Expositie Historische Kring n gemeentehuis geopend )ok in Leusden olitie-acties Gedrevenheid en motivatie basis voor welverzorgde jazz-avond Kinderpostzegels weer te koop LEUSDEN leustler krant Tony Vos:Als een mes door de boter" euwe Beaujolais met as en muziek omlijst IJS eusder krant; Filmliga Leusden Achterveld rste fles voor burgemeester Later kouder LEUSDER KABELKRANT KANAAL 4 w weekindegemeede' plaatselijk nieuws DONDERDAG 17 NOVEMBER 1988 lUSDEN - Vrijdagmiddag werd in aanwezigheid van de wet- uders Evelien Blom en Bram Vroon de eerste tentoonstelling jide Historische Kring Leusden in de hal van het gemeente lis geopend. Elke drie maanden zal de vitrine, die bij de gang geplaatst is, worden veranderd. Het eerste thema is de jakscultuur, zoals die in door de eeuwen heen in Leusden is dreven. Daarover gaf drs. J. Herks, lid van de Kring, een leg. Het materiaal van de expositie is beschikbaar gesteld or het tabaksmuseum uit Amerongen en door de historische reniging Flehite, waarmee de Kring een goede relatie heeft, tentoonstelling is ingericht door de heer Huis in 't Veld en •vrouw Lakeman. Hieronder een samenvatting van de toe- raak van de heer Herks. Afnka bekend was, leerde men pas na de ontdekking van Ame rika in Europa de tabak kennen. Aanvankelijk zag men hier alleen een meuw geneeskrachtig kruid in Het kon worden gebruikt tegen kropziekte. als slaapmiddel en als middel tegen tandpijn. Snuiven van tabak was een probaat middel tegen hoofdpijn en verkoudheid In de loop der 16e eeuw ontdekte men het meer en meer als genot middel. Door de hoge kosten van vervoer over zee, werden pogin gen ondernomen om ook in Eu ropa tabak te telen, het eerst in Schotland. Toen de Engelse regering het te len van tabak verbood onder de motivering dat de grond beter voor voedselteelt gebruikt kon worden, kwamen emge kwekers uit Schotland naar het vaste land van Europa, met name naar Zee land om daar de tabaksteelt op po ten te zetten. Dit liep echter uit op een fiasco, omdat de zeewind daar de teelt onmogelijk maakte. In 1610 vestigden enkele Schotse pioniers zich in Amersfoort. Op enkele terreintjes binnen de stadswallen werd een voorzichtig begin gemaakt met het telen van tabak, wat al spoedig een groot succes bleek te zijn Het bleek dat de opbrengst van tabak veel ho ger lag dan van de gebruikelijke graanverbouw Een ieder pro- beeerde tabak te telen, maar elke akker bleek niet even geschikt. In Hamersveld echter was het suc ces buitengewoon groot. Al spoe dig was de tabak het voornaamste cultuur- en handelsgewas gewor den. De teelt gaf aan vele handen werk. Niet alleen aan de teelt, maar vooral alles wat ermee te ma ken had. Er verrezen droogschu ren waarvan "sommigen zo groot waren als kerkgevaarten" (De laat ste tabaksschuur in Leusden is enige jaren geleden gesloopt.) Om een indruk te geven hoe be langrijk de teelt in deze omgeving wel was Amersfoort telde in het begin van de 18e eeuw ongeveer 8000 inwoners, waarvan 1200 di- rekt en 2800 indirekt in de tabaks teelt werkzaam waren. In 1702 werd dne miljoen pond tabak ver kocht. Na de Franse tijd liep de afzet van tabak uit onze omgeving sterk te rug, men gaf de voorkeur aan overzeese tabak, voornamelijk uit Java en Virginia Toen in 1858 en 1859 door ziekte ;n het gewas de tabaksteelt hier grote verliezen leed. betekende dit vrijwel het Een overzicht van de vitrine bij de ingang van het gemeentehuis. einde van een bloeiende cultuur. Alleen namen als Tabakssteeg en Cohensteeg herinneren aan deze tijd. Een uitgebreid artikel over de ta baksteelt in Leusden is versche nen in de serie "Leusdens Verle den" in de Leusder Krant van 29 jan 1987. De tentoonstelling over de tabaks teelt is de komende dne maanden te zien in de hal van het gemeente huis. Op werkdagen van 8.30- 12.30 uur. eusdense bevolking werd maandag m de pohtie-acties betrokken Tweehonderd agenten uit onder andere den, Amersfoort, Baarn en Soest hadden bezit genomen van het winkelcentrum De Hamershof De politie ie pamfletten uit om het winkelende publiek op de hoogte te stellen van het waarom van de