Panis pleit voor goede regionale samenwerking Stichting Slachtofferhulp begint met hulpverlening Boete wegens links rijden Passen ze wel TRUI jvandaag in tie leusder krantr Bijna 80 automobilisten bekeurd in Achterveld Lezing Kruisgebouw SERVA VOLVO lustige voortzetting Algemene Beschouwingen Kaartavond Doel is drempel te verlagen van maatschappelijk werk Aanrijding Rijden door rood licht Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden 2 Ramen, deuren of trappen KONIJNTJE IN DE WETERING krant DINSDAG 29 NOVEMBEP 1988 - 20e JAARGANG NO. 60 s HOOFDREDAKTEUR Jur van Ginkel KANTOOR LEUSDEN Asschatterweg 19 Postbus 11 3830 AA Leusden- Centrum Telefoon 033-941495 Uitgave BDU BV (van de redactie) EUSDEN - De Algemene Beschouwingen begonnen donder- agavond op dezelfde wijze als de dag ervoor. Jan Konijnen- elt, fractievoorzitter van het CDA, kon het niet nalaten om aan Ie hand van het gedrag van dieren duidelijk te maken wat hij «doelde. Ging het woensdag om een olifant, bij de voortzetting an de beschouwingen had hij een hele kudde schapen nodig, laarbij was Ep Oostra (D66) het eigenwijze lammetje (die ichzelf meer een oude bok vond), Harm Offereins (GPV/SGP) e herdershond die wel blaft maar niet bijt („Een aangeboren ehoefte," zei hij daar zelf van), burgemeester Panis de herder ie de kudde bij elkaar moet houden en WD-wethouder Joost e Jongh (Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening) de bel- amel die altijd voorop wil lopen. Konijnenbelt had vooral moeite iet de sneltreinvaart waarmee De >ngh de avond tevoren de vragen ïd beantwoord die de raad aan gesteld had. Het college loest naar aanleiding van de be- roting en de Nota van Aanbieding p maar liefst 135 vragen antwoord even en De Jongh kreeg daarvan et leeuwendeel. In de korte tijd ie hij daarvoor ter beschikking ad beperkte hi] zich tot het snel pdreunen van de antwoorden onder een toelichting te geven. In e tweede ronde die hij kreeg toe- «deeld las hij niet meer van pa- ier, maar gaf hij antwoord .uit de isse hand'. Dat ging hem bedui end beter af. Hij maakte van de tgenheid gebruik om zich te erweren tegen de kritiek, dat hij ich meer druk zou maken om de Blom (Welzijn en Huisvesting): ...Geen open einde. bouw m de vnje sector dan om de sociale woningbouw. „Het beleid ten aanzien van de vrije sector staat niet haaks op de sociale woning bouw, maar staat er naast," zei hij Zijn standpunt week op dat punt met af van dat van het college vond hij. De Jongh was met de enige wet houder die kritiek te verduren had. CDA-wethouder Evelien Blom (Welzijn en Huisvesting) kreeg het verwijt te horen dat zij het huisves tingsbeleid teveel aan haar collega De Jongh overliet. Ben Stoelinga (Leusden '85) had het verder over de zogenaamde Blom-constructie'. Die houdt in dat de wethouder een concept-nota schrijft over een on derwerp, waarvoor beleid ge maakt moet worden, vervolgens met de betrokken personen en in stellingen een open discussie voert en naar aanleiding daarvan de defi nitieve versie van de nota vaststelt. „Het ontbreekt de wethouder aan een eigen visie," vond Stoelinga hiervan. Blom kon het daar niet mee eens zijn. „De visie ontstaat bij de in spraakrondes en bij de discussie in het college," zei zij. „U kunt het daar wel of niet mee eens zijn, maar het gaat zeker niet om open proce dures met een open einde." Toch kon zij op een aantal vragen die haar de middag daarvoor gesteld waren geen concrete antwoorden geven. Zo kon zij geen uitspraak doen over de privatisering in het verenigingleven, de verandering van de subsidieverordening, de oprichting van het zorghuis en het kunst- en cultuurbeleid. Deze za ken moesten nog onderzocht wor den, waren m behandeling of moesten nog bekeken worden. Ook het Huisvestingsplan, dat in 1987 al was aangekondigd laat nog op zich wachten. De afsluiting van de Algemene De Jongh (OW/EO): ...Niet haaks. beschouwingen verliep overigens een stuk rustiger dan de raadsver gadering van de dag ervoor. Toen had burgemeester Panis zich sterk gemaakt voor de aanvaarding door de raad van het voorstel om het ambtenarenapparaat uit te breiden met 7,6 formatieplaatsen. De bot sing die volgde