Jerrit Achterberg kwam in ieusden eindelijk tot rust Dichter woonde negen jaar op het Molenhoekje Ie—srten krnwt DONDERDAG 10 NOVEMBER 1988 plaatselijk nieuws voor die periode gekend heeft. An- dries Middeldorp die de woorden van Vestdijk aanhaalde, besluit: ,,Gemt Achterberg was echt een man die je ontzettend graag een plezier wou doen." Mevrouw de Ruiter woonde in die tijd in de boerderij naast het huis van het echtpaar Achterberg. Zij weet zich maar weirug van hem te herinneren. „Je zag hem eigen lijk nooit, of het moest een dooden kele keer zijn dat hij een ommetje maakte op zijn fiets of lopend." Zijn stem heeft zij, dacht ze, nooit ge hoord. „Ik kan me herinneren dat hij een keer mest bij ons is komen vragen, bij mijn man." Wat zou het Achterberg een ple zier hebben gedaan te weten dat zijn buren m die tijd mets van zijn verleden wisten. „We wisten dat hij een schrijver was. We vonden hem een beetje zonderling, maar dat zou er wel bijhoren, dachten wij." En mevrouw Gonlag, „Ik zou hem echt als onschuldig willen om schrijven. Zo kwetsbaar als hij was." Vrienden, met name Victorine Hefting, vrouw van Ben Bakker, verhaalde hoe Gemt Achterberg soms aan zijn vrouw kon vragen; „weten ze het, zouden ze het we ten" en hoeveel moeite de hartelij ke Cathrien daarop deed om hem genist te stellen. „Nee ze weten het niet." En zo was het. Hij verschool zich m zijn studeer kamer, of vertrok onverwachts naar Amsterdam om bij zijn vrienden op bezoek te gaan. Zijn vrouw deed de boodschappen en onderhield de spaarzame contacten. Mevrouw van de Beek beheerde het bak kerszaakje aan de overkant en weet nog; „Ze was altijd goed voor een praatje. Een paar minuten maar, nooit erg lang. Ze was altijd bereid te helpen. Zij reed meestal de auto. ook in de tijd dat haar man nog leefde. Ik denk niet dat hij zelf kon rijden." Meneer van der Ham kwam hem nog weieens tegen tij dens zijn werk, wanneer Achter berg in de omgevmg fietste of hep. „Ik heb hem nooit gesproken. Hij was tenslotte van een ander volk als ik. Ik was maar een werkman. Hij niet. Hij zal wel hebben kunnen schrijven, dat kan wel. Dat weet ik niet. Ik kon nauwelijks die dingen lezen, daar begreep ik helemaal niets van. Ik had niets met ze te maken en zij wilden duidelijk ook met memand iets te maken heb ben." Gesprekken voerde Gerrit Ach terberg in zijn Leusdense tijd vooral met zijn vrienden Ed Hoornik, Bert Bakker, de heer Mok, Andries Mid deldorp en dominee Doornebal. Met de laatste ging hij soms mee op huisbezoek langs de afgelegen boerderijen „waar het geloof nog langs de balken hing." Thuis wer den intensieve gesprekken ge voerd over de betekenis van een woord, een beeld. Victonne Hef ting vertelde daarover in het boekje „Victorine". „We gingen hem re gelmatig opzoeken in Leusden. Of hij en Cathrien kwamen bij ons. Gemt was heel aardig, maar het was wel onmogelijk om een ge sprek met hem te beeindigen op een moment dat je dat zelf prettig vond." Meerder schrijvende vrien den maakten melding van hun be zoeken aan Leusden, zoals Ed. Hoornik, Bert Voeten, A. Roland Holst, Paul Rodenko, Gerrit Kamp huis, Ellen Warmond, Julliette Hoornbeek, Anthonie Donker, Mies Bouwhuis en J. B. Charles. Vol gens „Victorine". „In Leusden. waar we zoals altijd hartelijk ont vangen werden door Cathrien." Van verschillende bezoeken zijn fo to's bewaard gebleven, genomen, in de achtertuin. De achtertuin, waarover buurvrouw de Rmter weet te melden. „Ach daar werkte hij weieens in, maar met overdreven veel. Het kan dan wel een boeren zoon geweest zijn die van het land en de natuur hield, het was geen figuur die zijn zelf gezaaide goed uit de grond keek." ZONDERLING Gerrit Achterberg werd door een aantal