,Nog nooit heeft iemand Australië per 'iets van oost naar west doorkruist" ftltis en St.Elisabethziekenhuis louden Bechterew-loop leu sd r krant ATERDAG 29 OKTOBER eusdenaar Gido Vermeulen aan de vooravond van een wereldreis van 50.000 kilometer: Wie weet is de 'Perestrojka1 dan zover gevorderd, dat we de Chinees/Russische grens fietsend kunnen passeren"... Echt getramd op het fietsen hebben we eigenlijk niet. Geen tijd voor gehad". |DINSDAG 18 OKTOBER 1988 Jz plaatselijk nieuws 6 t—mogelijk gevaren, bij voorbaat te LEUSDEN - Van sommige dingen droom je om ze eens te en. Sommige mensen doen ze. Zoals Gido Vermeulen, 24 jaar, Leusdenaar die samen met zijn vriendin Marie-Jose Post(25) Grootebroek op 28 oktober begint aan een reis om de wereld, larvan grote stukken per fiets. „Ach, het is om het avontuur, mneer we het willen doen, moeten we het nu doen" zei Gido. n avontuur dat anderhalf jaar moet duren. Dat wil zeggen inneer ze werk in Nieuw-Zeeland of Australië vinden, om de iten voor het laatste stuk te verdienen. Ze hopen SO.000 ometer te kunnen gaan fietsen. e de Valck Gido en Marie-Jose zijn beide aren lichamelijke oefening en rkzaam in Amsterdam. Gido gaf afgelopen jaar les op de oplei- ng waar hij het jaar daarvoor was jestudeerd. Marie-Jose gaf on- andere les op de Internationale looi, waardoor ze heel wat mo- lijk bruikbare adressen mee op is kan nemen. De plannen wer- n ingegeven door vooral de fa- ie van Marie-Jose. „Bij haar fa lie zit het echt in het bloed. Haar ders trekken jaarlijks zeker dne tanden. Een broer is onlangs te- gekomen van een trektocht or India en Pakistan en een an- re broer mag ook een werelrei- ler genoemd worden. Zodra ik dia's zag die door haar broer maakt werden liep het kwijl me de mond. Zo fantastisch". Van- ar de moed om een wensdroom realiseren. De door Gido en Ma- Jose uitgezette route voldoet een aantal door hen gestelde orwaarden, zoals: „We wilden lor landen fietsen waar te fietsen Waar een soort fietscultuur Zuid-Amenka en Afnka vie- daardoor af. Verder moesten landen waar ze fietsend door- en trokken ruet betrokken zijn onrust, oorlogen of andere onze re politieke factoren. Daardoor >len bijvoorbeeld de Midden- nenkaanse landen en Afgharus- m afTenslotte werd de route zo kozen dat de dure landen in het gin en de goedkopere landen het einde lagen. Op 28 oktober ippen zij in het vliegtuig naar de renigde Staten, waar zij in Miami de fiets zullen stappen. In de folder die zij samenstelden, voorkoming een verhaal steeds inieuw te moeten vertellen en bo ndien de geïnteresseerden in de ilegenheid te stellen de reis te ilgen, omschrijven ze de route svolgt. „Het eerste speciale tra it is de Key West, een keten van •ee honderd kilometer kleine ei- drie rust te nemen om de volgende trajecten te bestuderen". De kans dat zich onderweg nieuwe moge lijkheden, dan wel onmogelijkhe den zullen voordoen is ingecalcu leerd. „In feite staan van de reis slechts de uiterste vertrekdata van ons Round the world ticket vast. We moeten uiterlijk op 27 maart 1989 naar Tahiti vertrekken en ui terlijk op 17 maart 1990 moeten we kere factoren. „Tot Australië den ken we het in ieder geval te red den. Maar wanneer we van te vo ren weten, dat we m Australië of Nieuw Zeeland ergens kunnen werken, kunnen we in Amerika misschien iets meer doen". VOORBEREIDINGEN Het afgelopen jaar stond in het schikbaar gesteld gekregen. Die man is trouwens bijzonder meele vend. Hij heeft beloofd te zorgen voor een aantal pakketten met reser ve-onderdelen, op een paar plaat sen waar we zeker zullen komen". Bovendien kregen zij een aantal fietsbanden. „Omdat het een nieuw soort band is. Eén die waarschijn lijk niet lek gaat. Ze zijn heel sterk en flexibel, gevuld met een soort moeten worden met „een