„De voorgenomen aanbieding van nota's" ,We moeten de tanker weer Dp de goede koers krijgen" Begroting 1989: We moeten meer cliëntvnendelijk werken". Leusden hoort bij de acht meest orgelijke gemeenten van de provincie"... Mijn opvattingen over het milieu worden door het hele college gedragen"... Er zijn plekken in Leusden, waar het beslist niet veilig is voor vrouwen". plaatselijk nieuws DONDERDAG 10 NOVEMBER 1988 November is traditiegetrouw de maand waarin de ge meenteraad de begroting voor het komende jaar be spreekt. De tijd van de Algemene Beschouwingen dus. Begin deze maand bood het college de begrotingsstukken aan de raad aan. De Nota van Aanbieding is daarvan een van de belangrijkste onderdelen. Burgemeester en wet houders kondigen daarin het beleid voor het komende jaar Als je de Nota van Aanbieding van dit jaar vergelijkt met die van vorig jaar, valt één ding op. Hij is dikker. Een jaar geleden was er dan ook niet zoveel te bespreken. Het oude college was net opgestapt en de nieuwe burgemees ter en wethouders moesten behalve puin ruimen ook nog aan elkaar en aan hun nieuwe functies wennen. „Het zal duidelijk zijn dat de voorliggende ontwerpbegroting, die tot stand is gekomen onder het „oude" college van burge meester en wethouders (nog) geen rekening heeft gehou den, danwel mocht houden, met het inhoud geven aan beleidsvoornemens voor het komende begrotingsjaar," stond in de vorige Nota van Aanbieding. Met deze moeilijk lopende zin wilden de nieuwe be stuurders van Leusden zeggen dat ze nog niet in staat waren voor het komende jaar met nieuwe plannen te komen. Dat moest er maar bij de volgende begroting van komen. Dat heeft een jaar later in ieder geval geresulteerd in een Nota van Aanbieding die 25 pagina's meer telt dan de voorgaande. Daarin worden veel nota's aangekondigd. Zoveel dat Ben Stoelinga, de fractievoorzitter van Leusden '85 tijdens een commissievergadering sprak over „een voorgenomen aanbieding van nota's in plaats van een Nota van Aanbieding." De komende weken zullen er in deze krant interviews met de vier wethouders Bram Vroon (CDA), Evelien Blom (CDA), Joost de Jongh (WD), Corri Verduin (PvdA) en burgemeester Panis verschijnen, waarin zal worden inge gaan op het concrete beleid achter de nota's. Het eerste geprek met Corri Verduin, (Onderwijs, Sociale Zaken, Milieu en Emancipatie) staat vooral in het teken van wat er het afgelopen jaar is gebeurd en wat er de komende periode moet veranderen. „Het oogsten komt volgend jaar," aldus de PvdA-wethouder. ringer is. Maar dat neemt niet weg dat we ook hier voor problemen geplaatst worden. Hoewel Leusden nog juist binnen de richtlijnen van de Meststoffenwet blijft, is de ver zuring van het milieu op bepaalde plaatsen al heel goed merkbaar. De normen in de wet zijn gewoon veel te royaal. Ga maar eens kijken m de naaldbossen bij De Glind bij voorbeeld. Of in Den Treek Daar zijn de effecten van de verzuring duidelijk te merken. Leusden hoort dan ook bij de acht meest zorgelij ke gemeenten in de provincie Utrecht en we zijn door de provin ciale overheid al op onze verant woordelijkheden hienn gewezen". ZORGEN Om de binnen de gemeente aan wezige natuurgebieden te be schermen, is er een rueuw bestem mingsplan buitengebied m voorbe reiding. Hoewel er op diverse fronten al langer reikhalzend naar een dergelijk plan, waarin een ge meente ook beschermende bepa lingen ten aanzien van het milieu kan opnemen, wordt uitgekeken, ging de versie die bijna gereed was, de wethouder