van zijn buren en vrien den als „een zonderling" omschre ven. Hetgeen niet alleen sloeg op de afzondering die hij verkoos en waarbij het Molenhoekje een veili ge haven bleek, maar zeker ook door de manier waarop hij de we reld om zich heen bekeek. Victori ne Hefting daarover: „Je kon van Gemt voortdurend opmerkingen verwachten die bezijden de werkelijkheid gingen. Als we aan tafel soep zaten te eten, kon hij bij voorbeeld zeggen dat alles wat vochtig is, m de wereld noodzake lijk is, maar met door de mensen wordt opgenomen, en dat om die reden zoveel meer water op aarde is dan land. Zo'n idee kwam bij hem op, door de constitutie van de soep en dat stond wel zeer dicht bij zijn poëzie, maar had verder geen ef fect op zijn dagelijks leven of op ons. We hoorden het aan en aten gewoon door." „Ook zijn handelingen konden een absoluutheid bereiken ver bo ven iedere noodzakelijke uiting. Ik herinner me dat we een keer bij hem op bezoek kwamen, toen hij een plantgat, aan het graven was in zijn turn. Het was zo diep dat Gerrit het oppervlak niet meer kon zien. Zijn hoofd kwam niet meer boven de grond uit." Zijn gevecht tegen het onvermogen te reguleren ging door, maar hij had de veiligheid van het niet weten om zich heen en ver trouwde vrienden die wisten, maar daarover niet spraken. Andries Middeldorp zei over het werk dat Gemt Achterberg in zijn studeerkamer m Leusden schreef: „In tegenstelling tot wat veel litera toren zeggen, vind ik met dat Gerrit Achterberg m zijn jaren na de TBR- intrekking met op sporadisch ge schreven heeft. Hij was altijd met taal bezig. Droeg in zijn zakken vele kleine briefjes waarop hij af en toe een woord, een inval, schreef. Hij was zeer geïnteresseerd in nieuwe woorden, nieuwe ontwikkelingen. Bijvoorbeeld in atoomkrachten. Rond Kerstmis liet hij mij een prachtig gedicht lezen, misschien wel het allermooiste dat hij ooit ge schreven heeft Het is ook achterin zijn Verzamelde werken opgeno men. In literaire beschouwingen kom je inderdaad regelmatig tek sten tegen zoals „zijn laatste sonnet ten zitten technisch knap in elkaar maar zijn moeilijk te doorgronden." Centraal thema bleef de liefde met de dood. Maar hij kon ook simpele dingen als behang of een station netje mooi beschrijven. Hij be schreef vele herkenbare plaatsen, maar ondanks speurwerk ben ik mets tegengekomen wat zich her kenbaar in Leusden afspeelt. Al zijn veel gedichten met omschrijvingen van heide, bossen en weilanden ui teraard in Den Treek, op de Leus- der hei of in de direkte omgeving van het Molenhoekje te plaatsen. Andries Middeldorp zegt daarover: „Gerrit Achterberg schreef in een hele simpele taaL Bijna spreektaal, zo natuurlijk. Waarmee hij enorme emoties wist te verwoorden. Gemt kon verzen om woorden heenbou- wen." Op nieuwe woorden was hij verzot, getuige zijn reactie op „coe- lacanth", „de missmg link tussen twee vissen in" waaraan hij een ge dicht genaamd Ichthologie wijdde. Andries Middeldorp: „Vaak stapte hij op de fiets om m Amersfoort uren in de bibliotheek door te bren gen. Daar las hij veel Duitse dich ters, maar ook encyclopedieën." Verder vond hij inspiratie tijdens de huisbezoeken en contacten die hij had met dominee Doornebal: „De dommee hield zijn dichtende vriend waarschijnlijk ook voor vro mer aan dan deze in werkelijkheid was. En dat vond Achterberg best. Want vrienden waren ze, echte vrienden. Als Gerrit bijvoorbeeld met een theologisch probleem wor stelde, dan zei hij altijd, dat zal ik toch eens aan Ko vragen." Samenvattend zegt Andries Mid deldorp over het werk dat Gerrit Achterberg in Leusden schreef: „Vooral zijn laatste werk spreekt me aan. De latere Achterberg be schikt namelijk over een grote am