Meerjarenplan en reorganisatie jeheersen gemeentelijke begroting )njuist verbaliseren eidt tot vrijspraak De dagelijkse realiteit in musical „Volgend jaar" SSf* KSf» vandaag in Qe leusder krant8 BDU Oranjefans in De Til Diploma- zwemmen >nverzekerd rijden niet bewezen Yoga voor zestig plussers SERVA V0LV0 Opbrengst collecte CSTriTJ- - Onafhankelijk nieuwsblad voorde gemeente Leusden Auto-inbraak Kaboutermiddag in De Blijhof •KONIJNTJE IN DE WETERING SB HOOFDREDAKTEUR Jur van Ginkel KANTOOR LEUSDEN Asschatterweg 19 Postbus 11 3830 AA Leusden- Centrum Telefoon 033-941495 Uitgave BDU BV rkrant DINSDAG 18 OKTOBER 1988 - 20e JAARGANG NO. 48 (Van de redactie) EUSDEN - Meerjaren Activiteiten Plan (MAP), organisa- everanderingsproces en heroverweging. Dat waren de elangrijkste woorden bij de presentatie van de gemeente- egroting 1989. Evenals vorig jaar had dit jaarlijks terug- erend ritueel een bijzonder karakter. Twaalf maanden eleden kwam dit, omdat het gemeentebestuur geen volle- ige begroting kon aanbieden. Het oude college was im- iers net afgetreden en de nieuwe burgemeester en wet- ouders zaten met de erfenis van een affaire die de ge- eentepolitiek de maanden daarvoor had beheerst. Het erschil, afgelopen maandag, was dat de presentatie van gemeentelijke „miljoenennota" nu niet in het teken van et verleden stond, maar van de toekomst. it jaar zal de gemeenteraad raagd worden een tekort van 96.000,-- te dekken uit de re- nieuwe beleidsvoorne- In deze ,pot' staat een be- g van ruim 2,5 miljoen gulden bestemd is voor eenmalige aven van zaken waarvan de leente niet jarenlang de las- wil dragen, zoals bijvoor- Id de bouw van een brand- rkazerne. („Dit is slechts een rbeeld haastte voorlichter is Hermans te zeggen om al te voorbarige conclusies hierover te voorkomen). Als de raad ermee akkoord gaat, is er in 1989 dus voor een deel van dat bedrag een bestemming. Maar het zal met bij dit tekort van bijna zeven ton blijven. Tot en met 1992 houdt het college rekening met een negatief resultaat dat oploopt tot 1.050.000,--. De tekorten worden vooral veroorzaakt door de finan ciële gevolgen van het organisatie veranderingsproces 500.000,--) en de invloed van het MAP. Dit plan werd m juni door de raad voor een penode van vier jaar vast gesteld en kwam in de plaats van het éénjarige budget. De bedoe ling van het MAP is om een aantal jaren „vooruit" te berekenen wat de financiële consequenties zijn van het beleid dat het college en de raad willen uitvoeren. Van 1989 tot en met 1992 loopt het bedrag dat voor meerjarige activiteiten nodig is op van 367.000.-- tot 457.000 Begin november moeten de or ganisatorische veranderingen bij de gemeentelijke instellingen be kend zijn. Volgens het rapport van het bureau Rijnconsult, dat in janua ri verscheen, zijn deze veranderin gen nodig omdat „de staforganisa tie m Leusden overdadig te noe men is, niet rationeel werkt, uitgaat van historische feiten en van per soonlijke sentimenten." VERBETERING Dit leidde tot het .organisatieve randeringsproces' zoals dit in de ambtelijke stukken heet. Dat pro ces kost de gemeente een bedrag thouder Bram Vroon tijdens de presentatie van de begroting. van 500.000,-- per jaar, waarvan een deel bestemd is voor opleidin gen. Die zijn onder meer nodig voor de verbetering van de kwali teit van de dienstverlening. „Het gemeentebestuur zou graag een aantal extra taken uitgevoerd wil len zien. Dat kan niet met het huidi ge ambtenarenapparaat, dat daar om uitgebreid zal moeten worden," kondigde wethouder Vroon aan. Behalve voor de uitvoering van het MAP en de veranderingen in de gemeentelijke organisatie wil het college ook geld beschikbaar heb ben voor wat zij noemt de uitvoe ring van meuw beleid. „De komen de jaren zal het spanningsveld tus sen wensen en middelen toene men," staat m de nota van aanbie ding (die een toelichting is