Adoptie-ouders hebben vaak ten onrechte iet gevoel het niet goed te hebben gedaan" leusder krant: eusdense Jeanette Tuininga deed onderzoek naar problematiek rond buitenlandse adoptiekinderen; ud papier- ctie DWS arktvoor instaande iders Kaartavond in De Til 230.- het Vallei concerten AMBC puzzelrit Kaartavond Kindercantorij Kledingbeurs Kaverjasavond Middag voor alleenstaanden DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1988 plaatselijk nieuws 5 jEUSDEN - De opvoeding van adoptiekinderen is in de angstelling. Nederland telt 34.000 adoptiekinderen, waar- 18.000 uit het buitenland komen. Vooral die kinderen, die irden geadopteerd toen zij minstens een jaar oud waren, jpen niet zelden meer dan gewone opvoedingsproblemen op. dat verband wees een Leusdense moeder van een vrijwillig huis geplaatst geadopteerd kind ons op een knelpunt: de [pverlening. yolgens haar zou de hulpverlening nog niet toe zijn aan woorden op vragen van ouders met dergelijke kinderen. Ipverleners gaven deze ouders regelmatig het gevoel, dat met deze kinderen wel meeviel. Maar de ouders wisten wel jer. Hun kinderen maakten naar anderen toe meestal een istiger indruk. Als lid van de Werkgroep „Ouders van vrij- Qiig uit huis geplaatste adoptiekinderen" had zij haar hoop restigd op onderzoek naar de oorzaken van de moeilijkhe- imet die kinderen. Omdat het zoeken naar praktisch inzicht kost, zal haar bedroevende tussenrapport over de hulpver ing voorloping van kracht blijven. Niettemin benadrukt zij, onderzoek tot erkenning van de problematiek van de ou- [S zal leiden. Meer erkenning, minder het gevoel er alleen >r te staan. ij noemde als voorbeel het afstudeeronderzoek van de Leus- ise Jeanette Tuininga-Bottema. Die had samen met Betty iols-Meents diepgaand contact gehad met ouders van adop- dndern die uit huis geplaatst zijn, hun problematiek op rij et en aanbevelingen gedaan in een scriptie van juni 1984. jjden het interview blijkt Jeanette Tuininga afstand te heb- genomen van een studieperiode, waarin zij een zeer grote rokkenheid bij deze ouders aan de dag had gelegd. Zij ladrukt enkele praktische mogelijkheden. Misschien krijgt alleen die ene Leusdense moeder daardoor wat meer trouwen in hulp op bescheiden schaal. adoptie zeer optimistisch geweest. „Vanaf het moment, dat het fotootje kwam, hoorde hij erbij," stelde één van hen. Een andere ouder moti veerde de adoptie met: „Het gezin liep lekker, er was plaats voor een derde kind. Dat gaf het leven meer zin." Nadien verkeerden ze met het geadopteerde kind in een sfeer van de wittebroodsweken. Onper soonlijke adoptieprocedures en de eerste afwijzing door het kind deerden hen nog met. Het kind, dat naar een andere cultuur moest en misschien een „cultuurschok" be leefde, zou zich wel aanpassen. Dat laatste «viel met name bij geadop teerde kinderen vanaf minstens een jaar tegen. Tegenover liegen, stelen, zich niets van de ouders aantrekken, niet luisteren, schop pen, slaan, bijten, geen gevoel van schuld of spijt, enzovoort stond vaak niets positiefs. Het werd gaan deweg moeilijker voor ouders met dergelijke kinderen iedere keer weer een nieuw begm te maken. Ze liepen bijvoorbeeld stuk op een kind van zeven jaar, waarvan het gevoelsleven al voor de adoptie kapot was. Vooral als dat kind bui tenshuis of tegenover anderen een positieve indruk maakte, kregen de ouders nog meer het gevoel van isolement. Daarbij kwamen nog hun eigen reacties naar het kind in al die wel menselijke, maar ver vreemdende situaties. Ze schrok ken van zichzelf en leden daaron der. De anders zo acceptabele maat schappelijke verschillen tussen man en vrouw leidden geregeld tot conflicten. Als moeder overdag voortdurend trammelant had met het kind en dat bij het thuskomen van vader als een blad aan een boom omkeerde, was haar geloof waardigheid in het geding. Zij voel de zich vaak onbegrepen en alleen met haar problemen. Er