De voorgenomen aanbieding van nota's" ,Ik denk dat welzijn me op iet lijf geschreven is" leus—en krant Ik zou dolgraag een zorghuis in Leusden willen realiseren"... Ik geloof dat ik iemand ben tegenover wie mensen makkelijk praten"... ...,,Het kunst- en cultuurbeleid moet dit jaar meer body gaan krijgen"... plaatselijk nieuws hooi dsdiej aan te aa: 2n oo] oplei eze maand, op woensdag 23 en donderdag 24 november om n oru ecies te zijn, wordt de gemeentelijke begroting voor 1988- (89 in de raad behandeld. Een belangrijk onderdeel van de egrotingsstukken is de Nota van Aanbieding. Dit jaar telt hij pagina's meer dan die van vorig jaar. Toen was er ook niet gamsj iveel te bespreken. Het oude college was net opgestapt en de 5komi euwe burgemeester en wethouders moesten behalve puin JJtbre [imen ook nog aan elkaar en aan hun nieuwe functies wennen. dle 0 i waren nog niet in staat om met nieuwe plannen te komen. e- at moest dit jaar maar geh®' fentie lit op genu ge e tot de aankondiging van een stroom van beleidsnota's. Zoveel zelfs, dat de fractievoorzitter van Leusden '85 Ben Stoelinga tijdens een commissievergadering vond dat de Nota van Aan bieding in feite een „voorgenomen aanbieding van nota's" was. Als opmaat voor de op handen zijnde behandeling van de begroting, laat deze krant de burgemeester en zijn wethouders aan het woord. Op zoek naar het concrete beleid achter de nota's. Het eerste gesprek met PvdA-wethouder Corri Verduin 'ru",örvrijs, Sociale Zaken en Milieu) publiceerden wij vorige week donderdag. Volgens haar ging het er het afgelopen jaar vooral om het uit de koers gelopen schip van bestuur weer met de neus de goede richting op te krijgen en de vaart er weer in te krijgen. „Het oogsten komt volgend jaar", vond zij. Haar collega Joost de Jongh, WD-portefeuillehouder voor Openbare Werken, Ruimtelijke Ordening en Economische Za ken, dacht daar dinsdag anders over Volgens hem was er in het achter ons liggende jaar al veel werk verricht. Vandaag is het woord aan CDA-wethouder Evelien Blom van Welzijn en Huisvesting. De inmiddels door de wol geverfde bewindsvrouwe voelt zich op Welzijn en Huisvesting als een vis in het water. „Welzijn is me op het lijf geschreven. Ik geloof dat ik iemand ben tegen wie men makkelijk praat en zo zou het, zeker op mijn beleidsterrein, ook moéten zijn. Ik heb een dienstbaar beroep en wil me derhalve als wethouder niet in een ivoren toren opsluiten. Integendeel, ik wil naar de mensen toe. Ik vind het leuk om met ze te praten, ze te helpen. Ik heb sowieso de leukste portefeuille van allemaal". skarr; Gos geg' t ho s p :ch< nif agei u m- dire) si pk fUSDEN - De portefeuille van Welzijn en Huisvesting is er iet één die achteloos in elke willekeurige binnenzak zal pas- in. Het ding staat bol van de taken, die er allemaal in zijn ,nteI idergebracht. De verantwoordelijkheden van de betreffende v1|SJ lethouder strekken zich uit van het bibliotheekwerk, de mu il b ek, het jeugd- en jongerenwerk, de volksgezondheid, het 5 intt matschappelijk werk, recreatie en toerisme, sport, cultuur, aigi inderopvang en peuterspeelzalen tot de ouderenzorg en het lisvestingsbeleid. De opsomming maakt onmiddellijk duide- jk dat de juiste man of vrouw op de post van wethouder een het laatschappelijke duizendpoot diende te zijn. fur, In het college van B&W, dat ruim een jaar geleden aantrad, meu iel de portefeuille toe aan Evelien Blom, tot op dat moment k I actievoorzitter van het CDA in de gemeenteraad. Een keuze, iidii jc slechts bij weinigen verbazing zal hebben gewekt. Per slot 2 b ende Evelien Blom het club- en