)e Brink sluit jubileum af met „De Dubbele Koning" leusdlEf krant: Aandacht in Achterveld oor hongerprobleem I! Hoe komt Leusden aan zijn tekort? Rock and roll leusder krant okaaL Leusden Achterveld Modeshow )e Lijsterbessen' met meester Teun van Dalen in de hoofdrol UW AANKONDIGINGEN IN DE SNELSTE KRANT VAN LEUSDEN? LEUSDER KABELKRANT Inversie LEUSDER KABELKRANT KANAAL 4 plaatselijk nieuws DINSDAG 18 OKTOBER 1988 USDEN - De toneelgroep 'De Lijsterbessen', bestaande uit xkrachten van de christelijke basisschool De Brink en en- e moeders van leerlingen, voerde ter gelegenheid van het jarig jubileum van de school in de Korf het toneelspel 'De bbele Koning' op. Leerlingen, ouders, oudleerlingen en zelfs s en oma's beleefden aan die afsluiting van het jubileum genoeglijke avond. VERHAAL gens juf Ditje Dijkhuizen wis- de kinderen uit de lagere klas- vooraf niet, dat De Lijsterbes- een toneelgroep was met ei- i meesters en juffen. De kinde- uit de hogere klassen waren r al wel achter, maar hadden spel zo lang moelijk meege Zodra echter het toneel- in de goed gevulde zaal van Korf begon, kwam er al gniffe- d meteen een einde aan het ilieke geheim van de groten. 'De Dubbele Komng' deden meester A van der Glas als üng Jujubus, juf Janme Wal- >1 als koningin Cyclaam, juf :colien Westland als prinses lia, mevrouw H. Jansen als Sal- mevrouw A. de Graaf als oltje en mevrouw M Paulusma Roosje, meester Teun van Da- als Kneusje, meester M. Boter Joldaat en als Kok en mevrouw van Kalsbeek als mevrouw rband. Deze leerkrachten van hogere en lagere klassen en sders van leerlingen vulden i programma van bijna ander- luur. Het verhaal gaat over koning Juju bus, die het regeren moe is en zijn personeel wegsnauwt Salmiak, op toneel ovengens een man, kan nog zo blijven smeken om konink lijke besluiten en om menuvoor- stellen, hij moet het zelf maar op knappen. Viooltje en Roosje moe ten van hem de schoenmaker en de klerenmaker voor de derde keer weg sturen. Zelfs de heel ba zige koningin Cyclaam knjgt voor lopig niets bij hem voor elkaar Zijn lieftallige dochter, prinses Azalia, moet ook uit de troonzaal verdwijnen om op haar kamer huiswerk te maken. Want ze heeft nog steeds geen minnaar, die hem kan opvolgen. En door iedereen weg te jagen, blijft hij telkens al leen in de troonzaal achter Hij slaapt daar meestal een gat in de dag, totdat Salmiak hem vraagt de pas gearresteerde zwerver Kneusje te berechten. De bibberende Kneusje wordt binnengebracht door een soldaat, die evenals Salmiak van de komng te horen krijgt de troonzaal te moeten verlaten In plaats van Kneusje dan een echte straf op te leggen, gebiedt hij hem enkele dagen zijn plaats te moeten inne men, waardoor komng Jujubus Het publiek kijkt aandachtig naar de ontwikkelingen in „De Dubbele Koning". Het stuk was de afsluiting van het 25-jarig jubileum van De Brink. eindelijk ook eens lekker kan gaan zwerven. Nadat ze eikaars kleren hebben aangetrokken, ver trekt de nieuwe zwerver en moet de echt zwerver maar zien uit te vissen, wie wie is. Hoewel de ge daanteverwisseling niet wordt herkend, gedraagt de koning zich wel anders voor zijn familie en zijn personeel. Hij bestelt patates frites met en eet dat met de handen op en hij zet prinses Azalia niet aan haar huiswerk. Die gedragen be vreemden iedereen dusdanig, dat koningin Cyclaam de dokter om raad vraagt. De tot koning Jujubus verplichte Kneusje moet dan op dieet. Hij wordt daar vooral rade loos van, omdat de koningin er voor heeft gezorgd, dat memand hem eten toestopt. Er