I 1 eu Slfl er krn Is De dwaallichten op de Heiligerbergerweg Boer Warnekopde Zuidwind ROND LEUSDEN IN DE NEVELEN VVV begon met honderd gulden R.<FO'Q RTJ Expositie van elektrografiek Inh uldiging Wilhelmina in 1898luidde start in Amersfoort 'P plaatselijk nieuws DONDERDAG 1 DECEMBER 1988 Dwaallichten, heksen, weerwolven, ijzeren veulens, lijksta- ties, doodvoorspellingen, tienurenhonden en erfluisHet zijn verschijnselen die je niet verwacht in de nieuwbouwijken van Leusden. Toch zijn ze in deze omgeving ooit eens waargeno men. Als je tussen de Eurowoningen van Rozendaal loopt, lijkt het misschien moeilijk voor te stellen dat zich daar dingen hebben afgespeeld die mensen koude rillingen en doodsang sten bezorgden. Als je binnendoor naar Barneveld over de oude weg rijdt, merkje niets meer van een schimmige wereld achter de bomen, langs de slecht verlichte weg. In een snelle auto ben je veilig voor spoken en geesten. Maar vroeger gingen de mensen te voet naar de buren en naar de stad. Kleumend, moe en eenzaam door het stille donker, kilometers lang, zonder lichtpunt of menselijk wezen. Zo lopend zagen zij dingen, die ons niet meer opvallen, verbazen of schrik aanjagen. Leusden was minder dan vijftig jaar geleden nog platteland. Zonder televisie, video en met niet meer literatuur dan de bijbel. Er waren geen strips, waarin dingen en mensen te zien waren, die eigenlijk niet kunnen bestaan. Dus zagen de mensen in hun omgeving meer dan wij nu om ons heen zien. Dingen om nooit te vergeten. Op stille heiden, in mistige weilanden, op slapende dijken en in donkere bossen. In Leusden en de plaat sen er omheen. De mensen vertelden erover. En zo onstonden er verhalen, die zich in de nevelen rond Leusden afspeelden. Spookverhalen zouden wij ze nu noemen. Tussen 1972 en 1977 verzamelde de heer E. Heupers deze vertellingen ten dienste van het Amsterdams Instituut voor Dialectologie Volks- en naamkunde. De Leusder Krant heeft toestemming van dit instituut om een aantal van deze verhalen te publiceren. Zij werden door Marianne de Valck bewerkt. De plaatsen die in de verhalen voorkomen, werden met hulp van bomen bewoog. Toen sloeg met een harde klap bij ons m huis op zolder, hel luik uiohi.vVas duide lijk te horen geweest, 't Was het begin van toveren, want anders kon het niet zijn. Bij ons was de karnton ook eens betoverd ge weest. Maar 't was moar voor één keer gebeurd, 't was gauw verhol pen Ons vader deed wat schraap sel van vlierhout er in en 't was zo over." De vader van Hendnkje maakte volgens haar verhalen wel meer mee. „Wat mien vader zei of vertel de, geloofden wij als kinderen. .want wat onze vader vertelde, was waar." AMERSFOORT - Van vnjdag 2 ecember tot en met zaterdag 24 ecember 1988 exposeert Lieve ruis elektrografiek in Studio 177A m de Amhemseweg 177A. De mtoonstelling zal vrijdag 2 de- ember om 19.00 uur worden ge pend met een performance door e kunstenares bijgestaan door Jan aas, beeldend kunstenaai. Lieve Prins is voornamelijk be- end door haar werken met foto- opieerapparaten. Haar werk is te vergelijken met een druk- of foto techniek, echter zonder tussenne gatief. Het onderwerp of model wordt op ware grootte vastgelegd. Deze kunstvorm „elektrografiek" geheten, geeft een eindresultaat dat