heel sim pel cameraatje". UITRUSTING „Op uitrusting hebben we niet bezuinigd" verklaarde Gido. Daar voor is hard gespaard en zijn de afgelopen maanden alle mogelijke baantjes aangenomen. Dit inter- de fiets als vervoermiddel geko zen, vooral omdat het een goed koop vervoermiddel is". Hetzelfde geldt voor de keuze van de tent als overnachtingsmogelijkheid. „Zo dra we Australië verlaten zullen we de tent wel terugsturen of mis schien ter plekke verkopen. In de landen die daarna komen zijn niet veel kampeermogelijkheden en zullen we aangewezen zijn op landjes verbonden door 48 grote en kleine bruggen. We fietsen naar het uiterste zuidoostpunt van de USA door een warm, subtropisch klimaat. De tocht gaat vandaar langs de Golf van Mexico.een tochtje met een oude radarboot zal zeker niet ontbreken. Dwars door Texas.nadert de beruchte Rio Grande." Daarna volgt „een barre tocht door het Sierra Madre ge bergte, met als hoogtepunt de enorme Barranca del Cobre-Ca- nyon. Zodra de westkust van Amerika is bereikt, fietsen zij via de Baya California terug naar de Verenigde Staten, en daarmee de Rocky Mountains in. Het is de bedoeling te voet m de Grand Canyon af te dalen en de Colorado River per vlot te bedwingen. Op 27 maart 1989 die nen zij in het vliegtuig naar Tahiti te zitten om vervolgens naar Nieuw- Zeeland door te reizen. Daarna volgt Australië. Volgens de folder: „Op het grootste eiland van het zuidelijk halfrond staat ons een unieke tocht te wachten. Nog nooit heeft iemand Australië van oost naar west en van noord naar zuid per fiets doorkruist." Via een fietstocht door Indonesië en een vliegreis naar Singapore waar weer op de fiets wordt ge stapt „om dwars door de oerwoud- gebieden naar Bangkok te fietsen". Vervolgens is het de bedoeling om vanuit Hongkong, China binnen te rijden „Wie weet", hoopt de folder, „is tegen die tijd de Perestrojka zo ver gevorderd dat we de Russi- sche-Chinese grens op de fiets kunnen passeren. Als we niet mo gen is de Transsiberie Express een mooi alternatief'. VOORPRET Niet alle plannen liggen vast: „een groot gedeelte van de pret bestaat uit voorpret", beaamt Gido. Het eerste gedeelte van de reis, het stuk door de Veremgde Staten en Mexico is zorgvuldig voorbereid. Het is de bedoeling onderweg om: „om de zes weken een week of in Singapore zijn". Het is mogelijk dat vandaar de reis sterk ingekort dient te worden. „Wanneer we bij voorbeeld geen werk kunnen vin den in Australië of in Nieuw Zee land, dan kunnen we het laatste gedeelte van de geplande route niet betalen. We proberen op al lerlei manieren onderweg te werken. Bijvoorbeeld in de horeca of in de agrarische sector. Marie- Jose hoopt tenmslessen te kunnen geven. Wie voor ons adressen weet, waar we eventueel kunnen gaan vragen, mag ze aan ons door geven. Geld is êén van de meest onze- teken van de voorbereidingen, on der te verdelen in het lezen van boeken en het praten met mensen die dergelijke tochten eerder on dernamen. „Wanneer je eraan be gint te denken, denk je dat wat je wilt gaan doen uniek is. Maar zodra je het tegen je kennissen begint te zeggen blijkt er steeds weer één in het gezelschap iemand te kennen die al eerder iets dergelijks ge daan heeft". Ten tweede het verzamelen van de noodzakelijke spullen. „We hebben sponsors gezocht. Mijn vriendin heeft van de fietsenhan delaar in Grootbroek een fiets be- talkpoeder". Een uitgever gaf een voorschot op een onderweg te schrijven boek met reiservaringen en het „eigen" vakblad voor de Lichamelijke Opvoeding is goed voor een aantal artikelen. Vanuit Leusden heeft zich nog geen sponsor beschikbaar gesteld: „Terwijl ik best bereid ben een aantal foto's te maken op leuke plekken waar ik sta in mijn t-shirt met de naam van een fietsenwinkel of een fotowinkel