Jaarteken voor Leusdenaar Schonewille Stil protest WOLboom eerste zondag van de maand 's middags open Minister speelt voor Sinterklaas Geslaagde bazar bij 't Hamersveld Verenigd Europa bij PCOB leMSrter1 hwit Schütte toont platte werkelijk heid in'Drachenfutter' I Experiment met ouderen verzorging thuis: Grand Slam voor senioren Subsidie voor Ouderenbond(en) Aantal verzorgings tehuizen daalt plaatselijk nieuws LEUSDEN - Gistermiddag reikte burgemeester A. Panis acht zogenaamde jaartekens uit aan werknemers van de Tankwerkplaats in Leusden. De jaartekens worden uitgereikt aan personeelsleden, die gedurende vijfentwintig of twintig jaar aktief werkzaam zijn geweest ten behoeve van de bedrijfszelfbeschermmgsorgarusatie. Burgemeester Parus reikte de onderscheidingen uit aan onder meer Leusdenaar T. Schonewille. De heer Schonewille is al 25 jaar aktief in de Reddingsdienst van de Tankwerkplaats. Verder werd de onderscheiding uitgereikt aan vier medewerkers uit Amersfoort, twee uit Nijkerkerveen en één uit Soest. AMERSFOORT - In de film „Drachenfutter1' volgt Jan Schüt te op een gevoelige wijze en met veel humor twee Aziatische jon gens, een Pakistaan en een Chi nees, die samen in het rijke Duitsland iets willen onderne men. Shezad is een Pakistaanse vluchteling, die in Hamburg zijn geluk zoekt, 's Nachts verkoopt hij rozen in restaurants en kroe gen. „Drakenvoer" werden de ro zen in de jaren twintig genoemd, die de man na een kroegentocht voor zijn vrouw meebracht, om haar wat milder te stemmen. Overdag probeert Shezad een baantje te vinden. Dat lukt tenslotte in een Chinees restaurant, waar hij gaat werken als bordenwasser en bereider van soepen. Xiao, die daar kelner is, en Shezad worden vrienden. Hun ideaal is een eigen restaurant te beginnen. Shezad slaagt er uiteindelijk in, op niet ge heel legale wijze, geld te knjgen uit Oost-Berlijn. Hun droom lijkt in ver vulling te gaan. Maar op de dag van de opening verloopt alles anders dan beiden zich hadden voorge steld. In Filmhuis Appelmarkt van don derdag 22 september tot en met maandag 26 september. Aanvang 20.00 uur. Scene uit de film Drachenfutter" van Jan Schütte. LEUSDEN' Afgelopen dinsdag verzamelden zich in alle vroegte een kleine groep demonstranten in winkelcen trum de Biezenkamp, om met hun aanwezigheid te protesteren tegen een kemproef. die onlangs ergens op dt wereld werd gehouden. Met de acties, een initiatief van de afdeling Leusden van Vrouwen voor Vrede, hopen di demonstranten op den duur te bereiken bereiken dat er een algeheel verbod komt op het nemen van kemproeven. De groep protesteert tegen elke kernproef waar ook ter wereld genomen en ongeacht het land dsi de proeven neemt. Smds 1945 zijn er m de wereld ruim 1700 kemproeven genomen, hetgeen neerkomt opeen gemiddelde var, één proef elke negen dagen. Op sommige plaatsen in de wereld heeft dat geleid tot het ontsnappen van radio activiteit. dat de mens en zijn leefmilieu bedreigt. Op het atol Mururoa in de Stille Zuidzee, het proefgebied vaj Frankrijk, bijvoorbeeld is na ruim 100 proeven het koraalrif gaan scheuren, waardoor radio-activiteit de oceaan instroomt. Maar ook in de Nevada-woestijn, waar Amerika en Engeland proeven nemen, ontsnapte na onder grondse kemproeven een radio-actieve wolk, die 3 kilometer hoog in de atmosfeer reikte In Rusland zijn eveneens gevallen van ontsnapte radio-activiteit bekend, na het