cE 1 W rkrant 3rote achterstanden op het jebiedvande milieuzorg kritiek op teveel nota's en personeelsuitbreiding ie Sint is weer in het land Ook voor u: I W V vandaag in 9e leusder krant» Dodelijke ongeluk BDU jyethouder Verdum presenteert Milieubeleidsnota Inbraakgolf in Leusden heeste partijen tonen waardering bij Algemene Beschouwingen Lantaarnpaal Vernield Ketting botsing Auto-inbraak Een huis van Goldewi jk Thema avond ABTB SERVA V0LV0 Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden SE instituut I KONIJNTJE IN DE WETERING HOOFDREDAKTEUR Jur van Ginkel KANTOOR LEUSDEN Asschatterweg 19 Postbus 11 3830 AA Leusden- Centrum Telefoon 033-941495 Uitgave BDU BV 'fr'fr'Ó' DINSDAG 22 NOVEMBER 1988 - 20e JAARGANG NO. 58 (Van de redactie) IUSDEN - De gemeente Lensden gaat de zorg om het milieu tig nemen. Dat althans lijkt te mogen worden afgeleid uit i\ verschijnen van een milieubeleidsplan, waarin wethouder orri Verduin uitgangspunten formuleert, die de milieube- herming in Leusden daadwerkelijk vorm moet gaan geven, et milieubeleidsplan, waarover de diverse belangenorganisa- es zich overigens nog moeten uitspreken, legt een groot intal knelpunten bloot. Er wordt op verschillende taakgebie- en een achterstand geconstateerd, een achterstand, die ook in personele sfeer ten gemeentehuize gevoeld wordt. Met une de coördinatie op ambtelijk gebied laat volgens de nota te ensen over. De extra kosten, die de aanbevelingen in het milieubeleids- an voor de eerste planperiode met zich meebrengen, worden eraamd op een kleine 100.000,-. van uitvoering en handhaving van de milieuwetgeving binnen het ambtelijk apparaat teveel versnip perd", laat Com Verdum weten. „Eén van de eerste zaken die we dan ook hebben aangepakt is een afdeling Milieuzaken m het leven roepen" NOTA Bij het aantreden van het nieuwe college, ruim een jaar geleden, bleek dat de zorg voor het milieu één van de speerpunten van het beleid zou worden. De raad sprak al eerder haar zorg over de milieu problemen uit en dat werd door het nieuwe bestuur opgepakt „We hebben het tot facetbeleid ge maakt", aldus Corri Verduin. „Dat wil zeggen dat het milieubeleid nu door alle afdelingen heenloopt. Bij het formuleren van nieuw beleid worden de milieu-aspecten na drukkelijk bekeken." „We zijn begonnen een informa tienota Milieu te schrijven, waarin de taken van de gemeente op mi lieugebied werd geïnventariseerd. Die nota werd begm dit jaar gepu bliceerd. Daarnaast werd er een actieprogramma geformuleerd, waarin de meest dringende zaken werden opgepakt. Zo hebben we het Hinderwet Uitvoerings Pro ven zorgelijke toestand". Met e woorden gaf wethouder Corn »rduin maandag, tijdens de toe- ihting op het juist verschenen mcept Milieubeleidsplan lucht si haar gevoel over de kwaliteit het milieu in Leusden. Met ime de verzuring speelt daarin in grote rol. De grondstructuur in iusden blijkt dusdanig, dat er een jringe natuurlijke buffering is te- verzurende stoffen. Overbe- •sting is daarmee één van de ilangrijkste milieuproblemen in gemeente De problemen op het gebied van tlieu en de wijze waarop de knel- mten moeten worden opgelost, vervat in een milieubeleids plan, dat de basis moet gaan vor men voor het milieubeleid in de komende jaren. De nota inventari seerde de knelpunten op dat ge bied uitputtend en constateerde op tal van terreinen achterstanden. Achterstanden op het gebied van uitvoering van milieutaken, maar ook achterstand in de controleren de en handhavingssfeer. De ach terstand is met name het gevolg van een te geringe aandacht voor de milieuproblemen m het verle den. hetgeen onder meer tot uit drukking komt in een onderbezet ting voor de uitvoering van de ge meentelijke milieutaken op het ge meentehuis. „Bovendien bleken de verschillende taken op het gebied De bodemvervuiling door overbemesting is een van de belangrijkste knelpunten op milieugebied. gramma, dat al sinds 1985 in de kast lag, gereactiveerd Vooral op het gebied van de Hinderwetvergun ning, een belangrijk milieube leidsinstrument, bleek een grote achterstand