erop". Vooral dat laatste, want een merk-fiets heeft hij inmiddels aangeschaft maar de zo belangrijke dia's zullen gemaakt view is een aantal malen uitgesteld omdat Gido weer ergens werk had gevonden, dat hij niet wilde mis sen. Extra lessen, bollen pellen, re- creatiebegeleiding van ouderen voor de sport en spelafdeling van de verenigde Spaarbanken en ex tra trainingsuren bij de volleybal vereniging Brother/Martinus. De derde tak van de voorberei ding is daardoor een beetje m het gedrang gekomen „Echt getraind op het fietsen hebben we niet. Geen tijd voor gehad." Gido ver klaart uiteraard wel sportief te zijn, maar zeker geen fietsfanaat. „Ik heb nooit grote afstanden gefietst. Ik zal dus wel zadelpijn krijgen de eerste tijd". Hij lijkt er niet mee te zitten en voldoende vertrouwen te goedkope guesthouses en derge lijke. Maar ook voor daar geldt, wie goedkope overnachtingsplekken weet, mag ze aan mij doorgeven. We zijn blij met alle gegevens die ons onderweg enig houvast kun nen geven". Een tocht van ruim anderhalf jaar, soms door gebieden waar nog geen fietser is geweest, waar on derweg de meest enge dingen kunnen gebeuren.hoe heeft hij zich daar op voor bereid? Gido lijkt laconiek. Al schemert tussen zijn geruststellende woorden door dat zijn vriendin zich meer zorgen maakt. „Uiteraard hebben we ons verzekerd en kregen en krijgen we alle noodzakelijke vaccinaties. Bo vendien hoorden gevechtssporten verkneukelen. „We gaan bijvoor beeld door natuurreservaten in Amerika trekken. Wanneer je dan leest dat je je voedselvoorraad vooral niet in je tent moet bewaren, maar in een boom moet hangen. Voor het geval er beren in de buurt op zoek zijn naar wat eetbaars! En in Mexico zijn we van plan door droge gebieden te trekken waar niemand woont. We gaan niet zuidelijker, dan de Sierra Madre occidental, vanwege de grote hitte en mogelijke ziektes in het zuiden. Maar wanneer we de Rocky Mountains intrekken krijgen we het misschien ontzettend koud". Ze zijn van plan alleen het meest noodzakelijke mee te nemen. „Bergschoenen en sneeuwjacks trek ik aan zodra ik het vliegtuig in stap. We hebben ieder twee fiets tassen voor en achter, een stuurtas en een speciale rugzak. In die rug zak doen we de zwaarste spullen, die we als handbagage het vlieg tuig mee in nemen. Het eerste stuk van onze tocht loopt door een geci viliseerde wereld. We rekenen erop daar zo nodig alles te kunnen kopen wat we nodig hebben. Daar om nemen we niet veel mee. Zodra we spullen ruet meer denken nodig te hebben sturen we ze terug of verkopen ze". Gido onderneemt deze „eer ste" reis van zijn leven, vooral „om wat van de wereld te zien" voor „de uitdaging, om te bewijzen dat ik dit ook kan en om mijn blik te verrui men". Hij is niet speciaal geïnteres seerd in cultuur of bezienswaardig heden, al zal hij deze zeker niet voorbij lopen. „We bestuderen nu al de boek jes Travel Survival Kit, waar veel landeninformatie instaat". Indruk wekkende natuurschoon lijkt hem vooral om de spanning te boeien. Bijvoorbeeld de tocht per vlot, waar hij na harder naar uit kijkt dan zijn vriendin. De saaie stukken die hij ongetwijfeld ook door zal moe ten betekenen „hard doorfietsen". Waar mogelijk is zal hij wel zijn geliefde sportwedstrijden bezoe ken. Met name de honkbalwed strijden. Voor zijn vakblad heeft hij zich voorgenomen ook „typische" sporten te beschrijven die hij on- Leusdenaar Gido Vermeulen gaat, samen met vriendw Marie-Jose Post, per fiets rond de wereld. hebben m zijn conditie. „De ko mende weken hebben we vrijge houden. We werken met meer en hebben ons voorgenomen wat aan onze conditie te doen. Bijvoorbeeld door het fietsen van een afscheids- tournee langs onze kennissen in Leusden, Amsterdam en Groote broek. „Als dat maar niet gepaard