Kleuters mogelijk dupe van bezuiniging Incidenten bij wedstrijd van dames Achterveld Concert van kwartet Ben de Jong hartverwarmend jWÉÉ Opbrengst collecte Hond doodgereden leusden krant: Medezeggenschapsraad gaat gevolgen onderzoeken Handwerk Zonnebloem Commissie ABZ Kaartavond Roda'46 Prijzen voor de Singels ■y Kaarttoernooi Door Henk Budding plaatselijk nieuws DINSDAG 29 NOVEMBER 1988 (van één onzer medewerkers) LEUSDEN - De medezeggenschapsraad voor het openbaar basisonderwijs gaat in Leusden onderzoeken wat de gevolgen van de veel besproken vier-jarigenmaatregel van minister Deetman zijn. Als gevolg van de bezuinigingsmaatregel gaan kleuters in Leusden nog maar vier dagen per week naar school. Hier en daar hebben leerkrachten zorgen over de nadelige gevolgen die de maatregel met zich mee heeft gebracht. Voor de organisatie binnen de school heeft de maatregel één groot voordeel. De leerkracht die nu vrijdags geen les hoeft te geven kan mooi inspringen voor leerkrachten die vrij hebben in het kader van de Arbeids-Tijd-Verkoting. Op de openbare basisschool De Heer is een discussie op gang ge komen over de gevolgen van de vier-jarigenmaatregel. Dat de vier en vijfjarige leerlingen 23% minder naar school gaan dan voorheen, moet toch merkbaar zijn, zo meent het schoolteam. Het komt op elke school voor dat kmderen niet door stromen naar de derde groep om dat ze nog niet „schoolrijp" zijn. Of deze situatie sinds de invoering van de vier-jarigenmaatregel nu vaker voorkomt dan voorheen, is nog niet duidelijk geworden. Een artikel in ,,Het Schoolblad" van 20 oktober wijst overigens wel in die richting. GEZELLIG „De meeste ouders hebben er geen probleem mee dat hun land vrijdags thuis is. Ze vinden het over het algemeen wel gezellig als de kleuter een dagje extra over de vloer is", aldus een leerkracht van De Heerd. Voor de leerkrachten betekent de verkoning van de tijd dat de kleuter op school door brengt overigens wel een verzwa ring. „De meester of de juf doet alle mogelijke moeite om de stof die behandeld moet worden in een dag minder af te krijgen", aldus de mening van een leerkracht. Omdat het schoolteam van De Heerd graag wil weten hoe er op andere scholen tegen de situatie aangekeken wordt, heeft de school het probleem aangekaart in de Ge meenschappelijke medezeggen schapsraad (GMR) voor het open baar onderwijs in de gemeente Leusden. In de GMR zijn alle open bare scholen door een ouder en een leerkracht vertegenwoordigd. De GMR brengt gevraagd, maar ook ongevraagd advies uit aan het college van burgemeester en wet houders, in feite het „bestuur" van het openbaar onderwijs in de ge meente. Tot nu toe heeft men op De Heerd overigens niets gemerkt van een mogelijke achterstand bij kleuters die minder dan vroeger naar school gaan. „Het kan ook best zijn dat, als er al een achter stand is, die vanzelf weer wordt ingelopen" geeft men eerlijk toe. In teder geval zal de bezuinigings maatregel van de mmister regel matig te vinden zijn op de agenda van het schoolteam. Ook op de Hobbit wordt het no dig gevonden om een nieuwe dis cussie over de bezuinigingsmaat regel te starten. „Duidelijk aanwijs bare tekorten heb ik nog niet ge merkt", aldus de reactie van direk- teur Rob de Boer Toch vmdt ook hij het onwaarschijnlijk dat de maatre gel geen nadelige gevolgen heeft. Tweehonderd uren mmder les moet toch merkbaar zijn", zo meent De Boer. Vergelijkingsmateriaal heeft men op dit moment nog niet. De zaak wordt ook