Hubertusjacht kleurrijk feest Fraai herfstweer maakte van ze luier komt hardrijder hoge boete te staan Geëngageerd werk van Coby Wieringa leusder krant Foxhounds hebben meer belangstelling voor haas dan voor kunstvos Herberg werd Hotel Den Treek Elzen plaatselijk nieuws oEUSDEN - Het Treeker herfstbos, royaal gepenseeld met rood, jeel, bruin en goud had zich deze zonnige zaterdagmiddag jeen betere decorontwerper kunnen wensen voor het scenario yan de Sint Hubertusjacht. Honderden, sommigen spraken zelfs ?an meer dan duizend belangstellenden, hebben genoten van een uitzonderlijk festijn. De opening van het jachtseizoen van le "Koninklijke" - er zijn nog een paar andere verenigingen in den lande die in navolging van Leusden op deelde dag Sint Bubertusjachten organiseren - is weer traditiegetrouw van itart gegaan in het landgoed "Den Treek". Deze keer is het tneer dan ooit ook al door de uitzonderlijk gunstige weersom standigheden een nationale happening geworden van de eerste irde. organisatie en het verloop van het jachttafereel, zoals dat zich elk na jaar voltrekt in de bossen van het landgoed Den Treek. Op 29 apnl 1919 werd besloten tot oprichting van een Nederlandse jachtver- eniging Oorspronkelijk had de jacht tot doel om wild te volgen en te vangen, danwel schadelijke of gevaarlijke dieren te doden. In de loop der tijden werd de jacht, waarvoor zowel paarden als hon den werden ingeschakeld, ge bruikt voor sport en ontspanning. De m ons land opgerichte ver eniging werd destijds ook met dat doel opgericht. Aan de wieg stond een groep cavalene-officie- ren in Amersfoort en dat is dan ook de reden, dat het bos- en hei- deterrem van Den Treek sinds jaar en dag als parcours is gebruikt voor de jaarlijkse, traditionele Sint Hubertusjacht. aanvankelijk was de vereniging dus een exclusieve club van be roepsofficieren, maar dat ver- acques van Leeuwen, direkteur an de Nederlandse Hippische Iportbond, had zich deze middag peciaal vrijgemaakt ondanks zijn erplichte aanwezigheid bij het in- emationale springconcours Jum ping Amsterdam, "maar hier moet kecht wel bij zijn", aldus de NHS- lirekteur. "als er iets belangrijks an de orde is met paarden, rul ers en amateurs wil ik er maar al e graag bij zijn", aldus de man, üe later verklaarde zichtbaar te K iebben genoeten van de officiële (art van het jachtseizoen. lij was overigens met de enige, lie zich rond de klok van half wee deze middag op het gazon P oor huize Den Treek amuseerde nj de startceremonie van de jaar- jkse Sint Hubertusjacht. "filet lijkt zinvol een beeld te Schel ly en van de voorbereidingen, de anderde al vrij snel, zeker toen reeds kort na de oprichting door de hechte banden met het vor stenhuis, die overigens nog altijd bestaan, het predikaat "konink lijk" werd verkregen. Amersfoort bleef in figuurlijke zin het vertrekpunt van de koninklijke jagers, Leusden dat wil zeggen het fraaie uitgestrekte gebied van Den Treek, letterlijk gesproken. Dat zou zo blijven tot de dag van vandaag. EIGEN PAARDEN De Sint Hubertusjacht is een zo genaamde slipjacht, waaraan wordt deelgenomen door leden van de Koninklijke Nederlandse Jachtvereniging. Zij nemen met hun eigen paarden deel aan het jachtseizoen, dat traditioneel op de eerste zaterdag van november wordt geopend met het feestelijk evenement in Leusden en voort duurt tot emd april. In die periode worden op elke za terdag slipjachten georganiseerd op verschillende plaatsen in het land. dat wil zeggen in de midden- strook van het land van west tot oost. In het zuiden en noorden worden geen jachten georgani seerd Het seizoen, van november tot en met april dus, telt zo'n dertig zater dagen, waarvan er doorgaans vijf tot zes wegvallen als gevolg van de weersomstandigheden Alle andere weekends wordt door de leden van de jachtvereiugmg ge reden. De jacht is een evenement dat strikt gebonden is aan