hoefde dan niet heel veel meer te gebeuren of het huwelijk wankelde. Moeder stond er emotioneel te dich bij en vader te ver af. Bovendien drukten de proble men met dat ene kind op de eigen kinderen. „We zijn door een diep dal gegaan van onmacht, onbegrip, vervreemding en isolement. Ik was ie titel van de scriptie van Jea- Tuimnga en Betty Schols luidt itenlands adoptief kind uit huis laatst. Ervaring en beleving van ouders." Deze titel verklapt al, Jeanette en Betty zich niet heb- beziggehouden met hoogdra- ide wetenschap. Eerder liepen aan tegen de verwerkingspro- natiek van ouders, die hun gea- teerde kind niet langer konden )eden. Na een uitgebreide rdsmaking in de werkgroep iers van vrijwilliig uit huis ge ste adoptiekindern" deden zij iégen ouderparen „diepte-in- ews"; vragen naar ervaringen elevingen, die het functioneren mmeren. anette Tununga studeerde in in de klinische pedagogiek af. jdat vak over de opvoeding van problematische kmd zitten kanten. De klinische kant gaat het kind, waarvan de levens- j kortere of langere tijd hapert, jrbeeld, het kind klaagt over Ipijn, is moedeloos, angstig of sief, slaapt of eet met, leert of fit niet en dreigt thms of bui- ruus uit de boot te vallen. Dan ■adviezen meestal gewenst. Imdat ook het welzijn van ou- en andere kmderen m het ge- is, moeten de adviezen echter en binnen het geheel van die ge opvoedingssituaties. Van- het belang van de pedagogi- kant. Die doelt op hulp aan irs bij een verstandig gebruik adviezen, waardoor zij dat ha- bde leven zoveel mogelijk op n kracht weer aan het lopen ien brengen. Vooral dat laatste kern van de tijdelijke hulp- mng. Tegen het vastlopen in kring helpt in principe een ere kring van mensen met en ervaring. Lastige opvoe- ssituaties worden daardoor er begrijpelijk en verander- waren de ouders voor de zoveel energie kwijt, dat ik ner gens meer van kon genieten, ook met van de andere kindern," rea geerde één van de ouders. Het geadopteerde kind werd geen speelkameraadje voor de andere kmderen en dat leidde tot reacties als: „Je moet hier geadopteerd zijn, wil je aandacht krijgen!" Het kwam verder voor, dat het geadopteerde kind het eigen kmd op sexueel of materieel gebied chanteerde. Uiteindelijk was de opvoeding van het kind erbij met meer te har den. Ouders zochten hulp. Die hulp viel echter tegen. Bijvoorbeeld, de huisarts voelde niet aan, dat deze ouders behoefte hadden aan een Medisch opvoedkundig bureau (MOB), Regionaal Instituut voor Ambulante Geestelijke Gezond heidszorg (RIAGG) of psychiater. En de moedeloze ouders hadden niet de puf om een verwijsbnefje te vragen. Hij bagatelliseerde hun klachten, waardoor de ouders eer der het gevoel kregen te moeten vechten voor de erkenning van die opvoedingsproblematiek. Hulp verleners in het algemeen handel den lang niet altijd verstandig. VOORBEELDEN Problematisch was een bijna ze venjarig meisje uit Bangla Desh, dat in haar geboortland reeds vele ke ren was verkracht, maar zich ver zette tegen adoptie. Waarom zou zo'n kind, dat m een adoptiegezin in andere problemen verzeild raakte, niet m aanmerking komen voor specifieke zorg9 Problematisch werd ook een jochie, die zich her innerde, dat hij vroeger m het vliegtuig stapte, terwijl zijn huilen de moeder m zijn geboorteland achterbleef. Dat jochie verplichtte zijn nieuwe moeder tot het mee doen aan een merkwaardig spel. Hij klom geregeld in de verwar mingsbuis en wilde pas beneden komen, als de tweede moeder ging huilen. Want hij zat in het vliegtuig en kon daar pas mt, als zij gmg huilen. Ook als zij deed, alsof zij huilde, kwam hij omlaag. Wat voor hem emotioneel helder zou zijn ge weest bij zijn eerste moeder, wilde hij dus iedere keer samen met zijn tweede moeder naspelen. De eer ste moeder had zijn vertrouwen ge schokt en de tweede moest op deze wijze zijn vertrouwen maar eens zien te winnen. Waarom moest dan de voorgeschiedenis van dit