„Visser is geen haar veranderd" Suus van der Linden schiet nog te kort ■eusder krant Welkome hernieuwde kennismaking met Leusdense saxofonist Fiévez Tal van activiteiten niet-clubgebonden sporter Geslaagd optreden Haanstra-kwartet in Swartesteegh SSD presenteert nieuwe folder Kaarttoernooi Joop Visser trad op in De Korf Cabaretvoorstelling Vrouwenraad DINSDAG 18 OKTOBER 1988 plaatselijk nieuws LEUSDEN - Te weinigen eigenlijk hebben de afgelopen week de gelegenheid aangegrepen om in café-restaurant De Swar testeegh het concert te beluisteren van het Jan Verwey/Wiebe Haanstra-kwartet onder auspiciën van de Stichting Jazzpo- Jan Verwey ontvangt uit handen van Wiebe Haanstra het eerste exemplaar van de CD, die Verwey heeft volgespeeld. dium. Als gast was uitgenodigd de Leusdense saxofonist Peter Fiévez, die al eerder met het kwartet heeft gewerkt en duidelijk niet veel moeite bleek te hebben zich bij de techniek en muzi kaliteit van de vier routiniers aan te passen. Fiévez via de Stichting Jazzpodium in kontakt gekomen en hij vindt het een uitdagmg met de groep te musiceren Zelf is hij een fervent fan van Collin Hawkins en plaatst zich dus persoonlijk terug in de stijl van de zestig- tot zeventigjan- gen in deze tot uitgesproken, al weer senu-klassieke categorie. Een nadrukkelijke stijl, waarvan Fiévez deelgenoot is. "Een vol strekt andere stijl", aldus de gast- saxofonist, "dan waarvan deze avond weer met Haanstra en Ver wey sprake is. Ik moet me dan ook enorm concentreren. Het reper toire is per defimtie niet mijn re pertoire en ik moet dus constant opletten. De overgangen zijn steeds anders dan normaal. Maar ht is wel een uitdaging en ik vind het geweldig om met deze meer dan voortreffelijke musici te mo gen optreden". Hoe belangrijk de jazzconcerten in De Swartesteegh in de loop der tijden zijn geworden is ook geble ken tijdens de aanbieding van de eerste compect disc, die door de grammofoonplatenmaatschappij CNR werd vervaardigd van de jazz-mondharmorticaspeler Jan Verwey. Namens CNR werd deze ceremonie vericht door de man, met wie hij nu al weer geruime tijd een kwartet heeft weten te forme ren, Leusdenaar Wiebe Haanstra. De laatste voerde deze avond in De Swartesteegh bij Ab en Truus van Maanen een fraai begelei dend betoog. Hij stelde vast, dat het kwartet met deze CD een kroon op zijn eigen werk heeft ge zet, omdat het met alledaags is, dat eenlid van dit kwartet het zover brengt in het nationale jazz-circuit. Bovendien hoopt Wiebe met Jan nog veel jaren te kunnen en mo gen doorgaan IDOOL Beroepsmusicus Jan Verwey mag zich rekenen tot een van de weini gen in dit land, die de jazz-mond- harmonica bespeelt, wellicht zelfs de enige. Zijn grote idool was en is uitereaard nog steeds de Belg Toots Tielemans. Verwey is in zijn genre een artiest van allure. Een veelzijdig musicus, die zijn muzikaliteit en techniek ten toon spreidt in tal van verrich tingen, maar ook open staat voor nieuwe compositorische muziek vormen. Daarvan getuigt zijn CS, waarover binnekort meer in deze kolommen. Dan Jan Verwey. de 52-jarige Soes- tenaar, regelmatig deel uitmaakt van het Metropole Orkest en van diverse andere Hüversumse stu dio-orkesten. waaronder de Sky- masters, geeft extra dimensie aan de kwaliteiten en capaciteiten van een man, die een enthousiaste schare toehoorders in de Leus dense Swartesteegh nog graag er veel zullen terugzien. door Gerard Trebert In de steeds betere en sfeervol lere ambiance van het domein van het echtpaar Van Maanen, dat als jazzcafé ook voor de niet-liefheb- bers-pur-sang gelegenheid biedt tot een aantal uurtjes van onge dwongen muzikale ontspanning, blijkt het kwartet met zijn heerlijke swingende easy listening zonder al te veel pretentieuze intenties van maand tot maand sterker tot zijn recht te komen. De kracht van Verwey en Haanstra energiek bij gestaan door Willem Meyboom (gelukkig weer hersteld en als vanouds "going