X)T Leusderheide wordt definitief n zuidelijke richting uitgebreid jeusdense bibliotheken actief n kader van Kinderboekenweek looi de bakker.... Schoolbestuur doet geen afstand van noodlokalen ritiek OW/RO op verkoop terrein Blokkendoos Moderne automaat vervangt vernielde 'kast' leusder krant linisterie van Defensie neemt advies belanghebbenden over 'an 12 tot 22 oktober: Wethouder komt met aangepast voorstel plaatselijk nieuws DINSDAG 11 OKTOBER 1988 (Van de redactie) IN HAAG/LEUSDEN- Het Ministerie van Defensie heeft in t kader van het Structuurschema Militaire Terreinen beslo- i bij de uitbreiding van het militaire oefenterrein op de osderheide te kiezen voor de zuidelijke variant. Dat heeft atssecretaris Van Houwelingen in een brief aan de Tweede sier meegedeeld. Met deze oplossing komt het Ministerie lemoet aan de wensen van de bij het overleg betrokken rtners. Door te kiezen voor deze optie, kan een belangrijk luurgebied in de noordoosthoek van het terrein gespaard irden. Bovendien wordt geluidsoverlast voor Soesterberg en buurtschap Waterloo vermeden. Met het besluit lijkt een einde te men aan een kwestie, die de moederen lange tijd in bewe eg heeft gehouden- In het kader van het Structuurschema Militaire Oefenterreinen werd het oefenter rein op de Leusderhei indertijd aangewezen als een Compagnie Oefen Terrein (COT). Die beslis sing hield in, dat de oppervlakte van het terrein moest worden ver groot. In eerste instantie werd daarbij voorgesteld om het oefen terrein in noord-oostelijke nchting uit te breiden. Dat betekende dat een terrein met belangrijke natuur waarden in militair oefengebied zou worden veranderd. Hoewel er grote bezwaren wa ren tegen de aanwijzing van de Leusderheide als COT (de vrees bestaat dat de voorgenomen uit breiding van militaire activiteiten zich niet zal verdragen met de fy sieke gesteldheid van het terrein; met andere woorden, dat de natuur onherstelbare schade zal oplopen), liepen tegenstanders vooral te hoop tegen de uitbreiding van het terrein in noord-oostelijke nchtmg. Met name de milieubeweging (de Stichtse Milieu Federatie voorop), maar ook omliggende gemeenten en anderen hadden grote bezwa ren tegen het voorstel. De weer stand had tot gevolg dat er een andere variant voor uitbreiding van het oefenterrein in de besluitvor mingsprocedure werd betrokken. Uit het gevoerde overleg bleek uit eindelijk dat vrijwel alle betrokke nen hun voorkeur uitspraken voor uitbreiding in zuidelijke richting. Alleen de gemeente Zeist besliste anders, al tekende men daarbij aan geen overwegende bezwaren te zien, mdien een meerderheid an ders beschikte. Eén en ander heeft ertoe geleid dat de Minister adviseert tot uit breiding van het COT in zuidelijke nchting over te gaan. In totaal wordt 125 hectare grond aan het oefenterrein toegevoegd, waar mee de omvang van het COT toe neemt tot 875 hectare. De ambtelijke projectgroep, be staande uit vertegenwoordigers van provincie, gemeenten en en kele Rijksdiensten, zal het definitie ve inrichtingsplan m voorbereiding nemen kenmolen in Leusden-Zuid is in veel opzichten het steunpunt van Nieuw-Langenbeek in Leusden- Centrum. Wie in Leusden-Zuid staat ingeschreven, mag ook in Leusden boeken lenen en aan de aktiviteiten meedoen. Mevrouw J G Aken-de Boer, de bibliotheca resse die bijgestaan door vijftien vrijwilligers de bibliotheek in Leusden-zuid leidt, gaf de vol gende cijfers. In Leusden-zuid zijn ongeveer evenveel jeugdleden als volwassen leden. Ook de ver deling van de boeken en