nemen van kemproeven. De actie's van Vrouwen voor Vrede tegen het nemen van kemproeven worden ondemeer ondersteund dooi het sturen van kaarten naar de ambassades van het land dat kemproeven nam. DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1988 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNmiiiMiiiiiiiriiiiiiiMiiMiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiimiiiiiiiNiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimiiiiiiiiiimiiiiMiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimiiiiiiiiiiiiimimiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiH^ LEUSDEN - Het bestuur van Welzijn Ouderen Leusden, WOL, neemt een proef met het ontmoe tingscentrum de WOL boom. Met ingang van zondag 2 oktober is dit ontmoetingscentrum voor ouderen elke eerste zon dag van de maand 's mid dags open van 13.00 tot 17.00 uur. Veel ouderen hebben de weg gevonden naar de WOL boom, Hamersveldseweg 2A. Ze hebben ontdekt, dat men daar door-de-weeks van maandag tot en met vnjdag te recht kan 's morgens 9.30 tot 11.30 en 's middags van 13.30 tot 16.30 uur. Ze weten, dat men daar andere senioren kan ont moeten om wat te praten, om wat te dammen, te schaken, te rummycubben, te kaarten of te biljarten. Onlangs zijn meer dam- en schaakspelen aange schaft en ook het biljart heeft een goede beurt gehad: het loopt niet meer af, er is een meuw laken op aangebracht, de verwarming is weer in orde en ook de queus ketsen niet meer (als men tenminste goed stoot). Sommige ouderen willen graag zondagmiddag eens an deren ontmoeten. Men wil er met de familie even uit of men heeft geen kinderen die op be zoek komen. Dit is voor de sectie WOLboom van de WOL aanleiding om te kijken of er voldoende animo is om de WOLboom elke eerste zondag van de maand open te doen. Na een aantal maanden wil men zien of men hier mee door zal gaan. De consumpties zijn niet duur, dus even een kopje koffie komen dnnken is geen dure aangelegenheid. LEUSDEN/ROTTERDAM - Minister Brinkman van WVC heeft maandag jl. het project „Individuele zorgsubsi- die voor ouderen" in Rotterdam officieel gestart. Tijdens de officiële start van dit experiment zei de minister, dat de bejaardenoorden (verzorgingstehuizen) nog dit jaar 10 miljoen gulden extra krijgen. Zo'n vijfenzeventig ouderen, E die eigenlijk naar een verzor- gingstehuis zouden moeten, kunnen in Rotterdam toch zelf- E standig blijven wonen. Het mi- msterie van WVC en de ge- meente Rotterdam stellen ex- E tra geld beschikbaar voor de extra hulp die deze ouderen E nodig hebben om thuis te kun- nen blijven wonen. Per oudere is gemiddeld 13 E duizend gulden per jaar be- schikbaar. Dat is ongeveer tweederde van het bedrag dat E cinders met hun verblijf in een verzorgingstehuis gemoeid E zou zijn. De senioren krijgen dat geld met zelf in handen. Een „zorgbemiddelaar", af- E komstig uit de wijkverpleging, de gezinszorg of de ouderen- E zorg, beheert het geld en orga- niseert de hulp. Deze mis- schien wat ingewikkelde ma- EE nier is gekozen omdat het voor veel ouderen erg moeilijk is E om de weg te vinden in de i warwinkel van hulpverlenen- j§ de instellingen. E Een soortgelijk project in Engeland heeft als voorbeeld gediend voor dit project m Rotterdam. De ervaringen in Engeland, zowel van een suc- E cesvol als van een niet ge- slaagd experiment, worden in Rotterdam gebruikt om de E kans van slagen zo groot mo il gelijk