College wil lus in /eg uitbreiden EN GOEDE KRANT HOUDT JE WAKKER OP VELE MANIEREN. „Ossesione" in het Filmhuis I WOL zet taken en I verantwoordelijk op een rij Senioren overwinteren ■eusder krant Discussie ouderenbeleid op radio en televisie Psalmen en veertien J engeltjes I errerikijkavond Podo- therapeute bij KPO )lossing omwonenden kruispunt ermalijn/Middenweg afgewezen VERGROTEN? VERKLEINEN? LEUSDER KRANT LEUSDER KRANT Verfilming van „The Postman" U als abonnee, maak uw buurman, vriend of kennis wakker. Door het aanbrengen van een nieuwe abonnee ontvangt u van ons één van de twee prachtige kado's. I Herstructurering in bestuur I 'Zon Zonder Zorgenin Spanje: WOLboom ook op zondag 6 november weer open Vul de antwoordbon in en maak een keuze Elektrische wekker BDU b.v. afd. Lezersservice plaatselijk nieuws DONDERDAG 13 OKTOBER 1988 (van de redactie) SDEN - Met een uitbreiding van de zogenaamde detectie- ran 52 meter tot 72 meter wil het college van burgenmeester vethouders het aantal overtredingen bij de voetganger- irsteekplaats Toermalijn/Middenweg beperken. De omwo- den hadden in maart van dit jaar voorgesteld om aan de eilige verkeerssitatie op deze plaats een einde te maken r de stoplichten voor automobilisten buiten werking te len. Alleen bij overstekend langzaam verkeer (voetgan- i, fietsers en bromfietsers) zou dit licht dan in werking en. langzaam verkeer is. Het college denkt, dat door deze lus uit te bre' den tot 72 meter, wordt voorkomen dat dit groen telkens wordt afge broken. Dat gebeurt nu elke keer als er meerdere auto's met een tus senafstand kleiner of gelijk aan 52 meter het licht naderen. Bij de op lossing van burgemeester en wet houders zou het aantal automobi listen dat door rood rijdt, minder worden. De kosten van de aanpassing zijn 10.000,-. De commissie Finan cieel Beleid en Beheer zal maandag 17 oktober over dit voorstel advise ren. t college denkt dat het voor- fan de omwonenden met leidt en grotere verkeersveiligheid :et passen bij deze belangrijke hiitingsweg. Volgens haar is er leinig verkeer voor een uitge- verkeersregeling. Op dit •ent wordt gewerkt met een inaamde alles-roodregelma. Dat wil zeggen dat het licht voor de automobilisten en het langzame verkeer op rood staat als er geen verkeer is. Voetgangers of (brom fietsers kunnen het voor hen be stemde licht met een knop op groen zetten. Automobilisten zetten hun licht op groen, wanneer zij over de detectielus rijden en er geen DEN - De Nederlandse Jeugd- iging voor Ruimtevaart en snkunde organiseert voor vrij- 14 oktober haar eerste sterren- ivond in Leusden. Tijdens deze ;d zullen er kijkers op Mars en er worden gericht. De avond wordt gehouden bij basisschool De Brink. In het gebouw van de school is een kleine ruimtevaart- en ster- renkunde-expositie. Bij slecht weer is er een vervangend pro gramma in De Bnnk. De avond be gint om 20.00 uur. Inlichtingen: 942881. Op A3- of A4-formaat? Het kan allemaal bij de Een snelle fotokopieerservice 'egen redelijke prijzen. Asschatterweg 19 (Bij de Biezenkamp) Kantoor geopend van maandag toten met vrijdag van 9 uur tot 12 uur, van 14 uur tot 17 uur. AMERSFOORT - In het Film huis Appelmarkt draait dinsdag 18 en woensdag 19 oktober de film „Ossesione" van Lucino Visconti. Het is een verfilming van de roman „The postman al ways rings twice" van J. M. Cain. Aanvang van de voorstellingen: 20.00 uur. Sinds de verschijning van Cain's roman „The postman al ways rings twice" (1939), zijn er vier verfilmingen van het ver haal gemaakt. Visconti's Post man, „Ossesione" is de tweede in de rij en