acties. Er was denng voor het publieksvriendelijke karakter van de acties LEUSDEN - De sfeer was er weer helemaal, optimaal zo men wil. De jazz-avond in de Swartesteegh, traditioneel nu langza merhand op elke tweede donderdag van de maand, is na de klok van tien telkens weer een samenkomst van de ware lief hebbers. Dat het zover is gekomen is niet in de laatste plaats de verdienste van Wiebe Haanstra, die samen met virtuoos Jan Verwey tekent voor de produktie van een geperfectioneerde sessie. us: IDEN - Omlijst met kaas uziek wordt heden, donder- vond in café De Swarte- h de Beaujolais Primeur 1988 ingehaald. Voor dit traditio- wijnevenement is de toetse- Jan Hoogenboom uitgeno- Bovendien wordt een elijke kaastafel ingericht. De Beaujolais lijkt dit jaar van goede kwaliteit Berichten uit Frankrijk spreken van een vroege oogst bij gunstige weersomstan digheden, waardoor de wijn in het befaamde gebied in een uitsteken de conditie de gistkuipen bereikte. Van negen uur af worden de fles sen (voorzichtig) ontkurkt. Burgemeester mr. A. Panis heeft inmiddels evenals vorig jaar uit handen van de heer Harry van Schaik de eerste fles Beaujolais Pri meur uit diens Gall en Gall-collec- tie ontvangen. Wijnkenner Van Schaik: „De nieuwe Beaujolais lijkt geurig, fruitig, niet te vlak en zon der tanine met een heerlijke af dronk." door Gerard Trebert Het mag dan zo zijn dat iedere keer opnieuw een geslaagde greep wordt gedaan wat betreft de keuze van een solist(e), de ba sis voor deze voortreffelijke jazz-' avonden wordt toch steeds weer gelegd door het kwartet, dat meer en meer blijk geeft van routineus muzikaal ensemblewerk. Zo ook deze avond. Voor het solistisch optreden was gekozen voor de veelzijdige, nationaal bekende en erkende jazz-musicus Tony Vos. De Blaricummer, sinds jaar en dag frequent aanwezig in de studio's van radio en televisie, voelde zich perfect thuis m het Leusdense jazzcafé "Het is met de eerste keer dat ik met het kwartet van 1 Haanstra en Verwey samenspeel en dat betekent steeds weer een kwestie van plezierig improvise- ren. Voor zo'n avond is het met no- dig om tevoren te repeteren, het gaat allemaal vnj moeiteloos" De 57-jarige Tony Vos heeft zich in de vaderlandse jazz-scene een goede reputatie verworven. Hij is een musicus, die van jongs af met het instrument is opgegroeid Hij is Brabander - "vandaar nog altijd mijn sterke banden met collega's als Anneke Grönloh en Peter Koe- lewijn" - en kreeg zijn muzikale vorming aanvankelijk in Eindho ven. Hij wijdde zich aan de piano .en de klarinet, maar zijn voorliefde blijft uitgaan naar de alt- en so praansaxofoon. "Ik leef voor de muziek en dan vooral voor de jazz", aldus Tony Vos. die aan het einde van de vijfti ger jaren, toen de televisie in ons land nog in de kinderschoenen stond, een aantal tv-programma's regisseerde, onder andere met de Blue Diamonds Toch was en bleef hij in de eerste plaats musicus "Ik wil niet graag gebonden noch verbonden zijn. Ik wil mijzelf blijven en heb er ook geen behoefte aan mezelf te pro moten". aldus de man die tijdens een ernstig auto-ongeluk een aan tal jaren geleden aan de dood is ontsnapt en als door een wonder zijn carrière als beroepsmusicus heeft mogen voortzetten. BETROUWBAAR Tony Vos maakt geen platen Hij is van memng dat er tegenwoordig door de conservatoria zoveel nieuwe, jonge talentvolle musici worden afgeleverd dat het voor hem geen zin heeft zich ook nog op phonografïsch terrein te bege ven Maar een avond als deze in de Swartesteegh met Haanstra. Verwey en de zijnen is verfrissend en ontspannend, zoals hij het zelf formuleert. "We gaan als een mes door de boter Ikzelf ken zoveel nummers en toonsoorten dat ik me moeiteloos kan aanpassen Bo vendien heb ik hier te maken met een stel voortreffelijke musici, een wat ik zou willen noemen een be trouwbaar team". Aan de woorden van Vos valt wei nig toe te voegen Meer dan ooit toonde Wiebe Haanstra zich een bekwaam teamleider om in de ter minologie van de gastsolist te blij ven. Virtuoos en met veel fantasie etaleerde hij zijn muzikaal talent en slaagde