'Het werd een onderdompeling in de natuur, die de hele tocht zou duren' De bruid mag weer schitteren' I leiiiaiw knait Co de Groot en Wil Dercksen fietsten 'een stukje verder': we konden wel op iedere hoek stoppen om iets te fotograferen. Presentatie bruidsmode in Chalet Waterloo Jack gestolen DINSDAG 20 SEPTEMBER 1988 plaatselijk nieuws illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllll iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiii^ ;iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim LEUSDEN - Co de Groot (36) en Wil Dercksen (54), twee inwoonsters van Leusden, zijn ingegaan op de uitdaging, „om het gewoon maar te doen". In plaats van hun zomervakantie zoals gebruikelijk ergens fietsend in Europa door te brengen, besloten zij dit jaar te gaan fietsen in de tropen. Enthousiast gemaakt door de verslagen van de reisorganisatie Vlieg en Fiets in Amersfoort en de Leusdense veelfietster Jos van Berkel die als reisleidster bij dergelijke evenementen optreedt en waarvan deze krant al eerder ervaringen optekende. Cor en Wil kwamen net voor het einde van hun schoolvakan tie terug van het 880 kilometer fietsen in drie weken door Maleisië; razend enthousiast, vol indrukken en met het vaste voornemen tot herhalen „zodra we het weer kunnen betalen". beiden enorm veel plezier beleer den. „Vooral omdat je een beetje met kinderen kon praten, die over al in zwermen op je afkwamen, zon der één keer lastig te zijn." Ze lazep „Een land als Maleisië". Een reis verslag van Aya Zikken, waardoor hun dromen gevoed werden. En o, ja „Wil heeft een nieuwe fiets gekocht. Een herenfiets." Want daarbij zit naar onze mening meer stijfheid in het frame. Dat is zeker bij een behoorlijk beladen fiets prettiger dan een fiets die alle kanten uit zwiept." De dames had den „wat meer" bagage bij zich dan het strikt noodzakelijke volgens de reisleiding. „Co is een enthousiast fotografe, Wil een enthousiast filmer. Bij zo'n belevenis wilden we de nodige spullen bij ons hebben. Daarvoor maakten we speciale binnenzakjes voor de tassen aan ons stuur, van isolerende speciale lappen. Co nam daarin 36 fotorol letjes mee, waarvan ze er 35 ge bruikte, Wil had aan haar 15 super 8 films net genoeg. Bovendien nam vooral Co „vrij veel extra fietsgereedschap mee. Zowel Co als Wil geven in het dagelijks leven gymnastiek. Waar van terzijde werd opgemerkt dat deze oude term weer gebezigd wordt m plaats van de „lichamelij ke opvoeding". Co is verbonden aan het Corderius College, Wil aan de MBO opleiding de Horst, beide in Amersfoort. De door Latent Talent ooit geor ganiseerde „fietsreparatie-cursus" was voor Co de definitieve start om veel aandacht en kennis te ontwik kelen op het gebied van fietsen- techniek. Ze is nu enthousiast fiet senmaker. „Mij boeit van het fietsen de technische kwaliteit, hoe het alle maal in elkaar zit, de nieuwste snufjes, de nieuwste materialen, de mogelijkheden." Die liefhebberij heeft ze in Maleisië goed kunnen benutten. Voor het gesprek waar schuwde Jos van Berkel (58) al dat Co de Groot (links) en Wil Dercksen geven op de kaart aan, welke route zij langs de kust van Maleisië fietsten. het behoorlijk druk. We waren bang dat we te laat zouden zijn. Maar al spoedig bleek dat Clara, de organisator van Vlieg-en-Fiets, geen nee kon zeggen." De uitein delijke groep bestond uit negen tien deelneemsters en twee gidsen. „Het bleek een heterogene groep te zijn. We konden het goed met elkaar vinden, zonder constant met elkaar op te trekken. De meeste vrouwen waren rond de dertig, daarbij twee jonge meiden die net Met de fietsen gepakt, klaar voor vertrek. tijdens deze tocht, die zij voor de derde maal in twee jaar reed, waar van tweemaal als reisleidster, er verschrikkelijk veel is misgelopen. Bagage zoek, negentien lekke ban den, ingewikkelde fietsenpech en zieke mensen." Voor de ingewik kelde fietsenpech draaide Co veel al op, waarmee veel van haar avonduren in de tropen gevuld