blijft voor de plaatsvervan gende komng nog maar een oplossing over. Hij geeft Salmiak opdracht de tijdelijke zwerver zo spoedig mogelijk te laten arreste ren. Nadat de echte koning Juju bus door de Soldaat ten tonele wordt gevoerd, wordt ook de re den van de gedaanteverwisseling voor iedereen heel begrijpelijk. Komng Jujubus wilde even vnj zijn van alle verplichtingen. Tenslotte vraagt hij Kneusje een wens te doen. Omdat Kneusje geen pata tes meer mocht hebben, aarzelt die geen moment: een zakje pata tes. De koning belooft hem vervol gens elke dag een hele grote zak patates, waarna iedereen voldaan is over de goede afloop. Hoewel goede herinneringen aan amateuropvoenngen van oude bekende sprookjes niet volledig werden weggepoetst, konden De Lijsterbessen zich juist aan dit een- Koning Jujubes en zijn rechterhand Salmiak, twee sterke rollen van meester A. Glas (Jujubes) en mevrouw H. Jansen. Voor de leerlingen van De Brink was het een verassmg om meesters en moeders als spelers in dit stuk te herkennen. voudige verhaal optrekken. Geen enkele speler vertilde zich aan zijn of haar rol en elke speler kon daar door met gemak jong en oud in de zaal boeien en aan het lachten brengen. Verder maakten de rol verdeling en de dialogen van het stuk een 'one man show'1 Overeenkomstig de rolverdeling, hielden Komng Jujubus en zijn plaatsvervanger Kneusje de ande ren kort. Het spel dreef daardoor vooral op de speelsheid van geest van hoofdrolspeler Kneusje, meester Teun van Dalen. En die speelsheid overkwam hem deze avond zonder emg haperen. Zo maakte hij van een opwelling als "mijn maag rammelt als een col lectebus" iets, wat er bij het pu bliek als koek inging. Toch moet met nadruk worden gesteld, dat de spelers met meer bescheiden rollen deze "one man show" mogelijk hebben gemaakt Het is vaak niet gemakkelijk tel kens even op te komen om even iets op een geestigs van Salmiak, de bloedserieuze en plichtsge trouwe rechter hand van de ko ning. Het overwegend jeugdige publiek luisterde voortdurend aandachtig en lachte ontspannend bij alle kwinkslagen. Een genoeg lijke afsluiting van het 25-jarig jubi leum van de christelijke basis school De Bnnk. IcHTERVELD - Aan de lan- |jke actie „Honger Hoeft niet" I ook door de Achterveldse |ieldwinkel deelgenomen. Het 1 een goed bezochte evene ment. Tijdens de openstelling van de wereldwinkel was er steeds een goede aanloop en werd er goed verkocht. Niet alleen de vaste klanten kwamen op be zoek, doch ook veel passanten kwamen even een kijkje nemen. Het was met direct de bedoeling geld bijeen te brengen, maar om de bevolking bewust te maken van i van de muziekgroepen tijdens de actie „Honger hoeft niet" van de sokdanteitswinkel in Achterveld. het honger probleem. Jammer was het wel dat van de zijde van de scholen er een minimale belang stelling was. Uit de reactie bleek dat de zuivere koffie die ter plaatse werd geschonken bij velen goed m de smaak viel. Door het Nijkerkse koor Stemrecht werden een aantal vredes-liederen gezongen Ook „Live Muziek" van Voorlopig Vlas mt Heerde zong een aantal liederen met muzikale begeleiding. Dit wa ren op de actie gerichte liederen. Tijdens deze optredens was de belangstelling niet zo groot. Het stoepknjten was een succes. Met^ stoepkrijt kon zowel door jong als oud"* tekeningen worden gemaakt. Hier waren een aantal tekeningen bij die op de actie waren gericht en die zeker de moeite waard waren deze te bekijken. De Achterveldse Wereldwinkel die in november a.s. zes jaar m Achterveld werkzaam is, was heel