met het CDA, die slechts genoegen wilde nemen met een uitbreiding van 3,4 plaatsen, leidde nog net met tot het aftreden van het college. Er vielen wel uit spraken als „het is een belangrijk voorstel" en „het is nog geen halszaak, maar het komt er wel dicht bij". Panis kreeg nu te maken met een CDA- fractie die zich veel rustiger ge droeg. Alleen Harm Offereins maakte zich zorgen over een uit spraak die de burgemeester in een interview in deze krant had ge daan. Panis had gezegd dat een Amersfoorter over Leusden kon denken als Amersfoort Zuid en dat een Leusdenaar over zijn buurstad kon denken als Leusden Noord. Offerems had dit opgevat als een poging om de gemeentelijke zelf standigheid van Leusden op te ge ven. De burgemeester legde hem uit dat hij slechts bedoeld had aan te geven, dat hij het gewest Eem- land beschouwde als een groot ste delijk gebied. Hij is een voorstan der van èen goede regionale sa menwerking. „Wij moeten een sterke gemeente zijn, die het aan durft om in vrijheid te overleggen over gezamenlijke standpunten met onze buurgemeenten Dat zal leiden tot enige vrijheidsbeper king, maar ook tot een beter resul taat voor onze eigen gemeente. Ik hoop dat u daar als raad over gaat meedenken," voegde hij daaraan toe. Postduivenkeuring m Jan Banninkpark. pagina 3. 't Ronde verovert schoolschaaktitel. pagina 3. Jaarvergadering Ons Genoegen. pagina 3. Het weer m Leusden: Wijziging. pagina 3. Kleuters mogelijk de dupe van bezuiniging. pagina 5. Concert van kwartet Ben de Jong hartverwarmend. pagina 5. Hammer en Field is een echt publieksband. pagina 6. Rubriek: Ouder worden. pagina 6. Miniatuurtje: Brandnetel. pagina 6. Sport: Roda en Patria delen de punten in matig duel. pagina 7. Opmars Achterveld tot stilstand gebracht pagina 7 Dameshockeyers ook in laatste wedstrijd zonder winst. pagina 8. Winst voor LEOS. pagina 9. Antilopenmachine hapert in beginfase. pagina 9. LHV koploper. pagina 9. Aansprekende prestaties Haaien-jeugd. pagina 9. Stoelinga (Leusden '85): Blom constructie'... ACHTERVELD - Maandag werden er tussen 11 30 uur en 16.30 uur op verschillende plaatsen in Achter veld snelheidscontroles gehouden. Er werden in totaal tegen 79 auto mobilisten proces-verbaal opge maakt. In de bebouwde kom werd 58 maal een snelheidsovertreding geconstateerd. De hoogste geme ten snelheid was daar 91 kilometer per uur, terwijl 50 kilometer is toe gestaan. Buiten de bebouwde kom waren 21 automobilisten in overtre ding. Het snelheidsrecord lag daar op 103 kilometer. Er mag daar ech ter niet harder gereden worden dan 80 kilometer. LEUSDEN ZUID - „Paranormale geneeswijze; kwakzalverij of een goed alternatief' is het thema van de lezing m het kruisgebouw aan de Roo van de Alderwereltlaan in Leusden Zuid. De lezing wordt op 2 december gehouden en begint om 20.00 uur. Spreekster is Eline Snel. De toegangsprijs is 4,00. Inlichtin gen: 942069. LEUSDEN ZUID - Donderdag avond is er in De Woelige Hoek. Pnnses Irenelaan 1 een kaart avond. De avond is georganisserd door de werkgroep Leusden Zuid. Het kaarten begint om 19.30 uur, inschrijven kan vanaf 19.30 uur. LEUSDEN - Op maandag 28 november presenteerde in het emeentehuis Stichting Slachtofferhulp Eemland afdeling •eusden. De onlangs in Amersfoort getrainde vrijwilligers van e afdeling ontvingen uit handen van burgemeester Panis de «nodigde identiteitsbewijzen. Namens alle aanwezige verte- enwoordigers van de gemeente, de politie, de Stichting en ndere maatschappelijke organisaties sprak Panis de hoop uit, at zij veel concrete en praktische hulp zouden bieden. Tijdens de korte bijeenkomst in gemeentehuis stak burge- ieester Parus de sympathie van de emeente voor de vrijwilligers van le slachtofferhulp niet onder stoe- in of banken. Reeds eerder had Ie gemeente een deel van het geld an het cadeau dat zij bij de vesti- ging van Beco in Leusden kreeg, bestemd als gift voor de afdeling Leusden. Van dat geld hebben vol gens de folders van de Stichting zeven vrijwilligers hun training bij het regionale hoofdkantoor m Amersfoort kunnen betalen. Ver der verwachtte hij, dat het college vrijwel zeker zal besluiten tot een subsidie voor de