Jitkeringen inbraakschade in Leusden verdubbeld wartet Gert Wantenaar speelt De Hakhorst plat Veel plezier om rare ouders bij De Hobbit ■eMsaen tenant;" Stichting Salvage beperkt schade bij brand 'Zilveren' Harry Venema gehuldigd door wethouder Nieuw initiatief moet brandschade verminderen Forse opbrengst beurzen Verontrustende cijfers in jaarverslag OVM DINSDAG 1 NOVEMBER 1988 Tijmensen het plan Dekker, een plan dat de hele ziektekostenver zekering op zijn kop zet "Het zijn spannende en interessante tijden voor verzekeraars", aldus de voor zitter. De heer Tijmensen benadrukte nogmaals dat de onderlinge ver zekeringsmaatschappijen goed bij de tijd blijven waar het om nieuwe vormen van verzekerin gen gaat. "Het is trouwens opval lend dat de concurrentie het pu bliek niet altijd goed inlicht over de onderlinge maatschappijen. Zij dreigen met de wettelijke aan sprakelijkheid die onze leden hebben. Onze leden hoeven ech ter beslist met bang te zijn dat ze worden aangesproken voor on verwachte verliezen. Wij hebben alle nsico's erg goed herverze kerd". zo benadrukte Tijmensen De heer Tijmensen vond het ech ter een "kwalijke zaak" dat zelfs coöperatieve banken voor de W.A. status van de onderlinge ver zekeringsmaatschappijen waar schuwen terwijl hetzelfde verhaal ook voor de coöperatieve bank zelf opgaat. GROEI De Leusdense 'Onderlinge' groeit nog steeds erg hard. Vooral waar het gaat om de aansprakelijk heidsverzekering en de motorrij tuigenverzekering gaat het de Leusdense maatschappij voor de wind. Het afgelopen jaar groeiden deze verzekeringsvormen met respektievelijk 25 en 20% De onderlinge verzeken ngsmaat- schappij ziet de toekomst beslist met somber in Toch dreigt er in het verzekeringswereldje binnen kort het één en ander te verande ren. Na 1992 is het voor buiten landse verzekenngsmaat- schappijen makkelijker om in Ne derland te opereren. Ook zal het Nederlandse banken in de toe komst mogelijk zijn eigen verze keringen aan te bieden. Momen teel kunnen Nederlandse banken alleen maar optreden als agent voor verzekeringsmaat schappijen. (van één onzer medewerkers) LEUSDEN/ACHTERVELD Als de stichting 'Salvage' de to tale schade wegens brand met slechts één procent kan terug brengen, zijn de eigen kosten al dubbel en dwars terugver diend. De stichting is opgericht door de vereniging van brand- verzekeraars in Nederland, in nauwe samenwerking met de ondernemersorganisatie schoonmaak- en bedrijfsdiensten en het bureau 'Coördinatie verzekeringsexperts'. Tijdens de alge mene ledenvergadering van de Onderlinge Verzekeringsmaat schappij Leusden WA hield de heer P. Opschoor, algemeen inspecteur van de overkoepelende organisatie van 'onderlinge verzekeringsmaatschappijen', een inleiding over het onder werp 'Salvage'. Salvage is een begnp dat in Ne derland tot voor kort onbekend was Het woord 'salvage' is afkom stig uit Angelsaksische landen. Letterlijk vertaald betekent 'sal vage' schadebeperking of bered dering. Een goede Nederlandse vertaling voor het woord 'salvage' is er met. Het is echter duidelijk waar het om gaat als men het over 'salvage' heeft Snel en doelmatig helpen tijdens en direkt na een brand. In Nederland kent men sinds kort de term 'salvagecoordi- nator'. Verspreid over het hele land vindt men deze coördinato ren, die door politie of brandweer opgeroepen kunnen worden voor het bieden van hulp. De coördina toren zijn dag en nacht te bereiken via de VHD, de verzekeraars-hulp- dienst, dezelfde instantie die men te hulp kan roepen bij autoschade. BEPERKEN climax in de hoogte te kunnen zin gen. Hoge tonen werden te bewust ge troffen, alsof het register van haar werkelijk van ver moest komen. Een dergelijk, door lange noten en langzame climaxen, veeleisend nummer wordt natuurlijk alleen maar fraaier door ermee bezig te blijven en het meer te laten horen Maar dan voorlopig niet aan het begin van een sene. Zeker ook bij de volgende num mers kleurde Jolanda de Wit haar stem op diverse mameren in en durfde daarbij te acteren. Van nogal zwoel solerend naar pittig in het gareel lopend met de snelle instrumentale ntmes Hoewel bij voorbeeld Gert Wantenaar op zijn