gaat met overal afscheidsfeestjes. TROPEN Gido is van plan zoveel mogelijk te fietsen. Ook in de bergen, ook in de tropen. Hij is nog nooit buiten Europa geweest, en heeft nog nooit in de bergen gefietst. „We hebben bij ons vakkenpakket. We hebben ons zo goed mogelijk voorbereid. Maar bij een dergelijke reis kun je niet alles van te voren weten en voorkomen. Misschien zijn we na een half jaar wel terug, uit heim wee". Hetgeen leidt tot de volgen de geeikte vraag: „Wat vindt zijn moeder ervan?" „Mijn moeder vond het eerst maar een zweverig idee. Ze heeft inmiddels begrepen dat er geen ontkomen aan is en vindt nu anderhalf jaar verschrik kelijk lang. Ze heeft gezegd hard te sparen om ons halverwege, in In donesië of zo, een keer op te zoe ken. De ouders van mijn vnendin zijn dit zeker van plan". Gido wekt de indruk zich, bij de gedachte aan derweg tegenkomt. In San Diego hoopt hij Arie Selinger, de natio nale volleybal-bondscoach op te zoeken „en wie weet een weekje mee te mogen trainen". Zoals de folder toegeeft „We la ten onze vrije fantasie de vrije loop, de wildste plannen en de avontuur lijkste ideëen passeren de revue. Doeken, kaarten en atlassen doen wekenlang dienst als vloerbedek king. In gedachten beklimmen we de hoogste bergen en ver schroeien onze fietsbanden in de woestijnen".Gido Vermeulen en Marie-Jose Post, gaan vanaf 28 ok tober kijken of hun dromen uitko men. Op zaterdag 29 oktober wordt ter gelegenheid van de opening van de nieuw bouw van de afdelingen Fysiotherapie en Apo theek van het St. Elisa- bethziekenhuis de „Bech- terew Loop" gehouden. In deze sportrubriek is het woord „loop" zonder meer duidelijk maar de aandui ding „Bechterew" vereist wel enige toelichting. Aat Daale sprak daarover met de fysiotherapeut Gertjan Gerlach, die hem vertelde dat het hier om een be paalde reumatische ge wrichtsaandoening gaat die een eeuw geleden door de neuroloog Bechte rew medisch werd be schreven. Verderop in dit artikel komt Gerlach hier over wat uitvoeriger aan het woord. aJ AMERSFOORT Ida van ac outen, receptioniste op de afde- ig Fysiotherapie van het St. Eli- beth Ziekenhuis, is een van ini- itiefnemers om ter gelegenheid iade opening van nieuwe afde- igen (die al sinds mei van dit functioneren) iets feestelijks sportiefs te ondernemen. Als oegere succesvolle jeugdatlete nu als trainster bij atletiekver- Üging Altis lag voor haar de uk naar de sport voor de hand. diende in ieder geval op 29 dober een feestelijke Open Dag komen waarop iedereen in de legenheid zou zijn de nieuwe delingen te bekijken en daar- ast een sportief gebeuren met passende festiviteiten zou nnen aanschouwen. Ida fij dachten eerst aan een wie- frit om het ziekenhuis maar dat eek toch geen haalbare kaart, larom ben ik bij Altis gaan in smeren of men ons wilde hel- n bij het organiseren van een ake trimloop. Bij Altis vonden dat een prima idee en zodoen de zijn we met elkaar tot het idee gekomen om een „Bechterew Loop" te houden. Als wij - ik ben nu eenmaal een optimiste - een bedrag van 5000 gulden aan in schrijfgelden zouden kunnen ont vangen van de deelnemers dan zouden wij dit bedrag ten goede kunnen laten komen aan een goed doel. Dus niet aan de vereni ging en ook niet aan het zieken huis. Omdat bij ons in het zieken huis de Bechterew-patiënten een speciale groep met elkaar vor men, die elke woensdagavond op onze nieuwe afdeling oefent en ook omdat deze groep niet onder het ziekenfonds valt, kwam bij ons de gedachte op om juist deze specifieke groep met een gift te ondersteunen. Zij kunnen daar voor spelmateriaal kopen of an dere zaken die voor hun oefenin gen van belang zijn." NIEUWBOUW Vijftien jaar geleden alweer werd het nieuwe Elisabeth Zieken huis gebouwd, ma?r de tijd was er kennelijk nog niet :jp