op de begroting). „Er is nog geen reke ning gehouden met de financiële consequenties van plannen die nog niet in het MAP zijn opgenomen. Wij achten het noodzakelijk hier voor m de meerjarenbegroting een structurele stelpost op te nemen". Daarmee wordt bedoeld dat het college elk jaar 100.000,-- wil re serveren. Om het tekort, dat jaarlijks door deze plannen ontstaat, te dekken wil het gemeentebestuur elk jaar in december het beleid heroverwe gen Bij de voorjaarsnota zouden dan hierover beslissingen geno men kunnen worden. „We willen daarbij kijken welke ruimte de be groting biedt om het tekort te dek ken," zei de wethouder hierover. „Zo zouden we kunnen kijken of de uitgaven wel efficiënt genoeg be- steed worden of dat het misschien beter kan. Daarbij gaan we ervan uit dat de voorzieningen op peil blijven en zelfs uitgebreid en ver beterd worden." ELEGANT Een andere mogelijkheid is om naar de mkomsten te kijken. Het meest voor de hand ligt de belas tingen te verhogen, maar volgens wethouder Vroon zou dit terughou dend moeten gebeuren. „Belas tingverhoging is geen elegante ma nier om een tekort te dekken en volgens mij de weg van de minste weerstand. We zullen eerst naar het ambtenarenapparaat moeten kijken en naar de kosten van het beleid. Dat wil niet zeggen dat we de Leusdenaar helemaal niet zou den mogen vragen om meer voor de gemeentelijke dienstverlening te betalen. De afgelopen jaren is Leusden goedkoop geweest voor de burger." Als illustratie het Vroon een staatje zien van de belastmg per burger in een aantal gemeen ten. De Leusdenaar zou volgens die opsomming 234 gulden per jaar betalen. Voor een inwoner van Utrecht zou dat 449 gulden zijn. Bezuinigingen en een herschik king van reserves zijn andere ma nieren om iets aan het tekort te doen. Bepaalde dingen uit het MAP zouden achterwege kunnen blijven of er zou gekeken kunnen worden naar de de samenstelling van de kosten van bovenwijkse voorzie ningen (zoals de aansluiting van Leusden op de A 28). De heroverweging is volgens Vroon een contmue proces, dat elk jaar weer zal moeten plaatsvinden. „Het MAP is iets meuw voor Leus den en biedt ons de mogelijkheid om elk jaar weer opnieuw naar het beleid te kijken. Dit jaar is dat een grote operatie, dat veel tijd m be slag zal nemen. Daarna zal het alle maal gemakkelijker gaan. Samen hang tussen de verschillende acti viteiten is daarbij het sleutel woord." Inkomsten begroting 1989 De Brink sluit jubileum af met „De Dubbele Koning". Aandacht in Achterveld voor hongerprobleem. Het weer in Leusden: Inversie. Welkome hernieuwde kennismaking met saxofonist Fiévez. Joop Visser: „Geen haar veranderd". Tal van activiteiten voor niet-clubgebonden sporters. Leusdenaar Gido Vermeulen aan vooravond van wereldreis per fiets: „Nog nooit heeft iemand Australië per fiets van oost naar west doorkruist". Altis en Elizabethziekenhuis houden Bechterenloop. Sport: Roda en Bloemenkwartier hebben vrede met gelijkspel. Roda zo. naar eerste plaats. Achterveld dieper in de zorgen. Voorzitter Halsema kraakt harde noten tijdens lustrumviering MHCL. Belangrijke overwinning herenhockyers Wmst voor Achterveld-dames. pagina 3 pagina 3 pagina 3 pagina 5 pagina 5 pagina 5 pagina 6 pagina 6 pagina 7 pagina? pagina 7 pagina 9 pagina 9 pagina 9 Uitgaven begroting 1989 LEUSDEN- Evenals tijdens het Europees Kampioen schap voetbal, zal ook mor genavond de supporters van Oranje de gelegenheid wor den geboden om gezamenlijk in De Til de wedstrijd West- Duitsland - Nederland via het televisiescherm te volgen. De organisatoren hopen weer op een gezellige happe ning met toeters en vlaggen, zoals ook bij het EK het geval was. LEUSDEN- In zwembad Octopus konden afgelopen vrijdag voor de tweede keer in successie zwemdi ploma's worden uitgereikt. In totaal legden 57 zwemmers met succes een proeve van bekwaamheid af. Achttien