strong") en drum mer Ab van den Berg, ligt nog al tijd in de grote variatie van de re pertoirekeuze. Daann kan het pu bliek zich klaarblijkelijk goed vin den; de elck-wat-wils-formule blijkt ook op de dag van vandaag nog altijd hanteerbaar. Peter Fiévez op de saxofoon was geen verrassing, maar wel een welkome hernieuwde kennisma king met een getalenteerde musi cus. Een man, die zonder meer kan worden gekwalificeerd als een natuurtalent. Geen uur heeft hij ooit muziekles gehad, maar elke noot en ieder akkoord is tref zeker. Tenorsax is het favoriete in strument van deze Leusdense ko lonel der mariniers, die op de mid delbare school, als zovelen in een schoolbandje begonnen, met de klannet is gestart en vervolgens in een dumpzaak een sopraansax op de kop tikte en samen met een buurjongen het muzikale pad ging betreden. "Chris Hirize was éen van de jon gens, met wie ik in Den Haag in die vijftiger jaren in mijn schooltijd heb gespeeld. Ik heb daarna in mijn diensttijd bij de mariniers op tal van plaatsen in de wereld ge speeld, in Israël en in de Ver enigde Staten. Nu speel ik nog vnj regelmatig met een dixieland- band in het Gooi, de "Blue One Day Seven". UITDAGING Met Wiebe Haanstra is Peter Mondharmonica-virtuoos Jan Verwey in een karakteristieke pose LEUSDEN- Sinds 1986, als een voortzetting van Sport Over dag, werd de commissie Stimulering Sport Deelname in het leven geroepen. De commissie stelde zich vooral ten doel het beoefenen van sport in minder gestructureerd verband te promoten. Daarbij zou vooral de doelgroep moeten worden bereikt, die zich om wat voor reden dan ook niet geroepen voelt zich bij georganiseerde sportverenigingen aan te sluiten, maar die wel incidenteel aan sport wil doen. De commissie, bestaande uit voorzitter Wout van Kooy, Gerard Voskuilen, Roy Robbemond, Theo Hendriks en Frank Roggenkamp, wil de weg effenen voor die mensen, waarbij men verenigingen benadert om hun medewerking te verlenen. De commissie Stimulering Sport Deelname (SSD), heeft thans een meuwe activiteitenfolder samen gesteld, die inzicht geeft in de plan nen van de commissie voor de ko mende tijd. SSD biedt de Leusde naar de mogelijkheid om zowel overdag, als 's avonds, allerlei tak ken van sport te beoefenen. De folder, die deze week huis- aan-huis wordt verspreid, bevat informatie over onder andere de wekelijkse sportactiviteiten en de daaraan verbonden (bescheiden) kosten. SSD kent geen lidmaat schap. Deelnemers aan een activi teit betalen per keer. Het activiteitenprogramma om vat momenteel de sporten grond- gymnastiek, badminton, bowlen, sportinstuif met onder meer volley bal en tafeltennis, jeugdsportin- stuif, recreatief handbal, zwem men, fitness en joggen. Aan de vooravond van het win terseizoen organiseert de commis sie tevens een drietal sportinfor- matie-avonden. Deze zijn bedoeld om meer informatie te geven over specifieke onderdelen, die van De commissie Stimulering Sport Deelname (SSD) presenteert wekelijks een breed scala van aktiviteiten. belang zijn bij het beoefenen van een bepaalde tak van sport. Op maandag 31 oktober wordt de cy clus gestart met een informatie avond over skiën, onder leiding van de heer Van Empelen, trainer/ docent bij de Nederlandse Ski Ver eniging. De tweede avond gaat over schaatsen. Die staat gepland op dinsdag 15 november. Spreker op deze avond is de heer Hop, trai ner/begeleider van de Amersfoort- se Ijsvereniging. Onderwerpen die aan bod komen zijn onder andere ACHTERVELD - Het kaarttour- nooi voor het komende seizoen van de sportvereniging SVA gaat deze week van start. Tijdens een be spreking tussen het bestuur en de activiteiten commissie werd be sloten de kaartavonden dit seizoen LEUSDEN - Vrijdagavond trad liedjeszanger Joop Visser op in de achterste helft van de zaak in aktiviteiten centrum de Korf. Per ingeving kiezend uit zijn repertoire vulde hij tweemaal drie kwartier met satire, cynische vrolijkheden