jochie worden ontkend door de hulpverlening? Het uit huis plaatsen van het gea dopteerde kmd loste verder niet alles op. Hulpverlenende instanties praatten gemakkelijk over afstand doen - m ons land ongeveer 60 gevallen per jaar. Ouders hadden niet het gevoel van. „uiteindelijk is het (kind) toch maar geadopteerd." Ze zagen de adoptie met als mis lukt. Het bleef him kind, waarbij ze na de opname in een instelling nog betrokken wilden blijven. Hulp verleners van instellingen, die hen niets wilden vertellen over hun kmd, maakten de scheiding extra pijnlijk. Bij de negen ouderparen overheerste dan ook het gevoel van teleurstelling en verdriet. AANBEVELINGEN Jeannette Bottema en Betty Schols deden enkele aanbevelin gen. Ouders zouden vooral voor gelicht moeten worden over risi co's bij kinderen, die vanaf hun eerste jaar zijn geadopteerd. Hun motieven, verwachtingen en de Jeanette Tuininga:,.Misschien moeten we wel een ander woord voor begeleiden gaan bedenken, om de hoofdzaak van deze vorm van begeleiden nog beter uit de verf te laten komen". stevigheid van de relatie tussen de ouders zouden moeten worden getoetst. In dat verband wezen zij erop, dat met name het oudere adoptiekmd een kmd met een han dicap is. Om die reden zouden ou ders verder moeten worden ver plicht tot het accepteren van een of andere vorm van begeleiding. Daardoor zou bijvoorbeeld in geval van relatiestoornissen van het kind de therapeutische gezinsverple ging op tijd kunnen beginnen. Km deren zouden moeten worden ge holpen met het verwerken van een vaak onduidelijk onaangenaam verleden. En tenslotte zouden re gionale adoptieteams nodig zijn met een specifieke kermis over adoptie in Nederland en over de landen, waaruit die kinderen wor den geadopteerd. SCRIPTIE „Toen ik in 1983 in het jeugd dorp De Glind stage liep, bleek daar al een toename van geadop teerde kinderen merkbaar. Er was in het verleden ook al vraag naar specifieke kennis en kunde. Vandaar, dat ik op dat onderwerp wilde afstuderen. Betty (Schols, red.) en ik hebben in verband met onze gezamenlijke scriptie een jaar lang ondergedoken gezeten in een groep ouders. Nagedacht over waar de ouders met hun ver driet naar toe konden. Ondanks onze eigen gezinservaring met een geadopteerd kind hadden we toch grote moeite met het invoe len bij andere ouders. We moes ten eerst het vertrouwen van die ouders winnen, om dan pas diep te-interviews bij hen te kunnen afnemen. We verkeerden in de situatie met de ouders alleen. Omdat de kinderen al uit huis waren geplaatst, kon je de zaak van ouders en kinderen helaas ook niet combineren", aldus kli nisch pedagoge Jeanette Tuinin ga, die promoveerde op de scrip tie over de problemen ron de adoptie van buitenlandse kinde ren. „Het was een ethisch kwetsbare zaak. We zetten ons af tegen dos sieronderzoek, omdat dat teveel over papieren mensen gaat. Er kwamen juist hele ander mensen tevoorschijn bij onze nadere con tacten. De problematie was zo diepgaand, dat de eigen identiteit van de ouders ter discussie werd gesteld. De ouders hadden soms zelfs 10 jaar lang met de problema tie geworsteld. Ze hadden het meestal heel lang volgehouden, zonder hulp in te roepen. Daardoor kon je ook achter hen gaan staan. Een gevoel van onvermijdelijkheid van hun problematiek bekroop je namelijk. Maar we droegen de pro blemen van de ouders bij wijze van spreken opjmze schouders. En dat was met goed We moesten er af stand van nemen. Ook ik heb dat inmiddels gedaan Hadden de ouders tegen deze onaangename ervaring moeten worden beschermd? En niet te ver geten hun eigen kmderen? „Als mensen iets in hun hoofd hebben, bijvoorbeeld adoptie, dan is het moeilijk hen daarvan af fe brengen. Ze moeten daarin vrij blijven. Wel kun je hen op een bepaalde mame ren tegemoet komen. In plaats van uitgebreide gezinsonderzoeken, zet men tegenwoordig bijvoor beeld meerdere gezinnen bij elkaar Zo kunnen