Directeur Goedendorp neemt afscheid van politie-opleidingsschool De Boskamp TV-opnamen in het Ruige Veld zakelijkheden nieuwe =uit net bedrijfsleven Expositie in 't Claeverenblat leus—en kram Modeshow bij KPO Schoenenspecialist bij Het Panterhuis Autostoel ontvreemd KPJ-revue .t Collecte SOHA Vrouwenberaad Jaarvergadering Rooie Vrouwen DONDERDAG 17 NOVEMBER 1988 plaatselijk nieuws 5 LEUSDEN - Op 19 november neemt de heer Albert Goedendorp (45 jaar) officieel afscheid van zijn functie als direkteur van gemeente politieschool de Boskamp in Leusden. Na deze func tie bijna acht jaar te hebben bekleed wordt hij op 24 november projectleider van de Lisop; het Landelijk Instituut van Selectie en Opleiding van de Politie. De politieschool in Leusden, telt ongeveer 3500 leerlingen tussen de negentien en veertig jaar oud. De opleiding duurt een jaar, daarna volgt een jaar stage en ver volgens een afrondingspenode, van bij elkaar ongeveer negentien maanden Daarna zijn de agenten inzetbaar bij gemeentepolitie, dus in gemeentes met meer dan 25.000 inwoners. "Leusden heeft dit aan tal net niet gehaald. De vorige bur gemeester de heer Rademakers hoopte daar nog wel op, hij diende al een aanvraag in bij ons. Met als gevolg dat het gemeente bestuur van Leusden sindsdien ons jaarverslag ontvangt. We on derhouden uitstekende relaties met de gemeente Leusden, maar we hebben in feite mets meer met de gemeente te maken, dan dat het onze vestigingsplaats is en dat veel van onze leerlingen in Leus den tijdelijk onderdak vinden", al dus omschrijft de direkteur de heer Goedendorp "de Leusdense relatie". "Neemt met weg dat alle agenten bijvoorbeeld van Den Haag. hun basis-opleiding in Leusden heb ben gekregen Net als de agenten in Utrecht en nog veertig gemeen tes in de provincie Zuid-Holland, Zeeland en Utrecht. Zij waren hier allemaal intem. INTEGRATIE "De belangrijkste taak van onze opleiding", volgens direkteur Goedendorp. "is het oefenen van bekwaamheden, door sociale en conditionele training." Hij tekent daarbij direkt aan wat volgens hem het meest kenmerkende van deze opleiding is; "Wij wilen een samenhangend pakket bieden, waarin veel facetten zijn geïnte greerd. Daarvoor dient ons aan bod bijzonder uitgebalanceerd te zijn. Daar gaat onze grootste zorg naar uit en daar voeren wij voort durend overleg over met alle be trokken docenten." "Een voor beeld: Eerste Hulp bij Ongeluk ken hoort natuurlijk bij ons vak- door Marianne de Valck kenpakket, maar EHBO kun je niet los zien van reddend zwemmen, maar ook met van het kunnen om gaan met mensen in een cnsis-si- tuatie en het regelend kunnen op treden" "Nog een voorbeeld. "Uiteraard is het leren van de ver keersregels een eerste vereiste, maar daarbij hoort het juist weten te verzamelen van gegevens, het mensen kunnen geruststellen, in zicht in de wetgeving van straf recht van bevoegdheden Wat mag en wat niet mag. Bijvoor beeld. het verschil tussen aanhou den en staande houden. "Het verschil tussen aanhouden en staande houden is overigens, dat in het laatste geval "ter plekke vragen worden gesteld, terwijl men in het eerste geval mee moet naar het bureau." Aan de opleiding zijn vijf en dertig docenten min of meer vast ver bonden Het "min of meer" slaat op het uitgangspunt dat men met alle kennis in huis dient te heb ben. "Buiten voor de poort ligt veel meer kennis voor het op scheppen", volgens direkteur A. Goedendorp 'neem bijvoorbeeld een onderwerp als de mensen rechten Daar kunnen we uiter aard zelf het één en ander over vertellen, maar het