,De voorgenomen aanbieding van nota's" ■oulard Trio met boeiende Twintigste Eeuwmuziek W i Ik zal vooral ondersteunend moeten zijn. lemorabel eerste ,bouwconcert' Leusder muziekschool plaatselijk nieuws DINSDAG 22 NOVEMBER 1988 foensdag en donderdag zijn de algemene beschouwingen. De J ad behandeld dan de gemeentelijke begroting van 1989. Een w slangrijk onderdeel van de begrotingsstukken is de Nota van j, anbieding. Dit jaar is hij aanzienlijk dikker dan vorig jaar. oen was er nog niet zoveel beleid te bespreken. Het oude uilege was net opgestapt en de nieuwe burgemeester en ethouders moesten behalve puin ruimen ook nog aan elkaar en aan hun nieuwe functies wennen. Ze waren nog niet in staat om met nieuwe plannen te komen. Dat moest er dit jaar maar van komen. Dat heeft inmiddels geleid tot de aankondiging van een stroom van nota's. Zoveel dat vanuit de raad geprobeerd wordt het enthousiasme en de dadendrang van het college voorzichtig te temperen (CDA, WD en PvdA) en Ben Stoelinga van Leusden '85 sprak over de voorgenomen aanbieding van nota's in plaats van de Nota van Aanbieding. De afgelopen weken stonden in deze krant interviews met de wethouders Verduin (PvdA), De Jongh (WD) en Blom (CDA). Het centrale thema van deze gesprekken was het concrete beleid achter de nota's. Corri Verduin (Onderwijs, Sociale Za ken en Milieu) vond dat de tijd van oogsten nog niet is aange broken. „Dat komt volgend jaar," was haar mening. Volgens Joost De Jongh (Openbare Werken, Ruimtelijke Ordening en Economische Zaken) is er dit jaar echter al veel werk verricht. Evelien Blom (Welzijn en Huisvesting) vindt daar portefeuille met ondermeer Welzijn haar op het lijf geschreven is. Bram Vroon (Financieel Beleid en Beheer),die vandaag aan het woord komt, vindt het afgelopen jaar heel plezierig verlo pen, terwijl hij ook resultaat heeft gezien. ,De gemeentelijke financiën moeten een open boek zijn" IUSDEN - Zijn achtergrond als leraar verloochent hij niet. Als ethouder Bram Vroon iets over zijn portefeuille (Financieel ileid en Beheer) wil uitleggen, gaat hij er goed voor zitten en ikt pen en papier om met schema's en cijfers uit te leggen wat j bedoelt. Af en toe loopt hij om de tafel heen naar een kast om een boek uit te pakken, waarin iets staat wat zijn betoog •rduidelijkt. Als het aan wethouder Vroon ligt, wordt de esentatie van de financiële cijfers van de begroting, waar hij lantwoordelijk voor is, een stuk levendiger dan in voorgaan- jaren het geval is. Het ergert hem dat er raadsleden zijn die et een grote boog om de getallen heen lopen en zich liever zighouden met zaken waar ze gemakkelijker mee uit de »eten kunnen. Maar hij steekt ook de hand in eigen boezem. !en dik pak boeken (dit jaar bestond de begroting uit vijf len) nodigt nu eenmaal niet uit om te gaan lezen." En hij zit n ook direct op zijn stokpaardje voor waarschijnlijk de ko- snde maanden of misschien wel langer. Het Beleids- en Be- tersinstrumentarium (BBI). verhuizen, ook Vroon kreeg een andere kamer. Overigens de ka mer die bij de bouw van het ge meentehuis eigenlijk al bestemd was voor een vierde wethouder was. De verhuizing van Vroon naar zijn nieuwe ruimte is nog maar pas achter de rug en de wethouder had het zo druk dat hij nog geen tijd had om zijn kamer wat op te fleuren. Dit project van het ministerie van rnenlandse Zaken is er voor be eld om de begrotingsstukken ■sbaarder te maken. „De doel- illrng van het BBI-project is de anciële instrumenten in de ge- sentelijke praktijk zodanig te