„Politieke gevangenen zijn op ons aangewezen" In memoriam Jan Wagenaar Volksdansensemble „Phoenix" met grote show in De Korf leusder krant 3uzzeltocht van De Til Gevel wordt opgeknapt Turkije en mensenrechten dit najaar thema's bi] Amnesty Winkeldiefstal Sinterklaas gesubsidieerd Vergadering CML Naast de gebruikelijke agenda- plaatselijk nieuws DINSDAG 25 OKTOBER 1988 (van onze medewerker) LEUSDEN - Af en toe een klein berichtje in de krant over een brievenactie om een politieke gevangene ergens in de wereld vrij te krijgen. De publiciteit OVER ONS blijft tot deze aankon digingen beperkt, vinden Ton Wildekamp en Anita Theben Therville van de Leusdense groep van Amnesty International (AI). Verder blijft de groep onzichtbaar voor de inwoners van deze gemeente. Toch denken zij dat zij genoeg aan de weg timmeren. Dit najaar bijvoorbeeld zijn er drie acties, die be doeld zijn het publiek bekend te maken met het werk van Amnesty. Een grote collecte om de situatie van politieke ge vangenen te kunnen blijven verbeteren, is er een van. Verder zal er gedurende twee maanden aandacht besteedt worden aan Turkije. En in december zal de ondertekening van de Univer sele Rechten van de Mens, veertig jaar geleden, herdacht worden. Ook in het recente verleden heeft de groep van zich laten horen. Genoeg aanleiding dus om de Leusdense afdeling van AI aan de onzichtbaarheid te ontrekken. De Leusdense groep van 22 per sonen knjgt opdrachten van het Internationale Secretariaat in Lon den en het Nationale Secretanaat in Amsterdam. Opdrachten voor speurwerk naar gevangen, die mogelijk om politieke reden vast zitten en naar mensen waarvan dit zeker is. Beide "soorten problemen moeten worden uitgezocht. Meestal gaat een deel van de groep dan in samenwerking met een of meer buitenlandse groe pen brieven schrijven aan de ver antwoordelijke autoriteiten. We vragen dan bijvoorbeeld naar de redenen van bestraffing. En als dat na veel moeite een antwoord komt de humanitaire hulp aan bod met voedsel, kleding en medicamen ten. PRINSES Het helpen van die gevangenen kost natuurlijk geld. Daarom is onze eerste actie dit najaar een collecte, die van 31 oktober tot 5 november voor het eerst in Leus den wordt gehouden. Daaraan doen 140 collectanten mee. De ene helft van het geld gaat naar het Nationale Secretanaat in Am sterdam, dat veel geld nodig heeft voor al het speurwerk. De andere helft is voor het werk om politieke gevangen vrij te krijgen. Als dat lukt, zijn ze volledig op AI aange wezen Een van de succesacties waar de Leusdense groep aan mee heeft gewerkt is de vriilating van een Ethiopische pnnses. Samen met een Zweedse en een Engelse groep hadden wij ons aandeel hienn, vertellen Anita en Ton ..Pnnses Zuriasworq Gebre Igzia- beher is een schoondochter van wijlen keizer Haille Selassi van Ethiopië. Omdat de oude keizer lijke familie in Ethiopië nog steeds veel betekent voor de bevolking, voelde de regenng zich bedreigd Zes jaar geleden werden wij ge vraagd aan haar vrijlating te wer ken. Ze heeft in totaal 13 jaar louter om politieke redenen gevangen gezeten ,,In het begin schreven we maan delijks brieven naar de autoritei ten. waaronder de president in Ethiopië Ondertussen onderhiel den we contacten met allerlei Ne derlandse hulporganisaties en met de Nederlandse ambassade aldaar. Later kwamen we toe aan de humanitaire hulp. Die is zeker in dit geval bijzonder op zijn plaats geweest, omdat prinses Zurias worq aan medegevangenen lei ding gaf en ook als verpleegkun dige in