Wij hechten aan evenwicht" WOL-bestuurders de markt op voor ,Open dag' Beusder krant Dpenbare basisschool De Hobbit bestaat vijftien jaar ALLES VOOR UW WONING. Jazzconcert 3ezers. schrijven^ „Ik erger mij regelmatig aan de bewering dat het kleuteronderwijs bij de invoering van de basisschool is ondergesneeuwd. „We waken ervoor, dat de belangstelling van sommige teamleden de overhand krijgen." We zijn echt in staat alle zaken die we wensten op grond van onze ervaringen, uit te voeren." apiercontainer TOL SLAGERSVI^ Kindertheater Ophalen glas en oud papier INTER-/MEUBEL LIESHOUT BV UW AANKONDIGINGEN IN DE SNELSTE KRANT VAN LEUSDEN? LEUSDER KABELKRANT Brandstichting plaatselijk nieuws DONDERDAG 27 OKTOBER 1988 LEUSDEN - De openbare basisschool de Hobbit bestaat dit najaar vijftien jaar. Daarmee is het de op een na oudste openba re school in Leusden-Centrum. De toenmalige kleuterschool, de Wip Wap groeide in 1973 uit haar jasje. Leusden groeide. Carla Kortebein werd de nieuwe hoofdleidster, Rob de Boer de nieuwe hoofdonderwijzer van de lagere school. Vijftien jaar ater is Rob de Boer direkteur en Carla Kortebein adjuct van dezelfde school, maar in het derde gebouw. De Hobbit is geen openbare basisschool waar men baanbrekend progressief dan wel betrouwbaar en voorspelbaar wil zijn. Carla Kortebein: ,We zoeken voortdurend naar een middenweg; niet te veel euke dingen-niet te weinig". Toch was de Hobbit ook wel eens eerste. Het was de eerste school in Leusden waarin kleuter- en lager onderwijs in één gebouw waren ondergebracht. Ook was de school eerste in het verzoek aan de gemeente twee volledige functies te mogen omzetten in twee deeltijdbanen voor één functie. En de Hobbit was eerste in een televisieguiz van de NCRV en de eerste basisschool in Nederland die afbrandde. Dat laatste gebeurde op de dag dat de wet op het basisonder wijs inging, 1 augustus 1986. Een ander, overigens niet door Carla Kortebein genoemd aspect, lijkt de ruimte voor eigen invulling te zijn. Iedere klas lijkt een zelfstan dig onderdeel m het grote geheel. Een eigen gemeenschapje waann veel dingen op eigen wijze gere geld zijn Bijvoorbeeld door de in deling, door de eigen invulling van de buitenschoolse aktiviteiten en bijvoorbeeld ook door de ver schillende keuze van de feestelijke afsluiting: „Op vrijdagavond zullen de programma's te zien zijn die gemaakt zijn door de ouders van iedere klas afzonderlijk. Overi gens, de programma's worden centraal opgevoerd in de gemeen schappelijke ruimte en in de speel zaal Maar op donderdagmiddag gaan alle leerlingen naar dezelfde voorstelling m de Korf, een voor stelling voor vier tot twaalfjarigen daar. Voor de middenbouw zijn veel ouders bij het begeleiden van lezen aktief en voor alle groepen worden ouders ingeschakeld bij handenarbeid, naast veel hand- en spandiensten. RAPPORTEN Zelfs de kleuters op de Hobbit krijgen een rapport. „Dat past in ons streven de kleuters ook echt overal bij te betrekken. Je ziet zo vaak dat kleuters in naam wel tot de basisschool behoren, maar dat veel zaken voor kleuters niet opgaan. Bijvoorbeeld bij weeksluitingen, of zoals bij onze school gebruikelijk, maandsluitingen. Daar horen de kleuters bij te zijn. Dus geen maandsluiting op vrijdag, al komt dat de leerkrachten het beste uit. De nieuwe school, gebouwd op le funderingen van de afgebrande chool is volgens Carla Kortebein de mooiste school in Leusden", let is in ieder geval de nieuwste chool. Alles is licht, ruim en door e accenten in geel en rood vrolijk onder uitbundig te zijn. Carla Kor- •bein: „We zijn echt in staat ge- eest alle zaken die we wensten p grond van onze ervaringen m et oude gebouw, m te brengen en eelal te verwezenlijken." Dat was rel eens anders. „Toen m 1973 de >enmalige „tweede