I Proef met inzameling chemisch bouwafval in Leusden verdient landelijke navolging Duiventil in de prijzen „Ik wilde de auto van een klant testen" Directeur 't Hamersveld op PCOB-bijeenkomst leusder krant Resultaten wijzen op substantiële hoeveelheden per nieuw gebouwde woning Werkgroep Milieu educatie Ruit ingegooid Auto terecht DINSDAG 22 NOVEMBER 1988 plaatselijk nieuws LEUSDEN - Op maandag 21 november waren een twintigtal heren van Provinciale Staten, UBA bouwonderneming en Ge meentelijk overheid, en een aantal dames in de functie van met name wethouder en provinciaal milieu voorlichtster, in de direktiekeet van UBA bijeengekomen. Voor deze direktiekeet op het bouwterrein van 't Ruige Veldt staat de nog even unieke eco-container waarin de bouwvakkers hun lege verfblikken, kitspuiten en Purresten van de isolatie in dumpen. De resulta ten van dit door de gemeente Leusden opgezette en door Pro vinciale Staten gesteunde en door de bouwvakkers van UBA uitgevoerde milieuproject werden bij deze gelegenheid bekend gemaakt. Gebleken is dat tijdens de bouw van de woningen in 't Ruige Veld iedere maand ongeveer honderd vijftig kilo chemische afval vrij is gekomen. De hieraan verbonden kosten per woning omgerekend bedroegen tussen de ƒ40,- en 70,-. „Een bedrag dat m de toe komst verhaald kan worden op de aannemers, die deze bij de kost prijs van een woning zullen optel len." Gezien het succes van dit eerste experiment sprak de heer ir. G. C van Wijnbergen, gedeputeerde voor milieuzaken van de provincie de hoop en verwachting uit, dat op deze manier op meer plaatsen af valstoffen uit het milieu gehaald kunnen worden, om ze op een ver antwoorde wijze te verwerken dan wel voor hergebruik geschikt te maken De gemeenten Nieuwe- Het ongecontroleerd storten van bouwafval, zoals veelal nog gebruikelijk is, berokkent het milieu forse schade gein, Amsterdam en Uithoorn heb ben inmiddels belangstelling ge toond. Het Bouwfonds Nederland se Gemeenten overweegt om een dergelijke voorziening op te ne men in standaardbestekken en de provinciale overheid van Utrecht wil een voortzetting van dit project blijven stimuleren door middel van voorlichting en toezichthouden. De gemeente Leusden is bij monde van Wethouder C. Verduin vast van plan met het verzamelen van klein chemisch afval door te laten gaan. INZAMELING De inzameling van klein che misch afval beoogt Let verzamelen vn kleine hoeveelheden chemisch afval, die tijdens de bouw vrijko men. In eerste instantie is de inza meling bedoeld voor bouwvak kers, maar de container blijft aan wezig tot dne maanden na de ople vering. Deze termijn wordt aange houden omdat dit de termijn na oplevering is waarin de aannemer verantwoordelijk gesteld kan wor den voor nodige verbeteringen. In de nog korte praktijk is het boven dien de termijn gebleken waann de bewoners bezig zijn met de in richting van hun nieuwe huis. Daar bij gebruiken ze ook verf, kit en andere materialen, waarbij afval stoffen overblijven die bij voorkeur in de containers gegooid dienen te worden. In februan 1988 werd door gede puteerde van Milieuzaken, ir. G. C. van Wijnbergen en de wethouder met Milieuzaken m haar portefeuil le, mevrouw Com Verduin, het startschot gegeven voor dit proef project. Mevrouw Corri Verduin maakte afgelopen maandag dui delijk dat voor het goed verlopen van dit project de inzet noodzake lijk was van zowel Provincie, Ge meente als UBA, maar dat het feite lijke project gedragen werd door de inzet van de bouwvakkers. De kosten, die zijn verbonden aan dit