nteren, dat de gemeenteraad zo ed mogelijk informatie krijgt om ar taken als hoofd van de ge- sente te vervullen," staat in een - gal moeilijk leesbare zin uit de ita van Aanbieding. Niet dat het izo slecht gesteld is met de finan- ile verslaggeving van de ge- ente Leusden. Pas geleden was oon op een congres over het BBI kon hij zien hoe het in andere meenten geregeld was. „Wij lo- landelijk gezien voorop met de inciele stukken. Leusdén is een de weinige gemeenten met een orjaar- en najaarsnota." Dit jaar de begrotingstukken voor het rst gedeeltelijk mgedeeld vol- ns de voorschriften van het BBI. tien hoofdstukken wordt het ge- «ntelijk reilen en zeilen behan- !d Algemeen Bestuur, Openba- Orde en Veiligheid, Verkeer rvoer en Waterstaat, Economi- le Zaken, Onderwijs, Cultuur en creatie, Sport, Sociale Voorzie- gen en Maatschappelijk werk, Qcsgezondheid en als laatste mtehjke Ordening en Volks- svesting. Be gemeentelijke financien eten een open boek zijn," is de ■preuk van Vroon voor de ko- nde jaren. Hij herhaalt dit tijdens interview wel vijf keer. Als je in kamer rond kijkt zou je kunnen nken dat hij nog een ander motto eft. Er staan alleen een bureau en vergadertafel met vier stoelen, der wat kasten voor de boeken, iar geen planten of bloemen en en schilderijen of prenten aan de tor. Als dat typerend is voor de ipak van de wethouder, zou je al il tot de conclusie kunnen ko lt dat soberheid het devies is or zijn beleid. De inrichting van kamer is echter wat dat betreft sleidend. Niet alleen ambtena- moesten de afgelopen weken het kader van de reorganisatie SOBER Soberheid zal dan ook niet het karakter van zijn beleid zijn belooft hij. „Als wethouder van Financieel Beheer en Beleid moet ik vooral ondersteunend bezig zijn. Zorgen voor de ruimte om de voorzienin gen op peil te houden. Daar staat tegenover dat ik voortdurend er aan moet denken dat er zorguldig met de gemeenschapsgelden wordt omgegaan. Er moet een zorgvuldig beleid zijn, waarbij de financien een hulpmiddel zijn. Doel is echter een goed beleid. Daarbij zal ik niet op mijn portemonnee zitten. Dat zit trouwens erg slecht." Ondanks een begrotingstekort van ruim 600.000 gulden valt het trouwens wel mee met de financië le nood in Leusden. Alle reserves bij elkaar opgeteld kan de ge meente beschikken over een be drag van 71 miljoen gulden. Een belangrijk deel van die reserves heeft echter wel reeds een bestem ming. Daarom wil Vroon over de vermeende rijkdom van Leusden het een en ander rechtzetten. „Er gaan verhalen dat op het gebied van Welzijn hier mets kan en als het over Ruimtelijke Ordening gaat al les mogelijk is. Er wordt ook ge zegds dat het college wat dat betrft de raad voor de gek houdt. Die mythische verhalen wil ik de we reld uit helpen." Vroon kan het niet laten om nog eens te zeggen dat hij er voor wil zorgen dat de financiën een open boek moeten worden- .„Het is een prachtdoel er naar te streven om een begroting te heb ben die door de raad en de burger begrepen wordt." Die betere presentatie zou vol- ruet meer met details zou mogen bezighouden. Hij is ook volksverte genwoordiger en krijgt vaak vra gen van zijn kiezers over kleine zaken. Hij kan echter ook de tele foon pakken en de wethouder bel len." Het raadslid dat de wethouder met een verzoek om een financiële bijdrage voor een of ander doel moeten zorgen voor het clubhuis en het onderhoud. Wel moeten we voorkomen dat dergelijke activi teiten alleen nog maar haalbaar zijn voor mensen met de hogere inko mens. We zullen