op de Hobbit nauwlettend m het oog gehouden Hans van Eist, leraar op de basis school in Leusden-Zuid, zou er ook vreemd van opkijken als de vier-ja- rigenmaatregel geen nadelige in vloed zou hebben. Op het Pallet betekent de vrije dag voor de kleuters duidelijk een verbetermg in de organisatie. Een extra vrije dag betekent dat een leerkracht makkelijker een vrije dag van een collega kan invullen. Voor de kleu terjuf of -meester wordt het er met makkelijker op als het om het les geven gaat. „We bespeuren de neiging om met de kleuter in vier dagen dat te doen wat anders in vijf dagen gebeurde", aldus de heer Van Eist. Op de kleinste openbare school binnen de gemeentegrenzen, Het Startblok in Achterveld, merken de leerlingen niet veel van de bezuini gingsmaatregel. „Door de positie ve inzet van de leerkrachten werkt de op zich negatieve maatregel toch nog positief uit", aldus Yvonne van de Berg, lerares op de Achter- veldse school. Eenzelfde geluid komt van een andere kleine school, De Wegwijzer in Leusden-cen trum „Geen meetbare nadelige gevolgen te merken bij kmderen die in groep drie terecht komen", aldus het commentaar van direk- teur Peter van Bekkum. Eenzelfde soort geluid komt van de emge di- rektnce in Leusden, Wil van Duyn Op de Bongerd merkt men ook geen verschil. „Toch zou je wat moeten merken", zo meent ook me vrouw Van Duyn OP EEN RIJTJE Het dagelijks bestuur van de GMR gaat de komende maand de bevindingen van de diverse scho len „op een rijtje" zetten. De GMR kan dan in januari gaan praten over het verslag dat er gaat komen. Er zal dan ook gepraat moeten wor den over de specifiek Leusdense regelmg waarbij is afgesproken dat alle scholen hun vier en vijfjan- ge leerlingen op vrijdag thuis laten. Op een enkele uitzondering na houden alle schoolbesturen zich aan die afspraak. De vraag is gesteld of de rege ling ook voor het volgend school- seizoen moet gelden Tijdens een overleg van alle schoolbesturen m maart van het volgend jaar zal er over deze zaak opnieuw gespro ken worden. De schoolbesturen hebben met elkaar afgesproken dat er alleen veranderingen wor den aangebracht na voorafgaand overleg met de collega-besturen. Een goede afspraak is nodig. „An ders vrees ik een chaos", aldus een ambtenaar van de afdelmg onder wijs. ACHTERVELD - De dames van SVA speelden thuis tegen SO uit Soest. De leiding was in handen van scheidsrechter Van Vulpen. Het is een merkwaardige wedstrijd gewor den. In de eerste tien minuten ging het gelijk op. Hierna nam Soest het initiatief in handen hetgeen tot gevolg had dat er al spoedig het eerste doelpunt werd gescoord. Kort daarna werd de wedstrijd gestaakt. Nadat een speelster uit Soest een boeking had gekregen kwam er protest van de supporters langs de lijn. Dit had tot gevolg dat de scheidsrechter de wedstrijd ongeveer 10 minuten staakte. Door dit voorval was Achterveld geheel van slag hetgeen ook op het spel invloed had. Soest profi teerde hiervan en bracht reeds voor de rust de stand op 0-4. Na de hervatting kwam Mirjam van Dijk in het veld voor Rina Her der. De rust bleek in het Achter- veldse elftal te zijn teruggekeerd er er werd beter gespeeld. Na on geveer een kwartier werd een speelster uit Soest uit het veld ge stuurd omdat zij commentaar had op de leiding. Achterveld deed er alles aan om de eer te redden. Uiteindelijk gaf invalster Mirjam van Dijk een voor zet aan Ilona Hoogland die van deze kans gebruik maakte om te gen te scoren LEUSDEN - De opbrengst