,Wij moeten straks aankijken tegen sen wal van meer dan 2 meter hoog" ,De keuze ligt tussen luxe of matiging" Hobbit jubileert Extra noodlokaal bij De Holm vandaag tie leusder krant1 Juwelendieven veroordeeld SERVA V0LV0 Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden ewoners de Maten en Kollenkamp tegen aanleg geluidsvoorziening ïjzondere algemene bewonersvergadering Woning Stichting Leusden Unicefkaarten KONIJNTJE IN DE WETERING DUU §B HOOFDREDAKTEUR Jur van Ginkel KANTOOR LEUSDEN Asschatterweg 19 Postbus 11 3830 AA Leusden- Centrum Telefoon 033-941495 Uitgave BDU BV krant DINSDAG 25 OKTOBER 1988 - 20e JAARGANG NO. 50 (van de redactie) IJSDEN - „rils het raadsbesluit in 1986 was uitgevoerd en de il was toen gebouwd, hadden we tenminste nog kunnen zien, it we gingen kopen." De heer W Jansen is éen van de woord- erders van de groep bewoners, die tegen de aanleg van een luidswal bij de Randweg zijn. Hij laat een raadsstuk van 5 gustus 1986 zien. Daaruit blijkt dat de raad toen vond dat de wraakte geluidsvoorziening klaar moest zijn, voordat de iste woningen in 't Ruige Veld gebouwd zouden worden. De il is volgens het gemeentebestuur nodig om de verwachte luidshinder tegen te gaan, als de aansluiting op de A28 in 90 klaar is. Het verkeer zal dan via de Randweg, ngs de woningen op de Maten en de Kollenkamp, naar de mwe oprit rijden. Jansen en zijn medestanders betwijfelen titer of de prognoses over een grotere verkeersdrukte wel ereenstemmen met de werkelijkheid. „Ondertussen moeten straks wel aankijken tegen een wal van 2,5 meter hoog en meter breed," zegt Jansen. zijn vooral de eigenaars van de ttpwoningen op de Maten en de lenkamp. die tegen de geluisd- erung zijn. Van de zestien be llers hebben er vijftien negatief reageerd op de vraag of zij vin dat de wal er moet komen. Zij den dat het wel mee valt met de •keersoverlast en denken dat dit de toekomst ook niet zal veran- ,,Onze woningen zijn zo id geïsoleerd, dat er van buiten uwelijks geluid door dringt." gt de heer Jansen. De huurders, even verderop wonen zijn met een memng gevraagd „Wij uien voorstellen dat het hun met reel kan schelen of de wal er wel met komt. Daarbij komt dat wij moesten reageren op de me- deling van de burgemeester dat 4 oktober met het werk aan de 1 begonnen zou worden." Jansen eli op een brief die op 29 sep- nber jongstleden aan de bewo- rs van de Maten en de Kolle- mp werd gestuurd. De snelle ictie van Jansen en collega-actie- erder W J. Tijmensen op dit hrijven heeft er in ieder geval toegeleid dat er nog niet begonnen is met het werk Jansen en Tijmen sen gingen naar wethouder Joost de Jongh (WD) in een poging om de bouw van de omstreden ge- luidsvoorziemng te verhinderen Deze zegde toe om zich nog eens te verdiepen in de noodzaak van een wal op de Randweg en de bewo ners schriftelijk van zijn conclusies op de hoogte te stellen. Niet netjes „Het zou met netjes geweest zijn met de bouw van de wal te begin nen, terwijl ik de belanghebben den nog niet had laten weten wat mijn beslissing zou zijn," verklaart De Jongh het uitblijven van de werkzaamheden sinds de verzen ding van de brief (bij het verschij nen van de krant is de aannemer nog niet begonnen). „Dat we m 1986 de wal niet hebben aange legd, zoals de raad wilde, komt door de vyijze waarop de huizen in 't Ruige Veld gebouwd zijn. De UBA Een overzicht van de Randweg op de plek waar de omstreden wal zou moeten komen. De geluidsvoorziening is gepland aan de overzijde van de Maten. Achter de wal ligt de sloot, het fietspad en de weg waarover het verkeer in 1990 naar de A28 kan rijden. gebruikte daar een zogenaamde tunnelbekisting voor, die als het ware onder de huizen vandaan ge schoven moest worden. De mal kwam daarna op de weg te liggen, precies op de plek waar de wal moest komen. Nu de bekistingen weg zijn, kunnen we met het werk aan de geluidsvoorziemng begin nen." De wethouder is zichtbaar