bachtelijke bekwaamheid. De erg ste emoties zijn overwonnen. Het is bezonkener en hij hanteerde een strengere vorm, waardoor de emo ties in feite alleen maar sterker overkomen." Sinds Gerrit Achter berg in Leusden woonde, versche nen de volgende bundels van hem: 1953 Cenotaaf, Em Querido Am sterdam; 1953 Ballade van de gasfit ter, Bert Bakker Daamen, den Haag; 1954 Autodroom, Querido; 1954 Cryptogramen III, Querido; 1957 Spel van de wilde jacht, Querido; 1961 Cryptogamen IV Querido Ver geetboek; 1963 Verzamelde ge dichten Querido, 1969 Blauwzuur Bert Bakker; 1979 Zeven gedichten, zondagsdrukker Amstelveen; 1980 achtergebleven gedichten Quendo en acht Kwatnjnen bij Avalon Pers. Bij zijn leven, en zeker in zijn laatste jaren werd zijn werk vertaald in het Engels, later ook m het Duits, het Frans, het Arabisch en Zweeds. Zijn laatste gedicht, dat men na z'n dood m z'n werkkamer vond, heet Anti- meterie. Gemt Achterberg overleed plot seling op 17 januan 1962. Hij had al eerder hartklachten gehad, tijdens een van zijn tochtjes op de fiets naar Amersfoort, en daarvoor me dicijnen gekregen. Op de avond van de zeventiende januari kwam het echtpaar terug uit Amsterdam. Op de terugweg kreeg hij pijn. Om de een of andere redenen maakte het echtpaar zich klaarblijkelijk met al te ongerust. Thuisgekomen ging zijn vrouw naar binnen met de vraag of hij soms trek had in wat gebakken aardappelen. Dat had hij „maar met te vet". Toen Cathrien Achterberg vond dat haar man wel erg lang weg bleef, ging ze kijken en vond hem dood in de auto. Sa men met de buurman droeg me vrouw Gonlag Achterberg naar binnen en legde hem op de bank neer. „Het was een hele toestand, met als dat gesjouw" herinnerde zij zich. De buren bleven bij mevrouw Achterberg, die er ineens helemaal alleen voor stond. Zij belde Bert Bakker en Victorine die onmiddel lijk kwamen. „We hadden nog schmink van een televisie-optre den op." Gerrit Achterberg werd begraven op de begraafplaats Rusthof in Oud-Leusden. „Zowat in zijn achtertuin dus," merkte An dries Middeldorp op. Bij zijn be grafenis regende het. Veel van zijn vrienden en de twee buren die de noodlottige nacht geholpen had den, waren daarbij aanwezig. De andere buren kregen een overlij- dingsbericht. „Er stond 'liever geen bezoek', dus we hebben het bij een kaartje gelaten," weet me vrouw de Rmter nog. De laatste tijd duiken geluiden op waaruit zou moeten blijken dat Gerrit Achter berg geen natuurlijke dood is ge storven, maar zelfmoord heeft ge pleegd. Een zelfmoordverhaal dat lijkt ontsproten uit de wens een diepe dichter een passende dood te bezorgen. De buren die hielpen bestempelen het verhaal kort en bondig tot „Lariekoek". 'Miiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim Een van de bewonderaars van Gerrit Achterberg was Harry Mulisch. Die schreef op 31 maart 1951 een 1 5 bnefnaar de dichter, waaruit de volgende citaten: „Ik ben 23 jaar en probeer goede dingen te schrijven. E WeUicht vindt u de tijd om er een enkel woord over te schrijven. Ik verzoek u met te schromen om ze tot de grond toe af te breken, indien ze dat naar u mening verdienen.Mulisch vindt Achterberg „de hoogste E instantie inzake poëzie.Onder het pseudomem van Peter Berger schrijft hij een gedicht, dat hieronder wordt afgedrukt en waaruit een bijna idolate bewondering van Muhsch voor Achterberg bhjkt. E Achterberg Zijn gelaat, boers maar zo E kwetsbaar. Op een merkwaardige wijze E méér naakt dan gezichten meestal zijn ge- E maakt. E Wimpers van wit. Van geite- haar. Wimper die de blik bewaart Oog, bijna pupilloos het ont waakt kijken dat onaangeraakt dwars door de dingen staart. Slechts iemand met z'n plus fours en kweekschoolhoofd kan zo ho peloos verloren gaan tussen hier te moeten ko men. en m de hemel te zijn geboren tussen zijn kwetsbare jongens oren suizen de vreselijkste dromen. Peter Berger. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiii Het huis van het echtpaar Achterberg aan het Molenhoekje in Bavoort. De weduwe van Gemt woont er nog. Zij leeft daar teruggetrokken en wenst niets te vertellen over het leven van haar man door Marianne de Valck iEUSDEN - Gerrit Achterberg rd op 20 mei 1905 in Nederlang- :ek, een gehucht nabij Doorn, boren. Zijn vader, Henk Achter- :g, was koetsier van Graaf van r.den van Sandenburg. Hij woon- met zijn gezin op het terrein van gelijknamige kasteel in Neder- gbroek. Emge jaren later kreeg i vader rugklachten en mocht hij boerderij Klein Jagersteyn :hten van de graaf m 1912. Zijn ier was lid van de Gereformeer- Kerk. Een vriend van Gerrit hterberg, die de man eens op je leeftijd ontmoette vertelde irover „De vader sprak zijn zin- i en woorden mt op een manier inn ik veel van Gerrit Achter- g's uitdrukkingen herkende." lerrit Achterberg gmg na de la- e school naar de Normaal- ooi in Wijk bij Duurstede. Hij cht, als tweede zoon, doorleren lat hij een goede leerling was, ■i waarschijnlijk ook omdater n boer in hem zat. Op de Jan van saukweekschool hield hij zich :ensief bezig met taal en schnj- Hij was slechts spraakzaam n zijn vrienden, maar de vaak e man kon agressief worden, chiaters weten zijn agressie en lelijk zelfs de verrassende ma- waarop hij zijn omgeving en 1 lies vertaalde, als een mogelijk K olg van twee valpartijen als ge- I [waarvan hij enige tijd in coma 1 eest. Hij zou daardoor hersen- ;1 hebben opgelopen. i ieder geval werd Gerrit Ach- erg onderwijzer. Eerst m Op alen, later in Den Haag. Het geen succes. „Een goed ge- it schrijven is toch belangrijker het behalen van de hoofdakte" int hij gezegd te hebben. In 1 verscheen de eerste bundel chten van hem en zijn vnend Dekker „de Zangen van twee agers". cht jaar later kwam pas de ide, dankzij de inspanning van loornik. Gerrit Achterberg zat L al bijna twee jaar m een in- ■f5 mg. Hij had zijn hospita m cht doodgeschoten en haar ier verwond. Gerrit Achter berg was in veel opzichten een on geremd man. Wanneer mensen, vooral geliefden, te dicht op zijn huid zaten, kon hij daar met mee omgaan, zegt Wim Hazeu, zijn bio graaf. Eerder was daardoor zijn verloving met Bep van Zalinger verbroken. Ook haar had hij be dreigd met een pistool, waarna hij emge tijd werd opgenomen. LIEFDE EN DOOD Gerrit Achterberg werd ontoe rekeningsvatbaar verklaard voor de moord en na een halfjaar gevan genis ter beschikking gesteld aan de regering. Het beeld van de lief de en voor de dood van de vtouw zou zijn gedichten blijven tekenen. Zelf zei hij daarover ooit dat hij het een mooi beeld vond. Wim Hazeu, vertelde dmsdagavond 8 novem ber tijdens een VPRO-radiopro- gramma, ter gelegenheid van de presentatie van de biografie, niet te geloven in het schuldgevoel van Gerrit Achterberg. „Vanaf de daad wist hij dat zijn dichterschap, de weg naar de vrijheid zou zijn. Eerst moest hij bewijzen dichter te zijn. Gemt Achterberg was er toen hij in de inrichting terecht kwam van overtuigd deze status al bereikt te hebben. De erkenning moest hem eruit helpen. Dus dichtte Gerrit Achterberg. Vnenden deden hun best hem vrij te blijven, waaronder veel schrijvers van naam. In 1943 kreeg hij proefverlof en gezinsver pleging. Cathnen van Baak, die hij al in 1924 had leren kennen, kwam bij hem en werd in 1946 zijn vrouw. Na het huwelijk ging het echtpaar in Neede wonen. De literaire er kenning nam snel toe en werd door vrienden en geneesheren bijzon der noodzakelijk gevonden voor Achterbergs