werkt naar onze ervanng beter wanneer wij daarvoor iemand van Amnesty In ternational uitnodigen" Gastsprekers leggen volgens de heer Goedendorp dikwijls net wat andere accenten Zij bekijken het vaak ook van een andere kant dan politiemensen. Bijvoorbeeld wan neer iemand verbonden aan een van de klachtenbureaus voor Poli tiezaken komst spreken BREDER De opleiding is in de loop der ja ren steeds breder geworden. Met steeds meer aandacht voor de menselijke en maatschappelijke pcli'.icagent na zijn HBS-opleiding in Rotterdam, omdat een foldertje van de officiersopleiding in Hil versum hem wel aantrok "De saamhorigheid die daaruit naar vo ren kwam Het sportieve element Dat sprak me wel aan. Bovendien verkoos ik een gerichte opleiding m plaats van militaire dienst", al dus de zoon van een beroepsmili- tiar. "Niet dat ik tegen het laatste bezwaar had, maar wanneer ik toch voor deze nchting koos, kon ik op deze mamer mijn opleiding direkt voortzetten. Overigens was de opleiding in die tijd behoorlijk militairistisch ingesteld". Hierna werd hij hoofdinspecteur in Vlaardingen. "In die tijd kwam ik heel af en toe op straat als poli tieagent. Ik zat echter voorname lijk achter mijn bureau". Ondertussen haalde hij zijn docto raal Sociologie op de Erasmus Uni versiteit in Rotterdam. "Professor Hoefnagels overtuigde mij daar vooral van de maatschappelijke invloeden, het milieu en persoon lijk element op het menselijk han delen. Ik accepteer dat er een ver schil bestaat in inzicht van de een of de ander tussen bijvoorbeeld het mijn en dijn. Ieder heeft zijn eigen norm Een copietje maken voor privé gebruik op het appa raat van de baas, is in feite diefstal. De vraag is waar de grens precies ligt. Normverlegging kan tot aan passingen in de wet leiden Neem de hondertwintig kilometer grens of de nieuwe voorstellen betref fende kinderarbeid. "Bij een norm die niet te handhaven is dien je je af te vragen of je de norm moet aanpassen, dan wel dient aan te houden. Met andere woorden, de wet is een weerslag van onze nor men en normen veranderen door een maatschappelijk-sociologisch proces." LEUSDEN Na zijn hoofdinspecteurschap in Vlaardingen werd de heer Goe dendorp in 1974 docent op de Ne derlandse Politie Academie in Apeldoorn om daarna, op 1 januari 1981 direkteur op de Boskamp in Leusden te worden. Hij maakt hier de laatste fase van de grote verbouwingen mee, wat een gevolg was van de uitbreiding van de school. "De opleiding van politieagent is lange tijd een zaak geweest van de vakbonden. Ge meenten heten zich daaraan lang mets gelegen liggen. Grote ge meenten hadden hun eigen oplei dingen. In 1955 namen de vakbon den het initiatief tot een polie opleiding. De eerste school werd geopend in Wassenaar. Daaruit kwam een initiatief van gemeen ten uit Zuid-Holland, Zeeland en Utrecht, hetgeen tot de school c Leusden geleid heeft. Sindsditj sloten steeds meer gemeenten u deze provincies zich hierbij aan De laatste en tevens grootste aa; was vond plaats in 1985 toen oo] de gemeente Den Haag besloo hier haar agenten te laten ople, den. Nu zijn de meeste van onz leerlingen afkomstig uit de regj Den Haag In 1983 vond een grote reorganisj tie en bezinning op de toekom plaats, ten gevolge van de uitbre ding van de opleiding. Tot die ti. duurde de opleiding "bruto" eé jaar en daarna "netto" negenüe maanden, opgebouwd uit maanden netto opleiding op d Boskamp waarbij de leerlingen u tern zijn, vijf maanden stage tenslotte dne maanden Boskam waann volgens de heer G$ dendorp "een verdieping gegc ven wordt