project werden door de Provincia le overheid gedragen. Ze beston den voor 50% uit de kosten nodig voor het maken en geven van voor lichting, en personeelskosten voor de controle en de maandelijkse verwijdering van de stoffen. Tij dens het experimentele project werden honderdtwintig woningen opgeleverd. Per woning kwam ongeveer tien kilo chemisch afval vrij, zodat in het totaal twaalfhon derd kilo m de eco-containers te recht kwam. Jaarlijks worden er m Nederland 110.000 woningen ge bouwd zodat hierbij 1.1 miljoen kilo zou kunnen vrijkomen. Hiervan ho pen de initiatiefnemers van dit project op deze wijze ongeveer 1000 ton op milieuhygiënische ver antwoorde wijze te kunnen verwij deren, tegen relatief lage kosten en een genng energie verbuik De mogelijkheden om de bou wers van nieuwbouw-woningen en zij die renoveren, slopen, dan wel aanbouwen, te motiveren om klem chemisch afval in speciale contai ners. dan wel m speciale opslag plaatsen weg te gooien, zijn veelzij dig. Behalve het geven van algemene en duidelijke informatie kunnen voorschriften verschijnen in be stekken, bouwverordeningen en inschrijvingen. De gemeente Leus den heeft daarvoor, bij monde van wethouder Com Verduin de nodi ge voornemens. Zij wil een derge lijke bepaling gaan opnemen in ie dere bouwverordening, bestek, danwel aanbesteding voor wonin gen en wegen-aanleg. Bijvoor beeld ook bij de aankoop van een stuk grond in de gemeente Leus den, en in samenwerkingsovereen komsten, met projectontwikke laars zoals binnenkort bij de her structurering van het winkelcen trum de Hamershof. Woordvoerders van UBA beloof den een dergelijke bepaling in het vervolg bij alle orote projecten te zullen handhaven. UBA bouwt ge middeld duizend woningen per jaar. Grote projecten zijn projecten waarbij minstens zestig woningen gebouwd worden. Bij dergelijke projecten komt volgens UBA voor taan een eco-container op het bouwterrein te staan. Voor de klei nere projecten zal een container bij de thuishaven in Uithoorn staan, waar de werknemers tijdens hun wekelijkse bezoek de lege verf blikken, half lege kitspuiten en vooral de resten isolatiemateriaal kunnen weggooien. Aan dit project zijn voor de aan nemer geen direkte kosten ver bonden. Zijn inzet bestaat vooral uit het instrueren van de mensen, het openen en sluiten van de container en het zorgdragen voor een tijdige afvoer. Toch zal de bouwer van de woningen in de toekomst de reke- rung gepresenteerd krijgen. „Vol gens het principe: de vervuiler be taalt" volgens Van Wijnbergen „In de toekomst zal bij het bekijken van de mogelijheden van de bouw- plannen zeker ook gekeken wor- den naar de milieutechnische kan ten van de bouw. Dat is een inge wikkelde materie, maar duidelijk mag zijn dat de wijze van bouwen mede bepalend voor het aantal af valstoffen is. Traditionele bouw geeft bijvoorbeeld mmder kitwerk dan de bouw waarbij geprefabri ceerde stukken aan elkaar gezet moeten worden." De bouwvakkers in 't Ruige Veld hebben hun best gedaan. Niet alle verfblikken zijn weliswaar in de container terecht gekomen, maai voldoende om het door Corri Ver duin geïnitieerde project tot een succes te maken. Daarom kregen ze uit haar naam in plaats van pan- nebier, eco-bier, en wel drie flesjes de man. De Eco-tainer, waarmee Leusden m 't Ruige Veld een proef nam. De gescheiden inzamelen van klein chemisch bouwafval grote hoeveelheden kunnen worden verwerkt. resultaten wijzen erop. dat met h& schadelijke stoffen milieuvriendelijk vertegenwoordigers van Stichting 'De Boom". de LEUSDEN - Afgelopen vrijdag avond werd de Conservation Award aan de werkgroep Dui ventil van de Historische Kring Leusden uitgereikt. Deze uitrei king vond plaats in het Park Plaza aan het Rokin te Amster dam tijdens een diner. Behalve een aantal leden van de werk groep en de voorzitter van de His torische Kring, de heer R. Polak, waren aanwezig wethouder me vrouw E. Blom-de Graaf en de heer en mevrouw Van Hasselt als Er waren ook vertegenwoordi gers van andere projecten aanwe zig. Er werden namelijk prijzen aan vier categoneën toegekend. De andere dne waren: Het Genootschap Industrieel Ar cheologisch Geïnteresseerden te Hardenberg die een prijs kreeg vanwege het project voor restau ratie van een kalkoven en een gas houder te Dedemsvaart. De Nederlandse Jeugdbond voor Geschiedenis, omdat deze de leefwijze van de mensen in de Ij zertijd zo realistisch mogelijk had uitgewerkt en zelf had beleefd m een overlevmgskamp. 'It Fryske Gea'. een particuliere natuurbeschermingsorganisatie die met de werkgroep Otters in Fnesland naar Amsterdam geko men was. De laatste groep ontving ook de hoofdprijs en dingt daardoor mee naar de European Conservation Project of the Year. De pnjzen zijn ingesteld door de Engelse Conservation Founda tion, dat in Nederland financieel ondersteund wordt door Ford Ne derland b.v. De uitreiking werd verricht door de Nederlandse Eu roparlementariër Drs. H.J. Mun- tingh, die zich speciaal bezig houdt met natuurbehoud. De prijs voor Leusden werd in ontvangst genomen door de vooratter van de werkgroep de heer B Pedde- mors. Deze ontving een cheque van 6000,- terwijl mevrouw A. Lakeman de trofee uitgereikt kreeg. Deze trofee is een glazen bol, die de functie heeft van zon newijzer De heer Peddemors gaf in zijn dankwoord na de uitreiking aan, dat de prijs juist het bedrag vol maakt, dat voor de restauratie no dig is Maar het ging, aldus de heer Peddemors. met alleen om de knikkers, maar ook om de waardering en de publiciteit, die het project Duiventoren hierdoor krijgt. Hij noemde echter ook de laatste hobbel die nog genomen moet worden, namelijk: de finan ciën voor het onderhoud van de toren na de restauratie Maar daar wordt in Leusden hard aan ge werkt. LEUSDEN - De Leusdense afde ling van de Protestants Christe lijke Ouderenbond (PCOB) houdt woensdag 23 november een bij eenkomst in verzorgingstehuis 't Hamersveld. Deze bijeenkomst begint om 14.30 uur. Op de ledenvergadering van de PCOB is de heer G. Kruithof, di recteur van verzorgingstehuis 't Hamersveld, uitgenodigd om te spreken over de veranderende rol van het verzorgingstehuis Van de ene kant is er steeds meer sprake van op verpleging lijkende zorg en van de andere kant is er een tendens naar meer 'wijkgerichte' zorg, zorg en dienstverlening aan ouderen die zelfstandig thuis wo nen. Over deze spanning, waann het verzorgingstehuis terecht kan komen, wordt op deze PCOB-bij- eenkomst gesproken. Zowel leden als andere belang stellenden zijn welkom. Meer in formatie kan verkregen worden via tel. 940816 of 942300 of bij me vrouw Kalkhoven, Hunzewijk 8. LEUSDEN - Bij basisschool De Holm aan de Lingewijk werd dit weekeinde een ruit ingegooid. De ruit vertegenwoordigde een waar de van circa vijfhonderd gulden. LEUSDEN - De Werkgroep Mi lieu-educatie komt vanavond (dins dag 22 november) in vergadering bijeen in het gemeentehuis. Naast de gebruikelijke agendapunten, komen onder meer het schoolpro gramma, excursies en het thema afval ter sprake. De vergadering begint om 20.00 uur. LEUSDEN - De witte Opel Kadett