traditionele rituelen. Van origine is de slip- jacht een Britse vorm van jagen. De boeren in het Verenigd Ko ninkrijk hadden en hebben nog al tijd veel overlast van vossen, die schade plegen aan te richten aan have en goed Ter bestrijding daarvan worden hulptroepen ge vraagd in de vorm van ruitersport verenigingen, die met behulp van speciaal daartoe getrainde hon den jacht maken op de vossen. en oud waren in kleunge kledij vertegenwoordigd in de traditionele jacht. Ook de paarden waren tot in de verzorgd. LEUSDEN - Het is niet hele maal toevallig dat de Konink lijke Nederlandse Jachtver eniging, waarvan prins Bern- hard erevoorzitter is, voor de traditionele opening van haar jaarlijkse jachtseizoen hotel Den Treek als startpunt heeft gekozen. Omstreeks 1806 was het hui dige hotel een herberg tevens pleisterplaats, waar men van paarden wisselde. Later kocht een bankier het perceel en omliggende grond, legde er bossen aan en breidde de vroegere her berg uit door er vleugels aan te bouwen. Door het huwelijk van een dochter van de ban kier met een zoon uit een oud adelijk geslacht kwam huis met bossen in het bezit van deze edellieden. In de aanvang fungeerde het als buiten, maar door talrijke verbouwingen ging het tal rijke verbouwingen ging het dienst doen als permanent woonhuis, dat in de 19e tot begin 20e eeuw een gezin huisvestte en ca. 38 man per soneel, zoals een valet, een binnenmeid, kamermeisjes, keukenpersoneel, een spe ciale kachelverzorger, een olielampenvuller, etc. Tot na de tweede wereldoor log werd dit gehandhaafd, zij het met minder bedienden. Electriciteit en aardgas maakten olielampenvullers en kachelverzorger bijvoor beeld overbodig. Door om standigheden moest de fami lie vertrekken; de bossen werden ondergebracht in een stichting en het huis met de stallen plus direkt omrin gende grond werd verpacht. Engeland telt vandaag de dag nog altijd zo'n vijfhonderd meutes, jachtvererugingen met eigen hon den en Ierland rond de driehon derd. NEP-VOSSEN De Koninklijke Nederlandse Jachtvereniging, die in de loop van dit seizoen dus haar zeventig ste verjaardag gaat vieren, organi seert slipjachten, die volledig zijn gebaseerd op de vossejachten in het Britse koninkrijk, maar bij ge brek aan echte levende vossen, al thans in onze eigen "jachtgebie den", op het Britse voorbeeld zijn afgestemd. De vos is om te beginnen een nep- vos, die bestaai uit een bijeen ge bonden jutezak, die langdurig een plaatsje kreeg in een verblijfplaats van vossen en daarmee de geur heeft gekregen. Met deze samen gebonden geurverwekkende prop wordt kort voor de jacht een geurlijn getrokken, waarmee het spoor wordt uitgezet voor de meute, de honden, die voor de groep van ruiters uit op jacht gaan naar hun denkbeeldige prooi. Het is de bedoeling dat de ruiters en amazones de honden tijdens hun jacht op de prooi van nabij volgen en hun verrichtingen blijven gade slaan zonder het speurwerk van de bonden te hinderen. Santen, zelf letterlijk een Treeke naar, als men dat zo kan noemen. PITTIG Drs. Klaas van Santen leeft voor de paardesport. Niet voor alle disci plines overigens Voor Jumping Amsterdam, op de dag dat dit ge sprek over het jaarlijkse evene ment in Den Treek plaats heeft, komt hij niet uit zijn stoel. Maar de jachtpaarden hebben zijn hart ge stolen en over de organisatie van de Sint Hubertusjacht kan hij uren verhalen. Deze voormalige direk teur van het Instituut voor Sociale Wetenschappen trekt een aantal maanden van het jaar uit voor de organisatie van de Sint Hubertu- jacht, die elke keer weer bij wijze van spreken in de achtertuin van zijn woning wordt gehouden. "Het moet altijd weer een pittige, Fieldmasler Klaas van Santen heft voor de aanvang van de jacht het glas op een goed, sportief en succesvol seizoen. De jacht verloopt nu als volgt. De groep honden vertrekt onder ge leide van de "master", deze