is tevens zijn debuutfilm. Ossesione behandelt het aloude thema van de driehoeksverhou ding: twee mannen en een vrouw: een werkloze man voelt zich on middellijk aangetrokken tot de jon gere echtgenote van de eigenaar van een herberg. Er ontstaat een vlammende verhouding met als on afwendbare afloop moord op de echtgenoot. De moord lijkt een suc cesvolle totdat een chanteur op duikt... Visconti laat het verhaal afspelen m het vooroorlogse Italië. Onge bruikelijk binnen de neo-realisti- sche traditie, omdat daar juist de onmiddellijke realiteit en de zorg voor levensechte details centraal stond. Bij Visconti is er echter maar een principiële zorg: de geloof waardigheid van de personages Niet zozeer betrekkmg hebbend op hun sociale status, maar vooral gencht op de hartstocht en de ver bondenheid van de karakters met de natuur. Alle shots en camerabe wegingen lijken erop gencht de toeschouwer te betrekken bij de protagonisten en dat wat hen be weegt. Dat ontneemt „Ossesione", - gedraaid onder fascistisch be wind -, geenszins zijn sociale di mensie. Veel landschappen bena drukken de tnestheid en benauwd heid van het verhaal. De steeds terugkerende „weg" daann bena drukt de eventuele keuze voor vrij heid en ontsnapping. En ook de figuur van Spagnole was in die tijd het symbool van zowel de revolutie als van de vnjheid van denken. Je kunt stellen dat Visconti de intrige van de roman „The postman al ways nngs twice" als voorwendsel gebruikt om een specifiek Italiaans verhaal te vertellen, waarbij de na druk komt te liggen op het conflict tussen de vrijheid en burgerlijke gebondenheid. LEUSDEN - Dinsdag 11 oktober was mevrouw M. Gaasbeek-Boot op bezoek bij de KPO afdeling Leusden. Mevrouw Gaasbeek is podotherapeute, dat wil zeggen gespecialiseerd m het maken van hulpstukken voor het verlichten van pijn m voeten, rug, nek en heu pen. De patiënten die zij behandeld zijn altijd doorverwezen door de huisarts of de orthopeet. De hulp stukken die zij maakt, zijn bedoeld om de stand van de pijnlijkje li chaamsdelen te corrigeren. Op de KPO-bijeenkomst beantwoordde zij alle vragen die er over haar be roep waren. IllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMill IIIIIIIIIIM E Donderdagavond 26 okto ber zendt Teleac zowel op radio als op televisie een dis cussieprogramma uit, waar in het ouderenbeleid cen traal staat. Dit programma gaat vooraf aan een serie programma's genaamd „Ou- derenwijzer". In de discussie nemen vertegenwoordigers van de ouderen diegenen on der vuur die verantwoor delijk zijn voor het ouderen beleid. De huidige ouderen en de aankomende ouderen, de „grijze golf', willen meer dan ooit mvloed uitoefenen op het beleid dat gericht is op hen. Zij accepteren niet zo gemakke lijk meer, dat er over hen be slist wordt zonder hen. Een belangrijk aspect van hun wel zijn wordt sterk bepaald door het niveau van uitkeringen, belastmgen, huur en kosten van levensonderhoud. Al deze kosten worden door beleids maatregelen beïnvloed of be paald. Deze maatregelen heb ben ook hun mvloed op de levensomstandigheden van de ouderen. Van overheidswege wordt het ouderenbeleid door min stens drie ministeries, WVC, VROM en Sociale Zaken, ge voerd. Het gemeentelijk oude renbeleid is voornamelijk be palend voor huis en omgevmg en voor veel van de culturele voorzieningen van ouderen. De meeste gemeenten hebben daarvoor een Welzijnsraad Ouderen. Drie onderwerpen komen donderdagavond 20 oktober in het discussieprogramma aan de orde. Het gemeentelijk beleid en de ouderenvoorzie ningen, met name huisvesting en omgeving, vormen het