Raad heeft moeite met tekort en belastingverhogingen Vragen, vragen, vragen. Manitoba start met lieuwe meisjesgroep Oud-raadslid Hendrik van Maanen overleden Verkeers lichten buiten werking ft. 'Denk eerder aan later'... gezonden- Sinterklaas intocht Sinterklaas intocht (2) Algemene Beschouwingen: roepshuis zal uitgebreid moeten worden -1 Postduivenshow Kaartverkoop Unicef DONDERDAG 24 NOVEMBER 1988 plaatselijk nieuws (van de redactie) ,EUSDEN - „Hoe vang je met een trein een olifant." Zo zou je net een variant op een bekend spreekwoord de Algemene leschouwingen kunnen samenvatten. De Leusdense politici louden van beeldspraken en die waren woensdagmiddag in de aadszaal op het gemeentehuis dus niet van de lucht. De olifant ras een vondst van de fractievoorzitter van het CDA, Jan [onijnenbelt. Volgens hem had de Nota van Aanbieding, die iet onderwerp van discussie was bij de beschouwingen, een ilifantje in zich. De omvang van de aangekondigde nota's, het [ewicht van de financiële lasten, de dikke huid van het veran- eringsproces, de flaporen van bestuurlijke openheid en de ange slurf die vraagt of het geheel niet te ambitieus is. Alles bij lkaar een dier, die je eerder in het wild of in een dierentuin erwacht dan bij een raadsvergadering. De trein was een beeld dat afkomstig was van Ben Stoelinga Leusden '85), die het had over het reorganisatieproces, waar- lij de locomotief op drift was geraakt. Die locomotief was het fgelopen jaar op weg geweest met het college erin en enkele ragons erachter. Onderweg waren sectorhoofden ingestapt, tijnconsult (adviesbureau) uitgestapt en hadden vele ambte aren lusteloos het landschap aan zich voorbij laten gaan. De ragon met de medezeggenschapscommissie van ambtenaren ras blijven staan en pas op het laatste moment aangekoppeld. Over het gewicht van de olifant, in casu de financiën, vroeg de CDA-fractievoorzitter zich af of Leusden rijk is. Konijnenbelt pro beerde deze vraag vanuit verschil lende invalshoeken te beantwoor den. Een daarvan was het tekort op de begroting. „Als je naar dat te kort van bijna 700.000 gulden kijkt krijg je de indruk dat de gemeente niet op fluweel zit,"zei hij. Er waren raadsleden die dit een te somber beeld vonden. Met name de WD en de PvdA waren van merung dat de reserves en het fonds boven- wijkse voorzieningen genoeg ruimte bieden om het tekort op te vangen, dat overigens zonder de kosten van het reorganisatieproces (500.000 gulden) geen tekort maar een overschot is van 200.000 gul den. De liberale fractie vond dat een mogelijke verhoging van be lastingen en tarieven, die zij cate gorisch van de hand wees, niet veel zou opleveren en pleitte zelfs voor een belastingverlaging. Het mon sterverbond van de liberalen en socialisten bij de standpuntbepa ling over het begrotingstekort ont lokte bij Ep Oostra (D66) de opmer king dat hij de indruk kreeg dat de pobtieke richtingen van beide par tijen niet zover uit elkaar lagen. „Zou een combinatie van D66, WD en PvdA in de toekomst dan toch mogelijk zijn," vroeg hij zich af, al vast een voorschot nemend op de verkiezmgen die over meer dan een jaar zijn. Dat voorschot had volgens Joost de Jongh (WD), wethouder van Openbare Werken, Ruimtelijke Or dening en Economische Zaken, in ieder geval volgens Leusden '85 ook al genomen. Aan het einde van zijn betoog zei Stoelmga dat hij na het lezen van een interview m deze krant met De Jongh de indruk had dat de verkiezmgen een