Hoort wie klopt daar, kind'ren? Lisiduna wint tweede prijs op concours GJratis controle verlichting KPO-Leusden bezoekt Pon Under telefoon- lummer gemeente leusder SVA-kaartoernooi Snelheidscontrole Sinterklaas weer in Leusden [Tiema-avond Doorgereden na aanrijding VERGROTEN? VERKLEINEN? LEUSDER KRANT LEUSDER KRANT Brandnetel (1) Slachtofferhulp plaatselijk nieuws DINSDAG 22 NOVEMBER 1988 Een Zwarte Piet kijkt vanaf het balkon van het gemeentehuis naar het publiek op het Erf. Twee kleine kmderen wachten op de komst van de Goedheiligman BRIELLE - Lisiduna kon afgelo pen zaterdag de Sinterklaasop tocht niet muzikaal begeleiden. Dat kwam omdat de band in Brielle deelnam aan een concert concours. En dat was niet vor niets. Lisiduna verdiende een tweede prijs in de 3e afdeling van de categorie Harmonie met 277 punten. De prestatie was opmerkelijk, omdat de groep al meer dan vier jaar niet meer deelneemt aan der gelijke concoursen. Volgens de se cretaris van de vereniging wordt er hard aan gewerkt om de jeugdop leiding weer van de grond te krij gen. De band heeft nu weer ge noeg leden om zijn gezicht naar buiten te tonen. Dat leidde zaterdag tot het winnen van een prijs. Er moesten twee werken gespeeld worden. Het verplichte stuk was „Four old dances", gearrangeerd door J. van de Roost. De eigen keu ze was een compositie van A. Franckenpohl, „Prelude and March". Voor het eerste stuk werd 139 punten gehaald, het tweede werk leverde 138,5 punten op. LEUSDEN - Op een parkeerplaats bij een Chinees restaurant aan de Hamersveldseweg raakte een auto beschadigd bij een aanrijding. De dader reed door. Laksporen wezen uit dat de veroorzaker waarschijn lijk m een rode auto reed EUSDEN - De kring Oost-Utrecht m de ULG en de PJGU houdt een arlichtingsavond, waar ïr. R.J. Ta laar van het produktschap voor en vlees een inleiding zal hou- :n. De inleider zal daarbij ingaan op de problemen waar veehouders zich m het huidige tijdsgewricht voor geplaatst zien. Na de pauze is er gelegenheid tot het stellen van vragen en discussie. De avond wordt gehouden op dinsdag 29 november m restaurant De Hof, Arnhemseweg 3, m Rens- woude. CHTERVELD - Door de afdeling iusden-Achterveld van Veilig srkeer Nederland zal woensdag- 'ond van 19.00-22.00 uur een gra- verlichtingscontrole worden ihouden. Dit is in samenwerking et garagebedrijf N.J. Lammers at de Hessenweg. Zowel leden niet-leden kunnen deze avond gratis de verlichting van hun voer tuig laten controleren. Daar het nog veelvuldig voorkomt dat verlichting van voertuigen ver keerd is afgesteld, hetgeen hin derlijk is voor overige weggebrui kers, is het zeker van belang om van deze controle gebruik te ma ken. LEUSDEN - Donderdag 17 no vember werd Pon bezocht door de leden van de KPO. De groep kreeg na het vertonen van een dia-serie een rondleiding over het terrein van het bedrijf. Daar werd getoond hoe de auto's op een speciale wasplaats van hun parrafinelaag worden ontdaan. Dit gaat op een milieuvriendelij ke manier. Ook kregen de KPO-leden een rondrit op de losplaats, waar 2000 auto's kunnen staan. In het magazijn werd getoond hoe de wagons wer den gelost. Dit gebeurt overdekt, zodat er nooit in de regen gelost hoeft te worden. De voorraden, zo wel de onderdelen als de auto's, worden met een computer bijge houden. De rondleiding emdigde met een kijkje m de toonzaal en een lunch in de kantine. ftJSDEN - Vanaf maandag 21 november heeft het gemeente ais een nieuw telefoonnummer. Vrijdag is de oude telefoon- ïntrale vervangen door een nieuwe. Binnenkort zal het mo- elijk zijnh om ambtenaren rechtstreeks, zonder tussenkomst an de telefoniste te bereiken. Deze zijn nu nog alleen via het sntrale nummer te bereiken. Dat is 961611. ACHTERVELD - Vrijdagavond werd de tweede ronde gespeeld van het SVA-kaarttoernooi in de kantine van het Kerstens-sport- park. De opkomst was niet zo groot, doch het was er niet min der gezellig om. Er waren 24 kla verjassers en 8 schutjassers. De prijswinnaars van deze avond waren. Klaverjassen: 1 P. Kok 5372 2. R. de Vette 5321 3. H. van Hamersveld 