voorwaarde- scheppend moeten zijn, maar daar bij ook de vraag dienen te stellen wat de mensen zelf kunnen bijdra gen. Daar moet je kntisch naar kij ken. Het kan nooit zo zijn dat we de kraan helemaal dichtdraaien, maar in de exploitatiesfeer zouden we toch wel forse bijdragen mogen verwachten van de mensen. We hebben in deze gemeente dan wel de nodige reserves, maar in fe bruari is duidelijk de bestemming voor een belangrijk deel vastge legd. Voor een bedrag van 48 mil joen weten we wat we er mee gaan doen. Dat bedrag hebben we echt nodig. Ik wil niet dat dat duister blijft." DUISTER Een ander ding mag volgens de BIJSTAAN Vroon geeft als voorbeeld een beleid, waarbij de bouwvergun ning de aanvrager bijvoorbeeld maar 1,00 zou kosten, terwijl de gemeente er 500,00 voor zou moeten neerleggen. „Het verschil zou dan via belastingen binnenge haald moeten worden. Zoiets zou a-sociaal zijn, omdat iemand met een minimumuitkering ook zou moeten meebetalen." Die minima v/orden trouwens m sommige ge vallen ontzien wat betreft het beta len van belastmgen. „We schelden per jaar heel wat belasting kwijt," zegt Vroon. „Toch voeren we geen inkomenspolitiek. Daar voelen wij niets voor en dat mogen wij ook met van het rijk. Als er geen andere voorzieningen zijn, willen wij er over praten om mensen bij te staan. Maar dat moet dan wel individueel gebeuren. Een beslissing om bij voorbeeld alle minima geen reini gingsrecht te laten betalen zou een Je moet als wethouder ook gemakkehjk en vriendelijk nee kunnen zeggen. gens hem ook voorkomen dat de raadsleden zich teveel bezighou den met details. „De raad zou zich meer bezig moeten houden met de hoofdlijnen," vindt hij. „Ik heb het meegemaakt dat een raadslid vra gen stelde over de inkoopprijs van een bepaalde produkt in een sport kantine. Dat zou met meer mogen voorkomen." Direct vergoeilijkt Vroon deze houdmg door op te merken dat de dikte van de begro- tingsboeken dergelijke vragen nu eenmaal uitlokt. „Het lezen van de stukken vraagt nu veel tijd en ener gie en men verliest zich daarbij gemakkehjk in de cijfertjes. Het betekent niet dat een raadslid zich belt, zal overigens niet altijd zijn zin krijgen. „Als wethouder van Fin an cien moet je in staat zijn om als het nodig is gemakkelijk en vriendelijk nee te zeggen," vindt hij. Een voor beeld van hoe Vroon nee kan zeg gen is de zaak van de hftinstallatie voor de ouderenwoningen in het Ruige Veld. Het college vond in juni van dit jaar dat deze installatie ge deeltelijk gefinancierd kon wor den met een gemeentelijke subsi die. Bram Vroon nam echter een minderheidsstandpunt m en vond het onnodig om de middelen voor de liften te verschaffen. „De ge meente zou op deze manier iets oppakken, dat niet nodig was," vind hij vijf maanden nog steeds. „De liften zouden er zonder de sub sidie ook wel komen en wij zouden op deze manier het Rijk gaan subsi diëren voor wat door raadsleden een vorm van flankerend ouderen beleid is genoemd. Als ik dezelfde beslissing nu zou moeten nemen, zou ik hetzelfde standpunt hebben ingenomen." Op de vraag of er nog meer si tuaties te bedenken zouden zijn waarop hij zijn rug zou rechten en misschien zelfs met zijn vertrek zou dreigen, wil hij eerst met antwoor den. „Je moet niet zo gauw met je portefeuille rammelen," vindt hij. „Daarbij komt dat het niet zo veel voor dat wethouders van Financiën hun biezen pakken." Toch moet er in het genmeentehjk beleid wel iets tot uiting komen dat voor hem als CDA-wethouder belangrijk is. „Het beleid zal het produkt moeten