verenigingsleven al door en tO •rde ing« oor. Zo maakte zij deel uit van tal van besturen op dat gebied. Bovendien is de wethouder van Welzijn en Huisvesting bij door Daan Bleuel Als een rode draad door het ver- 'oli' aal met de wethouders loopt het ho Igelopen jaar, dat door Evelien ilom, evenals haar collega's Ver- luin en De Jongh als een jaar van ig'f ard werken wordt omschreven; iii Hoewel ik liever naar de toekomst iaii Q)k, ik houd met zo van terugbJik- w( en, heb ik een jaar van zeer inten- jef en hard werken achter de rug. 'tiaar ook een interessant en eiend jaar. Eén ding is me wel lwdelijk geworden: we hebben in keusden part-time wethouders met ha lull-time banen. Ik heb de zaken allereerst even op me af laten ko on men, ben er gewoon aan begon ia nen. Ik heb me afgevraagd: hoe rc' fferkt het ambtelijk apparaat? Als :e dat niet weet, kim je als wethou- der niet werken. Het heeft me in wa ieder geval geleerd dat je als wet 's houder op een totaal andere ma nier met het beleid bezig bent dan ils raadslid. Ik beschouw dat zelf als een uitermate nuttige ervaring. Ik ben dan ook tot de conclusie gekomen dat het uitermate wense lijk zou zijn dat een toekomstige wethouder slechts met de nodige raadservaring voor die post in aan merking zou moeten kunnen ko men". De portefeuille, die ik beheer, bevalt me uitstekend. Het taken pakket is zo breed, dat je van het ene op het andere moment moet kunnen omschakelen. Dat maakt het dus zeer levendig. Maar ik vind het vooral zo plezierig, omdat ik in deze functie ontzettend veel met mensen te maken heb. Mensen in al zijn facetten en leeftijdsgroepen. De vele contacten die je in dit werk (opdoet houden in dat je veel met plezierige dingen wordt gecon fronteerd. Mensen nodigen je uit om speciale, met zelden feestelij ke, evenementen bij te wonen. Aan de andere kant zie je ook minder plezierige zaken. Met name op het gebied van maatschappelijk werk en huisvesting zie ik eigenlijk al leen maar de schrijnende gevallen. Maar daar ligt ook een uitdaging. Ik vind het leuk om met mensen te praten. Het is boeiend om met pro blemen bezig te zijn. Hoe kun je die samen te lijf gaan, en waar kan ik als wethouder de helpende hand toesteken?" „Kortom, ik denk dat welzijn me op het lijf geschreven is. En met alleen als persoon, maar ook vanuit mijn politieke achtergrond. Welzijn staat bij het CDA hoog aangeschre ven. En de gedachte van de zorgza me samenleving, zoals die door mijn partij wordt uitgedragen, spreekt mij bijzonder aan". SUBSIDIE-AANVRAGEN Eén van de eerste en belangrijk ste taken die het meuwe college van burgemeester en wethouders op de schouders nam, was de reor ganisatie van het ambtelijk appa raat. Op welke problemen stuitte wethouder Evelien Blom bij haar aantreden? „Nou, vlekkeloos werkte het allemaal niet Er werd hier binnenshuis, met alle goede uitstek een dienstverlenende functionaris en dat ligt mij uitste kend. Wat dat betreft is de ontwikkeling in mijn maatschappe lijke carrière, van verpleegster tot wethouder, voor mij vol strekt logisch. Het zijn alletwee dienstbare beroepen. De link verpleging - politiek ligt toch meer voor de hand dan men op het eerste gezicht geneigd zou zijn te denken". Evelien Blom heeft zich ontwikkeld tot een politica 'pur sang'. De wethouder toonde in het eerste jaar van haar bewind aan de grondbeginselen van de p.r. uitstekend te beheersen. Ze profileerde zich nadrukkelijk, door tal van evenementen met haar aanwezigheid en een praatje op te luisteren. Maar ook in het gesprek wat wij met haar hadden toonde Evelien Blom zich een bedreven diplomaat. Ze weigert haar vingers te branden aan netelige kwesties en schuift de 'hot issues' handig terzijde. Beleidsmatige stokpaardjes daarentegen worden met verve bereden. 