5049 4 H. Kok 4863 5 mevr. Steenbeek 4790 6. T. Ossendrijver 4734 7. H. van Middelaar 4725 8. M. de Vette 4702 9. T. Blankenstein 4656 10. mevr. A. Tolboom 4601 11mevr. Pronk 4589 12. H. de Vette 4551 13 G. Boersen4516 De poedelprijs was voor J. van Rossum met 3810 punten. De eer ste maal in al de reeds gespeelde tournooien dat hij zo laag ein digde Schutjassen 1. Th. Wijntjes 85 1mevr de Ridder 85 1. A. de Ridder 85 4. J.v.d. Heuvel 81 5. mevr v d Kooij 78 De poedelprijs was voor J. Prinsen met 60 punten. Op A3- of A4-formaat? Het kan allemaal bij de Een snelle totokopieerservice tegen redelijke prijzen. Asschatterweg 19 (Bij de Biezenkamp) Kantoor geopend van maandag tot en met vrijdag van 9 uur tot 12 uur, van 14 üur tot 17 uur. Ik geloof niet dat er ook maar één plant is die door velen zo verguisd wordt als de brand netel. Ze worden dan ook te vuur en te zwaard bestreden met alle denkbare middelen. We kennen hier twee soor ten; de grote (urtica dioica) en de kleine (urtica urens). De kleine is éénjarig en zo mogelijk nog venijniger dan de grote brandnetel. De grote brandnetel groeit in het algemeen op stikstofhou- dende grond en heeft de ei genschap steeds opnieuw uit te lopen als hij wordt afge maaid. De wortels zijn lang, taai en dun en lopen vlak on der het aardoppervlak naar alle kanten uit. Hieruit vor men zich massa's on vertakte scheuten, zodat er grote groepen brandnetels ont staan. De vaalgroene bla deren geven de plant een on fris voorkomen en daar de bestuiving niet aihankelijk is van insekten, is ook de bloem niet aantrekkelijk. In juli gaan ze bloeien en dan valt het op dat er twee ver schillen planten zijn. De één heeft alleen mannelijke, de einder uitsluitend vrou welijke bloemen. Men zegt dan dat de plant tweehuizig is. Wanneer we de manne lijke bloem eens goed bekij ken, dan kunnen we zien hoe het stuifmeel uit de piep kleine bloempjes vrijkomt. Als het bloempje rijp is gaat het open en als een veer springt de helmdraad tevoor schijn waaraan de doosjes, gevuld met stuifmeel han gen. Het stuifmeel schiet dan als een geel wolkje naar bo ven en wordt door de wind verspreid. Wanneer men zo'n hekel heeft aan brandnetels, komt door de wijze waarop de plant zich verweert. Op alle delen van de plant bevinden zich namelijk een massa brandbaren. De lange, holle haren hebben een hard ver- kiezelde spits en aan de voet verdikte cellen, gevuld met een bijtende vloeistof. Bij aanraking boort de spits zich in de huid, breekt af en in de kleine wond dringt de inhoud van de brandhaar, als uit een injectiespuit, onder de huid. Dit veroozaakt in het wondje een brandend.» pijn, alsmede een lichte, ontsteking van de huid. De vloeistof bevat his tamine, dezelfde stof die ook bij instektebeten jeuk ver oorzaakt. Mocht u eens in aanraking komen met de brandnetel, geen nood, want waar de brandnetels gedijen, daar groeit ook de de weeg bree. Daarvan een paar bla deren plukken, kneuzen en over de gewonde plek wrij ven. Op hetzelfde moment verdwijnt de pijn. Ook hondsdraf geeft dezelfde werking, maar staat niet al tijd in de buurt. Tot zover de voor ons nade lige eigenschappen van de brandnetel. Een andere keer bekijken we de positieve kant. G. van L. LEUSDEN - Tijdens de jaarlijkse intocht van Sinterklaas in Leusden, afgelopen zaterdag 19 november, werd de Goed Hei lig Man valselijk beschuldigd. Een boer die volgens zijn zeggen hier niet uit de omgeving kwam, dacht in de schimmel zijn bruine vos te herkennen. Het misverstand werd echter ter plekke opgelost. De schimmel, bleek de enige in het Sinterklaas gezelschap te zijn die voor kleurechtheid in kon staan. De intocht van Sinterklaas trok honderden kinderen en vele ou- n jers. Zoveel kinderen, dat een van de organisatoren moeite had met het behouden van de discipline, juist ter voorkoming van platge- N stampte kleuters was ruimte ge- schapen vóór de dranghekken. Het icrijtlijntje waarmee de absolute jrens werd aangegeven was ech- t spoedig onder de oprukkende fcnderen verdwenen, waarmee de loortocht voor muziekcorps en interklaas te paard, even