de gevangenis werkte. De vrijlating gebeurde plotseling en zonder opgaaf van reden, een week voor een groot Afrikaans congres. Nadien ontvingen wij een bedankbrief van Ethiopische families. Ook de zes prinsessen die met Ziarasworq vrijkwamen, hebben nog geschreven. Hoewel zij in de hoofdstad Addis Abeba moeten blijven, zouden ze ook met eens weg willen uit Ethiopië. Ze wachten op hun mannen, die nog gevangen zitten." LEUSDEN - Zondag organiseert het jongerencentrum ,,De Til" een herfstpuzzeltocht voor het hele ge zin per fiets. Deelname staat open voor iedereen. Het wordt geen moeilijke tocht. Voor de deelne mende kinderen worden enkele spelletjes ingelast. De start is tus sen 13 en 14 uur vanaf het jonge rencentrum De kosten bedragen f 2,00 per persoon. Aan de tocht en spelletjes worden enkele prij zen verbonden. Zonder enige verplichting bestaat de mogelijkheid tijdens deze' tocht foto's te maken en deze in te leveren voor een fototentoonstel ling. Mededelingen hierover zul len op het deelnameformulier worden vermeld. TIENERDISCO Nadat enkele jaren is gestopt met tienerdisco wegens gennge be langstelling wil ,,De Til" trachten dit weer nieuw leven in te blazen. Vrijdag 28 oktober wil men de eer ste avond houuen. De tijden zijn van half acht tot half tien en de en tree is een gulden. Alle tieners zijn van harte welkom Als het weer aanslaat wil het centrum dit vaker gaan doen in het komende sei zoen. KAARTAVOND Donderdag 27 oktober wordt in ,,De Til" de tweede kaartavond van het seizoen gehouden. Er is zoals altijd weer gelegenheid voor schutjassen en klaverjassen In schrijving tussen 19.30 en 19.50 uur. Start om 20 00 uur Er zijn avondprijzen. Deelname kost 3,50 j LEUSDEN- Bij een zaak in hifi-ap- paratuur en aanverwante artike len in De Hamershof heeft een J vrouw getracht twee scheerap- paraten zonder te betalen mee te I nemen. De vrouw kwam binnen in het gezelschap van twee mannen, die in platenbakken snuffelden. De vrouw stak de scheerapparaten in haar tas en wilde daarmee de win- LEUSDEN- Het college van B&W is I van plan de helft van de kosten van de mtocht van Sinterklaas, tot een konsekwentie, die hem nogal eens parten speelde. Het was dan ook een won derlijke ervaring om op een gegeven moment toch met hem aan tafel te kunnen gaan zitten om een officieel inter view met hem te hebben over alle zaken, die hem in die tijd beroerden. Hij was gezwicht onder de aandrang van ande ren en maakte voor een keer een uitzondering door dit in terview toe te staan. Het werd een lang en geanimeerd ge sprek, dat resulteerde in een dito interview. Ik had op dat moment het gevoel, alsof hij jarenlang alles voor dit ene ge sprek had bewaard. In een stortvloed van woorden kwam het hele gemeentelijke reilen en zeilen van jaren over me heen met daarbij steeds maar weer een toelichting over het hoe en waarom hij zo had ge handeld of zo had beslist. Ik zal dat interview nooit meer ver geten. Voor me zat toen een man, die voor één keer goed wilde maken, wat hij jarenlang had verzuimd: zichzelf rechtvaardigen. In een merk waardige mengeling tussen onzekerheid ten opzichte van de journalist tegenover hem en de zo nu en dan grote open heid over wat hem dreef Want Jan Wagenaar was een bijzonder gedreven man, die zich zelden liet weerhouden. Een man, die zich m de loop wat zijn wethouders-carriere helaas ook steeds meer voor het karretje van anderen liet spannen. Omdat hij graag ie dereen terwille wilde zijn. Niet alleen zijn vrienden, maar ie dereen die op