'oortaan vaste datum op Iweede zaterdag in september' !oe definitief is een oorlopige' koopakte? Fancy fair De Brink werd groot succes 'Boeren planten bomen' First Lady in nieuw jasje Wel of niet (te)recht? ■zakelijkheden nieuws™ aHs=uit net bedrijfsleven. pantoi'huis Culturele Raad na evaluatie laatste Culturade: Opbrengst ruim negentienhonderd gulden Aktie Stichts Landschapsbeheer: SCHOENMOOE plaatselijk nieuws HET IDEALE WANDEL KOMFORT Winkelcentrum Hamet,shol Komenii 4 - LEUSDEN Tel 033-944119 qroprnd i V"KJ»9 koopavond werkgroep houvast, zoals nog wel in het vervolg zal blijken. NIEUWKOMERS Duidelijk verschillende antwoor den volgden uit de vraag over hoe vaak men al had deelgenomen. Twaalf deelnemers deden voor het eerst mee, zes voor de tweede keer, vijf voor de derde keer, 12 voor de vierde keer en één, die al bij vier Culturas de tel kwijt raakte, voor de vijfde keer. Het opmerkelijke hieraan is, dat een vierde deel voor het eerst mee deed en een vierde deel vast be gint te zitten aan een ontluikende traditie. De vraag over het nut leverde 21 keer „ja", zeven keer „misschien", zes keer „neen" en twee keer „niet van toepassing" op. Het „ja"-woord bleek in negen gevallen „naambe kendheid", in vijf gevallen „nieuwe leden" en in vier gevallen „ver koop" in te houden. In aanvulling op de vraag over de reden van deelname lijkt het erop,dat de pu- bhciteitswaarde op voorhand ook weer niet moet worden overschat. Natuurlijk blijft de presentatie bij deze piepkleine enquête buiten schot. ORGANISATIE Opvallende persoonlijke indruk ken waren: „muziek te hard" (10 keer) en „prima organisatie" (ze ven keer). De andere antwoorden, zoals „ga zo door", bedankt, gran dioos", „optredens in aparte zaal" en „vreemd, alleen koffie op de bon" zijn bij nader inzien beslist wel te combineren met die twee type rende uitslagen. VASTIGHEID Een tijdige bespreking van de voornoemde uitslagen was van groot belang. Want volgens Frans je Bouvy begint over vijf maanden al weer de voorbereiding van de volgende Culturade. En dan moe ten de minnen en plussen eerder al zijn gewogen. Onder meer kon takten met verenigingen, met per sonen binnen en buiten Leusden, met straatartiesten, het verzorgen van vergunningen en publiciteit en de algehele coördinatie en het fi nanciële beheer vragen maanden lange zorg Fransje Bouvy merkte bij de vraag over de zm van de jaarlijkse Culturade op, dat een deelnemer uit weerzin tegen de harde muziek „aarzelend ja" had geantwoord. Ei genlijk waren alle deelnemers dus voor een jaarlijks evenement. De vraag over het nut van de Culturade vond zij weliswaar interessant, maar de antwoorden erop waren volgens haar nogal moeilijk te pei len. Het antwoord op de vraag naar de meest geschikte Culturade- maand had de Culturade Raad en de werkgroep echter genist ge steld. De organisatie stond namelijk kritisch tegenover het gegeven, dat de voorbereiding tijdens de vakantieperiode elk jaar zes we ken stil ligt. Men koos alleen voor eind augustus en september om verenigingen op een geschikt mo ment nieuwe leden te laten ontvan gen. Nu echter de meerderheid de voorkeur geeft aan de al bekende datum na de zomervakantie, wil men de jaarlijkse Culturade voor taan vastleggen. Omdat dit jaar de datum verschoven moest worden, wat leidde tot afmeldingen en irri taties, koos men voor een vaste tweede zaterdag in september. Ie dereen kan zich daar dan op in stellen. Zonder meer duidelijk voor haar waren de antwoorden op de vraag