en scherpe analyses, waarbij alleen in het Amnesty-lied respect te bespeu ren viel. Het meest opmerkelijke van zijn optreden was de spontane felle reaktie op de binnenkomst van een fotograaf. Deze werd resoluut de deur gewezen omdat hij, volgens Joop Visser, „halverwege de voorstelling binnenkwam en onbe schoft voorlangs liep, hetgeen stoorde". De fotograaf vertrok. Een enkeling in het publiek applaudiseerde. De rest vroeg zich verrast af of het incident bij het optreden hoorde. Geen foto bij deze recensie, derhalve. Het gedeelte van de Korfzaal was niet tot de laatste stoel bezet. Het publiek, bestaan uit een kleine honderd mensen waaronder een tiental jongeren, was bij voorbaat enthousiast. Joop Visser bleek al snel volgens de toeschouwers „geen haar veranderd noch aan scherpte verloren te hebben. Daar naast steeds was hij nog steeds een groot woordenkunstenaar". Na drie liedjes begreep Joop Visser waar m Leusden het meest prijs op werd gesteld: geen meezmgers, maar meedenkers. De bezongen politieke zaken kwamen het best aan. Scherpe beschrijvingen van de regio vielen eveneens m de smaak. Joop Visser koos, zoals ge woonlijk, ter plekke uit de ruim honderd nummers van zijn repetoi- re. Deze zijn gerubriceerd naar on derwerp. Zoals bijvoorbeeld lied jes met een „aardrijkskundige" in houd, politieke liedjes, romanti sche of liedjes waann bekende Ne derlanders genoemd worden. De intuïtieve keuze heeft als voordeel een onverwacht programma. Het nadeel was dat het evenwicht soms een beetje zoek was. Joop Visser wisselde vrolijke, cynische nummers met bijtende satire in balladevorm, maar gaf mmder aandacht aan zijn (positie ve) visie op kleine dingen. Dat werd gelukkig grotendeels goed gemaakt door de verzoeknummers van het publiek. ONMISKENBAAR Joop Visser was onmiskenbaar Joop Visser, ondanks een nieuwe naam en een nieuw repetoire. De aard van het beestje blijft hetzelfde. Joop Visser haalde veel van zijn vehijnig bijtende stokpaarden van stal. Zijn cynische verwachting voor de wereld, politici en hoge heren, zijn aversies tegen „Huilver- sum", rechtse bekrompenheid en zijn twijfel aan de oprechtheid van linkse idealen. Ze werden allemaal aan de kaak gesteld in ballades, een enkele meezinger zonder meezingers, marsen, protestsongs en blues, compleet met prachtige vibraties. Het programma kende vele hoogtepunten. De actualiteit werd hoog gewaardeerd door het pubhek, zoals „de dronken hoe renloper, die een burgemeester bleek te zijn". Veel van zijn teksten bleken het waard om ze vaak terug te horen. De bedoeling was duide lijk, maar of alle woordgrappen in één keer opgevangen zijn, waag ik te betwijfelen. Een paar mooie: „waar koeien paarden in de wei", „Geen yoghurt meer toe, het is meer ba dan boe", „VPubeR" „Jo ke met haar vrouwenhoerclub". Om het allemaal nog eens rustig terug te kunnen horen verkocht Joop Visser tijdens de pauze zijn laatste plaat „Daar komt de vuilnis man", geheel in stijl „Twintig gul den voor uitkenngstrekkers, vijf tien gulden voor niet-uitkenngs- trekkers". VERZOEKING Na de pauze zong hij vooral ver zoeknummers. Natuurlijk na de voor Joop Visser gebruikelijke leg dat hij beslist geen Jaap fisi nummers zong ,,'t Is niet dat ik met meer aardig vind, maar ik een nieuw repertoire. Daarom ik mijn naam veranderd". Doo verzoeknummers kwamen paar tot dan toe onderbeli kanten van het Joop Visser rept re naar voren onder andere het van de „platonische liefde" u stille winkel waarbij de span onstuitbaar werd opgevoerd ei Amnestylied waarbij zijn resj bleek voor deze organisatie e die brieven bleven schrijven. Van wie een programma Joop Visser beslmt bij te wo: zou je verwachten dat bekend r zijn dat hij zijn mening m duidi Nederlands aan de orde stelt. een vijftal bezoekers bleek taalgebruik of mogelijk de om werpen toch teveel. Was het or Heineken rondmt een moordei en een hard-drugsdealer werd noemd, of was het de beschnji van