zijn drukbe zochte spreekuur kwam. Men wist het praat met Jan Wage naar en de zaken worden ge regeld. Vaak was dat ook zo. Maar hij wilde teveel en be loofde teveel. Dat werd hem uiteindelijk funest en leverde hem in plaats van vnenden steeds meer vijanden op, om dat hij lang niet alles waar kon maken wat hij beloofde. Ver schillende ..affaires" volgden elkaar in steeds sneller tempo op. Met als hoogtepunt de zaak ,,Van Gooi", waarbij het gehele college van B&W werd mee gesleurd. Ook de wethouder van Ruimtelijke Ordemng. On getwijfeld tot zijn eigen verbij stering. Ik kan me voorstellen dat Jan Wagenaar verbitterd de ge meenteraad heeft verlaten, deels m de steek gelaten door zijn politieke vnenden. Hij heeft nooit ingezien, dat hij me deschuldige is geweest aan wat er had plaats gevonden. In zijn optiek had hij zich ingezet voor de gemeenschap met alle energie, die hij had. Niet meer en met minder. Hij had mis schien fouten gemaakt, oke, maar die wogen niet op tegen het resultaat van zijn werk als wethouder van een groeige- meente. Want Jan Wagenaar dacht zelden in termen van politieke verantwoordelijk heid. Zijn opstelling was die van een manager die vaak voorbij ging aan de politieke werkelijkheid. Het zou m veel opzichten onjuist zijn om Jan Wagenaar te beoordelen op zijn handelen in de laatste jaren van zijn wet houderschap en als gedesillu sioneerd raadslid. Wie objec tief de balans opmaakt zal moeten erkennen, dat deze man de beste jaren van zijn leven heeft ingezet voor de ge meenschap. Onmiskenbaar zijn stempel heeft gedrukt op wat Leusden nu is geworden. Jan Wagenaar is niet meer. Maar als ik door het dorp wan del, komen onwillekeurig de flarden weer boven van het interview dat ik toen met hem had. „Denk er om, dit is off the record", hoor ik hem dan weer opmeuw met regelmaat zeg gen. d'Accord, Jan. denk ik dan. Dat blijft het. Maar spijtig is het wel. Want veel van wat hij toen trachtte te verwoor den, is nu onderdeel gewor den van het Leusden van nu. En eerlijk is eerlijk, het ziet er prima uit. Bert Vos, algemeen hoofdredakteur nieuwe media BDU Krantenkombinatie LEUSDEN - Als onderdeel van haar winterprogramma brengt de stichting Culturele Raad Leusden op vrijdag 4 november in 'De Korf een dans-show van de folkloristische dansgroep 'Phoenix', die om 20.15 uur begint. Het volksdansensemble Phoenix is in 1971 ontstaan uit een gelijknamige verenigigen. Aanvankelijk was het een gezelligheidsgroepje van gelijkge zinden, dat af en toe eens optrad voor bejaarden, op brade rieën, op schoolavonden en dergelijke bijeenkomsten. In de loop der jaren groeide de groep uit tot ongeveer dertig dansers en danseressen, die zich in hun vrije tijd intensief met volks dans en folklore bezighielden. Aanvankelijk werden alle choreo grafieën gemaakt door de eigen dansleiding. Later werd het moge lijk choreografen van naam uit ver schillende landen aan te trekken, onder wie de Roemeen Theodor Vasilescu, de Hongaar Ferenc No- vak en de Israëlische choreograaf Ilan Zaoui De verschillende kos tuums, waann wordt opgetreden zijn deels authentiek, deels zo exact mogelijk volgens aanwijzin gen van de choreografen nage maakt INTERNATIONAAL SUCCES sen het orkest Do-Si-Do uit Nijme gen voor de muzikale intermezzi zorgt PROGRAMMA Het programma bestaat uit vijf de len. Geopend wordt met het Ne derlandse deel op choreografie van Februtine Pietersz en Andre van de Plas Deze choreografie, die gedanst wordt in kostuums af komstig van vissersplaatsen rond het IJsselmeer. laat