Hammer and Field is een echte publieksband Chocoladevla met peer en slagroom WOLboom op eerste zondag van de maand geopend Geslaagde handwerkverkoop Snelheids controle Conclusie na twee dagen studio-opnamen: Brandnetel (2) plaatselijk nieuws DINSDAG 29 NOVEMBER 1988 (van één der medewerkers) LEUSDEN - Hammer and Field, oorspronkelijk opgericht als een orkest van gemeente-ambtenaren, is twee dagen lang de eigen geluidsstudio ingedoken om nu eens een professionele tape te maken. Er is werkelijk onder hoogspanning gewerkt om een kwalitatief goede opname te maken. ,,Een blaffende hand wilden we op een gegeven ogenblik het liefst eigenhandig de nek omdraaien", aldus geeft één van de orkestleden de span ning weer. Over het resultaat van de 'moederhand' zijn de or kestleden zelf erg tevreden. De geluidstechnicus dacht er iets anders over. Nadat hij het orkest tijdens een optreden had ge hoord, kon hij slechts tot één conclusie komen: Hammer and Field is een echte publieksband". door Frits van Breda Officieel werd 'Hammer and Field' op 9 november 1981 opge richt. Het lag in de bedoeling om een orkest te vormen dat uitslui tend bestond uit gemeente-amb tenaren. Over de te spelen stijl be stond geen misverstand. Er zou gestreefd worden naar een se rieus orkest. Van de 11 ambtena ren die zich geïnteresseerd toon den bleven er uiteindelijk acht over cie met elkaar gingen repete ren. Zo goed en zo kwaad als het ging trad men al dezelfde maand voor de collega's in het gemeente huis op tijdens de Sinterklaas avond en ter gelegenheid van de kerst. De orkestleden staken in de be gintijd niet onder stoelen of banken dat ze gemeente-ambte naar waren. Een officiële binding met de gemeente Leusden is er echter nooit geweest. Subsidie heeft men nooit ontvangen. De ei gen aankleding en apparatuur is door de orkestleden in de loop der tijd zelf bijeen vergaard. Aan vankelijk werd er gerepeteerd op de gemeentewerf en later in de kelder van het gemeentehuis. Het probleem was echter dat men voor elke repetitie alle apparatuur moest opstellen en later weer moest opruimen. Hammer and Field is daarom erg gelukkig met een 'eigen studio' in Achterveld AMBASSADEURS Het vorig college zag Hammer and Field als een soort ambassa deurs voor de gemeente Leusden. Regelmatig werd men gevraagd om officiële bijeenkomsten muzi kaal op te luisteren. ,,De laatste tijd worden we echter niet meer ge vraagd voor officiële gelegenhe den', aldus één van de orkestle den met iets van teleurstelling in zijn stem. Wel treedt de band van tijd tot tijd op voor de personeels vereniging van gemeente-ambte naren. De binding met de gemeente Leusden wordt door de zeven hui dige leden van Hammer and Fields steeds minder gevoeld. ,,A1 presenteren we ons nog steeds als 'Hammer and Field, gemeente De gesloten Beurs is er niet alleen voor vluchtelingen, in stellingen, club- en buurthui zen, maar ook voor kamerbe woners. Herbij wil ik bedanken voor de fijne reacties van de vorige keren. Wij hebben sinds lange tijd weer een instelling blij kunnen maken met een wasmachine. Wij weten dat de feestdagen in aantocht zijn en dat u wei nig tijd heeft, maar misschien lukt het u toch om nog wat spullen op te ruimen als u straks de kerstspullen van zol der haalt. Belt u dan even met telefoonnummer 633924 en vraag naar Ursula. Zij helpt u verder. Verder een prettige Sinter klaas toegewenst. Nu hieronder de lijst die weer wordt gevraagd en aangebo den is. Gevraagd: Bankstel; babyspullen voor tweeling; tweepers. bed (hout); stapelbed; fietsen; salontafel; bromfiets; barkrukken; twee lingwagen; buggy's; buro's; centrifuge; commode; diapro- jectorscherm; eettafelstoelen; koelkasten; kinderstoel; naai machine; hang- en legkasten; keukenspullen; paiaplubak; toilettafel; tuinschommel; vloer kleed; wasmachine; typema chine. Aangeboden: 