er aldus in het ensem ble tot een verrassend niveau te inspireren Hoogtepunten waren er teveel om te memoreren of het moest, om de uitzondering tot re gel te promoveren, de spranke lende. foutloos verklankte uitvoe ring zijn van de klassieker "Over the rainbow". Gedreven en uiterst gemotiveerd werkte het vijftal zich naar het slot van een avond, waarop een dank baar gehoor zich gul toonde met applaus nafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. erschijnt elke dinsdag en donderdag. Klaktie: Daan Bleuel daktie-secretariaat: Mia Veen en Marijke Bakker Iredaktie: Hans Mosterd 1, ^1 klaktie en administratie: ^loor Leuder Krant. Asschatterweg 19, Leusden-Centrum Op ^dagen geopend van 9 00 tot 12 00 uur en van 14 00 tot 17 00 efoon 033-941495 (administratie en redaktie) lekji tonnementsgeld: bering kopij en advertenties het dinsdagnummer lot uiterlijk maandagmiddag 12 00 uur. het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 00 3 per jaar, 34.90 per half jaar. f 17.70 per kwartaal achten bezorging: abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagmiddag 00 uur te hebben ontvangen Is dat niet het geval, neem dan kan rtakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag 18.30 en 19.30 uur), tel 033-940691 Bij geen gehoor kunt u riakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag j20-94206 rlijkSl 3ING BV 'bestellen foto's: meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u 'bestellen (met uitzondering van archief- en historische 'O's) bij vooruitbetaling op giro 871441, t.n.v. BDU B.V. te 'neveld, met duidelijke vermelding van de gewenste foto. aantal, het nummer van de krant, pagina waarop de foto geplaatst. ^stellen kost 7,50 per exemplaar (formaat 13x18 cm) en 5.-voor luchtfoto's (formaat 20x25 cm). kunt ook contant betalen op ons kantoor Leusden-Centrum, ^«veer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewen- •foto('s) thuis. 'LEUSDER KRANT is een uitgave van de ,lJ-krantenkombinatie te Barneveld. LEUSDEN - De Filmliga van de Culturele Raad Leusden presen teert vanavond in Cultureel Cen trum 't Claeverenblad de film 'L'im- portant c'est d'aimer' van regisseur Andrzej Zulwaski Romy Schnei der, Fabio Testi, Jacques Dutronc, Klaus Kinski en anderen schitteren m de hoofdrollen. De voorstelling begint om 20.00 uur. De entree bedraagt 7,50. CJP- en Pas 65-houders betalen een gul den minder. LEUSDEN - Woensdagmiddag werd m het postkantoor aan de Muldenj aan Frans van de Konijnenburg, bedrijfsleider van het zwembad de Octopus, de eerste kmderposlzegels uitgereikt. Dat Van de Konijnenburg de eerste zegels kreeg had te maken met het thema van dit jaar. Dat is kind en water. De zegels zijn de komende weken te koop bij de speciale stand in het postkantoor. Ook zullen schoolkinderen de zegels aan huis verko pen. De opbrengst van de zegels is bestemd voor diverse kindserprojec- ten. door Jan Versteeg!. Wat ik afgelopen dinsdag al vreesde gebeurde ook in derdaad. Een hogedrukge- bied in de buurt, maar niet of nauwelijks zon. De invloed van de Noordzee zorgde op nieuw voor veel bewolking en dus voor een somber weerbeeld. Gisteravond ver scheen een bleek maantje aan de horizon, een teken dat het was opgeklaard. Het ge volg was snelle afkoeling en vorming van mistbanken. Het zou mij niet verbazen als de temperatuur de afgelopen nacht aan de grond tot onder het vriespunt is gedaald. Het hogedrukgebied is in middels naar het zuidoosten weggetrokken en ligt van middag met een kern druk van 1030 hpa boven Joego slavië. Daarnaast is de lucht druk ook hoog boven een ge bied lopend van West Frank rijk via de Middellandse Zee naar Centaal Europa. Op de weerkaart van vanmiddag verschijnt een depressie net ten noorden van Ierland. Het koufront nadert in de loop van de middag Engeland en trekt geleidelijk naar ons land. Na een mistige start van de dag, zal de bewolking geleidelijk verder toenemen. Het regengebied van ge noemde depressie bereikt ons echter niet voor de ko mende nacht. Het zal dan ook vandaag droog blijven. De temperatuur wordt een graad of 10. Morgen ligt het