„Toch is het vreemd als Europees kampioen in de schaduw te moeten blijven leven" korfbal voorsöa Verrassing Koplopers handhaven zich bij Bowling Bond Leusden Leusdenaar Rob van Ginneken pakt derde Europese titel in het dragracen: Ik ben altijd trouw gebleven aan de omgebouwde motorfietsen"... Tweehonderd paardekrachten Dragracesport vrij onbekend Minivolleybal- toernooi LEOS DONDERDAG 13 OKTOBER 1988 De motorsport is in de media nog altijd een ondergewaar deerde tak van sport. Slechts het Grand Prix-circus van de wegmotoren, waarin ooit illustere landgenoten als Jan de Vries en recenter Wil Hartog, Jack Middelburg, Boet van Duimen en Hans Spaan successen oogstten, en de motorcross weten de ogen van de landelijke media regelmatig op zich gericht. Toch is er nog veel meer. Bijvoorbeeld het dragra cen, het sprinten met tot ongekende vermogens opgepepte machines, spreekt in andere landen sterk tot de verbeel ding. In Nederland minder. Zoveel minder zelfs, dat land genoten die een Europese titel binnenhalen, publicitair ondersneeuwen in het aanbod van andere takken van sport. Rob van Ginneken, een 34-jarige Leusdenaar, blijft daar redelijk nuchter onder. Hij heeft het eerder meege maakt. Al in 1984 en '85 sleepte de motorjournalist Europe se titels uit het vuur. Dit seizoen stond Van Ginneken voor de derde keer op het hoogste podium. Voor medewerker Gerard Trebert aanleiding om Van Ginneken op te zoeken en het volgende verhaal uit diens mond op te tekenen. „Eigenlijk is het onbegrijpelijk dat er aan het titelgevecht nauwelijks aandacht is besteed. Op de dag dat ik kam pioen werd reed ik tussen een dubbele haag van tiendui zenden razend enthousiaste toeschouwers aan weerszij den van de track door. Dat zou hier toch ook mogelijk moeten zijn?" Een interview. LEUSDEN - Er zijn in dit land tal van takken van sport, die zich niet zozeer benadeeld, danwel onderbedeeld voelen. Spor ten, die niet de aandacht van de pers en publiek genieten, die zij eigenlijk zouden verdienen op grond van prestaties, die niet alleen nationaal maar ook tot buiten de landsgrenzen worden geleverd en daar dan ook het applaus krijgen, dat de desbetref fende beoefenaren in ons land wordt onthouden. De erkenning ook van de topsporter, de warme hulde van vaak tienduizenden enthousiaste toeschouwers, die een nationaal kampioen op eigen bodem moet ontberen. Dat kan pijn doen. Maar het went wel. Dat is de nuchtere opvatting van Leusdenaar Rob van Ginneken, zojuist uit Engeland teruggekeerd als Europees kampioen motorrace in de dragracesport. En dat voor de derde keer, nadat hij deze titels al in 1984 en 1985 mee naar huis bracht. Rob van Ginneken is er langza merhand aan gewend geraakt, dat het dragracen bij het grote publiek een onbekende discipline is in de motorsport. Hij weet vrij nauwkeu rig aan te geven wat daarvan de oorzaak is. maar daarover later meer. Belangrijk is op dit moment, dat de man uit Leusden, die met hart en ziel de motorsport dient, op internationaal niveau een topspor ter van allure is geworden. Met hart en ziel, inderdaad. Hij is niet alleen een sportman, die zich op de snel ste tweewieler naam en faam heeft weten te verwerven, hij is ook als journalist beroepsmatig met de sport bezig en dan gaat het met alleen om de twee- maar ook om de vierwielers Rob van Ginneken, 34 jaar oud en geboren Rotterdam mer, kwam dne jaar geleden naar