van een mwoner uit Leusden, die eerder deze week werd gestolen, is in Nijmegen teruggevonden. De bestuurder, die meer op zijn kerf stok bleek te hebben, werd door de Nijmeegse politie aangehou den. vervolg van pagina 1 bestaat. Met name de gemeentelij ke taken op het gebied van de uitvoering Hinderwet, die de ge meente de mogelijkheid biedt be drijven müieubeschermende maat regelen te laten nemen, blijken te zijn verwaarloosd. Daartoe werd al in 1985 een zogenaamd Hinderwet Uitvoenngs Programma (HUP) vastgesteld, waarin maatregelen werden geformuleerd, om de ach terstand weg te werken. HINDERWET Op het gebied van de uitvoering van de Hinderwet stelt de milieu- nota vast, dat de aanwezigheid van onvoldoende personeel op tech nisch en administratief/juridisch gebied één van de belangrijkste knelpunten is. Mede daardoor ont breekt op dit moment het inzicht m de toereikendheid van de vergun ningen, die tot nu toe werden afge geven. Verder is er op dit moment geen ambtenaar met opsporings bevoegdheid en ontbreekt er een schadevergoedingsregeling ten behoeve van sanering of het sluiten van bedrijven, die uit milieuhygië nische overwegingen op een be paalde plaats met langer gewenst zijn. De nota doet als belangrijkste aanbeveling dat het Hinderwetbe- leid grotere prioriteit moet worden toegekend. Er zal meer tijd voor moeten worden vrijgemaakt. Daar naast wil de gemeente komen tot een geautomatiseerd bednjvenbe- stand, waarvoor een inventarisatie noodzakelijk is. Tot nu toe ont breekt een volledig overzicht van de binnen de gemeente aanwezige hmderwetplichtige bedrijven. Ook stelt men de wenselijkheid vast van voldoende opgeleid personeel op de afdeling Milieuzaken. CHEMISCHE AFVALSTOFFEN Ook op het gebied van de taken inzake de Wet chemische afval stoffen blijkt een achterstand te be staan. Een belangrijk probleem daarbij is, is dat zowel het Rijk, als de Provincie de controlerende ta ken in toenemende mate verleg- ,,Ik reed zo dicht achter een vrachtwagen dat ik niet kon zien dat het licht op rood sprong", was het verweer op de strafzit ting van 17 november van een automobilist, die in de Baron van Nagelstraat in Barneveld door rood gereden was. ,,Een slecht verweer, want het is immers je eigen keus als je te dicht op je voorganger gaat rijden", hield de kantonrechter, Mr. Nub oer, verdachte terecht voor. Overigens was het bij deze éne overtreding niet gebleven. Gevolgd door een politie auto bleek hij op de snelweg vervolgens 170 km te rijden. „Om de auto van een klant te testen". Conform de eis werd hij voor het eerste feit veroordeeld tot f 155, - boete en voor de snelheidsovertreding tot betaling van f 360,-. In Woudenberg was de politie duidelijk actief geweest met snel heidscontroles op de Maarsberg- seweg. Iemand had daar 70 gere den i.p v 50. wat hij absoluut ont kende Het feit dat de snelheid ge constateerd was door radar gaf echter weinig ruimte voor ontken ning ,,Met radar worden geen fouten gemaakt", aldus Mr. Nu- boer, die conform de eis tot 110,-veroordeelde. Een ander, die op dezelfde plaats 73 gereden had, maar te kennen gaf dat hij de boete van 80,-, die de politie hem in het vooruit zicht gesteld had, zeker betaald zou hebben, als die hem bereikt had. mocht het nu met 80,- af doen. ,,Ik had eigenlijk 130,- in m'n hoofd, maar als u de acceptgiro door uw verhuizing niet gekregen heeft, dan laten we het zo", vond de officier. Een fietser uit Woudenberg, die zonder licht gereden had en bij aanhouding zijn correcte naam en geboortedatum opgegeven