de Paus als „Gods eigen o vaar" of kwam de beschrijving het christelijke klimaat op de V we te hard aan? Misschien stoc iemand uit Veenendaal zich aai lokale omschrijving door Joop ser, die daar „gelukkig" nooit h moest of Rotterdam, waar „het lijk zo Rotterdams was" of Utr< „waar het perzische tapijt scheef van bekrompenheid". Of voelde mand uit het gemeentehuis aangesproken door de opmerk dat het daar stonk „en dat het toevallig is dat gemeente ambte ren op net iets mooiere plekjes nen. De afloop kwam toch i o'verwacht. De duidelijke afk van Joop Visser ten aanzien sterrendom en „mannetjesma rij" bracht de vertegenwoordi van de Culturele Raad, de orgi serende instantie van deze avo even in verlegenheid. Moest hij bloemen nou geven of met? Na ge aarzeling liet hij de ruiker m achter op de gitaarkist. Joop Vis raapte haar op, voor hij van toneel afging. Kortom zoals hij gezegd had „Als je je eisen me hoog stelt, valt het allemaal i mee". LEUSDEN - Het Cabaret Suus van der Linden dat op donderdag 13 oktober door de Vrouwenraad naar Leusden was gehaald is eigenlijk niet rijp om tussen de schuifdeuren vandaan te ko men. Wat in huiselijke kring amusant klinkt - Suus zingt aardig en heeft in aanleg de mogelijkheid om een liedje of gesproken tekst met bijbehorende bewegingen en gebaren te brengen - kan niet zonder meer op het podium van een cultureel centrum worden gebracht. Daartoe moet het aanwezig talent gecoached worden, moet het basismateriaal - zusje Pien speelt aardig key boards, maar kan totaal niet acteren - technisch getraind wor den. Talenten moeten onder meer van professionals leren zich met flair over het toneel te bewegen: het verslepen van de mi crofoon en het maken van wat danspasjes is een te mager ex pressie-idioom om te kunnen boeien. Een goede regisseur zou het menslijk en het tekstmateriaal in een pittig kader moeten plaatsn. wens niet noemen. Wat ze bren gen is een weinig variërend scala van liedjes, waarvan tekst en mu ziek door Suus zijn geschreven. De inhoud van de teksten zou om Bühnenjp te zijn moeten worden toegespitst door een geroutineerd tekstschrijver. Ook zouden de tek- Een cabaretvoorstelling kun je het zingen van liedjes door de zusjes Suus en Pien van der Linden trou- sten bijvoorbeeld in de geest v Brigitte Kaandorp vooral de t handige manier van over het neel bewegen van zusje Pien kt nen aanzetten, waarover Suus d badinerend zou kunnen roddelt Er zaten leuke ideetjes in het pi gramma van de zusjes Van der li den: de vrouwen in duster, de W gelijking van de babyboeken vi de beide zusjes, de dameskra Maar geen tekst blonk uit dc geestigheid, onverwacht pointe rake inhoud. Het was een breiv liedjes waarvan de inhoud weu te bieden had. Het deel over politici was ronduit smakeloos beneden het peil dat aan politie satire kan worden gesteld. Pt tjek cabaret is zo'n moeilijk tem dat de zusjes zich daar beter n aan kunnen wagen. Het zit er vooral bij Suus zeker i in. maar er is nog een lange wee aan naar een voorstelling die toets der kritiek zal kunnen do trainingsopbouw, kleding en het slijpen van schaatsen. De informa tie-avond over lnaglaufen wordt, onder voorbehoud, gehouden op dinsdag 22 november. De avonden starten om 20.00 uur en vinden plaats m de vergaderzaal van sportzaal Groenhouten, De Meent 44. De entree is gratis. Geïnteresseerden kunnen met vragen over de folder en de infor matie-avonden van SSD terecht bij de afdeling Sportzaken op het ge meentehuis, telefoon: 941247 (toe stel 223 of 242). op de vrijdagavonden te houden. De eerste kaartavond zal plaats vin den a.s. vnjdag 21 oktober in de kantine op het Kerstenssportpark en aanvangen om 20.00 uur. In schrijven vanaf 19.30 uur. Er kan zowel geschut als geklaverjast worden. Aan dit kaarttournooi kan alleen worden deelgenomen door de leden, donateurs en ovenge me dewerkers. Het cabaret Suus van der Linden in De Korf.

Leusder Krant | 1988 | | pagina 6