rijs maakt restauratie duiventil mogelijk WOL denkt aan alles SERVA V0LV0 Se leusder krant» Verwijtbaarheid gering voor ongeval met dodelijke afloop Werkgroep vraagt om soepele houding gemeente Driedaagse manifestatie onder mottoDenk eerder aan later KEISTAD B.V. ïTïTTj Onafhankelijk nieuwsblad voorde gemeente Leusden Eis van drieduizend gulden boete AUTO LEUSDEN Klokhoek 16E, KONIJNTJE IN DE WETERING HOOFDREDAKTEUR Jur van Ginkel KANTOOR LEUSDEN Asschatterweg 19 Postbus 11 3830 AA Leusden- Ceritrum Telefoon 033-941495 Uitgave BDU BV krant DONDERDAG 17 NOVEMBER 1988 - 20e JAARGANG NO. 57 (van de redactie) USDEN - De werkgroep Duiventil Leusden heeft de Britse nservation Award voor de restauratie van het bijna vergane r.ument bij de Burgemeester De Beaufortlaan gewonnen, jdag zal de werkgroep uit handen van drs. H Muntingh, lid de Socialistische fractie in het Europees Parlement, de js van 6.000,- ontvangen. Het werk aan de til kan dan pnnen. Maar dan moet wel de Stichting Boom, die eigenaar tan het terrein waar het monument staat, het onderhouds- ids van 10.000,-- verhogen. Een andere mogelijkheid is dat gemeente Leusden er genoegen mee neemt, dat de werk- ep op dit moment het onderhoud voor de komende jaren niet >1 zekerheid kan garanderen. te Conservation Award wordt is 1982 elk jaar uitgereikt aan Inschalige projecten of ideeen, de leefomgeving verbeteren, is een initiatief van de Britse jur- en milieujournalist David lamy en wordt in ons land ge- insord door Ford Nederland. Er vier categorieën: stadsprojec- natuurbescherming, restaura- en jeugdprojecten. De Leusden- werkgroep is winnaar gewor- van de categorie restauratie. )e motivatie voor het toekennen de prijs was volgens het jury- port dat „het initiatief om de ventoren voor Leusden te be iden aandacht en waardering dient, ook buiten Leusden. In Nederland zijn nog maar tien dergelijke duiventils. Het eekt de jury daarom aan dat de gekende prijs het behoud van toren weer een stap dichterbij ngt." Voorzitter van de jury was drs. H. Verheij, werkzaam bij het ministerie voor Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu. De overige leden waren de heer E.R. van Brederode, lid van de nationale commmissie voor monumentenbe scherming, dr. M.H. ten Boer van het Rijksinstituut voor Natuurbe heer en mevrouw J.W. Stuurop van het Nederlands Instituut voor Nij verheid en Techniek. Mevrouw A.Lakeman, lid van de wergroep Duiventil en van de His torische Kring Leusden, die het ini tiatief nam voor de restauratie, is blij met de prijs, maar zegt dat de werkgroep toch in een moeilijk parket zit. „De pnjs helpt heel veel om de restauratie tot stand te bren gen," zegt zij. „We hebben nu het geld ervoor bij elkaar. Toch is het nog onzeker of we met het werk aan de til kunnen beginnen, omdat enkele geldschieters voorwaarden hebben verbonden aan hun finan ciële toezeggingen." ONDERHOUD Lakeman doelt vooral op de voorwaarde die de gemeente Leusden heeft gesteld aan haar bij drage. De gemeente heeft een sub sidie beloofd van 30.000,-- (het hele project kost 50.000,00), als de werkgroep het onderhoud van de til voor de komende jaren kan garanderen. Het probleem is ech ter dat daar met genoeg geld voor beschikbaar is. De eigenaar van het terrein waar de duiventoren staat, de Stichting Boom uit Wou denberg, heeft voor dit onderhoud een fonds beschikbaar gesteld van 10.000,--. Van de rente van dit geld zou de til m goede staat ge houden moeten worden. Dit be drag is volgens mevrouw Lakeman echter met voldoende. „Als we uit gaan van een rentevoet van 5 pro cent zouden we op jaarbasis 500,-- beschikbaar hebben. Alleen de verzekering slokt al de helft van dat bedrag op. Na de restauratie hoeven we de eerste jaren niet zo veel aan het onderhoud