te bestaan." „Tevens hebben we het initiatief I genomen om met een milieube leidsnota te komen." Omdat daar voor binnenshuis de mankracht ontbrak, is die klus uitbesteed aan i het raadgevend ingenieursbedhjf DHV. Een stuurgroep, maar ook de Rijkspolitie, hebben de totstandko ming van de nota intensief bege- I leid. I TAKEN Op het terrein van de milieube scherming heeft de gemeentelijke overheid een groot aantal taken. Die taken hebben betrekkmg op j het gebied van de milieuhygiëne, op natuur- en landschapsbeheer en op energie- en grondstoffenbe heer. De wetgevmg op dat gebied (Hinderwet, Wet geluidhinder, Meststoffenwet, Wet chemische af- valstoffen, Wet bodembescher ming en de Wet verontreiniging oppervlaktewateren, om er een paar te noemen), legt de verant woordelijkheid voor de uitvoering en de handhaving voor een belang- I njk deel bij de gemeente. Het Milieubeleidsplan van de ge meente Leusden, dat maandag werd gepresenteerd, constateert dat de aandacht voor het milieu in Leusden in het verleden te wensen overliet. Letterlijk schrijft de nota: „In het verleden werd te weinig prioriteit gegeven aan het milieu. Dientengevolge was in het verle- I den weinig menskracht beschik baar om werkzaamheden op het gebied van milieu uit te voeren." j Een met mis te verstane conclusie, die werd ingegeven door de resul taten van een uitgebreide inventa- I risatie, waaruit bleek dat op tal van gebieden een grote achterstand vervolg op pagina 6 Sinterklaas met vijftien Pieten in Ons Gebouw. Honderden bezoeken op WOL-manifestatie. Hoort wie klopt daar, kind'ren?: Sinterklaas in Leusden. Lisiduna wint prijs op concours. Proef met inzameling chemisch bouwafval verdient landelijke navolging. Duiventil in de prijzen. Begroting 1988. Wethouder Bram Vroon: „De gemeentelijke financien moeten een open boek zijn." Foulard Trio met boeiende twintigste eeuwse muziek. Sport: Veensche Boys berooft Roda andermaal van illusies. Roda-zondag kan veldoverwicht met in treffers uitdrukken- Antilopen opent zaalseizoen met gelijkspel. pagina 3. pagina 4. pagina 5. pagina 5. pagina 6. pagina 6. pagina 7. pagina 7. pagina 8. pagina 8. pagina 9. LEUSDEN - Het inbrekersgilde is het afgelopen weekeinde zeer actief geweest. Drie woningen, aan de Bruinhorst en de Das horst, werden doorvertegen woordigers van het gilde be zocht. Bij een vierde woning schrokken de inbrekers, na het forceren van de achterdeur ken nelijk terug. Er werden geen spo ren aangetrroffen, die erop we zen dat men binnen is geweest. De politie vermoed dat er ver band tussen de inbraken bestaat. Op de Bruinhorst werden, ver moedelijk op vrijdag, twee wonin gen bezocht door inbrekers. In bei de gevallen werd een raam gefor ceerd, waarna de gehele woning aan een kritisch onderzoek werd onderworpen. Uit één woning wer den twee paspoorten weggeno men. In het andere geval is nog niet bekend wat er wordt vermist. Op de Dashorst werd bij een inbraak voor ruim duizend gulden aan contanten weggenomen. Ver der worden er videobanden, een gouden trouwring, girobetaal kaarten en euröcheques en een paspoort vermist. De daders forceerden de achter deur om binnen te komen en door zochten de gehele woning. De technische recherche, die sporen bij de inbraken aantrof, heeft de zaken in onderzoek. Een bewoner van een pand aan de Esdoornhof werd vrijdagavond om 18.45 uur uit zijn slaap gewekt, door stemmen van vermoedelijk twee mannen bij de achterzijde van zijn huis. Hij waarschuwde de poli tie, maar die kon slechts vaststellen dat de achterdeur geforceerd was. De inbrekers zijn waarschijnlijk met binnen geweest. De politie ver moed dat er tussen de inbraken op de Bruinhorst en de Dashorst en deze verband bestaat. (van de redactie) CUSDEN - Woensdagmiddag beginnen om 15.00 uur in het ui [meentehuis de Algemene Beschouwingen. Dan zullen de Cchillende fracties in de raad him commentaar geven op de oting van 1989 in het algemeen en op de Nota van Aanbie- ng in het bijzonder. Het ziet er niet naar uit dat het college econfronteerd zal worden met zware kritiek