werden met de gevolgen van haar liefhebberij. Co de Groot en Wil Dercksen hadden zich „slechts een beetje" extra voorbereid op hun eerste kennismaking met de tropen. „We hebben een beetje extra gefietst, maar niet overdreven. Tochten van dertig of veertig kilometer. De fietsvierdaagse." Beide leerden ..een beetje Maleis" via een „zelf studie cursus van het Koninklijk In stituut voor de Tropen" waaraan Waarvan alleen het speciale free wheel gereedschap achteraf niet gebruikt is." Bij elkaar namen ze ieder gemiddeld twee kilo bagage meer mee dan werd aangeraden, zonder daar een moment spijt van gekregen te hebben. Op zaterdag 30 juli vertrok de groep naar Kuala Lumpur. De groep best<pnd uit aanmerkelijk meer dames dan de vijftien, waar in eerste instantie toe beperkt zou worden. „We hadden ons onmid dellijk bij de eerste inschrijvings mogelijkheid gemeld. We waren enthousiast geraakt na de eerste verslagen van de gemaakte toch ten en het was een uitgemaakte zaak dat we mee zouden gaan, zo dra een tocht in de grote school vakantie zou worden georgani seerd." „Op de eerste bijeenkomst was hun middelbare school hadden af gemaakt en de twee „oudjes" Jos van Berkel met haar 58 jaren en Wil (54). „Het groepsgebeuren bleek achteraf een heel belangrijk aspect van de vakantie. Je had elkaar no dig om je verhalen kwijt te kunnen, je ervaringen te verwerken." Bij aankomst in Kuta Bam bleek de bagage van een aantal deel neemsters niet meegekomen te zijn. „Gelukkig was precies die ene tas, waarin een van de slachtoffers de pedalen van haar fiets had ge stopt, wel meegekomen, zodat de tocht kon beginnen. Na een paar dagen was de bagage terecht en kregen we de geleende t-shirts weer terug." BEZIENSWAARDIGHEID De kennismaking met de tropen volgde direkt na het vertrek van het vliegveld waar de fietsen m elkaar waren gezet „onder grote belangstelling van de bevolking," die het een bezienswaardigheid blijven vinden om een groep vrou wen hun fiets te zien optuigen, ge kleed in fietsbroek, om aan de 880 kilometer lange fietstocht langs de Zuid-Chinese Zee naar Singapore, te vertrekken. „We vonden het een hele erva ring om een bezienswaardigheid te zijn," lachten Cor en Wil. Daar direkt op vervolgend, dat zij op hun beurt enorm onder de indruk wa ren van wat zij zagen, voelden en roken die eerste dag, twintig uur na het vertrek van Schiphol. „Je rijdt de vluchthaven af en na 500 meter kom je door de eerste kampong. Je hebt wel eens plaatjes gezien van huisjes in de tropen, maar om ze zelf tegen te komen, onder de palmbomen, gevuld met enorm veel mensen en tientallen kinderen. Je gelooft je ogen niet. Het werd een onderdompeling m de natuur die de hele tocht zou duren." Ze hadden zich veel van de reis voorgesteld, maar kunnen kort na thuiskomst nauwelijks geloven wat ze allemaal gezien en ervaren heb ben. „Het is zo goed dat we de foto's hebben," verzucht Co, „het was sprookjesachtig. Iedere dag bracht wel een nieuwe verrassing. De ene keer een overtocht met een bootje waar volgens mij slechts met moeite twee fietsen oppastten, maar waar er vier op gmgen. Een andere dag de ontdekking dat de cocos- noot die wij kennen, nog een schil daarom heen heeft van minstens tien centimeter dikte." IMPROVISATIE „De hele tocht was verschrikke lijk goed voorbereid en toch moet onderweg van alles geïmprovi seerd worden, wordt enorm veel aan jezelf overgelaten, zonder dat je het gevoel krijgt verloren in de tropen te kunnen raken." Vrijheid binnen grenzen, waar de indivi duele fietsters zich erg thuis bij voelden. Het improviseren was direkt de eerste avond hard nodig. „Ons eer ste onderdak vonden we m een soort grote schuur, afgedekt met roestige golfplaten. Het geplande onderdak bleek met beschikbaar. Bovendien was de groep groter dan aanvankelijk de bedoeling was geweest. Je was natuurlijk voorbe reid dat je met zou slapen in een luxe hotel. Met twintig vrouwen m een slaapzaal hadden we wel ver soort overdekte