een stukje zien van leven en werken van dit vis sersvolk. Geopend wordt met een zeemanslied, gevolgd door de Horlepiep, een forse zeemans- dans. Uit Roemenië komen twee delen, beide op choreografie van Theo dor Vasilescu. Het eerste deel brengt uit het zuiden van Roeme nië een Calusari. een spectacu laire stokkendans voor jongens volgens een oud ntueel. Daarna volgt een aantal snelle meisjes- dansen. In het tweede Roe meense deel, aan het slot van het programma wordt uit het westen van Roemenië (uit de Banat) een dans gebracht, waarin de oude gebruiken rond jaarwisseling op een speelse wijze zijn verwerkt Voor het Hongaarse deel teken den de choreografen Ferenc No- vak en Janos Mucsi De eerste twee dansen komen uit Transsyl- vanië, een gebied in Hongarije dan tot 1920 bij Hongarije be hoorde Nog steeds woont er een grote Hongaarse minderheid. Na een aantal jongensdansen volgt de Csardas, waarbij een jongen door een aantal meisjes uitge daagd wordt. Dit Hongaarse deel wordt besloten met een suite met dansen uit verschillende delen van Hongarije, zoals een Verbunk, ee jongensdans met een militair karakter, een Karikazo, een gezon gen meisjesdans en een leven dige csardas, waarmee het pro gramma voor de pauze wordt af gesloten. Na de pauze worden de vele ge zichten van Israël in verschillende dansen op het podium gebracht in en choreografie van Ilan Zaoui Chassisidische, Jemenistische en modem Israëlische dansen vol gen elkaar in snel tempo op in een eigen interpretatie van de Joodse folklore. Kaarten voor dit volksdans-feest zijn in voorverkoop verkrijgbaar bij cultureel centrum 't Claeveren- blad en op het kantoor van de Leusder Krant. Een kaartje kost 10,- per persoon Donateurs en houders van CJP/65 betalen 7,50. 'Phoenix' heeft in de 17 jaar van haar bestaan inmiddels een inter nationale reputatie opgebouwd. Het ensemble heeft op talrijke fes tivals in binnen- en buitenland op getreden. Er werd onder andere deelgenomen aan festivals in Bel gië, Denemarken, Duitsland, En geland, Frankrijk, Hongarije en Italië. Hoogtepunten van deze interna tionale optredens waren de festi vals in het Duitse Minden, waar verschillende malen de zo genaamde 'Wanderbokal' werd gewonnen; het Balkanfestival in Scheveningen. waar het ensemble in 1981 een Prix d'Honneur in de wacht sleepte en het festival in hetzelfde jaar in het Hongaarse Szeged, waar Phoenix met haar Nederlandse programma de cho reografie-prijs won. Het afgelopen seizoen kwam het ensemble in de finale terecht van het grote Nederlands Amateur Dansfestival in Den Haag. Phoenix is net terug van een toemee door Hongarije, die ze in de herfstva kantie maakte. De artistieke leiding van het en semble is in handen van Cann van Heumen en Andre van de Plas, terwijl voor het optreden in Leu- Een van de dansen uit het programma van de volksdansgroep „Phoenix Vrijdag 4 november in de Korf. Vorige week overleed ge heel onverwacht Jan Wage naar Zoiets verbijstert je Ook al had hij inmiddels afscheid genomen van de steeds turbu- lenter geworden gemeentelij ke politiek, wie door Leusden wandelde of reed werd dage lijks gekonfronteerd met de vruchten van zijn werk. Jaren lang was hij de motor achter de enorme uitbreidingen van de gemeente Leusden als wet houder van Ruimtelijke Orde mng en Openbare Werken. Een soepel draaiende motor met vaak een hogere snelheid, dan op de gemeentelijke snel weg vol drempels gebruikelijk was Een man, die, gewend als hij was aan snelle beslissingen op bedrijfsniveau, dit ook