Gemeente verscherpt regels garantie niet Oogstdankfeest Soms vijf maanden wachten op bouwvergunning J-EUSDEN leuscten krant choling agrarische rouwen onvoldoende Provincie draagt bij in mestfabriek leusder krant Insluiper Kinder spelmiddag okaal Leusden Achterveld Opbrengst collecte Ambtenaren kunnen achterstand niet wegwerken Ondanks verlies van bijna één miljoen gulden boede/bak AANHANGWAGENVERHUUR DIVERSE TYPEN OPEN EN/OF GESLOTEN 033-948138 HOOFDKANTOOR 020-273333. Rustig LEUSDER KABELKRANT KANAAL 4 weetin degenieente/ plaatselijk nieuws (van één onzer medewerkers) LEUSDEN - In de praktijk blij ken aanvragers van een bouw vergunning soms wel vijf maan den te moeten wachten, voordat een vergunning wordt verleend. Om de achterstand weg te werken gaat de gemeente Leus den nu een tijdelijke kracht in dienst nemen. Met behulp van deze hooggeschoolde uitzend kracht hoopt men op het gemeen- DONDERDAG 20 OKTOBER 1988 tehuis de stapel aanvragen bin nen twee maanden weg te werken. De aanvragen voor een bouw vergunning worden op het ge meentehuis behandeld door de af deling bouw- en woningtoezicht. Deze afdeing heeft een ambtenaar vrij moeten maken voor de behan- delin van milieuzaken. De overge bleven ambtenaren konden het werk niet aan. Het gevolg was een crrote staoel bouwaanvraaen die niet vlot behandeld konden wor den. Om een eind te maken aan deze situatie moet er nu voor een perio de van twee maanden een goed ingewerkte uitzendkracht komen die de stapel aanvragen wat klei ner moet maken Het gaat om een behoorlijk dure kracht, gezien de kosten die de gemeente denkt te moeten maken. Maandagavond vroeg wethouder van financiën Drs. A. Vroon de leden van de com missie toestemming om 30.000,- te mogen uitgeven voor de tijdelij ke werknemer. De leden van de commissie bleken geen bezwaar te hebben tegen de onverwachte uit gave. ..De burger begnjpt namelijk echt niet dat hij vijf maanden op zijn bouwvergunning moet wachten", aldus het liberale raadslid mr. A. Parson. Enkele raadsleden toonden zich bevreesd dat de ..tijdelijke" ambte naar wel eens langer nodig zou kunnen zijn dan een periode van twee maanden. De wethouder kon de commissie op dit punt gerust stellen. Na de ..kantelingsopera tie", waarbij de nieuwe organisatie binnen het gemeentehuis moet gaan werken, zal de afdeling bouw- en woningtoezicht weer vol doende bemand zijn. Behandeling van bouwaanvragen zal dan weer binnen redelijke tijd gebeuren. VERBETERING (van één onzer medewerkers) LEUSDEN - Het college van burgemeester en wethouders vindt het niet nodig om de regels met betrekking tot het verle nen van gemeentegaranties te verscherpen. Over de laatste zes jaren moest bijna één miljoen gulden uitgekeerd worden aan bankinstellingen, omdat de koper van een huis zich niet aan zijn betalingsverplichting kon houden. De helft van het bedrag kan gedeclareerd worden bij het Rijk, het restant moet uit de gemeentekas komen. Het bedrag dat de gemeente Leus- ien moet bijpassen ligt overigens nog onder het landelijk gemiddelde. Kopers van een huis kunnen bij Ie gemeente aankloppen voor een ogenaamde gemeentegarantie. )e geldverstrekker vraagt in de neeste gevallen om een dergelijke larantie. Als het om nieuwbouw- /onmgen gaat. verstrekt de ge beente Leusden deze garantie zo- ig de hypotheek niet boven de 275.000,- komt. Voor bestaande woningen ligt deze grens op 200.000,-. Uit een analyse over de afgelopen jaren is duidelijk gewor den dat de gemeente vrijwel niet wordt aangesproken voor huizen m de hoogste prijsklasse Verlagmg van de hypotheekgrens zal dan ook voor de