Leusden. Hij is al jarenlang mede werker van het blad Moto'73 en leidt al geruime tijd de redaktie van het magazine Autocontour, dat in korte tijd een abonneebestand van vijftigduizend heeft weten op te bouwen. Zijn journalistieke arbeid bracht hem rechtstreeks in kontakt met de racerij. Rob' „Het is alle maal begonnen met een test voor het motorblad Moto'73. Ik moest een sprintmachine uitproberen en daarover een analytisch verhaal schrijven zoals te doen gebruike lijk Welnu, dat heeft er toe geleid dat ik vol enthousiasme twee maan den later de zescylinder Beneili heb gekocht van Rob Jansen. Jan sen was naast de inmiddels op dra matische wijze op vijftigjarige leef tijd nota bene op de dag van zijn verjaardag overleden Henk Vink - ik was nog op zijn verjaardagsfeest in Monnickendam - de nestor van het dragracen. Hij was de altijd gedoodverfde kampioen tot ik de Gerend Trebert machine van hem overnam en na tionaal en internationaal kampioen werd. Dat was m het begm van de tachtiger jaren." RACEMOTOR De Benelh van Jansep heeft later plaats moeten maken voor een Ka wasaki. Van Ginneken: „Maar ik ben altijd trouw gebleven aan de omgebouwde motorfietsen. Die hebben voor mij toch iets bijzon ders. Ik vmd dat een racemotor ook op het circuit er altijd nog als een echte motorfiets moet blijven uitzien. Zo'n omgebouwde fiets spreekt mij meer aan; er zit dan altijd nog iets „motorfietsachtigs" aan." En hij vervolgt: „Kijk maar eens naar de autoraces in de Grand Pnx-races. Vergelijk dat eens met de toerwagenwedstrijden. Die au to's zijn toch eigenlijk veel leuker dan de Formule 1-monsters. Het blijven echte auto's" Terug naar de titelstrijd van Rob van Ginneken dit seizoen in de drag racesport. Het was zijn eerste jaar op de Pennzoü Suzuki, type GSX 1100 E. Sinds 1984, toen hij zijn eer ste titel behaalde in het Europees kampioenschap, switchte de Leus- dense topcoureur van Kawasaki naar Suzuki. De machine, waarop hij zich m het afgelopen seizoen van circuit naar circuit naar het hoogste Europese platform reed, bracht hem met meer dan twee honderd paardekrachten in luttele sekonden tot snelheden van meer LEUSDEN - „Na vier runs tijdens een wedstrijd voor het Europees kampioen schap, dus na een achtste, een kwart- een halve en een eindstrijd, een finale dus, heb ik het gevoel alsof ik een ma rathon heb gelopen. Als dra- gracer is het dus noodzake lijk in optimale conditie te zijn. Op het moment van de start is het of er met een gi gantische kracht aan je hele lichaam wordt getrokken en dat is dan ook zo, want er gaan tweehonderd paarde krachten met je aan de haal. Fysiek is het dan ook nodig om krachttraining te doen. Mijn arm- en rugspieren vooral moeten het bij elke start ontgelden. Ik voel het na de laatste race nu nog steeds". Ook psychisch is de belasting groot, meent Rob van Ginneken. „Je kunt het het best vergelijken met de golfsport, die ik ook beoefen. Het komt aan op dat ene, be slissende moment. Die op perste concentratie. Alles moet kloppen, tot in detail. Mis je op een enkel onder deel, dan is het verloren en kan je het vergeten". dan tweehonderdvijftig kilometer per uur. Rob: „Ik was dus al Europees kampioen geworden in 1984 en 1985, maar dit seizoen bleef de spanning er in, tot de allerlaatste race. Ik had al drie races gewon nen, in Engeland, Frankrijk en Oostenrijk. De laatste wedstrijd, in het Engelse Santa