eusdenaar Jan Blok kampioen op de motor eke schoonmoeder een geldig excuus TTCL kansloos tegen koploper I leue—en krnnt Uitrijregels mest gecontroleerd nstormend talent pakt eerste nationale titel in tweede seizoen; ...„Almere noem ik een eerlijk circuit' ge boetes wegens snelheidsovertredingen; VTV 3 te sterk: 8-2 Ik ben in al die races nooit door een andere coureur gepasseerd". Hoe nu verder met Jan Blok? MHC Leusden DINSDAG 11 OKTOBER 1988 Sport 7 ren in de sportklasse,. In deze cate gorie komen coureurs uit met tweetaktmotoren tot 350 cc en viertakters met een cilinderin houd voor maximaal 600 cc, die als gelijke kanshebber? kunnen en mogen worden gekwalificeerd. Blok startte dit afgelopen seizoen achtereenvolgens op de circuits van het Belgische Zolder, Almere, Tolbert, Assen, wederom Zolder en opnieuw Almere. "Vooral het stratencircuit van Al mere ligt mij buitengewoon Daarom kom ik ook niet meer met mijn motor op de weg. Maar daar naast heb ik ook op het racecircuit geleerd dat je geen risico's moet nemen. Je moet nooit harder gaan dan echt noodzakelijk is. Maar na tuurlijk wel zorgen dat je als eerste aan de finish bent." Dat de Leusdense motorcoureur nu met een omzwachtelde rech tervoet en tien hechtigen aan huis is gekluisterd gedurende een aan tal weken heeft niets met zijn snel- heidssport te maken. Vonge goed", aldus Blok. "Ik noem het een eerlijk circuit. Het is iets meer dan twee kilometer lang en heeft op die korte afstand veel bochten. De Amerikanen noemen dat "een Mickey Mouse-circuij". Er kun nen geen hoge snelheden worden gereden. In de races daar mogen uit het oogpunt van veiligheid ook niet meer dan vijfentwintig rijders aan de start komen. Dat vind ik persoonlijk erg belangrijk." In de zes races van dit seizoen voor het nationaal kampioenschap is Jan Blok evenzovele keren als winnaar geëindigd. "Ik ben in al die wedstrijden nooit dóór een an dere rijder gepasseerd!", vertelt de Leusdense coureur' met twin keling in de ogen. "Ik vond het zelf elke keer weer iets heel bij zonders. Altijd weer aan de kop. nooit iemand voor mij. Ik keek al tijd anderen op de rug bij de start, maar dt was na de eerste ronde dan weer afgelopen. Dan had ik de leiding en behield die tot de finish. Dat is in alle zes wedstrijden om het kampioenschap van Ne derland zo geweest." Voor het eindklassement van de sportklasse betekende dat m het afgelopen seizoen dat Jan Blok met een straatlengte voorsprong op zijn naaste concurrenten de na tionale titel voor zich kon opeisen Met zijn zes overwinningen ver gaarde hij in elke wedstrijd twin tig punten, zodat hij met het abso lute maximum van honderdtwintig punten de titel veroverde. Hoe im posant de suprematie van de Leusdenaar is geweest ten op zichte van zijn naaste belagers, blijkt uit de totale score van num mer twee in het eindklassement: André van Andel uit Wijk en Aal- brug met 63 punten uit zes wed strijden. Jan Blok heeft na één jaar serieuze motorsport met zijn nationale kam pioenschap via zes magistrale overwinningen in wegraces - van de eerste ronde tot de finish in winnende positie tijdens alle wed strijden - een unieke plaats inge nomen in de geschiedenis van de Nederlandse wedstrijdsport. Ster ker nog, als motorcoureur heeft hij wellicht een plaats veroverd in het Guinness Book of Records. Jan Blok: "Het is bij mij allemaal begonnen met de gedachte, dat veiligheid voorop moet staan. week, bij de afsluiting van het raceseizoen, verwondde