openbare chool" van Leusden-Centrum tij- elijk gevestigd werd aan de Toren- kkerweg, lagen bij de gemeente e bouwtekeningen voor een per- ianent gebouw al m de kast", her- inerde Carla Kortebein zich. Rob e Boer en Carla Kortebein moch- >n m de noodlokalen, twee voor e kleuters en drie voor de lagere chool, alvast beginnen terwijl de emeente de bouwplannen uit- erkte Eerlijk is eerlijk, Carla och Rob waren „bouwtechnisch" iderlegd en waren meer geinte- sseerd in het inbrengen van on- irwijstechnische suggesties. In ini 1974 trok men in de meuwe :hool, met ongeveer honderdvijf- g leerlingen. Vijftien jaar later zitten op de obbit ongeveer tweemaal zoveel erlingen. In plaats van vijf leer- achten, werken er vijftien team den, waarvan vijf in deeltijdba an. Carla Kortebein bijvoorbeeld telt haar functie voor de klas, met neke van Willigenburg. „We idden allerlei een full-time func- Bineke werkte in de midden- juw. Nu hebben we ieder een live functie. Wij kozen voor week-op, week-af. Een weinig voorkomende vorm van deeltijdar beid, maar ons inziens ideaal. Sa men staan we voor de groep van vierjarigen - De Hobbit heeft een combinatieklas, groep 3 en 4 zitten bij elkaar. De direkteur staat voor groep 6. KLEUTERS Het komt niet zo vaak, volgens sommigen veel te weinig, voor dat onderwijzend personeel van de oude lagere school, besluit om voor kleuters te gaan werken. Bij de Hobbit namen m de afgelopen ja ren drie mensen deze beslissing Zonder dat daar bijzonder over werd gedaan. Carla Kortebein: „Ik erger mij regelmatig wanneer ik hoor beweren dat ons kleuteron derwijs sinds de invoering van de basisschool is ondergesneeuwd. Daar ben je toch zelf bij Ik ben van mening dat er in de kleu terklassen sindsdien met veel ver anderd is. Wel in de andere klas sen, met name in de middenbouw. De leerkrachten van die groepen hebben goed gekeken naar hoe wij met kleuters werken en veel over genomen. Bijvoorbeeld het werken in groepjes, de meer speelse aan pak, het meer gelegenheid geven zelf te ontdekken, de manier van om gaan met elkaar." Waarmee ze direkt die aspecten noemt waaruit volgens haar de identiteit van de school bestaat. In geen één klas staan de stoelen en tafeltjes m de bekende rechte rijen achter elkaar. In alle klassen staan ze anders. In groepjes, in u- vorm m 1-lijn en andere variaties. De Hobbit onderscheidt zich ook bij de ouderparticipatie. OUDERS Carla Kortebein: „In deze school zijn veel ouders aktief We hebben nooit een tekort. De animo is groot Iedere leerkracht bepaalt zelf waar en hoeveel ouders hij of zij wenst in te zetten. En hoe hij ze begeleiden wil. Uiteraard is een goede voorbe reiding voor het welslagen van deze vorm van samenwerking, van groot belang. Ouders helpen bij voorbeeld bij het spelen met ont wikkelingsmaterialen. Bijvoor beeld bij begrippen-diagrammen, of werkjes of auditief gebied als voorbereidende aktiviteit op het leren lezen. Daarvoor is enige rust nodig en individuele aandacht Hiertoe kom je in de klas, waar altijd geroezemoes en afleiding is, veel minder We zijn dan ook erg blij met ons „kleuterdocumenta- tie-centrum". Het kleuterdocu- mentatiecentrum blijkt een spe ciaal ingerichte hoek, centraal bij de kleuterklassen gelegen, te zijn waarin behalve veel boekjes ook allerlei spelletjes staan. In deze hoek kunnen kinderen ongestoord en rustig spelen, individueel of in groepjes onder begeleiding van een ouder „Ouders geven uiter aard geen les, ze helpen bij de uitvoering, onder verantwoor delijkheid van de betreffende leer kracht" haast Carla Kortebein zich te verduidelijken. In de documen- tatiehoek zijn de kinderen niet al leen bezig met kennis te vergaren. Regelmatig knutselen en kleien, construeren of spelen kinderen De kleuters zijn dan immers