aan het functionere van het politieagent zijn, zoals t dens de stage periode ervaren i We gaan dan in op de vraag ho een bureaucratische orgamsat» zoals een politiebureau werkt, op vragen als "wat kun je als po; tieagent maken en wat besli niet". AFSCHEID De heer Goedendorp neemt m enige weemoed af van zijn direl teursfunctie, die hij met veel pi; zier heeft vervuld. "Ik ben hie vooral manager. Voor een scho; zo groot als deze is het beslist nis noodzakelijk dat een politieage: direkteur is. Maar ik heb mij inter 1 bezig gehouden met onderwijsa 1 pecten, waarbij ik mij vooral b; ii trokken heb gevoeld door de int* i gratie, het volledig op elkaar afg, j stemde lespakket". Dat hij dit met overtuiging hee1 gedaan, bewijst zijn nieuwe funi tie. Als projectleider van de meu i opgezette LISOP, Landelijk li r sütuut van Selecüe en Opleidir j( van de Politie, dienen alle b 6 staande opleidingen in de to komst geïntegreerd te worde - Dat wil zeggen dat de opleidinge zoals zij nu bestaan, te weten c opleidingen voor gemeentepo tie, de vijf HP O's zoals Boskamp één is, de twee scholen voor ve keerspolitie, het landelijk selecti centrum voor gemeentepolitie ficiersopleiding) in Hilversum, twee ME-opleidingen, de kade school, de Nederlandse Poli' Academie, de recherchescho en het politiestudiecentrum in toekomst beter op elkaar afg stemd zullen zijn. De ervanng» a die de heer Goedendorp in Leu H den heeft opgedaan zullen daarl Q) waarschijnlijk lichtgevend ken. ACHTERVELD - Dinsdag avond kwamen de KPO-leden bij een in D' Ouwe Peerdestal. Er was een grote opkomst van le den. Deze avond werd door Huis Boetiek uit Tiel een modeshow verzorgd. De show was in handen van Leny Jansen en haar manne quins. Er was een grote variatie van kleding, die door drie mannequins LEUSDEN - Naar eerst nu bekend is geworden, werd in het weekein de een autostoel van een Leusde en twee leden van de vereniging, de dames van Dijk en Pronk, wer den geshowd. Er was een grote verscheidenheid van kleding zoals japonnen, korte rokken en broek rokken in diverse kleuren. Ook waren er blazerpakken die leuk gecombineerd konden worden met blouses en truien. De kleuren zwart, aubergine en paars hadden wel de overhand. Na afloop van de naar ontvreemd. Leusdenaar B. was op zaterdagmiddag bezig een nieuwe stoel in zijn auto te monte ren. Dat lukte met helemaal en daarom plaatste de man de oude stoel weer terug. Omdat hij weg moest, bleef de stoel staan, die bij terugkomst weggenomen bleek. De stoel vertegenwoordigd een waarde van 1100,-. Ju Le show werden Leny Jansen, hs y mannequins en de beide dam jjj van Dijk en Pronk door de voort ster dank gebracht voor hun irc 3e deze avond. Zij kregen een ro m aangeboden. Hierna kon door e aanwezige dames nog kledu 4e worden gepast en gekocht wa een goed gebruik van werd g hc maakt. m, ge ACHTERVELD - Zaterdag hjl zondag zal door de KPJ in „0 7/» Gebouw" een revue worden c ra gevoerd. De aanvang is om 20 uur. De titel van de revue is: ,J m» KPJ verlegt zijn grenzen". De 0 brengst van de beide avonden be bestemd voor de actie „Arts pa zonder grenzen. De revue is do en eigen leden van de verenigi ku geschreven. he Na afloop zal er nog gelege he heid zijn om te dansen. de facetten. Waar we voortdurend aan werken is de hanteringsvraag van de wetskennis We kregen er daardoor heel wat vakken bij Wat we proberen kwijt te raken is de overbodige juridische ballast We leren bijvoorbeeld tegenwoordig met meer van welke stempels het vlees in de slagerij voorzien moet zijn. Wetskennis blijft