'Zorghuis' en 'Mortuarium' met name zijn zaken, waarmee Evelien Blom haar stempel op de Leusdense samen leving van na de Grote Crisis wil drukken. Een gesprek. bedoelingen van dien, nogal eens langs elkaar heengewerkt. Met name de verkokering op ambtelijk niveau speelde ons parten. Dat was lastig. Je ziet ook dat een aantal zaken, waar de raad en de wethou der wel aandacht voor hebben, blijft liggen, simpelweg omdat er geen tijd voor is. Dat werkt frustre rend, voor alle partijen. En ook bij plotselinge ontwikkelingen zie je dat het gebrek aan menskracht op de afdeling Welzijn zich wreekt. Ik denk dan m het afgelopen jaar aan de TBC-explosie of de benoeming van de nieuwe huisartsen. Toch zullen er in het reorganisatiemodel per saldo op Welzijn geen nieuwe mensen bijkomen, afgezien van twee tijdelijke krachten die voor twee jaar worden vrijgemaakt om de achterstand m te lopen. Oplos singen zullen dus op een andere manier moeten worden gezocht. Ik denk daarbij bijvoorbeeld aan de afwikkeling van subsidie-aanvra gen. Op dit moment bestaat er geen uniforme afwikkeling. Elke vereniging doet het anders. En dat is een hele belasting voor het amb telijk apparaat. Daarom zal ik mij sterk maken voor de ontwikkeling van uniforme regeling, om het af handelen van subsidie-aanvragen te gaan stroomlijnen." OUDERENZORG Afgezien van de interne proble men binnen de ambtenarij, kwam Evelien Blom op het gebied van Welzijn weinig knelpunten tegen bij haar aantreden. „Maar ik wil wel gaan sturen". Eén van de beleids terreinen die het afgelopen jaar al de volle aandacht kregen, was de ouderenzorg. Daarover zag korte lings een ambtelijke notitie het le venslicht, die één dezer dagen 'aan den volke' zal worden getoond. Evelien Blom noemt de nota „een belangrijke totstandkoming". De nota moet uitgangspunten aange ven voor de invulling van het met een fraai woord omschreven 'flan kerend ouderenbeleid'. Op dat ge bied heeft de gemeentelijke over heid een belangrijke taak, een taak die door de bezuinigingen op Rijksoverheidsniveau steeds be langrijker gaat worden. En ook in Leusden zal de ouderenzorg op langere termijn een substantiële rol gaan spelen. De vergrijzing zal, in het nu nog als 'jonge' gemeente bekend staande Leusden, hard toe slaan. Rekent de gemeente nu nog 16% ouderen binnen het inwoners bestand, m het jaar 2000 zal dat aandeel al zijn gegroeid tot 25%. Het mag dus duidelijk zijn dat be leid op dat gebied geen overbodi ge luxe is. Vandaar de nota, waarin de wensen vanuit de ouderen zijn geïnventariseerd, en die als rich tinggevend zal worden beschouwd voor het ouderenbeleid. Evelien Blom: „De nota is geschreven van uit de gedachte: Hoe zou ik behan deld willen worden als ik straks 65 ben? Vanuit die gedachte kom je tot de conclusie, dat ouderen met benaderd moeten worden als af hankelijke medemensen, maar als mondige mensen, die nog een we zenlijk rol kunnen spelen in het maatschappelijk leven. Het oude renbeleid moet dus vooral niet be tuttelend zijn, maar veeleer voor waardenscheppend. Dat is het be langrijkste uitgangspunt geweest Ik heb persé met de behoefte te vertellen hoe het nou moet". „Ik beschouw ouderen als een belangrijke doelgroep, een doel groep waarvan ik hoop dat die mij kan vertellen wat men wil; aange ven wat de taak van de gemeente zou moeten zijn. Overigens denk ik daarbij niet dat de gemeente din gen zou moeten oppakken, die het particulier