Mogelijk nieuw compromis voor plaats nieuwe brandweerkazerne 'Oud-wethouder Jan Wagenaar moet betalen' vandaag in 3e leusder krant» Achttien maanden cel voor incest 'Een totaal nieuwe keuze kan impasse doorbreken' Leusden gegroeid VVD duidelijk over niet goedgekeurde advieskosten: KEISTAD B.V. SERVA VOLVO Nachtelijke dropping bij JUID Onafhankelijk nieuwsblad voorde gemeente Leusden l l ii DOKTERSDIENST: All-stars in De Brouwerij A i8\ AUTO LEUSDEN Klokhoek 16E, KONIJNTJE IN DE ^WETERING I* krant ■pi ■H DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1988 - 20e JAARGANG NO. 41 HOOFDREDAKTEUR Jur van Ginkel KANTOOR LEUSDEN Asschatterweg 19 Postbus 11 3830 AA Leusden- Centrum Telefoon 033-941495 Uitgave BDU BV LEUSDEN - Onder leiding van burgemeester A. Panis verga derden de commissies Algemene Bestuurszaken (ABZ) en Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening (OW/RO) afgelo pen maandag over een geschikte locatie van een nieuwe brandweerkazerne. De commissies waren weliswaar nog niet bereid af te zien van de locatie „Groen Zoom", die een brand weer-deskundige ongeschikt vond. Maar na een discussie bleek de plek aan de Van der Postlaan aan de noordzijde van de Streekschool voor Beroeps Begeleidend Onderwijs (SBBO) niet de enige geschikte locatie te zijn. De locatie Hamershof-Noord nabij Total bleek ondanks het probleem van de verminderde parkeerruimte minstens even aantrekkelijk te zijn voor de commissies. De gecombineerde vergadering van de commissies ABZ en OW/RO met de heer G. F. van Dijk, plaats vervangend commandant brand weer Regio Eemland, leidde tot een diepgaande discussie over de beste locatie van een nieuwe brandweerkazerne. De heer Van Dijk had de gemeente Leusden te voren geadviseerd te kiezen tussen Hamershof-Zuid, aan de noordzijde kan de Blekenj, de Hamershof-Zuid aan de zuidzijde van de Blekerij beide H2) en bij de Van der Post- aan aan de noordzijde van de SBBO". Hoewel alle dne locaties stede- xjuv/kundig aanvaardbaar waren, naakte de gemeente eveneens bij oorbaat bezwaar tegen de eerste wee. Het al vastgestelde program- na van eisen voor H2 zou daarvoor lamelijk moeten worden aange- >ast. Alleen de derde locatie leek loge ogen te gooien. Aangezien hij tok nog andere alternatieven had tekeken, zoals Hamershof-Noord Hl) bij Total, was de locatie aan de fan der Postlaan geen wet van Me len en Perzen voor de commissies. Bovendien bleken de commis- ies moeite te hebben met de afwij- ting van de Groene Zoom door de teer Van Dijk. De keuze van die rcatie zou m het verleden bepaald liet lichtvaardig tot stand zijn geko- nen. Het was dan ook de vraag of gerezen tegenstelling uiteinde- jk een compromis zou opleveren. ADVIEZEN De heer Van Dijk had de ge- neente drie locaties in volgorde van geschiktheid geadviseerd: Ha mershof-Zuid noordzijde Blekenj, Hamershof-Zuid zuidzijde Blekerij en Van de Postlaan ten noorden van de SSBO. Dat onderbouwde hij met een toelichting bij zes mogelij ke locaties. De heer Van Dijk ging uit van een uitruktijd en rijtijd van een volledig bemande bluseenheid, minimaal zes man. De uitruktijd, de tijd tus sen de brandmelding en het ver trek van de brandweer, zou vol gens hem drie minuten moeten be dragen. De huidige locatie aan de Zwarteweg was zo decentraal, dat de in het centrum wonende vrijwil ligers minimaal vijf mmuten nodig zouden hebben. En dat gaf dan weer te weimg speling bij de rijtijd, de tijd tussen het vertrek van de brandweer en de aankomst bij de brand Gegeven een norm van acht mi nuten voor de opkomsttijd, de uit ruktijd plus de rijtijd, zou Leusden- Zuid bij brand niet op tijd kunnen worden bereikt. De uitruktijd zou moeten afnemen tot dne