vnj. Dezelfde gedachte bij het uitdelen van rapporten. Een rapport is een signalering van wat je ziet. Geen beoordeling." Op het kleuterrap port staan aspecten zoals sociale ontwikkelingen, motorische vaar digheid, creatieve vaardigheden en ook bijvoorbeeld „kent de kleu ren of hanteert de schaar goed". „Natuurlijk relateer je hetgeen je opmerkt aan de ervaringen die je hebt. Je ziet ontwikkelingen die passen bij de leeftijd, of nietCarla Kortebein geeft toe dat er wel eens woord te zijn op de Hobbit. Carla Kortebein: „Wanneer ouders op onze school komen informeren hoe het hier toe gaat, proberen we altijd duidelijk te maken dat we aan alle onderwijsaspecten waarde hech ten. Aan de creatieve kant even veel als aan typische schóól-werk plan zaken. Aan regels en handha ving daarvan, evenveel als aan ge zellig omgaan met elkaar." Ook binnen dit team is het een voortdu rende zoeken naar evenwicht. „We waken er voor dat de belangstel ling van sommige teamleden de overhand kan knjgen. Bijvoor beeld de interesse voor computers in het onderwijs en de organisatie. Beiden gaan m eikaars belangstel ling binnen de school, met elkaar mee. Evenwicht ook in de onderwijs vernieuwingen. „De ontwikkeling die ik de afgelopen vijftien jaar bin nen onze school heb gezien speel de zich vooral in de midden- en ouders zijn geweest die hebben geageerd tegen het kleuterrap port, maar zij hecht aan de duide lijkheid Bovendien kunnen bepaalde op merkingen leiden tot het doorver wijzen mogelijk in een later sta dium, naar bijvoorbeeld een schoolarts. Op het rapport staan geen cijfers. Trouwens op geen en kel rapport dat in de Hobbit wordt uitgedeeld. Alleen de leerlmgen m groep acht, de schoolverlaters, krijgen af en toe een cijfer „ter voorbereiding op het voortgezet onderwijs." EVENWICHT Evenwicht blijkt het sleutel- of andere technische zaken, We hebben een zeer sportief team en organiseren regelmatig sportieve aktiviteiten. Maar ook hier weer geen eenzijdigheid. We zijn ook bezig met bloem schikken, les in bandenplakken of stekkers aanzetten. „De direkteur en de adjunct vullen elkaar wat dat betreft ook goed aan, volgens ad- junct-direkteur Carla Kortebein." Rob de Boer. „de schooldirekteur" is graag bezig met de uitwerking van het school-werkplan. We be steden daarbij vooral aandacht aan de doorgaande lijn. Ik ben meer degene voor feesten en partijen." Dus voordat het allemaal te seneus dreigt te worden trekt Carla Korte bein aan de bel. en andersom zorgt Rob de Boer voor de juiste waarde bovenbouwklassen af Het onder wijs m homogene groepen is meer gedifferentieerd geworden. Men werkt meer in groepjes. De gehan teerde methodes zijn vaker zelfcor rigerend, zonder dat daarbij het klassikaal bezig zijn is afgeschaft Evenwicht dus, zonder dat dat tot het alles terugbrengen op een ge middelde mag leiden. „Bij het uit zoeken van nieuwe materialen let ten we altijd op de mogelijkheden. In een programma dienen altijd mogelijkheden zowel naar bene den als naar boven te zitten". Hier door zijn ze te gebruiken door leerlingen met een langzaam leer tempo, zowel als door leerlmgen met een hoger tempo. Carla Kortebein hecht aan de band welke leerlmgen onderling en met hun leerkracht hebben. Het meest waardeert ze de open spon tane instelling van kinderen. De kinderen van de Hobbit spreken hun leerkracht overigens aan met de voornaam, voorafgegaan door meester of juf. Alhoewel: „De ze vende jaars vinden dat ze mij zon der meer Carla mogen noemen Ik hoor tenslotte bij de kleintjes." Het zelfde belang aan de onderlinge band verklaart de hekel die ze heeft aan kmderen die elkaar uitla chen. „Je maakt het wel mee wan neer een kmd iets niet goed doet, dat andere kmderen beginnen te lachen. Ik vind het heel belangrijk daar onmiddellijk