eer ste onderwerp waarover de verantwoordelijken aan de tand worden gevoeld. Vervol gens zullen ouderen vragen stellen over het openbaar ver voer en de toekomstplannen in verband met de toevloed van ouderen. Tot slot wordt het overheidsbeleid en de volks vertegenwoordiging en hun beleid inzake pensioenfond sen en AOW onder de loep genomen. Deze discussie is te zien op televisie Nederland 3, van 20.30 tot 21.10 uur Tien minu ten vóór het emde van dit tele visieprogramma start de ra diouitzending op Radio 5. Dit radioprogramma (dat dus om 21.00 uur begmt) duurt een uur en wordt rechtstreeks uitge zonden. Men kan telefonisch reageren in deze radio-uitzen- ding, waar een panel deskun digen inhaakt op de vragen en opmerkingen LEUSDEN - In de WOL, vereniging voor Welzijn Oude ren te Leusden, zijn alle groepen van ouderen en instanties die zich met ouderen bezig houden vertegenwoordigd. Het bestuur van de WOL houdt woensdag 26 oktober een belangrijke vergadering. Tijdens deze vergadering kun nen de leden zich uitspreken over een duidelijke taakom schrijving van de bestuursleden en een herstructurering van de taken. Achtergrond van het be stuursvoorstel is de opvatting dat zo'n duidelijke taakverde ling en helderheid over bij wie, welke verantwoordelijkheden liggen een efficient beleid mo gelijk maken. Een beleid, dat het doel van de WOL, het bevorderen van het welzijn van de ouderen in Leusden, bereikbaar maakt. Naast de normaal gebruike lijke taken van de voorzitter, secretans en penningmeester krijgen de andere bestuursle den een sector, waarvoor zij verantwoordelijk zijn, zodat de leden van het dagelijks be stuur zich met meer met aller lei details hoeven bezig te hou den. Zo wordt een bestuurslid verantwoordelijk voor de sec tor „Hulpverlening" met o.a. tafeltje-dekje, alarmering, te lefooncirkel en het vervoer van ouderen. De sector „Inter ne Zaken" behelst het beheer van ontmoetingscentrum de WOLboom met de daarin te verzorgen ontspanning, de re creatieve en culturele activi teiten en de coördinatie van de vrijwilligers. Een ander be stuurslid zal zich bezig houden met de sector „Meer Bewegen Voor Ouderen". Daaronder vallen het begeleid zwemmen, het volksdansen en in de toe komst misschien ook het koersbalspel. Ook „Informa tie" wordt een aparte sector. Het daarvoor verantwoordelij ke bestuurslid zorgt ervoor, dat de WOL op de hoogte blijft van de ontwikkelingen op het gebied van het ouderenbeleid, vooral van het flankerend be leid. Bovendien zal hij de con tacten verzorgen met de pro fessionele organisaties en het te voeren beleid voorberei den. Het bestuur kan bij deze her structurering blijven rekenen op de ondersteuning en advi sering door de heer A. Ver meer, de projectleider van Stichting Bejaardenwerk Zuid-Oost Utrecht die elf uur per week beschikbaar is voor de WOL. Zowel om deze her structurering als om de be spreking van de manifestatie „Denk eerder aan later" is deze bijeenkomst van belang. AFSCHEID Na afloop van deze vergade ring zal er gelegenheid zijn om op informele wijze afscheid te nemen van de dames A. Berg- sma en H. Klemveld. Beiden zijn jarenlang bestuurslid van de WOL geweest LEUSDEN/DRIEHUIS - Jaarlijks overwinteren naar schatting 100-dui- zend ouderen in Spanje. Stichting „Zon Zonder Zor gen" adviseert en helpt veel van deze overwinte rende ouderen. Deze Stichting doet dat zowel voordat men naar Spanje vertrekt als in Spanje zelf via een dienstencentrum in Torremolinos. 