had. probeerde er nu op de zitting on deruit te komen door te stellen dat de acceptgiro, waarop de ver keerde voorletters stonden, on duidelijk was. „Voor wie was hij eigenlijk be doeld? Voor m'n vader, voor m'n zusje of voor mij?" „Wie anders dan u heeft deze ge boortedatum?" De kantonrechter lichtte de pro blemen van Justitie toe, die zijn ontstaan doordat er op personeel bezuinigd werd, waarna automati sering werd doorgevoerd „Minder mensen, die met nieuwe methodes en machines moeten le ren werken, dat brengt dit soort fouten mee Boete 45. - Een motorrijder had op de provin ciale weg S9 160 km gereden i.p.v 80. „M'n motor deed het met zo goed. Toen heb ik er vier nieuwe bou gies ingezet en wilde even uittes ten wat de resultaten waren. En hij deed het weer!" Toch niet helemaal een reden om zo hard te rijden, vond de kanton rechter. Met een boete van 400,- zat hij toch nog 100. onder de eis van de officier. „Prima", vond verdachte. Een automobilist had op de in- voegstrook van de A12 bij Maars- bergen gekeerd, toen hij een file op de rijbaan ontdekte Hij ver schilde van mening met de opper wachtmeester van de Rijkspolitie over de exacte plaats waar hij ge keerd was Volgens zijn eigen visie was het op de berm geweest vóór de mvoegstrook. „Het is onmogelijk om op de in- voegstrook te keren met een draaicirkel van 10 meter. Zo ver ben ik er met opgereden." De wachtmeester verklaarde ech ter onder ede dat het keren wel degelijk op de invoegstrook had plaatsgevonden en ook niet in één beweging voltooid was. „Een verklaring van een opspo ringsambtenaar is al voldoende bewijs. Bovendien - en dat is nog belangrijker - ik ben er inderdaad van overtuigd dat u het gedaan heeft." Aldus de kantonrechter, die conform de eis 185,- boete oplegde. Een procuratiehouder stond na mens een BV terecht omdat zijn bedrijf een auto had laten njden zonder keuringsbewijs. De Mer cedes waar het om ging, was wel APK gekeurd, maar overgegaan op gas en dat was nog met op het kenteken aangepast. „Dat duurt zo lang. Door drukte bij de Rijksdienst voor het Wegver keer moet je daar meer dan drie kwart jaar op wachten en zo lang kunnen we toch geen auto stilzet ten? De oorzaak is dus een fout van de overheid." Niettemin een boete van 185, gen naar de gemeente, zonder aat daar structureel geld beschikbaar wordt gesteld. Die controles zijn, zo stelt de nota vast, de afgelopen ja ren voor een belangrijk deel ach terwege gebleven, waardoor een goed overzicht over de huidige stand van zaken ontbreekt. Op dit moment ontbreken de mogelijkhe den om de controles daadwerke lijk gestalte te geven. Verder constateert de milieuno- ta dat de proef met inzameling van klem chemisch bouwafval, die het afgelopen jaar in het Ruige Veld werd gehouden, weliswaar suc cesvol is gebleken, maar dat er nog geen duidelijkheid is over wat er met de resultaten daarvan gedaan moet worden. Ondanks de negatieve financiële consequenties stelt de milieunota voor de controles op het gebied van de wet chemische afvalstoffen op te pakken. Bovendien zal er een inventarisatie moeten komen naar bedrijven, die onder de wet chemi sche afvalstoffen vallen. Naar aanleiding van de proef in het Ruige Veld, waarbij klein che misch bouwafval gescheiden werd ingezameld en waarvan de resul taten bemoedigend waren, wil de gemeente bezien m hoeverre ge scheiden inzameling bij bouwpro jecten verplicht kan worden ge steld. BODEMVERVUILING In het geval, waarbij bodemver ontreinigingen aan het licht komen, zegt de nota een snelle sanering na te