Pod, moest uit eindelijk de beslissing brengen, want ik kon nog worden bedreigd door de Brit John Clift. Deze reed in de voorlaatste wedstrijd op het cir cuit van Hockenheim in West- Duitsland de recordtijd m de eind- snelheid en was daarmee wat het puntentotaal dicht genaderd". SPANNING Daar op het circuit van Santa Pod in Engeland bleef de spanning er tot het laatst in. Van Ginneken werd in de kwart-finale uitgeschakeld door een slippartij op een glad weggedeelte en een defekt aan de versnellingsbak. Omdat het in dit soort wedstrijden om een knoc- kout-systeem gaat was voor Rob verdere deelname m deze laatste beslissende wedstrijd uitgesloten. Hij moest dus van de kant-af toe zien, hoe zijn grootste rivaal John Clift het er zou afbrengen in diens verdere runs. En het wonder ge schiedde: Clift verloor zijn race van zijn landgenoot Jon Morton, dezelf de man, die Van Ginneken m de kwartfinale had uitgeschakeld. „Nota bene dezelfde en enige man, die tijdens alle wedstrijden gedu rende het gehele seizoen van mij heeft kunnen winnen. Want in alle andere races heb ik gewonnen". Een immense beker vormt de hoofdprijs van het Europees kam- LEUSDEN - Dragracesport is een vrijwel onbekende tak van de motorsport. Er wordt gereden over een racebaan met een lengte van een kwart mijl, iets meer dan vierhon derd meter, met staande start. De motoren leggen die afstand af in rond negen se konden. De eindsnelheid be draagt tegen de tweehon derdvijftig kilometer per uur. De Leusdense Europees kampioen Rob van Ginneken is dit seizoen recordhom geworden in de dragrac Op de kwartmijl (402 met zette hij een tijd neer van sekonden met een eindsr heid van 240 km per uur. de achtste mijl, die op somj ge Europese circuits wo gereden, stonden de klokl stil op 5,7 sekonden. Op streep was zijn snelheid deze luttele sekonden r< de tweehonderd kilome per uur. ropese vasteland is niet of nauwe lijks aandacht besteed. Rob: „Ei genlijk is dat onbegrijpelijk. Op de dag dat ik kampioen werd reed ik tussen een dubbele haag van tien duizenden razend enthousiaste toeschouwers aan weerszijden van de track door. Dat zou hier toch ook mogelijk moeten zijn?" BELANGSTELLING Dat brengt ons in het gesprek automatisch op de belangstelling voor de motorsport in ons land, waar het nog altijd zo is, dat aan de zijde van de coureurs het talent zich door de jaren heen constant heeft weten te manifesteren, waardoor ook de passieve interesse voor de sport - ons land telt nog altijd meer dan een half miljoen rekreatieve motorrijders - onverminderd groot is gebleven. De internationale TT- races in Assen trekken met rond legd. Uiteindelijk is er ma kleine baan nodig, want we over een achtste (ruim 200 of een kwart mijl (402 meter verder moet er een goed schouwersaccommodatie en faciliteiten voor controle i waarneming". SMEEKBEDEN Rob van Ginneken heeft hoop, dat ook in Nederland d sen ten goede keren. Als er buitenland bij de wedstrijdi zoekersaantallen worden g streerd van twintig- tot den veertigduizend moet er bij oi ook iets kunnen worden maakt. Niettemm lijkt het tij I mderdaad te keren. De sti „Circuit van Drenthe" lijkt m gevoelig voor de smeekbed de nchtmg van de dragrace voorlopig nog als semi-onde Nadat Leusdenaar Rob van Ginniken in 1984 en '85 al Europees kampioen was geworden, verzekerde hi) zich dit seizoen met een derde titel van het definitieve bezit van de