over de persoonlijke indrukken. De klachten over harde muziek overtuigden de organisatie ervan bepaalde muziekgroepen in een tent buiten de Korf te laten optre den. Dat zou verder bepaalde deel nemers met video-presentaties met hinderen. Andere klachten, zoals geringe bewegingsruimte voor de „Vnje Kwasten", zijn te verhelpen door de hele zaal van de Korf te gebruiken. EXPOSITIES Mede dankzij deze enquête be dachten de Culturele Raad en de werkgroep Culturade nog meer plannen, die Fransje Bouvy nog even voor de krant op een rijtje zette. Zoals gesteld, is die vaste Culturade-dag op de tweede zater dag in september het belangrijk ste. Verder zal de volgende keer de hele zaal van de Korf nodig zijn om bijvoorbeeld exposities van particuliere Leusdense kunste naars mogelijk te kunnen maken. Er zit volgens haar heel wat kwali teit in Leusden. Velen zijn welis waar amateur en ervaren een drempel om deel te nemen. Maar toch was er nu al belangstelling uit die hoek. BUITEN Hoewel er in de zaal wel degelijk muziek moest kunnen worden ge maakt, zouden meer volumineuze muziekgroepen buiten in een tent ruimschoots aan bod komen. Ondanks het eeuwige probleem met het weer bleken de straatmuzi kanten achteraf toch een belangrij ke bijdrage te hebben geleverd aan de Culturade-sfeer buiten de Korf. Men streeft er dan ook naar het aantal straatmuzikanten fors uit te breiden. Ook wil men het podiumpro gramma in de Korf met al te vol plannen. Deelnemers met video banden en dergelijke hoeven dan hun opnames niet meer zo gefor ceerd te stoppen. En deelnemers, voor wie de kramen van vier meter veel te groot zijn, kunnen het vol gend jaar beschikken over kramen van twee meter. Voor elk wat wils. Tenslotte willen de Culturele Raad en de werkgroep Culturade in heroverweging nemen, wat nu precies „cultureel" is. DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1988 overeenkomst kunnen partijen aan elkaar gebonden zijn. De rechter stelt dan meestal dat de overeen komst in een zodanig stadium is gekomen dat het afbreken daarvan in strijd komt met de goede trouw indien partijen in redelijkheid mochten verwachten dat uit de on derhandelingen een overeenkomst zou voortvloeien. LEUSDEN - De Culturade 1988 van 27 augustus is geeva- fcerd door de Culturele Raad en de werkgroep van die Cultu re. Een door vrijwel alle deelnemers ingevulde enquête gaf lig inzicht in de min- en pluspunten van dit jaar. Naar aanlei- tg daarvan keken de Raad en de werkgroep vooruit naar de Jjturade 1989. In dat verband vroegen we de voorzitter van de trkgroep, Fransje Bouvy, alvast wat „uit de school te klap- LEUSDEN- De fancy fair, die de jubilerende protestants- christelijke basisschool De Brink woensdagmiddag hield, heeft ruim 1.900,- opgebracht. De fancy fair was het vierde onder deel in de reeks festiviteiten, die door de school op touw zijn gezet om het 25-jarig bestaan luister bij te zetten. Volgende week woensdag worden de festiviteiten besloten met het grote jubileumslotfeest. Na de receptie, het schoolreisje en de filmdag, die eerder werden gehouden, stond de feestelijke woensdag gisteren in het teken van de actie voor Hayani Herberg. In Hayani Herberg, een klem plaatsje m het thuisland Vendaland in Zuid- Afrika, heeft een Nederlandse, me vrouw Jeanne de Snaayer, een schooltje opgericht. Het is het eni ge schooltje voor meervoudig ge handicapte, zwarte kinderen in de wijde omtrek. De Brink ondersteunt dit initiatief al enige jaren, met de grote