belangijk, maar moet toegespits zijn op het gebruik". Nieuwe aspecten die in de oplei ding zijn gekomen of binnenkort gaan komen is vooral de informati ca: "Binnenkort starten we met een project Informatica, waarbij vooral belangnjk is dat we niet al leen de leerlingen in zullen wijden in de automatisering, maar ook de mensen die al in de diverse korp sen zitten. Meer dan in het verle den gaan we aandacht besteden aan het bij- en nascholen van poli tieagenten. Steeds meer werkt de opleiding met audio-visuele mid delen, bij steeds meer vakken en technieken". Een ander aspect waaraan meer dan in het verleden aandacht wordt besteed zijn alle wetten, regels en voorschriften betreffende het milieu en het bur gerlijk recht. "Het burgerlijk recht ofwel het ci viel recht was lange tijd een on- derschoven kindje tijdens de opleiding tot politie-agent. Tegen woordig zijn we ons in toene mende mate bewust dat het poli tiewerk twee kanten heeft. Het boeven vangen aan de ene kant, en de slachtofferhulp aan de an dere kant." NIVEAU De opleiding tot gemeente-poli tieagent is in Nederland op M B O -niveau. Hoger dan in veel van de ons omringende landen. In België bijvoorbeeld duurt de opleiding slechts een jaar. In En geland slechts veertien weken. "Onze opleiding is een mooi voor beeld van tweede-kans onderwijs. We zien hier bijvoorbeeld vrou wen met kinderen. Overigens is ruim 1/3 van ons aantal leerlingen vrouw Wij nemen mensen aan tot 48 jaar. Dat betekent dat de gega digde heeft gesolliciteerd bij één van de 42 gemeentes in Zuid-Hol land, Utrecht of Zeeland en daar is aangenomen "Al onze leerlingen hebben in LEUSDEN - Dinsdag maakt de AVRO-televisie in 't Ruige Veld opnamen voor het programma 'Op het Binnenhof', dat vanavond om 22.30 uur de lucht mgaat (Nederland). Aanleiding om in Leusden te komen filmen, was het proefproject inzameling klein chemisch bouwafval, waarmee Leusden als eerste gemeente in Nederland start. Op de foto, naast Com Verduin en Max Milieu, ook de heer Van Huik van UB A b.v. en Marja Wagenaar, de maakster van het AVRO-programma. feite een arbeidscontract. Daarom is het zo bijzonder triest dat het te genwoordig ten gevolge van de opgelegde bezuinigingen ge beurd, dat leerlingen die bijna klaar waren met hun opleiding te horen kregen dat ze bij de betref fende gemeente met aan de slag kunnen. Tot nu toe hebben we deze mensen steeds elders kun nen onderbrengen ovengens." De vooropleiding, noodzakelijk om op de politieschool te worden toegelaten is minimaal MAVO/LTS. De meeste leerlingen daarom zeker hun weerslag op de opleiding ondervinden "Ik ben bemeuwd hoe het in de nabije toekomst zal gaan", spreekt de heer Goedendorp zijn ongerust heid uit Een bezorgdheid, die mede geldt voor de toekomst van zijn leerlingen. "Met alle begrip voor de grond van waarheden, die de politici hanteren, zitten er veel pijnlijke menselijke kanten aan Neem bijvoorbeeld het korps van de gemeente waar ik woon, Apel doorn. Daarvan zouden honderd afgenomen "Zoals agenten die aan de akties willen meedoen, daartoe in de gelegenheid zullen zijn. Onze agenten zijn zeer gemo tiveerd met hun werk bezig. Ze weten waaraan ze beginnen en willen zo optimaal mogelijk kun nen functioneren". KWALITEIT Goedendorp vindt dat de leerlin gen van zijn politieschool over een aantal kenmerken dienen te De heer Goedendorp neemt afscheid als directeur van politieschool De Boskamp. hebben echter HAVO/VWO ni veau. Gemiddeld valt ongeveer 15% af. "Dat komt gedeeltelijk door de zwaarte van de opleiding, maar soms