2-pers. bed litstwijfelaarde kens; elektra fornuis; eetka- merstoelen; geyser; hoofd kussen; 2 2-pers. matrassen 1,40/2,00 mtr, nachtkastje; poef; zwart-wit tv. In verzorgingshuis 't Ha- mersveld kreeg ik een des kundige rondleiding. Ook hier wordt grote zorg besteed aan de bewoners. De gezelli ge en praktisch ingerichte kamer voor de groepsverzor- ging viel mij hier op. Een ver zorging die isolement weet te voorkomen en voor sommige bewoners nieuwe contacten mogelijk maakt. Wat ik wel eens gezien heb in een ander verzorgings huis, dat men op elke a/de ling een oventje had, miste ik. In elke afdelingskeuken stond een kleine oven, waar bewoonsters bijvoorbeeld een cake of appeltaart kon den bakken zodat ze hun kin deren en kleinkinderen kon den verrassen met een „zelf gebakken" traktatie. „Maar", om een andere uit drukking te gebruiken „wat niet is kan nog komen". De andere open-huis-in stellingen kende ik al van an dere open dagen, die gerust elk jaar herhaald mogen worden. Vrijdag heb ik vooral ge noten van het Meer-bewe- gen-voor-ouderen in de vorm van volksdansen. Persoon lijk ligt het mij helemaal niet, maar wat de docente Annie Kroon met de zittende en lo pende volksdansers bereikte verraste mij op een prettige manier: de deelnemers had den er kennelijk veel plezier in, ook bij de Sint-Josep-dans. Wat moet ik nog meer ver tellen van mijn bevindingen tijdens deze manifestatie? Ik heb een nu nog verwarrende hoeveelheid informatie, wel ke ongetwijfeld tevoorschijn zal komen als dat nodig is. Terecht gaf mevrouw De Schepper, voorzitter van de WOL, het motto „Denk eer der aan latereen aanvul ling: „maar blijf later wel denken. VUTter Als scholier leerden we, zowel in het Nederlands als in Frans, Duits en Engels, al lerlei uitdrukkingen. Te pas en te onpas komen ze uit het geheugen naar boven. „Jong geleerd is oud gedaan", Zo als de ouden zongen, piepen de jongen", Men is nooit te oud om te leren" en vele an dere gezegdes kunnen we uit onze mouw schudden. Sinds de vorige week is daar een gezegde bijgekomen: „Denk eerder aan later". In de Leus der- en andere kranten is, te recht, veel aandacht besteed aan de WOL-manifestatie met deze uitdrukking als motto. Ik heb ook wat rondge zworven tijdens deze drie daagse. Van de Korf naar de WOLboom en naar de beide verzorgingstehuizen. On danks de door de gemeente rijdende bus (zo'n vervoer zou meer mogelijk moeten zijn) redde ik het niet om nog bij meer instellingen „over de drempel" te komen. Als je ergens leuk ontvangen wordt ren je niet gauw weg. Het zou te veel worden en een herhaling van al in deze krant verschenen artikelen om een uitvoerig verslag te geven van deze driedaagse manifestatie. Daarom be perk ik me tot wat indrukken. Sommige informanten ver stonden uitstekend de kunst om mensen die maar enige blijk van interesse toonden, een duidelijk verhaal te ge ven over hun bedoelingen. Daarbij was vaak zeer be langwekkende informatie. Mijn Gemeente-Leusden- map puilt dan ook uit van boekjes, folders, stencils over alles en nog wat. Zonder anderen tekort te doen noem ik de folder „Als het gehoor je in de steek laat" en de praktische mogelijkheiden met lichtsignalen en tele foonaanpassingen. Zowel van de Kruisvereniging als van de Vrouwen Advies Commissie heb ik lijsten meegenomen, waarmee ik kan controleren in hoever mijn huis veilig is en wat er eventueel aan mijn huis ge daan kan (moet) worden om het geschikt te houden bij het ouder worden. Beide lijsten vullen elkaar goed aan. Er zijn veel gevarieerde groepen en organisaties die zich bezighouden met oude ren, hetzij om hun belangen te behartigen, hetzij om hen hulp te verlenen. Dat laatste blijkt te kunnen bestaan uit handigheidjes in huis maar ook uit terminale zorg. Al vind ik het wat moeilijk om nu te denken aan de proble matiek rond het