te doen, maar daarna zal de til toch om de zoveel tijd geschilderd moeten worden en zullen er andere dingen aan moeten gebeuren." Het probleem zou zijn opgelost als er in het onderhoudsfonds meer geld gestort zou worden, of als de gemeente genoegen zou nemen met een minder hardere garantie voor het onderhoud. De heer P.H. Pels Reijcke van de Stichting Boom is met voor commentaar bereik baar. De woordvoerder van de ge meente zegt dat het probleem bij het college van Burgemeester en wethouders bekend is en dat het in de komende collegevergadering van aanstaande dinsdag bespro ken zal worden. Vermoedelijk zal aan de raad worden voorgesteld om het bedrag van 30.000,-- be schikbaar te stellen, ondanks het feit dat de werkgroep geen garan tie kan geven over het onderhoud. Vnjdag zal de Leusdense werk groep met een delegatie van tien mensen naar Amsterdam gaan, waar de prijs in Park Plaza zal wor den uitgereikt. Behalve leden van de groep zal ook wethouder Eve lien Blom bij de prijsuitreiking aan wezig zijn, samen met de heer en mevrouw Van Hasselt, die de Stichting Boom vertegenwoordi gen. ouderenorganisatie presenteerden zich via een informatiemarkt aan Leusden. De driedaagse WOL-manifestatie 'Denk eerder aan later' ging gisteren van start. BONDEN ÜUSDEN - De door de WOL georganiseerde manifestatie r ouderen werd woensdagmiddag om half twee door wet- der Evelien Blom geopend. •pende de manifestatie met de woorden „Wat zijn we toch eldig bezig met elkaar", nadat ze bij binnenkomst onder de nik was geraakt door de vele stands. Ruim twintig stands Bden opgesteld in de hal en zaal van aktiviteitencentrum de rf, waarbij aandacht werd besteed aan veel organisaties en jelijkheden voor ouderen. sthouder Evelien Blom wees vooral opgezet om de oudere inwo- haar openingstoespraak op ner van Leusden te laten onderzoe- wmenteel 16 procent van het ^en wa* zhn °f haar mogelijkheden inwoners in Leusden vijfen- deze gemeente zijn. 3 jaar of ouder is. Naar ver- iing zal dit in het jaar 2000, ceer 25 procent zijn. Evelien die als wethouder de zorg ouderen in haar takenpakket benadrukte dat deze mani- ie is opgezet vanuit de ge ne dat de ouderen zelf uitma ffat zij willen. „Heel juist" zei machtige stem uit het pubhek. zullen vechten voor onze en". Met zoveel strijdvaardig- in het pubhek haastte de wet- er te benadrukken dat de de- kgen verschenen gemeente nota over het ouderen beleid dient om te betuttelen", vond het meer een inventari- van moeilijkheden en moge- sden, „met handvaten" waaruit beleid moet komen na in de van alle betrokken organi- 8-Zij stelde hierbij „een kente- denken" vast. „We zijn weer kt ontdekken dat we de ken- ouderen niet kunnen mis- De manifestatie was daarbij De manifestatie werd direct na half twee druk bezocht door zowel ouderen, als de wethouders, Eve lien Blom en Corri Verduin, burge meester Panis, en verschillende raadsleden, zowel als door werkenden in - en - studerenden voor de ouderenzorg. De vele stands leken geen facet onderhcht te laten. Op de gang stonden de verschillende Oude ren-Bonden. Een van de bestuurs leden zei over het belang: „Wan neer je vanmorgen nog in de krant leest dat de vakbond ABVA/KABO nota bene het voorstel doet om de eigen bijdrage m bejaardenhuizen te verhogen, dan blijkt daaruit toch wel dat ouderen een eigen bond moeten hebben, die voor hun be langen kan opkomen". Bovendien onderstreepte hij het belang hd te worden vanaf een jaar of vijftig. „Je moet goed voorbereid zijn, om ook tijdens de goede jaren van je leven, de stille jaren jezelf te kunnen be schermen". In de korfzaal, werden stands bevolkt door medewerkers van het plaatsehjk diaconaat, het zieken fonds Amersfoort en Omstreken, de afdelingen Sociale Zaken van de Gemeente Leusden de