geïrriteerd door de acties van de bewoners om de aanleg van de wal tegen te gaan „Ik heb de heren Tijmensen en Jansen m een ge sprek uitgelegd, waarom de wal er moet komen. Ik begrijp daarom niet waarom zij zich er nog tegen verzetten. Het enige dat ik doe. is het uitvoeren van de Wet Geluids hinder. Die wet eist van mij als ge meentebestuurder, dat ik voorzie ningen tref, als de norm voor ge luidshinder in bepaalde gebieden wordt overschreden. Die norm is dat er gedurende een penode van 10 jaar niet meer dan 2450 voertui gen per etmaal het gebied mogen passeren. Dat getal wordt tot 1994 bij de Randweg volgens een akoestisch onderzoek van inge nieursbureau DHV ruimschoots overschreden Op de wijze waarop dat onder zoek is uitgevoerd, hebben de be woners kritiek. „Het onderzoek is f vanachter hat bureau gedaan en er is hier Aiet met gekeken naar het werkelijke geluidsniveau." zegt Jansen. „Ik zou willen dat er hier met meetapparatuur bij de gevels van de huizen gemeten wordt. Wij zijn ervan overtuigd dat dan de prognoses, die in 1984 zijn ge maakt, bijgesteld moeten worden Het enige wat wij vragen aan de gemeente is dat het onderzoek op nieuw wordt uitgevoerd. Als dan blijkt dat wij gelijk hebben, hoeft de wal niet gebouwd te worden en bespaart de gemeente zich de kosten hiervoor" (de aanleg van de wal werd in 1986 op 299.040,-- geraamd) Wethouder De Jongh wil hierop niet ingaan. „Met alle respect, maar ik geloof dat de heer Jansen geen geluidsdeskundige is," zegt hij „Hij wil van ons dat wij bij hem m de straat gaan staan om te meten, maar dat is helemaal met nodig. DHV doet dit soort onderzoek al jaren en een ander onderzoek zal tot het zelfde resultaat leiden." De wethou der wijst erop dat als hij zou vol doen aan het verzoek van de bewo ners van de Maten en de Kollen kamp de gemeente zichzelf m de vingers zou kunnen snijden. "We lopen dan het risico dat andere bewoners, die wel een wal willen, van ons zullen eisen dat wij de wet uitvoeren. Als wij wachten tot de aansluiting op de A28 er ligt. zoals de bewoners willen, zal het voor ons een stuk moeilijker worden om de voorziening aan te leggen." Vol gens De Jongh hebben zich al an dere mensen bij hem gemeld, die wel willen dat de gemeente iets doet aan de volgens de gemeente te verwachten verhoging van het geluidsniveau Toch wil hij met de indruk wekken dat hij helemaal doof is voor de geluiden van de actievoerders. „Wij zullen met in één keer de hele wal bouwen (die over een afstand van enkele hon derden meters de woningen van 't Ruige Veld moet afscheiden van het verkeersgeluid), maar eerst een stukje van zes meter aanleg gen. De mensen kunnen dan zien wat hun te wachten staat. Volgende week maandag, 31 oktober, zullen we m een hoorzittmg de belang hebbenden nog eens uitleggen wat precies de bedoeling is." Een aantal van die belangheb benden zijn niet overtuigd van de argumentatie van de wethouder Jansen: „Natuurlijk zullen wij naar de hoorzitting komen. Het moet echter geen eenzijdig gesprek worden, waarbij de wethouder al leen maar uitlegt hoe noodzakelijk de wal is Wij willen een gedegen onderzoek naar de noodzaak van de voorziening. Als daaruit mocht blijken dat het geluidsniveau m 1990 hoger zal zijn dan wij nu den ken, leggen wij ons bij de bouw van de wal neer." Geslaagde modeshows in Huize St. Joseph pagina 3 Hoge geldboete voor te hard rijden pagina 3 Het weer in Leusden: Wat kouder pagina 3 Turkije en mensenrechten najaarsthema's bij Amnesty. Politieke gevangenen zijn op ons aangewezen pagina 5 In memoriam Jan Wagenaar pagina 5 Veluws Vocaal Ensemble naar Leusden pagina 6 Sport: Angstgegner Veensche Boys beroofd Roda van illusies pagina 7 Roda (zo.) raakt koppositie weer kwijt pagina 7 Fak drukt Achterveld dieper in de zorgen pagina 7 Dubbel verlies voor hockeyers pagina 9 LEOS zoekt wanhopig naar de juiste vorm pagina 9 LEUSDEN/UTRECHT Twee mannen uit het Engelse Man chester