sterven, toch is het goed om te weten, dat er een werkgroep is, die in een dergelijke ingrijpende situatie ondersteuning kan geven. Op de Open-Huis-dag heb ik me beperkt tot de beide verzorgingstehuizen. In St. Joseph in Achterveld heb ik gezien hoe leuk een eenper soonskamer er uit kan zien. De bewoonster voelde zich prima op haar plaats en be nadrukte vooral dat zij zich nu „heerlijk veilig" voelt. Het verzorgingshuis kan haar ze ker naar voren schuiven als er propaganda gemaakt moet worden. Ik trof het, want het liep tegen etenstijd en er bleek erwetensoep op één van de menu's te staan. Ook de bezoekers konden ge nieten van een kop uitsteken de soep. De menu's, men kan elke dag kiezen uit twee me nu's, riepen herinneringen op aan mijn jeugd thuis. We aten toen elke dag pap toe. Hier trof ik op de menu-keu zelijst yoghurt met ananas, deense vla, moccavla, cho coladevla met peer en slag room (op zondag), tutti frutti, advocaatvla en (op een ande re zondag? bitterkoekjes pudding met abrikozenvla en slagroom. Maar ook als hoofdgerecht kunnen de be woners steeds tussen twee gerechten kiezen: cordon bleu, kipfilet met oriëntaalse saus, rolladeschijf, sucade- lap, rookworst, chili con car- ne of doorregen varkenslap je met jus. Over variatie in het eten heeft men dan ook niet te klagen. Leusden', aldus één van de woordvoerders. In de praktijk blijk het ook niet erg simpel om gemeente-ambtenaren te interesseren voor het meedoen met de collega's in het orkest. De eerste met-ambtenaar die men noodgedwongen in het orkest moest halen was de huidige zan geres Corrie van Niel Door een gelukkige samenloop van omstan digheden kwam drummer Ton Kool in kontakt met de uit Hoeve laken afkomstige zangeres. Corrie van Niel bleek de nodige ervaring op muzikaal gebied bij een ander orkest te hebben opgedaan. Ook bleek Van Niel twee zelf gecom poneerde nummers op de plaat gezet te hebben. ,,De samenwer king met de zangeres is gewoon perfect", aldus de overige orkest leden. JAREN ZESTIG De stijl van Hammer and Field laat zich het best omschrijven als 'ja- ren-zestigmuziek' Voor 'onder- broekenlol' moet men niet bij het orkest zijn. Op de professionele tape die men gemaakt heeft, staan in totaal 21 nummers. De stijl va rieert van dansmuziek van Victor Silvester tot Zuid-Amerikaans en Country and Western. Dat het or kest de muziek van de Volen- damse groep BZN waardeert, blijkt uit het feit dat men drie num mers van de populaire groep op het repertoire heeft staan.Je kunt ook zeggen dat we populaire mu ziek spelen, die gemakkelijk in het gehoor ligt. De nummers die altijd gevraagd worden op bruilof ten en partijen worden door ons gespeeld", legt één van de band leden uit. Tot en met vonge week zaterdag maakten acht musici deel uit van Hammer and Field. De al eerder genoemde Corrie van Niel met haar zangtalent is niet meer weg te denken bij het orkest. Rob Knip- scheer met zijn solo-gitaar is de leider van de band. Joop van Opij- nen speelt slaggitaar, Frank van den Berg neemt met zijn gitaar de baspartij voor zijn rekening. Ton Kool is altijd achter het drumstel te vinden. Voor de techniek is Bob Nijhuis verantwoordelijk. Nijhuis waagt zich tegenwoordig ook met zang achter de microfoon. LEUSDEN/ACHTERVELD - Dinsdagmorgen bracht de handwerkverkoop m verzorgingshuis 't Hamers- veld in twee uur tijd een bedrag op van 513,60. Vooral de kerst-placemats vonden gretig aftrek. De kaarten en schilderijtjes van papier fihgraan, die de bewoonsters hadden gemaakt, kregen allemaal een nieuwe eigenaar. De verkoopsters waren dan ook erg tevreden over deze bliksem-verkoop. Zowel de jongere als de oudere handwerksters, waaronder een 92-jarige, kunnen weer nieuwe materialen aanschaffen. Ook in Achterveld heeft men handwerken verkocht. Daar maakte men gebruik van de open dag. vorige week donderdag. In