initiatief zou kunnen doen. Maar je zou dat wel kunnen stimuleren". In dat verband merkt de wethou der verzuchtend op dat het belang van het vrijwilligerswerk, zeker ook op het gebied van de ouderen zorg, van emment belang is. „Je zou als wethouder pas echt met de han den in het haar komen te zitten als de vrijwilligers een dag zouden sta ken. Als je bijvoorbeeld ziek wordt, kun je zo de Hulpdienst bellen en zonder aansziens des persoons komt er iemand. Dat is fantastisch en dat wil ik stimuleren". ZORGHUIS In samenhang met het ouderen beleid zijn er twee dmgen waar wethouder Evelien Blom hardop van droomt: het zorghuis en een mortuarium. Onder een zorghuis wordt een voorziening verstaan, die getroffen wordt voor een be paalde groep mensen, die om be paalde redenen in sterke mate af hankelijk is (geworden) van de hulp van de partner of van anderen, maar die m een verzorgingstehuis minder op hun plaats zouden zijn. „Ik denk dan bijvoorbeeld aan Multiple Sclerose-patienten, men sen die lijden aan een aandoening van het zenuw- en spierstelsel, die SPORT gedurende het, vaak langdurige verloop van de ziekte in verregaan de mate gehandicapt raken. Maar met enige aanpassingen, is het voor dergelijke patiënten heel goed mogelijk om van de maat schappij deel te blijven uitmaken. Dat staat mij bij het zorghuis voor ogen. Omdat ik het belangrijk vind dat ook de behoeftige medemens zolang mogelijk zelfstandig kan blijven. 'Aanpassing' en 'privacy' zijn twee sleutelbegrippen bij het zorghuis, zoals mij dat voor ogen staat. Vooral privacy vind ik erg belangrijk. AJs je een moord pleegt, mag je uit pnvacy-overwe- gingen niet met twee mensen m één cel worden gezet, maar als je toevallig ziek wordt geldt dat ken nelijk met. Daarom zou ik dolgraag zien dat dat zorghuis in Leusden er zou komen. Ik ben de afgelopen zomer naar Zweden geweest (op eigen kosten overigens: anders worden daar misschien weer vra gen over gesteld m de raad) en daar ben ik razend enthousiast ge worden over dit soort voorzienin gen. Zodra ik dat zag dacht ik: Dat moeten we in Leusden ook heb ben." AANHAKEN De plannen voor het zorghuis verkeren overigens nog in een zeer pnl stadium. „Maar de komende maanden zal ik serieuze pogingen in het werk stellen om tot concrete plannen te komen". De wethouder laat haar gedachten nog even de vrije loop als ze opmerkt: „Ik stel mij zo voor dat het zorghuis bijvoor beeld bij Het Hamersveld zal wor den 'aangehaakt'. Op die manier zou je de overheadkosten aanzien lijk kunnen drukken, bijvoorbeeld omdat je met één directie werkt. Bovendien zou dat betekenen dat het zorghuis heel centraal m het dorp zal zijn gesitueerd. Dat is es sentieel, als je ervan uitgaat dat de bewoners nog zoveel mogelijk aan het maatschappelijk leven moeten kunnen deelnemen. Ik stel mij zo voor dat vrienden of kermissen van een bewoner die dan langs het Ha mersveld fietsen denken, kom ik ga even bij Jantje of Pietje koffie dnnken. Sneller in ieder geval, dan wanneer je een dergelijke voorzie ning midden in de bossen weg drukt." „Verder denk ik dat het zorghuis vijftien woonunits zou moeten gaan omvatten, die stuk voor stuk zijn aangepast aan de mogelijk- en on mogelijkheden van de bewoner. Maar in ieder geval gericht op het zolang mogelijk zelfstandig zijn. En ik zie het zorghuis dan ook als een permanente emdfase, waar men sen tot het eind kunnen blijven wo nen". MORTUARIUM De plannen voor een mortuarium in Leusden, een andere wens van de wethouder die hoog op het ver langlijstje staat, verkeren in een verder gevorderd stadium van ont wikkeling. Sterker nog, een