Gedurfd concert van het Veluws Vocaal Ensemble Kantelingsoperatie' op jemeentehuis begonnen „Wonen wordt komende jaren steeds duurder" EN GOEDE KRANT HOUDT JE WAKKER OP VELE MANIEREN. Tennistarieven in Achterveld gaan omhoog Subsidies voor WOL en PCOB leus—er krant Geslaagde kennismaking met stijlvol koor Voorzitter Woningstichting voorspelt: Tekenfilm in De Blijhof U als abonnee, maak uw buurman, vriend of kennis wakker. Door het aanbrengen van een nieuwe abonnee ontvangt u van ons één van de twee prachtige kado's. Vul de antwoordbon in en maak een keuze Elektrische wekker BDU b.v. afd. Lezersservice Ria Vos winnares schietwedstrijd SIJS -;c vX "4. y j. plaatselijk nieuws LEUSDEN - Op zaterdagavond 29 oktober maakten de Leus- dense bezoekers in de Nederlandse Hervormde Kerk te Leus- den-Zuid kennis met het Veluws Vocaal Ensemble. Onder lei ding van dirigent Paul Mirek presenteerde het gemengde koor van 25 man een ambitieus wereldlijk en geestelijk programma. Blokfluitiste Loes van den Akker, hoboïst Age Hoekstra, cellist Martin Hoekstra, bassist Jan Kamphuis en clavecinist Michiel verzorgden de instrumentale afwisseling en ondersteuning. iheerA. Moens, hoofd van de sector Welzijn. De heer Moens is een van nieuwe chefs die buiten de organisatie afkomstig zijn Een andere nieuwe chef is de heer mr J.F. de Leeuwerk, hoofd van oe sector Ruimte USDEN - Vandaag, 1 novem- r, is het de dag van de kante- op het gemeentehuis. Dan irdt de ambtelijke organisatie grijpend gewijzigd. Deze ver- dering was nodig na de politie- strubbelingen rond het oude llege die leidde tot het vroegtij- ge vertrek van burgemeester wethouder. De veranderin- i, die vanaf vandaag van acht zijn, moet de ambtelijke ganisatie doeltreffender ma il dan tot nu toe. Ook zal de enstverlening aan het publiek rbeterd worden. Het Georgani- erd Overleg tussen ambtena ar) die bij een vakbond aange- (en zijn en het gemeentebe- ;oj is inmiddels akkoord ge- an met de veranderingen in de ganisatie. Dat publiek zal overigens na van daag nog ruet direct iets merken van de wijzigingen in de gemeen telijke organisatie. Er zijn de ko mende weken nog geen verhuizin gen van afdelingen die voor het publiek van belang zijn. Dat zal bin nen afzienbare tijd wel gebeuren. Op dit moment is een herhuisves- tingsplan in de maak, waarover ter zijner tijd uitgebreide informatie zal komen. De .kanteling' van vandaag heeft vooral voor het personeel van de gemeente gevolgen. De afdelingen Gemeentewerken en Secretarie zijn opgeheven. Daarvor m de plaats komen vier meuwe sectoren Financien, Welzijn, Ruimte en Pu blieke Werken. Aan het hoofd daarvan staan de sectorchefs. De namen daarvan zijn op het moment van de .kanteling' op een na be kend Voor de sector Financien is nog geen geschikte kandidaat ge vonden. Voor de afdelingen Wel zijn en Ruimte zijn mensden van buitenaf aangetrokken. Uit Amers foort komt de heer mr J.F de Leeu werk, die bij deze gemeente werk zaam was als hoofd bureau ruimte lijke ordening, opehbare werken en milieu en die in Leusden de sector Ruimte gaat leiden. De heer A. Moens komt uit Almere, waar hij hoofd van de afdelmg sociaal cultu reel werk en volwasseneducatie was Hij wordt m Leusden chef Welzijn. Als hoofd Publieke Werken is de heer L. Boogaard bemoemd. Hij is afkomstig uit de Leusdense ambtelijke organisatie. Buiten de vier sectoren zijn er nog drie zogenaamde staforgani saties: personeel en organisatie, bestuurszaken en interne zaken. Deze afdelmgen moeten de amb telijke organisatie ondersteunen. Het hoofd van personeel en organi satie is de heer M.R.A. Groot, bij interne zaken is A.J.D. Fukkink be noemd en de afdelmg bestuursza ken zal geleid worden door G. Stein. Er is bij de kanteling naar ge streefd gedwongen ontslagen te voorkomen. Dat is gelukt, want ook voor de .probleemgevallen' is bin nen de organisatie een oplossing gevonden. Door Anne Bunt Het koor, dat voor de pauze we reldlijke muziek met Italiaanse teksten zong, begon gedurfd. De bassen, tenoren, alten en