dankbaar voor deze geslaagde dag. De ruimte was gratis door de heer Niek Lammers beschikbaar gesteld. EMMAÜSGANGERS ACHTERVELD - Zaterdag a.s. zullen de Emmaüsgangers weer een bezoek aan Achterveld. Dege nen die gebruikte kleding op wil len ruimen, kunnen bij de Emmaüs gangers komen brengen. Zij zullen met hun auto weer staan op de parkeerplaats tegenover hotel de Roskam, van zaterdagmorgen 9.00 uur tot zaterdagmiddag 14.00 uur. De ontvangen kleding zal na sorte ring worden bezorgd bij de men sen in de arme landen. LEUSDEN - Woensdag 19 okto ber a.s. start in de Geut opnieuw een Rock and Roll cursus. De cur sus zal ingeleid worden door twee introductie-avonden. Alle Rock and Roll liefhebbers zijn vanaf 20.00 uur van harte wel kom. Tevens is er tijdens de intro ductie-avonden de mogelijkheid tot inschrijven voor de Rock and Roll cursus. De danscursus die als vanouds gegeven wordt door Nico en Mi- nam Westerhof bestaat uit 10 les sen. In deze lessen wordt de Ame rikaanse en Engelse dansstijl be handeld. De lessen begmnen om 20.00 uur en zijn rond 21.30 uur afgelopen. Na het dansen is er de mogelijkheid om nog wat te drin ken en de geleerde danspassen te oefenen. De kosten voor de cursus bedragen 45,- p.p. Dit is incl. in schrijfgeld en afdansen. Het mee nemen van een eigen danspartner is niet vereist, maar wordt wel op prijs gesteld, daar er niet altijd vol doende partners aanwezig zijn. De Geut, Zwarteweg 29, Leus den. Tel.: 033-946848. (advertentie) Bel 03420-94292 en vraag naar Boudewina de Boer Uw bericht vanmorgen opgegeven, vanmiddag al te zien op de de beeldbuis krant van Leusden! ^afhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Redaktie: Daan Bleuel Redaktie-secretariaat: Mia Veen en Marijke Bakker Eindredaktie: Hans Mosterd Inlevering kopij en advertenties Voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12.00 uur. voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 00 Redaktie en administratie: Kantoor Leuder Krant. Asschatterweg 19. Leusden-Centrum. Op werkdagen geopend van 9 00 tot 12 00 uur en van 14 00 tol 17 00 lur. Telefoon 033-941495 (administratie en redaktie). Abonnementsgeld: 80 per jaar, 34.90 per half jaar 17.70 per kwartaal Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagmiddag 18 00 uur te hebben ontvangen. Is dal niet het geval, neem dan tontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19 30 uur), tel. 033-940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420-94206 Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's) bij vooruitbetaling op giro 871441, t.n.v. BDU B V. te Barneveld, met duidelijke vermelding van de gewenste foto, het aantal, het nummer van de krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. Nabestellen kost 7,50 per exemplaar (formaat 13x18 cm) en 15,- voor luchtfoto's (formaat 20x25 cm). ;U kunt ook contant betalen op ons kantoor Leusden-Centrum Ongeveer drie tot vier weken nabetaling ontvangt u de gewen kte foto('s) thuis. )E LEUSDER KRANT is een ui gave van de BDU-krantenkombinatie te Baneveld. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Een overzicht van de begrotings tekorten, zoals dat tot 1992 is ge raamd. Uit het staatje blijkt ook dat het resultaat positief zou zijn zonder het geld dat nodig is voor het Meerjaren Activiteiten Plan en zonder de kosten voor de reor ganisatie. Er is ook 50.000,--per jaar voor een nieuwe brandweer- commadant. Door de uitbreiding van het takenpakket (rampenbe strijding) is het nodig dat deze functie wordt uitgebreid tot een volledige baan. Op dit moment combineert de huidige comman dant, die dit tot 1 januari 1989 doet, zijn werk met zijn taken op het gemeentehuis. Het rijk draagt een aanzienlijk deel (76,3 procent) bij in de be groting. Deze bijdrage is in de loop der jaren steeds minder ge worden. Vanaf 1984 tot nu ont ving Leusden 3 miljoen gulden minder. De rijksbijdrage zal van 1989 tot 1992 met 1 miljoen gul den verminderen. Voltooiing van de bouwplannen voor nieuwe woningen is een van de belang rijkste oorzaken. Bedragen x ï.ooo,-- 1989 1990 1991 1992 1. Resultaat op basis van ongewijzigd beleid 2Meer;arenactivlteitenplan 1909-1992 (incl. restant-budgetprcgrartna's) 221 367 237 425 134 440 257 146 100 306 200 3. Stelpoet voor structurele finan ciële gevolgen organi«atieverande- rlngapocee (raat opleidingeplan) 4. Stelpoet vecature brandweer- 500 50 500 50 500 50 500 Sub-totaal 696 738 856 750 5. Stelpoet nieuw beleid 100 200 300 Reeultaat meerjarenbegroting 696 838 1.056 - 1.050 Grafiek van de procentuele verdeling van de gemeentelijke inkomsten en uitgaven in 1989. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiimiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimilii Een hogedrukgebied bo ven Scandinavië met een kerndruk van 1035 hpa, een oostelijke stroming, maar toch geen zon. Dat was het weerbeeld van het afgelopen weekeinde. Een dergelijke situatie op de weerkaart is normaal een garantie voor mooi, zonnig weer. Zeker wanneer er als tegenhanger van het hogedrukgebied een depressie boven Zuid-Euro pa aanwezig is. Dan wordt de oostelijke stroming nog ver sterkt en voert droge lucht van het continent aan. Maar in het weerbericht van afge lopen donderdag waar schuwde ik reeds voor al te groot optimisme. In de herfst kan een dergelijke situatie leiden tot mistvorming, die door een zwakker wordende zon niet meer volledig kan worden opgeruimd. Laag hangende bewolking is dan het gevolg. Maar een aan trekkende wind kan het op lossen van de bewolking nog wel eens stimuleren. In het weekeinde was een ander proces oorzaak van een tegenvallend weerbeeld. Nadat de vrijdag een pracht- gige najaarsdag had opgele verd, met in De Bilt nog een maximum van 20 graden en in Leusden 17,5, werd in de loop van de dag vochtige lucht uit het zuidoosten aangevoerd. Deze lucht koel de in de avond en nacht af, hetgeen tot mist leidde. Te gelijkertijd verplaatste het hogedrukgebied zich naar Scandinavië. Met een meer oostelijke stroming werd warmere lucht via een om weg uit Zuid Europa in de hogere luchtlagen aange voerd. Daardoor ontstond een inversie op ongeveer 700 meter. Een inversie wil zeg gen dat de lucht warmer wordt naarmate deze stijgt. Normaal is dat omgekeerd. Door deze situatie kon de be wolking niet oplossen, omdat deze tegen een soort warmte- plafond bleef plakken. Dit verschijnsel zullen de win tersporters onder ons wel eens ervaren hebben. In het dal hangt er mist en we ver wachten een sombere dag, maar eenmaal in de lift zit tend wordt het steeds zonni ger. Een somber weekeinde derhalve, maar toch ideaal om wandelingen in de natuur te maken. Het hogedrukgebied bo ven Scandinavië is een uitlo per van een langgerekte ho- gedrukgordel die loopt van de Britse Eilanden over Scan dinavië naar Rusland en zo verder over Siberië naar het oosten. In Moskou is het daardoor wat meer winters geworden. In de nacht komt het er al tot lichte vorst. De straalstroom met slecht- weergebieden loopt ver ten noorden van ons land over IJsland naar het noorden van Noorwegen en vervolgens om het hogedrukgebied