afdeling. Mevrouw Noordenbos-van der Wiel, coordmator van de afdeling, beklemtoonde, dat de hulp een aanvulling is op het politiewerk. Het draait vooral om praktische hulp inzake verzekeringen, in braakpreventie en dergelijke en om een klankbordfunctie bij emo tionele schade door een misdrijf. Onder die klankbordfunctie werd volgens de folders verstaan, dat de vrijwilligers op het moment, dat dat het meest nodig is, vooral goed luisteren naar de slachtoffers en hen zonodig doorverwijzen. Verder was mevrouw Noorden bos dankbaar voor de aanbieding van een ruimte voor het spreekuur door de Maatschappelijke Dienst Eemland (MDE) en het Protestants Sociaal Centrum (PSC) en voor het vertrouwen van het Leusder poli tiekorps. Dat moet namen van slachtoffers doorgeven, als die daartegen geen bezwaar hebben. De vertegenwoordiger van het korps, de heer Van Mansom, be aamde dat vertrouwen. Hij voegde daaraan toe, dat de politie de slachtoffers strikt genomen alleen hoort om de daders te kunnen op sporen. Bovendien laat het werk rooster vrijwel geen spontane hulp toe. Tenslotte gaf de eveneens aan de Stichting verbonden mevrouw Bruijn-Schelhaas nog een beeld van de stand van zaken bij deze nieuwe vorm van hulpverlening. Op dit moment zouden er al 70 van dergelijke bureaus m Nederland zijn. Mede door spotjes op de tv zijn die landelijk ingeburgerd geraakt. Verder merkte zij op, dat ook de regionale afdeling Stichting Slacht offerhulp te Amersfoort een lande lijk bureau achter de hand heeft en zelf de oprichting van plaatselijke afdeling stimuleert. Deze organisa tievorm bevordert volgens haar de juiste verdeling van subsidies. Dit leidde al tot afdelmgen in Bunschoten en Woudenberg en nu ook in Leusden. Nadrukkelijk wees zij er nog eens op, dat de hulp geen concurrentie met het maatschap pelijk werk inhoudt, maar een vorm van samenwerking is. Vol gens haar zou de hulp de drempel naar het maatschappelijk werk kunnen verlagen, door met alle hulp zelf te bieden, maar ook door te verwijzen. de Utrechtseweg, richting «usden, zou een automobilist niet voldoende rechts gehouden ebben". Hij had onnodig op de aker baan gereden. Op de zit- van 24 november legde hij it dat hij het zelf als een verve end spelletje ervaren had, toen ij een auto wilde inhalen die 'ervolgens zijn snelheid ging op- 'oeren. Dat er twee agenten in He auto zaten, was hem op dat eoment niet opgevallen. Op die aanier had hij 3 km links achter Ie auto met politie gereden en dat toam hem nu op 80,- te staan, 'p de zitting werden de agenten ils getuigen gehoord en tevens passagier van verdachte, tear na Wi jaar weet niemand aeer precies wat er gebeurd is en 'eel verheldering gaf dat dan ook liet. 'andaar dat het proces-verbaal utgangspunt bleef voor de ver edeling en de overtuiging van ^tonrechter Seton, dat het over en afstand van 3 km mogelijk leweest moest zijn om een keer ^ar rechts te gaan. «n autosloper had een oude auto an een vriend geleend met de waarschuwing: denk er aan. hij is met verzekerd. "Hindert niet ik heb een rijbewijsverzekering" was de reactie van de vriend In Leusden echter werd de auto in beslag genomen en proces-ver baal opgemaakt wegens het rij den zonder verzekering en zonder keuringsbewijs. "U had moeten zeggen: laat je ver zekering eens zien, want als je aangehouden wordt, dan hang ik ook", aldus de officier. De eige naar blijft namelijk aansprakelijk voor zijn auto, wie er ook - met of zonder zijn toestemming - in zit. Omdat de vriend in dit geval ook gedagvaard was, werd de boete gedeeld. Voor de eigenaar bete kende dat "slechts" 250,- voor het ontbreken van een verzeke ring en 185,- wegens het laten rijden zonder APK-keuring. In Amersfoort werd een sleep aan gehouden, die met een vaart van 120 a 140 km, slingerend van links vaar rechts, over de Al reed In het proces-verbaal stond als reactie van verdachte opgete kend: "Dit is verantwoord, want ik heb het vaker gedaan. Waar maak je je druk om". Het gebruik van deze woorden ontkende hij op de zitting, niaar erg veel berouw toonde hij toch ook met. Er was geen verkeer geweest 's avonds, dus kon hij het ook met in gevaar gebracht hebben, was zijn redenering "Als