op haar aange- ondigde beleidsvoornemens. De meeste partijen hebben lardering voor wat het afgelopen jaar is bereikt en staan isitief tegenover de plannen die het college de komende tijd il realiseren. De meeste kritiek komt nog van usden '85, die zoals het een goe- oppositiepartij betaamt, de edstnjd niet zo maar cadeau wil iven. Problemen heeft de partij wat zij noemt ,de-wind-uit-de- 2en-politiek van het college'. En: te tijd dat de wethouders de reor- msatie daar de schuld van geven Kt voorbij zijn." Toch is deze cüe minder fel dan m het verle nen laat het zelfs positieve gelui - i horen. Zo vindt de partij dat op gebied van het personeelsbe- d, de openheid van bestuur, de anciele aanpak en het milieu po sitieve ontwikkelingen zijn te be speuren. Van de andere partijen is ook kritiek te lezen in de bundel Alge mene Beschouwingen, die woens dag de basis zullen vormen van de debatten in de raad. De meeste twijfel bestaat er omtrent het voor nemen van het college om het ambtenarenapparaat met 7 forma tieplaatsen (mensen) uit te breiden Zo zegt het CDA hierover: „Wij hebben moeite met de aangekon digde uitbreiding. Als het college de fractie niet kan overtuigen van de noodzaak daarvan, zal ze een amendement indienen." Ook de WD wil niet voetstoots aannnemen dat er meer ambtenaren m Leus den moeten worden aangesteld. „De fractie gaat ervan uit dat de noodzaak van de uitbreiding van de organisatie onomstotelijk wordt aangetoond," staat in de notitie die woensdag aan de orde zal komen In het schrijven van de GPV/SGP- fractie staat over deze zaak: De emge bedenkmg die ik tegen uw plannen (van de personeelsforma tie heb), is de uitbreiding op perso neelszaken." UITBREIDING Niet alle partijen zijn echter te gen meer ambtenaren. Zo zegt de PvdA, hoewel de fractie wel zijn twijfels heeft, over dit onderwerp. „Structurele uitbreiding is daar ge boden, waar de gemeente echt meuwe taken moet oppakken of bestaande taken moet uitbreiden." Die uitbreidmg van het personeel heeft volgens de socialistische |leusden kwam de Smt dit jaar voor het eerst op zijn schimmel. De kleinste kinderen konden nu eens vooraan l Een verslag van de intocht, zowel in Achterveld als in Leusden verderop in deze krant. partij echter wel restricties. Er mag alleen meer personeel worden aangetrokken als de kennis of de capaciteit met aanwezig is binnen het bestaande apparaat. Als het gaat om tijdelijk werk, dan dient het college terughoudend te zijn Leusden '85 heeft er nog niet zo veel vertrouwen m dat het reorga nisatieproces goed zal blijven ver lopen. De partij vraagt daarom een extern adviesbureau de komende twee jaar een keer per jaar naar de organisatie te laten kijken. De frac tie constateert ook dat als gevolg van de reorganisatie veel werk niet is gedaan. Dat vindt zijn weerslag in de Nota van Aanbieding, waarin volgens Leusden '85 verzuimd is om prionteiten vast te stellen. „Door pas na de begrotingsbehan deling die prioriteiten aan te ge ven, wordt de gemeenteraad ont houden hierop thans (bij de begro tingsbehandeling) te reageren," al dus de fractie. De socialistische fractie is het daarmee eens. „De Nota van Aan bieding stelt voor 1989 een opval lend grote hoeveelheid nota's, no- titles en beleidsplannen m het vooruitzicht. Er is evenwel geen pnoriteitenvolgorde aangegeven, noch een schema dat een zekere spreiding in de tijd aangeeft," vindt de PvdA. De hoeveelheid nota's die door het college is aangekondigd leidt bij het CDA zelfs tot een zorgelijk: „Wij merken op dat het college misschien te veel hooi op de vork neemt." Dezelfde zorgen heeft de WD die zich afvraagt of de aange kondigde nota's met teveel energie zullen eisen. DRUK Een andere zaak waar partijen zich druk over maken is de ope ning die het college maakt ten aan zien van een verhoging van tarie ven en belastingen Wederom is het Leusden '85 die hierover het duidelijkst is. „Wij zullen ons hier tegen verzetten, omdat wij het on aanvaardbaar vinden dat de finan ciële gevolgen van politiek en be stuurlijk wanbeheer van de afgelo