kinderen ontvingen het B-diploma, terwijl vier volwasse nen en 35 kinderen de eerste be ginselen van de edele zwemkunst onder de knie bleken te hebben. Uit handen van de beoordelings commissie, bestaande uit Wil van der Laan en Jaap van de Berg, ont vingen zij het A-diploma. SPORTIEF automobilist die onverzekerd gereden zou hebben, maar weerde dat niet hij, maar zijn vriend achter het stuur gezeten kreeg inderdaad vrijspraak wegens gebrek aanbewijs. Inbevredigend" noemde de officier van de strafzitting van 13 ober, Mr. Wessenius, deze gang van zaken en een aardig ie voor de politieklas, die juist die ochtend aanwezig was. itdat er één of twee jaar voorbijgaat, voordat een zaak be- ht wordt, is geen enkele agent meer in staat om zich ach ate herinneren wie er achter het stuur gezeten heeft. Om dit Dbleem te ondervangen is het beter om de formulering heeft en of laten rijden" te gebruiken. In het onderhavige geval nd in et verbaal en in de tenlastelegging echter „heeft gere- n" wat verdachte ontkende en dus noodgedwongen vrij- raak opleverde. de snelweg 75 km te hard rij- lof in de bebouwde kom, dat is t hetzelfde vond de officier. In eerste geval kreeg een atomo- st500,- boete zonder meer, in tweede 750.- gecombineerd t een voorwaardelijke ver deling. laatste had langs paleis Soest- t 125 km gereden, terwijl de den daar wisselend 80 en 50 geven. „Er zat een gewone 0 achter m'n bumper, wat later 1 politieauto bleek te zijn. Ik tht dat het een sportief spelletje 5 en heb m'n snelheid wat op- 'oerd. En dan pakken ze je uit- ekend 100 meter na het bord km De officier wilde niets ho- van beschuldigingen aan het tesvan de politie, imand die gewoon 50 rijdt, gaan echt niet opjutten tot 125, om dan vervolgens foto's te nemen en te kunnen roepen: ha ha Alleen auto's die opvallend gedrag verto nen, worden gevolgd. Een snel heidsovertreding van 75 km in de bebouwde kom is buiten alle pro porties en dat heeft u heel bewust gedaan". Vandaar een boete van 750,- met een voorwaardelijke intrekking van het njbewijs voor 4 maanden met een proeftijd van 1 jaar. 'OPGEJAAGD' Nog een andere automobilist, die op de Al 168 km had gereden had zich 'opgejaagd' gevoeld. „Ze hebben 10 km achter me aan geraasd, terwijl ik eerst gewoon 130 km reed". „Dan raasde u kennelijk ook en zo 'gewoon' was 130 km in die tijd nou ook weer niet" vond de offi cier. „U kunt er van op aan dat u eerst zelf fout bent en dat dan pas de politie in ache komt en met om gekeerd. Wees sportief en accep teer de consequentie". Wat in zijn geval inhield een boete van 500.-. Iemand die trimde in de Treek en zijn hond los naast zich liet lopen, kreeg hiervoor 30,- boete, waar hij het helemaal niet mee eens was. „Uw hond jaagt het wild op, zei de boswachter. Wat een onzin, het is een dwergpoedel. Ik doe dit al een jaar en honderden anderen doen het ook". „Voor een jaar is 30,- een koopje" vond de officier. „Als u een sportieve loper bent, dan moet u ook een sportieve betaler zijn". „Op het trottior geparkeerd in de Torenstraat in Amersfoort" stond in de tenlastelegging. „Er was nog helemaal geen trot toir" protesteerde verdachte, „Er werd in die tijd gebouwd bij de polikliniek en het gebouw van de Amersfoortse Courant. Als die parkeerwachter een beetje spor tief geweest was. „Het lijkt de Olympische Spelen wel in plaats van een zitting, zo vaak valt hier het woord 'sportief' vanmorgen" constateerde de offi cier. „Maar dat woord geldt ook voor u. Even naar het postkantoor, even verkeerd parkeren. Het gaat zo vaak goed Die éne keer toeval lig niet en betaalt u gewoon". Boete/ 50,- Een jongen uit Lunteren had met zijn landbouwvoertuig, dat 16 km mag njden, 33 km gereden. Op de zitting toonde hij een bnef van de politie, waarin geschreven stond dat om veiligheidsredenen tot 30 km een oogje dicht gedaan zou worden. „En deze brief laat ik altijd