jaar ver vroegd waren. „In uw drang om daadkrachtig over te komen moet u wel reeel blijven en constateren wij dat u het afgelopen jaar gewoon de lopende zaken afgehandeld hebt en niet meer dan dat," zei Stoelinga. De Jongh reageerde met te zeg gen dat het hem opviel dat de com municatie tussen de leden van de fractie van Leusden '85 niet goed verliep. „Als u het lid, dat namens uw partij zitting heeft m de commis sie Openbare Werken en Ruimtelij ke Ordening, zou raadplegen, zou u op de hoogte zijn van de omvang en de belangrijkheid van de agenda die wij daar behandelen." De Jongh was niet de emge wet houder die behalve op technische vragen ook reageerde op politieke opmerkingen van de fracties. Wet houder Bram Vroon (CDA), die de financiën beheert, had met stijgen de verbazing geluisterd naar wat de WD over het begrotingstekort had gezegd. „Het ongebreidelde optimisme dat u hierover toont past meer bij jeugdige aanhangers van uw partij, die nog m hun puberteit of adolescentie zijn." Waar hij zich over verbaasde was dat de WD als oplossing voor het tekort een greep uit de reserves en het fonds bovenwijkse voorzieningen wilde doen. Vroon ging in op de wee stand die de WD heeft tegen ver hoging van de belastingen en tane ven. Een afkeer die ook andere partijen hebben, zoals de PvdA en Leusden '85. „Belastingverhoging is geen po pulair onderwerp," zie Vroon, „maar u moet de moed hebben om, als dit nodig is, dit aan uw achter ban te vertellen." iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim De raad diende naar aanleiding van de begroting en de nota van aanbieding 135 vragen in. Burgemeester Panis zei over deze enorme hoeveelheid: „We zijn hier bij elkaar voor de algemene beschouwingen. Het accent ligt daarbij op het woord algemeen. We hebben het hier dus over de hoofdlijnen van het beleid. Wat die hoofdlijnen zijn, daar moeten we het nog met elkaar over eens worden. Maar 135 vragen kunnen nooit allemaal betrekking hebben op hoofdlijnen." Wethouder Corri Verduin (PvdA) van Onderwijs, Socia le zaken en Milieu dacht dat zij een langdurige beantwoor ding van de vragen die aan haar waren gesteld, kon vermijden door een aantal daarvan te bundelen', zoals zij zei. Dat lokte bij haar partijgenoot Gert de Weerdt weer een reactie uit. De Weerdt was nog de tijd gewend dat de vragen van de raad elk afzonderlijk schriftelijk werden beantwoord. Dat was niet alleen tijdrovend, maar leidde soms ook tot dwaze situaties. „Zoals het nu gaat ben ik er echter niet zeker van of al mijn vragen wel beantwooord zijn." iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii LEUSDEN - De verkeerslichten op het kruispunt Noorderinslag/Groe ne Zoom raakten maandag buiten werking. De installatie zal in de loop van deze week hersteld zijn. De politie zal tijdens de spitsuren het verkeer regelen. (van één onzer medewerkers) LEUSDEN - De Leusdense scoutinggroep Manitoba heeft er eer een nieuwe afdeling bij gekregen. Toen vijf jaar geleden et huidige groepshuis aan de Dodeweg in gebruik werd geno- en dacht niemand aan het opnemen van meisjes in de man engemeenschap. Inmiddels is de verhouding meisjes/jongens één op één. De meisjes in het nieuwe groepsonderdeel orden sherpa's genoemd. De sherpa's zijn meisjes in de eftijdsgroep van 14 tot 17 jaar. De Manitobagroep dateert van 1946. In die tijd kende men geen „gemengde" groepen. De jongens- groepen waren aangesloten bij één van de landelijke