. Welke school zal er bezocht worden, waar wil men gaan wonen, wat voor werk wil men gaan doen en wie kies je als partner. Doch hoe komt men te weten dat men een goede keus doet, aldus ds. Procee. „Men moet de minste willen zijn, kwaad met goed vergelden, en worden als een kind. Hoewel daar geen beginnen aan lijkt mogen we toch Jezus volgen, de gemeente, de predikant en de gemeente en voor elkaar en ons zelf mogen wij God bidden, „Geef ons uw wijsheid", zo besloot de dominee. Na afloop van de kerkdienst was er gelegenheid om nader kennis te maken met de familie Procee. Hier van werd door velen gebruik ge maakt. Tijdens deze kennismaking werd door de Directeur van het Jeugddorp, de heer De Goede een woord gesproken. Hij verwelkom de de zo juist bevestigde dominee en zijn familie. Hij hoopte dat ze m De Glind goed gewend zouden ra ken. Chirurg Bakker ging in 't Trefpunt uitvoerig m op de geschiedenis, maar voorl op de hedendaagse perspectieven terzake van euthanasie. IIKSB [LEUSDEN - Kees Vials Galerie 't Claeverenblad, De Brink 16, 1 dezer dagen uit met een expositie van het stevige werk i Frans M. Jansen, uit Midwoud. De expositie duurt tot 3 Jtober en is op zaterdag, zondag en maandag van 14.00 tot (.00 uur te bezichtigen. Andere dagen op afspraak. nans M. Jansen maakt vooral tretten in paarse en blauwe tin- uitgevoerd in een levendig tsenbeeld. Een vibrato van toet- n zou je kunnen zeggen, èn van jBurschakenngen. Bewogen, fel, Ipressief. Met heldere blauwen in I schaduwpartijen van de ge- Jjhten Hoewel de portretten figu- lef genoemd kunnen worden p ze toch vervormd en, om emo- |s en gevoelens als misnoegen uit >eelden. Zelden past Frans Jan sen de ware huidkleur in zijn por tretten toe. Het liefst werkt hij in een vrij hard, agressief coloriet. Soms is er sprake van giftig groen, alsof er geen leefruimte meer is tussen de mensen die hij uitbeeldt, alsof ze elkaar naar het leven staan. Jansens portretten hebben veelal die leefruimte, de communicatie, de relatie tussen mensen tot onder werp. Maar de wijze waarop deze worden vormgegeven is eerder broeierig, verwarrend en troebel, dan dat er sprake is van begrip, warmte en vriendschap. Veelvul dig is een nadrukkelijke lelijkheid aan de orde. Zo nu en dan is er ook een wat zonniger tafereel te bewonderen. Zoals het stuk Parapluie, waann een gele partij verfrissend werkt. Naast een rode kop („Kop bij nacht") zijn een naïeve maan en sterren aangebracht. Kop I is bij uitzondering strak, helder en krachtig neergezet. Hier geen toet- senexplosie, maar een directe schilderkundige benadering Geestig is de schildering „Linker voet/rechtervoet": de linkervoet zit aan de geschilderde vent vast, de rechtervoet in schoen bungelt rechtsboven m de lucht.

Leusder Krant | 1988 | | pagina 7