mmuten, waardoor de rijtijd zou mogen stij gen tot vijf minuten. Vandaar de noodzaak van een centrale locatie. Allereerst conlcudeerde hij, dat de Groene Zoom een onverant woord grote uitruktijd opleverde en niet voldoende centraal was. Evenals de Provinciale Planologi sche Dienst (PPD) wees hij deze door de gemeente niet verworpen locatie volledig af. Hamershof- Noord nabij Total was mede op grond van de goede uitvalswegen geschikt. Maar dat zou ten koste gaan van tientallen parkeerplaat sen bij het winkelcentrum. De oude brandweergarage aan de Zwarteweg vormt aJ jaren een punt van discussie. Er moet een nieuwe kazerne komen, maar de plaats waar dat moet gebeuren blijkt voor de plaatselijke politiek een moeilijke keus op te leveren (archieffoto Leusden Krant). Verder vond hij met name de Hamershof-Zuid zuidzijde en Ha- mershof-Zuid noordzijde Blekerij zeer geschikt, vanwege de zeer goede uitvalswegen en de ruimte. Daaraan voegde hij nog toe, dat op Hamershof-Zuid noordzijde Bleke nj mogelijk de nieuwe brandweer kazerne en het nieuwe politiebu reau samen zouden kunnen wor den gebouwd. Hoewel de hoek Van der Post- laan-Clarenburg volgens hem ge schikt was, ging dat weer ten koste van natuurschoon. En de eveneens geschikte Van der Postlaan ten noorden van SBBO had als be zwaar, dat de brandweerkazerne dan te dicht bij de woningen van Gildeburg zou komen te liggen. KRITIEK De geadviseerde volgorde Ha- mershof-Zuid noordzijde Blekerij, Hamershof-Zuid zuidzijde Blekerij, Van der Postlaan ten noorden van SSBO leidde tot een diepgaande discussie. Dit ondanks, dat alle drie locaties stedebouwkundig aan vaardbaar werden geacht. Zo werd een door Jan Konijnenbelt (CDA) genoemd bezwaar tegen een brandweerkazerne in een dichtbe volkte wijk met veel verkeer met een door de heer Van Dijk afge zwakt. De meeste branden zouden volgens hem voorkomen tussen 's avonds acht uur en 's morgens zes uur. De mededeling van een ambte naar van de gemeente, dat de brandweer en rijkspolitie volgens de overheid niet samengaan, maakte een eventuele keuze tussen de eerste en tweede locatie ai op voorhand willekeurig. Bovendien lagen deze biede locaties voor OW/RO met voor de hand. Het pro gramma van eisen voor Hamers- hof-Zuid was onlangs door de raad vastgesteld en zou dan weer moe ten worden aangepast. Dat was be zwaarlijk. OVERLAST Van de drie geadviseerde loca ties bleef er daardoor nog maar een over, de Van de Postlaan ten noorden van SBBO. Zouden de be woners van Gildeburg daar last van hebben? Op verzoek van meerde re commissieleden legde de heer Van Dijk uit, dat dat wel meeviel. De brandweer oefent met schuim en hydraulisch gereed schap en speelt alleen met vuur op een oefenterrein bij Soest. Verder zijn verkeersopstoppingen bij het uitrukken te vermijden door ver keerslichten. Een vrije uitrukroute blijft daardoor mogelijk. En bij brand verwacht hij geen publieke belangstelling bij de karzerne, maar bij de plaats, waar de brand is. In aanvulling hierop vertelde Joost de Jongh (WD), dat de brandweer nu ook al oefende op de gemeentewerf en niet bij de kazerne. ALTERNATIEVEN Gaandeweg werden twee ande re locaties steeds meer genoemd. Namelijk de door de heer Van Dijk en de PPD afgewezen „Groene Zoom" en het door de heer Van Dijk redelijk geschikt geachte Hamers hof-Noord nabij de Total. Dat meer dere commissieleden nog lang met overtuigd waren van de afwijzing van de Groene Zoom, nam met name Jan Jacobs (PvdA) mee in zijn betoog. Hij stelde op voorhand, dat de eerdere keuze van de raad voor de „Groene Zoom" niet lichtvaar dig was geweest. Gezien zijn bedenkingen tegen de Van de Postlaan ten noorden van de SSBO, was hij voor een ge detailleerde vergelijking