ook door de motivatie- probemen Of er kunnen kleine oorzaken zijn, heimwee bijvoor beeld" AKTIES De opleiding wordt door de geza menlijke gemeentes betaald De komende bezuinigingen zullen mensen naar elders moeten ver trekken. Dat lijkt haast onvoorstel baar". De actuele onrust vindt de direkteur daarom zeer begrijpe lijk, "de felheid waarmee de ak ties gevoerd woiden geeft aan dat er volgens de beleving van de po litie iets goed mis is Bezuinigin gen zijn noodzakelijk, maar het ligt er maar aan welke vanabelen ge hanteerd worden. "Vanuit deze sympathie en bezorgdheid zijn er op 14 november, de dag waarop de politiebonden landelijk akties voerden zullen zo min mogelijk examens op de Boskamp worden beschikken. "Ze moeten een ze kere stabiliteit vertonen, bestand zijn tegen stress, goed kunnen re lativeren, flexibel zijn en de juiste toon weten aan te slaan" Kleine machtswellustelingen, dictator- tjes, betweters, dan wel pestkop pen vallen geheid snel af Het is belangrijk dat we altijd de andere kant zien Dat je je afvraagt zit er aan de andere kant wie" CARRIÈRE De heer Goedendorp werd zelf LEUSDEN - In Calene 't Claeveren- blad, aan de Brink 16, wordt vrijdag 25 november een nieuwe expositie geopend. De exposanten zijn Dick Stoffers uit Nigtevegt en Joost Vis ser uit Den Oever. De expositie loopt tot 19 december en is ge opend op zaterdag, zondag en maandag van 14.00 tot 17.00 uur. ACHTERVELD - Het CDA-vrou- wenberaad houdt maandag 21 no vember in Achterveld een bijeen komst, waar wethouder Evelien Blom haar opwachting zal maken Zij zal daarspreken over zaken, die voor Achterveld van belang zijn. De CDA-raadsleden Boersen en Ossendrijver verlenen eveneens hun medewerkmg. De avond wordt gehouden in d'Ouwe Peerdestal, achter De Ros kam, aan de Hessenweg 212. Het begin staat gepland om 20.00 uur en de toegang is gratis. Iedereen is welkom. LEUSDEN - De Stichting Opvang en Herstel houdt in de week van 21 tot en met 25 november de jaarlijk se collecte. De SOHA werkt uitslui tend met vrijwilligers, die zich in zetten om personen met alcohol problemen en hun partners en re laties op te vangen en zoveel mo gelijk te begeleiden. Voor financie ring is de Stichting afhankelijk van donaties, giften en collectes. Vrijwilligers, die mee willen hel pen te collecteren, kunnen telefo nisch contact opnemen met de Stichting onder nummer 943722. Voor bezoek buiten deze uren t een afspraak gemaakt word Galenehouder Kees Vial verd een speciale rondleiding. LEUSDEN - Afgelopen zaterdag werden er bij schoenenzaak Het Panter huis vele kindervoeten gemeten en gecontroleerd. Dat gebeurde door Piedro-speciahst de heer Van Noort, die vele vragen beantwoordde over de stand van de voeten. Met een speciale spiegel en een blauwdruk corrigeerde hij de stand van de schoenen van de kinderen. Er was veel belangstellmg voor wat de heer Noort te bieden had het Panterhuis heeft zich sinds de verbouwing, 2 jaar geleden, gespeciali seerd in speciaal schoeisel van merken als Piedro en Renata. LEUSDEN - De Rooie Vrouwen van de Partij van de Arbeid afdelmg Leusden houdt maandag 21 novem ber de jaarvergadering. Na afloop van een naar verwachting kort huishoudelijk gedeelte, wordt de video 'De vrouwenbeweging in 2001' vertoond. De vertoning van de videoband zal ongeveer om 21.00 uur beginnen. De bijeenkomst, waar alle Leus dense vrouwen welkom zijn, wordt gehouden in 't Vooronder, Burge meester Van der Postlaan 2 (kelder van het gemeentehuis). De aan vang staat gepland om 20.15 uur

Leusder Krant | 1988 | | pagina 6