mid dag Jacques Bakker uit Hillegom, bijgestaan door twee assistenten en volgt het tevoren getrokken spoor. De ruiters en amazones worden begeleid en geleid door de "fieldmaster", in dit geval de Leusdense organisator Klaas van DINSDAG 8 NOVEMBER 1988 klassieke jacht worden. Ik zet vier zogenaamde runs uit van vier tot zes kilometer elk. Die duren dan hooguit een kwartier. Mijn taak is om als fieldmaster het "veld", de ruiters dus, te leiden. Ze moeten zo dicht mogelijk bij de honden blijven zonder ze te hinderen. Ko men wij als ruiters te dicht bij de meute, dan beginnen de proble men met de master. En daar weet ikzelf alles van, want ik ben zelf jarenlang master geweest" LAWN-MEET De Sint Hubertusjacht van afgelo pen zaterdag werd een grandioos evenement, waarvan zoals gezegd honderden getuigen waren. Het begon met een zogenaamde "lawn meet", een samenkomst op het gazon voor hotel Den Treek, waar ruiters en amazones samen kwamen met de circa vijftig hon den. Jachthonden zijn het, die uit sluitend met hun neus jagen, om dat geur het eruge belangrijke is. Vijfentwintig koppels waren er, want de honden werken twee-aan- twee. Master Bakker en fieldmaster Van Santen konden met vreugde en te vredenheid constateren, dat de opkomst voor deze stralende Sint Hubertusjacht groot was. Zij lieten zich dan ook de "stirrup cup", het glas gedronken in de stijgbeugel - stirrup is immers de letterlijke ver taling van stijgbeugel en traditie laat zich zeker in de paardenwe- reld niet verloochenen - best sma ken. Vrolijk, ook al weer traditioneel hoorngeschal begeleidde het ver trek van honden en paarden op de in feestelijke herfstkledij getooide voortuin van hotel Den Treek. De meute ging. Het werd zoals fieldmaster Van Santen had voorspeld een fantas tisch avontuur voor ruiters, amazo nes, honden en paarden. AVONTUUR Een avontuur, jawel. Ook voor die fazant aan de Heetvelderweg. waar zich deze middag voor de tal loze toeschouwers bij wijze van spreken de eretribune bevond voor alle interessante gebeurte nissen. Waar bijvoorbeeld het haas bewees, dat het tientallen ra zendsnelle jachthonden de baas kon blijven, toen de voor de jacht ingezette foxhounds meer inte resse bleken op te brengen voor een levende prooi dan voor een nep-vos. En waar was de ruiter - of de ama zone - van die ene zielige "Einzel- ganger", dat loslopende paard, dat temidden van de kudde de warme stal probeerde terug te vin den? Klaas van Santen tenslotte, na afloop van een uitstekend en voor alle deelnemers perfekt georgani seerd hippisch festijn, dat met een joyeus diner dansant werd afge sloten: "We hebben toch weer een stuk vakwerk kunnen presen teren. Er is wel eens de twijfel uit gesproken of we hiermee in Leus den moeten doorgaan, vooral om dat er langzamerhand zoveel an dere vormen en mogelijkheden van rekreatie zijn ontstaan. Maar als op een dag als vandaag blijkt dat de belangstelling zo groot is lijkt het bewijs geleverd dat we goed bezig zijn. Zo moet het dus maar blijven". De bast bevat salicylzuur en in de volksgeneeskunst werd extract van de bast gebruikt ter genezing van ontstekin gen. Getrokken op witte wijn was het een middel tegen koorts en een pijnstiller. Het geelachtige rode hout is be stand tegen steeds weer af wisselend nat en droog wor den en werd veel gebruikt voor raderen van watermo lens, sluisdeuren en andere waterwerken. In het voorjaar kunnen enige keversoorten de elzen be hoorlijk kaalvreten. De lar ven van het elzehaantje vre ten de bladeren tot het nerf skelet af en ook de volwassen kevers vreten ronde gaten in het blad. De boom weet zich echter, na zo'n aanval, in de regel snel weer te herstellen. In het najaar verkleuren de bladeren niet, maar vallen in november donkergroen van de boom. G. vanL. BOTSING Wat in onze omgeving knot wilgen worden genoemd, zijn in de meeste gevallen geen wilgen maar