zijn van een collegiaal bestuur, maar ik zal ook kijken of dat in overeen stemming is met mijn eigen visie op de maatschappij. Die visie is dat wij naar een verantwoordelijke sa menleving toe moeten, ook op lo kaal niveau." Concreet betekent dat volgens hem dat bijvoorbeeld sportvereni gingen niet automatisch er op hoe ven te rekenen dat al hun activitei ten voor subsidie in aanmerking komen. „Als gemeentelijke over heid moeten we wat dat betreft terughoudend zijn. We moeten af wegen of we bijvoorbeeld bij het aanleggen van een sportveld ook wethouder ook niet duister blijven. „Al vijf jaar wordt er hier gezegd dat oud beleid ingeleverd moet worden voor nieuw beleid. Dat is een uitgangspunt dat wel verwoord is, maar nooit is uitgevoerd. Dat verhaal gaat dus over Dat is de inkomstenkant. Maar we krijgen wel steeds minder geld, waar we steeds meer voor moeten doen. Heroverweging van de uitgaven moet daarom een permanent pro ces worden bij de uitvoering van het MAP (waarbij over een reeks van jaren bestaande en toekomsti ge activiteiten geïnventariseerd zijn). De vraag daarbij is welke uit gaven verlaagd kunnen worden, zonder het centrale doel uit het oog te verliezen." De financiële ruimte is dus niet zo groot als uit de cijfers afgeleid zou kunnen worden, wil Vroon zeg gen. Die ruimte zou daarom ergens anders vandaan moeten komen, maar dat leidt weer tot andere be zwaren. „Als wij soepel zouden zijn met subsidies, zou dat betekenen dat de inwoners van Leusden meer belasting zouden moeten betalen. Dat is het laatste wat ik zou willen, maar ik sluit het met uit dat het zou kunnen gebeuren." Dat hem dat niet in dank zal wor den afgenomen is iets wat hem er niet van zal weerhouden. "Weer stand tegen belast ingverhoging is er altijd, maar daar trek ik mij niets van aan. Als het nodig is zal ik het doen." Zijn achtergrond als ge schiedenisleraar komt weer even naar boven. „Alva werd door de invoering van de tiende penning ook met populair," zegt hij. De hef fingen die volgens Vroon in aan merking komen voor een eventue le verhoging zijn de gemeentelijke leges en de tarieven die betaald moeten worden voor bouw- en hin derwetvergunningen. „De Hinder wetvergunningen zullen veel geld opleveren," verwacht de wethou der. „We moeten daarbij wel op passen dat de boeren voor de kos ten moeten opdraaien. We kunnen best wat meer betalen voor onze karbonade. Het moet met afge wenteld worden op een bepaalde groep." vorm van inkomenspolitiek zijn en dat willen wij dus niet." Een groep Leusdenaren zal het komende jaar misschien niet min der, maar meer belasting moeten gaan betalen. De grondslag van de onroerend goedbelasting is veran derd. Het oppervlakte van de grond waarop een huis of gebouw staat is niet meer maatgevend voor de hoogte van deze belasting, maar de economische waarde ervan. Voor de gemeente maakt dat niets uit, omdat de totale opbrengst ge lijk blijft. Het is een operatie die nodig was omdat Leusden afweek van andere genmeentes en dit niet meer toegestaan is. „Wij laten de computer nu uitrekenen wat dit voor de individuele burger bete kent, zegt Vroon hierover. „In december, als wij weten wat de consequenties zijn, zullen wij met een voorstel over de taneven ko men. Het kan betekenen dat er mensen zijn die meer moeten be talen. Een huis dat meer waard is, zal meer belasting moeten opleve ren. Andere gebouwen zullen min der belast worden." Volgens Vroon is het een operatie die met door de gemeente beheerst kan worden. „Wij moeten de wet uitvoeren, maar we