wat van te zeg gen. Als je dit laat gaan, is de sfeer binnen de kortste keren zoek. Ik ben daar heel alert op." Vandaar ook de vele schoolkampen die deze school organiseert. In tegen stelling tot veel andere basisscho len gaan met alleen de achtste jaars een aantal dagen weg. „We voeren het langzaam op. Het ene jaar een dagje kamperen, het volgende twee, daarna drie, enzovoorts." Op nieuw „omdat het belangrijk is aan de band te blijven werken en om dat we m alles een doorgaande lijn nastreven." De onderlinge band wordt versterkt doordat de school een typische buurtschool is. De band met de leerkrachten wordt onder andere versterkt, doordat het team regelmatig zelf toneel stukken en films maakt en uitvoert. ÈUSDEN-ZUID - Maandag 1 no- iwmber staat er weer een papier- nntainer bij de openbare basis- :hool 't Palet in Leusden-Zuid. Van 00 uur tot 14.00 uur kan iedereen jn oud-papier enn deponeren. De algende datum waarop de contai- ïr er weer staat is 28 novemnber. (advertentie) TAPIJT MEUBELEN GORDIJNEN MATRASSEN DEKBEDDEN ENZ. WOL-manifestatie „Denk eerder aan later" wil de WOL de aandacht vestigen op de zorg, de hulpverle ning en het wonen van ouderen. Om de mogelijkheden duidelijk te maken staat deze tweede dag in het teken van „Kom over de drem pel". Een groot aantal organisaties en instellingen houd die dag „open huis". De WOL wil dat velen, zowel ouderen als jongeren die dag „over de drempel" komen, om eens van binnen te zien wat men te bieden heeft. De volgende instellingen houden m november „open huis": Seniorenwoiungen Geertrudishof, Verpleeghuis Lisidunahof, Kruis vereniging Leusden-Achterveld, de WOLboom, Verzorgingstehuis 't Hamersveld, aanleunwoningen bij 't Hamersveld, Serviceapparte menten Groenhouten. In Achter veld kan men achter de deur kijken van Verzorgingstehuis Sint Joseph en van de aanleunwoningen Sine Cura en Wagenberg. De tijden waarop deze instellingen open zijn worden vermeld in de speciale WOL-marufestatiekrant die huis- aan-huis wordt bezorgd. Ook de mogelijkheid om met een speciale bus naar deze instellingen te rijden worden tijdig bekend gemaakt. LEUSDEN- Het Kindertheater 'De Appelmarkt' aan de Groenmarkt 8 in Amersfoort, presenteert zater dag de voorstelling 'Het verhaal van Karei-Kees' van Peter Pan pro- dukties. De voorstelling is geba seerd op een boek van Barbo Lindgren en Cecillia Torudd. De voorstelling begint om 14.30 uur. De entree bedraagt 4,50. Te lefonisch reserveren is mogelijk, op werkdagen van 13.00 uur tot 15.00 uur, onder nummer 033- 19505 Het ophalen van afvalglas en oud papier door de gemeente- reiruging gebeurt maandag 31 okt. in de volgende wijken: Rossenberg, Prmcenhof, Ha mersveld, Rozeboom, Roze- daal, de Wetenng en Alands- beek, plus in Achterveld en Stoutenburg. Grof vuil en ander niet-huis- vuil kunnen worden gestort m containers op de gemeente- werf aan de Hamerveldseweg 105. Voor meer informatie bel len met de dienst gemeente werken, telefoon 941594. Hamersveldseweg 22. Leusden Tel. 033-941331 Tussen de middag open 'Voor de deur parkeren Een collectie op 1700 m2 Spelotheek voor de kinderen 's Maandags gesloten LEUSDEN - „Ik kan niet breien." Dat was de reactie van een bezoeker van de Biezenkamp-markt toen zij een vluchtige blik had geslagen op de schriftelijke uitnodiging van de WOL om een kijkje te nemen in de WOLboom. Een gesprekje met het WOL-bestuurslid, dat deze uitnodiging overhandigde, maakte snel duidelijk, dat het geen reclamefolder was van een wolver koper. Een aantal bestuursleden van de WOL, de vereniging die zich bezig houdt met het welzijn van de Leus- dense ouderen, wist dinsdagmor gen heel wat markt-bezoekers te bereiken met een uitnodiging om eens te komen kijken in de WOL boom. De markt-aktie was bedoeld om bezoekers