Vogels bekroond in De Til nap uitgevoerde volksdansen lp te klein podium in De Korf teusder krnnt Clubgebouw Lookhorst afgebroken Niet al te sterk werk vraagt om betere keuze OVM opent nieuw kantoor Bij jaarlijkse show van 'De Vogelvrienden' Joyce Philips exposeert in bibliotheek Jazzconcert feinig samenhang in programmering 'Phoenix' lEUSDEN - Van donderdag 3 tot en met zondag 6 november Jield de Leusdense vereniging 'De vogelvrienden' in de ach- erzaal van 'De Til' haar jaarlijkse tentoonstelling met ge leekte of gekochte parkieten, kanaries, duiven, kwartels, bastaarden en andere vogels. Van de in totaal ruim 400 vogels leden 270 mee aan de wedstrijd. De daarvoor uitgenodigde [eurmeesters hadden onder grote publieke belangstelling al op londerdag punten toegekend. Door Anne Bunt l j Jaar het feest begon officieel op (njdagavond om half acht. Omdat <x le beheerder van 'De Til', Gradus an de Hengel, wegens ziekte de ipening met kon verrichten, nam r le voorzitter van 'De vogelvrien- yi len, Chris van Dorst, die voor zijn ekening. Voor de feestelijke prij- enuitreiking met de familie op ondagmiddag vier uur, konden ok op zaterdag onder meer de in listnctsbesturen eens kijken naar die kleurrijke vogels van ou- ee lere leden en vier van de negen r. jugdleden. Op de rustige zater- ei iagnamiddag nam secretaris Mar- he n van der Heide de tijd voor inte- oc essante achtergronden bi] deze urlijkse openbare wedstrijd van vf ijn vereniging. Onder het genot >r an een kopje koffie en een bier- t-b a bracht hij wat er in de kleine Den zit nog meer tot leven, i h )m de spanning over wie er kam- rr« ioen zijn geworden er op een wi >kker ouderwetse manier m te n ouden, legde Matin van der is eide eerst de gang van zaken bij e keuring uit. "De keurmeesters v jn gediplomeerd en mogen blij de nl ven keuren, als ze dat minimaal zes keer per jaar doen voor 60.- per keuring met reiskostenver goeding. Ze krijgen opdracht van de Nederlandse Bond voor Vogel liefhebbers met 45.000 leden. Die moet een jaar van tevoren bericht ontvangen van de verenigingen om rekening te kunnen houden De Bond met de reisafstanden van de keurmeesters." "Ovengens mogen ze niet meer dan 90 vogels per dag keuren om nog duidelijk verschillen te kun nen blijven zien. En elke keur meester beoordeelt met alle soor ten vogels. Zo bekeek de heer van den Hoek uit Soest de kananes, terwijl de heren Jansen uit De Bilt, van Rhenen uit IJsselstein en Ko per uit Culemborg hun aandacht verdeelden over de tropenvogels en pakieten." "Zij keuren de vogels volgens standaardafbeeldingen, die ze uit de boeken kunnen halen. Vooraf maken ze op de tentoonstelling een rondje om de kwaliteit in te schatten. Vanwege een juiste beoordeling van de kleuren wordt daarna elke geshowde vogel eerst in het volle daglicht bekeken. Het maximum aantal punten mag 100 zijn, maar ik heb ze nog niet meer dan 92 zien geven. Dat is maar goed ook. Anders zit er geen groeimogelijkheid meer in voor de leden. Die punten worden op vijf onderdelen toegekend. Maximaal 30 punten voor het for maat, model, houding en conditie. Van belang is bijvoorbeeld, dat de vogel dankzij training van de kwe ker niet schuw is, als de keur meester kijkt. Verder 10 punten voor de poten en de snavel en 10 punten voor de bevedering, die strak en met warrig moet zijn. Twintig punten voor kleurregel- maat en Ideurdiepte en 30 punten voor de kop, vleugel, staart en li- chaamstekening." "Zo heb ik hier een voorbeeld van een keuringsformulier van één van mijn geshowde vogels, die met 87 een punt te weinig heeft gehaald voor een derde prijs. Een fraaie groene geelkop Gouldama- dine, een in Australië in het wild voorkomende vink. De keurmees ter heeft over deze tropenvogel naast de cijfers de volgende toe lichting gegeven: "goed van mo del, jammer vanwege de staart, vogel is nog niet geheel klaar, be vedering wel wat onderbroken, vleugeldekken egaler van kleur." Dan weet je precies, waar je aan toe bent. Voor een kweker kan deze uitslag een reden zijn om de vogel vanwege die niet egale kleur te verkopen en betere krui singen te maken." Martin van der Heide wees deze gestraalde Au stralische vink met een