het aan tal uitleningen is ongeveer het zelfde. Ongeveer 500 jeugdleden lenen bij elkaar 20.000 maal een boek en kunnen daarbij kiezen uit ongeveer 4500 jeugdboeken De voortdurend stijgende belang stelling voor de bibliotheek is mede te danken aan de om een bepaald thema heen georgani seerde aktiviteit. In bibliotheek Nieuw-Langenbeek is men dit jaar begonnen het wekelijkse voorle zen op een andere manier te orga niseren. Sinds vrijwillige moeders worden ingezet, is de belangstel ling voor het voorleesuurtje flink gestegen. Wekelijks komen ge middeld vijftig kinderen, onge veer dertig kleuters en twintig kin deren tot ongeveer zeven jaar, naar het voorlezen luisteren. Meer voorlees-moeders zijn overigens van harte welkom. Vaders, opa's en oma's en jongeren zijn van harte welkom. Els Steggerda zou de voorlees- groepjes graag kleiner maken. In de Kinderboekenweek realiseert zij deze wens. Op woensdag 19 oktober, in de herfstvakantie, zal van 10.00 uur tot 11.30 uur voorge lezen worden aan kleine groepjes door ongeveer tien vertellers Voor deze aktiviteit zijn in het to taal zestig toegangskaarten ver krijgbaar, vanaf 10 oktober in de bibliotheek. Een andere wens, het voorlezen voor kinderen vanaf acht jaar, wacht op uitvoering, tot belang stelling is gebleken en een goede verteller voor deze leeftijdsgroep zich heeft aangemeld Kinderen vanaf een jaar of negen voelen zich vaak te groot om voorgelezen te worden. Ouders denken snel dat kinderen die zelf kunnen le zen, voorlezen met meer nodig hebben. Voorlezen is echter een andere activiteit dan zelf lezen, je kunt er heerlijk bij wegdromen en je er meer bij voorstellen dan voor de televisie mogelijk is". SAMENWERKING In Leusden-Zuid organiseert de bi bliotheek de kinderboekenweek- aktiviteiten vooral m samenwer king met de scholen. Samen met Nieuw-Langenbeek zijn verschil lende tentoonstellingen georgani seerd. De bibliotheek in Leusden- zuid richt zich daarbij op voorhand op de in november te houden Hobbyscoop. Hierbij staan de ver schillende landen zoals weerge geven in romans, centraal. LEESTHEMA'S Zoals ieder jaar, heeft de Kinder boekenweek van de landelijke or ganisatoren een thema meegekre gen. Dit jaar, is dat: duizend din gen achter deuren Daarmee sloot men aan bij het thema voor 1988 "Museumjaar". Els Steggerda richtte in Leusden-Centrum een tentoonstelling in rond dit thema. Daarbij is gebruik gemaakt van boeken over verzamelingen, be roemde kunst, archeologie, fossie len. schatten, maar ook een boek over de inhoud van opa's kist op zolder. Daarnaast zijn boeken te zien welke door de "eerste Ne derlandse kinderjury van het kin derboek" zijn uitverkozen uit de boeken die in 1987 verschenen. Een derde tentoonstelling in de bibliotheek toont gedurende de Kinderboekenweek de resultaten van het zogenoemde "leespro- gamma"; onder de thematische ti tel "Wonder boven wonder". Kin deren die mmedoen aan dit lees programma, dienen minimaal vijf boeken te lezen over wonderlijke en/of onnatuurlijke zaken, zoals Science Fiction, uitvindingen, sprookjes en fantasie vertellingen. Na het lezen van vijf wonderlijke boeken, waarmee vijf stickers en eén button verworven zijn, dient iedere deelnemer een slotop- dracht uit te voeren. Bij dit won derlijke themak kan gekozen wor den uit het verzinnen van een ei gen tekst op de melodie van "Ik zag twee beren broodjes sme ren", het tekenen of maken van een planeet, of het bedenken van een eigen uitvinding. Deze won derlijke resultaten zijn gedurende de komende