markt. Stalletjes vol vreemde vruchten en kleme mensen." Zelf is Wil eufemistisch uitgedrukt ook niet een van de grootste, maar daar stak ze boven de bevolking uit. Op de foto's blijkt ze enige moeite te hebben met de nieuwe positie. Ze stond nogal eens ongemakkelijk gebogen, om voor al op gelijke hoogte te blijven. „Zo maar in een oud straatje pootte Jos ons aan een houten tafel en vroeg „Zal ik dan maar wat bestellen?" Vervolgens krijg je twee stokjes aangereikt en een kommetje rijst. Daarna kwamen er voor gezame- lijk verbruik schalen vol vlees- en groentegerechten. Hoe dat precies met die vreemde attributen ver werkt diende te worden, moest je zelf regelen." Co en Wil hadden op dit onderdeel thuis met geoefend. een aantal deelneemsters flink ziek. Volgens Co en Wil niet nood zakelijker wijs van het eten of drin ken. „Wij dronken alleen mineraal of goed gekookt water. Trouwens volgens ons deed de bevolking hetzelfde." Ziekteoorzaak was vol gens hen veel eerder een zoutge- brek. „Wij hadden de ervaring op gedaan m de hitte van Zuid-Frank rijk, dat we ons een stuk beter voel den wanneer we iedere avond een kom bouillon dronken. Je verliest in die hitte en met de inspanning die je toch levert in die zilte lucht, heel wat zout." Ze benadrukken be scheiden dat dit hun eigen theorie is. Ze zijn in ieder geval niet ziek geweest. FOTO'S Co en Wil ondernamen de tocht m een rustig tempo. „Wij zijn geen wedstrijdrijders, eerder tourfiet sers. We willen van alles gemeten en er was veel te genieten," zegt de een. „We konden wel op iedere hoek stoppen om iets te fotografe ren en soms deden we het ook," vult de ander aan. De indrukken werden verwoord in een soort tur botaaltje. „We spraken van dit is echt helemaal Bounty, meestal doelend op prachtige palmstran den, mooie vriendelijke mensen, of blauwe zee vol koraal." Koraal zagen ze vooral tijdens het snorkelen bij het eiland Tio- men. „Weer extra bagage". Aan vankelijk leek het een eng avon tuur, omdat in de buurt haaien rondzwommen. „Op de boot naar het eiland za gen we er een zwemmen," maar volgens „deskundigen" was het „maar een babyhaai", waarna vol op genoten werd van de witte, paarse, groene en blauwe koraal. REPAREREN Was dan helemaal niets tegen gevallen. Nou, met enige aarzeling, in het begin had Co wel veel fietsen moeten repareren. Maar nadat daar „op een leuke manier" iets van gezegd was, stelde men het verzor gen van de fiets minder snel uit tot het moment van vertrek Wat echt tegenviel was de lange vliegreis „zo onconfortabel". De ontvangst op Schiphol, met cham pagne, broodjes kaas en gezwaai met palmtakken, maakte alles, weer goed. „Als we konden gingen' we morgen weer," beweert Co „het was avontuurlijk maar toch niet zover van de vertrouwde civilisa tie. Iedere dag was nog mooier dan de vorige," verzucht Wil. „En alle moeilijkheden en opgaven Éijn ons enorm meegevallen," beaamt Co. In het najaar wordt de eerste, route op Bali gereden, weer onder iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii wacht. Toch was het op deze ma nier een hele belevenis. De matras sen waren duidelijk niet allemaal even schoon, laat staan even groot of dik. De eerste nacht heeft bijna iedereen slecht geslapen, behalve Jos van Berkel die slaapt altijd en overal." Wil hield aan de eerste nacht een flinke verkoudheid over, omdat ze dicht bij de ingang lag waar regel matig doorheen gelopen werd. Dat was ook iets waar ze in de tropen met op gerekend had. Een van de grootste verrassin gen was trouwens dat de lucht m de tropen niet altijd strakblauw is. „We vonden het een sensatie te ontdekken dat de lucht vaak be trokken was." De temperatuur bleek om uit te houden. „We had den ons voorgesteld dat het heter zou zijn. Zo ongeveer zoals de zon af en toe aan de Rivièra kan bran den." „De temperatuur viel enorm mee. Wel was de lucht ontzettend vochtig, ,,'s morgens om zes uur stonden we op, kleedden ons aan, pakte je tas in, daarna waren