functioneren. Hetgeen niet betekende dat hij alle complicaties en agressie over wonnen had. In Neede kreeg hij te maken met een alcoholprobleem waarbij en waarna hij bijzonder agressief kon worden en vrienden en geliefden kon bedreigen. Uit zijn werk blijkt dat hij zich daar mtens mee bezig hield. Hij gaf dui delijk de voorkeur aan de nacht omdat hij op de dag „onder dui zend ogen moest komen". Ogen iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|iiiiiiiim Vanavond, 10 november is in de Flint in Amersfoort het toneelstuk te zien, waarin het leven van een van de groot ste Nederlandse dichter Gerrit Achterberg centraal staat. Het is een theaterproduktie van de nieuwe groep Hollands Theater, waarin Huub Broos de rol van de dichter, Yoka Berretty, de rol van de vrouw en Danièlle van Zwieten, de rol van het meisje speelt. Voor de Leusder Krant aanlei ding om aandacht te besteden aan het feit dat de betreffen de dichter, Gerrit Achterberg, de laatste jaren van zijn leven in Leusden woonde. Er is de laatste weken veel aandacht voor Gerrit Achterberg. Zo biedt eveneens van avond Wim Hazeu in de Sint Janskerk in Utrecht zijn biografie over Achterberg aan één van de zusters van Gerrit Achterberg aan. Wim Hazeu is ruim twintig jaar bezig geweest met het verzamelen en verwerken van gegevens over gedichten. De meeste beschrijvingen over het leven van Gerrit Achterberg vermelden weinig over zijn Leusdense tijd. Hij woonde teruggetrokken aan het Molenhoekje in Bavoort. Zijn vrouw woont daar nog steeds. Veel literatoren concluderen dat Gerrit Achter berg in Leusden een redelijke rust heeft gevonden. Waar door de spanning mede veroorzaakt door de commissie die ontstond toen bekend werd dat hij zijn hospita in Utrecht had doodgeschoten afnam, en daarmee de stroom gedich ten. Een lid van het genootschap Gerrit Achterberg („om schrijf ons maar als een soort fanclub")- Andries Midden dorp, is het daar helemaal niet mee eens. „In Leusden schreef Gerrit Achterberg een aantal van zijn mooiste sonnetten, die ook technisch heel knap in elkaar zitten. Hij schreef er bijvoorbeeld ook de Ballade van de Gasfitter. Juist voor Kerstmis 1961 voltooide hij een van zijn, aller mooiste gedichten". Op 17 januari 1962 overleed hij in zijn auto, voor de deur van zijn huis in Leusden, 56 jaar oud. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii erg prettig. Begrijpelijk gezien de moeite die haar echtgenoot voort durend heeft gedaan om de moord op zijn hospita met bekend te laten worden. Aan de andere kant legt zij zich erbij neer dat iemand die door Nico Scheepmaker „de grootste dichter van Nederland" is ge noemd (Vondel was een goede tweede) recht heeft op een biogra fie. Gerrit Achterberg had zelf be langstelling voor biografien zodra werk van dichters en schrijvers, hem interesseerde. Leusden ver bleef hij meestal op zijn studeerka mer „waar hij uren kon prutsen en schrijven" volgens zijn oude buur vrouw mevrouw Gonlag, tegen woordig wonend in Amersfoort. De overleden J. T. Doornebal uit dat dit zwaard van Damocles een van de oorzaken was voor de steeds opnieuw opduikende agressie, spanningen en dnnkpro- blemen. Zij bleken gelijk te heb ben. Nadat op 15 juru 1955 de offi ciële opheffing van de TBR een feit was, werd Gemt Achterberg, vol gens een van z'n vrienden. Victori ne Hefting „beter aanspreekbaar". Dat staat in het boekje „Victonne" geschreven door Dienke Bege- mann. GELUKKIG In Leusden, aan het molenhoekje leefde het echtpaar Achterberg te ruggetrokken. Zijn buren, die daar veelal tegelijk met de Achterbergs m het nieuwe wijkje kwamen te wonen, zagen maar weinig van Gerrit. Hij stak wel eens z'n hoofd uit de studeerkamer, wanneer ik tweemaal gebeld