indicatie commissie bejaardenoorden, de Lisidunahof, Slachtofferhulp, en de telefonische hulpdienst. Deze laat ste organisatie bleek te werken voor de zowel kinderen (kinderte lefoon) als de ouderen. Of zoals een van de vrijwilligers het omschreef: „Wij hebben zowel de vergrijzing als de vergroening in ons pakket". De telefonische hulpdienst is met bedoeld om kant- en klare oplos singen aan te bieden. „De bak met oplossingen zetten we m eerste in stantie aan de kant. Het is de be doeling dat in het gesprek met de hulpvrager, de vraag helder wordt en de oudere zelfstandig naar een oplossmg zoekt. Daartoe zijn ze over het algemeen uitstekend in staat". Een andere hulpdienst, de hulpdienst terminale zorg, trok di- rekt veel belangstelling van stil luisterende mensen, die mgetogen vragen stelden waaruit een diepte belangstelling bleek. In weer een andere stand werd ergotherapeuti- sche hulp thuis aangeboden met daarbij allerlei hulpmiddelen die „tegen een klein prijsje door een handige vrijwilliger werden ge maakt" Bijvoorbeeld bestek met grote (fiets)handvaten die hadden bewezen erg handig te zijn. Het verpleegtehuis LISIDUNA, het net als de verzorgingshuizen binnen de gemeente Leusden door foto's en video's zien hoe het m deze instel lingen toe gaat. De VAC, Vrouwen Advies Commissie voor Woning bouw was uiteraard aanwez.g met haar flexible woonplannen voor vijfenvijftig plussers en verstrekte een handig lijstje waarmee zelf standig wonende zijn of haa: huis kon nalopen. Onhandige of ge vaarlijke punten werden dairdoor duidelijk, terwijl de mogelij Wieden AMERSFOORT QE\LER Amsterdamseweg 7 tel 033-130154 tot kleine verbetermgen aangege ven werden. Notaris Büters be steedde aandacht aan de juridi sche aspecten van het ouder wor den. Zoals familierecht, erfenisre geling, „onder bewind-stelling", boedeldeling en wat je wanneer en hoe mag schenken. Daarbij was het met allemaal ter voorbereiding op het afhankelijk zijn of sterven ge richt. Hij wees nadrukkelijk op de mogelijkheid om op huwelijks voorwaarden te trouwen, hetgeen MITSUBISHI DEALER Hogeweg 45 - Amersfoort Telefoon 033-724624 op latere leeftijd extra verstandig blijkt. Verder de vele vrijwillige organi saties zoals de Zonnebloem, de bu- renhulpdienst en de UW. Kortom de eerste dag van de groots opge zette manifestatie was indrukwek kend. Bezoekers konden de Korf bereiken door middel van spe ciaal hiervoor rondrijdende auto bussen met stopplaatsen door heel Leusden en Achterveld. Vandaag reed de bus langs alle instellingen in Leusden en Achterveld welke met ouderen te maken hebben. Een rondtoer compleet met open huis, zeker niet alleen interessant voor toekomstige bewoners. Op vrijdag, 18 november, om 10 uur, morgen dus, staat de informatie in de Korf m het teken van sociale- culturele en recreatieve aktivitei- ten. Gezien de lijst van deelnemers en de prestatie verdeeld over drie dagen, mag zeker gesteld worden dat de WOL aan alles heeft probe ren te denken. (advertenties) Expositie Historische Kring in gemeentehuis Pag. 3 Het weer in leusden: later kouder Pag. 3 Directeur Goedendorp neemt afscheid van politie- opleidingsschool De Boskamp Pag. 5 De AVRO Filmde in't Ruige Veld Pag. 5 Begroting 1988: Wethouder Evelien Blom: „Ik denk dat welzijn me op het lijf geschreven is". Een interview Pag. 7 Sport: Nationale zwemtop komend weekeinde in Octopus Pag. 8 Sterk optreden BCL Pag. 8 De Jong koploper in Bowlinguurtje Pag. 8 Servicepagina Pag. 9 En verder: Sinterklaasbijlage WEEKENDDDIENST: 03425-1222 Als een ongeval met dodelijke afloop voor het kantongerecht komt, is dat al een teken dat de verwijtbaarheid uiterst gering is. Is er met zo'n ernstige afloop ook maar enigszins sprake van een wat grovere onoplettendheid, dan wordt het