instrument vergelijkenderwijs minstens zoveel presteert, was zij zich wat meer bewust van haar uit straling Daarom ook werd haar aandeel m de stemming in de zaal groot Niettemin mocht zij zich verheu gen op een vaak schitterende be geleiding van het Kwartet bij num mers als 'Some other time', 'You don't know what love is' en 'What is this thing called love' vaak schit terend. En verder werd de solo van de zangeres regelmatig afge wisseld met instrumentale solo's Daarbij was het telkens leuk om te zien, hoe de instrumentalisten en de zangeres samenwerkten. Dat deden ze met kijken, gebaren en gefluister. Over improvistie ge sproken. AJ met al een knap en onderhou dend jazzconcert, waarbij het Gert Wantenaar Kwartet en Jolanda de Wit bezoekers moeiteloos bewo gen tot luisteren en zachtjes pra ten. Volgende concert van jazz-socië- teiten Leusden Ben de Jong met zijn kwartet in De Hakhorst op zon dag 27 november om 14 30 uur Als een salvage-coördinator bij een brand geroepen wordt, is zijn eerste taak het helpen van de ge dupeerden Verder zal de coördi nator alles in het werk stellen om schade zoveel mogelijk te beper ken Het is opvallend dat in de praktijk onnodig veel schade ont staat, nadat een brand al is ge blust. Door het afvoeren van blus water kan vaak al veel schade voorkomen worden Het is be kend dat PVC dat veel in huizen aanwezig is bij brand chloorgas af geeft. Samen met het bluswater wordt dan zoutzuur gevormd, een zuur dat zeer snel metaal aantast Afvoeren van bluswater en snel reinigen van metalen buizen en voorwerpen kan uitbreiding van schade voorkomen Ook het zorgen voor een af doende afsluiting van een pand kan veel schade voorkomen In de praktijk blijkt dat na een brand vaak nog veel vernield wordt door allerlei lieden die zich toegang verschaffen tot het pand. Ook blijkt het vaak mogelijk om elek tronische apparatuur, zoals com puters. na een brand nog te her stellen. Voorwaarde is dan wel dat men er snel bij is. OORZAAK Een andere opdracht die de sal vage-coördinator heeft, is na te gaan wat de oorzaak van de brand was. Voor verzekeringsmaat schappijen vanzelfsprekend een zeer belangrijke zaak De Nederlandse brandverzeke- raars hebben de Stichting Salvage opgericht onder meer in samen werking met de ondernemersor ganisatie van schoonmaakbedrij ven. Omdat het van het grootste belang is, dat het schoonmaken na een brand deskundig gebeurt, heeft de Stichting Salvage een er kenningsregeling voor schoon- maakbednjven in het leven geroe pen. Momenteel zijn er in Neder land een dertigtal schoonmaakbe drijven die gespecialiseerd zijn in het opruimen van brandschade. De schoonmaakbedrijven krijgen slechts voor één jaar een vergun ning. Elk jaar wordt bekeken of een bednjf de erkenning voor het volgend jaar nog mag houden. Elk jaar keren de brandverzeke- raars voor een bedrag van 700 miljoen uit wegens brandschade. De verzekeraars zeggen al blij te zijn als de nieuwe Stichting Sal vage kans ziet om de totale schade met slechts één procent te beper ken Ondanks alle organisatiekos ten van de stichting zouden de verzekeraars dan al geld verdie nen. LEUSDEN - De kinderkleding- beurs van het gemeentediakonaat van de Dorpskerk, die op woens dag 26 oktober in 't Trefpunt in Leusden-Zuid werd gehouden, heeft ƒ3.818,55 opgebracht. Het grootste gedeelte van de op brengst is bestemd voor hulp aan Soedan en Bangladesh. De kleding, die overbleef, zal aan de Stichting 'Mensen in Nood' en aan Het Lotjes huis ter beschikking worden ge steld. De speelgoedbeurs van peuter speelzaal De Treeklopertjes, die afgelopen woensdag in de peuter speelzaal werd gehouden, heeft een omzet gehaald van ongeveer 1.400,-. van dat bedrag bleef voor de speelzaal circa tweehonderd gulden over, een bedrag dat voor de aanschaf van meuwe spullen zal worden gebruikt. POLITIEK u overzicht van de ledenvergadering van de Onderlinge Verzekeringsmaatschappij Leusden in ,De Roskam' Achterveld. Voorzitter G.W Tijmensen noemde het in zijn openingstoe spraak opvallend dat de politiek zoveel invloed knjgt op alle moge lijke vormen van verzekeringen Als voorbeeld noemde de heer EUSDEN - Op zondagmiddag 30 oktober had de jazz-sociëteit rausden in De Hakhorst het Amersfoortse Gert Wantenaar [wartet uitgenodigd. In plaats van zanger en altsaxofonist Vout Wantenaar vulde zangeres Jolanda de Wit het optreden ran accordeonist Gert Wantenaar, basgitarist Joop de Man, [itarist Guido Eyman en slagwerker Albert Smink aan. De pu- ilieke belangstelling nam tijdens hun knappe en onderhou- lende spel geweldig toe. klonk nog wat saai en plichtmatig Maar dat warm lopen met eerst weinig bezoekers duurde met zo lang Een uitgesproken vrolijke uitvoenng met veel oogcontact tussen de spelers kreeg het tweede nummer. 