wisselbeker pioenschap dragracen in de motor sport. Aanvankelijk was het een wisselprijs, maar Leusdenaar Rob van Ginneken heeft hem thans defi nitief een plaats gegeven op het parket van zijn woning aan de Gor zen. „Ze krijgen hem nu met meer terug want ik heb hem drie keer gewonnen en dan heb ik er dus recht op", zegt de man, die langza merhand extra woonruimte nodig heeft om al zijn nationale en inter nationale trofeeen plaats te bieden STILTE Europees kampioen in een met- alledaagse tak van de motorsport. Hoe staat het met de erkenning? Heeft de KNMV, de Koninklijke Ne derlandse Motorsport Vereniging, onder wier paraplu alle sportieve en recratieve motoraktiviteiten in dit land plaats hebben, zich al ge meld voor een officiële huldiging9 Was er belangstelling van die kant tijdens de laatste, tot m de laatste fase belangrijke en beslissende fase van de race in het Engelse Santa Pod? Waren er bloemen? Fe licitaties? De Leusdense Europese kam pioen heeft het allemaal in vol strekte stilte moeten ervaren Hij gaat er niet onder gebukt. Hij heeft zich er volledig bij neergelegd, dat de dragracesport ondanks haar spectaculaire karakter geen aan spraak kan maken op enige publie ke belangstelling Aan het titelge vecht van Van Ginneken en de be kroning daarop na een tournee langs de motoroircuits van het Eu- LEUSDEN - In de diverse klas sen van de Bowlingbond Leusden hebben zich geen spectaculaire ontwikkelingen voltrokken. Alle leiders wisten hun posities te consolideren met uitzondering van de Bowling Lions in de eerste klasse, die het moeilijk hadden tegen het team van AFO-Tax. Jongerius profiteerde daarvan door via een 4-1 overwinning te- gen DKRV op gelijke hoogte aan 6. Groeneveld 5-10 de kop te komen. 7. Tornados 5- 7 Uitslagen en standen: 8. Hobo-Hifi 5- 4 Hoofdklasse- Hobo-Hifi - Djagos 0-5 le Klasse; Tornados - Groeneveld 0-5 AFO-Tax - Bowling Lions 2-3 Karweihoek - M. Design Laren 4-1 Jongerius Ind - DKRV 4-1 Snoopy's Bowl Team Good Autoschade Rijnders - De Banana Approach 0-5 Splits 1-4 Stand: Stand: 1 Djagos 5-22 1. Jongerius Ind 5-23 2 Good Approach 5-20 2. Bowling Lions 5-23 3. M Design Laren 5-15 3 DKRV 5-14 4. Karweihoek 5-12 4 AFO-Tax 5-115 5. Snoopy's Bowl. Team 5-10 5. De Banana Splits 5-10 6. Aqua Stop 5-9 5 7. Autoschade Rijnders 5- 4 2e Klasse: Korfbowlers - De Hulken 0-5 Golden Girls - Reimus Snel 5-0 Stand: 1 Aann.bedr v d Poll 5-21 2. Golden Girls 5-19 3. Bankgirocentrale 5-19 4. Reimus Snel 5-16 5. De Hulken 5-15 6. Korfbowlers 5- 5 3e Klasse: The Arrows- Matjan 3-2 Steinfort en cie - Autonjsch de Wetering 1-4 Lucky Strike - De Wenno's 1-4 Stand: 1. Autonjsch. de Wetering 5-23 2. De Wenno's 5-17 3. TheAnows 5-15 4 Lucky Strike 5-14 5. Steinfort en cie 5-13 6. De Rollers 5- 9 7. Matjan 5- 9 LEUSDEN - Voor de veer tiende maal houdt de volley balvereniging LEOS op dins dag 18 oktober het schoolmi- nivolleybaltoernooi. De wed strijden worden gehouden in De Korf en er nemen 230 kin deren aan deel. In totaal komen 46 teams van jongens en meisjes van de zes Leusdense basisscho len in de strijd. De organise rende vereniging LEOS zal trachten de pauzes tussen de wedstrijden zo kort mogelijk te houden. Er wordt dit jaar in elf poules gespeeld, waarbij het de bedoeling is dat uiteinde lijk vier beste teams als win naars eindigen. Dat gebeurt dan via kruisfinales en eind- finales, die wat zullen wor den