zien, wat meestal voldoende is". „Een vreemde bnef. Ik kan dit als eenvoudige officier niet snappen" was de reactie van Mr. Wessenius Brief plus verbaal moesten eerst maar eens terug gestuurd worden naar de politie voor nader com mentaar LEUSDEN- Bij voldoende belang stelling gaat er vanaf 1 november bij de Kleine Hertekop, Lockhor- sterweg 1 tussen Leusden en Amersfoort, een Yoga-cursus van start voor zestig-plussers. In de lessen, die steeds een uur zullen duren, zal het accent liggen op ademhalingstechnieken en ont spanning. Ook de theorie zal aan bod komen. De lessen worden op maandag ochtend gegeven, van 9.30 uur tot 10.30 uur. De kosten bedragen zes gulden per les. Belangstellenden kunnen telefonisch contact opne men met Ank de Bos-Kuil, onder j nummer 947493. ACHTERVELD/DE GLIND - Af gelopen donderdag werd in de Gereformeerde kerk in De Glind de musical 'Volgend jaar' opge voerd. Aan deze musical werd medewerking verleend door de Gospelgroup uit de Glind en de zanggroep 'Can tare' uit Vee- nendaal. De musical was geïn spireerd op het bijbelboek het Hooglied. Er was grote belang stelling waarbij ook veel kinde ren aanwezig waren. Het verhaal speelt zich af in een joods gezin. Tijdens de 'pesach', het gebruik van de paasmaal tijd, wordt de uittocht van het joodse volk uit de slavernij van Egypte herdcht. Een aantal uit het boek Het Hooglied beschreven fees telijke woorden onderstrepen daarbij nog eens de verhouding van God met zijn Volk. Op het to neel werd de in het Hooglied om- (advertentles) AMERSFOORT PEALER Amsterdamse^ 7 lel 033-630154 schreven helde tussen man en vrouw gespeeld en bezongen. De gespeelde realiteit van van daag liet echter een heel ander beeld zien, zoals scheidingen, de kille nuchterheid en de wer keloosheid. De harde werkelijkheid werd ge confronteerd met het lied van de hoop dat in de musical heel duide lijk naar voren werd gebracht. Door deze musical werd duidelijk een oproep naar voren gebracht te aurven nopen op een oetere toekomst en niet bij de pakken neer te zitten. De musical Volgend Jaar bracht de boodschap niet te blijven ste ken in deze uitzichtloze wereld, maar te dromen van morgen en volgend jaar Het toneel werd afgewisseld met een aantal Hebreeuwsche brui loftsliederen en een joodse dans. De gehele uitvoering werd zowel door de jeugd als door de oude ren vol aandacht gevolgd. Voor de professionele vakman of de doe-het- zelver. Van den Brink (bouw- HET OUDSTE VERTROUWDSTE ADRES IN DE OMGEVING Helfan den Brink .Caneiawtg 326 Rhencn 08365-19051 nabij Juliarailrttnhutt Bouw- Keukencentrum LEUSDEN- Uit een auto, die gepar keerd stond aan de Treekerweg, verdween zaterdagmiddag tussen 12.00 uur en 12.45 uur een tas met onbekende inhoud. Autodieven sloegen een portierraampje in, ten einde de auto binnen te komen. De auto is eigendom van een Leusde naar. LEUSDEN- De collecte van de Die renbescherming, afdeling Amers foort, die gehouden werd van 3 tot en met 7 oktober jongstleden, heeft in Leusden, Achterveld en Stouten- burg 9.386,45 opgebracht. De re gio Amersfoort was in totaal goed voor 36.071,80. LEUSDEN- De Leusdense speel- en recreatievereniging De Blijhof houdt op woensdagmiddag 19 ok tober een Kaboutermiddag voor de jeugd. Op deze middag zullen kin deren in de leeftijd van 4 tot en met 12 jaar dingen kunnen doen en ma ken, die met de herfst te maken hebben. De kosten voor deelname bedragen twee gulden voor leden en drie gulden voor niet-leden. Deelnemers dienen een waxine lichtje en een jampotje mee te ne men. De middag begint om 14.30 urn en duurt tot 16.00 uur. (advertentie) 2 Veel TUINARTIKELEN kunnen wij u leveren, zoals bielzen, hekjes, rondhout, planken en palen voor schutting enz. Ook daar zijn wij groot in. (advertentie) ..Ituu> et IFV'* 01 ,«s 61 de Begroting: leu*der Mtt s strep*"*' „Beheersen?".

Leusder Krant | 1988 | | pagina 1