niet ver ge noeg. Dat neemt overigens met weg dat Corri Verduin voor wat betreft het meest bekende en om streden natuurgebied De School steegbosjes grote zorgen heeft. Verduin: „Ondanks de maatrege len die we hebben genomen om de Schoolsteegbosjes te beschermen, ben ik bezorgd om het voortbe staan daarvan. Hoewel er bijvoor beeld besloten is niet ten zuiden van het gebied te gaan bouwen, denk ik dat de bufferzone die aan e neemt het in dat verband op i „de zwakkeren in de samen- ng". De regels zijn er vooral 26ff de sterken," vindt zij. „De Ëloffers zijn altijd de zwakke- Een van de ergenissen die zij >m heeft is het ambtelijk taal- ïik. „De mensen begrijpen er mets van. Iemand kreeg eens Sociale Zaken het advies om een larschrift in te dienen tegen ambtelijke beslissing. Enige later belde zij op naar het ge- sntehuis met de vraag in welke khandel zij dat schnft kon ko- Hieruit blijkt in ieder geval dat iets moeten doen aan de voor- angskant." wijze waarop mensen over rechten worden voorgelicht is het enige dat haar zorgen ,Het is verontrustend, dat 77 cent van de uitkeringen in Leus- naar éénoudergezinnen gaat. rbij gaat het vooral om vrou- Ze vindt het schrijnend dat ze haar spreekuur een huilende rfer krijgt, die zich geen raad omdat haar kmderen op iol Zebrakinderen worden ge- fld (van Zeeman en Wibra, ipzaken voor goedkoop tex- Zulke mensen hebben het tal in een gemeente als Leus- moeilijk, omdat de levensstan- 'd hier hoger is dan elders, r het gebrek aan inkomen ra- zij eerder geïsoleerd. De rijks- J rheid geeft ons weinig ruimte W op dat gebied eigen beleid te ^en. We moeten ons stnkt hou- aan de regels en kunnen alleen Mdueel mensen helpen. Struc- el kunnen we niets doen." och is de gemeente niet heie laan handen en voeten gebon- Volgens Verduin is het moge- mi een vorm van inkomenspo- voeren. Ze noemt het blonds waann de gemeente sa- met de kerken m bijdraagt en Mogelijkheden die er zijn om ^ntelijke heffingen zoals huis vuilbelasting kwijt te schelden. „Het komende jaar zal er een noti tie minimabeleid verschijnen, waarin wij ondermeer met een voorstel zullen komen voor een vorm van studiefinanciering." Dat past dan in haar streven om de uitkeringsgerechtigden („wat een moeilijk woord, hé," zegt ze) economisch zelfstandig te maken. Daarom ook de aandacht voor de projecten die aanvullende werk gelegenheid opleveren. „We zijn er in geslaagd om de afgelopen periode 30 mensen uit de bijstand te krijgen," zegt ze trots. Op 1 maart van dit jaar waren er 361 mensen met een uitkering. Zo als gezegd gaat het hierbij voorna melijk om éénoudergezinnen. Ver duin noemt dat de feminisermg van de armoede. Geen vreemde uit spraak voor iemand die in een niet te ver verleden betrokken was bij de acties van de 'Rooie vrouwen'. Het lijkt dan ook met toevallig dat emancipatie onderdeel uitmaakt van haar .takenpakket'. Ze wil het daarbij beslist niet laten bij haar eigen winkeltje Facetbeleid noemt ze dat. Het betekent dat ze er voor wil zorgen dat haar collega's vol doende emancipatie in hun beleid stoppen. Als voorbeeld geeft zij de veilig heid in de wijken. „Er zijn plekken m Leusden, waar het beslist met veilig is voor vrouwen. Zo is het parkeerterrein bij creatief centrum De Krakhorst aardedonker en be slist geen prettige plek om 's avonds te zijn. Het zou jammer zijn als vrouwen van dergelijke voor zieningen om die reden geen ge bruik kunnen maken." Een ander punt waar haar colle ga's volgens haar rekening mee zouden kunnen houden (in dit ge val de burgemeester, die verant woordelijk is voor personeelsza ken en organisatie) is het eigen gemeentelijk personeelsbeleid. „Er zou een gerichte carrièreplan ning voor vrouwelijke ambtenaren moeten komen." vmdt zij. KINDEROPVANG Een van de belangrijkste voor waarden om vrouwen een betere positie in de maatschappij te geven is volgens haar het zorgen voor voldoende kinderopvang. „Zodat vrouwen niet meer gedwongen worden om een keuze te maken tussen hun carrière en de kmde ren. Een keuze die mannen be spaard blijftZe denkt dan ook dat er bijvoorbeeld meer vrouwen lei dinggevende functies in het basis onderwijs zullen aanvaarden als die kinderopvang goed geregeld is. Dat is volgens haar met de be langrijkste reden dat er maar twee vrouwen leiding geven op de m totaal achttien leusdense basis scholen. „Wat je ziet is dat de aan dacht voor het kleuteronderwijs sinds de samensmelting met de la gere scholen m 1985 wegebt. Het basisonderwijs is prestatiegericht. De leerkrachten moeten op een breed gebied inzetbaar zijn. Wat ik vrees is dat de kleutergeleding daardoor helemaal uit de directie wegvalt. Daarin waren traditioneel de meeste vrouwen werkzaam. Toch wil de wethouder deze ont wikkeling niet met paardemidde- len stoppen. „Als gemeentebe stuur hebben we invloed op de be noemingen van de directeuren van het openbaar onderwijs. Uiteinde lijk doen wij de benoeming. Toch zou ik geen beleid willen voeren, zoals ze dat m Amsterdam doen. Daar vinden ze dat vijftig procent van de directeuren van de scholen vrouwen moeten zijn. Ik denk ech ter dat iemand op die post be noemd moet worden, omdat hij of zij daar het meest voor geschikt is en niet omdat ze een vrouw is." De positie van de wethouder bij het onderwijs is overigens met ge makkelijk. Ze is niet alleen verte genwoordigster van het openbare onderwijs, maar moet ook de be langen behartigen van het bijzon dere onderwijs (protestant zouden kunnen zeggen dat dat voor eens en voor altijd een einde maakt aan de schoolstnjd. In Leus den heeft het echter tot nu toe al leen tot weerstand geleid. Zo pro testeerde de protestant-christellij- ke basisschool ,De Vallei' vorige week nog tegen het voorstel om gebruik te maken van de lokalen van de tegenoverliggende rooms- katholieke school ,De Klimrakker'. De weg tussen de twee gebouwen zou te gevaarlijk zijn voor de kmde ren om over te steken. „Wat moet ik daar nu tegen doen," zegt Corri Verduin. „De minister verbiedt de uitbreiding van schoolgebouwen, als er over een periode van 15 jaar geen constante groei te verwach ten is. Noodlokalen mogen er al leen neergezet worden, als er in een straal van 1500 meter geen ruimte beschikbaar is. Het is een onzinnige situatie. Het emge dat overblijft is dat de gemeente zelf lokalen neerzet, die ze uit eigen kas betaalt." MILIEU Verdum geeft daarmee aan dat christelijke en rooms-katholieke scholen). Dat daarbij het gevaar bestaat dat ze meer oog heeft voor het openbare onderwijs is een ver wijt dat ze niet accepteert. „Ik heb wat dat betreft een volstrekt rein geweten," zegt ze „Ik zou met we ten hoe ik het openbare onderwijs zou kunnen voortrekken. Wij zijn als gemeente de belangenbeharti ger van de openbare scholen, maar ze op dat gebied met zoveel kan doen. Een van de zaken, die zij wel seneus kan behandelen is de ver betering van de kwaliteit van het milieu. Hoewel er nog met span ning wordt uitgekeken naar de be leidsvisie van de wethouder, die tot uiting moet komen m een milieu beleidsplan (alweer een nota die "eraan zit te komen'), tekent de voorgenomen aanpak van de pro blematiek van de wethouder zich al duidelijk af: Corri Verduin toont zich voorstander van een integrale en beleidsmatige benadering van de problemen „Ik heb een he kel aan ad-hoc beslissingen merkt de wethouder op Ze vmdt dat wat er de afgelopen jaren op het gebied van milieubeschernung m Leusden is gebeurd, beneden de maat is gebleven. Verduin: „Er is de afgelopen jaren met veel aan het nulieu gedaan. Ook met aan de handhaving van de regels op mi lieugebied. Incidenteel zijn er wel de andere kant m acht is genomen, te gering is. Met name het beheer sen van de grondwaterstand, die dat gebied nu juist zo uniek maakt, lijkt een probleem. Bovendien krijg je, met bebouwing zo dicht m de buurt, te maken met verstedelij- kingseffecten. Er gaan kmderen spelen, mensen laten er hun hon den uit, enzovoort. In het bosje in Zwanenburg bij de Marienhove, dat enigszins vergelijkbaar is met de Schoolsteegbosjes, hebben we onlangs een pompgemaal ge plaatst, omdat ook daar het grond waterpeil te laag bleek. De vegeta tie ging ook daar hard achteruit". „Maar op het gebied van natuurbe scherming ben ik bijvoorbeeld wel erg gelukkig met de beslissing van de staatssecretaris van Defensie om het militaire oefenterrein in een andere nchting uit te breiden, dan aanvankelijk het plan was. Daar door hebben we een waardevol strubbengebied kunnen sparen". er is gelijkheid tussen beide secto ren. Voortrekken kan ook met, want als er extra geld naar het openbare onderwijs gaat, moet hetzelfde bedrag volgens de wet ook naar de bijzondere scholen. De klachten die er in het verleden zijn geweest, heb ik uitgebreid onder zocht. Een aantal daarvan waren terecht en de achterstand m het onderhoud van de betreffende scholen hebben we in een fors tem po ingelopen." Verduin denkt dat de moeilijke verhoudmg met het bijzondere onderwijs is ontstaan, omdat deze scholen alleen met haar wilde praten als vertegen woordiger van de openbare scho len. „Maar ik ben nu eenmaal ver antwoordelijk voor het gehele on derwijs." RUIMTE Het lijkt er trouwens niet op dat de wethouder het m de toekomst gemakkelijker zal krijgen. Het ba sisonderwijs wordt beheerst door fusies en sluitingen van scholen. Van groei is nauwelijks meer spra ke. In Leusden doen zich echter twee verschillende tendensen voor. Er zijn scholen, die door het gebrek aan leerlingen ruimte over hebben, terwijl er elders lokalen te weinig zijn. Volgens de logica van minister Deetman zouden de scho len die ruimte tekort hebben, m kunnen trekken bij de scholen waar lokalen over zijn. De protes tanten bij de katholieken en de ka tholieken bij de openbaren. Cynici dingen van de grond gekomen. Het scheiden van afval aan de bron, wat bijvoorbeeld tot uiting komt in het gescheiden ophalen van huisvuil, is één van de positieve voorbeelden daarvan. Maar andere zaken heb ben te weinig aandacht gekregen. Er is door de raad bijvoorbeeld wel degelijk bij herhaling op een aantal knelpunten gewezen, maar het is niet voldoende opgepakt. We heb ben natuurlijk ook niet voor mets een bestuurlijke crisis achter de rug". PROBLEMEN „En toch heeft ook Leusden met aanzienlijke problemen op milieu gebied te maken. Hoewel het ste delijk gebied de afgelopen jaren sterk m omvang is toegenomen, is Leusden nog steeds een overwe gend agrarische gemeente. Leus den is qua oppervlakte de grootste gemeente van de provincie en dat komt omdat we een enorm areaal buitengebied