organisaties: De Katholieke Verkenners of de Ne derlandse Padvinders Vereniging. De meisjes hadden de keus tussen de Gidsenbewegmg of het Neder landse Padvindsters Gilde. Na een clubgebouw van scoutinggroep Manitoba, dat m 1983 feestelijk geopend werd, blijkt door de toestroom van «uwe leden alweer te klein, (foto: Archief Leusder Krant). fusie zijn de vier afzonderlijke or ganisaties verder gegaan m één landelijke organisatie die de naam Scouting Nederland heeft gekre gen. Sinds de fusie gingen meer en meer groepen er toe over om zowel jongens als meisjes als lid op te nemen. Bij de Manitobagroep heeft het vnj lang geduurd voordat men het aandurfde om dames in de groep toe te laten. „Er was echter een duidelijk gat in de markt", geeft de huidige groepsvoorzitter Rob Daale achteraf toe. Hij heeft er dan ook geen moment spijt van dat een paar jaar geleden de stap werd genomen om „meisjeswelpen" in de groep op te nemen. Het gaat bij de „welpen om de leeftijdsgroep van 8 tot 11 jaar. Omdat ook oudere meisjes belangstelling toonden voor scouting was een logische ontwikkeling dat er een afdeling „gidsen" bij kwam, voor meisjes tot een jaar of veertien. Een echte ge mengde groep is Manitoba niet ge worden. De meisjes hebben hun eigen programma en doen slechts een enkele keer een aktiviteit sa men met de jongens. Voor de jongere kinderen be paalt de leiding het wekelijkse pro gramma. Voor de jeugd boven de veertien ligt die situatie even an ders. Bij de „Rowans", jongens van veertien tot zeventien jaar is men er al lang aan gewend dat men in hoge mate zelf bepaalt wat men gaat doen. De pas gestarte sherpa's zijn nog m een stadium waarin men van alles leert. SHERPA'S Toch gaan ook de kersverse sherpa's al erg zelfstandig te werk, zo leggen Brenda Kroeze en Jolinda Glaudemans uit. De twee sherpa's zijn razend enthousiast over hun nieuwe clubje. Het programma voor vrijwel het gehele volgende seizoen is al vastgelegd. Hoogte punt wordt ongetwijfeld het zomer kamp in Aerdenhout bij Zand voort. „Daar is echter beslist wel leiding bij", dat de sherpa's onopgemerkt hun aktiviteiten uitvoeren. Sherpa's hebben altijd een begeleider. Bij de Manitobagroep is dat Theo Lmdhout. Hij moet zijn tijd verdelen tussen het begeleiden van de sher pa's en het aktief leiden van een groep gidsen. „Het is voor Theo echter wel een beetje te veel. We zijn dan ook op zoek naar een vaste begeleider voor onze afdeling. Ook de andere groepsonderdelen kunnen altijd leiding gebruiken", aldus Brenda en Jolinda. Voor de Manitobagroep heeft de konstante toestroom van nieuwe le den wel wat gevolgen. In 1983 is een fraai groepshuis gebouwd na dat het oude als gevolg van de aan leg van Rijksweg 27 moest verdwij nen. Op het adres Dodeweg 10 werden tot op heden alle groeps- aktiviteiten op zaterdag gehouden. Het gebouw blijkt nu te klem te zijn. „We zijn wel gedwongen om ons onderkomen uit te breiden", legt voorzitter Daale uit. Door een goed financieel beleid is het mogelijk om ook daadwerkelijk aan en verbou wing te gaan denken. In 1990 zal de uitbouw gerealiseerd moeten wor den. De Manitobagroep is m de loop der tijd een echte Leusdense groep geworden. Op een enkele uitzon dering na komen alle leden uit de gemeente Leusden. De belangstel ling voor de welpen, jongens van acht tot 11 jaar is zo groot dat men niet de mogelijkheid heeft om ie dereen die zich aanmeldt ook werkelijk als lid te accepteren. Naast een gebrek aan