Leusden-Zuid liep uit voor Hobbyskoop Naleving Hinderwet wordt nauwgezet gecontroleerd Raadsbesluit geluidswal is niet terug te draaien Mild amusement bij cabaret Vooruit-achteruit Gemeente wijst veehouders op uitrijverbod mest ■eusderkrant Valleiconcert cellist Reulin* en pianist Van Paassen Veel belangstelling voor informatie-avond skiën Inbraak Brandje op 't Ruige Veld Overtreders krijgen kans om leven te beteren Procedure wordt nauwkeurig bekeken Groot deel Leusdense bodem gevoelig voor overbemesting DINSDAG 8 NOVEMBER 1988 plaatselijk nieuws LEUSDEN - Het was druk, bijzonder druk zaterdag 5 november bij de Hobbyscoop in Leusden-Zuid. De jaarlijkse manifestatie waarop Leusdenaren en een enkeling van elders hobbies laten zien, blijft gezellig leuk en leerzaam. De exposanten waren vanaf heel jong tot 'op leeftijd' maar allemaal enthousiast. De hobbyscoop werd dit jaar voor de 15e keer gehouden. Zoals ieder jaar waren er ook dit jaar een aantal nieuwe vondsten, Zoals de mode van dit jaar; re- versspelden maken. Vele dames verdrongen zich bij de stand waar werd geleerd hoe dit met behulp van simpele, te kopen, onderde len kon. Trees Noorlanders de monstreerde een soort combina tie van patchwork, origami en quilttechniek Janneke Groen liet haar mooiste vliegers zien en Hen- me Russchen bijzonder mooie glassieraden. Schilderijtjes en pillendoosjes ver sierd met zaadjes zijn op zichzelf Bezoekers blijven even stilstaan bij een stand op de Hobbyskoop. Vele mensen bezochten de Hobbyskoop, die dit jaar voor de veertiende keer gehouden werd. Op de foto prijst een van de deelnemers zijn waren aan. niet nieuw, maar de uitleg door mevrouw Pruyser erbij waaruit het enthousiasme voor de eigen tuin en het nabijgelegen bos bleek, maakte dat je zowel de gemaakte produkten als je tuin op een an dere manier ging bekijken. El- fried Slangen bereikte hetzelfde effect met zijn 'takkemannetjes'. Benne Holwerda stond er als Lego-kampioen, de >^eren Blok en De Vnes met zelf ontworpen hou ten speelgoed en klokken „die van begin tot eind zelf ontworpen en gemaakt zijn". De bibliotheek van Leusden-Zuid 'de Boekenmo len' verkocht afgedankte boeken en liet boeken zien onder het thema 'Avonturen' in vreemde lan den. Verder waren er versierde kaarsen, origamikaarten, kralen breiwerk, pottenbakdemonstra ties, volksschilderkunst, email werk, aangeklede beren en stof- drukken. Kortom een enorm aan bod, van ongeveer veertig stands. Het publiek bestond, volgens de standhouders die bijvoorbeeld speelgoed, gebreide beesten of sieraden wilden verkopen, vooral uit kijkers en niet uit kopers. Dat gold zeker met voor de afdeling waar zelfgemaakte taarten in het geheel of in stukken verkrijgbaar waren. Ruim voor sluitingstijd wa ren de taartverkopers door de voorraad heen. De vijfentwintig hartige en vijfendertig zoete taar ten waren er ingegaan als koek. „En dan te bedenken dat er taar ten tussen zaten van vijfentwintig bij vijfenveertig centimeter" Het assortiment was groot geweest „van mierzoet, vegetarisch, via no ten en gember naar traditionele appeltaarten met of zonder sui ker". Het geheel werd muzikaal omlijst door verschillende optre dens van het huisorkest onder lei ding van Loes van den Akker. Kortom Leusden-Zuid was even weer de gemeenschap met een eigen centrum waar iedereen die daar woont of graag komt even zijn gezicht moest laten zien ook en nog wat te zien kreeg waar schijnlijk ook. Dat is de grootste kracht van de hobbyscoop. Leus- den-Zuid kan daar duidelijk blij mee zijn. AANPAKKEN (van één onzer medewerkers) LEUSDEN - De gemeente Leusden is het ernst waar het gaat om het milieu. Nog deze maand zal de "milieunota" in de