had en Cathrien niet snel genoeg reageerde weet mevrouw van de Beek, een van de buren, nog. Deze liet aan vnenden weten bijzonder gelukkig te zijn met zijn meuwe huis. Volgens Andnes Middeldorp, lid van het genootschap Achter berg en tegenwoordig wonen in Zeeland, die hem leerde kennen in Leusden was zijn nieuwe woon plaats ideaal; „zelf zei hij altijd dat het niet dichtbij en niet te ver was van zijn geboortestreek bij Lang broek. Net achter de Doornse berg voelde hij zich in zijn eigen omge ving." Cathrien Achterberg-van Baak woont er nog steeds. Ze is in de tachtig en vindt alle aandacht voor het leven van haar man niet Oene verhaalde eens hoe ze samen uren zwijgend in de studeerkamer van Gerrit konden zitten. De bewo ners Vein het Molenhoekje kunnen zich hem vooral herinneren als een stille man. „Hij zei nooit veel. Hij leek dikwijls met zijn gedachten ergens anders. Daardoor groette hij soms niet, en de andere keer was hij heel attent. Wanneer hij zo stil voorbij fietste dacht ik altijd „Hij is aan het werk", weet mevrouw Gonlag, zich te herinneren. Andries Middeldorp woonde in Woudenberg en was verbonden aan een middelbare school in Amersfoort. Omdat hij onder de indruk was van de gedichten van Achterberg en daaraan aandacht wilde schenken tijdens zijn litera tuur lessen, zocht hij contact met hem. „Het klikte meteen. Ik ben regelmatig op bezoek geweest. Soms als het me allemaal te veel werd dacht ik; nu eerst even naar Achterberg." Hij omschrijft Achter berg in Leusden als: „Heel gewoon, niet groot, bijna broers, maar hy pergevoelig en zeer beweeglijk. Hij had een opvallend sympathieke stem. En spierwit haar. Op zijn 37e was hij al grijs. Hij probeerde altijd andere mensen te ontzien. Het was een stugge, maar vriendelijke man." ZONDAGSKIND Simon Vestdijk, toen woonachtig in Doorn, noemde Achterberg m zijn Leusdense penode „een zon dagskind", waaraan Wim Hazeu zich haast toe te voegen dat Simon Vestdijk, Gemt Achterberg niet waarvan hij bang was „dat ze wis ten". Gerrit Achterberg wilde niet dat iemand iets over de gebeurtenis in 1937 wist, hoewel veel van zijn werk over deze dramatische ge beurtenis gaat. De angst voor het weten, verklaart ook zijn schuldge voelens na veel alcohol gebruik en zijn drang naar erkenning. ERKENNING met Cathrien (Achterberg) is hij (Bert Bakker) dagenlang met de auto door het land en om de ruwe natuursteen te zoeken die zij graag op Gemts' graf wilde hebben. In Drenthe ze tenslotte een ontilbare steen uit de ijstijd gevonden, waar dichtregels van Gerrit m uwen konden worden en die is op zijn graf geplaatst." (Uit: Victorinedoor Dienke Bege- De tekst op de grafsteen luidt „Van dood in dood gegaan totdat hij stierf. De namen zijn d die hij verwierf. Behoudens deze steen waarop geschreven de dichter van het vers dat niet Dat laatste kreeg hij. De eerste PC Hooftprijs, was voor hem. Dat was in 1950. Andére prijzen gmgen daaraan vooraf en volgden erop. Het huwelijk met Cathrien van Baak bleef kinderloos. Wel werd en een kmd geboren, maar dat overleed na negen uur. In 1952 las Cathnen een adver tentie over de verkoop van een huis in aanbouw in Leusden. De aanbie ding was voordeling, want de eer ste eigenaar emigreerde plotse ling. Half februan was de verhui zing, vanuit Neede, naar het vrij staande, rustig gelegen huis aan de Molenhoek een feit. Hier geeft Ger rit Achterberg de laatste negen ja ren van zijn leven gewoon. Zijn vrienden, met name Bert Bakker, beijverden zich voor de opheffmg van de TBR. Zij veronderstelden Portret van Gerrit Achterberg uit de laatste periode van zijn leven. Hij leefde met zijn vrouw Cathrien van 1952 tot begin 1962 in Leusden.

Leusder Krant | 1988 | | pagina 7