ruimte is vooral het gebrek aan goede lei ding het grootste probleem. Van daar dat de leiding van de Manito bagroep gaat proberen jonge men sen in Leusden te interesseren voor een functie als leider of leidster bij een groepsonderdeel. In de Leus dense wijken waar veel jonge men sen wonen zal de Manitobagroep folders in de brievenbus gooien met de oproep om zich te melden. Men hoeft echter beslist niet te wachten op het foldertje. Alle in lichtingen over de groep worden graag gegeven door Theo Lmdhout (947038) of hopman Henk de Ruig (946319). LEUSDEN - 'Denk eerder aan later'. Onder dat motto hield de organisatie Welzijn Oude ren Leusden (WOL) vorige week woensdag, donderdag en vrijdag een manifestatie in Leusden, waarin voorlich ting werd gegeven over al lerlei zaken met betrekking tot het ouder worden. Giste ren besliste de raad over een subsidieverzoek van de WOL, groot 8.000,-, waar mee het tekort op de begro ting moest worden gedekt. De raad deed er niet moeilijk over, al besliste het over een zaak, die al achter de rug was. Er was allerwegen lof voor het evenement. Toch kon Ineke Jansen (PvdA) niet nalaten daar enige kritische opmerkingen over te maken. „Denk eerder aan later. Die kreet zou de WOL zich bij een volgende gelegenheid ook daadwerkelijk ter harte moeten nemen, als men weer een subsidieverzoek in over weging neemt. Maar 'denk eerder aan later' zou ook het college en de raad zich in dat verband ter harte moeten ne men", aldus de socialistische woordvoerder. Ze verwoord de daarmee de algemene kri tiek op het feit dat het voor stel als mosterd na de maal tijd behandelt moest worden. Zaterdag 19 november trokken wij vol goede moed, net als vele ande ren, naar winkelcentrum Hamers hof om Smterklaas te zien. Jammer: gezien de menigte zal hij er wel geweest zijn, maar zien deden wij hem niet, laat staan de kinderen. Een podium zou wel handig ge weest zijn, dan was hij voor méér kinderen te zien. Waarom geen sfeer, met de kijk op 5 december Dit is al jaren een kinderfeest. Mag er in een ge meente als Leusden dan wat meer aandacht aan besteed worden. Wat dacht u van feestelijke verhchting en luidsprekers met Sinterklaas muziek. Wees eens eerhjk, eens hebben we toch allemaal naar 5 december uitgekeken en vonden we het met leuk om hem te zien of een ahnd te geven? B. de Ridder. Zaterdag 19 november met z'n allen naar de sint gaan kijken, maar we vonden het weer nergens op lijken. Kan Leusden dan nooit iets goed organiseren, er moet altijd wel wat aan manke ren. De sint was er wel. maar helaas met te zien. Een podium is wel zo handig mis schien. Tijdens het wachten hielden de kinderen het zingen met vol, Maar ja: zonder muziek is het ook geen lol. Er waren bhjkbaar wel wat peper noten, maar niét voor de kleintjes alleen voor de groten. Sint is toch een kindervriend, doch m Leusden heeft hij deze titel dit jaar niet verdiend. Misschien ook nog een tip voor volgend jaar, leg vast wat feestverhchting klaar. J. van Bunk Burgerlijke Stand GEBOREN: 7 nov.: Susanne, d.v. F. T. J. van Zwol en B. de Jonge. 8 nov.: Koen, z.v. W. Bakkenes en M. P. M. Bruggema. 5 nov.: Gabriélle Anouk, d.v. F. W. S. van den Hurk en M. Fieseler. 8 nov.: Jeroen, B. W. A. Cappelle en J. M. van Campen. 8 nov.: Ramón Francois, z.v. D. H. N. Gemts en Y H. M. Lurvink. 9 nov.: Bob Olivier, z.v. C. P. van Houten en C. J. A. M. de Jong 11 nov.: Elisa Sophia, d.v. L. J. A. Nederstigt en I. W. van Vliet. 