raads commissie voor milieuzaken besproken worden. In deze nota worden allerlei zaken behandeld die de gemeente de komende jaren wil aanpakken. Dat betekent niet dat de gemeente heeft gewacht tot de milieunota door de gemeenteraad is aangeno men. Vooruitlopend op de nota is men al enige tijd bezig met een verscherpt toezicht op de naleving van de hinderwet. Hardnekkige overtreders kunnen er op rekenen dat het de ge meente ernst is waar het gaat om het uitvoeren van de hinder wet. De afgelopen maanden zijn twee ambtenaren vrijgemaakt om zich uitsluitend met milieuzaken bezig te houden. Niet alle bedrijven die in het ver leden een hinderwetvergunning nodig hadden, zijn nu nog ver plicht een hinderwetvergunning aan te vragen. Via een zo genaamde Algemene Maatregel van Bestuur kan de overheid ook algemene bepalingen opstellen waar bepaalde bedrijfsgroepen zich aan moeten houden. De ge meente moet er op toezien dat de bepalingen ook daadwerkelijk na geleefd worden. GEEN KLACHTEN Binnen de gemeente Leusden, hebben de milieuambtenaren in middels vastgesteld, houdt ieder een zich keurig aan de bepalin gen zoals die in de Algemene Maatregelen zijn vastgelegd- De bedrijven die propaan opslaan houden zich keurig aan de regels. Bij vier controles bleek de LPG- tank niet meer aanwezig. Ook een slagerij en een bakkerij die onder Algemene Maatregel van Bestuur vallen bleken zich aan de regels te houden. De twee ambtenaren hebben tot halverwege 1988 geen tijd gehad om alle bedrijven te controleren die over een hinderwetvergun ning beschikken of zouden moe ten beschikken. Daarom werd er alleen actie ondernomen als er over een bedrijf klachten binnen kwamen. Omdat de gemeente raad niet gelukkig was met deze situatie werd er alles aan gedaan om een actiever beleid te voeren. Dit heeft er te geleid dat er in de periode van mei tot en met juli 27 bedrijven een bnef in de bus heb ben gekregen omdat ze niet be schikten over de vereiste hinder wetvergunning. Een paar van deze bedrijven bleken bij nader inzien helemaal geen hinderwet vergunning nodig te hebben. Een deel van de bedrijven vroeg als nog een vergunning aan of startte het overleg met de gemeente over de te volgen procedure Tijdens de commissievergadering voor milieuzaken werd duidelijk dat geen van de raadsleden er veel voor voelt om de negen be drijven die ook na een tweede aanmaning niet gereageerd heb ben, voorlopig met rust te laten. Men heeft er begrip voor dat de nieuwe, kleine afdeling milieu niet alles tegelijk kan aanpakken. De raadsleden zijn echter una niem van mening dat er alles aan gedaan moet worden om de men sen die in gebreke blijven alsnog aan te pakken. Als gevolg van de actie door de milieu-ambtenaren blijkt het aantal aanvragen voor een hinderwet vergunning toe te nemen. Ook het aantal "spontane" verzoeken ver toont een lichte stijging. Indien die huidige lijn zich voortzet zal de beschikbare menskracht op het gemeentehuis extra onder druk komen te staan, zo schrijven B en W. in een nota aan de raad. In ie der geval krijgt men op het ge meentehuis binnenkort de be schikking over software waarmee de uitvoering van de hinderwet geautomatiseerd kan gebeuren De afdeling milieu verwacht dat ze met behulp van de nieuwe soft ware veel doelmatiger kan wer ken. (van de redactie) LEUSDEN - „We zullen de procedure nog eens helemaal doornemen om te zien of er geen fouten zijn gemaakt," zei wethouder Joost De Jongh over de aanleg van een geluidswal bij 't Ruige Veld. „Wat wilt u daarmee bereiken," zie Gert de Weerdt (PvdA) tijdens de vergadering van Openbare Werken en Ruimtelijke ordening donderdagavond. „Hoopt u misschien dat u er een zult vinden." De Weerdt