fancy fair van gisteren als hoogtepunt. De fancy fair bevatte naast veel bekende onderdelen, zoals het Rad van Avontuur, buttons maken, bal len gooien en rommelmarkt, een aantal originele aspecten. Om te grabbelen moest men diep graaien in en van de tientallen zakken op een buitenmodel jurk. Tussen de boeken stond een complete leer- lezenserie. Bij de stand 'Kunst en Kitsch' wer den ingelijste foto-kopieen van kin derhandjes te koop aangeboden. De leerlingen van De Brink hadden daarvoor een hand op het kopieer apparaat gelegd. Creatief kon men zijn bij het be schuiten versieren en filigrain, de kunst van het stroken rollen. Vier ouders haalden de eindronde in de taart-bede wedstrijd. De Smarties- taart won, door de feestelijke uit straling. De tweede prijs ging naar 'de Kreuntaart', voor de doortasten de inzet. Het voor deze gelegenheid inge richte computer-lokaal trok snel kinderen uit de omgeving, die zich deze kans niet heten ontgaan. Na drie uur fancy fair bleek er ruim negentienhonderd gulden te zijn verdiend. Na aftrek van de ge maakte kosten zal er ongeveer 1.800,- naar Hayani Herberg kun nen worden overgemaakt. Een ie der die nog een bijdrage wil leve ren om het bedrag tot 2.000,- af te ronden, kan terecht bij De Brink Lijsterbeslaan 54. De fancy fair van basisschool De Brink bracht ruim negentienhonderd gulden op voor het goede doel. LEUSDEN- Damesmodezaak First Lady is onlangs in een nieuw, eigentijds jasje gestoken. Na acht jaar vond de bedrijfsleiding het hoog tijd om het mterieur van de zaak aan te passen aan de eisen des tijds. De inrichting van de winkel in De Hamershof bleef in grote lijnen gehandhaafd. In de zaak overheersen lichte kleuren (beige en crème), die de zaak ruimer laat ogen. Op de vloer kwamen marmeren tegels. Het geheel ademt daardoor bepaald een chique sfeer. Mevrouw Vermeer, die de dagelijkse leiding heeft in de winkel, is soms weieens bang dat de zaak er té chique is gaan uitzien.„Met name de jonge vrouw kan wellicht de indruk krijgen dat niets van haar gading te vinden is. En dat is beslist met waar. We voeren nog steeds dezelfde merken als voorheen en ook aan de prijsstelling is niets veranderd De drempelvrees, die wellicht door het nieuwe uiterlijk van de zaak ontstaat, is wat mij betreft ongegrond. De uitstralmg van de zaak is misschien 'duurder' geworden, de kleding is dat pertinent niet", aldus mevrouw Vermeer De eigenaresse en haar dne full-time medewerkers hebben sinds 1 september, de datum waarop de zaak weer open ging, van de chentèle al de nodige complimenten m ontvangst mogen nemen.„De reactie's zijn zeer positief', aldus mevrouw Vermeer. First Lady heeft naast de zaak aan de Komemj in de Hamershof ook vestigingen in Amersfoort en Harderwijk LEUSDEN - Tot 1 november a.s. biedt Stichts Landschaps beheer met de aktie „Boeren planten bomen" boeren en an dere bewoners van het lande lijk gebied in de provincie Utrecht de gelegenheid nieu we beplanting op en rond het erf en de landerijen te verkrij gen. De beplanting kan die nen om opnieuw een eigen- domsgrens te markeren, het erf te verfraaien of om een schuur of nieuwe mestsilo uit het oog te onttrekken. Boeren bestellen bij Stichts Landschapsbeheer tegen kostprijs de gewenste bomen zoals bos plantsoen, laanbomen, leibomen, hoogstam- vruchtbomen. Plantma- teriaal dat natuurlijk van erkende boomkwekers wordt betrokken. Ook kunnen boompalen, boom banden en boomschermende mid delen zoals boomkorven worden besteld. Stichts