voor om te bedenken dat een afdeling als fy siotherapie niet in een kelder of zo thuishoorde. Hetzelfde gold min of meer voor de afdeling apotheek. De betrokkenen hadden daar geen vrede mee en ageerden net zo lang totdat het doel werd bereikt: met langer weggeschoven in een hoekje of in de kelder maar een eigen gebouw. Ondanks de over heidsbezuinigingen werd het plan inderdaad werkelijkheid. Zodoen de is er nu aan de kant van de Heiligenbergerweg een aparte nieuwbouw gerealiseerd, waarin de beide afdelingen een pnma on derkomen hebben. De moderne apparatuur valt bij het betreden van de nieuwe ruimte onmiddellijk op. Beide afdelingen zijn bereik baar via een speciale ingang aan de kant van de Heiligenberger- weg. Automobilisten kunnen hun voertuig op een speciaal parkeer terrein neerzetten. De afdeling fy siotherapie heeft nu goed geoutil leerde oefenruimtes, een ver warmd zwembad, dat voorzien is van een speciale lift, en een aantal andere verblijven voor diverse vor men van therapie. Voor de mensen die deze afdeling voor het eerst bezoeken is wel enige opletten heid vereist omdat er diverse gan gen zijn die naar bepaalde zaaltjes en vertrekken voeren. Op zichzelf wellicht voor een afdeling als de fysiotherapie een extra oefening voor de patiënten. Ida van Houten, die wij op de steeds drukker wordende atletiek baan aan de Schothorsterlaan spra ken, vertelt van de vele activiteiten die voor de 29e oktober gepland zijn. De Bechterew Loop is gesplitst in een drietal onderdelen. Om 1 uur kunnen jongeren tot en met 12 jaar van start gaan voor een 1 km loop, vijf minuten later beginnen de men sen die mee willen doen aan de recreatie/prestatieloop met afstan den die variëren van 2Vz tot en met 10 kilometer. Om 2 uur start de grote wedstrijd over 10 km, waar aan diverse bekende atleten zullen deelnemen, Ida „De echte na men van de atleten die zullen deel nemen kunnen wij pas in de laatste week vermelden. Over het alge meen kunnen deze atleten pas op het laatste moment toezeggen. In ieder geval komen er ook lopers uit Limburg. Ook They Meijer, onze judoka die hier in het Elisabeth Zie kenhuis is behandeld, heeft toege zegd te zullen komen. Ook hebben wij de zekerheid dat Joop Zpete- melk het startschot zal lossen. Ver der hopen wij op de aanwezigheid van Frans Maassen. Voor de deelnemers is het wel interessant even van te voren te weten hoe het parcours er uit zal zien. De start en de finish zijn aan de achterzijde van het ziekenhuis, waar helicopters kunnen landen. De lopers gaan dan een stukje in de richting van de Vosseheuvel om daarna rechtsaf te gaan naar Quick Honkbal. Vandaar voert het par cours naar de Dorresteinseweg en via een speciaal voor dit doel aan te leggen brug zal men over de beek weer naar het ziekenhuis kunnen terugkeren. Ida „Dat heeft voor de kijkers het voordeel, dat ze de wedstrijdlopers dnemaal langs kunnen zien komen voordat ze over de finish gaan." De Open-Dag-commissie, be staande uit de hoofden van de af delingen fysiotherapie, verpleging en inkoop, alsmede de secreta resse van de directie en Ida zelf, hoopt op een „lekkere happening" zoals dat door laatstgenoemde wordt weergegeven. De aanmel ding van de jongste trimmers is al veelbelovend. Zij hebben de trim loop vast op hun programma gezet. Misschien is het feit dat alle deelne mers van de sponsor een shirt krij gen ook een aantrekkelijke zaak, Wie niet wil meedoen aan al die loop-activiteiten kan gewoon gaan kijken. Er is van alles te zien. Er wordt in de ochtend een hetelucht ballon opgelaten en verder is er een demonstratie met een hover craft. Voor de kinderen staat er een draaimolen. Ida „Het belooft echt een feestelijke dag te worden met een sportief element, voor elk wat wils." Het spreekt vanzelf dat we fysio