peelgoed: /Vaarmoetje op etten bij de aanschaf ■eusdephrgnfc Geef Piet een kleurtje De Sint was zo ziek DONDERDAG 17 NOVEMBER 1988 plaatselijk nieuws 17 Sinterklaas zorgt weer voor hoge stapels in de speelgoedwin- ls. De keus lijkt moeilijk. Misschien dat aan de hand van een jttal richtlijnen de aanschaf een beetje makkelijker kan orden. Vandaar hierbij een poging. lUlereerst. Bekijk voor er naar winkel toegestapt wordt, eerst Slis rustig wat het betreffende id heeft, waar het het meest en het het minst mee speelt en oral.kijk eens een paar maal óg hoé het kind speelt. Men zou h daarbij moeten afvragen: Wie geit, waarmee, hóe, in welke Edarugheid (spelmaker, volger, ier), hoelang, met wie, hoe vaak, or de antwoorden op deze vra- kan men ontdekken en welk e kind het gaaten wat de gelijkheden en interesses zijn. schien levert dat al een aantal «en op. Maar pas daarbij op iets een kmd zelf verzonnen heeft daar heel tevreden mee is, on- Idellijk te vertalen m kant-en- ar commercieel speelgoed. Bij- irbeeld wanneer een kind jwt met zijn blokken, is het niet r definitie nodig hem daarom jo te geven, of de pop in een oenendoos, heeft niet onmid- lijk een prachtig „echt" bed no- Ichrap in de speelgoedwinkel al artikelen waaraan meer uiter- dan inhoud zit. Uiterlijke ken- rken zijn kleur (hoe meer, hoe er en neon kleuren zijn hele- al vaak bedoeld om de magere elmogelijkheden te verpak- beweging, (dus alle mecha- kjes,) geluid, de grootte van de s (cartonnage is duur, een itje doos kost snel vijftien gul- r. zonder mhoud) en het aantal t direkt noodzakelijke extra on- idelen of details. Wat betreft het iste, dit jaar zijn cassettebandjes m trek Bedenk dat een kind cassettebandje maar een be kt aantal keren hoeft te horen, om de inhoud uit het hoofd te ken nen. Misschien is het wel een leuk idee om een cassettebandje zelf vol te spreken of te zingen met versjes, liedjes en verhaaltjes. Of het kind een kindveilige (Sony-of-Fisher Price) cassettespeler te geven waarmee het zelf mag opnemen. Speelgoed met veel uiterlijke ken merken, dus bijvoorbeeld veel kleuren, voorzien van een mecha niekje in een grote doos, bepaald en beperkt het spel dermate, dat de speelduur daarmee waarschijn lijk kort zal zijn. Doorzie verrassin gen. Veel speelgoed wordt gekocht op een „moment surprise": Het popje met de twee gezichten, de auto die uit elkaar spettert. Bedenk dat die verrassing er na één keer af is. Het is leuk als letterlijke surpri se, maar jammer als speelgoed, gegeven met de verwachting dat daar wel emge tijd mee gespeeld zal worden. Hetzelfde geldt voor een onverwacht leuke vormgeving, die met strikt noodzakelijk is. Bij voorbeeld kleurkrijtjes in de vorm van kabouters, kikkers, of panda's. Ze liggen niet lekker m de hand, breken snel en kleuren slecht. Ze worden meestal gekocht om de vorm. Het is raadzaam dat de koper van speelgoed zich probeert te verplaatsen in het spelende kind; probeert het spel voor te spelen, dat met speelgoed te spelen is. Bedenk bijvoorbeeld bij een gara ge wat een kmd er mee zal doen, m plaats van kan doen. Zal het die autowasmachine gebruiken? Meestal niet. Zal het op het dak gaan zitten of staan? Zodra het een plat dak is wel, dus moet het stevig zijn. Welke auto's kan hij of zij erbij gebruiken, welke heeft het al? Een teddybeer met 360° draaiba re gewrichten die kan zitten, geeft meer speelplezier dan eenzelfde beer zonder draaibare gewrichten. Klei waarvan de kleuren te mengen zijn tot nuances geeft meer moge lijkheden, dan zo'n zelfde soort klei die met mengt. VERTROUWD Kies ook eens voor het simpele, voor het vertrouwde. We zijn zo snel geneigd om te vergeten dat wat wij tijdens ons pakweg dertig jaar durend leventje hebben leren kennen, grotendeels nog onbe kend is voor onze kinderen. Kinde ren in 1988 hebben ook recht op het plezier van kwartetten, sjoelen, hoedje-wip, poppenkast, ver- kleedkleren, houten