je kleren al weer nat van het zweet. De lucht, zo dichtbij zee, was ziltig." Wil beweert enthousiast vanaf deze kennismaking met Maleisië voorgoed „verslaafd te zijn aan mandien, lekker smijten met bak ken water." Ze vindt het jammer dat de badkamer thuis hiervoor min der geschikt is. ETEN Iedere dag fietsten de deel neemsters in hun eigen tempo en zelfgekozen gezelschap, volgens de aangegeven route naar de vol gende bestemming. In het route boekje stonden eventuele bijzon derheden aangegeven, zoals be zienswaardigheden, maar ook de plaats waar bijvoorbeeld een boot voor een noodzakelijke oversteek te regelen was. 's Avonds en onder weg werd gegeten bij vele kraampjes die gepasseerd wer den. „Van de hapjes hebben we niets laten staan. Natuurlijk kozen we wat ons lekker leek. Onderweg kochten we soms broodjes. De ver rassing dat in ieder broodje iets gestopt was, zonder dat dit op de verpakking stond aangegeven. Chocola, cocos of iets dergelijks." Co het ter illustratie een foto zien van een piepklein winkeltje waar op de schappen zowaar wat bro den en broodjes te ontdekken wa ren. „De eerste avond in Kuala Lumpur," vult Wil aan „was een sensatie. Vers uit het vliegtuig wer den we meegenomen naar een ZIEK Na drie of vier dagen werd toch man. „Weer een andere wereld, nog meer Bounty." Hoewel snor kels te huur waren, hadden Co en Wil hun eigen snorkels meegeno- leiding van Jos van Berkel. Voor meer informatie over fietstochten in de tropen kan men terecht bij Vlieg en Fiets m Amersfoort. En, verrassing, hetzelfde uitzicht nog eens, maar dan bi] avond. Wales. Hetgeen iets zei over de LEUSDEN - Woensdagavond 14 september hield Maribella, de Amersfoortse winkel voor bruidsmode, een bruidshow in Cha let Waterloo. Op de uitnodigende advertentie waren ongeveer honderd vijftig belangstellenden uit de wijde omgeving naar Chalet Waterloo gekomen. Onder het genot van veel hapjes en sapjes kregen zij veertig creaties in zijde, satijn, organza en organdie, voorzien van lovertjes, parels, strass, pailletten, kant en/of strikken te zien. Allemaal verschillend, maar allemaal lang en wit. De commentaren spreken van: romantisch, sprook jesachtig, koninklijk, lief, indrukwekkend tot spectaculair... hetgeen zowel op de modellen als op de prijs kon slaan. liefde, het vertrouwen of'de plak'. De belangstelling was groot. De potentiele klanten kregen een in alle opzichten verzorgde show voorgeschoteld. De ambiance van Chalet Waterloo, na de recente verbouwing wit, licht, met roman tische bloemengordijnen en ne ten stoeltjes, wel doordacht geko zen. door Marianne de Valck ITrouwen is helemaal in" volgens de lady-speaker. Waaraan de fi- liaalhoudster, mevrouw J. Achter berg later toevoegde: „Vooral in het wit. Rose wordt voorzichtig voorgesteld, maar de meeste bruidjes blijven vragen naar wit Trouwen in mantelpakjes, zelfs witte, in korte rok, in broek of iets anders recht toe recht aan, is uit De trouwjurk mag weer indruk wekkend zijn. De Hollywood-style is het volgens de ladyspeaker he lemaal. Bruidsjurken voorzien van veel kant, lage uitsnijdingen, me ters sleep, wolken organza „De bruid mag weer schitteren", kre gen de aanwezige dames en de handvol heren te horen. Het pu bliek bestond vooral uit moeders en dochters. Een enkele trouwlus tige had twee moeders meegeno men, twee of drie vaders waren meegetroond. Evenzoveel aan staande bruidegommen waren bij Voor de deur stond een Rolls Roys Silver Shadow 2 opgesteld. Bij de receptie een vijf lagen hoge bruidstaart. Bij de koffie witte pe- tit-four. STIJLEN Bruidsmode is minstens zo aan verandering onderhevig als de overige mode. De ontwerpers blij ken de verschillende oogverblin dende witte stoffen ieder jaar op nieuwe wijze te kunnen draperen. De verschillende modetrends ble ken in niet onbelangrijke mate ge voed door prinsessen-huwelijken en filmsterren. Opvallend van de laatste categorie was het teruggrij pen naar sterren van de jaren zes