Prins Namsap ging... en kwam weer terug „De Onderlinge" is volwassen geworden Verhuizing in gemeentehuis begonnen leusderk Bouwconcerten' n muziekschool Gouden Klomp gaat verder metoude prins" Plaatselijke verzekeringsmaatschappij betrekt eigen pand landwerk erkoop Jitslaande )rand plaatselijk nieuws DINSDAG 15 NOVEMBER 1988 Omstanders kijken hoe wethouder De Jongh de brand blust die is aangestoken bij het nieuwe pand van de OVM. Het maakte onderdeel uit van de opemng van het gebouw. telijk bestaan de 'onderlingen' al sinds de middeleeuwen", aldus de directeur van de NOVO, drs. R van Klinkenberg in zijn feestrede. Er was in die tijd al een vorm van 'burenhulp'. Als er ergens een boerderij afbrandde bouwden de buren met elkaar een nieuwe boerderij voor de gedupeerde. Een 'onderlinge verzekerings maatschappij' doet in pnncipe mets anders, al heeft men de za ken vandaag de dag wel wat an ders georganiseerd De onder linge verzekeringen mogen zich in een behoorlijke belangstelling van het publiek verheugen. Mo menteel is 30% van de schadever- zekenngsmarkt in handen van een 'onderlinge'. Binnen de overkoe peling van de NOVO zijn inmid dels 500.000 gezinnen verzekerd. ZORGEN Toch baart met name de giganti sche groei de directeur van de NOVO zorgen. ,,Is de relatie tus sen verzekerde en verzekerings maatschappij ook in de toekomst nog wel te handhaven?", zo vroeg drs Klinkenberg zich vrijdag hardop af Naar zijn mening moe ten alle plaatselijke verzekerings maatschappijen er alles aan doen om het idee van de oude 'buren hulp' in stand te houden en uit te voeren. Met het betrekken van een meuw pand op de hoek van de Hamers- veldseweg en de Rozendaallaan is voor de Leusdense Onderlinge een einde gekomen aan een zeer lange periode van improviseren. Zo rond de eeuwwisseling tot aan de tweede wereldoorlog werd de administratie van de 'onderlinge' bijgehouden door een bestuurs lid Later werd een administrateur aangesteld die de administratie verzorgde vanuit zijn of haar woonhuis. Aan die situatie kwam enkele jaren gleden een einde toen de Leusdense maatschappij een kantoorruimte huurde in het gebouw van de coöperatie 'Eem- stroom' aan de Hamersveldse- weg. „Het betreft hier een uitste kend functionerende LAT-rela- tie", aldus OVM voorzitter Tijmen sen. Dat de Leusdense Onderlinge is meegegroeid met de stormach tige ontwikkeling van Leusden blijkt uit alles. Van een vrijetijds- ondememing is de Leusdense On derlinge uitgegroeid tot een be drijf met drie vaste medewerkers Het verzekerd kapitaal is inmid dels uitgegroeid tot zo'n 300 mil joen gulden. Vandaar de opmer king van voorzitter Tijmensen dat de Leusdense Onderlinge nu 'vol wassen' is geworden De Onderlinge Leusden heeft mo menteel een duizendtal verzeker den. De relaties zijn met alleen te vinden in Leusden, maar ook in buurgemeenten als Woudenberg, Maarn, Doom en Scherpenzeel Ook Achterveld rekent de Leus dense maatschappij vanzelfspre kend tot haar werkgebied Het pand aan de Hamersveldse- weg heeft een ware metamorfose ondergaan. Het interieur biedt ruimte aan alle medewerkers. Ver- (van één onzer medewerkers) LEUSDEN - De 'Onderlinge Verzekerings Maatschappij Leus den W.A.' heeft vorige week vrijdag voor het eerst in haar jijna honderdjarig bestaan een 'eigen' pand in gebruik geno men. Met het blussen van een brandje verrichtte wethouder [.Th. de Jongh de officiële opening van het nieuwe kantoor op iet adres Hamersveldseweg 8. .Hiermee is de Onderlinge in Leusden volwassen geworden", aldus de voorzitter van de Leusdense verzekeringsmaatschappij, de heer G.W. Tijmen sen. De 'Onderlinge' werd in Leusden 1896 opgericht als een maat schappij die vooral gencht was op het