gemeente geen verbeter- UTRECHT - De werkgroep iholing Agrarische Vrouwen lindt dat het bestaande onder- vijsaanbod voor vrouwen om ich te scholen in agrarische be- lepen niet alleen onvoldoende maar ook te weinig toeganke- ijk en aantrekkelijk. Naar de me ning van de werkgroep zouden le opleidingen een MBO-status noeten krijgen. Ook moet onder- locht worden wat de bijscho- gsbehoefte van agrarische rrouwen is en hoe het cursusaan- >od op die behoefte kan inspelen. Deze conclusies staan in het nndrapport van de werkgroep Icholing Agrarische Vrouwen. Ge- leputeerde Staten gaan akkoord nel deze conclusies en met de aan bevelingen van de groep De werk- froep werd in 1987 op initiatief van !e provincie opgericht, bij de vast- telling van de nota Emancipatie beleid hadden Provinciale Staten let college al gevraagd na te gaan felke mogelijkheden agrarische rouwen hebben om zich te scho en voor een agfarisch beroep. In de werkgroep zaten vertegen woordigers van de Katholiek Plat telandsvrouwen, de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, de werkgroep „Agrarische Vrouw" van de CBTB, de Christelijke Plat telandsvrouwenbond, de standor ganisaties, het overlegorgaan agra rische cursusonderwijs en de pro vincie. De werkgroep beveelt aan om voor jonge agrarische vrouwen oriëntatiecursussen te organiseren die gericht zijn op een agrarisch beroep. Ook zou de groep graag zien dat er een opleiding in de rundveehouderijsector werd op gezet. Docenten in het agrarisch volwassenenonderwijs zouden meer moeten worden geatten deerd op de bijzondere positie die vrouwen innemen in het agrarisch bedrijf. Het eindrapport wordt voorge legd aan de statencommissie Groen. Over een eventuele finan ciële deelname van de provincie aan de voorgestelde projecten doen GS op dit moment nog geen uitspraak Onafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Redaktie: Daan Bleuel Redaktie-secretariaat; Mla Veen en Marijke Bakker. Eindredaktie: Hans Mosterd Inlevering kopij en advertenties Voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 00 uur voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12.00 Redaktie en administratie: Kantoor Leudtr Krant, Asschatterweg 19. Leusden-Centrum Op werkdagen geopend van 9 00 tot 12 00 uur en van 14 00 tot 17 00 uur. Telefoon 033-941495 (administratie en redaktie) Abonnementsgeld: f 68,80 per jaar, 34,90 per half jaar 17,70 per kwartaal Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagmiddag 18 00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19 30 uur), tel 033-940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420-94206 Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's) bij vooruitbetaling op giro 871441, t.n.v BDU B.V. te Barneveld, met duidelijke vermelding van de gewenste foto, het aantal, het nummer van de krant, pagina waarop de foto werd geplaatst Nabestellen kost 7,50 per exemplaar (formaat 13x18 cm) en 15,- voor luchtfoto's (formaat 20x25 cm). U kunt ook contant betalen op ons kantoor Leusden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewen ste foto('s) thuis. DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU-krantenkombinatie te Barneveld. de situatie opleveren, zo luidt de conclusie. ECHTSCHEIDING In de praktijk blijken er enkele oorzaken voor gedwongen ver koop van huizen vaak voor te ko men Tot gedwongen verkoop wordt overgegaan als een huizen koper met aan zijn verplichtingen kan voldoen. De geldverstrekker klopt dan bij de gemeente aan om dat deze zich garant heeft gesteld. Deze situatie doet zich vooral voor bij echtscheidingssituaties. Ook