blokken, en een trekkar, om maar een paar „e- vergreens" te noemen. Bovendien is dit „basisspeel- goed" met voor niets jaren houd baar gebleken, het sluit meestal goed aan bij speelwensen van kin deren. Viltstiften bijvoorbeeld zijn de commerciële uitvoeringen van kleurpotloden. Ze geven een snel, fel resultaat na weinig moeite. Kleu ren met potloden vraagt meer in spanning, motorische behendig heid en geeft een meer persoonlijk resultaat. Kleuren met potloden is kortom een goede voorbereidende schrijfoefening. Daar hoort wel een kleurboek bij waarin de voorbeel den met kleurpotloden lijken te zijn voorgekleurd (Bruynzeel). Let op kwaliteit, waar nodig. Speelgoed dat volgens verwach ting lang mee zal gaan, moet van goede kwalieit zijn. Bijvoorbeeld een spel als Memory kan jaren ge speeld worden. Een goede doos en stevige kaartjes zijn daarbij nood zakelijk. Karton is duur. Voor een kwalitatief stevig en mooi bedrukt spel betaal je snel vijftien gulden meer. Een prachtige verpakking van een pop, wordt meestal snel weggegooid ook die verpakking kostte snel twee tientjes. Misschien was er ook een leuke pop zonder dure verpakking. „Gifvrij" is een wettelijk geregel de aanduiding. Het betekent: bevat acceptabele hoeveelheid gif (vilt stiften). Dat moet niet worden ge geven aan kinderen die alles in de mond steken. „Afwasbaar" bete kent niet wasbaar. Afvegen met vochtig doekje kan. Leeftijdsaan duidingen. De laagste leeftijd is meestal een jaar te laag. Let liever op moeilijkheid van de afbeelding en speelwijze. TUV, Tuv gepruft; een soort Duits Kema-keur op speelgoed, afkomstig mt Duitsland. Een goed teken. „Kleurecht", dus met uitwasbaar. Wordt hard zonder oven, klopt, dus in vacuumpotten kopen. Niet beneden de vier jaar; wettelijke aanduiding voor al het speelgoed voorzien van kleine on derdelen. Hou je daaraan, tenzij het bijvoorbeeld strikken of belletjes betreft rond een pluche beest, dan strik of belletje verwijderen, stof vrij ook wel anti-allergisch ook wel natuurprodukt, staat dikwijls op goede kwaliteit krijt, klei en soms ook pluche (parachute-zijde). Je mag mij altijd bellen wanneer je vragen hebt over speelgoed! Lang Leve Sinterklaas! Voor de kleintjes ook dit jaar weer een leuke tekening die er wat kleurloos uitziet Hef is de bedoeling dat Piet eens flink in de kleuren wordt gezet. Waarmee dat gebeurt is niet zo belangrijk, de enige voorwaarde is dat de knecht van de goedheiligman er ,,op en top" komt uit te zien. Ga aan de slag en lever de kleurplaat m voor woensdag 30 november a.s. op het kantoor van de Leusder Krant, Asschatterweg 19, Leusden-Centrum Sinterklaas beloont de tien leukste met een heerlijke speculaaspop Het is belangrijk dat als je de kleurplaat inlevert, je je naam, adres, telefoonnummer en vooral je leeftijd goed vermeldt in onderstaande strook. Doen jullie mee? Veel succes. NAAM: ADRES: TEL.: LEEFTIJD: JAAR DEELNEMERS SINT NI- COLAASAKTIE 1988 Adam herenmode, Albert Heijn, Alie's babyshop, Ans 't Qerenwinkeltje, Aurik ge reedschappen, Bakker E. v.d. Hengel, Bakker H. v.d. Hoven, Betty's Design, Bloemtiek Speksnijder, Blokker, Blom rij- wielspeciaalzaak, Boekhandel Hamershof, Bom supermarkt, Bootsman mannenmode, Bre- an automaterialen, Brouwers '•apijtvoordeel, Café de Brou werij, Caravelle hairfashion, Canssimo kinderboetiek, C- 1000, Cooking, Creatique, Cu rio Cave, Decorette de Ha mershof, De Ster Damesmode, Drogisterij Dropa, DA Drogis terij Kruep, Dorpscafé de Swartesteegh, De Korf, Drop- Inn, Drukkerij Mulder, Euro- fleur, First Lady, Fiets Inn Dick Meerveld, Foto Muns, Foto grafie Jan Verhoeff, Gall Gall tabac. Garage van 't Klooster, Groente Fruit Hols, Groente Fruit v.d. Hoef. Hema, Jacco ïjssalon, Jamin, Jensma Elektra Muziek. De Jong's garen band, Juwelier Teunissen, v. Kersbergen Interieurverzor ging, Kohlmann Intertoys, Kloezeman bloemen, Kaasspe- cialist, Kapsalon