weken op de jeugd afdeling te bewonderen. De kinderen die aan dit leespro gramma hebben meegedaan, hebben recht op een "vnjkaartje" voor de, helaas, uitgestelde to neelvoorstelling welke aan dit lees-programma is gekoppeld. De resterende kaarten, het theaterge zelschap beperkt zich tot honderd toeschouwers, zijn te koop voor 1,50 in de bibliotheek De uitbreiding van het COT-Leusderheide vindt definitief in zuidelijke richting plaats. Het gearceerde gedeelte geeft de uitbreiding van het militaire oefenterrein aan. USDEN - De landelijke kinderboekenweek begint morgen, ensdag 12 oktober, en einidigt op 22 oktober. Een "week" i tien dagen, bedoeld om extra aandacht te geven en te vra- i voor het kinderboek. De bibliotheken in Leusden hebben (I deze gelegenheid een aantal aktiviteiten georganiseerd, jibliotheek Nieuw-Langenbeek in Leusden-centrum, zal ex- veel worden voorgelezen. De geplande kindertoneel-voor- Uing van het Tip-Top jeugdtheater is, door ziekte van de >fdrol-speler, uitgesteld tot 24 november, de bibliotheek De Boekenmolen, in Leusden-zuid, zal in sa- nwerking met de scholen, aandacht besteed worden aan het ma van de Kinderboekenweek: Duizend dingen achter deu- Leusden-Centrum heeft Els ggerda als bibliothecaris de antwoording voor de jeugdaf- ling. Samen met ongeveer vijf- n vrijwillige medewerkers, be- ilt zij welke boeken worden af schreven, vervangen, dan wel uw gekocht. Bij de bibliotheek an 3180 kinderen tot en met itien jaar ingeschreven. Boven in nog 1878 jongeren tussen de >men en achttien jaar. In ver- iding tot het landelijke gemid- 1de staat m Leusden een zeer Ijg percentage van de bevol- g bij de bibliotheek ingeschre- i: ruim veertig procent, tegen n landelijk gemiddelde van nóg tot dertig procent. De in to taal 5048 ingeschreven kinderen leenden in 1987 ruim 26000 maal een boek. Ze konden in 1987 kie zen uit 14.520 boeken, waarvan 60% als informatief, en de overige 40% als ontspannend leesvoer telt Het budget voor de jeugdafdeling beslaat ongeveer 40% van het to tale budget. Els Steggerda kan per week gemiddeld 32 boeken aan schaffen, zowel nieuw verschenen titels als vervangende edities. He afschrijvingspercentage per boek is 10% per jaar. STEUNPUNT De openbare biliotheek De Boe- De bibliotheken in Leusden willen volgens Els Steggerda van bibhotheek Nieuw-Langenbeek m de Kinderboe kenweek nadrukkelijk op de voorgrond treden. VSDEN- Voor de bakker...Die oer-Hollandse uitdrukking was verleden week maandag op een groot aantal herscholen m Leusden en Achterveld wel heel toepasselijk. In het kader van de Week van het Brood, die tlijks door de Stichting Voorlichting Brood wordt georganiseerd om het eten van brood nog meer te danser en, werd door bakker Van de Kletersteeg uit Stoutenburg aangegrepen om een bijzonder initiatief te Plooien. Peuters en kleuters uit de onderbouw van vijftien Leusdense en drie Achterveldse isscholen, kregen van de Stoutenburgse bakker een overheerlijke krentenbol uitgereikt, die gretig in ftngst werd genomen. Daarnaast kregen de kleuters ook nog een kleurplaat. Op datzelfde moment stonden uitverkoren kinderen m de bakkerij van Van de Kletersteeg zelf brood te bakken. lakker Van de Kletersteeg is overigens zelf geen detaillist. De bakkerij levert voornamelijk aan winkels en tordentehuizen. Wekelijks gaan er zo'n veertigduizend broden de deur uit, op weg naar hongerige magen. daar hadden de kleuters maandag eigenlijk geen boodschap aan. Zij vonden hem zo wel voor de bakker... LEUSDEN - Het bestuur