hij zich in een zwembad in Heerlen aan glasscherven op de bodem van het bassin, na afloop van een trai ning op het circuit. Een prachtig seizoen met alleen maar afgetekende overwinnin gen sloot de getalenteerde cou reur af met een blessure, die niets met zijn sport van doen heeft ge had. Maar dat heeft geen afbreuk kunnen doen aan de vreugde en voldoening van de jonge titelhou der. De motorsport in ons land heeft door de ambitieuze, maar vooral positieve wijze, waarop Jan Blok zijn sport bedrijft, in be langrijke mate aan prestige ge wonnen en zal daarvan hopelijk nog lange tijd profijt kunnen trek ken. LEUSDEN - In het tweede jaar van een sportcarriere van de 38e plaats naar de ab soluut onbetwistbare eerste positie met de krans om de schouders van nationaal kampioen getuigt van klasse en uitzonderlijk talent. Jan Blok is het levende bewijs van wat sportief vakman schap en doorzettingsvermo gen in dat opzicht vermag. Een dergelijk talent vraagt om krachtige ondersteuning. Blok: ,,Ik word nu uit de sportklasse gegooid omdat ik te sterk ben en dus onvol doende tegenstand heb. Nie mand kan mij bijhouden. Ik wil graag verder in de motor sport, maar moet dan naar de Formule 2." En dat nu vraagt extra inves teringen. Er zal een andere motor moeten komen en daarvoor is geld nodig. In deze tijd van verantwoorde sportsponsoring moet het mo gelijk zijn de weg te openen voor talentvolle topsporters als Jan Blok om te komen tot nog grotere, wellicht zelfs in ternationale, prestaties. de indruk dat het aantal extreme snelheden sinds 1 mei wijzigd is", zei de officier op de strafzitting van 6 okto- v. de opmerking van één van de terechtstaande snel- rertreders dat hij weliswaar ooit 175 km had gereden, at dat sinds de invoering van de 120 km-grens natuurlijk er voorkwam. lelheid van 100 km was zo belachelijk dat iedereen maar ,r; ed, maar 120 is veel reëler en daar houdt men zich meer ben dat zelf in ieder geval vast van plan," aldus deze hte. Deze optimistische visie deelde de officier kenne- >T t. Ze eiste in dit geval 450, - boete en een voorwaarde- itzetting uit de rijbevoegdheid voor 4 maanden. Die eis oor de kantonrechter overgenomen. n opvallend veel extreme isovertredingen op deze naar nog wel allemaal van datum dan 1 mei. had op de Al in Barneveld Mercedes 190 km gere- had naar een voetbalwed- m Ajax voor de radio ge- li en ,,ruet zo opgelet", ajn verklaring. Veel kans tp kon hij nauwelijks ver- ihet maar liever op, op vi- fas het advies van de offi- 1000, - boete eiste en - iet aantal waarschuwingen in het verleden al had ge en onvoorwaardelijke in- 9 van het rijbewijs voor 3 Sn. haal van de advocaat van le, die de ondergang van dn]f van haar cliënt schil- •Is hij zonder rijbewijs door en moest, resulteerde in ti nog voorwaardelijke ver- '9 voor 4 maanden en een tof 1000.-. De officier overweegt hoger be roep. OPGEDUWD Iemand die op de Al in Barneveld 170 had gereden was volgens zijn zeggen 'opgeduwd' door de poli tie. Onherkenbaar, lichten aan en achter m'n bumper hangen, ter wijl ik niet naar rechts kon. Daarom heb ik gas gegeven om verderop in te kunnen voegen." De officier vond het verhaal niet overtuigend en eiste 400,- boete. De kantonrechte! had 'wel enig begrip', hoewel ze de nood zaak om 170 te gaan njden met in zag. Hij kreeg 300, - boete en had zo toch mooi 100,- ver diend. ,,Ik wil best rekening houden met ernstige familieomstandigheden, maar dan wel graag een bewijs," zei de officier