ouders hun ervaringen uitwisselen en dichter bij de reali teit komen. Hierover wordt gere geld gepubliceerd." WOORDBEELD „Het Sophia Kinderziekenhuis van de Erasmusuniversiteit van Rotterdam doet al sinds 1970 lange re termijnonderzoek Daar draai ik zelf als ouder van een adoptief land in mee. De uitslagen zijn nog niet bekend, maar de resultaten zouden hoopvol zijn. Éen van de vragen gaat over de taalontwikkeling bij adoptiekinderen Men vermoed, dat adoptiekinderen onder meer wel een last kunnen hebben van een „leeg woordbeeld". Dat wil zeggen, moeite hebben met de be tekenissen van woorden. Zoals je weet, leren kmderen al in een vroeg stadium woorden met hun betekemssen in de juiste situaties te gebruiken. Kinderen met een „leeg woordbeeld" hebben daar grote moeite mee." „En als je al weet, dat adoptieve kmderen niet m kansarme milieus opgroeien, maar juist vaak m mi- heus, waarin heel veel onder woor den gebracht, is dat van belang. Bij een „leeg woordbeeld" meot je dan welhaast zeker denken, dat de vroege historie van het adoptieve kind van invloed blijft. Greetje van Egmond spreekt in dat verband van een „geen bodem-syndroom". Het kind hecht zich dus ook niet via de taal aan de nieuwe ouders. De verder ontwikkeling van het kind is dan ook „kantwerk" m plaats van hecht „plaatwerk"." REMEDIAL TEACHING „Men hoopt met „remedial tea- clung" het betekenisvolle taalge bruik bij te kunnen spijkeren. Het zit hem natuurlijk met in het taalge bruik op zich, maar vooral m wat kmderen daarbij ervaren en bele ven Deze kinderen verlangen vaak naar het opnieuw ervaren en bele ven van vroeger. Dat blijkt dan on bewust. Je komt daar bijvoorbeeld achter met hypnotherapie." therapievorm, waarbij mensen m een toestand van kunstmatige ontspanning beelden van vroeger kunnen doorwerken, die zij in waakbewustzijn niet kunnen op roepen). „Maar hypnotherapie kan niet altijd toegepast worden. Soms lukt het gewoon met, als de loslatings- angst van het kind te groot is om in „trance" te kunnen komen. Sommi ge kinderenh durven zich niet over te geven. Bang. dat ze dan helemaal de mist ingaan. Vooral 15- en 16-ja- rigen hebben die angst voor verhes aan zelfcontrole. In die gevallen moet je wel voor één of andere verbale therapie kiezen." VERPLICHT „Zeer belangrijk is, dat ouders m het begin vaak hulp hebben gewei gerd. De hulp is dan te lang uitge bleven om deze op zeer korte ter mijn te kunnen doeii welslagen. Met verplichte begeleiding zou de opvoeding misschien aanzienlijk gemakkelijker zijn geworden. He laas denken ouders bij het woord „begeleiding" al gauw aan betutte ling. Ouders hebben ten onrechte het gevoel het niet goed te doen of te hebben gedaan. Misschien moeten we een ander woord voor begeleiden gaan bedenken, om de hoofdzaak van deze vorm van hulp verlening nog beter uit de verf te laten komen. Want je kunt er heel anders tegen aan kijken." „De plaatsing van kmderen in therapeutische gezinnen, zoals in De Glind, gaat immers ook al met verplichte begeleiding gepaard. Zodra het gaat om een wat ouder kmd, dus vanaf 1 jaar, dan is vol gens mij begeleidmg van belang, totdat het niet meer nodig is. Zo'n verplichte begeleiding betekent beslist niet, dat de intensiteit ervan komt vast te liggen. Dat kan van geval tot geval precies worden af gesproken. Het gaat er om voeling te houden met uitzonderlijk lastige opvoedingssituaties en om zonodig hulpverlenende instanties tijdig te kurrnen waarschuwen." DENKPATROON „Nog iets over het buitenlandse adoptiekind. Hoewel het kmd met een vaak onbekende historie uit een andere cultuur komt, merk je dat lang niet altijd. Opvallender is het onnederlands denk- en voel- patroon van het buitenlandse adoptiekind. Het kmd doet zich bij voorbeeld „trouweloos" voor en reageert daar anders op dan de eigen kinderen met dezelfde hou ding. Omdat het een kmd is met een onbekend verleden, ben je ge neigd die houding