onverwachte werkloosheid en overlijden blijken veel voorkomen de redenen te zijn waarbij een be roep gedaan wordt op de gemeen te. In de afgelopen jaren is de ge meente nogal laks geweest met het proberen in te vorderen van schul den. E. Oostra (D'66) zei zelfs „ge schrokken te zijn" van een over zicht waaruit duidelijk blijkt dat de gemeente niet bepaald aktief is ge weest ,.En dat terwijl ik dacht dat we de zaak goed m de hand had den", aldus het teleurgestelde raadslid. Uit de gepubliceerde cijfers blijkt overigens dat de situatie ver beterd. In de „dure" jaren 1985 en deels ook nog 1986 moest veelvul dig een beroep op de gemeente garantie worden gedaan. De ver liezen voor de gemeente zijn het afgelopen jaar echter duidelijk minder geworden. Tijdens de ver gadering van de commissie Finan cieel Beleid en Beheer bleek dat geen enkel raadslid behoefte heeft aan het verscherpen van de regels. „Het gaat tenslotte om vaak jonge mensen die m staat gesteld moeten worden een eigen huis te kopen" zo is het algemeen gevoelen. Wel zijn alle raadsleden van menmg dat de gemeente aktiever moet zijn als men op het gemeentehuis een sig naal krijgt dat iemand met aan zijn verplichtingen voldoet. „Inder daad blijkt een simpel briefje al verbetering in de situatie te bren gen", moest wethouder Vroon toe geven. Geen van de raadsleden bleek maandagavond erg onder de in druk te zijn van de bijna 500.000,- schade voor de gemeente Leus den Absoluut gezien gaat het om een fors bedrag, gelet op het aantal garanties dat is afgegeven betreft het een zeer laag percentage De schade over de afgelopen zes jaar betreft 24 huizen, welke met verlies verkocht moesten worden. In totaal heeft de gemeente op dit ogenblik nog voor 325 miljoen gulden aan garanties uitstaan. Het betreft hier 3200 huizen waarvoor een garantie is afgegeven. UTRECHT - GS wülen de Stich ting Mestverwerking Midden- Oost Nederland (Memon) 50.000 gulden schenken als bijdrage in de kosten van een proeffabriek voor mestverwerking. Die proef fabriek staat op het terrein van TNO in Apeldoorn en is in juni van dit jaar geopend. De fabriek kan 10 ton drijfmest per dag ver werken tot zo'n 1000 kilo hoog waardige mest in korrelvorm. Ook de provincies Gelderland en Overijssel en het bedrijfsleven betalen mee aan de proeffabriek. Al eerder ontving de stichting Memon een even hoge bijdrage van de provincie voor een voorstu die over het fabrieksmatig verwer ken van drijfmest van overschotbe- drijven uit de provincies Utrecht., Gelderland en Overijssel. Die fa brieksmatige verwerking wordt gezien als een van de belangrijkste bijdragen aan het oplossen van het probleem van de mestoverschot ten. GS vinden dat de provincie op dit gebied een initiërende taak heeft. De uitkomsten van de studie hebben geleidt tot de bouw van de proeffabriek. Via proefnemingen wordt het gekozen verwerkings- procede getest. Ook worden de afzetmogelijkheden van het eind- produkt verkend. Eind dit jaar wordt vervolgens beslist of in 1989 een defmitieve, grootschalige mestverwerkingsfabriek wordt ge bouwd in Deventer; die moet een omzet hebben van 1,5 miljoen ton mest per jaar. De provincie gaat ervan uit dat de definitieve fabriek wordt betaald door het rijk en de landbouwsector zelf. LEUSDEN- Een directeur van een benjf aan de Ambachtsweg trof dmsdagmiddag, omstreeks half vijf, m het laboratorium van zijn zaak een onbekende aan. Op de vraag wat de man daar deed. ant woordde de insluiper dat hij op zoek was naar vitamines, ter onder steuning van zijn activiteiten m een sportschool. De mnan ver trok daarna, maar via