zijn vrijdag door de Utrechtse rechtbank tot gevange nisstraffen van twaalf en zeven maanden veroordeeld. Het duo had op 6 augustus van een Leus- dense juwelier gouden sieraden en een horloge ter waarde van 6200 gulden gestolen. Eén van de verdachten, een 26-ja- nge man. had in totaal vier juwe liers bestolen. Op 2 juni had de man een horloge van 21Ï50 gulden weggenomen bij een juwelier in Amersfoort. De verdachten waren op 6 augustus na een wilde achter volging aangehouden. Het duo was betrapt bij het bestelen van de Leusdense juwelier. In Nijkerk hadden de verdachten uit de kluis van een juwelier bijna 5500 gulden meegenomen. De 26-jarige verdachte werd we gens gebrek aan bewijs vrijge sproken van het beroven van een geldloper in Papendrecht. Beide mannen waren aan hard drugs verslaafd en slechts tijdelijk in Ne derland. Tegen de 26-jange ver dachte was vier jaar gevangenis straf geëist; tegen zijn 28-jarige vriend anderhalf jaar Opkomst JUSDEN - Aanstaande donderdagavond vindt een bijzondere jeenkomst in aktiviteitencentnim de Korf plaats. De Woning ichting Leusden heeft ter gelegenheid van haar vijftien jaar staan, alle bewoners van de zestienhonderd huizen die door stichting beheerd worden uitgenodigd voor een feestelijke jeenkomst. Deze bijzondere bijeenkomst zal staan in het te- in van de beveiliging in en om het huis. voorzitter van de stichting, de er J van der Weyde kondigde, een speciaal daarvoor belegde persconferentie, aan het pro gramma om 19.30 uur te zullen openen met een speech. Hij zal hierbij ingaan op verleden en toe komst van huurwoningen in het al gemeen en die van de woning stichting in Leusden in het bijzon der. "De keuze is tussen luxe of huurmatiging. De huursubsidie verdwijnt" zo vatte hij de essentie van zijn boodschap alvast samen. Het rapport Heerma, waann de komende ontwikkelingen ge schetst zijn, zal door hem aange tipt worden Om 20.00 uur volgt de spreek beurt van de heer G Lenting over voorkoming van misdrijven in-en- om de woning. De heer Lenting is, volgens de voorzitter, "een promi nent iemand op dit gebied". Workshops Na de sprekers en een pauze zul len de bezoekers de gelegenheid krijgen een van de twee "work shops" bij te wonen. In de ene zal men een voorlichtingsfilm over in braakpreventie draaien, in de an der een film "over de situatie in Santa Fé, Argentirue" "Zodat onze bewoners zich kunnen realiseren hoe bevoorrecht ze zijn. in verge lijking tot de situatie daar", aldus de voorzitter De film is ovengens een uitvloeisel van een ooit voor Santa Fé gehouden aktie in Leus den om daar te helpen met de wo ningbouw Vragen Vereniging De bijeenkomst aanstaande don derdag is alleen toegankelijk voor bewoners van huizen van de wo ningstichting. Zij kunnen even tuele vragen aan het bestuur voor donderdag, schriftelijk bij de stichting inleveren. Een volgens de voorzitter "kleine selectie" uit deze vragen zal donderdagavond beantwoord worden. De overige vragenstellers krijgen schriftelijk thuis de reactie van de Stichting Lastige vragen verwacht de voor zitter, de heer J. van der Weyden, overigens met De Stichting kent verschillende "bewoners partici patie modellen" Behalve de alge mene huurdersvergadenng, die eens in de vijf jaar wordt gehou den, zoals aanstaande donderdag voor de derde maal wordt om de twee a drie jaar een bewonersver- gadenng per wijk belegd. Zodra nodig organiseert de WCL een zo genaamde "Projectparticipatie bijeenkomst", bijvoorbeeld ter gelegenheid van de organisatie en mogelijkheden van groot on derhoud. Vier maal per jaar verstrekt de stichting algemene informatie door middel van het huisorgaan dat gratis verspreid wordt onder de bewoners De bewoners van de huizen van de Woning Stichting Leusden hebben geen huurdersver eniging. Volgens de voorzitter be staat hieraan behoefte zodra "enige ontevredeneid" heerst. De huurdersvereniging die een tijdje bestaan heeft, werkte niet goed