verzekeren tegen brand schade van vooral agrarische be- dnjven. Hiermee is de maatschap- Mi waarschijnlijk één van de oud ste. zo niet de oudste organisatie binnen de grenzen van Leusden De oudste onderlinge verzeke ringsmaatschappij van het land is de Leusdense organisatie beslist niet. Formeel bestaat er binnen de samenwerkingsvorm van alle 'on derlingen', de NOVO. al een maat schappij die 200 jaar oud is. „Fei- LEUSDEN - In het kader van de deuwbouw van de Muziek- chool Leusden organiseren de ocenten van deze instelling in iet kursusjaar 1988-1989 maan- elijks een „Bouwconcert". Deze oncerten worden gegeven in de aal van de „oude" muziek- chool, Zwarte weg 16a, Leus- en-centrum. Het eerste concert in deze cyclus ordt gegeven op zondag 20 no- imber, aanvang 13.00 uur. Het Foulard-trio bestaande uit Anne-Mane van den Berg, fluit, Tjamke Roelofs, viool en Janine de Leeuw, piano speelt werken van o.a. Martinu, Messiaen en Andries- sen. De toegangsprijs is 5,- voor volwassenen. De jeugd t/m 18 jaar betaalt 2,50. De opbrengst komt geheel ten goede aan de inrichting van de aula in de nieuwe school. CHTERRVELD - In Huize St-Jo- =ph in Achterveld wordt donder- tg 17 november een handwerk- irkoop gehouden. De afdeling Bezigheidstherapie van het huis en De Zonnebloem proberen op die manier geld binnen te krijgen, dat weer aan de afdeling Bezigheids therapie ten goede zal komen. De verkoop begint om 9.30 uur en duurt tot 16.30 uur. Tijdens de mid dagpauze, van 12.00 uur tot 13.30 uur, is de verkoop gesloten. SUSDEN - In 't Ruige Veld, aan de age Velddreef, brandde vrijdag middag een woning geheel uit. Omstreeks 16.30 uur ontving de politie melding van de brand, die naar zeggen van de bewoonster ontstond omdat de verwarmings ketel ontplofte. De technische re cherche heeft de zaak in onder zoek. töUSDEN - Het hele weekend is er in het gemeentehuis hard ïewerkt om de interne verhuizing voor maandagochtend klaar «krijgen. Die was nodig, omdat per 1 november de ambtelijke organisatie ingrijpend veranderd was (.gekanteld' zeggen ze *P het gemeentehuis). Met de verhuizing komt een einde aan k kortstondige periode waarin afdelingen verspreid waren '▼er meerdere verdiepingen. ,.Het kwam voor dat een chef op k tweede verdieping zat en zijn ensen op de begane grond," zegt «gemeentelijke voorlichter. Vrij- werd begonnen met de groot- cheepse verplaatsingen van de af- slmgen. Ook werd begonnen met k verandering van de telefoon- fcnirale. Het gemeentehuis zal op 1 november een meuw telefoonn ummer krijgen, waarbij het mo- £Üjk is om de ambtenaren recht reeks te bereiken. De verhuizing dit weekend is de eerste fase de komende maanden zullen ^eerdere afdelingen verplaatst torden. De belangrijkste veranderingen Begane grond: Beheer en belastingen (de kas) ka mer 12 Eerste verdieping: Welzijn, onderwijs en cultuur ka mers 130, 133, 134 Maatschappelijk werk kamer 121 Bureau Radar kamer 108 Bestuurszaken kamer 104 Tweede verdieping: Ruimtelijke ordening en algemene zaken kamer 209 Groen (plantsoenen) kamer 215 Milieu kamer 204 Bouw- en woningtoezicht kamer 211 De overige afdelingen zitten voorlopig nog op hun oude plek. In het gemeentehuis is het afgelopen weekeinde druk getimmerd en verbouwd. Vanaf maandagochtend hebben een aantal afdelingen een andere plek gekregen. Het konijn Er wordt wel beweerd dat er een konijntje woont in de "Wetering". Hoe het beestje daar is gekomen, en vooral dat het daar blijft, is voor bio logen een raadsel. De leefom standigheden zijn daar na melijk geheel ongeschikt voor deze kleine huppelaar. Normaal komen ze alleen voor in lichte bossen en in de duinen. Ze leven doorgaans koloniegewijs in zelfgegra- ven holen