te laten kijken in de WOLboom en is een aanloop voor de uitgebreide „Open huis-dag" op donderdag 17 november a.s. Op de tweede dag van de driedaagse LEUSDEN- In het kader van de tra ditionele jazzconcerten m De Hak- horst, maakt zondag het kwartet van jazzaccordeonist Gert Wante naar zijn opwachtmg m de bar-bi- stro aan de Waarden. Het regionale (advertentie) Het WOL-bestuurslid H. Kleinveld deelt folders uit op de Biezenkamp-markt. Bel 03420-94292 en vraag naar Boudewina de Boer Uw bericht vanmorgen opgegeven, vanmiddag al te zien op de de beeldbuis krant van Leusden! kwartet bestaat verder uit de muzi kanten Guido Eyman (gitaar). Joop de Man (bas) en Albert Smink (drums), die inmiddels een zekere reputatie genieten Als gastsolist treedt Wout Wantenaar op. Hij be speelt de altsaxofoon. Het concert, dat door de Jazz-so- ciéteit Leusden wordt georgani seerd, begmt zondag om 14.30 uur. De entree bedraagt vijf gulden. Do nateurs betalen niets. De betrokkenheid met de ouders blijkt uit de opkomst op ouder avonden, maar veel meer nog uit het aantal deelnemers bij de jaar lijkse fietsralley. Daaraan deden de laatste keer ruim driehonderd mensen mee. Het aantal betrokken ouders en familieleden dat aan staande vnjdag naar het feest op deze school zal komen, durft Carla Kortebein nauwelijks te zeggen. Zeker meer dan driehonderd. Op de vraag of de school het team, nog wensen, plannen of ver anderen te vermelden heeft ver zucht Carla Kortebein uit het diepst van haar tenen. „Ach nee, v/e zijn zo bevoorrecht in deze school. Al les is zo meuw en zo mooi. We zijn echt hartstikke tevreden." Met ge paste trots laat ze de school zien, met de teamkamer. Daar was in het eerste gebouw een patio. „Een tochtgat waarin alleen een konijn het met moeite uithield," de cen trale keuken. „Vroeger was er zo wel voor het hoofd van de kleuter school als voor het hoofd van de lagere school een eigen kamertje met keukengelegenheidWij heb ben ze samengevoegd, waardoor een centraal keukengedeelte ont stond. door iedereen gemakkelijk bereikbaar," de grote hal en na tuurlijk de kleuterdocumentatie- hoek. De Hobbit viert deze week haar vijftienjarig bestaan. De Hob bit heeft een eigen logo. Is het de beeltenis van Bilbo in zijn jonge jaren, of van Frodo? Om maar twee van de meest bekende hobbils uit de boeken van Tolkien te noemen. Het zal de leerlmgen een zorg zijn. Het is hun Hobbit. Vandaag hebben ze allemaal na een gezamenlijke boerenkoolmaaltijd en een uitste kende voorstelling in de Korf een sjaal gekregen, voorzien van de beeltems van hun eigen Hobbit. Vanaf vandaag zullen er veel hob- bits door Leusden lopen. In de weergave van het mij afgenomen interview trof de volgende passage mij onaan genaam: Begrijp me goed, ik geef graag les. Ik beleef zelfs heel veel aan het lesgeven aan vol wassenen. Voor mij staat het lesgeven aan volwassenen op een lijn met tennissen, ponyrij den of voetballen. Ik heb gezegd: „Begrijp me goed, ik geef graag les. Ik beleef vooral veel plezier aan het lesgeven aan volwassenen. Musiceren staat voor kinderen veelal op een hjn met tennissen, ponyrijden of voetballen. Volwassenen zijn meer serieus en emotio neel met muziek bezig. Loes van den Akker. Leusden. LEUSDEN- Dinsdagavond werden bij basischool Kinderland twee jeugdige Leusdenaren aangehou den, die verdacht worden van brandstichting. In het weekeinde werd door middel van aanmaak blokjes geprobeerd de deur van de school in de brand te steken. Dinsdagavond werden de twee op heterdaad betrapt, toen ze bij de zelfde school bielzen aanstaken. De jongens, een 14- en 15-jange mwoner van Leusden, hebben be kend Carla Kortebem met de leerlingen van De Hobbit. De school viert deze week haar vijftienjarig bestaan

Leusder Krant | 1988 | | pagina 5