het kente kenbewijs van een auto, die bij het bedrijf geparkeerd stond, kon wor den achterhaald dat de verdachte uit Rotterdam afkomstig was en dat er van zijn verhaal weinig klopte. (advertentie) Leusden - Total Self Service Station „Hamershof", Muldeni 9, LEUSDEN- Beeld van de viering van het Oogstdankfeest, zoals dat het afgelopen weekeinde door de Aartsdioce sane Boeren en Tuinders Bond (ABTB) in de St-Jozefskerk en De Kom werd georganiseerd. In de kerk werden de gaven van de leden van de tentoongesteld, terwijl in De Kom een tentoonstelling was ingericht van foto-materiaal, met als onderwerp De Agrariër'. De gaven m natura zijn door de ABTB beschikbaar gesteld aan kloosterorden in Driebergen en Soesterberg. LEUSDEN- In jeugd- en jongeren centrum De Til wordt zaterdag 22 oktober een spelmiddag voor kin deren gehouden. Bij goed weer, zal er een speurtocht worden ge houden in een bos in de omge ving. Onderweg zal een aantal vragen moeten worden beant woord, terwijl er ook ruimte is voor spelletjes. De organisatie zorgt voor ver voer per auto naar het bos, terwijl men er ook voldoende begeleiding aanwezig is om verdwaling van de kinderen te voorkomen. Bij minder goed weer worden in De Til spelletjes gedaan en bingo gespeeld, Deelnemers worden om uiterlijk 13.15 uur bij De Til verwacht. Het inschrijfgeld bedraagt 1,50. Er zijn prijsjes beschikbaar, terwijl de kinderen ook op een tractatie kun nen rekenen. door Jan Versteeg! Ook na het weekeinde bleef het in eerste instantie somber weer. Een hardnek kig wolkendek hing boven ons land en alleen in het ui terste zuiden van het land kwam de zon er even door. Door het aanwezig blijven van wolken kon de tempera tuur slechts weinig stijgen en daardoor bleef het kwik bij 14 graden steken. De bewol king zorgde ook voor een klein verschil tussen de dag en nacht-temperatuur, soms minder dan 2 graden. Het hogedrukgebied dat voor het rustige weer zorgde is inmiddels naar Rusland getrokken, maar blijft in de hogere luchtlagen sterk ont wikkeld. Daardoor blijven depressies voorlopig op af stand van het vasteland van Europa. De slecht weerge- bieden houden zich op boven de Britse Eilanden en boven Zuid-Europa. Daar zorgde een depressie enerzijds voor veel regen, maar anderzijds ook voor erg warm weer. Zo werd het begin deze week op Corsica bijna 35 graden en ik denk dat dit een record is voor de maand oktober. De warme lucht werd aange voerd vanuit de Sahara via Algerije. Aan de zuidkant van de Alpen is erg veel re gen gevallen. Op sommige plaatsen meer dan 350 mm in enkele dagen. Bij ons verandert er niet veel. De luchtdruk blijft rela tief hoog boven Oost-Europa, maar tegelijkertijd komen de depressies van de oceaan geleidelijk dichterbij. De stroming blijft daardoor meest zuidoostelijk en zorgt voor redelijke temperaturen. Wel zal na vandaag de re genkans enigszins toene men, al zullen de hoeveelhe den beperkt blijven. Echt herfstweer met regen en veel wind zit er ook voor het ko mende weekeinde niet in. Het blijft vrij rustig weer met af en toe wat zon, maar een bui is niet uitgesloten. Soms laat ik het aktuele weer even liggen, bij het le zen van een boek dat even eens over het weer gaat. In dit geval betreft het een ge schrift van Prof. Dr. Sherhag, een Duitse meteoroloog. Hij beschrijft in zijn in 1948 uit gegeven boek „Wetteranaly- se und Wetterprognose" al lerlei extreme weerssitua- ties. In 1907 en wel in het tijdvak 18-25 januari ging Eu ropa gebukt onder een barre koudegolf. Op 22, 23, 24 en 25 januari zakte het kwik in Winterswijk tot respectieve lijk min 10, 16.5, 