met verschillende in- en uitgangen. Vandaar dat ze het liefst hoge en droge grond onder de voeten heb ben. Ze blijven altijd in de buurt van het hol om zich, bij naderend gevaar, met grote sprongen in veiligheid te kunnen brengen. De normale voortbeweging is huppelen met opgeheven staartje. In één van de holen kan de voedster, dat is vrouw ko nijn, per jaar vijf maal jon gen ter wereld brengen. Het aantal per keer is vier tot acht. De jongen worden in af zonderlijke broedkamers, die met gras en plukken vacht van de moeder bekleed zijn, geboren. Ze komen naakt en blind ter wereld en na onge veer tien dagen gaan de oog jes open. Het zogen vindt plaats gedurende drie we- ligt en moeilijk voedsel te vinden is, willen ze wel het schors van de bomen kna gen. Vooral in jonge aanplant kunnen ze dan veel schade aanrichten. Dat hun aantal binnen de perken blijft, niet tegenstaande hun spreek woordelijke vruchtbaarheid, komt door de vele natuurlijke vijanden en in de eerste plaats wel door de "sport"ja ger. In 1953 is in Frankrijk een voor het konijn veelal dode lijke ziekte, de myxomatosis, ingevoerd. Deze virusziekte verspreidde zich in de kortst mogelijke tijd over geheel Europa, waardoor het konij nenbestand een enorme slag werd toegebracht. Men vreesde zelfs dan het konijn, in dit werelddeel, geheel zou uitsterven. Gelukkig werden de konijnen, na verloop van tijd, min of meer immuun voor deze ziekte, hoewel er toch van tijd tot tijd een epi demie optreedt. Gelukkig zijn er nog steeds konijnen en zelfs één in de "Wetering". G. van L. der is er in het gebouw een aparte spreekkamer gemaakt. Het be stuur kan rustig vergaderen in een aparte ruimte op de eerste verdie ping Voordat alle genodigden vrijdag het pand konden bekij ken, vemchtte wethouder J.Th. de Jong de openingshandeling. Met sirene en voorzien van zwaailicht kwam de wethouder, gestoken in brandweerpak, aanrijden in een brandweerauto. Met voortvarend heid wist De Jongh een klein brandje te blussen voor de ingang van het nieuwe verzekeringskan toor. Alle belangstellenden kon den vrijdagavond en zaterdag een kijkje nemen in het nieuwe onder komen van de Onderlinge verze keringsmaatschappij. Vanaf jongstleden maandag staan de medewerkers van de OVM weer klaar om iedereen tijdens de kan tooruren te woord te staan. 'lethouder Joost de Jongh komt in actie bij de opening van het nieuwe intoor van de Onderlinge Verzekeringsmaatschappij Leusden. (van één onzer medewerkers) LEUSDEN - Henk Pasman, in carnavalvierend Leusden ook bekend als Prins Namsap heeft twee weken geleden een beetje gejokt. „Ondanks het fijne jaar zal ik niet terugkomen als Prins. We hebben een nieuwe Prins", zo liet Henk Pasman in de kolommen van de Leusder Krant afdrukken. Vorige week vrijdag, de elfde van de elfde, kwam het leugentje uit. Henk Pasman wordt wel degelijk ook in het komende cam a vals ja ar Prins, hij zal carnavalesk Leusden aanvoeren als Prins Nam sap de Tweede. Overal in het land start het carna valsseizoen op of rond de elfde van de elfde. Dit jaar kwam het goed uit, want de elfde viel op een vrijdag, een goede avond om een start te maken met het carnavals seizoen. De echte feestgangers verzamelden zich al vroeg in de avond in de feestzaal van het akti- viteitencentrum 'De Korf'. Het werd een aarzelende start, want de halve zaal was ruim voldoende om alle feestgangers plaats te bie den. Pas veel later op de avond voelden enkele feestgangers zich geroepen om gehoor te geven aan de oproep van de zangeres van 'Free House' om zich op de dans vloer te begeven. Zo tegen elven werd het wel wat drukker. De Gouden Klomp had namelijk aan gekondigd dat de nieuwe Prins bekend zou worden om