derge lijke voorziening (een gebouwtje waar doden kunnen worden opge baard), zou het komende jaar nog moeten worden gerealiseerd. Waar0 Evelien Blom: „Dat vertel ik nog met. Ik wil daarover eerst met de omwonenden van gedachten wisselen. Maar omschrijf het maar als ergens midden in het dorp". „Maar ik vind gewoon dat een gemeente als Leusden een eigen mortuarium broodnodig heeft. Een gemeente die zich inspant voor de levenden, zou voor de doden ei genlijk hetzelfde respect moeten opbrengen. En bovendien denk ik dat het zeker voor de ouderen in Leusden erg belangrijk zou zijn. Vooral de korte afstand is van be lang. Voor het rouwverwerkings proces is het essentieel dat mensen op elk tijdstip dat men dat wil bij de overledene kan zijn. Een gebouw waar men nog eens even binnen kan lopen". De sport is in Leusden een uiter mate belangrijke vorm van vrije tijdsbesteding. Tallozen zijn aange sloten bij verenigingen, die in Leus den vrijwel net zo talrijk zijn, als er sporten zijn. Toch is het nieuwe beleid op sportgebied nog in. ont wikkeling. „Wat de sport betreft zullen we m de komende jaren een verschuiving van accenten gaan zien. De sport heeft zich de afgelo pen pakweg 25 jaar in Leusden explosief ontwikkeld, een ontwik keling die zeer waarschijnlijk over het hoogtepunt heen is. De afgelo pen jaren heeft het accent vooral gelegen op het creëren van rand voorwaarden, zoals het stichten van accommodaties. Globaal kun je stellen dat iedereen nu voorzien is. We komen nu in de fase dat de problemen zich van het stichten van accommodaties verschmven in de nchting van het onderhoud van de accommodaties. Door de snelle groei van de gemeente m de afge lopen jaren is er veel opgepakt. Nu moeten we op een rijtje gaan zet ten: wat doen we ermee? De vraag: 'hoe gaan we privatiseren speelt daann bijvoorbeeld een belangrij ke rol." lijk 'gewoon' kunnen deelnemen aan het maatschappelijk leven." KUNSTENCULTUUR Hoewel er het afgelopen jaar ook op het gebied van Welzijn al het nodige is gebeurd, staat het beleid voor een belangrijk deel nog in de steigers. Evenals haar collegae, stelt Evelien Blom de komst van een aantal beleidsnota's in het vooruitzicht. We noemden al de Ouderennota, die inmiddels ge reed is om de inspraak m te gaan, en de nota voor het sportbeleid. Maar ook op het gebied van het Jeugd- en Jongerenwerk zal een beleidsnotitie worden voorbereid. De planning is erop gericht dat die nota begin volgend jaar gereed zal komen. Hoewel daarover geen nota's zijn aangekondigd, zal ook het kunst en cultuurbeleid het komende jaar meer aandacht vergen. „Dat moet in 1989 meer body gaan krijgen", vertelt de wethouder „En dan denk ik aan verregaande met bij voorbeeld de Culturele Raad. Wat mij betreft moet de rol van de ge meente op dat gebied niet alleen volgend zijn, maar ook heel duide lijk initiërend. Maar dan wel in de „Maar het ontbreekt mij op dit moment nog aan overzicht op dat gebied. We gaan nu een fase-plan opstellen. Ook voor de sport is er een notitie in voorbereiding". Op sportgebied doet zich een aantal zeer concrete knelpunten voor. Bijvoorbeeld op het Burge meester Buiningpark is een reorga nisatie in voorbereiding. Met name korfbalvereniging Antilopen dreigt in de verdrukking te komen op het sportpark. Bovendien gaan er nog steeds geruchten over de op han den zijnde komst van de Amers- foortse honkbalvereruging Red Caps naar Leusden, geruchten die de laatste tijd in verband worden gebracht met Antilopen. De vereni gingen zouden samenwerking overwegen, om achterin het Bui ningpark gezamenlijk tot een meu we accommodatie