daarmee te ver binden. Alsof er een oorzakelijk verband bestaat. Dat is rustgevend en geeft jezelf een vnjbnef het kind te sparen." „Ondertussen heb je het kind niet duidelijk gemaakt, wat je hele maal niet bepalt. Bijvoorbeeld, alle kinderen „stelen" geld. Als een adoptief kmd steelt, dan leg je een verbinding met zijn onbekende verleden. Tegelijkertijd houd je het land daarvoor niet verantwoor delijk. En uiteindelijk is dit zeer onbevredigend. „Onbekend maakt onbemind," zegt het spreekwoord al. En je weet nog met, wat er pre cies in het verleden met het kind is gebeurd. Wel weet je zeker te ma ken te krijgen met een opvoedkun dig probleem, zolang je dat kind niet aanspreekt op zijn handelen. Verder hebben ouders wel grote angst voor de aanstaande puberteit van dat kind. „Laten we bij al deze opvoed kundige problemen echter de gro te lijn niet uit het oog verhezen. Ongeveer twee procent wordt uit huis geplaatst en 20 procent van de adoptiekinderen geven aanleiding tot zeer lastige opvoedingssitua ties. Ik doel op slmmerende bege- leidingsbehoefte bij een op de vijf adoptiekinderen. Bij 80 procent lukt de adoptie wel. Dat komt bo vendien, omdat met het ouder wor den van het kind het adoptiegevoel langzamerhand slijt. Wel komt later vaak een mengeling van adoptie - en puberteitsproblematiek bij adoptiekinderen voor. Daarom lig gen de percentages niet vast." „Dankzij publiciteit en voorlich ting hoeven ouders niet meer van het kastje naar de muur te worden gestuurd. Wel moet de aandachts functie m RLAGG's nog worden uit gebreid. In het RIAGG van Amers foort en de dependance in Leusden is al een maatschappelijk werkster mzake adoptiekinderen. Ik zou daar graag ook wel aan mee willen doen." „Momenteel werk ik part-time m Middeloo, geef pedagogiekles en studiebegeleiding aan eerstejaars. Dat is heel ander werk. Wel heb ik met een collega een week georga niseerd over etnische minderhe den. Behalve dat vaste werk ben ik ook in een particuliere pedagogi sche praktijk werkzaam met een collega in De Bilt en een in Maars- sen. We houden ons niet meer spe cifiek bezig met alleen adoptiekin deren Omdat we verbinden heb ben met middelbare scholen zijn vele van onze cliénten in de adoles- centiefase en juist in die fase is gezinstherapie niet genoeg. Daar om volg ik nog een cursus m een andere therapie, om ook in die si tuaties handelend te kunnen optre den." 1TERVELD - In verband met oud-papieractie van de mu- vereniging D.W.S wordt er (dag weer een container gê- tst op het Groot Achterveld- - Iedereen die zijn oud pa- op wil ruimen kan dat in be de container komen depone- Degenen die door omstandighe den met in de gelegenheid zijn het oud papier zelf te komen bren gen, kunnen hierover telefonisch kontakt opnemen met W. van Ha- mersveld tel. 03425-1688 en W. Wouters, tel. 033-941197. Dit dan wel voor vrijdagavond 19.00 uur Het oud papier zal dan worden op gehaald. Inwoners van Stoutenburg en om geving kunnen hun oud papier eventueel ook komen deponeren bij W. Wouters, Hessenweg 95 te Stoutenburg. >DEN- De Regionale Kruis iging Leusden/Achterveld it op woensdag 5 oktober een tnatiemarkt voor aanstaan- toders. *P de markt zullen ondermeer ds aanwezig zijn van de kruis iging, de patiëntenbelangen- toging, een diëtiste, het icentrum, zwangerschaps testen, de NVSH de organi- rborstvoeding Natuurlijk en Ook zal er een film over een bevalling worden vertoond. De markt, die gehouden wordt in De Springplank aan de Asschatter- weg 25, duurt van 19.30 uur tot 21.30 uur. De filmvoorstelling begint om 19.45 uur. LEUSDEN- De Kindercantorij, het jeugdkoor van de Marcuskerk, zal de oude vetrouwde oefenlocatie in de kerk verruilen voor het Jeugd honk aan de Hamersveldseweg. Het koor oefent voortaan iedere donderdagmiddag van 16.30 uur tot 17.30 uur. Het koor staat open voor alle kinderen vanaf 7 a 8 jaar. LEUSDEN- Het jongerencentrum De Til aan de