tussen die locatie en Hamershof-Noord nabij Total, als de raad wilde her overwegen En misschien zou het bezwaar van verminderde par keerruimte bij een voorkeur voor Hamershof-Noord zijn weg te ne men, door bij de Van de Postlaan parkeerruimte te creëeren. De door de heer Van Dijk al redelijk geschikt gevonden locatie Ha- mershof-Noord werd daar ge schikter van. Nadien bleken de commissiele den steeds meer te zien m Hamers hof-Noord en lang met altijd zonder meer voor de Groene Zoom te zijn. Harm Offereins (SGP/GPV) vulde aan, dat een totaal meuwe keuze de impasse kan doorbreken. En hij lichtte toe, dat de oude keuze voor de Groene Zoom een moeilijk com promis is geweest. Maar er was m Leusden meer aan de hand. INTEGRAAL Volgens meerder commissiele den was de behoefte aan een inte graal plan namelijk groot. Ver keerstechnische problemen, zoals opstoppingen bij het gemeente huis, nog geen duidelijke rond wegstructuur en gevolgen van de veranderde aansluiting op de A28, maakten dat noodzakelijk Burgemeester Parus vatte de diepgaande discussie samen in drieen. Allereerst vonden de com missies, dat de ooit niet lichtvaar dig gekozen locatie Groene Zoom ook met lichtvaardig zou moeten worden afgewezen. Voor het geval, dat er zou worden gekozen tussen de locaties Hamershof-Noord nabij Total en Van de Postlaan Noordzij de SBBO, was bovendien meer de taillering gewenst. En door de al dus ontstane vertraging ontstond er enig perspectief voor een inter graal plan. Aardige expositie „Vrije Kwasten" Pag. 3 Openbare emissie Bondsspaarbank Pag. 3 Culturele Raad wil Culturade vast op tweede zaterdag in september Pag. 5 Rubnek Wel of niet (te)recht Pag. 5 Fancy fair De Brink groot succes Pag. 5 Stil protest tegen kernproef Pag. 6 Rubriek: Ouder worden Sport. Belangstelling voor De Haaien sterk gestegen Dames LHV na grote overwinning belangrijke titelkandidaat Servicepagina Pag. 6 Pag. 7 Pag. 7 Pag. 9 zaterdag: tel. 944223 zondag: tel. 03425-1222 LEUSDEN- Na een daling in de maand juni, is het bevolkingsaantal in Leusden in juli weer gestegen. Per saldo steeg het aantal mwoners met tachtig tot een totaal van 27.242. De stijging kwam ondermeer tot stand door vestigingsoverschot van 64 mensen. In juli kwamen 224 personen in Leusden wonen. Daar stond tegenover dat 160 Leusdena- LEUSDEN - Op maandagavond 19 september voerde de commissie Algmene Bestuurszaken (ABZ) een vrije dis cussie naar aanleiding van de brief van oud-wethouder Wagenaar. Daarin pleitte hij tegen de terugstorting in de gemeentekas van bepaalde advieskosten die het voorma lige college van B W, zonder toestemming van de ge meenteraad, had gemaakt. Ook de WD vond nu, dat onder meer partijgenoot Wagenaar zou moeten betalen. Burgemeester A. Parus stel de vooraf, dat het niet ging om een voorstel, maar om een vrije discussie naar aanleiding van de bnef van oud-wethou der Wagenaar (WD). De WD kwam eerst, aan bod. BETALEN In tegenstelling tot wat was aangekondigd, voerde fractie voorzitter Alnch Parson echter met het woord. Verwijzend naar een brief van hem, be perkte Ed ten Voorde zich tot een korte uitleg van het stand punt van de WD. Hij stelde, dat zonder goedkeuring van de raad bepaalde advieskos ten van de gemeente voor re kening van het oude college van B W waren. Met andere woorden, ook partijgenoot Wagenaar moest betalen, zijn bnef gaf geen aanleiding tot een ander standpunt. Omdat de andere commis sieleden eerder al te kennen hadden gegeven, dat oud-wet houder Wagenaar moest be talen, hadden zij hieraan niet zoveel meer toe te voegen. Wel werd beaamd, dat Harm Offereins (GPV/SGP) al in het seniorenconvent (van de frac tievoorzitter) tegen advies kosten zonder