toe wilde passen binnen het amb telijke apparaat, dat hem daar door vaak niet bij kon benen. Jan Wagenaar heeft onmis kenbaar zijn stempel gezet op het hedendaagse Leusden. Een man met vaak opmerkelij ke ideeen Een man ook, die anderen wist te stimuleren en zeker respekt wist af te dwin gen door de onverstoorbaar heid waarmee hij steeds maar weer meuwe plannen ont vouwde en door de wijze, waarop hij die plannen in ge meentelijke commissies en ge meenteraad met vuur wist te verdedigen. Tegenstanders van zijn poli tiek gaven dit ook grif toe: Jan Wagenaar was moeilijk te van gen en wist zijn zaken uitste kend te regelen. Als hoofdredakteur van de Leusder Krant heb ik Wage naar jarenlang van dichtbij meegemaakt. De krant volgde de gemeentepolitiek in die on stuimige groeipenode met argusogen en dat was soms niet ten onrechte. Want Jan Wagenaar wilde wel eens te hard van stapel lopen en daar- Jan Wagenaar. door liep de inspraak nog wel eens danig averij op. Ik herin ner me de jarenlange Biezen- kamp-affaire, waarbij midden stand en omwonenden ener zijds en gemeente (lees: Jan Wagenaar) anderzijds lijn recht tegenover elkaar ston den en het uiteindelijke resul taat een compromis was. Een compromis, dat al veel eerder tot stand had kunnen komen, als Wagenaar zich met zo zou hebben vastgebeten in zijn ei gen ideeen over wat een haal bare uitbreiding moest zijn en wat niet. De krant stond mid den tussen deze oplaaiende vuren. Geen gemakkelijke po sitie, omdat Jan Wagenaar konsekwent weigerde om met journalisten om tafel te gaan zitten. Ze verdraaiden zijn woorden toch maar, vond hij. Dat daardoor zijn mening al leen via zijn uitspraken in com missies en gemeenteraad m de openbaarheid kwamen zonder verdere toelichting was een Ton Wildekamp en Anita Theben Theville. HERDENKING „Minder spectaculair, maar met minder belangrijk was de vrijla ting van de Turkse bulgaar Murat Osmanov in dit jaar. Hij werd in 1985 gevangen genomen, nadat hij had geweigerd zijn Turkse naam te veranderen in een Bul gaarse. Zoals misschien bekend, leven in Bulgarije naar schatting twee miljoen mensen van Turkse afkomst. Vele van die Turken wil len hun eigen cultuur trouw blij ven en dus ook hun oorspronke lijke naam in ere houden Samen met een Franse groep hebben we in opdracht van Londen dan ook twee en een half jaar geschreven Tijden lang reageerden de Bul gaarse autoriteiten niet op onze bneven met juridische vragen. Zelfs niet op speciale aandacht trekkende gekleurde brieven. Soms werden we daar moedeloos van. Maar uiteindelijk ontving de Bulgaarse ambassadeur in Neder land ons zeer welwillend. Hij be loofde mets, maar moedigde ver dere gesprekken met de ambas sade toch wel aan. En waar het om ging, Murat Osmanov kwam plot seling vrij.". Behalve een collecte beginnen we dit najaar ook met een Turkije- actie, die een of twee maanden in beslag neemt. We schrijven met onder meer kerkelijke groepen brieven naar de Turkse autoritei ten. De mensenrechten worden daar in ernstige mate overtreden Politieke gevangenen worden ge marteld. Op 10 december herdenken wij de verklaring van de Rechten van de Mens, die door de Verenigde Naties in 1948 werd aangenomen. Op de koopavond van vrijdag 9 december hebben we in de Ha mershof een stand en een fakkel- wacht. We willen zoveel mogelijk mensen uitnodigen hun handteke ning te zetten op petitielijsen, die aan de Verenigde Naties zullen worden aangeboden. Verder heeft de Leusdense groep er nieuw speurwerk bijgekregen Ook bereiden we een