„We hadden net zo goed thuis kunnen blijven" vandaag in Gemeente stimuleert dachtenmelding over linder vliegverkeer Leusdense auto's in orde bij verkeerscontrole 0e leusder krant® SERVA V0LV0 Begroting bibliotheken Verkeerslichten werken ook 's nachts Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden 'egenstanders geluidswal teleurgesteld over standpunt wethouder Avondvluchten Subsidie voor Speel-o-theek KONIJNTJE IN DE WETERING DUU SB HOOFDREDAKTEUR Jur van Ginkel KANTOOR LEUSDEN Asschatterweg 19 Postbus 11 3830 AA Leusden- Centrum Telefoon 033-941495 Uitgave BDU BV krant DINSDAG 1 NOVEMBER 1988 - 20e JAARGANG NO. 52 EUSDEN - „We willen die sme- ge betonblokken van Schoonho- en niet." De bewoners van de eopwoningen aan de Maten en Kollenkamp in 't Ruige Veld aren duidelijk in hun mening rer de aanleg van een geluids- al vlakbij hun huizen. Wethou- er Joost de Jongh (WD) van penbare Werken, Ruimtelijke rdening en Economische Zaken akte echter niet onder de in ruk van de argumenten van de oep .Ruigvelders' die maan- igavond op de hoorzitting over onderwerp waren. „We zullen geluidsvoorziening aanleg- en, omdat de wet Geluidshinder it eist," zei hij. Vlak vóór en dens zijn laatste woorden lie- en sommige bewoners kwaad eg. „Wat voor zin heeft het voor is gehad om hier te komen. We urnen hier toch niets bereiken, e hadden net zo goed thuis kun- en blijven," was hun teleurge- elde reactie op het verloop van bijeenkomst. De wethouder was er geen mo- ent m geslaagd de tegenstanders n de wal te overtuigen van zijn ijk Ook zijn ambtenaren, die chnische uitleg moesten geven er de noodzaak van de wal, kon- hem niet helpen. Eén van hen rd zelfs vanaf de publieke tnbu- door het raadslid Joop Kool usden '85) ervan beschuldigd zich te verrijken met de bouw van de geluidswal. Kool beweerde dat de betrokken ambtenaar geld zou krijgen voor de betonblokken, die in de wal verwerkt worden. Geen van de aanwezigen ging verder op deze beschuldiging in, maar het was tekenend voor de sfeer waarin de bijeenkomst verliep. Het begon allemaal vrij kalm en rustig. Aan de hand van tekeningen legde een van de ambtenaren uit hoe het ontwerp van de wal tot stand was gekomen en waarom hij er moet komen. Ook kwam het akoestisch onderzoek van het inge nieursbureau DHV aan de orde. Dit onderzoek moest gedaan worden, omdat de verwachting is dat het aantal voertuigen ter hoogte van de plek waar de wal komt, in 1994 de normen van de wet Geluidshinder zal overschrijden. Dat wordt ver oorzaakt, omdat de Randweg, waar de wal gepland is, in 1990 op de nabijgelegen A28 aangesloten zal worden De wet eist in dat geval dat er voorzieningen getroffen wor den. Volgens wethouder De Jongh is het enige dat de gemeente doet, het uitvoeren van deze wet Tot zover konden de bewoners hem volgen. Hun bezwaar gold niet zozeer de wal zelf, maar de plaats en de vorm ervan. De vlam sloeg in de pan, toen de wethouder die vorm onder meer verdedigde met de stelling dat het de wijk af schermde van de sloot die er ach ter ligt. „Op die manier is het ook veilig voor de kinderen, die nu met meer zo gauw m het water kunnen vallen." Dat gebeurde wel met zijn argumentatie. Met geroep en hoon gelach werd hem door de aanwezi gen duidelijk gemaakt dat van zijn bewermg niet veel klopte. „En wat gebeurt er dan als de kinderen boven op de wal (die 2,5 meter hoog wordt) klimmen en er aan de andere kant van afrollen. We weten allemaal dat kinderen nu eenmaal gauw overal op- en inklimmen," zei een van hen. INLICHTEN De Jongh gooide het daarom maar over een andere boeg „Dat er op de bewuste plek een wal komt, heeft uitgebreid in de kran ten gestaan. U had dus kunnen we ten wat u te wachten stond, toen u uw huis kocht." Wederom heftige protesten uit de zaal. „Hoe konden wij het weten," zei een van bewo ners. „Twee jaar geleden kochten wij ons huis en het besluit om de wal te bouwen is in 1984 al geno men." De wethouder speelde die kaart door naar de makelaar die betrokken was bij de verkoop van de huizen (Reimus en Snel). „Die had u moeten inlichten over de voorzienmgen die m uw wijk aan gelegd zullen worden." Die had volgens een van de aanwezigen echter niet de beschikking gehad over de juiste tekeningen „Dat lijkt me sterk," was het antwoord van De Jongh. De discussie ontaardde in een geharrewar over technische gege vens en getallen. Het ging daarbij vooral over de vraag of de ge meente zijn eigen bestemmings plan niet