vond gewoon dat de wal, waar bewoners van de KoUenkamp en de Maten maandag in het gemeentehuis tegen protesteerden, gewoon door moet gaan. De raad heeft daar in 1984, conform de wet Geluidshin der, toe besloten. Daar valt volgens De Weerdt niets meer aan te veranderen. Het PvdA-raadslid vond dat De Jongh de fout ingegaan was met het beleggen van een „toelichtings avond" om de bewoners nog eens uit te leggen waarom de wal er moet komen. „Met deze bijeen komst heeft u verkeerde verwach tingen geschapen bij deze men sen," vond de Weerdt. „Eerst schrijft u ze een brief, die aan dui delijkheid niets te wensen over liet en waaruit onomwonden u argu mentatie vóór een geluidsvoorzie ning blijkt. Vervolgens laat u de mensen op het gemeentehuis ko men om ze een en ander nog eens uit te leggen. Vindt u het dan gek dat ze denken dat er nog wat aan te doen is." De wethouder legde uit dat het niet om een hoorzitting ging, zoals sommige mensen gedacht hadden, maar uitsluitend om een toelichting op het besluit. Om dezelfde reden had hij besloten om alvast een deel van de wal bij wijze van .proef aan te leggen, zodat de mensen zouden kunnen zien hoe de wal er uit zou komen te zien. „Soms organiseer je LEUSDEN - Vrijdagavond verzorgde Dik Plantinga, muzikaal begeleid door Albrecht Bijvank, zijn derde cabaretvoorstelling in cultureel centrum 't Claeverblad. Het bleek een doordacht debuut te zijn van een voorstelling die toch nog in de kinder schoenen stond. Terecht merkte Cees Vial, directeur-eigenaar van 't Claeverblad op, dat de derde maal een volle zaal en nog een aantal bij voorbaat uitverkochte voorstellingen moest bete kenen dat Dik Plantinga voorziet in een Leusdense behoefte of moet beschikken over een hoop kennissen. Hoewel het eerste vermoeden niet onwaarschijnlijk mag worden geacht, lijkt het tweede vermoeden bij deze voorstellingen meer gerechtvaar digd. De voorstelling bevatte in de eer ste helft een aantal aardige ver haaltjes en doordacht liedjes. Het nagestreefde niveau was te rui ken, maar werd mijns inziens niet gehaald. De bewegingen van Dik Plantinga beperkten zich groten deels tot zijn slanke handen. De intonatie was vaak vlak. Van de verhaaltjes was onvoldoende franje verwijderd, waardoor de op zich aardige pointe verstopt dan wel voorspelbaar werd. Zonder de verplichting om "van de ene grap in de andere te buitelen" dient cabaret met onverwacht lo gische conclusies te verrassen. Heel af en toe waren die vondsten er ineens. Bij Hero en de weight watchers "overal behalve in de derde wereld". Dik Plantinga is le raar geschiedenis en de beel dende vakken op een middelbare school in Amersfoort. Zonder twij fel iemand die zijn beroep met overtuiging en op moderne wijze weet te brengen. De leraar was af en toe duidelijk aanwezig op het podium. De theorie was achter de praktijk te raden. Ondanks al deze opmerkingen geen slecht debuut. Naarmate de voorstelling vorderde, werden de bewegingen losser en de intona tie gevarieerder met een uitschie ter bij het overigens voorspelbare verhaal van koning Lodewijk. Wanneer Dik Plantinga meer wil dan zeer behoorlijk schoolcabaret of een aardige voorstelling voor familie en kennissen dan zal hij op zoek moeten naar een cabaretbe dreven coach. Een uitstekend mu zikaal begeleider heeft hij al ge vonden. wel eens een avond teveel," beken de De Jongh. Met zijn toezegging om de pro cedure rond de besluitvorming nog eens onder de loep te nemen, wil de hij aan de tegenstanders van de wal nog eens laten zien dat de ge meente zorgvuldig met hun belan gen omging. Die hoeven er echter niet op te rekenen dat dit uitstel ook afstel betekent. „Als alles in orde blijkt, gaan we