16 en min 13 graden bij een af en toe harde oostenwind. In De Bilt werd een hoog ste barometerstand bereikt van 1047 hpa. Het is allemaal zeer hevig en kort, maar ik durf te wedden dat menige weerman bij het zien van de opzet van die koudegolf des tijds de gedachte zal hebben gehad dat er weken zwaar Siberisch geschut op Europa zou worden gericht. Een maximum van 1045 ten noordoosten van de Oeral blies zeer koude lucht tot over West Rusland en Polen waar het in de nacht min 20 graden werd. Het Russische maximum volgde een zeer ongewone baan naar het west-zuidwesten en ver sterkte zich tot 1065 hpa. Heel Europa ging gebukt on der een uitzonderlijke kou degolf, gepaard gaande met hoge windsnelheden. De kranten van die dagen wijdden veel aandacht aan de koude en er werd gespro ken van een temperatuur van min 56 graden ergens in Rusland. Toch kreeg de win ter van 1907 geen hoger cij fer dan dertig en dat is aan de koude kant. Het liep in die winter dus met een sisser af en dat kwam volgens Sherhag door dat het zeer krachtige hoge drukgebied in de hogere luchtlagen te koud bleef en derhalve niet voldoende blokkerend kon werken. Hoe gaat het deze winter? ■t Aktueel en snel. De Leusder Kabelkrant is dagelijks 24 uur per etmaal te zien op kanaal 4 van het Leusdens kabelnet. Naast een aktuele lokale berichtgeving brengt de kabelkrant de volgende dagelijkse rubrieken: De agenda van de dag Het weer in Leusden Filmagenda Aankondigingen Verenigingsnieuws Regionaal nieuws Met als extra in het weekeinde: Aktueel sportnieuws Sportuitslagen Recept van de week Theater-agenda Filmtips Medische diensten Aanvangstijden kerken En natuurlijk aanbiedingen van onze adverteerders! Voor uw aankondigingen en andere berichten kunt u dagelijks bellen met de kabelkrant-centrale: 03420-94292 (Boudewina de Boer) Advertenties: Voor het adverteren op de Leusder Kabelkrant zijn er de volgende mogelijkheden: Volledige BEELDPAGINA met logo Tarieven op aanvraag. Kortingen op kontrakt. KABELSPOTS, deelpagina met kleurgebruik, zonder logo: 75,- per dag. KABELTJES, vraag aanbod. Eerste twee regels 6,- per dag, elke regel meer 6,- (betaling kontant op ons kantoor). Van harte gefeliciteerd! F elicitatie-rubriek. Hetzelfde tarief als de KABELTJES. Informatie over adverteren: BEL Henk-Jan Westland, telefoon 033-941495. Hij komt desgewenst graag eens bij u langs voor een gesprek over adverteren op de LEUSDER KABELKRANT, de huis-aan-huis BEELDBUISKRANT! Donderdag 20 oktober. 20.00 uur Vergadering ge meenteraad, raadszaal gemeente huis. 20.30 uur: Video-avond in De Geut, Zwarteweg. Vrijdag 21 oktober. 19.15 uur: Bingo-avond in De Til, Hamersveldseweg. 20.30 uur: Disco-avond in De Geut, Zwarteweg. Zaterdag 21 oktober. 13.15 uur: Kinderspelmiddag in De Til, Hamersveldseweg. 20.00 uur: Dans/contactavond voor alleenstaanden in De Mof, met medewerking van het Marimba Combo. 20.30 uur: Disco-avond m De Geut, Zwarteweg. Zondag 23 oktober. 15.30 uur: Disco/Soosmiddag in De Geut, Zwarteweg. Vrijdag 21 oktober 20.00 uur: Filmavond de „Moes pot"; 20.00 uur: SVA kaarttour- nooi kantine Kerstenssportpark. Zaterdag 22 oktober 20.00 uur: K. P. J. Disco de „Moes pot"; 20.00 uur: Disco Show de „Klaveet". Zondag 23 oktober 20.00 uur: Disco de „Klaveet". Dinsdag 25 oktober 9.00 uur: Welfare club Zonne bloem „Ons Gebouw"; 20.00 uur: K, P. O. avond „D'Ouwe Peerdestal". ACHTERVELD- De collecte, die in Achterveld ten behoeve van de geestelijk gehandicapten is gehou den, heeft 2580,35 opgebracht. De bewoners van huize St-Joseph waren goed voor 92,50.

Leusder Krant | 1988 | | pagina 3