verzorgingshuis St. Joseph probeerde men die dag handwerken aan de vrouw te brengen, die gemaakt waren door bewoonsters van E.V.A., van St. Joseph en door leden van de Zonnebloem. Deze gezamenlijke verkoop bracht meer dan duizend gulden op. donderdagmiddag, stonden de Leusdense Zonnebloemhandwerksters hun produkten te verkopen m de WOLboom. Zij hebben echter zoveel „spullen" gemaakt, dat de WOLboom ook donder dagmiddag 1 december van 13.30 tot 16.30 uur open is voor mensen die nog iets leuks en praktisch willen aanschaffen voor een schappelijk prijsje. Truien, wanten, kussens, tafellakens enz. zijn er in een grote hoeveelheid. ACHTERVELD - Woensdagmx dag tussen 15.00 en 17.00 uur wei door de politie een snelheidsco trole gehouden in de kom van hl dorp op de Hessenweg. Op dat tijdstip kregen 35 auton* bilisten proces-verbaal wegel overschrijding van de toegestan snelheid van 50 km per uur. D hoogst gemeten snelheid droeg 78 kilometer per uur. Ife hammer and Field tijdens een optreden afgelopen zaterdag m de kantine van TTCL. De band is een initiatief van gemeenteambtenaren, maar zoekt nu ook mensen van buiten het gemeentehuis. VERTREK Tot groot verdnet van zijn colle ga's heeft Henk de Jager vorige week zaterdag voor het laatst mee gespeeld met Hammer and Field. De Jager wordt direkteur gemeen tewerken m de Drentse gemeente Gasselte. De afstand is te groot om het kontakt met de Leusdense col lega's in stand te houden. Dat Henk de Jager Leusden verlaat is niet onopgemerkt voorbijgegaan. Met zijn akkordeon vervulde De Jager niet alleen een belangrijke functie bij Hammer and Field. Ook de Leusdense volksdansgroep Sa- meach Gan deed regelmatig een beroep op Henk de Jager om de volksdansgroep te begeleiden. Henk de Jager en zijn vrouw wa ren ook actief in de Amersfoortse afdeling van de Drentse Ver eniging. Alle vrienden en beken den namen tijdens een "culturele avond" in boerderij Krakhorst af scheid van Henk en zijn Vrouw. Ook bandleider Rob Knipscheer zegt het Leusdense gemeentehuis vaarwel. Knipscheer heeft een functie aanvaard in de gemeente De Bilt/Bilthoven. Omdat het ge zin Knipscheer in Leusden blijft wonen zal de solo-gitarist deel blij ven uitmaken van Hammer and Field PROBLEMEN Door het vertrek van Henk de Ja ger met zijn akkordeon is Hammer and Field een beetje in de proble men gekomen. Met zijn instru ment vervulde De Jager een be langrijke solistenfunctie in het or kest. Het lijkt er op dat binnen het gemeentehuis geen muzikaal ta lent aanwezig is dat het orkest kan komen versterken. Hammer and Field ziet zich daarom genood zaakt verder op zoek te gaan naar een solist. Erg kieskeurig is men niet. "Als het maar een toetsen man is", zo zeggen de bandleden. Men denkt daarbij aan een key board maar ook wel aan een saxofoon. Ondanks de gerezen problemen gaat Hammer and Field enthou siast verder. Men hoopt dat er zich belangstellenden aanbieden die De accordeonist van Hammer and het orkest willen laten optreden. In principe speelt men niet meer dan twaalf keer per jaar buiten de deur. Als het moet, wordt echter van die regel afgeweken. HOOGTEPUNT Het absolute hoogtepunt voor Hammer and Field was een optre den in 1987. De brandweerkring Utrecht vierde het 25-jarig bestaan in kasteel Dennenburg te Doom. Alle burgemeesters uit de provin cie Utrecht, alsmede alle brand weercommandanten en onder commandanten waren in Doom aanwezig. "Een gala-avond om nooit te veraeten", aldus drum- leld in actie. mer Ton Kool. Kennelijk is het op treden erg aangeslagen want dne weken geleden werd Hammer and Field gevraagd voor een feestavond van de brandweer, re gio Zuid-West Utrecht. Voor een optreden van Hammer and Field is drummer Ton Kool de kontaktpersoon. Telefonisch is hij te bereiken onder nummer 033- 943622. Mocht iemand belangstel ling hebben voor het