ingekort om te voorko men, dat alles teveel tijd in beslag neemt. Voor de winnaars zijn er vier bekers en daarbij voor iedere school een herinne ring voor de prijzenkast, als mede een volleybal. De wedstrijden beginnen 's morgens om half tien. de honderdvijftigduizend bezoe kers jaarlijks een maximaal aantal toeschouwers in de totale nationale sportkalender. Rob van Ginneken betwijfelt of het ooit mogelijk zal zijn om de kijkers te interesseren voor de drag racesport. Hij ziet het aldus: „Om te beginnen zullen we hier moeten beschikken over een goede baan. In het buitenland en dan denk ik met name aan Engeland en Duits land, maar ook in Frankrijk en Zwe den is dat al zo, is het dragracen buitengewoon populair geworden. In Engeland is een speciale baan aangelegd. Op het racecircuit van Hockenheim in Duitsland is men nu definitief bezig met een afzonderlij ke baan voor dragracing. Maar ook m een land als Finland wordt nu al een professioneel circuit aange- van de KNMV zijn veremgd club Explosion. Voorlopig! voorzichtige besprekingen ben al plaats gehad met de top nen van „Assen", die overigen toch weer buiten het officiële: circuit een extra stukje baan z moeten laten aanleggen. Maar alles staat of valt me blieke belangstelling en public Van Ginneken: „Ik werk ze! journalist, maar moet helaas I stellen, dat er weinig of geenj dewerking is. Radio en tele besteden helemaal geen aanc aan deze tak van motorspo: daardoor heeft ook het pul geen belangstelling. Toch is vreemd als Europees kampioe dat al voor de derde keer schaduw te moeten blijven lew LEUSDEN - De korfballers, die uitkomen in de eerste ld D, hadden afgelopen zaterdag weinig hinder van de bij weersomstandigheden. Alleen de wedstrijd Antilopen Vinken kon door de aanhoudende regenval geen door vinden. De Leusdenaren hebben nu twee wedstrijden mi gespeeld dan de concurrentie. De grootste verrassing van afge lopen zaterdag vond plaats m Bus- sum. DOC kreeg bezoek van Spar ta uit Nijkerk en veegde de onge slagen koploper compleet van het veld (11-5). De Vinken, dat dus niet in actie kwam, kan nu op gelijke hoogte komen met Sparta Zater dag spelen De Vinken in Vinke- veen tegen DOC. ASVD won m Dronten van het Zaandamse ZKC'31 en staat nu op de derde plaats. De 11-8 nederlaag van ZKC'31 bete kende de vierde achtereenvolgen de nederlaag voor de Zaandam mers en zijn dan ook hekkesluiter in de eerste klasse D. Zaterdag ont vangt ZKC'31 het Hilversumse Al- tius. Altius won van DKV met 5-4 en staat nu in de middenmoot. In IJ- muiden speelt DKV zaterdag tegen ASVD De IJmuidenaren hebben na vijf wedstrijden slechts twee pun ten bij elkaar weten te sprokkelen. Antilopen staat zaterdag voor de moeilijke opgave om in Nijkerk te gen Sparta één of twee pun! behalen. De Leusdenaren hei het voordeel dat de Nijkerkse aanvoerder afgelopen zate een gevoelige tik heeft gek: van DOC. Een overwinning 4 ploeg van het trainers duo He Bruins/Fred Ferrageau zal zei kloof met de top kunnen dieft geval van wmst hebben de Le naren evenveel verliespunte de huidige koploper Uitslagen eerste klasse D Altius-DKV ASVD-ZKC'31 Antilopen - De Vinken DOC-Sparta Stand eerste klasse D: 1 Sparta 6-10, 2. De Vinken 5-8,1 6-6, 4. DOC 5-5, 5. Altius 5-5. 6 p pen 3-2, 7 DKV 5-2, 8 ZKC'31 Programma eerste klasse D DKV - ASVD ZKC'31 - Altius Sparta - Antilopen De Vinken - DOC

Leusder Krant | 1988 | | pagina 8