Landschapsbeheer brengt gratis het bestelde op de plek van bestemming en voegt er tevens een plant- en verzorgingsin structie aan toe. De boeren dragen zelf zorg voor het in de grond zetten en beschermen van de beplanting. Om van een tijdige levering voor de winterperiode verzekerd te zijn kan een bestelformulier tot 1 no vember a.s. ingeleverd worden. Het bestelformulier, waarop maten, soorten en prijzen vermeld staan kan via een telefoontje aan Stichts Landschapsbeheer worden toege stuurd. Als provinciale stichting voor natuur- en landschapsbeheer sti muleert Stichts Landschapsbeheer in de provincie Utrecht o.a. de aan plant en verzorging van landschap pelijke beplantingen. Deze aktie richt zich met name op boeren om- Ndat zij nu eenmaal de grootste groep grondbezitters vormen. Ver der kunnen ook andere bewoners van het landelijk gebied een be stelling doen bij Stichts Land schapsbeheer. De actie „Boeren planten bo men" is een voortzetting van de actie die het vorig seizoen gestart is. Toen werden er m de provincie Utrecht ruim 6250 stuks bosplant soen, laanbomen, hoogstamvrucht- bomen en knotbomen ingeplant. Voor meer informatie of een be stelbon kan men bellen: tel. 030- 765534. jVolgens Fransje Bouvy zien de Jlturele Raad en de werkgroep jnaar een Culturade 1989, die in :gelijking met dit jaar toch wel [hoorlijk verandert. Na het verre- |nde buitenevenement, het la- aiige evenement in de tent en i in 1987 wel en in 1988 met scheiden muziek- en marktdeel [de Korf, wil men de Culturade men en buiten de Korf nog aan- Jkkelijker maken voor het pu- |ek Twee plannen vielen het >st op. ENQUETE Zesendertig deelnemers aan de Culturade hebben na afloop van de Culturade een enquête met zes vra gen ingevuld. Er werd gevraagd naar de zinvolheid van een jaarlijk se Culturade, naar de reden van deelname, naar hoe vaak men al deelnam, naar het nut van de deel name, naar de meest geschikte Culturade-maand en naar per soonlijke indrukken. velen heerst ten onrech- de mening dat men bij het ipen van een huis pas ge len is als men het „voorlo- koopkontrakt heeft gete- nd. Vandaar dat ik eens in gaan op de overeenkomst het algemeen, en wanneer irtijen aan elkaar gebonden n. Van een overeenkomst is sprake partijen het eens zijn over een paalde transaktie met een be laid onderwerp. Voor de tot- ndkoming van een overeen- mst is vereist dat er sprake is van n aanbod en de aanvaarding van aanbod. De wil van beide partij- moet overeenstemmen en moet eventuele elementies van de te uien overeenkomst betreffen. Zo bij de verkoop van een auto de rkoper de auto te koop moeten nbieden voor een bepaalde prijs de koper moet dit aanbod aan- arden en dus bereid zijn deze ys te betalen; er moet dus sprake van wilsovereenstemming. ÖNDELING Naar Nederlands recht is het ab- tout niet vereist dat een overeen- imst schriftelijk tot stand komt. >k mondelinge afspraken zijn telend. Dit voert mij tot de vraag op welk uraent partijen bij hun mondelin- onderhandelingen aan elkaar bonden zijn. Deze vraag geeft elvuldig aanleiding tot rrusver- mden en derhalve tot procedu- Indien de wil van beide partijen ereenstemmen over een be komst tot stand is gekomen. SCHRIFTELIJK Komt de overeenkomst tot stand dan is men daaraan gebonden. Het moeilijkste recht is, naar mijn stelli ge overtuiging, het bewijsrecht. Degene die iets stelt zal zijn stelling moeten bewijzen. Degene die stelt dat er een overeenkomst tot stand is gekomen, zal dat moeten bewij