elzen. Vroeger werden ze wel kno- ten of knotbomen genoemd, wat eigenlijk een betere be naming is. Dat hier meer ge bruik werd gemaakt van el zen dan van wilgen komt doordat elzen het op onze zandbodem beter doen dan wilgen. Ook de houtwallen bestaan voor het grootste ge deelte uit elzen, afgewisseld met hier en daar een eik of een hazelaar. Deze houtwal len hadden vroeger een tweeledig doel, namelijk af zetting voor het vee en het le veren van geriefhout, het hout dat de boer voor ver schillende doeleinden ge bruikte maar in hoofdzaak als brandhout. Met een on dergroei van bramen en an dere doornachtige struiken vormden die wallen een goede afzetting voor het vee. De meeste van deze wallen zijn, jammer genoeg, om eco nomische redenen ver dwenen en daarmee hun na tuurlijke functie. Ze boden namelijk een prima dekking voor allerlei wild, veel vogel soorten vonden daar voedsel, broedgelegenheid en be schutting. Van de ongeveer dertig soor ten elzen kennen we er hier hoofdzakelijk twee, namelijk de zwarte en de grauwe els, tegenwoordig ook vaak witte els genoemd. Het verschil tussen die twee bestaat voor namelijk uit de kleur van de bast en de bladvorm. Is de bast van de zwarte els don ker van kleur en gebarsten, die van de grauwe els is glad en lichtgrijs. De bladeren verschillen van vorm; de zwarte els heeft hartvormige bladeren, die van de grauwe els zijn eivormig en sterker getand. automobilist die op de Al in de gemeente Barneveld 200 gereden had - bovendien zonder autogordel om - kreeg op strafzitting van 3 november van de officier te horen dat hier bespreking op zijn plaats was. "Een snelheid van 200 km ab-so-luut niét! Het gevaar voor andere weggebruikers en het milieu weegt te zwaar. Over uw eigen veiligheid pra- n we dan nog niet eens" aarom kreeg verdachte, hoewel et zijn eerste kennismaking met istitie betrof, niet eerst een geld- oete zonder meer, maar meteen en voorwaardelijke ontzegging in zijn rijbewijs voor 4 maanden «t een proeftijd van 2 jaar. Daar- ast kreeg hij nog een boete van voor de snelheidsovertre- ng en van 60,- voor het rijden *ider gordel. jg hoog. Maar als de boete vol- tns de tarieven is, zoals u stelt, tn kan ik er weimg op zeggen" as zijn commentaar, et was een ochtend vol snel- ttdsovertredingen. Iemand die de laatste paar jaar al dne ver delingen verzameld had we- tns te hard njden. kreeg - nu hij nieuw 165 op de Al gereden te horen dat hij nu toe was neen onvoorwaardelijke ïntrek- ng van het rijbewijs. Gezien het 1 dat hij als directeur van een lering-bedrijf met zijn rijbewijs kzijn baan kwijt zou zijn, boven- en 100.000 km per jaar reed, wat pakkans vergroot en uit eigen weging een blokje onder zijn spedaal had laten zetten waar- °r hij nu met harder meer kon ien dan 125 km, werd toch nog or de officier voor een waar- huwing gekozen, in de vorm een voorwaardelijke ver- tdeling en een boete van - 550.- Toen verdachte het niettemin waagde om te zeggen dat hij het veel vond, gezien de wijziging van 1 mei, schoot dat de kantonrech ter, Mr. du Pon, in het verkeerde keelgat. "Geen leuterverhaal hier. U bent nu al drie keer gepakt Heeft u ook nog een consistent verhaal?" "Nee". "Dan veroordeel ik u conform de eis tot 650,- en een voorwaarde lijke ontzegging uit de rijbevoegd heid voor 6 maanden met een proeftijd van 2 jaar U lapt de snel heidsbeperkingen aan uw laars en uw betoog ïmteert me" GOEDE VANGST Een hele verzameling mensen had 140 km gereden i.p.v. 70 op de A27 te Eemnes Kort na het bord "70" had nog niemand zijn snel heid aangepast en de politie deed dus duidelijk een goede vangst. Het enige originele verweer kwam van de man die een zieke baby achter in de auto had liggen. "We hadden geen schone luiers meer en het stonk m de auto. We hadden dus haast om zo snel mo gelijk thuis te komen". Boete 420,-. "Dure luiers" merkte de kanton rechter nog op. "Als