therapeut Gertjan Gerlach, die wij behalve in het clubgebouw aan de Schothorsterlaan ook in de oefen zaal van de meuwe afdeling van het St. Elisabeth Ziekenhuis ontmoet ten, even aan het woord laten over de aandoening die bekend staat als de ziekte van Bechterew. Wat is dat voor aandoening? Gertjan, die in voorgaande jaren verbonden was aan het St. Elisabeth Verpleeghuis, is alleszins bereid deze vraag te beantwoorden. „De ziekte van Bechterew is een aandoening die tot de reumatische ziekten wordt gerekend. De aandoening komt met bijzonder vaak voor. Het is wel een heel ander ziekte dan reuma. Wij noemen het onder elkaar SA. Dat slaat op de medische termen „Spondylitis", wat ontsteking van de gewnchtjes van de wervelko lom betekent, en „Ankylopoetica" wat de betekenis heeft van verstij ving van die ontstoken wervelge- wnchtjes. Dit in tegenstelling met de aanduiding RA, die op reuma slaat. In eerste instantie zie je bij deze mensen een chronische aan doening van de gewrichten van het heiligbeen en het bekken. De aan doening begint tussen het 18e en 35e levensjaar. Erfelijkheid kan er een rol bij spelen. Gelukkig kun nen medicijnen de pijn verzachten. Vroeger dacht men dat deze ziekte alleen bij mannen voorkwam, maar het is gebleken dat ook vrouwen deze aandoening kunnen krijgen. De ziekte hoeft overigens niet tot invaliditeit te leiden. Daarom is sporten voor deze mensen zeer zin vol." Dit laatste hebben wij met eigen ogen kunnen gadeslaan. De voor namelijk jonge mensen die m de oefenzaal aan het volleyballen wa ren gaven niet de indruk dat zij zich moeilijk konden bewegen. Wat vooral bij deze mensen een rol speelt is de mentaliteit. Zij zitten met bij de pakken neer en vooral het bij elkaar zijn is voor hen een goede zaak. Er wordt hartelijk ge lachen en er heerst een prima stemming. De betrokkenen heb ben ook nog een matenele handi cap. Zij moeten veel zelf bekosti gen en het is daarom wel begrijpe lijk dat de mensen van de afdeling fysiotherapie aan deze groep pa tiënten hebben gedacht toen men aan de trimloop een bepaalde doelgroep wilde verbinden. Het geld dat binnenkomt via de inschrijfgelden hoopt men dus te kunnen besteden aan spelmate riaal voor de Bechterew-patiënten. OEFENTUIN Er komen ook sponsorgelden bin nen en die wil men gaan gebruiken voor het inrichten van een oefen- tuin. Op zomerse dagen kan de oefenzaal van de nieuwe afdeling vanwege de glazen wand worden verbonden met de buitenwereld. Daar wil men de oefentuin plaatsen en de patiënten hebben dan de gelegenheid om oefeningen vol gens de situatie in de praktijk uit te voeren. Er zal een gedeelte van een bus komen te staan waarmee men kan oefenen met in- en uitstappen. Er komt ook een gedeelte met echte stoepen en straatjes. Alles dus geheel op de werkelijkheid gencht, compleet met de voetan gels en klemmen die op de gewone weg ook aanwezig zijn. Gertjan Gerlach. Het is vanzelfsprekend dat de mensen van de organisatie hopen dat het weer hen niet in de steek laat. Misschien is het weer aan het einde van de maand volgens de kenners wat minder geschikt voor het oplaten van een ballon. Als het droog is en niet al te koud kan het trimmen in ieder geval een gezellige aangelegenheid worden, waaraan iedereen kan meedoen en waarnaar iedereen kan komen kijken. Wie een kijkje wil nemen in het ziekenhuis zelf kan daar gaan luisteren naar de uitleg van de artsen die vertellen hoe alles in zijn werk gaat. Mis schien zal er een patiënt demon streren hoe het zwembad functio neert en verder kan men in de oefenzaal gaan kijken naar de monstraties op de loopband en reanimatie. Ida inderdaad een optimiste, over de 29e oktober: „Er is lekker veel te zien en het is dus echt de moeite waard om te komen kijken!"

Leusder Krant | 1988 | | pagina 5