gele kop, een lila borst, een gele buik, een groen vleugeldek en twee ver doorlopende spitse staartjes, aan Een schitterende vogel, die ver der een zwarte of rode kop kan hebben. Zijn verhaal ging verder over de kampioenen: "In de categorie ka naries kreeg de heer A. Verhagen 90 punten voor een van zijn zelf gekweekte witte kanaries. Hij ge loofde aanvankelijk niet kampioen te zijn geworden. De heer Verha gen deed namelijk voor het eerst mee en is pas sinds vorig jaar lid van de vereniging. Bovendien steekt het nauw met die witte ka nanes. Omdat de witte kleur gauw groezelig wordt, heeft ook hij die witte kanaries schoongemaakt met een milde babyshampoo Dat gaat met een zachte kwast en daarna voorzichting föhnen. De kanane moet droog zijn, omdat de vogel zomaar zijn natte neus in de- voerbak steekt en weer vuil maakt." Martin van der Heide illu streerde waarom die ene witte ka nane in een van de tillen, die ge tooid was met e^n kampioenslint, slechts een punt meer had. "Deze is door de kweker getraind rustig op stok te komen. Het is een vo gel, die rustig toont, een showvo gel". "In dezelfde categorie, maar dan geen eigen kweek, werd de heer A.J. Lammers kampioen met een Panjse Fnse kanarie. Een oranje kanane, die met heel geleidelijk gedoseerd kleurstofrijk voedsel zo mooi oranje kan worden - bij een slordige dosenng worden de vogels vlekkerig. Dit noemen we een postuurkanane, vanwege de wilde veren, een breder formaat en de bevedering op de kop. Hij haalde in de open klasse het mini mum aantal punten van 89 om kampioen te mogen worden ge noemd." DINSDAG 8 NOVEMBER 1988 de; Aiü Iet oude clubgebouw van de LTV Lookhorst op het Burgemeester Bumingpark wordt afgebroken om plaats te ten voor een nieuwe, moderne behuizing. Voor de aanvang van het komende teiuiisseizoen hoopt de eruging haar nieuwe clubhuis m gebruik te kunnen nemen. Voor de was- en kleedgelegenheid heeft de leen te een bedrag van ruim drie ton ter beschikking gesteld. LEUSDEN - Vnjdag 11 november wordt het meuwe gebouw van de Onderlinge Verzekeringsmaat schappij Leusden geopend. De opening vindt plaats tussen 15.45 en 16.00 uur en wordt verricht door wwethouder J. de Jongh (WD). OPEN KLASSE deel. Dan Zaoui gaf een eigen in terpretatie van de Israëlische folk lore. De avond werd geopend met een Hollandse Horlepiep. Tien man nen, gekleed in verschillende kos tuums van vissersdorpen rond het IJsselmeer, zoals Spakenburg, Marken en Volendam, zongen vro lijke zeemansliederen terwijl zij dansten op het toneel. Daarbij was één van hen het mikpunt van spot ternij, totdat de vrouwen er bij kwamen. Die voerden onder meer een reidans uit met visnetten m hun handen. Het was een nogal rommelig ge heel, omdat het podium te klein was voor zoveel mensen en de dansers hun best moesten doen elkaar met in de weg te lopen. Die rommelige indruk werd versterkt, omdat er verschillende kostuums werden gedragen. Het leek meer op een plaatje uit het openlucht museum dan op een volksdans. Dat stond in schril contrast met de andere onderdelen van hel pro gramma. Daar had men het gela ten bij kostuums uit de streken waar de dansen vandaan komen. Daardoor kon de aandacht bij het dansen blijven en werd je als toe schouwer niet afgeleid door de bontheid van de kleding. CHOREOGRAFIE De uitvoering van de choreogra fieën was doorgaans uitstekend verzorgd. Vooral het deel uit Israël was indrukwekkend. Dat bestond uit een Chassidische, een Jeminiti- sche en een moderne dans. Chas sidische joden zijn emigranten uit de Oostbloklanden. De meesten van hen belijden het streng ortho doxe geloof. Dat kwam in de dans tot uitdrukking door de handen, die door de mannen naar boven werden geheven, zoals zij zich bij de Klaagmuur tot God nchten. Daarna kwam een groep Arabisch geklede dansers, Joodse emigran ten uit Jemen, die met vloeiende bewegingen kun figuren maak ten, De mannen en vrouwen uit de kibboets kwamen als laatsten op het toneel. Met de gezamelijke dans van de drie groepen, die dit onderdeel afsloot, wilde de choreograaf, Dan Zaoui, de eenheid van het Joodse volk tot uidrukking brengen Een van de knappe dingen van de show van .Phoenix" was, dat zij kennelijk