sopra nen stonden door elkaar, waardor zo op het oog vier koortjes dne madrigalen (minnelied, volkslied) van Adnan Willaert uit de zes tiende eeuw zongen Bij deze mu ziek over onbegrepen liefde, be zongen liefdesgeluk en over een op een plezierreis uitgenodigde vnend, die zich moet uitsloven, is homofoon Alle stemmen zetten gelijktijdig in. Het bezongen lief desgeluk was er Weer als en koor gegroepeerd bezorgde het Veluws Vocaal En semble de bezoekers nog meer luitergenot bij twee madngalen van Domenico Mazzochi Zeven- tiende-eeuwse madngalen over de zuchten, die op de wind staan te wachten om de bron van de liefde aan te spreken en over kalmpjes aan met mijn in slaap ge suste emoties Het was afgezien van wat onzuiverheid bij de twede madngaal meer gelijk. Clavecinist Michiel Mnck, cellist Martin Hoekstra en bassist Jan Kamphuis hebben daaraan met hun continue baspartij ongetwijfeld bijgedra gen Vervolgens werd Caccmi's be roemde madrigaal 'Aminlli, mijn schone', over een liefdesverkla ring, op drie manieren vertolkt. Eerst door het koor volgens een anonieme zetting uit 1644 Hoewel het ontroerend klonk, leidde met name de achtsten een wat zorg wekkend bestaan. De zetting met vanaties van Jacob van Eyk uit 1646 speelde Loes van den Akker op haar Ganassi-sopraan lang niet slecht. Op enkele door de tekst bepaalde komma's in het thema en een klein loopje in de eerste vanatie na, bleef de solo van be gin tot eind geschoold doorlopen. Michiel Mirck, die een zetting met vanaties van Peter Philips op cla- vecimbel speelde, wekte ook al een solide indruk. Hoewel het cla- vecimbel van koorzanger Gemt Klop beslist mooi klink, was het verder moeilijkte beoordelen wat er uit dat instrument is te halen De grote klank, zoals die van een rui sende bas, wat moet volgen uit zeer gebonden spel, viel nog niet op. MADRIGAALCYCLUS De vierdelige madngaalcyclus van Claudio Monteverdi, een klaaglied van Anadne, die door haar geliefde Theseus werd ach tergelaten in en bar oord, mislukte helaas. De ongelijkheid bij de na elkaar komende stemmen (polyfo nie), onverstaanbare teksten en de veel te lief verdnet hebben Anadne - niet zozeer haar gepij nigde hart, als wel haar woedende tong schoot los -, vereisen nog de nodige bezinkingstijd van het en thousiaste koor. Na de pauze, eerst met in het Duits gezongen geestelijke muziek van Johann Chnstoph, bestond er nau welijks nog een onzeker koor. De 25 zangers waren met het motet 'Fürchte dich nicht, denn ich hab dich erlosst" van Johann Chns toph Bach helemaal terug in de ei gen cultuur. De expressie was warm. direct en overtuigend Geen ingehouden geraffineerd ro- maans, maar romantisch ongekun steld germaans De koorleden let ten verder ook op de dirigent, waardoor de inzetten plotseling gelijk waren. Uitzonderlijk fraai klonk het door Michiel Mirck be speelde kistorgel van Gerrit Klop. TRIOSONATIE Het laatste instrumentale werk van deze avond was de verrukkelijke tnosonate in een van Georg Phi- hpp Telemann Loes van den Ak ker speele op altblokfluit. Age Hoekstra op barokhobo en barok- cellist Martin Hoekstra en claveci nist zorgden voor de continue be geleiding. De altblokfluit en hobo vullen elkaar telkens aan of wisse len elkaar af. Opvallend daarbij was het schitterend contrast tus sen die barokke instrumenten. In de langzame delen, het eerste en het derde deel, zaten de ge animeerd spelende Loes van den Akker en Age Hoekstra op het randje van een te langzaam tempo. In het snelle tweede deel, met een altijd lastige samenge stelde maatsoort, raakten ze ech ter dusdanig in vervoering, dat ze weieens loskwamen van de bege leiding Maar ze vingen die slip pertjes telkens handig op, waar door het hooguit wat onrustig klonk. Met name het weer snelle vierde deel werd dermate punt gaaf gespeeld, dat de bezoekers bijna ovationeel applaudiseerden. Tenslote dwong het Veluws Vo caal Ensemblé groot respect af-' .door het zingen van het vier- en vijfstemmige 'Jesu Meine Freude', BMV 227. Gedurende meer dan 20 minuten moet een