goed uitvoerde, omdat de afstand van de wal tot de huizen veranderd was van 21 meter naar 14,5 meter. Ook het aantal voertui gen dat m 1994 over de Randweg naar de A28 zal njden, was onder werp van discussie. Wordt het bij na 16.000 voertuigen per etmaal, zoals oorspronkelijk berekend was of zal het uiteindelijk gaan om 11.000 auto's per 24 uur. Dit laatste getal werd genoemd, omdat er m de huidige plannen geen sprake meer is van een doortrekking van de weg naar Amersfoort, iets waar de berekeningen eerst wel van uit gingen. „Op de aansluiting op Amersfoort hoeven we de eerste vijftien jaar met meer te rekenen," zei een van de ambtenaren, „omdat we daar dan midden in een woon wijk zouden belanden." Het bleef een bijeenkomst waar de standpunten lijnrecht tegenover elkaar bleven staan. De wethouder bleek niet te vermurwen tot een ander inzicht. Zelfs niet toen een van de bewoners hem voorhield dat hij toch nauwelijks om zoveel tegenstanders van de wal (er wa- ren er ruim dertig tijdens de hoor zitting) heen kon. „Wij willen op dit moment dat u iets doet," was zijn emotionele oproep aan de wethou der. „Wij zijn vanavond de mond gesnoerd, maar wij willen die wal gewoon met. We zullen daarom al les doen om de aanleg te verhinde ren." Hij kondigde aan de ge meenteraad te zullen vragen om het bestemmingsplan zo te veran deren, dat de wal met meer nodig is. „We zullen u stappen rustig af wachten," waren de laatste woor den van de wethouder. De Harmonie uit Doorn winnaar concertwedstrijd in Achterveld Pag. 3 Kantelingsoperatie op gemeentehuis vandaag begonnen Pag. 5 SOHA werd in tien jaar voorbeeld voor anderen: „Alcoholverslaving is een te genezen ziekte" Pag. 6 Uitkeringen inbraakschade in Leusden verdubbeld Pag. 7 Stichting Salvage beperkt schade bij brand Pag. 7 Sport: Roda en WJ voeren spektakelstuk op Pag. 8 Odin walst over Roda Pag. 8 Onzeker optreden LHV goed voor twee punten Pag 9 Jaap Vallentgoed verbeter marathonrecord Pag 9 LEUSDEN - Het college van B&W stelt voor het tekort in de exploi tatie van de Leusdense bibliothe ken, ten bedrage van 392.000,-, voor haar rekening te nemen. Het totalp p*T>loitatietekort van de bi bliotheken bedraagt in 1988 naar verwachting 585.710,-. Daar van zal het Rijk de bijdrage voor de personeelskosten betalen. Die bedragen bijna 194.000,-. De uitgaven voor het biblio theekwerk worden voor 1989 ge raamd op 727.110,- Daar staan ge raamde inkomsten tegenover, die naar schatting 141.400,- zullen be dragen. Een beeld van de rumoerig verlopen hoorzittmg over de aanleg van een geluidswal op de Randweg. De bewoners, die tegen de aanleg van de wal zijn, en wethouder Joost de Jongh (WD) waren het op het einde van de bijeenkomst nog steeds niet met elkaar eens. Deze week zijn de nieuwe ver keerslichten op het kruispunt Groene Zoom/Noorderinslag ge plaatst De oude installatie moest vervangen worden, omdat deze bij een ongeluk vernield was. De nieu we lichten, die door de gemeente geplaatst zijn, werken ook 's nachts. Dat was tot nu toe lleen het geval bij provinciale verkeersin- stallaties, zoals die op de Arnhem- seweg. De gemeente hoopt dat het aantal ongelukken op dit punt zal afnemen door de lichten ook 's nachts te laten werken. EUSDEN - De gemeente Leusden gaat, in samenwerking met e vliegbasis Soesterberg, zich inspannen om de hinder van het liegverkeer op en rond de luchtmachtbasis Soesterberg te eperken. Volgens een communiqué van de gemeentelijke oorlichting wil het bestuur zich sterk maken, om ongewenste ntwikkelingen en situaties bij de betreffende autoriteiten aan kaarten, zoals onlangs in een gesprek met staatssecretaris fan Hou welingen van Defensie. In dat gesprek zegde de staats ecretaris onder meer toe Soesterberg niet langer als uitwijk- asis voor elders gestationeerde vliegeenheden te zullen ge- raiken. Verder zei de staatssecretaris toe de samenstelling an een commissie te willen bevorderen, waarin de vertegen woordigers van de gemeenten rond Soesterberg met elkaar en e vliegbasis kunnen overleggen over maatregelen om de eluidhinder zoveel mogelijk te beperken. Omdat delen van Leusden, zoals de wijken Claverenblad, Wilden burg, Bosveld en Munnikhove en het noordelijk deel van Leusden- Zuid in de oostelijke aanvliegroute van de vliegbasis liggen, is er nogal eens overlast van overvliegende vliegtuigen. De plaats van de basis Soesterberg maakt het vooralsnog onmogelijk deze geluidhinder vol ledig uit te bannen. Wel wil de gemeente, zo mogelijk in samen werking met de autoriteiten op de basis, trachten de overlast te be perken. In de visie van de ge meente kan de basis daarin bijdra gen, door de te zorgen voor een 5/1 Alouette 3 hehcopter. Eén van de vliegtuigen, die regelmatig vanaf Soesterberg oefenvluchten houdt en ürhi; voor geluidsoverlast kan zorgen. 