tig. Een bruidsjurk met een brede kraag, „Kom dames van welke filmster kennen we die", bleek te verwijzen naar Brigitte Bardot. „O ja", verzuchtte de zaal. De jurk in Sissy-stijl, deed een beetje aan Mary Poppins denken, eenvoudig en ook een van de goedkoopste, Rond de dertienhonderd gulden. Op een enkel exemplaar van net onder de duizend gulden na, ble ken alle jurken voor de pauze on der de tweeduizend gulden te kosten. Boven de vijftienhonderd gulden klonk regelmatig geslik en gekuch. Maar pnjzen wennen. Na de pauze werden de 'bijzonder mooie' exemplaren getoond tus sen de twee- en vijfduizend gul den, Onlangs blijkt een prinses ge trouwd te zijn, die op haar jurk een grote strik droeg. „Als een soort queue" Hetgeen voor de bruids mode grote gevolgen heeft ge had. „Want U weet dames, de queue accentueert een smalle taille en camoufleert iets van de heupen. Volgens het modebeeld van deze winter mogen de heu pen weer wat voller zijn". Vandaar soortgelijke strikken op veel bruidsjurken op dezelfde hoogte of, voor het verrassende effect zo'n dertig centimeter lager. Ove rigens stelde de ladyspeaker alle toekomstige bruidjes met een van mannequins afwijkend figuur ge rust met de mededeling „Mocht u tussen bestellen van de jurk en trouwen een paar kilootjes aanko men of afvallen dat is geen pro bleem." 'De gnekse stijl' overigens „is heel geschikt om een paar pond jes te camoufleren". Veel bruistoiletten bleken ver vaardigd uit shantoeng De stof, geleverd door wilde zijderupsen, die een minder fijne, onregelma- tier draad produceren, die moeilij ker te ontgommen en te verven is, dan de zijde van hun tamme soort genoten. Behalve allerlei tóe dra perieën, veel mouwen, fljfjes en slepen, gepofd, gepofd dan wel geschulpt van organza en organ die Organza „die doorzichtige stof die zweeft als u loopt" ge maakt van zijde, orgadine of glas- batis, een soortgelijke doorzich tige katoenen stof. Bij bruidsmode komen termen terug als 'volants', 'tooien' en sluiers; „Sluiers zijn lange tijd weggeweest, maar zijn terug", net zoals de linten aan de boeketten. De lady-speaker gaf naast informa tie over de getoonde bruidstoilet ten, goede raad en inzicht in de etiquette, volgens welke „een ge slaagde huwelijksvoltrekking" ge sloten dient te worden. Oude be kenden zoals „De bruid moet iets ouds, iets nieuws, iets geleend en iets blauws dragen", „De bruide gom dient het bruidsbouquet uit te zoeken. Ik zie al een verbaasd gezicht, maar het moet", waarop gefluisterd werd. „Pnma, zolang hij maar neemt wat ik gezegd heb". Parels en strass behoren volgens de lady-speaker bij een bruidsjurk. Volgens de plaatse lijke juwelier bestaat strass uit 'na maak glittersteentjes' „In een bruidstoilet kunt u niet ge woon lopen, maar U moet schrij den zoals een mannequin. Daar voor moet U echt wel een beetje oefenen" werd streng gedicteerd, net als de ervaring die leerde „Je moet altijd eerst de hoofdtooi uit zoeken en daarmee naar de kap per. Het kapsel dient aangepast te worden aan de hoofdtooi en be slist met andersom De aanwezi gen luisterden, keken hun ogen uit en stelden zich voor hoe het ooit mogelijk zou zijn in zo'n jurk de dag van je leven door te schrij den. Hoe de bruidegom gekleed zou kunnen gaan werd niet ge toond Het was tenslotte een bruid-show. Hoeveel van de aan wezigen uiteindelijk zouden kie zen voor de 'spectaculaire, fantas tische Hollywoodstijl vol glamour en glitter' was evenmin bekend. Volgens de filiaalhoudster kiest ook in bruidsmode iedereen haar eigen stijl. „Mensen afkomstig uit de verpleging of het onderwijs, kiezen altijd iets simpels, maar ze trouwen tegenwoordig tenminste weer in een witte jurk." LEUSDEN- Leusdenaar R. deed bij de politie aangifte van diefstal van een jack, dat een nieuwwaarde van bijna vierhonderd gulden had. Het jack, kleur grijs, is vorige week vermoedelijk van de kapstok in de hal van zijn huis aan de Dinkelwijk weggenomen.

Leusder Krant | 1988 | | pagina 5