van het diabetesfonds m Leusden heeft 3172,90 iopgebracht. Het geld is bestemd voor wetenschappelijk onderzoek op het gebied van sui kerziekte. LEUSDEN - Op donderdag 1 de cember houdt de Zonnebloem een verkoop van handwerkartikelen m de Wolboom aan de Hamersveld- seweg 2a. Het gebouw is hiervoor open van 14.00 uur tot 16.00 uur. LEUSDEN - De vergadermg van de commissie ABZ zal niet gegehou- den worden op 1 december, maar op 15 december. ACHTERVELD - Vnjdagavond zal de derde ronde worden gespeeld van het Hessenkar kaarttoernooi De aanvang is om 20.00 uur. Er zijn deze avond weer een aantal mooie prijzen te winnen. Tevens is er weer de mogelijkheid een be tere plaats te veroveren op de ranglijst. De voetbalvereniging Roda'46 organiseert vrijdagavond een kla ver- en schutjasavond. Kaartlief- hebbers zijn vanaf 20.30 uur wel kom in de kantine van de vereni ging. Het inschrijfgeld bedraagt vier gulden en Roda garandeert u een gezellige avond. ACHTERVELD - Vrijdagavond en zaterdag 25 en 26 november werd door leden van de Pony Club de Singels deelgenomen aan een In- doordressuur in de manage 't Wil- laer te Scherpenzeel Vnjdag avond reden 18 deelnemers de LI dressuur. Deze avond leverde voor Wilma Wernsen met haar pony Foesie een eerste plaats op met 131 pun ten. Zaterdag werd het overige deel van het programma afgewerkt. Jo- landa Boersen met haar pony Rut- ger kwam ditmaal voor de eerste keer uit in de B dressuur. Van de 40 deelnemers leverde zij de beste prestaties en behaalde de eerste plaats met een punten to taal van 128 LEUSDEN - Zaterdagavond om 19.30 uur wandelde H uit leusden met zijn hond op de Bavoortseweg De hond liep niet aan de lijn. Uit de richting van het zwembad kwam een auto met een lichte kleur, ver moedelijk een Volkswagen, gere den, die de hond schepte. Het dier werd enige tientallen meters mee gesleept en bleef dood achter. De bestuurder reed na de aanrijding door Het kwartet Ben de Jong in actie tijdens de finale van de Jazzsocieteit 1988 in de Hakhorst. LEUSDEN - Op zondagmiddag had de Jazz-sociëteit Leusden in de Hakhorst het kwartet met tenorsaxofonist Ben de Jong, pia nist Nico Luiks, bassist Hans Wijnstroot en slagwerker Ruud Blok uitgenodigd. Het alleen al qua speelvreugde en presenta tie voortreffelijke oudere kwartet bleek geknipt te zijn voor de sfeervolle finale van het programma 1988 van de Jazz-sociëteit. Niet alleen na elk nummer, ook meestal na elke solo applaudi- seerden vele van de 80 bezoekers voor him hartverwarmende optreden. door Anne Bunt Dat de bijna 70-jarige Ben de Jong nog steeds desnoods 10 uur ach tereen tenorsax meende te kun nen blazen, mag een wonderbaar lijke speling der natuur heten En wel om twee redenen. Terwijl bij voorbeeld actieve pianisten, die niet worden geteisterd door ou derdomsziektes, bijna tot hun laat ste ademtocht kunnen blijven doorspelen, stoppen blazers soms zelfs dertig jaar eerder. Het blazen is uitstekend voor de longen, maar inspannend voor het hart, zeggen sommige kenners. Volgens deze norm is Ben de Jong een uniek oude beroepsblazer Verder werd hij dit jaar overvallen door een hartinfarct. Dat weet hij echter met aan het inspannende blazen, maar aan het roken van drie pakjes per dag, waarmee hij overigens dan ook prompt was gestopt. "Als je nog tot de genera tie behoort, die vanuit het midden rif heeft leren blazen, dan kan het hart wel wat hebben", aldus de gangmaker van het kwartet met gepaste trots. Tijdens de aankondiging van