12 nov Jonathan Michel, z.v. F. Kar man en E. S. G. Mogendorff. 13 nov.: Thang Quang, z.v. T. H. Pham en T. N. Bui. 18 nov.: Marianne Judica Antonia, d.v. K. Make en P. T. A. van Uhm. GEHUWD: 9 nov.: F. Mennes en D. F. Cristobal. OVERLEDEN: 4 nov.; H. J. van Opijnen, geh. gew met R. A. van Manen, oud 84 jaar. 7 nov.: A. van de Veen, geh. gew. met H. Brons, oud 80 jaar. 8 nov.: M. F. Dias, geh. gew. met R. B M. Körnmann, oud 80 jaar 17 nov.: M. P. Ferriday, oud 15 jaar. 17 nov.: H. R. van Maanen, oud 75 jaar. LEUSDEN - De Postduivenvereni ging Leusden houdt vrijdag en za terdag aanstaande de jaarlijkse tentoonstelling in het clubgebouw op het Jan Banninkpark. Nadat de duiven eerst vrijdag overdag ge keurd worden op schoonheid en conditie door de Amersfoortse keurmeester N. van Dasselaar is deze tentoonstelling vanaf 20.00 uur toegankelijk voor iedere geïnte resseerde Zaterdag kan de bezoe ker terecht vanaf 9.30 uur tot 13.00 uur. De entree is gratis. LEUSDEN - In de bibliotheek Nieuw Langenbeek en in de super markt van Albert Heyn op de Ha mershof zullen dezer dagen, op een speciaal daarvoor ingerichte stand, kaarten voor Unicef ter ver koop worden aangeboden. Unicef is van maandag 28 november tot en met woensdag 28 november aan wezig in Albert Heyn. In de biblio theek staat de speciale markt kraam opgesteld op vrijdag 16 en zaterdag 17 december, alsmede van maandag 19 tot en met woens dag 21 december. Belangstellen den kunnen daar tijdens de ope ningstijden van Albert Heyn en de bibliotheek terecht. Tijdens de verkoop zijn behalve wenskaarten ook andere ge schenkartikelen, zoals agenda's, puzzles en kinderkookboeken ver krijgbaar. De opbrengst komt ten goede aan Unicef. De heer Van Maanen tijdens de laatste raadsvergadering (staande vijfde van links), vlak voor zijn afscheid van de gemeentepohtiek. LEUSDEN - Deze week is het oud-raadslid Hendrik van Maanen overleden. Van Maanen was 29 jaar lid van de raad namens de ARP. Deze partij ging la ter op in het CDA. Van Maanen kwam in 1949 in de gemeentepolitiek en verliet de raad in 1978. Burgemeester Panis her dacht het overleden raadslid woensdagavond bij het begin van de raads vergadering en vroeg om een moment stilte. In zijn herdenkingstoe spraak memoreerde Panis de vele maatschappelijke func ties van Van Maanen. Panis stond in het bijzonder stil bij de inspanning van de overleden ex-pohticus voor de vestiging van een protestants-christelij ke school m het voormalige Leusbroek. Gijs van Wouden berg (CDA), die Van Maanen nog had meegemaakt zei over hem dat het een vasthoudend man was, met een eigen me ning, maar wel bereid tot sa menwerken. Bij het samen gaan van KVP, CHU en ARP, die nu samen het CDA vormen, stopte Van Maanen met zijn werk als raadslid, hoewel hij volgens Van Woudenberg met tegen deze samenwerking was. Henk Ossendrijver (CDA) die namens de KVP 12 jaar met Van Maanen m de raad heeft gezeten, noemt hem een man die soms een stoere houding in de raad aannam en de dingen recht voor zijn raap zei. „Hij had er moeite mee als de ge meente op een versluierde manier subsidies gaf aan ver enigingen en instellingen door bepaalde privileges toe te staan," herinnert Ossendrijver zich. „Hij wilde graag dat het college daar duidelijk over was." Van Maanen is bij zijn afscheid van de raad onder scheiden in de orde van Oran je Nassau en ontving de ere medaille in goud. Hij werd 75 jaar.

Leusder Krant | 1988 | | pagina 5