tegen een automo bilist die een zieke schoonmoeder als excuus aanvoerde voor het feit dat hij 132 km gereden had in plaats van 70. Omdat dat bewijs hier mankeerde, kreeg hij een boete volgens de normale richtlij nen:/ 375,-. Eveneens 130 km, maar dan op de Stadsring in Amersfoort, leverde een heel andere straf op. Hoewel geen eerdere snelheidsovertre dingen van deze verdachte be kend waren, kreeg hij 1000,- boete en meteen een voorwaarde lijke intrekking vn het rijbewijs voor 4 maanden met een proeftijd van 2 jaar. OVERLAST Van een jongen uit Leusden werd de in beslag genomen cross-mo tor verbeurd verklaard. Het feit dat omwonenden geklaagd had den over de overlast, telde zwaar der bij deze beslissing dan het mankeren van een geldig rijbe wijs en een WA-verzekering. Dat laatste leverde natuurlijk wel boe tes op. in totaal 625,-, maar de hinder voor de buurtgenoten was er de oorzaak van dat hij de motor niet terugkreeg. Zijn opmerking dat er toch wel meer cross-motors in Leusden waren, beantwoordde de officier bevestigend, met de toevoeging dat er des te meer re den was om deze overlast goed in de gaten te houden. Een transportfirma uit Wouden berg stond terecht omdat een chauffeur van het bedrijf met een te zwaar beladen auto plus aan hanger had gereden, terwijl er voor de aanhanger ook geen ken tekenbewijs was. Voor het laatste kreeg de firma 110,- boete, maar van het eerste werd hij vrij gesproken. De tenlastelegging sprak namelijk van een te zwaar beladen auto, ter wijl het in feite de aanhanger was geweest die een te zware lading had gehad. LEUSDEN- Als gevolg van het in werking treden van het Besluit Ge bruik Dierlijke Meststoffen, zal de politie de controle op de naleving van de regels ten aanzien van het uitnjden van de mest ter hand gaan nemen. Het besluit houdt onder meer in dat het op grasland verbo den is in de maanden oktober en november mest uit te rijden. Op besneeuwd grasland is het uitrij den van mest verboden in de perio de 1 januari tot en met 15 februari. Op maisland en oribeteeld land mag niet worden uitgereden in de maand oktober. Voor en na die data moet de mest uiterlijk een dag na het uitrijden zijn ondergewerkt. De bedoeling van de maatregel is de verontreiniging van bodem, lucht en water door mest (met name door ammoniakvervluchti- ging) tegen te gaan. SENIOREN Dames Leusden I - Kameleon afg. Laren IV - Leusden II2-1 Leerdam II - Leusden III afg. Leusden IV - Doom V afg, HEREN Leusden I - EHV afg Bloemendaal V - Leusden II2-0 Leusden III - Amersfoort VI afg. Leusden V - Hoevelaken II afg. VETERANEN Leusden A - Kameleon A afg Maarn A - Leusden B 1-2 Leusden C - Maarssen B afg JEUGD M.H.C. Leusden JONGENS Shinty JA 1 - Leusden JA 1 2-2 Leusden JA 2- A'foortjl 12-5 Leusden JA 3 - Houten JA 1 3-2 Leusden JB 1 - SCHC JB 2 6-2 CulemborgJBl - Leusden JB 2 3-1 Leusden JB 3- Loenen JB 2 2-3 Leusden JC1 - Soest JC 11-1 Woerden JC 1 - Leusden JC 2 2-0 Leusden JC 3-Almere JC 1 1-6 Leusden JD 1 - Laren JD 1 1-12 Gooische JD 2 - Leusden JD 2 afg. Leusden JD 3 - Dorest JD 1 9-0 Schaerw. MA 1 - Leusden MA 1 3-1 Leusden A2 - Kameleon MA 1-0- 0 Leusden MA 3 - Baarn MA 2 4-0 Leusden MB 1 - Kameleon MB 1 0-0 Shinty MB 1 - Leusden MB 2 3-1 Gooische MB 5 - Leusden MB 3 afg. Sch. MC 1 - Leusden MC 1 2-1 Huizen MC 2 - Leusden MC 2 0-11 Leusden MC 3 - Spitsbergen MC 1 1-1 Sch. MD 1 - Leusden MD 1 1-1 Laren MD 3 - Leusden MD 2 0-3 Leusden MD 3 - Almere MD 1 2-0 Gooische MD 7 - Leusden MD 