het eerste nummer na de herken ningsmelodie 'Sultry serenade' hennnerde hij wel aan die won derbaarlijke genezing. Het was ook tijdens het spelen duidelijk, dat "Someone to watch over me" (iemand, die over me waakt) voor hem geen kwestie was van er even inkomen op een voor blazers nog wat vroeg tijdstip van de dag. Zijn mooie warme en nooit harde toon past meteen in de plezierige ruimte. Deze al in de dertiger ja ren door Coleman Hawkins en la ter door Ben Webster beïn vloedde tenorsaxofonist ver oorzaakte met zijn kwartet dan ook een oergezellige sfeer in het lang zaam vollopende cafe-restaurant. Af en toe kon hij even wat uitbla zen tijdens solo's van de pianist en twee korte pauzes. Pianist Nico Luiks had solo's, waarin hij zich ontpopte als een geestige improvisator. Zo raakte hij tijdens 'Blue moon' onder meer even verzeild in een ana uit de opera Carmen van Bizet. Maar af gezien van zo'n grapje was het on afgebroken luisteren naar zijn im provisaties altijd de mooie waard. Heel verrassend was zijn zang tij dens het pianospelen bij "Dina Lee from Caroline", "You must have been a beatyful baby" en "This is my first affair". Die ruet zo simpele combinatie verhinderde hem niet een aangenaam fris ge luid met goed verstaanbare tekst tevoorschijn te toveren. Omdat de Leusdense bassist Hans Wijnstroot en slagwerker Ruud Blok nauwelijks solo's hadden, bleef het hun taak twee solisten continu te steunen. Aan die niet onbelangrijke taak viel vooral op, dat de slagwerkpartijen, die in het ergste geval luidruchtig kunnen klinken, met smaak werden gedo seerd. Zou Ruud Blok inderdaad de meest zachte slagwerker van Nederland zijn, zoals Ben de Jong hem had voorgesteld? Hoe het ook zij, deze beide musici vorm den de solide basis van allemaal bekende en smaakvol gearran geerde jazzpartijen, die met name Ben de Jong veel schrijfwerk heb ben gekost. De reden van die huisvlijt was. dat volgens hem de muziek te duur is en vaak te onbe kend voor bezoekers. De uiteindelijk 80 bezoekers wa ren ingenomen met dit harverwar- mende concert. Na elk nummer en zelfs meestal na elke solo volgde er applaus. Twee bezoe kers. die voortijdig vertrokken, bedankten de musici bovendien persoonlijk. En er was een be zoekster, een ukkie van nog geen dne jaar, die heel persoonlijk rea geerde op de speelvreugde van het kwartet. Dat meisje ging regel matig op het randje van het po dium zitten en op niet al te snelle muziek dansbewegingen uitvoe ren. Na 'Blue Moon' ontsnapte haar- "Nog een keer", met een stij gend melodisch accent op het woord 'keer'. Oeroude nummers doen het nog goed. Volgende concerten in de Hak horst: 8 januari, 14.30 oliebollen concert en 29 januari, 14.30, een voor Leusden uniek, extra ge sponsord concert met de huidige jazz-toppers Bernard Berkhout zijn 'swingmates' en Frits Lan desberger. Renault 19 GTS: nieuwe generatie Dl te AMERSFOORT - Wie de afge lopen maanden een bezoek aan Frankrijk bracht, kon daar een voor ons onbekende Renault zien rijden, de R19. Met die onbekend heid is het evenwel gedaan, want vanaf morgen staat deze Renault ook in Nederland bij de dealers. Volgens Renault is het de eerste van een nieuwe generatie perso nenauto's. Er staat ons de komen de jaren dus nog meer te wach ten. Renault durfde echter, in te genstelling tot veel concurrenten de uitdaging niet aan om zijn nieuwkomer een futuristische en/of gedurfde vormgeving te ge ven, wat uiteraard niet wil zeg gen, dat de R19 antiek oogt. Van meet