'ESTERBERG/LEUSDEN - Op en tod de vliegbasis Soesterberg otdt vanaf dinsdag 1 november 1 en met donderdag 3 november 1 elf uur 's avonds doorgevlogen. 15 straaljagers van het Amen- kaanse 32ste Tactical Fighter Squa dron nemen op die dagen aan avondvliegoeferungen deel. De oefeningen zijn bedoeld om de vliegers te trainen in vliegprocedu res bij duisternis. strikte naleving van de vhegvoor- schriften. De gemeente stimuleert inwo ners, die op wat voor manier dan ook hinder van de luchtmachtbasis ondervinden, deze klachten te mel den. Er zijn verschillende meld punten, waar klagers terecht kun nen Voor geluidhinder kunnen mensen contact opnemen met de sectie geluidhinder van de Lucht machtstaf, postbus 20703, 2500 ES in Den Haag (telefoon 070-492300) Dit meldpunt is dag en nacht be reikbar, zij het buiten kantooruren via het antwoordapparaat. Klachten of vragen over vliegbe wegingen, die afwijken van het normale patroon of die als gevaar lijk worden ervaren, kunnen wor den gemeld bij het bureau Voor lichting van de vliegbasis Soester berg, postbus 160, 3769 ZK in Soes terberg. Telefomsch is die afdeling bereikbaar onder nummer 03404- 34222, toestel 2526. Maar ook de burgerluchtvaart kan overlast bezorgen. Klachten daarover kunnen worden gemeld bij het Provinciale Müieuklachten- telefoon, die dag en nacht bereik baar is onder nummer 030-515500. Klachten over sportvliegtuigen, die gevaarlijk vlieggedrag vertonen, zoals het uithalen van stunts boven woonwijken, kunnen worden ge meld bij de dienst Luchtvaart van de Rijkspolitie, postbus 7577, 1118 ZH te Schiphol, telefoon 020- 5185911. Daarbij is het van belang om bij melding, behalve plaats, da tum en tijdstip, ook het registratie nummer van het betrokken sport- vliegtuig te weten. LEUSDEN - Speel-o-theek Ha mertje Tik kan een jaarlijkse, structurele subsidie tegemoet zien van maximaal 5.000,-, ter dekking van eventuele exploita tietekorten. Slechts de fractie van SGP/GPV stemde in de raads vergadering tegen. Woordvoer der Harm Offereins vond de sub sidiegrondslag niet stroken met de geest van de subsidieverorde ning. „Als de gemeente zou besluiten om financieel bij te dragen m de kosten van huisvesting, zou ik geen bezwaren hebben", lichtte Offe reins zijn standpunt ter zake toe. Wel drongen de andere fracties er bij de wethouder op aan, zich maximaal in te spannen bij het zoe ken naar een oplossing voor de huisvesting van de Speel-o-theek Hamertje Tik zit nu nog in de ruimte van het Vrouwenontmoetingscen trum, m de kelder van het gemeen tehuis, maar zal daar weg moeten LEUSDEN - ..Als ik hel vergelijk met de resultaten in Scherpenzeel. viel het w Leusden erg mee." zet de politiewoordvoerder over de verkeerscontrole, die gisterenavond gehouden werd op de Mulderij ter hoogte van het benzinestation. De Leusdense politie voerde de controle (tussen 19.00 uur wen 22.00 uur) uit w samenwerking melde verkeersgroep Zeist en de dienst van motomjtuigenbelastmg De laatste instantie fotografeerde ongeveer 300 voertuigen Automobilisten die hun belasting met betaald hebben en gisteren het controlepunt passeerde, kunnen een navordering tegemoet zien Verder hield de politie 245 auto's aan. Er werden 29 processen-verbaai opgemaakt Daarvan waren er 8 voor het voeren van foutieve verlichtmg (zoals hel ren onrechte gebruiken van mistlampemn). 3 voor hel onverzekerd njden en 2 voor het rondrijden met een niet APK-gekeurde auto. Andere overtredingen waren: een verlopen rijbewijs, een defecte handrem, het met dragen van de autogordel en een voor een gladde band. Ook werden er 8 opgevoerde bromfietsen van de weg gehaald. Op de fotode politie houdt enkele passerende automobüisten aan bij het benzmestation op de Mulderij (advertenties) AMERSFOORT PEALER Amslerdamseweg 7 lel. 033-630154 Onze saniboetiek laat u veel complete badkamers zien Werkelijk een lust voor het oog. nt i uuujIc vtninuunu.Mi Burns in ut umut [Ezj|van tien Brink 'Cunetaweg 326. Rhenen. 08385-19051. nabij Julunazlekenhuls Bouw- Keukencentrum KLACHTENMELDING: .„Bromvliegen"

Leusder Krant | 1988 | | pagina 1