de zaak zo gaat slingeren, is je eigen voertuig op een gegeven moment niet meer te houden" sprak de officier verma nend "Ik geloof dat u de ernst van dit feit ook nu nog niet beseft". Conform de eis 400,-boete. Een garagehouder uit Amersfoort had voor een klant een radio inge bouwd in zijn meuwe auto en reed er even mee om het storen van de motor uit te proberen. In die éne seconde dat hij niet tijdig voor rang verleende aan rechts werd hij geschept en was de auto total loss. Het pro ces-verbaal wekte de indruk dat het ongeluk had kun nen ontstaan doordat de ver dachte alleen maar aandacht voor zijn radio had gehad. Op de zitting verklaarde hij echter dat deze klap nooit zo groot had kunnen zijn als de ander niet veel te hard gereden had. "Het proces-verbaal geeft een verkeerde indruk omdat ik zo overstuur was dat ik overal "ja" op gezegd heb". De officier vond zijn verhaal redelijk en zo werd het slechts een boete van 50.-. Iemand had op de A1 in Barneveld 150 km gereden. Zijn werk als koerier bracht kennelijk de no dige snelheidsovertredingen mee, want sinds 1984 stonden er zeven op zijn naam Op de strafzitting informeerde de officcier naar de afspraken, die hij met zijn werkgever hierover ge maakt had Er zijn nog wel eens werkgevers van koeriers, die de boetes van bijvoorbeeld de eerste 30 km op zich nemen" legde de officier uit. Verdachte ontkende het bestaan van dit soort afspraken met zijn ei gen werkgever Inmiddels was hij trouwens van baan veranderd, vertelde hij. Hij reed nu op een busje, en dat kon niet eens zo hard. De kans op herhaling was dus aanmerkelijk kleiner gewor den. Hij kreeg 300,- boete en een voorwaardelijke ontzetting uit de njbevoegdheid voor 4 maan den met een proeftijd van één jaar. Een firma uit Woudenberg had een monteur op één van zijn vrachtwagens laten rijden, zonder werkmap en zonder tachograaf. "Deze man is niet in chauffeurs- dienst werkzaam, hij is alleen even gebruikt als chauffeur. Ik had be grepen dat hij dan geen werkmap nodig had" legde een directeur van de firma uit Het aangeboden schikkingsbedrag van 250,- had hij daarom erg hoog gevonden "Dat is helemaal niet hoog" vond de officier "Zonder werkmap en tachograaf zijn er geen overtredin gen te constateren. En die zouden misschien nog veel hoger ge- wees: zijn" LEUSDEN - De 16-jarige fietser M uit Leusden liep slechts lichte ver wondingen op, toen hij onder de auto van de 48-jange D. uit Leusden kwam. M. reed met twee andere fietsers op de Bavoortseweg ter hoogte van het sportpark Na een stoeipartij viel M. op de verkeers drempel. D., die de fietsers tege moet reed, kon M. met meer ontwij ken. De auto werd licht bescha digd. LEUSDEN - Ook al is het nu nog regenachtig met slechts af en toe een nachtje vorst, je kunt toch maar beter goed voorbereid zijn op de winter. Daarbij hoort natuurlijk het schaatsen. Het is een kostbare zaak om elk jaar een nieuw paar schaatsen te moeten kopen, omdat de oude te klem zijn geworden. Daarom was er afgelopen zaterdag een schaatsruilbeurs in De Til. Deze jongen lijkt, als je tenminste naar zijn gezicht kijkt, tevreden met zijn .nieuwe' glijijzers. Ze passen. LEUSDEN - Maandagochtend om 9.00 uur raakte de 16-jarige V. uit Leusden lichtgewond, nadat zij bij het kruispunt Heiligerbergerweg/ Lockhorsterweg vermoedelijk door rood licht was gereden. Zij werd aangereden door de 31-jan- ge D.B. uit Amersfoort, die op de Hefiigenbergerweg in de richting van Leusden-centrum reed. V. werd naar het Elisabethziekenhuis gebracht, waar een lichte hersen schudding en schaafwonden wer den geconstateerd. Zoekt u stenen, cement of 2 PVC materiaal? Ook dit 2 leveren wij u en tegen 2 concurrerende prijzen HET OUDSTE VERTR0UW0STE ADRES IN 0E OMGEVING [Bjvan den Brink k Cuneraweg 326 Rhenen 03385-19051 nabil Julianaiiett^nbuis Bouw- Keukencentrum AMERSFOORT DEALER Amslerdamseneg 7 lel 033-630154 naar eigen idee of ontwerp, wij maken 2 het voor u. HET OUDSTE VERTROUWDSTE ADRES IN 0E OMGEVING Van den Brink Cu nersweg 326 Rhenen - 08385-19051 nabij Juliananekenhuis Bouw- ft Keukencentrum STICHTING: Drempels verlagen om slachtoffers te voorkomen?".

Leusder Krant | 1988 | | pagina 1