gewoon door," zei De Jongh. Wel beloofde hij aan zijn partijgenoot Ton Voortman (WD), dat hij de commissie op de hoogte zou houden van de uitslag van het onderzoek naar de procedure. LEUSDEN - Tussen vrijdag en za terdag is er ingebroken in een wo ning aan de Dissel. De bewoners, de familie B., ontdekten de inbraak pas op zondag. Er werd een achter deur geforceerd, waarna de da ders Eurocheques en sieraden meenamen. Er is geen schade aan gericht aan het huis aangericht. (van één onzer medewerkers) LEUSDEN - "Gewoon een vorm van klantenservice aan onze agrariërs", zo noemde wethouder Corri Verduin de brief die aan alle veehouders in de gemeente is gestuurd. In de brief worden de veehouders er nog eens op gewezen dat er strikte regels zijn waar het gaat om het uitstrooien van mest op land bouwgrond. Een zogenaamd uitrijverbod voor dierlijke meststoffen is vooral in het najaar van kracht. Het verbod is tot stand gekomen om overbe mesting van de bodem tegen te gaan. De gemeente Leusden is van mening dat ook de agrariërs zelf er belang bij hebben om het uitrijverbod te handhaven. Omdat door onderzoekingen is vast komen te staan dat het groot ste deel van de Leusdense bodem zeer gevoelig is voor overbemes ting hecht de gemeente grote waarde aan een strikte naleving van het uitrijverbod. De politie zal er dan ook nauwlet tend op toe zien dat iedereen zich aan de regels houdt. Om de veehouders er aan te her inneren dat ook dit najaar een uit rijverbod van kracht is, heeft ie dere betrokkene een kaart in de bus gekregen waarin alle regels nog eens op een njtje zijn gezet. In de praktijk komt het nog al eens voor dat burgers de politie of ge meentelijke instanties bellen, om dat men denkt dat een veehouder bezig is met het illegaal dumpen van mest. Vaak is een dergelijk vermoeden echter onjuist, omdat in een aantal gevallen wel degelijk mest uitgereden mag worden. Het overgrote deel van de agrariërs houdt zich strikt aan de desbetref fende regels. VERBOD In de periode van 1 oktober tot en met 30 november is het verboden om dierlijke mest uit te strooien over grasland. Na 30 november is het verbod opgeheven. Alleen van 1 januari tot en met 15 februari is het niet toegestaan om mest uit te strooien op grasland waarover een laag sneeuw ligt. Voor zogenaamd snijmaïsland bouwland op zandgrond zijn regels wat anders. Op dit sc grond mag men vanaf de oo (rond 1 juli) tot en met 31 oktol geen mest uitrijden. Wordt er de oogst nog iets anders bouwd dan mag er in de maj oktober geen mest uitgerec worden. Onder geen enkele omstanc heid mag er over natuurteneu mest gestrooid worden. De agrariër die met het proble van veel mest zit, heeft met r meer regels te maken. Er is maximum aan de hoeveelhi mest die over land uitgestro mag worden. Ook heeft een agrariër de v plichting om de mest "onder werken" als het gaat om niet-l teeld bouwland. Een agrai heeft één dag de tijd om na uitstrooien van de mest, die m onder de bouwgrond weg te vi ken. Doet een agrariër dat r binnen de gestelde tijd, dan is sprake van een strafbaar feit Burgemeester en wethouders i Leusden vragen de veehoud zich aan de regels te houden in, belang van het "milieu van m gen". BARNEVELD/LEUSDEN - De cellist Jeroen Reuling en de pia nist Marius van Paassen geven op 10 november het tweede concert van dit seizoen in de serie kamermuziekavonden, die jaarlijks door de Stichting Valleiconcerten in Leusden en Bar- neveld wordt georganiseerd. Het optreden vindt plaats in het Veluws Museum 'Nairac', gevestigd in het historische pand 'De Brouwerij' (bij de 'Jan van Schaffelaartoren'), Langstraat 13 te Bameveld.. Jeroen Reuling begon zijn cello studie bij Jean