'Don't get around' van Duke Ellington Er werd stemming gemaakt en er werden gevoelige snaren geraakt Hoewel accordeonist Gert Wante naar in het Kwartet de meest op vallende partij speelde en daarbij werd afgewisseld door gitarist Guido Eyman, kwam vooral slag werker Albert Smink aan bod in het nummer 'The surrey with the fringe on top' van Rogers/Ham- merstein Nadat die op het oog al knappe solo voltooid was, lachte basgitanst Joop de Man compli menterend in zijn nchting an het begin van het jazzconcert as De Hakhorst matig bezet Her nder in de gezellige ruimte zaten «zoekers verspreid. Hooguit 25 «zoekers voor de onverwoest- are Mainstream en Bebop-jazz uit Ie vijftiger en zestiger jaren Tot :ote voldoening van het bestuur an de jazz-sociëteit liep de zaal chter binnen een uur tijd vol. Van naar 40, 50. 60 en 70 en mis- chien wel 80. wat bij een niet al- ;d stilzittende volle bak niet sim ei is te tellen Dus toen veruit de raeste bezoekers nog moesten innen komen, was het vooral aan et Gert Wantenaar Kwartet zon- ier zangeres alvast stemming te raken. iet eerste nummer. 'Antropology' an Charley Parker, liep dan ook rat lekker. Accordeonist Gert Vantenaar liet met meer dan ooguit de helft horen, van wat er an speelse improvistie in zat. Het MEESLEPEND Meeslepend was de rustige maar geraffineerde accordeonsolo in het zeer bekende 'April in Paris' van Vernon Duke. Die begon he lemaal zonder begeleiding. Maar Het kwartet Smink, Eymann, De Man en Wantenaar, dat in iets andere samenstelling, onder een andere naam en met ander repertoire Leusden al eerder onveihg maakte, verzorgde dit weekeinde m De Hakhorst een jazzy- optreden, waarm Mainstream en Bebop de sleutelwoorden waren ook de dialoog met de gitaar maakte dit nummer weer als meuw. Niet alleen bij dit nummer moest de neiging worden onder drukt om hardop mee te gaan zin gen Voor de pauze werd verder 'Ro lando' van Ronald Kirk ten gehore gebracht. In dit vlotte nummer wa ren alle hens aan dek. Onopval lend begeleidde de basgitarist op virtuoze wijze Zijn vingers vlogen doelgericht over zijn instrument. Vervolgens begeleidde het Kwar tet zangeres Jolanda de Wit. Ze be gon met het wederom zeer be kende 'My funny Valentine' In plaats van, zoals Rita Reys, er een zo doordachte intieme act van te maken, waardoor die over het randje van gemaakt klinkt, waagde Jolanda de Wit een niet onverdienstelijke poging in de richting van meer vlees en bloed. Het was een verademing dat totaal anders te horen. Ondanks haar met gennge bereik en niet afla tende zuiverheid, wekte zij echter wel de indruk nog met soepel een (van één onzer medewerkers) £USDEN/ACHTERVELD - De onderlinge verzekeringsmaat- chappij Leusden W.A. heeft dit jaar al twee maal zoveel moe- in uitkeren wegens inbraakschade als het jaar daarvoor. "De jjfers zijn gewoonweg verontrustend te noemen", aldus de dministratrice van de Leusdense verzekeringsmaatschappij, levrouw L.V. Kreikamp. Mevrouw Kreikamp deed haar uit- praak tijdens de jaarlijkse algemene ledenvergadering van de Onderlinge" in hotel "De Roskam" te Achterveld. Naar de lening van de administratrice kan iedereen meehelpen in braakschade te voorkomen. "Kleine voorzorgsmaatregelen orgen er vaak al voor dat een inbreker er van af ziet om in te reken", aldus mevrouw Kreikamp. De onderlinge moet momenteel ruim 45 procent van alle premies die binnenkomen voor de zo genaamde uitgebreide gevaren- verzekering weer uitkeren als ge volg van inbraakschade. Voor de premie die betaald wordt voor de brandverzekering, ligt dat