je geen voorrang verleend hebt, dan heb je snel de schijn te gen je. Ook al maak je de indruk van een rustige chauffeur en ook al heb je veel aandacht besteed aan een goed onderbouwd en lo gisch verweer". Deze woorden sprak Mr du Pon tegen een jon gen die in Amersfoort met zijn auto bij het links-af slaan een brommer omver gereden had. Verdachte probeerde met bere keningen en situatie-schetsen aan te tonen dat de brommer veel te hard gereden moest hebben. "Al zou het waar zijn dat die brom mer zo maar uit de hemel kwam vallen, dan nog pleit dat met de gene vrij, die voorrang moet verle nen". De jongen kreeg 100.-boete Een zelfde geval deed zich voor met een automobilist die in Soest op een voorrangsweg een botsing had veroorzaakt. Ook hier was verdachte heilig overtuigd - en waarschijnlijk met ten onrechte - van zijn eigen voorzichtigheid bij het oversteken. Ook hier het zelfde antwoord: "al was uw zicht beperkt door een geparkeerde auto en al moet de ander - gezien de klap - te hard gereden hebben en dan nog wel in een drukke win- kelbuurt, dan nog ben fout, want stak een voorrangsweg over" "En juist door deze redenering gebeuren nou zo veel ongeluk ken" reageerde verdachte. "Hoe veel mensen njden niet te hard on der het motto: ik kan rijden zoals ik wil, want ik heb voorrang. Die mentaliteit werkt u in de hand met dit soort uitspraken" Niettemin,/ 150,-boete. ACHTERVELD - In De Heelkom, Walter van Amersfoortstraat 36 te Achterveld, exposeert Coby Wieringa uit Oegstgeest wer ken in acryl en gemengde technieken. De tentoonstelling loopt tot 30 november en is geopend op alle werkdagen van 8.30 tot 17.00 uur. Coby Wieringa werkt meestal naar model, naar verloop van tijd vnjer en soms naar het abstracte toe. Zij toont lichaamsvormen, tor sen, portfetten en groepen men sen die monumentaal op het pa pier worden gezet. In grote lijnen, partijen, kleurvlakken. Stevig op gebracht met het plamuurmes en hier en daar geaccentueerd door reliëf. Op de achtergrond brengt Coby Wieringa verdunde gouache- of acrylverf aan, waann ze tekent met een spateltje met onverdunde verf. Oostindische inkt en ecoline met de rietpen. Als het werk droog is tekent ze er met vetkrijt en grafietstift in, waardoor een boeiende gelaagdheid ontstaat. De acrylverf die ze toepast wordt soms dekkend, soms waterdun gebruikt. De papiersoorten staan door haar manier van werken aan spanningen bloot, en daarom laat ze haar werk op zuurvrij karton met zuurvrije lijm opplakken. Het werk van Coby Wieringa is heel bewogen, heel geënga geerd. Het ontstaat soms spontaan tijdens het schilderen, moet soms in diverse werkfasen tot een goed geheel worden gebracht. Een portret bestaat uit grote vlakken in rose en blauw, een lichaam met een uitgestrekte arm is in groenen en blauwen gedaan. Er zijn im pressies te zien van een fotografe, van fototoestellen, camera's. Soms completeren landschappelijke elementen de altijd forse schil deringen naar het menselijk li chaam. Soms zijn de impressies voorzien van flarden tekst. Heel mooi zijn een zittende vrouw, op de rug gezien, en een groep mensen in een spannende interac tie. Aantrekkelijk is dat het werk globaal wordt gehouden. Essen ties van beweging, van lichaams vormen, van gezichten worden getypeerd, details worden met aangegeven dan met een ruim be meten lijnvoenng. De mannelijke katjes geven in januari een purperen tint aan de boom en gaan om streeks maart open met een dof geelbruine kleur. De vrouwelijke katjes zijn rood achtig. Tot in het najaar ont wikkelen zich daaruit hou tige vruchtkegels, de be kende elzeproppen, waarin kleine nootjes. Die nootjes zijn omgeven door een lucht bevattend omhulsel, waar door ze op het water drijven en op die manier verspreid worden. De elzeproppen blij ven nog heel lang aan de tak ken zitten, ook al is het zaad er al uit.

Leusder Krant | 1988 | | pagina 5