streven. Momenteel wordt alleen onderzoek gedaan naar bodem verontreiniging op locatie's, die voor woningbouw in aanmerking komen. Maar, zo stelt de nota, bin nen de gemeentegrenzen zijn ook plaatsen, waar potentieel veront reinigende activiteiten plaatsvin den. De illegale industnéle vesti ging aan de Zwartgoorderweg wordt als voorbeeld aangehaald. Een duidelijk inzicht in deze even tueel verontreinigde locatie's ont breekt echter. WATERVERONTREINIGING De bestrijding van vervuiling van het oppervlaktewater is één van de onderwerpen, die hoog op het prioriteitenlijstje van wethouder Verduin staan Een belangrijk knel punt daarbij is dat m delen van de gemeente riolerin geheel of ge deeltelijk ontbreekt. Een schrij nend geval daarbij is het industrie terrein aan de Ambachtsweg, waar bedrijven direct op het oppervlak tewater lozen. Maar ook de illegale industriële vestiging aan de Zwartgoorderweg komt hier om de hoek kijken. In het buitengebied ontbreekt een riolering helemaal. In 1989 zal in ieder geval het industrieterrein aan de Ambachtsweg op het riool worden aangesloten, terwijl de aansluiting van agrarische bedrij ven en huishoudens op het riool zal worden onderzocht. Daarnaast wil de nota de achterstand m de ver gunningverlening bij bedrijven, die onder de zogenaamde lozingsver ordening vallen, wegwerken. AFVALVERWERKING De afvalverwerking zal de mende jaren ook de nodige aan dacht eisen. Het ophalen van huis vuil gebeurt in Leusden op dit mo ment al voor een deel gescheide: Een probleem daarbij is, dat h aan afstemming bij andere gt meenten ontbreekt. Corri Verdun „Ik kijk dan ook met spanning 1u naar de enquête, die de AVU Afv« Verwerking Utrecht) in voorbe re ding heeft. De resultaten daarva: zullen voor een belangrijk deel be palend zijn voor de keuzes die wi m de nabije toekomst gaan make: Het is bijvoorbeeld niet ondenk baar dat daaruiit voortvloeit dat wi binnen de provincie een special compostenngsinstallatie gaan kq gen." Duidelijk is dat Leusden gee: voorstander is van het storten e: verbranden van afval. Nog afgezie; van het kostenaspect, is herge bruik ook vanuit milieuhygiënisch standpunt bekeken veruit te prefe reren. Als gevolg daarvan doet di milieubeleidsnota aanbevelinge: om bijvoorbeeld de inzameling va: klem chemisch afval, bijvoorbeel uit de huishoudens, te verbeterer De uiteindelijke beslissing over d manier waarop de inzameling va: het huisvuil in de toekomst zal gaa: gebeuren, heeft ook gevolgen voo de inrichting van de nieuwe ge meentewerf. „Naar een definities oplossing voor dat probleem word op zo kort mogelijke termijn ge zocht", aldus de nota. INSPRAAK n ai ad Het milieubeleidsplan, dat maar dag werd gepresenteerd, zal r onderwerp van gesprek worden l de inspraak. Allereerst zullen di verse belangengroeperingen over de nota uitlaten, waarna d< raadscommissies voor milieu e agrarische zaken zich daar pectievelijk op 7 en 8 decembe over zullen buigen. Tot en met1 januari hebben geïnteresseerd! de gelegenheid schriftelijk opmer langen over de nota te maken D nota, het inspraakverslag en e* daaruit voortvloeiend raadsvoo: stel zullen opnieuw aan de ord komen m de commissie milieu ii maart. De raad spreekt zich in die zelfde maand definitief over he stuk uit. Com Verduin...,.zorgen om het ik heu"... Een maquette van de duiventil, zoals het monument na restauratie eruit komt te zien. De werkgroep die zich hiermee bezighoudt, ontving vrijdag avond m Amsterdam de Conservation Award voor haar inspanningen.

Leusder Krant | 1988 | | pagina 6