van de vereniging voor Protestants Christelijk Onderwijs krijgt alsnog zijn zin. De twee noodloka len die de protestant-christelijke basisschool De Holm op dit ogenblik in gebruik heeft, blijven voor de school behouden. Wethouder Corri Verduin (PvdA) wilde liever dat de school de twee noodlokalen zou afstaan aan het peuterspeelzaalwerk. De school zou in de visie van de wethouder dan drie andere nood lokalen krijgen, welke dichter bij de school gebouwd zouden worden. Toen het schoolbestuur terug keerde van vakantie bleek er een voorstel aan de gemeenteraad te liggen om de twee bestaande noodlokalen van De Holm in te rui len voor drie meuwe noodlokalen In de ogen van de wethouder zou dit een uitstekende oplossmg zijn voor het lokalenprobleem van De Holm. Deze school had namelijk één extra noodlokaal nodig met ingang van het nieuwe schooljaar Omdat haast geboden was had de afdeling onderwijs in de zomerva kantie al een voorstel uitgewerkt dat op het laatste moment werd voorgelegd aan het schoolbe stuur. Dat het bestuur niets zag in het voorstel van mevrouw Verduin kwam, omdat de noodlokalen waarover de school nu beschikt van erg goede kwaliteit zijn. De twee noodlokalen dateren van 1985. De normen lagen dne jaar geleden anders dan nu. Er werd drie jaar geleden aanzienlijk meer geld uitgetrokken voor noodloka len dan op dit moment het geval is. Het bestuur vond het dan ook geen goed idee om de relatief dure lokalen in te ruilen voor drie noodlokalen van mindere kwali teit. Omdat ook de raadscommis sie voor onderwijs begrip toonde voor het standpunt van het school bestuur moest wethouder Verduin met een ander voorstel komen. NIEUW BELEID Het huidige beleid van het col lege is er op gericht om scholen te bouwen volgens de zogenaamde LONDO-normen. Deze rijksnorm bepaalt voor vrijwel alle onder wijsvoorzieningen welk bedrag het Rijk als vergoeding geeft Uit nadere studie is gebleken dat er voor De Holm geen oplossing is te vinden die past binnen de gel dende njksnorm. De gemeente Leusden zal in dit geval zelf geld ter beschikking moeten stellen om de basisschool uit haar huis vestingsproblemen te halen Omdat het schoolbestuur de voor keur blijft geven aan de huidige zogenaamde dislokatie, zal er nu aan de twee bestaande noodloka len een derde lokaal worden aan gebouwd. Aanbouw van een derde lokaal gaat 123.100 kos ten. Volgens de rijksnorm die op dit moment van kracht is, krijgt de gemeente slechts 100.365,- ver goed. VERANTWOORD De commissie onderwijs vindt de Wethouder Corri Verduin: ...ander voorstel... nu gekozen oplossing wel aan vaardbaar De meerkosten wor den namelijk in belangrijke mate veroorzaakt, omdat aanbouwen duurder blijkt te zijn dan het nieuw bouwen van slechts één lo kaal Om onderwijskundige reden is iedereen er van overtuigd dat de dne noodlokalen aan elkaar gebouwd moeten worden. De aanbouw van één noodlokaal aan de bestaande twee, zal trou wens ook een tijdelijke situatie blijken te zijn. Als de verwachtin gen juist blijken te zijn zal de school volgend jaar al een vierde noodlokaal nodig hebben In 1992 zal er dan zelfs nog een vijfde noodlokaal bij moeten komen. Een geheel meuwe school bou wen ten opzichte van het PC on derwijs komt met ter discussie. Daarvoor is het nodig om zeker te weten dat een nieuwe school ook over 15 jaar nog voldoende leer lingen heeft. Tegen die tijd is Leusden echter "volgebouwd" en zal het aantal leerlingen dat de ba sisschool bezoekt een dalende tendens vertonen PEUTERSPEELZAAL Het oorspronkelijk plan