binnen onze grenzen hebben. En juist daar, zeker in Leusden, zitten op milieugebied belangrijke knelpunten. Met name op het gebied van de verzuring, vooral omdat Leusden een kwets bare bodem bezit. De bodem is van nature al zuur, waardoor het draag vlak voor bemesting veel kleiner is dan elders. We kunnen ons, wat de bodem betreft, vergelijken met de zandgronden m de Brabantse Peel, waar de verzuring zoals bekend keihard toeslaat. Dat is hier geluk kig minder, omdat de omvang van de intensieve veehoudenj hier ge- HINDERWET Een ander belangrijk instrument voor een gemeentelijke overheid de maatregel voorgesteld. Om het principe van 'De vervuiler betaalt' meer consequent te gaan toepas sen, zijn de leges in het kader van de Hinderwet flink verhoogd. We hebben besloten de helft van de kosten, die m dat verband moeten worden gemaakt, te verhalen op de aanvrager van de vergunning. En dat betekent een verhoging van de leges, die in sommige gevallen be paald niet genng is". „Maar naast het inlopen van de achterstand voor wat betreft de hinderwetvergunningen, zal ook de handhaving meer aandacht moeten krijgen. Je kan wel prachti ge vergunningen afgeven, als ze niet gecontroleerd worden heb je er natuurlijk nog weinig aan". INVENTARISATIE Een ander opvallend aspect dat bij de inventarisatie van de knel punten op milieugebied naar voren kwam, is het ontbreken van een overzicht van de industriéle bedrij vigheid m Leusden. Ook dat zal in het Milieubeleidsplan van de wet houder, dat aan het emd van deze maand zal verschijnen, hoge prio riteit krijgen. „Dat was een verras sing: dat er geen overzicht bleek te bestaan van wat er in Leusden aan bedrijvigheid is. De industriële vervuiling is dus ook nog met geïn ventariseerd. Die inventarisatie moet volgend jaar goed van de grond komen. Toch ben ik ervan overtuigd dat de eventuele conse- spreekpunt in de ambtelijke orga nisatie voor milieuzaken. Dat is ver anderd door een nieuwe afdeling Milieu in het leven te roepen. Op die afdeling, die een coördineren de taak zal krijgen, zijn dne forma tieplaatsen. Er is ruimte voor een technisch ambtenaar, een admini stratief ambtenaar en een beleids ambtenaar. Andere taken zijn ver spreid over de afdelingen onder gebracht". Het Milieubeleidsplan van wet houder Verduin, dat de basis voor het milieubeleid op de lange ter mijn zal moeten vormen, krijgt jaarlijks een uitwerking in de vorm van een zogenaamd nulieu uitvoe ringsprogramma. Daarin zal per jaar worden aangegeven welke doelen langs welke weg bereikt moeten worden. Naast de al ge noemde prioriteiten als de bedrij- verunventarisatie en de uitvoering van het hinderwetprogramma, zal daarin ook aandacht worden be steed aan voorlichting en educatie. „Het is erg belangrijk om mensen bewust te maken van de proble men waarmee we te kampen heb ben en hoe we die kunnen oplos sen", onderstreept Verduin het be lang van goede voorlichting. „Toch constateer ik dat de Leusdenaar al erg milieubewust is. Dat blijkt bij voorbeeld uit de respons op het gescheiden inzamelen van huisvuil. We houden bijvoorbeeld jaarlijks een aanzienlijke hoeveelheid schillen buiten het afvalcircuit. om de milieuproblemen aan te pakken, naast het bestemmings plan, is de Hinderwet. Via de hin derwetvergunning kunnen bedrij ven worden verplicht milieube- schermende maatregelen te ne men, Het is dan ook niet verwon derlijk dat het hinderwetbeleid door wethouder Verduin als één van de speerpunten wordt gezien in het streven naar verbetering