nl. al gauw een rechtbankzaak. Op de strafzitting van 10 novem ber van het kantongerecht te Amersfoort vond de behandeling plaats van een ongeluk met dode lijk gevolg, dat een jaar geleden gebeurde in Stroe, op de Tolne- genweg, toen een vrachtwagen chauffeur 's avonds m het donker zijn zwaar beladen wagen achter uit een inrit opdraaide. Het betrof en chauffeur, die al 27 jaar op een vrachtwagen rijdt zon der ooit met Justitie in aanraking te zijn geweest en ook nu met de no dige voorzorgen gehandeld had. Hij had eerste gekeken of de kust veilig was en de waarschuwings signalen aangedaan, voordat hij aan zijn manoevre begonnen was. Niettemin werd hij geconfron teerd met de ontzettende gewaar wording dat een motorrijder, die de vrachtwagen niet gezien had toen deze op dat moment juist dwars op de weg stond, zich in volle vaart te pletter reed. „Een zeer zware onvoorzichtig heid, waardoor het verkeer ern stig in gevaar is gebracht", oor deelde de officier, die 3000,- boete eiste en een voorwaarde lijke ontzetting uit de rijbevoegd heid voor 4 maanden met een proeftijd van 2 jaar. „Wat had mijn cliënt nog meer kunnen doen?" vroeg de raads man zich af, die dan ook pleitte voor ontslag van rechtsvervolging op grond van afwezigheid van schuld. Hij wees op de uitslag van het onderzoek door het gerechte lijk laboratorium, waarbij was ko men vast te staan dat de motorrij der zeker 80 km gereden moest hebben, mogelijk meer. Maar vol gens berekeningen had hij zelfs bij een vaart van 120 km nog tijdig het obstakel moeten kunnen waar nemen, gezien het stuk rechte weg en de nodige straatverlich ting, daar ter plaatse, plus de extra rode lampen bovenop de vracht wagen. Auto Leusden, het neest vertrouwde adres voor een prima Ford of een tct in de puntjes verzorgde occasion Leusden Telefoon 033-943'34 - Industrieterrein de Paardenmaat (bij Pon) Official Ford Dealer voor Leisden, Woudenberg^ Scherpenzeel. Achterveld. De raadsman overhandigde een krant met foto's van het ongeluk, en tevens de originele, dus scher pere, foto's. Vooral op deze laatste was duidelijk een wit pak te zien. Dit was een bevroren lamsbout geweest, vertelde hij, die het slachtoffer of op het stuur, of tus sen zijn knieën gehad moest heb ben, gezien het ontbreken van een bevestiging achterop. Dit moest wel leiden tot de conclusie - aldus de advocaat - dat hier sprake was geweest van onvoldoende aandacht bij het verkeer. Ook op puur formele gronden vocht hij de tenlastelegging aan. Er waren twee dagvaardingen uit gegaan, waarbij de tweede een paar tekstuele verbetenngen be vatte. Gebruikelijk is dat in zo'n geval de eerste vernietigd wordt. Dat was in dit geval vergeten. „Een schoonheidsfoutje", volgens de officier. „Een nieuw en onaanvaardbaar fe nomeen in de rechtspraak", vol gens de advocaat. Hij had verder geen goed woord over voor „onbegrijpelijke formu leringen", die zijns inziens maak ten dat geen strafbaar feit goed omschreven was, wat tot nietig heid en dus tot ontslag van rechts vervolging zou moeten leiden. Het feit dat in de tenlastelegging abu sievelijk als tijdstip 20.24 uur ge noemd werd, terwijl alle politie rapporten van 20.04 spraken, zou zelfs vrijspraak moeten opleveren, aldus de advocaat. „Mevrouw de officier, u hoeft het tijdstip beslist niet op te nemen in uw tenlastelegging, maar als u het doet, dèn moet u het ook bewijzen en dat kunt u met" De kantonrechter, Mr. De Klerk, vroeg tenslotte verdachte om zijn memng "Verschrikkelijk. Ik voel me ech ter niet schuldig, maar ik zie wel elke dag die plek" Is er een zwaardere straf denkbaar? Uit spraak over 14 dagen. WOL: ...,,De ouderen spinnen en garen bij!"... De duiventil in Leusden verkeert nu nog in deplorabele toestand.

Leusder Krant | 1988 | | pagina 1