en is volgens zijn zeggen door ge brek aan belangstelling opgehe ven. De voorzitter verwacht aan staande donderdag een grote op komst voor deze "aangeklede ver gadering met een onderwerp waar iedere bewoner zich toch aangesproken door moet voelen" -"Bovendien hebben we in de uit nodiging verklapt dat we een ca deautje mee naar huis geven. We hopen op extra veel mensen" Alle zestienhonderd bewoners verwacht hij niet, maar wel meer dan de gebruikelijke honderd mensen op voorgaande lustrum vergaderingen. Aanstaande don derdag in de Korf vanaf 19.45 uur bewoners vergadering WCL rond thema „inbraakbeveiliging" i Arno Huibers LEUSDEN- De openbare basis school De Hobbit, in de wijk Groenhouten, viert deze maand het vijftienjarige bestaan. Om dat te vieren, zijn er voor de leerlin gen en de ouders de nodige acti viteiten op touw gezet. Donderdag begint de dag voor de kinderen een halfuurtje later dan gebruikelijk, hetgeen op zich waarschijnlijk al een feestje mag heten. Na een gezellige ochtend in de groepen, wordt daarna door alle leerlingen op school de maaltijd gebruikt. 's Middags gaat de hele schoo naar De Korf, waar clown Arno Hui bers een voorstelling geeft. Vnjdag barst het feestgedruis voornamelijk in de avonduren los. vanaf 19.00 uur zijn de leerlingen met hun ouders welkom op school, waar men met koffie en limonade ontvangen wordt. De ouders ver zorgen daarna een voorstelling, die om ongeveer half acht zal begin nen. de voorstelling wordt slechts onderbroken door een pauze, rond de klok van half negen LEUSDEN- Het college van B&W stelt voor bij basisschool De Holm een extra noodlokaal neer te zetten. Met ingang van het nieuwe schooljaar bleek De Holm daaraan behoefte te hebben. Met het voorstel komt Corri Ver duin tegemoet aan de bezwaren die het bestuur van de vereniging voor Protestants-Christelijk Onder wijs had tegen het aanvankelijke plan van de wethouder om de twee bestaande noodlokalen te vervan gen door dne nieuwe Verduin wilde de twee bestaan de noodlokalen voor het peuter- speelzaalwerk bestemmen De Holm zou in dat geval drie nieuwe noodlokalen, dichter bij de school krijgen. Het bestuur van de school liep tegen dat voorstel te hoop Men was bang dat de drie nieuwe noodlokalen van mindere kwaliteit zouden zijn dan de twee oude. Door gewijzigd beleid, wil de gemeente minder geld beschikbaar stellen voor de bouw van noodlokalen. AMERSFOORT PEALER Amsteidamseweg 7 lel 033-630154 In het gewijzigde voorstel, wordt een bedrag van 123.100,- uitge trokken voor aanbouw van een ex tra noodlokaal voor de Holm. Daar naast wordt een bedrag van 16.400,- gereserveerd voor de in richting daarvan. Ten aanzien van het peuterspeel werk zal wethouder Verduin op korte termijn met een nieuw voor stel komen. LEUSDEN- De najaarscollectie van de Unicefkaarten, die ver kocht worden om de organisatie financieel te ondersteunen, is aanstaande donderdag en vrij dag (27 en 28 oktober) te bezichti gen bij de Rabobank in winkel centrum De Biezenkamp. Belang stellenden kunnen daarvoor te vens terecht bij mevrouw Otter, Van Boetzelaerlaan 12 in Leus den-Zuid (telefoon 940955) of me vrouw Bergsma, Berkenlaan 19 in Leusden-Centrum (telefoon 941602). Unicef is een organisatie die zich speciaal voor de noodlijdende kin deren m de wereld inzet Zo helpt Unicef landen bij het organiseren en uitvoeren van massale inen tingscampagnes tegen gevaarlijke kinderziektes. Ook zorgt Unicef voor de verspreiding voor de ver spreiding van goedkope anti-uit- drogingszouten, waardoor jaarlijks driekwart miljoen kinderen wor den gered, die anders bijvoor beeld een 'ziekte' als diarree met zouden overleven Een van de kaarten uit de najaarscollectie van Unicef De collectie is aanstaande donderdag en vrijdag in de Bondsspaarsbank m winkelcen trum De Biezenkamp te bezichtigen. (advertenties) BEWONERS VERSUS WETHOUDERS: IJJUWW/HHWJ .„Geluidsbarrière".

Leusder Krant | 1988 | | pagina 1