van de kwaliteit van het milieu. Dat bleek bijvoorbeeld uit de informa tienota Milieu, die in de eerste maanden van dit jaar verscheen. In de strategie naar een schoner mi lieu werd het hinderwetuitvoe- nngsprogramma als belangrijk wa pen gepresenteerd. Verduin: „We zijn gaan inventariseren wat er op het gebied van de hinderwetver gunningen was gedaan en er bleek een enorme achterstand te be staan. Ik heb het hinderwetbeleid dan ook grote prioriteit toegekend. Zo zijn er twee ambtenaren vrijge maakt, die tot taak hebben gekre gen de achterstand op dat gebied in te gaan lopen. Bovendien heb ik in dat kader een toch wel ïngrijpen- quenties voor het milieu wat dat betreft beperkt zullen blijven. Er is geen zware vervuilende industrie in de gemeente. Toch heeft bij voorbeeld het Autowrakkenplan van de provincie wel knelpunten gesignaleerd. De bodem onder de voormalige autoslopenj bij 't Sluis je, die begin dit jaar gesaneerd is, bleek niet vervuild. Anders was dat bij de slopen] aan de Driftakker- weg. Daar is wel vervuiling gecon stateerd, al noemt de provincie dat binnen aanvaardbare grenzen. De lokatie van die sloperij is overigens wel ongewenst. Een derde sloperij, aan de Zwartgoorderweg, die ook niet meer bestaat, lijkt wel proble matisch. De bodemvervuiling al daar komt voor nader onderzoek in aanmerking". Ook organisatorisch heeft het beleid van wethouder Verdum al sporen nagelaten. Zo is er bij de ambtelijke reorganisatie onder meer een speciale milieu-afdeling in het leven geroepen. „Dat was één van de eerste zaken waar ik op stuitte. Er bleek geen apart aan- Maar ook glas en oud papier. Dat scheelt enorm in de kosten van vuilnis ophalen en afvoeren. En dat wordt alleen nog maar duurder. Bijvoorbeeld, de Afval Verwerking Rijnmond, waar het afval heengaat, wordt verplicht naverbranders te monteren. Dat betekent in de praktijk dat de kosten voor het af voeren van huisvuil naar de ver brandingsinstallatie meer dan de helft duurder gaat worden. Daarom is het belangrijk mensen ervan be wust te maken dat vuilnis aan de weg zetten echt de duurste metho de van afvalverwerking is." Afgezien van deze meetbare successen, staat het milieubeleid nog voor een groot deel in de stei gers. Het wachten is nu op het mi lieubeleidsplan en de reactie daar op van de raad. De voortekenen wijzen echter in een voor het milieu belangwekkende richting. In ieder geval lijkt Corri Verdum zich sterk te willen maken voor een schone leefomgevmg. „Maar dat is met al leen iets van mij. Mijn opvatting over het milieu wordt door het hele college gedragen". (door Daan Bleuel en Stefan Steenkamp) EUSDEN - „Eigenlijk zijn we door de crisis van vorig jaar bij lkaar gegooid," antwoordt Corri Verduin op de vraag hoe zij iet haar collega's samenwerkt. „Het is een zwaar jaar ge- eest, waarbij we moesten proberen om de tanker die op de koers lag, weer in de goede richting te draaien, dat kost tijd. De reorganisatie is, ook ambtelijk gezien, iks geweest. Toch kunnen we als college goed met elkaar werken, hoewel we pittige discussies niet uit de weg gaan." Het beeld van het gemeentebestuur als op drift geraakte tanker laat haar nog niet los. „Eind volgend jaar moet het schip kunnen varen," vindt zij. „De raad moet ons dan wel genoeg geld ter beschikking stellen. Zo hebben wij meer personeel nodig als wij al onze plannen willen uitvoeren en de dienstver lening aan het publiek willen vergroten. We moeten meer clientvriendelijk werken."

Leusder Krant | 1988 | | pagina 5