moeiteloos, liederen zongen in de taal van het land waar de dansen vandaan komen. Het is niet alleen moeilijk om tege lijk te zingen en te dansen, maar ook om de woorden te leren en het echt te laten klinken. Dat stre ven naar authenticiteit bleek niet aDeen uit de zang en de begelei dende muziek, maar ook uit de kostuums. De echtheid van de show zou nog beter uitkomen, als er meer eenheid zou zitten tussen de verschiüende onderdelen er van. "Het kenmerkende van deze min der officieel beloonde open klasse is, dat het er niet al te fana tiek aan toe gaat De inzenders vin den het niet erg, als je niet precies weet, welke vogel je koopt Het gaat hen om het meedoen. In de eigen kweekklasse daarentegen hebben alle vogels een voetring met kweeknummer, jaartal en volgnummer. Die door de Bond verstrekte ring wordt tussen de zesde en zevende dag om de nog groeiende poot gedaan en kan er dan ook niet meer af. Daardoor blijft de kweek voor de Bond con troleerbaar. "Voorzitter Chris van Dorst is in de eigen kweekklasse kampioen ge worden bij de categorie bastaar den. Hij kreeg 89 punten voor zijn kruising van een sijs met een kana rie. Weer het minimum om kam pioen te mogen heten. De bas taard heeft de kleine omvang, te kening, fijne snavel en het drukke van de sijs en de vorm van de ka narie. Dus meer sijs dan kanarie. De voorzitter kreeg bovendien wegens geen concurrentie nog de eerste pnjs. Er was zelfs geen aanbod in de open klasse". "Over die bastaarden valt nog te vertellen, dat het meestal om krui singen gaat tussen een kanarie en een Europese vogel als sijs, vink of putter, tussen een kanarie en een tropische vogel en tropische vogels onderling. Door natuurlijke selectie blijven de betere soorten verder vanzelf over." Martin van der Heide, die al be scheiden begonnen was te vertel len over de beoordeling van zijn gestraalde Gouldamadinedeelde daarna zijn eerste succes zodanig mee, dat dat niet meteen opviel. Zo van: "M.M van der Heiden is kampioen eigen kweek in de cate gorie tropenvogels, met 89 punten voor een diamantvink. Ja, dat ben ik De diamantvink ontleent de te zien waren. naam aan regelmatige stippen, de diamanten. Verder valt aan deze vink te zien, dat hij goed showt en groot is, niet gedegenereerd." Het tweede succes kwam nog met over zijn lippen, terwijl in dezelfde categorie, maar dan in de open klasse, zijn bruinborst rietvink ook al met 89 punten de kampioen bleek te zijn. "In de categorie parkieten eigen kweek haalde de heer E. Bloten- berg met 90 punten de hoogste prijs. Een van zijn vier ingezonden elegant parkieten werd kam pioen. De heer W. Blotenberg werd met 89 punten met dezelfde soort vogel kampioen in de open klasse. Over zo'n groene elegant parkiet met een geelgroene kop met blauwe band en strakke beve dering valt nog te verteUen, dat die lief en rustig is. Dus geschikt voor een volière met kleinere vo gels." Bij de duiven en kwartels ontving de heer A.J. Jekel 89 punten en de hoogste eer voor zijn Chinese dwergkwartel. „Het formaat, de bevedering en het showen van deze kwartel is in vergelijking met de andere hier gewoon beter. Het dier toont zich het mooist en is niet zenuwachtig. Door te weinig in zenders hebben we hier verder geen kampioen in de open klasse." BONDSMEDAILLE Ook kreeg één van de vier mee dingende jeugdleden nog een aanmoedigingsprijs. Terwijl op zondagmiddag de kampioenen ei gen kweek een beker kregen, de kampioenen open klasse een stan daard, ontving de heer J v.d. Hen gel een fraaie vergulde bondsme- daille met een kleurrijke vogel voor zijn inzending Een stro-gele kanarie, die al goed was voor 85 punten. "Om het overzichtelijk te houden, zal ik maar niet alle prijswinnaars langs gaat", zegt Martin van der Heide tenslotte. "Wel wil ik nog graag kwijt, dat de vereniging één keer per maand vergadert. Er wordt dan een film vertoond of een lezing gehouden door een keurmeester. Tenslotte organise ren we tentoonstellingen, bezich tigen en keuren volières van de leden en geven maandelijks "Onze Vogels" uit. Dat is een prachtig geïllustreerd blad." Een kleine tentoonstelling van j niet al te sterk werk is in de ko- mende weken te zien op de