koor elf tech nisch zeer verschillende en soms zeer lastige koralen na elkaar ten gehore brengen Hoewel het koor aan het einde dan ook enkele ver moeidheidsverschijnselen ver toonde. werd er onder de bezie lende leiding van dirigent Paul Mirck zeer ontroerende muziek gemaakt Vooral door al deze hoogtepunten na de pauze viel dit gedurfde concert door het Ve luws Vocaal Ensmblé en instru mentalisten bijzonder in de smaak van de circa 80 bezoekers. LEUSDEN - In De Blijhof, aan de E Lisidunalaan 2, wordt zaterdag aan staande de tekenfilm 'Dunderklum- j pen' vertoond. De film is Neder lands ingesproken en is geschikty bevonden voor alle leeftijden. Er worden zaterdag twee voorstellin- gen gegeven, die ongeveer ander hal uur duren. De eerste begint om 10.30 uur en de tweede om 13.30 j uur. Leden betalen op vertoon van het lidmaatschapskaart twee gul- den Niet leden betalen anderhalve gulden meer Meer inlichtingen zijn I verkrijgbaar onder nummer 946695. (van de redactie) LEUSDEN - „Wij komen voor de keuze te staan tussen versobe ring van het woongenot tegen wellicht nog redelijke huren en handhaving van het huidige woongenot tegen zeer hoge hu ren." Dat was de voorspelling die voorzitter J. van der Weijden van de Woningstichting Leusden donderdagavond deed bij de Al gemene Huurdersvergadering van de stichting. Van der Weij den vond dit geen regelrechte ramp, omdat, aldus de voorzitter, „het huisvestingsniveau in Ne derland en ook in Leusden ge middeld genomen nog steeds goed is te noemen." Dat de huren of omhoog moeten of de luxe van het wonen minder wordt is te wijten aan het bezuirugs- beleid van de overheid was de me ning van Van der Weijden. Volgens de huisvestmgsnota van staatsse cretaris Heerema zullen de finan ciële middelen steeds krapper worden. Dat leidt tot het minder bouwen van woningwetwoningen en het verlagen van huursubsidies. Ook zullen de normen voor onder houd, administratie en beheer aan gepast moeten worden. Van der Weijden ging ook m op op het volkshuisvestingsplan van de gemeente Leusden. Het is vol gens hem zaak dat deze zo snel mogelijk afgerond wordt, omdat de belanghebbenden, waaronder de Woningstichting, zich daarover kunnen buigen. Hij bood de ge meente de deskundigheid van de stichtmg aan bij het opstellen van het plan. Het volkshuisvestingsplan is vol gens hem nodig, omdat aan de ene kant steeds meer jonge mensen op vroegere leeftijd zelfstandig willen gaan wonen, maar geen geld heb ben voor koopwoningen. Deze groep is dus aangewezen op het huren van een woning. De voorzitter van de Woning stichting ging ook nog even in op het afwijzen van een subsidieaan vraag door de gemeenteraad. Hij vond dit onbegrijpelijk, omdat de aanvraag volgens hem „volstrekt binnen de regels was gedaan en door de hogere overheid zelfs was aanbevolen." Van der Weijden dacht daarom dat de afwijzing op niet-zakelijke gronden was gedaan en dat er sprake was van van onvol doende kennis van relevante infor matie. De rest van de avond kregen dë aanwezige huurders (ongeveer 170) een uitleg over inbraakpre ventie van de heer G. Lenting, Re gionaal Coordinator Voorkoming Misdrijven van de provincie Utrecht ook werd er iets getoond van een woningproject in Santa Fé m Argentinië om de Leusdense huurders kennis te laten maken met het wonen in een Derde We reldland Volgens de voorzitter om te laten zien „hoe bevoorrecht wij Nederlanders en ook wij Leusde- naren zijn als wij kijken naar het verschil." ACHTERVELD - De tarieven voor tennissers, die gebruik ma ken van de overdekte accommo datie in Achterveld, gaan met in gang van 1 januari 1989 omhoog naar 22,- per uur. Daarnaast stelt het college van B&W voor, het tarief gefaseerd verder op te trekken naar maximaal 24,-. Op dit moment betalen de tennissers 20,- per uur. Met de verhoging worden de ta neven meer in overeenstemming gebracht met de prijzen die in an dere accommodaties, zodis lennis- hal De Inslag, worden berekend. In De Inslag betalen gebruikers ge middeld ruim 25,- per uur. Overigens