4 afg. LEUSDEN - Kampioenskandidaat en koploper VTV 3 uit Nieu- wegein heeft zijn leiderspositie waargemaakt door de tafelten nissers van TTCL gedecideerd met 8-2 naar Leusden terug te sturen. Hierdoor blijft TTCL in de gevarenzone met één punt uit drie wedstrijden. Er zal hard aan getrokken moeten worden om het gestelde doel, handhaving in de eerste klasse, te bewerk stelligen. André Snoek, Erwin de Boer en Frank Kooijman waren vorige week te gast bij VTV in het prach tige clubgebouw van de ver eniging. Ondanks de ongeslagen status van VTV begon de wed strijd voor TTCL goed Door een winstpartij van Snoek en winst in het dubbel (van Snoek en De Boer) stond het in de pauze gelijk: 2-2. Daarna echter zette het jonge team uit Nieuwegein de turbo aan en liep snel uit naar 6-2 Ondanks de verliespartijen van TTCL werd er goed getafeltennist; vele par tijen eindigden pas na drie sets. Het verschil was echter te groot en de inspanningen van de Leus- denaren iets 'vaster'. In rallyes maakten de Nieuwegeiners min der snel fouten en straften elke ge makkelijk bal direct af. TTCL, bestaande uit Frank Kooyman, Erwin de Boer en Andre Snoek, leed ondanks goed weerwerk een kansloze nederlaag tegen titelkandidaat VTV 3. )EN - Wat goed is komt snel. Het is al vaak bewezen en eer weer blijkt aan de oude waarheid vooral door de nieuwe inhoud te worden gegeven. Dat geldt dan in veel en voor jonge sportbeoefenaren, die uit het niets te voor komen en als kometen naar de hoogste sferen reiken, j I ok is er zo één. Twee jaar geleden reed hij nog als één naamlozen als verkeersdeelnemer met miljoenen ande- e er 's Heren wegen. Nu, anno 1988, prijkt in zijn album de t de huldiging, die hem ten deel viel na het behalen van tionaal kampioenschap wegracen op de motor in de lasse. doet alles zelf aan zijn racemotor. "Ik ben eigenlijk vnjwel elke dag aan het sleutelen. Dat is ook nood zakelijk, want ik kan het me niet permitteren er een eigen mecani cien op na te houden. Daar is veel geld voor nodig en dat heb ik een voudig niet. Maar mijn motor moet optimaal kunnen functioneren; ik zelf trouwens ook. Niet geboren, maar wel getogen Leusdenaar Jan Blok - "Ik was vijf jaar toen we hier kwamen wonen en voel me dus best een echte Leusdenaar" - kocht een motor fiets, waarmee hij dacht zich steeds sneller te moeten verplaat sen, zowel naar zijn werk als in zijn vrije tijd. Blok: "Hoe gaat dat, je bent jong en je wilt altijd sneller en sneller. Maar dat breekt je op. Je komt op een bepaald moment tot het besef dat het zo eigenlijk niet langer kan Ik heb me heel duidelijk gerealiseerd dat mijn manier van rijden in het verkeer te gevaarlijk werd, zowel voor me zelf als voor anderen." Jan Blok zit duidelijk op zijn praat stoel als hij vervolgt: "Op een dag heeft een vriend me meegeno men naar het circuit van Zand- voort. Daar werden tussen de trai ningen van de wegraces wedstrij den gehouden, waaronder een zo genaamde "sterrenrace". Dat was een race voor coureurs in de sportklasse met motoren met stan- woonhuis in de Lijster- op nummer 50 staat een caravan. Daarop de Blok. Op de intematio- van het Spaanse Bar- de befaamde kombaan in Florida, kan men ze de woonwagens van in de motorsport, van met een mini- co mfort tot superluxe bar en ligbad, aan de Leusdense is van de eerstge- categorie. Ruim en royaal voor de jonge, goed- die (nog) geen ho- stelt aan het onderko zijn races. De caravan en nét betaalbaar, dan ook best tevreden hij