Decroos. Aanslui tend bekwaamde hij zich aan de Staatliche Hochschule für Musik te Detmold bij André Navarra, wiens assistent hij reeds tijdens zijn stu dieperiode werd. In 1981 legde hij met succes het 'Konzertexamen' De cellist Jeroen Reuling is een van de uitvoerenden in het tweede Valleiconcert. af. In Genève rondde hij bij Piei Foumier zijn studie af. In Amsterdam werd Jeroen R< ling de publieksprijs van de nesta Koepelzaal uitgereikt, wel samen met Marius van Pa sen, met wie hij en Olga Matinc het Roebljov Pianotrio vormen, roen Reuling is docent aan I Zwols Conservatorium. Manus van Paassen studeerde i het Sweelinck-Conservatorium Amsterdam bij Hans Dercksen aan de 'Hochschule für Musik u Theater' te Hannover. Daarna studeerde hij bij Daniel Wayi berg en Willem Brons. In IS maakte hij zijn debuut in aan? zigheid van leden van het Koni' lijk Huis in de grote zaal van Concertgebouw te Amsterd; met het Eerste Pianoconcert v Tsjaikofski. Aan zijn eerste langspeelpla 'Het Dier in de twintigste eeuw pianomuziek', werd door het V reld Natuur Fonds een actie v bonden. Marius van Paassen he zich jarenlang bezonnen op de; mantische uitvoeringspraktijk is een hartstochtelijk verdedig van de bijna vergeten muziek v de Russische componist Art Rubinstein. Op het programma staan de! nate in C gr.t. opus 119 van Set! Prokofieff (1891-1953), de Suitef pulaire Espagnole van Manuel i Falla (1876-1946), Fantasiestüc| opus 73 van Robert Schuma 91810-1856) en de Sonate nr. 3 ii gr.t. opus 69 (1808) van Ludwigi Beethoven (1770-1827). Het volgende Valleiconcert vu plaats op donderdag 15 dece ber in de N.H. kerk te Leusdf Zuid. Dan zal het Guamen werken spelen van Wolfga Amadeus Mozart, Camille Sa Saëns en Johannes Brahms. Het concert in 'De Brouwerij'I gint om 20.15 uur. Kaarten wori a 12,50(65+ en CJP/ 10.-) vi 19.30 uur aan de zaal verkot Jongeren tot 18 jaar hebben c toegang. Inlichtingen en plaats spreken 033-940835 of 034 14073. LEUSDEN - In de vergaderzaal van sportzaal Groenhouten vond de eerste informatie-avond over wintersporten plaats. Deze keer stond het skiën in het middelpunt. De commissie SSD (Stimulering Sport Deelname) kon zich verheu gen in een grote opkomst van toe hoorders: de zaal was tot en met de laatste zetel bezet door ski-en- thousastelingen die zich wilden laten informeren. De heer W. van Empelen leidde de informatie-avond. Hij verraste de toehoorders in zijn inleiding met een video die de verschil lende ski-takken belichtte: alpine skiën, sno w-board-skiën, Tele- markskiën, toertoch, langlauf en balletskiën. Na deze spectaculaire en ïnstruk- tieve filmbeelden vervolgde de spreker met een stukje praktijk waarbij veel aandacht werd be steed aan de voorbereidingen, het materiaal, het onderhoud van het materiaal, aankoop van benodig- heden, kleding en een aantal zeer praktische bruikbare tips voor die mensen die voor het eerst een wintersportvakantie gaan onder nemen. Met name de nieuwste ontwikkelingen van het schoeisel en de latten kwamen uitvoerig aan de orde. Er waren opvallend veel ouders met kinderen. De heer van Empelen wist zijn gehoor tot einde toe te boeien. Dinsdagavond 15 november v; de tweede informatieavond i als onderwerp schaatsen, vang 20.00 uur, in sport Groenhouten. Ook deze avoui de toegang gratis. De derde laatste informatieavond van SSD dit jaar vindt plaats op di dag 22 november met als ond werp langlaufen. LEUSDEN - Op het bouwterrein van 't Ruige Veld trof de politie zondagmiddag een brandende vuilcontainer aan. Het brandje werd met water van de nabij? gen bronbemaling geblust, brandweer kwam voor het nat sen. De dader is bij de politie kend.

Leusder Krant | 1988 | | pagina 6