1 Hoewel de ervaringen van de meeste ouderen positief zijn, doen zich ook wel pro blemen voor bij het overwin teren in Spanje. Sinds 1983 bestaat de Stichting „Zon Zonder Zorgen" die ouderen wil helpen bij het voorkomen en verhelpen van problemen. HOLLANDHUIS Eén van de plaatsen waar veel senioren neerstrijken voor hun winterverblijf is Tor remolinos. Daarom heeft de Stichtmg Z-Z-Z daar een dien stencentrum ingericht, het Hollandhuis. Een vaste cen trumleidster verzorgt daar met een aantal vrijwilligers de hulp aan ouderen. Hulp die kan be staan uit het mspuiten van in suline, het adviseren over me dische hulp en allerlei andere raadgevingen. In de zaal van dit Hollandhuis worden kerk diensten, maar ook feestavon den georganiseerd. Ook cur sussen Spaans en cultuurge schiedenis kunnen de over winteraars hier volgen De ANWB-alarmcentrale heeft een kantoor in dit centrum ge huurd. KOERIER Vier keer per jaar geeft de Stichtmg een krant uit: de Z- Z-Z-koerier, waarin allerlei wetenswaardigheden over overwinteren in Spanje. Deze Zon-Zonder-Zorgen-koerier en andere informatie over deze Stichtmg is te krijgen bij het secretariaat: Tollenslaan 13, 1985 AR, Dnehuis, telefoon 02550-16686 „Hoe kom je toch steeds aan onderwerpen voor je column in de Leusder Krant?" „Dat hjkt me erg moeilijk om elke dne weken zo'n stuk te schrijven." Dat zijn vragen, die ik nogal eens krijg van mensen die we ten dat ik de schrijver ben van deze columns. Eerlijk gezegd: soms is het ook moeilijk. Meestal echter gebeurt er wel iets, dat de moeite van een beschou- wmkje" waar is. Ik kom ook vaak iets tegen tijdens het le zen of op de radio of televisie, dat mij op een idee brengt. Dikwijls is het een gezegde van iemand, dat mij treft. Als ik dat gauw genoeg noteer, want als Vutter ben ik ook soms ver geetachtig, zit daar wel een onderwerp in. Dikwijls is het zo, dat wat ik zelf meemaak' of wat ik hoor van een ander, iets oproept uit mijn verleden. Die kans wordt steeds groter, want mij verle den wordt bij het ouder wor den steeds groter. Zo ook deze keer. Een meisje dat uit school ko mend wel eens een praatje met mij maakt, had een dezer da gen een blokfluit in haar hand. Op mijn vraag of ze al wat kon fluiten, kwam haar antwoord: „Ik kan al psalmen fluiten." Mijn verbazing kwam voort uit het feit, dat een meisje van de le klas (sorry: van groep dne!) muziek leert maken met daar aan gekoppeld de bijbelse lie deren zoals die in bepaalde protestantse kerken worden gezongen. Ik ken dat niet uit mijn eigen jeugd. Wel weet ik, dal sommi ge buurkinderen allerlei psalmversjes op school leer den. Ook hadden zij het wel eens over Luther en Calvijn. En ik, als jochie dat rooms werd opgevoed, vond het heel gek, dat zij het over „de Heere" hadden, in plaats van gewoon over „onze lieve Heer". ROOMS NAAR BED In onze kinderjaren was het heel gebruikelijk, dat gods dienst heel nauw verweven was zowel met de opvoeding thuis als met het onderwijs op school. Als kleuter werd onze angst bij het alleen achterblij ven in ons bed door moeder of vader weggenomen door het verhalend gebed: ,,'s Avonds als ik slapen ga, volgen mij veertien engeltjes na. Twee aan mij hoofdemd, twee aan mijn voeten.En zo zorgde ons geloof er voor, dat wij ruet alleen door onze privë-engel- bewaarder, maar ook nog door veertien engeltjes, be schermd werden. SMALLE WEG Ook onze leesboekjes en geschiedemsboekjes hadden een nauwe band met gods dienst. Wij lazen over Borufa- tius, die de wilde Friezen moest bekeren, maar ondanks zijn Bijbel toch vermoord werd bij Dokkum. En ook de Pieter de Jong, de held van Lutje broek, werd in ons geschiede nisboekje naar voren gebracht omdat hij als Zouaaf de Paus te hulp