pen jaren verhaald worden op de inwoners van Leusden. De mening van de CDA-fractie komt meer overeen met die van het college. De opbrengst van diensten aan derden dienen kostendekkend te zijn," zegt de fractie. „Bij de verho ging van tarieven en belastino zal de gemeente terughoudend die nen te zijn." Daarmee sluit de partij een verhoging dus niet uit, hoewel „er op dat gebied geen mirakel te verwachten is." De WD vmdt daar entegen dat de belastmgen en ta neven ongewijzigd dienen te blij ven. De GPV/SGP heeft geen be zwaar tegen een terughoudend belastmg- en taneveribeleid als uit gangspunt, maar merkt wel alvast op dat terughoudend en bevriezen twee geheel verschillende begnp- pen zijn. De PvdA wil mets van verhogingen weten, voordat de po sitie van de reserves zijn geanaly seerd. Dat is trouwens de houding van de meeste partijen. Het tekort van ruim 600.000 gulden leidt met tot grote zorgen. De reserves (71 mil joen) en een heroverweging van de uitgaven moetren voldoende zijn om het tekort op te vangen. D66 vindt zelfs dat de gemeente op een aantal gebieden achterstand heeft opgelopen en de kosten daarvan ten laste van de reserves gebracht dienen te worden. De partij stelt voor om de reserves anders te be leggen waardoor de renteop brengst een kwart tot een half mil joen gulden meer zullen bedragen. Andere punten die in de notities voorkomen zijn: de partijen wach ten met belangstelling het milieu plan af, omdat men unaniem vmdt dat het milieu de afgelopen jaren onvoldoende aandacht heeft ge kregen. De bijdrage aan Onderwijs Begeleidingsdienst, een instelling die scholen adviseert over onder wijskundige zaken als psychologie en didactiek, zal kntisch moeten worden bekeken. De Biezenkamp mag een face-lift krijgen en het steunpunt Alandsbeek kan er wel (PvdA, L '85) komen. Een samen werking tussen de regionale ge meenten wordt positief beoor deeld, hoewel het niet ten koste mag gaan van de eigen zelfstandig heid (GPV/SGP). LEUSDEN - Afgelopen donderdag nacht verongelukte de 15-jange M.P.F uit Nijkerk dodelijk op de Horsterweg. De jongen had stie kem uit de garage van het ouderlijk huis de auto van zijn moeder mee genomen. Hij reed daarmee over de Horsterweg bij Stoutenburg in de richting Leusden. Daar verloor hij de macht over het stuur en kwam vervolgens via een lantaarn paal en twee bomen in de sloot terecht. Hij was op slag dood. LEUSDEN - Op weg van de kroeg naar huis, vernielden twee jonge mannen, van 18 en 24 jaar, een lan taarnpaal De jongens konden in Leusden-Zuid in de kraag worden gevat. LEUSDEN - Op de Doornseweg ter hoogte van de Kolonel van Royen- weg, raakten drie automobilisten betrokken bij een kop-staartbot- sing. Bestuurder B.F. uit Vnezen- veen stopte voor een stoplicht al daar en werd daarbij te laat opge merkt door zowel C.T. uit Nijker- kerveen, als J.O. uit Amersfoort. Er ontstond slechts materiële schade. LEUSDEN - Een korte boswande ling kwam een bestuurder van een auto, die zijn voertuig in Den Treek geparkeerd had, dit weekeinde duur te staan. Een kwartiertje afwe zigheid was voor inbrekers vol doende om een ruit in te slaan en een schoudertas uit de auto te ha len. In de tas zaten een paspoort, Duits en Nederlands geld en een rij- en kentekenbewijs. (advertenties) garantie m® woning Kies uit het uitgebreide programma Zowel vrij- staand als helft van een v.a. 89.750.- ^I4| BOUWBEDRIJF m I Njft* GOLOEWIJKB.V. qjÉl&J - Postbus 320. 7000 AH DOETINCHEM Tel 08340-34351 T4 Goldo 5 LEUSDEN - De afdeling Leusden van de Aartsdiocesane Boeren en Tuinders Bond (ABTB) houdt op donderdag 24 november een the ma-avond. waann de 'Boekhou ding' centraal zal staan. De heren Uppelschoten (van het kantoor Leusden) en Vernooy van het re gionale accountantsbureau van de ABTB), zullen over dat onderwerp hun licht laten schijnen. De avond begint om 20.00 uur en de plaats van handeling is jonge rencentrum De Til aan de Hamers- veldseweg. (advertentie) AMERSFOORT DEALER Amsleidamseweg 7 lel 033-630154 BELEIDSNOTA: „Milieuzorg(eh)k)".

Leusder Krant | 1988 | | pagina 1