doodstraf- fencampagne voor. En. iets heel anders, we geven op uitnodiging les in mensenrechten op de poli tieschool en op Don Bosco kei verlaten. De eigenaar van de wmkel vertrouwde de zaak met en greep de vrouw bij de tas Onder het roepen van "Het spijt me", werd de dievegge door één van de man nen uit de winkel getrokken. De winkelier bleef verbouwereerd achter. De dader ontkwam. Donderdagmiddag werd een Amersfoortse aangehouden, we gens het plegen van winkeldiefstal De vrouw ontvreemdde voorna melijk levensmiddelen uit de Hema m de Hamershof. maximum bedrag van 2.500,-, te betalen Daarmee komt het college tege moet aan een subsidieverzoek van de winkeliersverenigingen De Ha mershof en de Biezenkamp, die de mtocht van de Goedheiligman in Leusden organiseren. Het voorstel wordt donderdag in de gemeente raad behandeld. 23 punten, zal de vergadering onder meer stilstaan bij het schoolpro gramma, excursies, de waterkwa liteit, de lokatiekeuze voor de brandweergarage, het archief en de Buddleia-actie. LEUSDEN- Het Commité Milieu zorg Leusden (CML) vergadert aanstaande woensdag in het ge meentehuis. De vergadering be gint om 20 00 uur. LEUSDEN- Het college van B&W wil een bedrag van 4.800,- uittrek ken, om de gevel van de protes tants-christelijke basisschool De Brink op te knappen. Voor dat geld zal het voegwerk van de gevel, dat op veel plaatsen loslaat, worden hersteld. Het voorstel zal aanstaande don derdag in de gemeenteraad wor den besproken. Vanwege zijn prachtige kleuren werd de Putter vroe ger veel als voliëre- en kooi- vogel gehouden. Voorname lijk hierdoor geniet hij bij de meeste mensen nog enige be kendheid. De Putter is een vinkachtige vogel, te herkennen aan de rode voorkant van de kop en het wit-zwart aan de zijkant daarvan, de kastanjebruine rug en zijkanten en de opval lend gele vleugelvlekken, de gele vlekken en witte punten aan de slagpennen, de witte stuit en de zwarte staart met witte zoom. Hij leeft in bos randen, parken en boom gaarden en voedt zich in hoofdzaak met zaden van sa- mengesteldbloemigen, zoals paardebloemen, kruiskrui- den, distels en klissen. Hij is zeer bedreven in het balance ren op de zaadhoofdjes, die hij met zijn scherpe snavel openbreekt. In het najaar zijn er van de genoemde soorten meestal alleen nog de distels over. Hij wordt dan veel ge zien op de distels en vandaar zijn volksnaam: Distelvink. In ons land komen twee on dersoorten voor; de oorspron kelijke inheemse soort, de 'cardualis', die de bewoner is van de oostelijke en zui delijke provincies en de 'bri- tannica', die we voorname lijk vinden in west en zuid west Nederland en in de dui nen. Het is vooral de Britse Putter die de laatste tijd sterk in opmars is en kan worden gezien als cultuurvolger, die het steeds beter doet in het stedelijk groen. Als er maar tamelijk hoge bomen in voor komen. Bestaat het voedsel van de Putter in hoofdzaak uit za den, in de broedtijd wordt het menu aangevuld met insek- ten, voornamelij bladluizen. De broedtijd valt in mei en juni. Het min of meer kogel vormig nest, dat veel op het nest van de vink lijkt, wordt bij voorkeur hoog in de loof bomen, uit veiligheidsover wegingen ver van de stam, op dunne takken gebouwd. Dat verklaart de keuze van de biotoop: de combinatie van hoogopgaand loofhout en open land. Meestal twee broedsels per jaar, bestaande uit 4 tot 5 witte eieren, die dertien dagen worden be broed. Een enkele maal wordt nog een derde broed sel grootgebracht. G. van L.

Leusder Krant | 1988 | | pagina 5