percen tage totaal anders Over het afge lopen jaar hoefde de 'Onderlinge' slechts 1,5 procent van de premie gebruiken om uit te keren als ver goeding wegens geleden brand schade. De onderlinge verzekeringsmaat schappij Leusden WA is rond de eeuwwisseling opgericht als een onderlinge brandverzekerings- maatschappij Tegenwoordig kan men bij de Leusdense maatschap pij terecht voor alle mogelijke vor men van verzekeringen. De Leus dense maatschappij mag zich ver heugen in een groeiende belang stelling. Nog met zo lang geleden was het hele "bedrijf' gevestigd op een zolderkamer. Een paar jaar geleden betrok men een kantoor ruimte in de Coöperatieve vee voederfabriek aan de Hamers- veldseweg Vandaag opent men echter een nieuw kantoor aan de Hamersveldseweg. hoek Rozen- daallaan De officiële opemng vindt echter volgende week vrij dag plaats. De leden van de onderlinge verze keringsmaatschappij zijn sterk be trokken bij het wel en wee van de 'onderlinge'. Op zich geen vreemde zaak, want de leden de len mee in de winst die de 'onder linge' maakt. De leden krijgen elk jaar een in zicht in de bedrijfsvoering van de maatschappij Tijdens de alge mene ledenvergadering wordt de financiële positie van de 'onder linge' besproken. Verder wordt door de voorzitter traditiegetrouw een inzicht gegeven in de ontwik kelingen rond verzekeren in Ne derland. LEUSDEN - Met een zilveren medaille is de rolstoelbasketballer Harry Venema teruggekeerd van de Olympische Spelen voor gehandicapten m Seoul. Door zijn buurtgenoten is hij hartelijk gehuldigd en ook het gemeentebestuur bleef niet achter. Wethouder Evelien Blom bezocht de succesvolle Leusdenaar in diens woning en het haar gelukwensen vergezeld gaan van een boeket bloemen en een das met het gemeentewapen. Voor Harry Venema was Seoul de vierde en laatste keer, dat hij met de nationale ploeg deelnam aan de Paralympics. LEUSDEN - Op vrijdagavond verzorgden ouders van kinderen van de openbare basisschool de Hobbit een feestprogramma. Ouders van iedere klas hadden ieder een deel van het pro gramma voor eigen rekening genomen. Het geen resulteerde in negen optredens in verschillende genres en kwaliteiten. Kin derliedjes, een sprookje, een levende poppenkast, 'kinderen voor kinderen' play-back, een toneelstuk, een jeugdjournaal en een hobbitkoor. Het programma begon om zeven uur 's avonds en eindigde tegen tienen. Veel kinderen konden geen genoeg krijgen van het optreden van him ouders. Trouwens veel ver schil in uitdrukking bij kinderen en volwassenen was niet te zien. De gêne bij de optredende ouders was snel verdwenen. Voor zo'n publiek speelt men voluit. lmgeri zich als artiest voor deze avond had aangemeld, op te ma ken dat de gezinnen, waaruit de Het was druk, vrijdagavond op de openbare basisschool de Hobbit Zowel in het speellokaal als in de gemeenschappelijk hal verdron gen ouders zich om maar geen moment van de optredens te mis sen. Vooraan zaten de kinderen. Wanneer de grote-mensen-humor van de artiesten met helemaal werd begrepen was er mets aan de hand Zij vonden het allang mooi om de moeder van een klas genootje te zien in de kleding van een kleuter. Het door de ouders van groep 7 geproduceerde jeugdjournaal bevatte een paar aardige vondsten, helaas niet alle maal even duidelijk voor de leer lingen Zo bleek de journaal re- daktie uit de mededeling dat slechts één vader op de tien leer- leerlingen voortkomen wel erg groot moeten zijn Bij de levende poppenkast hoorde het publiek een met zoveel overgave ge slaakte gil, dat een kleuter zich echt een hoedje schrok En bij het zingen van liedjes van lang speelplaten 'Kinderen voor kinde ren' bleken veel kinderen de tekst haast nog beter te kunnen play backen dan de dolle meiden, die op andere dagen doorgaan voor verstandige moeders. Maar wei nig ouders hadden het kunnen maken niet te komen. Bij elkaar leek het in de Hobbit op vrijdag avond op een gezellig familie feest. waarbij een paar vreemd ge klede gasten aanwezig waren Een scène uit de .levende' poppenkast. Ouders van de leerlingen van De Hobbit verzorgden deze act bij de kstrumvienng van de school.

Leusder Krant | 1988 | | pagina 7