etage van de openbare bibliotheek Nieuw Langenbeek aan de Ha- mersveldseweg 77 Joyce Philips-Heckmann toont haar aquarellen die meest stille vens tot onderwerp hebben. Vaak zijn het bloemen of poppen die Joy ce aquarelleert. Blauwe hortensia's en roze rozen m een vnje notering. I Stokrozen in een vrije compositie. J Naast een boeket rozen in een vaas zit een popje. Eén pop is vlotjes „neergezegen" naast een naai mand met kleurige lappen. Van de bloemstillevens vind ik het boeket met witte narcissen, witte bloesems en katjes het best uit de verf gekomen. Hier zijn mooie nuancen en een goed ge lukte compositie te zien Over het algemeen blijven de boeketten toch te veel in het platte vlak ste ken: er is nauwelijks dimensionale rondmg in de boeketten te bespeu ren. Een boshoekje is spatachtig ge noteerd m een opgewekte kleur- trant. Een mand met schelpen wordt gekenmerkt door een aardi ge gestructureerdheid. Maar waar om een wat onnozeltjes gepenseel de spitfire, een ransuil en zweven de violen tentoongesteld moesten worden blijft een vraag. En de ge schilderde close-ups van de rozen geur en het vrouwennaakt met vuurrode tepels lijken zo van slechte reclameplaten te zijn over genomen. Een wat strengere selectie zou het gehalte van het geéxposeerde werk van deze kunstenares ten goede komen. LEUSDEN - In het kader van het Jazz-Podium, een serie concerten die maandelijks in café De Swar- testeegh aan de Zwarteweg wordt gehouden, treedt donderdag 10 november Tony Vos op. Vos staat bekend als één der beste Neder landse saxofonisten. Traditiege trouw wordt de solist begeleid door het kwartet Jan Verwey/Wie- be Haanstra. Se: or ,SDEN „Deze vloer is uitstekend geschikt om er een ijs- -)va s °P te dansen," zei de presentatrice van de Nijmeegse rkoc tedansgroep 'Phoenix'nadat ze het toneel van de Korf op gfl libberd was. Ze had gelijk. Als toeschouwer hield je soms je aaté m ais een figuur net niet uitmondde in een valpartij. Toch 03* den de dertig dansers en danseressen van de groep, die eleid werd door het orkest Do-Si-Do, uitstekend uit de voe- het gladde en eigenlijk te kleine podium. En tot het einde de bijna twee uur durende show bleven ze er plezier in den. Dat gold ook voor de 170 toeschouwers, waaronder üemeester Panis met zijn vrouw. er v: nd mx' optreden vrijdagavond >orC een onderdeel van het winter- van de Culturele Voor de echte volksdan- ■ebber was het een goede om het Nijmeegse ensemble Leusden te halen, want het is van de topgroepen in dit in Nederland. Daarom had- Net aDeen Leusdenaren een )e gekocht, maar waren er veel leden van de Amers- e volksdansgroep Terpsi- naar hun Nijmeegse 'coUe- komen kijken. Vooral de 'eense stokkendans, waarbij annen vervaarlijk met een bezemsteel rondzwaaiden ibi)9 |wild bij sprongen, maakte k op de kenners. Eén van l nat vond de dans knap uitge- maar vond het jammer dat &voor een wat saaiere meis- jesdans was geprogrammeerd „Het sensationele effect ging daardoor een beetje verloren," was haar commentaar. Die programma-opbouw was trou wens één van de weinige zwakke punten in het optreden van de groep. Er was, behalve in het Is raëlische gedeelte, weinig samen hang in te ontdekken. Er werd weinig uitgelegd over de dansen zelf en de streken waar ze van daan komen De keuze leek vooral bepaald door de voorkeur van de artistieke leiding van het ensem ble voor leuk ogende choreogra fieën en met door een rode draad in de show Van Nederland ging men naar Roememë en vandaar naar Hongarije. Na de pauze be gon de groep met een serie Israë lische dansen en daarna was men weer terug in Roemenië. INTERPRETATIE Het programma van vijf onderde len was samengesteld uit choreo grafieën van de Nederlandse dansleiding van het gezelschap en van buitenlanders. Februtine Pie- tersz en André van de Plas waren verantwoordelijk voor het Neder landse deel. De Roemeen Theo- dor Vasilescu zorgde voor de dan sen uit zijn land en de choreogra fen Ferenc Novak en Janos Musci tekenden voor het Hongaarse Leden van de volksdansgroep Phoenix' dansen de Horlepiep. Bij de dans werden oud Hollandse kostuums uit vissersdorpen rond het IJsselmeer gedragen.

Leusder Krant | 1988 | | pagina 7