koufront boven ons land en dan moet op enige regen worden gere kend. De depressie activiteit neemt de komende dagen bo ven de Oceaan toe. Hoge- - drukgebieden kunnen ons daar niet tegen beschermen, zodat een wisselvallig weer type verwacht moet worden. Er is over het algemeen veel bewolking en er valt ook af en toe wat regen. De temperatuur ligt ge middeld overdag rond de 8 graden en in de nacht zal het kwik niet beneden het vries punt komen. Zeer veel aandacht trekt een hogedrukgebied boven Groenland. Vanmiddag be reikt het systeem een lucht- drukwaarde van maar liefst 1040 hpa. Tegelijkertijd is de barometerstand erg laag bo ven het noorden van Scandi navië, te weten 960 hpa Tnc- sen beide druksystemen wordt erg koude lucht vanuit de poolstreken zuidwaarst getransporteerd. Net ten zuiden van IJsland leidt dat tot een verhoogde de pressieinvloed. Nu maar af wachten of deze hogedruk boven Noord Europa nog iets spectaculairs bij ons gaat brengen. De computerbere keningen waren de laatste dagen nogal dubieus, maar ik houd het erop dat het vanaf zondag geleidelijk kouder gaat worden. Dinsdag kwam de grote hoeveelheid neerslag van af gelopen zaterdag ter sprake. Amersfoort noteerde nog meer regen dan Leusden. Er viel 21 mm. Waarnemer Kiel- stra meldde mij nog, dat door zware regenval de kerktoren van Spakenburg ineen is ge stort. Hoeveel regen daar is gevallen is mij op dit moment nog niet bekend. Daarnaast berichtte hij mij dat er een waarnemer nabij Schothorst een onderzoek gaat verrich ten naar de invloed van de Amersfoortse berg op de hoeveelheid neerslag in Amersfoort en derhalve ook in Leusden. Het lijkt mij erg interessant. Aktueel en snel. De Leusder Kabelkrant is dagelijks 24 uur per etmaal te zien op kanaal 4 van het Leusdens kabelnet. Naast een aktuele lokale berichtgeving brengt de kabelkrant de volgende dagelijkse rubrieken: De agenda van de dag Het weer in Leusden Filmagenda Aankondigingen Verenigingsnieuws Regionaal nieuws Met als extra in het weekeinde: Aktueel sportnieuws Sportuitslagen Recept van de week Theater-agenda Filmtips Medische diensten Aanvangstijden kerken En natuurlijk aanbiedingen van onze adverteerders! Voor uw aankondigingen en andere berichten kunt u dagelijks bellen met de kabeUaant-centrale: 03420-94292 (Boudewina de Boer) Advertenties: Voor het adverteren op de Leusder Kabelkrant zijn er de volgende mogelijkheden: Volledige BEELDPAGINA met logo Tarieven op aanvraag. Kortingen op kontrakt. KABELSPOTS, deelpagina met kleurgebruik, zonder logo: 75,- per dag. KABELTJES, vraag aanbod. Eerste twee regels 6,- per dag, elke regel meer 6,- (betaling kontant op ons kantoor). Van harte gefeliciteerd! F elicit atie-rubnek. Hetzelfde tarief als de KABELTJES. Informatie over adverteren: BEL Henk-Jan Westland, telefoon 033-941495. Hij komt desgewenst graag eens bij u langs voor een gesprek over adverteren op de LEUSDER KABELKRANT, de huis-aan-huis BEELDBUISKRANT! Donderdag 17 november 20.00 uur: Lezing Wereld Natuur Fonds, De Brug Amersfoort Vrijdag 18 november 20.15 uur: Cabaret Dick Plantinga, 't Claeverenblad Brink 16 Zaterdag 19 november 13.00 uur: Sinterklaasintocht Leus den vanaf het Hamershof 14.00 uur: Sinterklaasintocht Ach terveld 20.00 uur: Danscontactavond voor alleenstaanden in de Mof 21.00 uur: Hammer&Field, kantine TTCL Achterveld Zaterdag 19 november 20.00 uur: KPJ revue Ons Gebouw Zondag 20 november 11.30 uur: Fnihschoppen D'Ouwe Peerdestal Maandag 21 november 20.00 uur: CDA-Vrouwenberaad De Roskam Vrijdag 18 november 20.00 uur: SVA kaarttoumooi kantine 'Sport park' Zaterdag 19 november 20.00 uur KPJ revue 'Ons Gebouw' Zaterdag 19 november 14.00 uur Intocht Sint Nicolaas start Huize St. Joseph Zaterdag 19 november 15.00 uur: Jeugdtoneel 'Ons Gebouw' Zaterdag 19 november 20.00 uur: Disco Show 'De Klaveet' Zondag 20 november 20.00 uur KPJ revue 'Ons Gebouw' Zondag 20 november 20.00 uur. Disco 'De Klaveet' Maandag 21 november 20.00 uur: CDA Vrouwenberaad hotel 'De Roskam' Dinsdag 22 november 9.00 uur Welfareclub Zonnebloem 'Ons Gebouw'

Leusder Krant | 1988 | | pagina 3