Gironde, Kap salon van Someren, Karwei- hoek Snapper, Keurslager Fred Timmer, Kruidvat, Lies hout Intermeubel, Lunchroom Verhagen, Lekkerman, Modé- na Schoenen, Optiek Groene- veld, Ot Sien Jeugdmode, Panterhms schoenmoede, Pix schoenen, Poelier Brons, Ra dio Drieenhuizen, Reisbureau Holiday Feeling. Schoenmake rij van Beek, Salon Pierre haar mode, Schut Tabak, Slagerij Willem Schakel, Slijterij H. v.d. Hengel, Sjops, Snackbar de Swartesteegh, Spar Aldenzee, Sporthuis Pim Berghuizen, Stoffenhuis de Ram, Stots op tiek, Stomerij Actief, Studio Rotol, Tuin Dier Jan v.d. Berg, Videotheek Leusden, Wijn handel Gall Gall, Zeeman textiel supers. In het land van pepernoten, speculaas en marsepein, zijn de huizen niet van steen, maar van chocoladeflikken en de suikermuizen met hun kraalsnoepoogjes wonen niet in holletjes, maar in krentemikken. In het land van pepernoten, speculaas en marsepein, zijn de ramen in de huizen gemaakt van slagroomglas en als het hagelt, sneeuwt of regent en het vreselijk koud is lopen de snoepjesmensen in hun warme truffeljas In het land van pepernoten, speculaas en marsepein, bestaan de sterren, zon en maan uit glanzendgele boter eri als het heel erg warm is druppen de zonnestralen op de boterbergen, zo worden die groter en groter In het land van pepernoten, speculaas en marsepein, spelen de koekjeskinderen op die bergen met hun dropslee Oh, wat gaat dat heerlijk op die gladde bergen en de koekjeskinderen roepen "Hiep, hiep. hoera, wie doet er mee?" HET is al heel laat in de avond in Madrid waar Sint Nicolaas met zijn vele Zwarte Pieten in een groot paleis woont In de stad branden alleen nog maar de straatlantaarns en verder zorgen de sterren en de halve maan nog voor een beetje licht in al die duisternis Bijna alle mensen zijn al naar bed en de kinderen natuurlijk al lang Nu ben je misschien benieuwd of Sint Nicolaas en Zwarte Pieten ook al in bed liggen' Dat zou eigenlijk ook moeten, maar het is niet zo! In het grote paleis is iedereen nog klaar wakker Er moet wel iets vreemds aan de hand zijn, want gewoonlijk mogen de Pietjes 's avonds om 7 uur nog even naar Casto de zigeuner op de televisie kijken en dan moeten ze naar bed En de Sint kruipt zelf ook vroeg tussen zijn lakens, want hij is 's avonds altijd moe van het werken aan gedichten en cadeautjes. Maar op deze avond zitten de Pietjes om 10 uur nog klaarwakker op de rand van hun bedjes en ze praten zachtjes tegen elkaar En de anders zo vrolijke zwarte gezichten staan nu helemaal niet blij en een paar hebben zelfs tranen in hun ogen Zo nu en dan slaakt er.iemand een diepe zucht en dan is er even een droevige stilte Een klein Pietje zegt zachtjes "We moeten met z'n allen proberen om de Sint weer beter te maken Zonder onze meester beginnen we niets" "Ja maar", zegt een ander Pietje, "als vijf knappe dokters niet weten wat er met hem aan de hand is. hoe zouden wij het dan kunnen weten Niemand kan hem van zijn buikpijn genezen en hij is zo ziek dat hij zelfs geen peper noten meer lust. Vanmiddag heb ik hem een sinaasappel gebracht en daar heeft hij maar een half partje van opgegeten'" "Een half partje!" roepen de anderen bedroefd Want ze weten allemaal dat hun meester altijd drie grote sinaas appelen per dag eet En 's zondags zelfs vier! Ja. het is wel heel erg met de bisschop ALLE Pieten denken heel diep na om iets te bedenken om de goede man weer beter te maken Dat is erg moei lijk want ze hebben al van alles ge probeerd' Ze hebben warme anijs melk voor hun meester klaargemaakt, ze hebben hem pepermuntjes gege ven. ze hebben warme kruiken tegen z'n buik gelegd, maar niets hielp Nog altijd heeft de Sint vreselijk last van pijn in zijn buik. Hoor' Daar gaat het belletje dat de Sint naast zijn bed heeft Twee Zwarte Pietjes springen op en rennen op kousevoeten tot de slaapkamerdeur Dan sluipen ze voorzichtig naar het grote bed "Ja. Sint?" vragen ze