af aan gaat Renault de 19 leveren met keus uit maar even 70 versies, ontstaan uit de combi natie van 16 motorversies, afgeleid van vijf basismotoren, twee caros- senetypes en uitrustingniveaus. Van de vijf motoren zijn er dne nieuw. Alle viercilinders. Er zijn vier benzine- en één dieselmotor met een cilinderinhoud vanérend van 1390 tot 1870 cm3 en een power tussen 43 kW en 101 kW. Medio volgend jaar voegt Renault een se danversie aan het R19-gamma toe. Een stationwagon lijkt evenmin uit gesloten. Zoals gememoreerd oogt de R19 niet spectaculair. Dat blijkt tijdens de testweek. Naar de voor het gro te publiek totaal onbekende wagen kijken eigenlijk alleen enkele Re- nault-njders. Dat verschilt wel van sommige andere testmodellen, zo als enkele weken geleden bijvoor beeld de Alfa 164. Renault ging drastisch met de bezem door de fabriek bij Douai, waar de R19 nu van de band rolt. Ontwikkeling van de R19 en de modernisering van de fabriek kostte 5.9 miljard F.fr. ofwel 2 mil jard gulden Maar liefst 259 robots nemen de preciese, maar vaak ver velende en geestdodende klussen voor hun rekening. Maximale pro- duktiecapaciteit zal uiteindelijk 2500 auto's per dag zijn. Project X53 zoals de R19 bij Renault tot voor kort heette legde in totaal zo'n 7.5 miljoen testkilometers af onder zeer zware omstandigheden De R19 bezit een aërodynami sche koets. Afhankeliik van de uit Testrapport Renault 19 Alfa 33 Fiat Tipo VW Golf GTS Energy 1.3 S 1.4 DGT Cl Cilinderinhoud cmJ 4/1390 4/1351 4/1372 41595 Max. vermogen kW(pk)tpm 57.5(80)5750 63(86)5800 52(71)6000 53(72)5200 Max. koppel Nm(mkg)tpm 106(10.8)2750 119(121)4000 103(105)3750 120(122)2700 Topsnelheid 170 172 161 164 Acceleratie 11.8 10.3 13.0 135 Testverbruik ltrJlOO km 6.9 8.5 7.3 7.6 Tankinhoud 55 50 55 55 Aktieradius 798 590 754 726 Brandstof Eurosuper super Eurosuper normaal Loodvrij ja nee ja ja Katalysator nee nee nee ja Lengte 415.5 402 396 399 Gewicht leeg 940 910 950 870 Max. trekgewicht 900 1000 1100 1000 Aandrijving voor voor voor voor Bandenmaat 16S/70RLT 165T70SR13 16&70SR13 175/70SR13 ABS nee nee nee nee Storing testwagen geen Prijzen R19 GTS 3-drs. f27.450- f25.070.- f26.500- f29.190- geteste ui tv. 5-drs f31425- R19 TR 3-drs. f22.850- R19 TS 3-drs. f25.750- R19 TD 3-drs f28.450- 5-drs. ui tv. extra f 950.- Afleveringskosten 410- 486- 420- 435.- voering bedraagt de Cw. waarde 0.30 of 0.31. Mede te danken aan het front, de sterk hellende voor ruit, het ontbreken van uitstekende delen en regengoten behalve de twee van binnen uit te verstellen buitenspiegels, verzonken zijrui ten, achterspoiler en wielplaten. Standaard bezit de 415,5 cm lan ge R19 ondermeer een gelaagde voorruit, ruitewissers met twee snelheden en een vaste interval, halogeen koplampen, achteruitrij- lamp, mistachterhcht, stootranden op bumpers en flanken, tankslot, waarschuwingspiep voor nog brandende verlichting, wis/wasin- stallatie op de achterruit en dakan tenne. De testwagen heeft tevens een zogenaamd comfort- en ergono- miepakket. Dat bestaat uit elek trisch te bedienen voorzij ruiten, centrale deurvergrendeling met infrarode afstandsbediening, een in hoogte verstelbare bestuurders stoel plus regelbare lendesteun en een in hoogte verstelbaar stuur. Voorts kan de achterbankleuning in J/3 - delen naar voren en last but not least bezit het testmodel een speciaal door Philips voor Renault ontworpen Hi-fi-stereo-installatie, mede te bedienen via een satelliet aan de stuurkolom en