precies elf minuten over elf. Rond de klok van elf werd inder daad aandacht gevraagd voor de entree van een speciale gast. Het bleek om Sint Nicolaas met twee zwarte knechtjes te gaan. De twee Pieterbazen zeulden een enorm pak met zich mee Naar iedereen verwachtte zou het reuzepak wel de meuwe Pnns bevatten. Op ver zoek van Sint Nicolaas maakte de meuwe Gouden Klompvoorzitter Rob Over het pak open. De in houd bleek met uit één maar uit twee leden van de Raad van Elf te bestaan Het ging om een aflei dingsmanoeuvre. Geen van de twee raadsleden zou de meuwe Pnns worden. Het bleek slechts om een inleiding te gaan tot de komst van de werkelijk nieuwe Prins. Gezeten in een fraaie riksja werd Prins Namsap de Tweede binnengereden. De eerste officiële handelingen van de prins bestonden uit het overhandigen van onderscheidin gen. „Met dank voor de vele be wezen diensten" kregen de ex- bestuursleden Piet Wendel, Ton Stegeman en Ane Houtveen de speciale medailles omgehangen. Na deze medailles volgden er nog enkele voor mensen die zich op de één of andere manier onder scheiden hebben. Gewoontegetrouw leest een nieuwe Pnns een proclamatie voor, welke van kracht is voor de gehele regeerpenode. 'Fleurig heid, Vrolijkheid, maar vooral drie dagen Joligheid" zo luidt de per soonlijke lijfspreuk van Prins Nam sap de Tweede In de elf punten tellende proclamatie komen twee persoonlijke wensen van pnns Namsap naar voren. De Prins zou graag zien dat er dit jaar weer een Leusdense carnavalsoptocht komt Verder zal hij het op pnjs stellen als er dit seizoen weer een 'Jeugdprins' wordt benoemd die het jeugdcarnaval kan aanvoeren. Verder heeft Pnns Namsap be paald dat „een ieder naar de Pnns moet luisteren." GEZELLIGHEIDSRIT Dat het de prins menens is met zijn lijfspreuk bleek zondagmid dag al. De Prins en een belangnjk deel van zijn gevolg deed mee aan een gezehgheids-Prinsen-nt waartoe het initiatief was geno men door het dorpscafé 'De Swar- testeegh'. Aan de rit werd deelge nomen door een dertigtal auto's, vaak gevuld met complete gezin nen. Uitzetter van de nt was ae heer Hans Klijn, die in Leusden al voor meer groepen gezelligheids- ritten heeft uitgezet. Deze keer was de heer Klijn er uitstekend in geslaagd om Leusden te combine ren met het thema 'Prinsen'. De tocht voerde langs vele kastelen en landgoederen waarnaar in Leusden straten zijn genoemd. De gedachtensprong van kasteel naar prins is vanzelfsprekend erg klem. De moeilijkheidsfactor zat hem zondag niet in het vinden van de juiste route. Het probleem zat hem in het vinden van de juiste ant woorden op de bijna negentig vra gen. die beantwoord moesten Een onderonsje lussen prins Namsap en Sinterklaas. worden. Na afloop bleek het duo 'ome' Hein Houtveen en Gerrit van Valkengoed het het slechtst gedaan te hebben. Met 170 pun ten gingen ze huiswaarts met de poedelprijs. Het koppel Marijke Verhoeve en Coo Bosman wist beslag te leggen op de derde plaats. Met slechts één punt verschil werd de familie Van Berkel tweede. De eerste plaats werd behaald door de fami lie Van Breda. Het enthousiasme voor de 'Pnn- senrit' was dermate groot dat er alles aan gedaan zal worden om van de rit een jaarlijkse traditie te maken. De regent van de Gouden Klomp tussen zijn helpers. ken, eens per dag. Na jdrie maanden is het konijn vol wassen cn in staat aan de voortplanting deel te nemen. Als het wijfje de jongen al leen laat, wordt de uitgang van het hol zorgvuldig afge sloten. Het konijn is hoofdzakelijk een dier van de schemering, dan wordt op voedsel uitge gaan. Het voedt zich vegeta risch, grassen en kruiden, jonge loten en ander groen. Als er 's winters veel sneeuw

Leusder Krant | 1988 | | pagina 5