blijven die tarieven nog achter bij de pnjzen, die ande re gebruikers van de sporthal Achterveld voor de zaal betalen. Leusdense sportverenigingen be talen 27.50 voor een uur (voor de hele zaal) en niet-Leusdense ver enigingen 32,50. Het voorstel wordt dinsdag be handeld ui de raadscommissie voor welzijn en huisvestmg. Ik ben abonnee op de Leusder Krant Naam: Adres- Plaats Geschenk elektronische wekker O radio watch en geel hierbij op als nieuwe abonnee Naam Adres: Postcode Telefoon (De nieuwe abonnee betaalt per iaar) DEZE BON IN OPEN ENVELOPPE OPSTUREN NAAR ANTWOORDNUMMER 21 - 3770 AB BARNEVELD LEUSDEN - Het college van B&W stelt voor de vereniging voor Welzijn Ouderen Leusden voor een bedrag van 8.000,- te subsi diëren. Met dat bedrag kan de vereniging de begroting voor een drie-daagse manifestatie in De Korf, die onder het motto 'Denk eerder aan later' op 16, 17 en 18 november zal worden gehouden, sluitend maken. Als het aan het college van bur gemeester en wethouders ligt, kan de afdeling Leusden van de Pro testants Christelijke Ouderen Bond (PCOB) een startsubsidie van 465,- te verlenen. Daarmee komt het college ten dele tegemoet aan de wensen van de PCOB. die om een subsidie van 750,- hadden gevraagd. De subsidie is bedoeld om het tekort op de begroting van de ouderenbond te dekken, dat in j 1988 op ruim 900,- lijkt uit te ko men Daarnaast stelt het college voor, in het MAP een structurele subsidie voor de PCOB op te nemen. Het voorstel komt dinsdag aan de orde m de raadscommissie voor huisvestmg en welzijn. ACHTERVELD - Tien leden na men deel aan de onderlmge schiet wedstrijd van de damesschietclub. Ria Vos werd eerste met 83 punten. De ovenge uitslagen waren. 2. An neke Oudshoom 82 pnt.; 3. An Vos kuilen 81 pnt4 Iny Kok 79 pnt.; 5. Jeannet Vos 78 pnt.; 6. Nel Tijmen sen 76 pnt.; 6. Tiny Tolboom 76 pnt., 8. Wil van Gelder 72 pnt.; 9. Anne- lies Huurdeman 66 pnt.; 10. Alice Arlar 66 pnt. In deze tijd van het jaar kan het voorkomen dat we in het bos plotseling omringd zijn door enkele tientallen kleine, groene vogels. Ze trekken zich van onze aanwezigheid bijzonder weinig aan en gaan onverdroten voort met het zoeken naar zaden van sparren, berken en elzen. Vooral de elzen genieten de voorkeur en daarom maken we de meeste kans de sijsjes, want dat zijn het, tegen te ko men in houtwallen en sin gels, die hier voornamelijk uit elzen bestaan. Deze Sijsjes zijn dwaalgasten en doortrekkers uit de Scan dinavische landen en Oost- Europa. Onrustig vliegen ze in een korte golfvlucht van de ene boom naar de andere en in enkele minuten zijn ze al tientallen meters verder. Onderwijl roepen ze heel dun en ijl 'pipipipi' om het contact met de groep te on derhouden. Hun hele manier van doen doet sterk aan dat van pimpelmezen en goud haantjes denken. In kleuren is de Sijs een wei nig opvallende vogel. Aan de bovenzijde mosgroen en van onderen geelgroen, met wat zwart op vleugels en staart. Het mannetje heeft tevens een zwarte kop. In het land van herkomst be woont de Sijs voornamelijk naaldbossen, waarin sparren sterk zijn vertegenwoordigd. Ze leven daar voornamelijk van het zaad in de sparreke- gels. In jaren met weinig sparrezaden maken ze ook wel gebruik van allerlei an dere zaden en insekten. In ons land komt de Sijs maar zelden als broedvogel voor, ofschoon er de laatste jaren steeds meer broedgevallen worden gemeld, voorname lijk op de Veluwe. De schat tingen lopen nogal uiteen wat waarschijnlijk als oor zaak heeft dat het nest van de Sijs zeer moeilijk is te vin den. Ze bouwen hun nest bij voorkeur heel hoog in een den, een spar of larix, aan het einde van een tak. Het nest wordt gebouwd van mos en bekleed met haar. Hierin worden eieren gelegd. De Sijs nestelt tweemaal, in april of mei en dan weer in juni of juli. Ofschoon ze in ons land ook de voorkeur geven aan naaldbossen willen ze hun broedbiotoop ook wel ver plaatsen naar parkachtige landschappen en gebieden met houtwallen en singels. G. van L.

Leusder Krant | 1988 | | pagina 5