was gesneld en zijn leven had gegeven m de strijd tegen Garribaldi. Anderen leerden lezen met verhalen over Luther die de slechtigheden van de Paus wil de uitbannen. En hoe hij niet anders kon dan, los van de Roomse kerk, verder gaan. Ook wandplaten met daarop tot in detail uitgebeeld de bre de weg en de smalle weg kun nen velen zich nog levendig herinneren. COEN EN DE RUYTER En alle kinderen kregen uit voerig te horen en te lezen over de „heldendaden" van Jan Pieterszoon Coen en over Michiel Adnaanszoon de Ruy- ter, die als jochie aan „het wiel" moest draaien. Zo wer den wij opgevoed met het idee, dat wij tot een volk met vele helden behoorden Daarnaast werd on thuis en op school ook bijgebracht dat „wij roomsen toch wel de eni ge echte christenen" waren, zoals protestantse kinderen leerden dat zij „de enige echte christenen waren". Vandaag de dag zijn die sterk gekleurde leesboekjes, denk ik, toch wel verdwenen. Gelukkig. Dat gebedje van die Veer tien engeltjes is alleen nog bij ouderen bekend. Maar dat dat meisje al psalmen kan fluiten, sluit zinnig aan bij wat ze bij haar thuis aan waardevols be leven m het zingen en bidden van deze bijbelse liederen. VUTter LEUSDEN - Leusdens ont moetingscentrum voor oude ren, de WOLboom, is voor taan elke eerste zondag van de maand 's middags open. De eerste keer dat de WOL boom op zondagmiddag open was, de eerste zondag van oktober is er flinke belang stelling geweest. „Wat leuk dat ik nu ook op zondagmiddag even binnen kan wippen voor een ge sprek", zei een bezoekster, „ik dacht altijd, dat je in de WOL boom moest deelnemen aan kaarten of aan een gezel schapsspel. Maar ik merkte, dat dat helemaal niet hoefde." GEEN KAARTHUIS Ook andere bezoekers ont dekten, dat hun idee over de WOLboom met overeen kwam met de werkelijkheid. Zoals een bezoeker opmerkte „Ik dacht altijd, dat het een kaart huis was. En ik hou helemaal met van kaarten; daarom ben ik nooit naar de WOLboom ge gaan. Maar ik heb nu gemerkt, dat ik een heel verkeerd idee had: het is helemaal geen kaarthuis." EVEN BINNENLOPEN Op vragen aan de bezoe kers bleek dat veel ouderen het fijn vinden, dat men nu ook op zondagmiddag even bin nen kan lopen en elkaar kan ontmoeten. Zeker in de winter maanden. De opkomst was dan ook de eerste zondag van oktober heel goed. Er heerste een on gedwongen sfeer Bezoekers accepteerden zonder proble men, dat men tegelijk aan het sjoelen, kaarten en biljarten was. „Och, met wat geven en nemen kunnen we toch best tegelijk prettig bezig zijn." De WOLboom is ook zondag 6 november weer open van 13.00 tot 17.00 uur. Dit betekent niet, dat men gedurende die vier uur aanwezig moet zijn. Bezoekers bepalen uiteraard zelf wanneer ze komen en wanneer ze weer op huis aan gaan. III MM Ml IIIIIMM MM IIM1111MIMI11M III 111IIIM1111IIIIMIIM MM 11111MIMIMIIIM11MII11IIM MIIM M11111111II11III III 11IIIIII11II11111II111II111II11111111II1111111II11IIIIIII111111II111111111III III 11111II1111111III III 11II1111IIIIIII111111II11II11II11111111111111II1111111111111IIII11II11II11II111111101111II III III IIIIII111 .yr.-.. versteekplaats bij de kruising Toermalijn'Middenweg. Het college stelt voor om de detectielus m het iek van 52 meter uit te breiden tot 72 meter. Ik ben abonnee op de Leusder Krant Naam: Adres; Plaats; Geschenk: elektronische wekker radio watch en geef hierbij op als nieuwe abonnee Naam: Adres: PostcodePlaats: Telefoon (De nieuwe abonnee betaalt per jaar) (i v.m kontrole bezorging) DEZE BON IN OPEN ENVELOPPE OPSTUREN NAAR ANTWOORDNUMMER 21 - 3770 AB BARNEVELD

Leusder Krant | 1988 | | pagina 7