hebben er verder geen enkele invloed op. We moeten ge woon afwachten wat de computer uitrekent." De wethouder kan niet zeggen wat de gemeente zal doen als er als gevolg van de maatregel mensen plotseling meer onroerend goedbelasting moeten betalen en dit niet kunnen. „Ik denk met dat er noodgevallen zullen voorkomen," is zijn mening. De wethouder laat zich dus met verleiden tot uitspraken over wat er het komende jaar zou kunnen gebeuren. Over het afgelopen jaar praat hij gemakkelijker. „Het is een heel plezierig jaar geweest, waarin wij in het college prettig hebben samengewerkt. We gaan er gelei delijk iets moois uit persen. We zijn bezig om de eerste MAP te evalue ren en we zijn al toe aan het tweede MAP. Met de automatisering zijn we ook al een eind op weg. Ik zie best wel resultaat van de 13 maan den dat we nu bezig zijn." door Anne Bunt USDEN - Op de vroege zondagmiddag verzorgde het Foulard io het eerste concert in de serie van negen bouwconcerten, larvan de opbrengsten bedoeld zijn voor de inrichting van de la van de nieuwe muziekschool. In de oude aula presenteer- q pianiste Janine de Leeuw, violiste Tjamke Roelofs en Qui to Anne-Marie van den Berg een programma, in het kader q gesponsorde koffieconcerten. Hun programma bestond uit o's en trio's van Martinu, Stravinsky, Geraerds, de Braai, EQdrik Andriessen, Ibert, Messiaen en Armin Kaufmann. «wel 75 minuten onafgebroken twintigste eeuwse muziek «rkennis en concentratievermogen vereist, genoten bezoe- ts van altijd onderhoudend en ook wel sprankelend spel. de oude aula opende directeur nk de Ridder het eerste con- in de sene bouwconcerten. concerten worden gegeven or docenten en anderen, die steentje willen bijdragen aan school met professionele totes zonder geluidshinder tus- en buiten die ruimtes. De flui- e en muziekschooldocente Ke-Marie van den Berg lichtte twintigste eeuwse muziek in zin toe. Foulard (zijden halsdoek) Tno Son met de "Promenades" van Bohuslav Martinu Deze door de Tsjech Josef Suk en de Fransman Albert Roussel beïnvloedde com ponist heeft nogal wat werken ge componeerd, die alle goed in het gehoor liggen. Ook als dat niet meteen aan zijn partituren valt af te lezen, dan nog zit er altijd een fraai klankresultaat in, zoals bleek bij tenminste één van de vier "Prome nades". Van het geraffineerde en geestige "scherzando" spatten vonken af, die het hart van meer dere bezoekers vast wel hebben geraakt. Vooral het eerste en laat ste deel, beide keren "poco alle gro" (beetje vrolijk) leken nog wat teveel vaart te hebben om iets van de andere kant van het leven te kunnen laten horen. Niettemin re kende het Trio speels af met de af en toe zeer weerbarstige parti tuur. Igor Stravinsky, die onsterfelijke muziek heeft gecomponeerd voor ballet binnen en buiten Rusland, was ook idolaat van muziek uit de late Middeleeuwen en de Renais sance. Daar zat voor hem dat pure in, wat wel gevoelig is, maar niet zo opdringerig naar buiten komt als in de romantiek. Verder stond hem de klassieke vorm in de Ba rok wel aan, wat de pianiste en violiste met een kort werkje illu streerden. Die Pergolesi met hier en daar het handschrift van de in het dagelijkse leven ook al zo zui nige Stravinsky, is eenvoudig en moeilijk tegelijk. De heel wat mans zijnde dames droegen de grap van de "Gavotta con due va- riazioru" (dansje met twee varia ties), gewoon een dicht bij de Ba rok blijvend neoklassiek mopje met twee riedeltjes, helaas nog met vnj over. Vervolgens kwamen de Neder landse componisten Jaap Ge