spelend via zes luidsprekers. De kofferklep loopt door tot bij na op de bumper. Klap je deze vijfde deur, in toom gehouden door twee dempers omhoog, dan gaat de hoedenklep gelijk mee naar bo ven en verschijnt er een ruime en vlakke begageruimte met een in houd van 386 dm3. Binnenskamers zien we een keu rig afgewerkt interieur. Renault ge bruikt vrij veel kunststof. Nieuw ontworpen anatomisch gevormde stoelen met verstelbare hoofdsteu nen bieden een pnma zit. Achter vmden de passagiers een ruime zit op de licht geprofileerde bank. Een compact overzichtelijk dash board geeft alle gewenste infor matie. Aflegruimite voor kleine spullen te over, inclusief een vakje voor cassettebandjes. Het verwar- mings/ventilatiesysteem laat zich eenvoudig bedienen. Rechtstandig vanuit de vloer steekt de korte vijf- versnellingspook. De eventuele ra dio kan aan een hebberige blik onttrokken worden door er een klepje voor te plaatsen. NIEUWE MOTOR Onder de sterk aflopende motor kap van „m'n" R19 staat de nieuw ontworpen Energymotor. Dit dwarsgeplaatste 12 graden naar achteren gehelde blok komt kant en klaar uit de Spaanse fabriek te Valladodid. Rond 1990 moet deze fabnek samen met die m het Fran se Cléon per dag 2500 „Energy- "motoren produceren. Al m 1984 besloot Renault een nieuwe motor te gaan maken. Behalve geruisarm en levendig moest het machien pittige presta ties leveren, zuinig met de brand stof omspringen. De motor nuttigt loodvrije Eurosuper. Hij heeft half bolvormige verbrandingskamers, korte zuigers, een bovenliggende nokkenas aangedreven door een getande kunststoffen riem terwijl een dubbele carburateur voor de voeding zorgt. Een elektronische ontsteking verzorgt de vonk. RIJDEN Renault brengt met de R19 een serie wagens op de weg, die in zijn verscheidenheid in uitvoeringen één ding gemeen heeft: een hoog staand weggedrag. Rijcomfort, wegligging, prestaties, verbruiks cijfers, stuurgedrag en beremming kunnen de toets der kritiek glans rijk doorstaan. Ondanks de lichte tot matige vorst start het aggregaat iedere morgen vlot met uitstaande hand choke. Het blijft binnen prettig stil, alleen bij hoge toerentallen en bo ven 140 km/u dringt er wat gebrom naar binnen door. Windgeruis hoor je wel, maar het blijft prima binnen de perken. De R19 blijkt goed koersvast, al heeft een stevige zijwind iets in vloed op het recht toe recht aan van de wagen. Het bochtengedrag blijft voorspelbaar. Op een bochtenrijk parcours toont de voorwielaange- dreven Renault een licht onder- stuurkarater. Uitbreekneigingen komen normaliter met voor. Wel helt de koets in „curven" over. De vijfbak schakelt lekker licht met een korte slag. Gezien het soe pele karakter van de motor hoeft er met veel geschakeld te worden. Zelfs in de „vijf' zit nog redelijk pit. Ga je er echter stevig tegenaan, dan moet je het toerental fors opja gen. Een toerenteller ontbreekt overigens. Bij een gangetje van 140 km/u doet de R19 het uitstekend. Van oneffenheden in het wegdek merk je weinig. Een prima venng. Eigenlijk zijn we van Renault niets anders gewend. Vóór en achter is de wagen slecht te overzien. Ook moet rekening gehouden worden met de grote dode hoeken rechts en links achter. Kachel en ventilatie en achter- ruitverwarming, die in deze tijd druk gebruikt worden, funktione- ren prima. Kortom, Renault zet met de R19 een probleemloze kleine middenklasser op de weg. En dat was precies de bedoeling van de „Régie". J J u nr 1 I

Leusder Krant | 1988 | | pagina 5