goedkeuring van de raad was geweest. Ook dat had oud-wethouder Wage naar kunnen weten bij het schrijven van zijn bnef. Voorzitter A. Parus conclu deerde dan ook, dat er vol gens de commissie moest wor den betaald. Afgezien van de vraag of het pre-advies van de commissie verder ^el of niet eerst door de raad moest wor den behandeld, zouden de oud-wethouders in ieder geval bericht krijgen. De vraag of oud-burgemeester Radema ker (CDA) in dezen medever antwoordelijk was, bleef ver der buiten de discussie. Ed ten Voorde (WD): '...voor rekening van het oude college van B&W...' LEUSDEN - De Utrechtse rechtbank veroor deelde dinsdag een 40-jarige man wegens incest met zijn dochtertje tot achttien maan den gevangenisstraf waarvan zes maanden voorwaardelijk. Daarnaast moet de verdachte, die van '83 tot '86 in Weesp woonde, onder toezicht van de reclassering blijven en zich door de Rutgersstichting laten behandelen. Van 1980 tot februan '85 had de verdachte met zijn dochter - die in '80 vijf jaar oud was - ontuchtige handelingen gepleegd. Het college achtte bewezen dat de man tenmin ste een keer met haar gemeen schap gehad had. „We hebben er rekening mee gehouden dat u dit enkel en alleen voor uzelf deed en misbruik maakte van uw geestelijk overwicht," aldus rechtbankvoor zitter mr. P. van Schendel. Bij de bepaling van de strafmaat had het college „de ernstige psychische schade voor het kind, nu en in de toekomst," ook in ogenschouw ge nomen. De verdachte leefde gescheiden van zijn vrouw en twee kinderen. In de weekeinden kwamen de kinde ren hem regelmatig opzoeken. Het vonnis was conform de eis. ren naar elders vertrokken. In juli werden er 32 Leusdenaren geboren, terwijl er 16 sterfgevallen te betreuren waren. Leusden telde op 1 januari van dit jaar 27.001 mwoners. LEUSDEN- In café De Brouwerij aan de Zwarteweg treedt zondag middag de Amersfoortse forma tie de All-stars op. De band is samengesteld uit muzikanten, die in andere Amersfoortse bands als W5, Joe Fopper en Bob by Smiles hun sporen hebben ver diend. Met name zanger Wout Wante naar gemet in Leusden de nodige bekendheid, na zijn optreden met W5, vorig jaar, op het Pudding popfestival. De band bestaat ver der uit Guido Eymann (gitaar), Ti- bor Paulsch (drums), Joop de Man (bas) en Gert Wantenaar (key board/synthesizer). Het repertoire van de band be staat ondermeer uit covers van bij voorbeeld The Blues Brothers en James Brown. Het optreden begint om 16.00 uur. (advertentie) MITSUBISHI DEALER Hogeweg 45 - Amersfoort Telefoon 033-724624 (advertenties) C06N Telefoon BCKG installaties Hamorsveldsewcg 6d Lcusden |A£N_J Tel 033-941235 AMERSFOORT DEA1ER Amslerdamseweg 7 lel 033-630154 Auto Leusden, het meest vertrouwde adres voor een iiim\m\wuumr~ ~en ,ot in de pun,'es verzor9de occasion LLEUSDEN - Jongerenvereniging tD houdt op vnj dagavond 7 okto- Ler op veler verzoek een nachtelij- i dropping. De dropping begint otn 19.00 uur en duurt tot ongeveer 100 uur. Deze nachtdropping is riet alleen voor leden van JUID. Iedereen ouder dan 15 jaar kan jtteedoen. Wel moet er voor warme ceding, een zaklamp en regenkle ding gezorgd worden Deelnamekosten bedragen 3,50 per persoon, te voldoen bij mschnjving. Dit kan geschieden bij JUID m cultureel centrum „de Woelige Hoek", Pr Margrietlaan 1 op woensdagavond, vrijdagavond en zaterdagmiddag. De sluitings datum is 7 oktober 1988. Voor meerdere inlichtingen kun nen geïnteresseerden bellen naar 941247 en vragen naar Roy Robbe- mond. Leusden Telefoon 033-943434 - Industrieterrein de Paardenmaat (bij Pon) - Official Ford Dealer voor Leusden, Woudenberg^ Scherpenzeel. Achterveld. ADVIESKOSTEN: „...wagen maar...

Leusder Krant | 1988 | | pagina 1