voor zichtig De Sint draait moeizaam zijn hoofd om op het kussen "Dorst", fluistert hij, breng me eens wat te drinken, oef, m'n buik, oh, oh. wat een narigheid!" Terwijl de ene Piet wat druivesap gaat halen buigt de andere zich over het bed "Gaat het alweer een beetje, meester?" vraagt hij voorzichtig "Nee", kreunt de Sint, "het gaat hele maal niet au! Ik maak me zorgen Piet. dit wordt een ramp' Nog nooit ben ik ziek geweest en nu nu ik bijna jarig ben, krijg ik pijn in mijn buik. En wót voor. oef pijn'r;n niemand kan me genezen. Ik weei i. e geen raad!" Bedroefd sluit hij zijn ogen en trekt de dekens over zijn baard ALS de beide Pieten terugkomen op de slaapzaal heerst daar een opge wonden stemming Het kleine Pietje staat met zijn armen te zwaaien en probeert iets te vertellen De anderen zijn zo nieuwsgierig dat ze allemaal door elkaar heen praten Tot de grootste Piet roept "Stilte allemaal! Moet de Sint nu ook nog wakker worden van het lawaai dat jullie ma ken, schaam jullie wat! En laat kleine Piet nu vertellen!" En dan luisteren ze allemaal naar het Pietje dat zachtjes vertelt over zijn grootmoeder die al zoveel mensen heeft genezen "Ze woont in een hutje aan het strand", zegt hij "Ze verza melt kruiden die in de rotsspleten groeien en daarmee kan ze zieke mensen beter maken, echt waar!" "Dat is het!" roept de grootste Piet. "Pietje, je bent geweldig! Eh Piet 5 en Piet 6, jullie gaan onmiddellijk met Sints vliegtuig naar het strand om Pietjes grootmoeder op te halen. Haast jullie, want de Sint moet zo gauw mogelijk beter worden!" EN dan klinkt na een tijdje plotseling het geluid van de helikopter die landt op het dak van het paleis. De knecht jes rennen naar boven en zien daar de anderen aankomen met een klein vrouwtje met een grote omslagdoek om en een mandje aan haar arm Ze dribbelt met snelle pasjes op de Pie ten af en fluistert "Waar is de kinder vriend? Breng me naar hem toe, ik heb al mijn buikpijnkruiden meege bracht" Even later staan de Pietjes in de gang bij de deur van de slaapkamer waar achter het kruidenvrouwtje is verdwe nen Ze horen haar zachtjes met de Sint praten en ze houden hun adem in Ze durven zelfs niet met elkaar te fluisteren en ze staan doodstil te wachten Het lijkt wel uren te duren maar eindelijk gaat dan toch de deur open en het kruidenvrouwtje komt weer tevoorschijn Ze legt een vinger op haar lippen "Ssjj", fluistert ze, "de Sint slaapt. Ik heb hem een speciale soort kruidenthee laten drinken en nu moet het eerst eventjes inwerken Straks zal ik hem wakker maken" ZE gaat met de knechtjes naar de huiskamer, waar ze vertelt over haar hutje aan het strand Maar midden in haar verhaal houdt ze op en snuift even: "Mmmm!" roept ze. "hebben jullie borstplaat gemaakt? Wat heer lijk! Pietje, haal jij 's even een stukje voor je grootmoeder, wil je?" Vier Pietjes draven tegelijk weg, zo graag willen ze het vrouwtje een ple zier doen. En als ze het dan met een blij gezichtje heeft opgegeten staat ze snel op en zegt"Wat hoor ik? Is Daar nóg iemand op de gang? Ik denk wel heb je ooit!" Ze ploft terug in haar stoel en alle Pietjes kijken verbaasd naar de deur, die opengaat Wie komt daar binnen? Wie staat daar. geheel aangekleed en leunend op zijn staf te kijken en te lachen bij het zien van al die verraste Pietjes? Ja. het is Sint Nicolaas! Het is hem! "Ik ben beter", roept hij verheugd, "ik ben weer helemaal beter, de kruiden hebben fantastisch gewerkt! Waar is het kruidenvrouwtje? Ahhh, daar is Het is geweldig wat je gedaan hebt. vrouwtje, hoe kan ik je belonen? Nu kan ik weer cadeautjes bedenken, gedichten schrijven en lang leve het kruidenvrouwtje' Oh. en de kindertjes opzoeken op mijn verjaardag natuur lijk, dat is héél belangrijk!" z'n vriendinnetje Mananne de Valck, 946824 beste speelgoed 1988', bekroond in de categorie A (babyspeelgoed kinderen van 0-2 jaar).

Leusder Krant | 1988 | | pagina 17