te maken. DRIE JAAR In Rotterdam wordt per 25 E ouderen, die meedoen aan dit expenment, een zorgbemid delaar aangesteld. Ouderen konden zich niet zelf opgeven omdat men bang was dat men teveel aanmeldingen zou krij gen. Men heeft ervoor geko zen om gericht een aantal ou deren voor dit experiment te vragen. Gezien het beschikba re geld kunnen niet meer dan 75 Rotterdamse senioren mee doen. Dit experiment „individuele zorgsubsidie voor ouderen", dat drie jaar zal duren, kost een miljoen gulden. WVC be taalt daarvan tweederde, de gemeente Rotterdam eender de. De bedoeling is om te zien of deze vorm van ondersteu ning inderdaad prettiger is voor de thuiswonende oude ren en of dit systeem goedko per is dan een verblijf in een verzorgingstehuis Het project is één van de zes experimenten die door WVC worden bekostigd om na te gaan of de hulp aan ouderen anders en goedkoper kan. Het Willem Drees-huis in Den Haag en het project „Totaal Ouderenbeleid Venlo" zijn al eerder van start gegaan. VRAAGTEKENS De samenwerkende oude renbonden, verenigd in COS- BO, vinden dat de financiering van het project „individuele zorgsubsidie voor ouderen" beter moet zijn, dan nu door WVC gebeurt. COSBO-woord- voerder Wehkamp noemt het project „positief' maar zet toch eruge vraagtekens. Volgens Wehkamp is het bedrag dat aan verblijf van een oudere in een verzorgingstehuis wordt uitgegeven veel hoger dan het bedrag waar WVC van uitgaat. COSBO zal echter ook dit ex penment „welwillend kritisch" blijven volgen. EXTRA Het is altijd leuk, om bij zo'n officieel „startschot" een ca deautje achter de hand te heb ben. Vandaar dat minister Brinkman in Rotterdam voor Sinterklaas ging spelen. De verzorgingstehuizen krijgen nog dit jaar 10 miljoen gulden extra. Dit geld zal volgens de gebruikelijke verdeelsleutel over de provincies en de vier grote steden worden ver deeld. Volgens een woord voerster van WVC is dit een incidenteel bedrag. Op 5 sep tember deed minister Brink man de toezeggmg dat de ver zorgingstehuizen 71 miljoen extra krijgen. Dat gedrag is volgens dezelfde woordvoer ster een structureel bedrag waarop men dus beleid kan voeren. Overigens heeft de toezeg ging van deze 71 miljoen gul den meer dan in 1988 voor de verzorgingstehuizen ook al merkbaar invloed uitgeoefend op het beleid van provincies. Plannen over oplossingen van knelpunten in de bejaar denoorden en over het aantal verzorgingsplaatsen in deze tehuizen moeten opnieuw wor den bijgesteld. Een troost bij de verandering van de al ge maakte ontwerpplannen is misschien dat de bezuinigin gen geringer zullen zijn en dat er minder verzorgingsplaatsen moeten worden ingeleverd. LEUSDEN - Afdeling Leus den van de Protestants Christelijke Ouderenbond, PCOB, kan terugzien op een geslaagde bijeenkomst. Een groot aantal leden van de PCOB en een aantal leden van de Katholieke Bond van Oude ren in Leusden kwamen woensdag 14 september naar Verzorgingstehuis 't Hamers- veld om zich bezig te houden met de toekomstige éénwor ding van Europa. Het CDA van de provincie Utrecht verzorgde voor de be zoekers een filmpresentatie over „Verenigd Europa 1992". Films gaven inzicht in de wer king van het Europees Parle ment en de werkzaamheden m Brussel. Ook de cultuurge schiedenis van Europa kwam aan bod. Duidelijk werd, dat het meer één worden van Europa met alleen van belang is voor de jongeren, maar dat ook oude ren elkaar