naar het zuiden. Normaal loopt deze in dit jaargetijde veel zuidelijker en dat levert ons regen en wind op. Naar verwachting zal het genoemde hogedrukgebied de gehele week boven het noorden en oosten van Euro pa stand houden. Wel komt de depressie boven Spanje wat naar het noorden en stuurt vandaag en morgen een front onze kant uit. De computers berekenen voor vandaag tot morgen vroeg 5 mm neerslag. Dit is echter nog onzeker. De stroming blijft de komende dagen oost tot zuidoost en naast bewol king zal de zon er ook af en toe zijn. De kans hierop is het grootst in de middag. De tem peratuur zal rond de 15 gra den schommelen, maar daar waar de zon lang schijnt is 18 graden haalbaar. Al met al geen slecht weer in de herfst vakantie. Aktueel en snel. De Leusder Kabelkrant is dagelijks 24 uur per etmaal te zien op kanaal 4 van het Leusdens kabelnet. Naast een aktuele lokale berichtgeving brengt de kabelkrant de volgende dagelijkse rubrieken: De agenda van de dag Het weer in Leusden Filmagenda Aankondigingen Verenigingsnieuws Regionaal nieuws Met als extra in het weekeinde: Aktueel sportnieuws Sportuitslagen Recept van de week Theater-agenda Filmtips Medische diensten Aanvangstijden kerken En natuurlijk aanbiedingen van onze adverteerders! Voor uw aankondigingen en andere berichten kunt u dagelijks bellen met de kabelkrant-centrale 03420-94292 (Boudewina de Boer) Advertenties: Voor het adverteren op de Leusder Kabelkrant zijn er de volgende mogelijkheden: Volledige BEELDPAGINA met logo Tarieven op aanvraag. Kortingen op kontrakt. KABELSPOTS, deelpagina met kleurgebruik, zonder logo: 75,- per dag. KABELTJES, vraag aanbod. Eerste twee regels 6,- per dag, elke regel meer 6,- (betaling kontant op ons kantoor). Van harte gefeliciteerd! Felicitatie-rubriek. Hetzelfde tarief als de KABELTJES. Informatie over adverteren: BEL Henk-Jan Westland, telefoon 033-941495. Hij komt desgewenst graag eens bij u langs voor een gesprek over adverteren op de LEUSDER KABELKRANT, de huis-aan-huis BEELDBUISKRANT! Dinsdag 18 oktober. 20.00 uur: Bijeenkomst Neder landse Bond voor Plattelands Vrou wen (NBPV) over 'Plooien en ont plooien in de Bond', vrouwenont- moetingscentrum 't Vooronder, kelder van het gemeentehuis, Bur gemeester van der Postlaan 2. Woensdag 19 oktober. 14.30 uur: Kaboutermiddag in De Blijhof, Lisidunalaan. Woensdag 19 oktober 9.00 uur: Handwerkhobbyclub „De Moespot"; 14.30 uur: Mode Show Huize „St. Joseph". Donderdag 20 oktober 13.30 uur: bejaardensoos „Ons Ge bouw". Vrijdag 21 oktober 20.00 uur: Filmavond de „Moes pot"; 20.00 uur: SVA kaarttour- nooi kantine Kerstenssportpaxk. Zaterdag 22 oktober 20.00 uur: K. P. J. Disco de „Moes pot"; 20.00 uur: Disco Show de „Klaveet". Zondag 23 oktober 20.00 uur. Disco de „Klaveet". Dinsdag 25 oktober 9.00 uur: Welfare club Zonne bloem „Ons Gebouw"; 20.00 uur: K. P. O. avond „D'Ouwe Peerdestal". ACHTERVELD - Woensdag 19 oktober zal m de recreatiezaal van Huize St. Joseph weer een mode show worden verzorgd door de fir ma van Ravenhorst uit Stoutenburg. De aanvang is om 14.30 uur. De bewoners van het Huis, 'en van Sine Cura en Wagenberg zijn weer van harte welkom. Aan deze show zal ook worden meegewerkt door het hoedenhuis de Linden uit Barne veld en de schoenenhandel Jovanti. Gezien de successen van voor gaande jaren beloofd het ook nu weer de moeite waard te zijn deze show te bezoeken. Na afloop van de show zal er weer gelegenheid zijn de uitgestalde goederen te be kijken en eventueel te kopen.

Leusder Krant | 1988 | | pagina 3