Hamersveldseweg heeft voor het komende seizoen een aantal kaartavonden op het programma gezet. De eerste avond wordt gehouden op donderdag 29 september. Liefhebbers kunnen zich dan overgeven aan het klaver- jassen, danwel het schutjassen. De j avond begmt om 20.00 uur Inschrij- ven is mogelijk tussen 19.30 uur en 19.50 uur. Evenals andere jaren zal er ook dit jaar weer competitie j worden gespeeld, hoewel er ook I prijzen per avond te verdienen zijn. Kosten voor deelname bedragen fl. 3,50 per avond. (advertentie) AIR SHOE FLYER Een loafer met een uitstekende pasvorm en Clarks comfort. SCHOENMODE Winkelcentrum Hamershof Komenij 4 - LEUSDEN Tel. 033-944119 Maandaqmiddaq qeopend Vrijdag koopavond LEUSDEN- In het kader van een serie kamermuziekavonden, die jaarlijks door de Stichtmg Vallei concerten m Leusden en Barneveld wordt georganiseerd, treedt op dmsdag 4 oktober als eerste het Fodor Kwintet op in de Nederlands Hervormde kerk in Leusdsen-Zuid. Het kwintet, bestaande uit Marieke Schneemanm (fluit), Bart Schnee- mann (hobo), Harmen de Boer (kla rinet), Jacob Slagter (hoorn) en Ro nald Karten (fagot), brengt werken van onder anderen Von Beethoven, Klughardt, Ligeti en Danzi ten ge hore. Het concert begint om 20.15 uur,. Kaarten zijn vanaf 19.30 uur aan de zaal verlarijgbaar en kosten fl. 12,50. Houders van CJP en Pas 65 betalen een tientje. Jongeren tot 18 jaar hebben gratis toegang. LEUSDEN- In 't Vooronder, in de kelder van het gemeentehuis, wordt op dinsdag 4 oktober de jaarlijkse kinder-winterkleding- beurs gehouden. De beurs duurt van 9.00 uur tot 13.00 uur. Iedereen die goede kinderkle ding over heeft in de maten 80 tot en met 158, kan deze te koop aan bieden op de beurs. De kleding moet van tevoren worden ingeleverd, waarbij van de deelnemers een inschrijfgeld van fl. 2,50 gevraagd wordt. Van de opbrengst komt 20% ten goede aan 't Vooronder. Per klant kunnen maximaal 20 kledingstukken worden ingele verd, die voorzien aienen ie zijn van labels. De labels kunnen met bijbehorende instructie worden af gehaald op de volgende adressen: Spinnery 2, Lamoen 8, Bruinhorst 15, Ardennen 3, Kornoelje 28, Grienden 3, Geulwijk 20, Valken hoeve 15 en Kuperssmgel 204. De van labels voorziene kledmg kan bij 't Vooronder worden inge leverd op woensdag 28 september (van 9.00 uur tot 11.00 uur) en don derdag 29 september (van 20.00 uur tot 22.00 uur). Uitbetaling uitsluitend op dins dagavond 11 oktober, van 20.00 uur tot 22.00 uur. Voor meer informatie kunnen geïnteresseerden contact opne men met Ineke Lucas (943057) of Emmie Vmk (946850). ACHTERVELD - In verband met het 30-jarig jubileum organiseert de AMBC zondag een jubileum puzzelrit. De rit, die wordt uitgezet door de familie Duits uit Putten, wordt gereden onder een eigen reglement. Er kan worden deelge nomen in de sport- en in de tourklasse. Inschrijven vanaf 13.30 uur in hotel de Roskam aan de Hes senweg. De eerste deelnemer start om 14.00 uur. De nt telt mee voor het clubkampioenschap 1988. ACHTERVELD - Dmsdagavond organiseert de KPJ een kaartavond in ..de Moespot". De aanvang is 20.00 uur. Voor deze kaartavond worden uitgenodigd de ABTB, de KPO en de bejaardensoos. Er kan zowel geschut- als geklaverjast worden. LEUSDEN- Voetbalvereniging Roda'46 houdt op vrijdag 30 sep tember m de kantine van de club op het Burgemeester Buuungpark een kaartavond. Vanaf 20.30 uur is er de gelegenheid voor kaarters met vaste maat om klaverjas en schutjas te spelen. Geïnteresseer den kunnen vanaf 20.00 uur in schrijven. LEUSDEN- De NVSH-afdeling AmersfoortA Gooi houdt op zon dagmiddag 2 oktober, in het ge bouw van de verenigmg aan de Curagaolaan 49 in Amersfoort, een middag voor alleenstaanden. De middag, waar kinderen ook van harte welkom zijn, begint om 14.00 uur. Voor meer informatie kunnen belangstellenden bellen met num mer 622217 ('s avonds na acht uur).

Leusder Krant | 1988 | | pagina 5