van de wethouder om de peuterspeelzaal te vestigen in de bestaande nood lokalen van De Holm kan nu met doorgaan Wethouder Verduin kondigde in de commissie voor onderwijs echter aan dat ze op korte termijn met een voorstel zal komen. In de buurt van de Linge- wijk is namelijk dringend be hoefte aan een ruimte waann peu ters op een verantwoorde wijze opgevangen kunnen worden. •USDEN - Leusden '85, D'66 en de PvdA waren op 6 oktober in commissie Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening W/RD) niet geheel ingenomen met het voorstel, dat een hoolgebouw en een voormalige gymnastiekzaal werden ver- c*»t aan Magon Projectontwikkeling BV te Druten. Op het— tein van het schoolgebouw De Blokkendoos te Leusden-Zuid fcten vier bungalows komen en op het terrein van het voor- gymnastieklokaal te Achterveld 10 woningen?- "■oorstel van college van B W te Druten het schoolgebouw De Magon Projectontwikkeling BV Blokkendoos te Leusden Zuid en de voormalige gymnastiekzaal te Achterveld op eigen rekening slo pen, de terreinen bouwnjp te ma ken en langs de Colignylaan vijf openbare parkeerplaatsen aan leggen. Verder zullen plaatselijke aanne mers op die terreinen woningen bouwen voor kopers, die door de gemeente worden aangewezen. Het gaat om vier geschakelde bungalows aan de Charlotte de Bourbonlaan in Leusden-Zuid en om vijf twee-onder-een-kap wo ningen aan de Amersfoortstraat in Achterveld. Dit voorstel werd in de commissie OW/RD wel door de WD, het CDA en het GPV/SGP, maar nog niet door Leusden'85, D'66 en de PvdA geaccepteerd. Er was kri tiek op de gevolgde procedure en op het argument, dat het ge noemde bedrijf op beide objecten het hoogste bod had gedaan. Volgens Joop Kool (L'85) zou een Leusdense aannemer meer heb ben geboden. Ook Ep Oostra (D'66) ontkende, dat het hoogste bod afkomstig was van Magon. In dat verband herinnerde hij aan een onduidelijke advertentiepro cedure. En Gert de Weerdt (PvdA) maakte een voorbehoud. Hij was met gelukkig met de invul ling en wilde in deze nog de frac tie raadplegen. Voorzitter Joost de Jongh (WD) benadrukte, dat locale aannemers volgens dit voorstel wel degelijk aan hun trekken komen. Hoewel Joop Kool daarvoor zijn waarde ring uitsprak, bleef hij moeite hou den met weer een projectontwik kelaar Hij zegde toe, dat Leusden '85 haar standpunt in de raad zou bepalen. LEUSDEN - De commissie Open bare Werken en Ruimtelijke or dening (OW/RO) reageerde op 6 oktober instemmend op het voor stel het verkeerslicht op het kruispunt Noorderinslag -Groene Zoom te vervangen. De belang rijkste reden van vervanging was onherstelbare schade aan de oude regelautomaat. Alle leden van de commissie OW/RO stemden waarderend in met de aanschaf van 'de meest moderne kast', die er momenteel is. Zoals bekend, werd bij een aan rijding op 26 augustus de regelau tomaat van het verkeerslicht op. het kruispunt Noordennslag - Groene Zoom verwoest. Die moet snel worden vervangen. Eerder, op 11 april 1988, was in de commissie Verkeer nog niet be sloten die verkeersinstallatie al daar ook 's avonds te laten wer ken Maar na het ongeval werd dat besluit alsnog genomen. Nadat de commissies Financieel Beleid en Beheer en Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening waren ge hoord, volgde het voorstel tot de aanschaf van een up-to-date regel automaat Dit kost 19.000,- ex tra een bedrag dat in de commis sie OW/RO betrekkelijk laag wordt genoemd. Er hoorde een krediet van 110.000,- bij het voorstel.

Leusder Krant | 1988 | | pagina 5