steeds meer zullen ontmoeten in een Veremgd Europa. Niet zonder reden be staat er een groeiend contact in West-Europa tussen de ver schillende Ouderenbonden. Wel blijft de vraag de éénwor ding zo snel zal gaan als soms wordt gesuggereerd. Deelne mende ouderen vonden deze bijeenkomst zeer geslaagd. In verzorgingstehuis 't Hamersveld zorgden bewoners, kinderen en kleinkinderen van de bewoners, alsmede belangstellende buitenstaanders voor een gezellige drukte tijdens de bazar, die afgelopen zaterdag werd gehouden. Zij namen in ruime mate deel aan de vele attracties en zorgden voor een forse omzet bij de verkoop van meubels, boeken en andere spullen, die in de regel op rommelmarkten, fancy fairs en bazars worden aangetroffen. Ook de door de bewoners zelf vervaardigde handwerken vonden gretig aftrek. De kok had ook deze keer weer uitstekend zijn best gedaan: slaatjes, warme saucijzenbroodjes en zijn specialiteit, gevulde koeken, verdwenen in talloze magen. Bakker Van den Hoven had voor heerlijke taarten gezorgd, die bijvoorbeeld bij het Rad van Avontuur de verkoop van de nummers aanzienlijk leken te bespoedi gen. Ook kon er worden geraden naar het gewicht van een krentenbrood. Dat bleek 10,5 kilo te wegen, een gewicht dat door meneer Velthuizen uit Woudenberg goed werd geschat. Mirjam Valkengoed uit Leusden kwam in het bezit van een borduurwerk, dat 't Spinnewiel heette. Zij raadde een vooraf afgesproken getal (7) goed. Via dezelfde procedure kwam mevrouw Klaassen in het bezit van een tafellaken met vingerdoekjes. Hier bleek nummer 47 het winnende getal. De penningmeester kon na afloop tevreden zijn: de bazar bleek de heve som van fl. 4010,95 te hebben opgebracht, een bedrag dat de verwachtingen verre overtrof. „Er worden op dit moment zoveel rommelmarkten gehouden, dat we hier niet zoveel van verwachtten", liet een woordvoerster na afloop weten. Maar dat is ontzettend meegevallen. Op een dergelijke opkomst en zo'n omzet hadden vooraf niet gerekend. Het was meteen om half tien bomvol en dat bleef het zeker tot aan het middaguur. Toen hebben we ook de beste zaken gedaan", luidde het commentaar. Van de opbrengst zal een koersbalmat, ten behoeve van het koersbalspel (in Engeland beter bekend onder de naam 'Bowls') worden aangeschaft Ook uitbreiding van de collectie groot-letterboeken voor de bibliotheek staat hoog op het verlanglijstje van de leiding van 't Hamersveld'. Steffi Graf is het gelukt. Door vier grote tennisoverwinnm - i gen heeft zij „Grand Slam" ge- haald. Een flinke pnjs is haar beloning. Elke keer als ik las of hoor- de over die Grand Slam gingen mijn gedachten naar iets an- ders. Maar ik kon er maar niet achter komen, waar die prijs mij aan herinnerde. Ik was het al bijna vergeten, toen ik mij prepareerde om j een groep vutters en gepen sioneerden iets te vertellen over onze vakantie m Amerika. Er moest toch wat verteld wor den bij de kleuren-dia's van Californiè en naburige Staten van Amerika. Uit de grote plastic zak vol informatie over onze vakantie diepte ik o.a. een klem notitieboekje op, waarin ik allerlei aantekerun- i gen had gemaakt van gebeur- tenissen en dingen die mij wa ren opgevallen. En daar, op één van de pa- j piertjes, compleet met vetvlek, vond ik waar ik al niet meer zocht. Grand Slam. Midden in j de woestijn in het stadje Needies, hebben we vlak j naast ons Motel-6 ontbeten in E een Denny's (een soort