ook tevreden is met enkele jaren in zijn weten te bereiken. En is fabuleus. Uruek ei- de geschiedenis van de motorsport. is een 25-jarige timmer- is een lied geschre- over een tim die nauwelijks meer be man die met zijn handen wat zijn ogen zien. Blok één van dat type: hij Karakteristieke opname van de man, die niemand dit seizoen in de leiding m een wedstrijd op het circuit van Almere. (Foto: Johan Blom). daardblokken en carters. Die mo- den, geen slicks dus". gen voor de wedstrijden wel wor- den opgevoerd maar onder geen NOG GEKKER" voorwaarde worden veranderd. 11 Er moet bijvoorbeeld ook worden gereden op normale profielban- sportklasse heeft kunnen bijhouden. Jan Blok (nummer 137) stijlvol aan de cecircuit van de Asser TT. Die dag op het circuit van Zand- tijen in dat eerste jaar wel veel ge leerd. Negen keer ben ik tijdens Dat alles zou de deur openen voor een race gevallen. Ik viel en viel de Leusder motorcoureur-in-spe en bleef maar vallen tot ik er gek naar een plaats in de wedstrijd- van werd. Aan het eind van dat sP°ri. seizoen bleek ik te zijn geëindigd met het brullende monster, dat de Leusdenaar zoveel succes opleverde:,,Ik heb daar op het circuit gezien, die nog gekker waren dan ik". voort zou belangrijk worden in het leven van de jonge Leusdense tim merman. "Ik heb daar op het cir cuit mensen gezien en ontmoet, die nog gekker waren dan ik. Voor mezelf had ik al vastgesteld dat ik niet langer kon doorgaan met het racen op de weg, met het steeds harder njden in het ver keer. Maar daar in Zandvoort, bij die races in de sportklasse, wist ik het zeker: ik was verkocht." Jan Blok meldde zich onmiddellijk daarna bij de KNMV, de Konink lijke Nederlandse Motorsport Ver eniging. waar hij een startlicentie voor de sportklasse aanvroeg. Dat betekende een dag theone onder auspiciën van de bond op het sportcentrum Papendal in Am- hem, waar onder meer techmek en veiligheid centraal staan op het rooster Daarna volgen twee da gen praktijk op het befaamde ra- ONDERUIT Het jaar 1987 werd voor de toen 24-jange gedenkwaardig. Hij zal er ook nog lang aan terugdenken. De ervaringen in de ouverture van zijn alleszins merkwaardige, nog zeer verse sportcarriè re'herinnert hij zich als volgt- "Nou, daar ging ik dus, een jaar geleden. Al bij de allereerste trairungsnt ging het mis. Ik ging onderuit. Maar ook in de race daarna, mijn eerste dus, viel ik van mijn fiets." "Dat is dan eigenlijk het hele sei zoen zo gebleven Ik viel in vnjwel elke race; het was heel bijzonder als ik niet viel. De oorzaak? Oner varenheid, denk ik. Ik wist toen nog ruet wat ik nu wel weet. Een goede conditie is nodig en vooral een behoorlijke warming up voor de aanvang van een wedstrijd Ovengens heb ik van al die valpar- op de 38e plaats in het eindklasse ment. Weinig reden tot motivatie om door te gaan, leek mij." De sponsors van Jan Blok dachten er evenwel anders over. De mo torhuizen Dick de Waerdt uit Doom en Aad van Kekem in Rid derkerk hadden alle vertrouwen in de capaciteiten en rijkwaliteiten van de jonge Leusdenaar. Zij ga ven hem voor het nieuwe racesei- zoen het voordeel van de twijfel. Blok kreeg van beiden een her kansing en de sponsors bleken de voorzienigheid aan hun kant te hebben: met al hun schoten raak ten zij via hun talentvolle pupil de roos. CIRCUIT Zesmaal kwam Jan Blok in de afge lopen maanden aan de start in de klassementsraces om het natio naal kampioenschap voor moto-

Leusder Krant | 1988 | | pagina 7