raerds, A. de Braai en Hendrik An driessen terecht aan bod. Vooral de eerste en de derde van de drie inventies (korte meerstemmige stukken) van Geraerds voor viool en Duit klonken prachtig. Aan de tweede inventie was het "quasi valse lente" (doorgaande lang zame driedelige beweging) moei lijk te onderscheiden, waardoor deze een zoekende indruk wekte. De "Pastorale" en scherzo" van de Braai, een leerling van Hendrik Andriessen, werd muziek, die heel goed past in allerlei program ma's, waarin we even een Neder landse componist aan de vergetel heid ontrukken. De violiste en flui- tiste kwamen nog het meest toé aan plezierig en verfijnd spel. Hoewel Janine de Leeuw ook hier safe en doorzichtig begeleidde en soleerde, was vooral het tweede deel nog mooier geworden, als ze met vingertechniek dunner zou hebben gespeeld. Het Trio bracht nog meer ontroering teweeg bij de mengeling van impressionisme en romantiek in de "Pastorale" van Hendrik Andriessen. een werkje met voor iedereen heldere hoofdlijnen. In Jacques Ibert's "Deux interlu des" (twee korte tussenspelen) kon het Tno nog wat meer kwijt dan in de voorgaande twee Ne derlandse composities, die mis schien toch wel knapper zijn. Na een geïnspireerd gespeeld fijnzin nig tussenspel volgde een niet te seneuze spaanse bevlieging. De üuitiste en pianiste speelden in "Le merle noir" (de zwarte merel) van Olivier Messiaen twee solo's, die aan het slot overgmgen in een gezamelijke climax. Fluitiste Anne-Mane van den Berg had weliswaar al verteld, dat die vogel behoorlijk te keer kóm gaan, maar bij dit enig echte moderne werk van het programma weet niemand van tevoren, hoe dat er dan uit gaat zien. Lastige en dankbare partijen, die nog overtuigender kunnen wor den overgedragen, als de acht tiende eeuwse traditie van het twee keer spelen van een nieuw stuk weer zal opleven. Er valt dan nog eens te luisteren naar ritmi sche vondsten en naar klanken, die soms helemaal met en soms dramatisch verschillen van die van Debussy. Bovendien kunnen leer lingen de op het lijf van hun do cente geschreven act nog eens bewonderen. Het sluitstuk was het Drosser trio van Armin Kaufmann, een in Roe menië geboren en in de vroegere Duitse enclave Brünn (Bmo) in Tsjechoslowakije opgeleide Oostenrijkse componist. Moeilijk te plaatsen, maar wonderschone muziek uit een muzikaal creatieve hoek van Europa. Ofschoon ook de dames de naam Drosser Trio niet thuis konden brengen, heb ben zeker ook de aanwezige kin deren plezier beleefd aan hun sprankelijke weergave. Die rea geerden zelfs openlijk spontaan op het snelle tweede deel. We derom werden lastige partijen vrij wel moeiteloos ten gehore ge bracht. Temeer daar het Foulard Trio deze acht werken nog maar kort in studie heeft, maakten helaas slechts 35 bezoekers kennis met een trio met toekomst. En als de musici nog even denken aan de pauze, aan meer toelichüng bij deze goed in het gehoor liggend moderne muziek en aan een werkje minder en een werkje twee keer, dan wordt het pro gramma beter en aantrekkelijker. Niettemin blijft dit eerste bouw- concert memorabel, omdat er zo veel onbekende mooie muziek in zat voor nog veel meer bezoekers. Volgende concert: 17 december om 20.00 uur in de oude aula van de muziekschool met luchtige Spaanse flamengo muziek. .1 r.' Ldiïd i Het Foulard Trio, dat zondag het eerste bouwconcern in de muziekschool verzorgde. Van links naar rechts: Jeaiune de Leeuw (piano), Tjamke roelofs (viohste) en Anne-Marie van de Berg (fluitiste).

Leusder Krant | 1988 | | pagina 7