Mac-\ Donald's restaurant. De menukaart bleek een. hele serie Senior Citizens Breakfasts" te bevatten, spe ciale senioren-ontbijten. Voor aangepaste prijzen kon men aan de leeftijd aangepaste ont bijten nuttigen. Een „Senior Starter" voor 1,69 dollar bevat te: een groot spiegelei, een stukje gebakken spek of een worstje, aardappelspul dat leek op rösti en toast. Als je op een iets uitbreider manier wil- de starten, dan kon je een Se nior Grand Slam" nemen voor 1.89 dollar. Dan kreeg je twee worstjes of twee stukjes spek Ik moet zeggen, dat deze Grand Slam een stevige bo dem legde voor de verdere dag. Of dit het meest geschikte ontbijter is voor een teiuus- Grand Slam vraag ik me wel af VUT-er LEUSDEN - Het college van B W stelt de Leus- dense gemeenteraad voor de Protestants Christelij ke Ouderenbond (PCOB) afdeling Leusden voor 1988 een eenmalige subsi- sie te geven van 465,-. Een belangrijk argument voor dit besluit is „de algeme ne belangenbehartiging van de ouder wordende mens", één van de doelstellingen van de PCOB. Bovendien is „de open instelling van de bond naar niet-leden" aanleiding tot het verlenen van deze subsi die. De PCOB is in Leusden vorig jaar opgericht. Bijna gelijker tijd is in Leusden de Katholieke Bond van Ouderen (KBO) van een sluimerende een actieve afdeling geworden. Beide Ou derenbonden werken nauw samen, hetgeen zich ook heeft geuit in een gezamenlijk op stellen van subsidieaanvragen bij de gemeente. Afzonderlijk verstuurde, gelijkluidende verzoeken, blijken verschil lend effect te hebben. Navraag bij de gemeente- voorlichters levert op, dat de KBO-aanvraag nog niet in be handeling is genomen „omdat nog enige aanvullende gege vens van de KBO nodig zijn". Gegevens die kennelijk bij het verzoek ontbraken, hetgeen tot nu toe niet ter kennis is gebracht van de KBO. Waar schijnlijk mag dus ok de KBO binnenkort rekenen op subsi die over 1988. Over de jaren daarna, komen beide oude renbonden mogelijk in aan merking voor een structurele subsidie. Het Centraal Bureau voor de Statistiek is met cijfers gekomen over het aantal verzorgingstehui zen in Nederland en over het aantal bewoners van deze oorden. Sinds 1985 blijkt er een duidelijke daling te zijn. In 1985 waren in Nederland 1575 erkende bejaardenoor den, tegenwoordig verzor gingstehuizen genoemd. In twee jaar tijd zijn er 15 verzor gingstehuizen „verdwenen", zodat er in 1987 nog 1550 wa ren. Ook het aantal bewoners is gedaald. In 1987 nam dat aantal met 1000 af. Het totaal aantal verzorgingstehuis-bewoners kwam daardoor op 135 dui zend. HOOGBEJAARDEN Opmerkelijk is een verdere toename van het aantal hoog bejaarden. Het aantal van de 85 tot en met 89-jarigen nam toe j van 14,7 procent in 1985 tot 16,4 I procent in 1987. Dat is ook dui delijk te merken aan de ge middelde leeftijd van de be woners van verzorgingstehui zen. Die is soms al 86 jaar. Ken nelijk krijgen ze, ondanks al lerlei bezuinigingen, toch een i goede verzorging. ïïi 1111111111111111111111111111111 li li 11111111111111111111111 iyii li 1111111111111111 m 11 mi 11 li i ij 1111111111111111111111111 ini 111111111111111111111111 ii 11111111111111111111111 li 1111 li 11111111111111 in 1111111111111111111111111111111111111111ii1111111111111111111111111 ^iii 1111111111 ti i n 11M11 n 1111 ii^jj 1111111111 li 111111111111111111 uit 111111111111 ijm i in 11111111111 li i

Leusder Krant | 1988 | | pagina 6