meedoen met Hammer and Field dan kan men terecht bij orkestleider Rob Knipscheer. (033-942460). Om alle misverstanden te voorkomen: Het is niet nodig dat men in dienst bij de gemeente is om mee te mogen doen. Vorige keer zagen we de na delige eigenschappen van de brandnetel. Maar de goede eigenschappen overtreffen wel de slechte. In de eerste plaats zijn de jonge scheuten goed te gebruiken als groente, die door onze voor ouders veelvuldig werd ge geten. Diezelfde voorouders wisten nog veel meer ge bruik te maken van de brand netel. Zo sliep het veel beter op een bed, gevuld met ge droogde brandnetels, dan een bed met strovulling. Van de bastvezels werd een ga ren gesponnen en een voor treffelijk weefsel vervaar digd, het zogenaamde ne teldoek. De plant bevat veel vitami nen A, K en B2. Verder cal cium, ijzer, kalium, mangaan en fosfor. De aanwezigheid van ijzer verklaart het ge bruik van brandnetels bij ge vallen van bloedarmoede. Verder is het bloedzuive rend, urineafdrijvend en geldt nog altijd als het beste middel bij reumatiek. Vogels beleven ook plezier van een ongestoorde groei van de brandnetel voor de nestgelegenheid. Vooral de fitis, de bos rietzanger en de nachtegaal maken een dank baar gebruik van de bescher ming die de plant hen biedt. Voor veel insekten is de brandnetel van onmisbare betekenis. Tal van vlinders hebben hun jeugd als rups doorgebracht op deze plant, waarvan ze zonder meer af hankelijk zijn. Dat is onder andere de familie van de schoenlappers, waartoe de kleine vos, de dagpauwoog en de atalanta behoren. Wijf jesvlinders leggen in het voorjaar hun eieren op de bladeren waarna de rupsen, die hier uit komen, in enkele weken volwassen worden. Ook het popstadium wordt op deze plant doorgebracht. Het landkaartje, één van onze zeldzame vlindersoorten, is als rups geheel afhankelijk van de brandnetel. Verder leeft de fraaie brandneteluil uitsluitend dank zij deze plant. Voor diverse boktor ren en snuitkevers geldt het zelfde. Het is dan ook een be- LEUSDEN - Elke eerste zondag van de maand heeft het WOL-bestuur de WOLboom opengesteld voor belangstel lenden. Na twee keer durft het bestuur voorzichtig te spreken van een „waarschijnlijk geslaagd experiment." Ook op de eerste zondag van december is de WOLboom open van 13.00 tot 17.00 uur. „We zijn dit experiment be gonnen, omdat we menen, dat er heel wat oudere mensen zijn, die zondagsmiddags graag andere mensen zien. Zij hebben bijvoorbeeld geen be zoek van hun kinderen of ze hebben helemaal geen kinde ren. Dan is het toch leuk, als je ergens naar toe kunt gaan om een praatje te maken of om even te biljarten of een ander spel te doen". Dat zegt me vrouw J. Mei, die de activitei ten in de WOLboom coördi- J neert. v De laatste keer zijn er meer dan veertig bezoekers ge- n weest en allemaal reageerden 1; zij enthousiast. „Jullie hadden i; dat al veel eerder moeten doen. Misschien neem ik de volgende keer mijn dochter mee, als zij op bezoek is. Dan kan ze meteen zien hoe gezel- lig de WOLboom er van bin- 61 nen uitziet." In de WOL bespreekt men a momenteel wanneer men de WOLboom open zal doen rond e Kerstmis en bij het begin van het nieuwe jaar. Eén en ander e hangt ook af van het beroep J dat gedaan kan worden op de J gastvrouwen, die tot nu toe dit experiment mogelijk maakten u levenis om eens een groep brandnetels nauwkeurig te bekijken en een uitermate droevig gezicht om zwartges- poten planten te zien. Tenslotte wijs ik op de moge lijkheid om van brandnetels een natuurvriendelijk be strijdingsmiddel te maken te gen bladluizen. De planten worden zolang onder water bewaard tot ze gaan rotten. Dan het water afgieten en met deze "brandnetelgier" de aangetaste planten begie ten. U ziet, de brandnetel is een uiterst boeiende en nuttige plant. G. van L.

Leusder Krant | 1988 | | pagina 6