moeilijk Ireigde te worden. De aan kinde ren toe-bemeten ruimte was klem, naar het werd wel gezellig Om kwart over eén bleek het einste Pietje van Sinterklaas zich door Marianne de Valck band voorgespeeld werden. De band was te mager voor de toegestroomde menigte. Maar steeds maar weer herhalen, vinden de peuters ook leuk. Sinterklaas kwam precies op tijd aanrijden. Het publiek week uiteen om het majo- rettenkorps door te laten. De kleine dansmariekes hadden goed geoe fend, maar wat waren ze dun ge kleed. De éen stond nog harder te bibberen dan de andere. En Sin terklaas bleef lang aan het woord. Hij had er duidelijk zin in. De majo rettes wachtten stil m het gelid. Sinterklaas werd welkom geheten door loco-burgemeester Evelien Blom en Nanda Rynders. Twee kinderen luisteren aandachtig naar wat er bij de ontvangst van Sinterklaas gezegd wordt. der elkaar. Jammer was dat de leeftijd waar hij zich op richtte gro tendeels de leeftijd was, die Sin terklaas met een korreltje zout neemt. De allerkleinsten tussen de twee en vijf jaar vonden het allemaal wel prachtig, al wisten de meesten niet waar Sinterklaas het nou precies over had. Milieu, conditie, bezoek schema. het verschil tussen schim mel en beschimmeld, het was niet allemaal even duidelijk voor lede ren. Duidelijk was dat het paard er was, dat Sinterklaas er was, dat de Pieten er waren en dat die laatste weer pepernoten hadden uit te de len. Af en toe moest een vrouwelijke Piet ontzet worden, uit de opdrin gende menigte bestaande uit jon geren die toch zo graag hun tiende zakje pepernoten veroveren wil den. Een forse vader stelde zich tegenover zo'n veroveraar op „Jij hebt er tien, mijn zoontje heeft er geen één, kom op, eerlijk delen." Het gebeurde. Een ander haastte zich naar de plaatselijke snoepwin kel omdat ze geen zin had zich in het gewoel te storten. GEMOEDELIJKER In winkelcentrum de Biezen kamp gaat het zoals voorgaande jaren gemoedelijker en kleinscha liger toe. Een aantal padvinder achtige Pieten vertoonden hun kunsten. De muziek-Pieten zongen een paar liedjes met het pubhek en Sinterklaas was korter van stof en nchtte zich meer op de allerklein sten. De Sinterklaas-intocht 1988 was anders georganiseerd dan vorig jaar en de jaren daarvoor. Verbete ringen waren het ruime gebruik van bordes en het beter zorgen dat er voor en tijdens de intocht steeds wat gebeurt en natuurlijk de aan wezigheid van het paard. Voor ver betering vatbaar was het straatto neel, de toespraak van Sinterklaas en vooral de ruimte bedoeld voor de kmderen. Ouders zullen blijven mopperen, en blijven komen zo lang de kmderen klein zijn. Ze wil len allemaal het beste plaatsje, een zakje pepernoten en een handje van Sinterklaas. lang niet iedereen toen nog op de te- was, had thuisgelaten, laakte het onverwachte fluitspel an deze Piet veel indruk bij die inderen die er al wel stonden. Het aarop volgende warm zingen leef wat m de kou steken. Boven- ien zijn meer Sinterklaasliedjes Iqemeen bekend dan door de LOSSE HAND Sinterklaas sprak m tegenstel ling tot de spaarzame ernstige woorden van andere jaren, veel, gemakkelijk en uit de losse hand. Opvallend was dat hij bij het oefe nen van zijn Nederlands vast les had gehad van iemand uit Amster dam misschien. Het gaf m ieder geval een sfeertje van jongens on- Pieten delen stencils uit aan kinderen tijdens de ontvangst van Sinterklaas op het Hamershof. ACHTERVELD - Door de plaatse- )ke politie werd op de Hessen weg, in de bebouwde kom, van .00 uur tot 9.30 uur een snelheids- ontrole gehouden. Tijdens deze controle werden zeven automobi listen geverbaliseerd jegens de overschrijding van de toegestane snelheid van 50 km/u. De hoogst gemeten snelheid was 79 kilome ter per uur. £USDEN - In 't Hamershuis, aan !e Hamersveldseweg 2, gaat op taandag 28 november de Leus- dense afdeling van de Stichting Slachtofferhulp Eemland van start. Vanaf dat moment wordt er spreekuur gehouden op woens dagavonden, van 19.00 - 21.00 uur. Sinterklaas kijkt op terwijl wethouder Evelien Blom hem toespreekt.

Leusder Krant | 1988 | | pagina 5