te komen. Bo vendien ligt daar nog steeds een niet meer gebruikte fietscross- baan. Daarover blijft Evelien Blom nog vaag. „De fietscrossbaan zal worden meegenomen in het totaal plan voor het Burgemeester Bui ningpark. En wat de Red Caps be treft zal eerst worden gekeken hoe we dat wellicht in de bestaande capaciteit kunnen mpassen. Maar hoe die reorganisatie er concreet uit zal moeten gaan zien, daar blijf ik nog even vanaf. Er wordt op dit moment overleg over gevoerd en daar wil ik met op vooruit lopen". INVALIDEN Waar de wethouder wel weer met zichtbaar enthousiasme over praat, is de invalidensport. „Ik ben zeer positief over initiatieven die zowel door de Leusder Handbal Vereniging, als door tennisvereni ging LTV Leusden op dat gebied zijn ondernomen. Ik ben er een warm voorstander van dat invali densport zoveel mogelijk in de, noem het 'normale sport', wordt geïntegreerd. Ik wil dat ook gaan stimuleren. Er komt bijvoorbeeld binnenkort een groot project, waarvan FASE de grote trekker is, om op scholen te laten zien waartoe een invalide sporter allemaal in staat is. Daarover is op dit moment overleg gaande." Evelien Blom is sowieso begaan met het lot van de invalide mede mens. Zo zegt ze het te betreuren dat het overleg met de zogenaam de Duwgroep gehandicapten, een club die zich inzet om de voorzie ningen voor gehandicapten te ver beteren, op een laag pitje is komen te staan. „Ik vind het belangrijk te horen hoe er op plannen gerea geerd wordt. Gehandicapten moe ten geen aparte groep in de sa menleving zijn, maar zoveel moge zin van 'meedenken'. Als ik ideeën zou hebben, wil ik die aandragen. Nogmaals, niet uit bemoeizucht, maar als enthousiasteling, vanuit die achtergrond zijn we er in het afgelopen jaar bijvoorbeeld in ge slaagd een aantal exposities in het gemeentehuis te organiseren". En hoe zit het bijvoorbeeld met de Lokale Omroep Leusden, de LOL? „Wat de lokale omroep betreft stel ik mij op het standpunt dat we het beleid op dat terrein in breder ver band moeten gaan zien. We moe ten over de gemeentegrenzen heen durven kijken. Er zijn op dit moment besprekingen gaande tus sen de LOL en de Stadsomroep, waarbij gekeken wordt naar mo gelijkheden om tot samenwerking te komen. Dat wacht ik nu met spanning af." BIBLIOTHEEK Verder zullen er het komende jaar al voor Leusden herkenbare gevolgen zichtbaar worden van het beleid van de wethouder. Eén van de zaken die ze daarbij zelf aan geeft, is de nieuwbouw van de bi bliotheek. „Voor de bibliotheek Nieuw Langenbeek ligt er een fan tastisch plan", zegt ze daarover. „Een plan, waarmee we twee vliegen m één klap zullen slaan. Door de meuwbouw kan de brood nodige uitbreiding van de biblio theek gestalte knjgen, en boven dien blijft de bibliotheek in deze opzet op de huidige plaats, dus heel centraal in de gemeente, ge handhaafd. Daarbij blijft het boer derijgedeelte gespaard en zal al leen de huidige schuur worden af gebroken, om plaats te maken voor de uitbreiding". Eén probleem kan op deze plaats eigenlijk niet onbesproken blijven: de speel-o-theek. Onlangs stemde de raad in met een subsi- dievoorstel voor de speel-o-theek, waarmee men het bestaansrecht daarvan erkende. Het probleem is echter dat de speel-o-theek op dit moment zonder huisvesting zit. De speelgoeduitleen is m de kelder van het gemeentehuis met meer gewenst. Evelien Blom:,, Veel kan ik daar op dit moment niet over zeggen, maar wel dat er een voor stel m voorbereiding is en als dat door het college en de raad wordt aanvaard, is dat probleem zeer bin nenkort uit de wereld".

Leusder Krant | 1988 | | pagina 7