zen. Leg dus zoveel mogelijk schriftelijk vast. Een voorlopig koopcontract is mets anders dan de schriftelijke vastlegging van een voordien ge sloten mondelinge koopovereen komst. Men wil muziekgroepen, zoals .Jazz-societeit Leusden" en Jounter Point", in tenten voor de Rrf laten spelen. Die zouden dan Tgehinderd kunnen spelen, zon- jrde gesprekken tussen de deel- mers en het publiek onmogelijk I maken. En die zouden het pu- jek buiten de Korf naar de kra- i binnen kunnen lokken. Ver- ir hoopt men vanaf 1989 de Korf l een vaste datum te mogen ge- ken, waardoor afmeldingen en taties achterwege kunnen blij- De uitslagen op drie vragen wa ren nogal eenduidig. Vijfendertig deelnemers wensten een jaarlijkse Culturade, 31 deelnemers deden mee, vanwege publiciteit en der gelijke en 29 deelnemers wilden, dat de Culturade in de periode van eind augustus en september werd georganiseerd. Andere antwoor den op de tweede vraag waren: „voor de lol", „nieuwsgierigheid", „omdat het moet", „contacten met elkaar" en „leuk als iedereen mee doet". En andere antwoorden op de Eén van de plannen die de Culturele Raad heeft met het oog op volgend jaar, is meer ruimte te creëren voor De Vrije Kwasten. Uit de reacties bleek, dat daar behoefte aan bestaat. derde vraag: juli/augustus (1), okto- tieperiode (1 deelnemer) en een nemers belang had bij een jaarlijk- ber/november (2), december (1), keer met ingevuld. se Culturade in de penode van vroege voorjaar 1), niet m vakan- Dat de meerderheid van de deel- eind augustus en september, gaf de (advertentie) VERGOEDEN paald onderwerp, dan is de over eenkomst tot stand gekomen. Het is niet noodzakelijk dat partijen het over de kleinste details eens zijn. Bij koop en verkoop van onroe rend goed zijn de hoofdelementen m ieder geval het object, dus over welk onroerend goed praten we, de prijs, het feit dat de een wil verkopen en de ander wil kopen, - dit is de soort overeenkomst - en meestal de identiteit van partijen alsmede, maar dat is afhankelijk van de omstandigheden, op welke datum geleverd wordt. GEBONDEN Omdat de meeste overeenkom- Mr. H. G. Punt. sten pas gesloten worden nadat er soms langdurig onderhandeld is, rijst de vraag of men zich tijdens de onderhandelingen zonder risico kan terugtrekken. In de jurispru dentie is een ontwikkeling gaande waaruit blijkt dat de rechter van oordeel is dat partijen al vrij spoe dig aan elkaar verbonden zijn. Dus vöör dat er sprake is van een Het afbreken van de onderhan delingen in zo'n situatie kan aanlei ding zijn de afbrekende partij te verplichten de inmiddels door de andere partij gemaakte kosten te vergoeden. Er is dus geen sprake van een voltooide overeenkomst dat een schadevergoedingsver plichting kan oproepen. Ook leest men in de krant nog wel eens een uitspraak van een - doorgaans kort geding rechter - dat de opstappen de partij het bevel krijgt zich weer in onderhandelingen te begeven. Duidelijk mag zijn dat zo'n oordeel afhankelijk is van de feiten en de omstandigheden van het betreffen de geval. NADRUK Uit bovenstaande volgt dat men met risicoloos maar kan blijven dooronderhandelen in de ver wachting dat men altijd nog kan afhaken. Indien men die vrijheid wil blij ven behouden, doet men er ver standig aan de nadruk te leggen op vrijblijvendheid. Men doet er goed aan tijdig - liefst schriftelijk - vast te leggen dat door het onderhandelen geen enkele verplichting over en weer ontstaat vöör dat de overeen-

Leusder Krant | 1988 | | pagina 5