dicht bij de werkelijkheid ligt. Tijdens haar expositie zal haar videoband „Intensive Care", een zelfportret, worden vertoond Ope ningstijden: vrijdag 14.00-17 00 uur en 19.00-21.0 uur, zaterdag/zondag 14.00-17.00 uur. onze medewerker Goos van Leeuwen door onze fotograaf vast gelegd. Vanaf deze week zal in deze krant elke donderdag iets worden teruggeroepen van de sfeer die hier vijftig jaar geleden nog heerste en misschien nog niet helemaal verdwenen is. Neem bijvoorbeeld de Heiligen- bergerweg. Tegenwoordig een lekker binnenweggetje waar voor al middelbare scholieren dankbaar gebruik van maken. Ze moesten eens weten. Cornells van de Hengel, geboren m 1880 te Hamersveld, boer, gebo ren en getogen m Leusbroek en Hamersveld vertelde op 10 april 1963: Op de Heiligenbergerweg tussen Hamersveld en Amersfoort spookte het vroeger wel eens. Er heeft daar op dat buiten een familie gewoond en daar heeft zich er één, meneer Jan, doodgeschoten, 't Is lang voor mijn tijd gebeurd, maar 't werd vaak verteld. Moar mijnheer Jan kwam weerom toen hij een tijd lang dood was en dan hep hij in de bossen daar bij de Heiligenberger- weg, eenzaam met het geweer on der de arm, net of hij aan 't jagen was. Als je hem tegenkwam werd je koud of heel, heel warm. Dat lag aan jezelf of je er wel of niet tegen kon. ren in 1894 vermeldde de dwaal lichtjes op de Heiligerberg ook. En zij kon het weten, haar moeder woonde daar: ,,'t Was iets. Er moest wat gaan gebeuren daar. Later kwam daar de spoorlijn naar Rhe- nen toen langs. Die is er toen van gekomen. Dat was dat dwaallichtje geweest." Die Heihgenbergweg daar spookt het goed, volgens Hendrika op 30 augustus 1966 't Moet bij ons thuis gebeurd zijn, toen we nog bij de Heiligerberg woonden. Vader vertelde het meermalen, 't Waaide of stormde niet, geen blad aan de Zo vaak rijden we binnendoor naar de provinciale weg nchting Wou denberg. De Hamersveldse weg af en bij boerdenj Zuidwmd de spoorlijn over. Ook 's nachts nam ik vaak dit weggetje binnendoor. Tot nu toe onbekommerd Wanneer ik al ooit een lichtje bij boerdenj Zuid- wind aan de spoorbaan heb gezien, vond ik het horen bij die vriendelijk ogende hofstede. En nam daarbij automatisch aan dat eventuele hel dere onverklaarbare lichtpuntjes dus ook wel vriendelijk zouden zijn. Had ik maar nooit gelezen wat Jan van de Pol, géboren in 1879 te Hamersveld op 19 oktober 1962 te gen de officiéle geschiedschrijver van volksverhalen, de heer E. Heu- per vertelde: „Achter op Hamersveld stierf, toen ik nog maor zo'n aankomende jongen was. boer Warnek Hie woonde bie z'n leven op de Zuid- wind, zo heette die boerdene Hie had heel slecht geleefd en 't was gin beste. Hie stmg d'r om bekend. Boer Warnek kwam kwam noa z'n dood nog wel eens terug bie de boerdene. Hie kwam nooit varder as de achterdeui. Doar zagen ze hem opeens. Dan hing die met z'n gloeiende pijp, over de onderdeur. De meid of de knecht schrokken Jacob Pieters, geboren in 1897 te Leusden, vertelde op 10 november 1966 dat hij daar over mee kon praten. „Vroeger zaggen ze hier en doar in de weilanden, langs de grond en in de bodem dwaallichten goan. Dan waren ze is weer leig, dan weer hoog. Op de Heiligen berg zaggen ze ze vaak en dan zag ze gint opgoan. 't Waren lichtjes e noar zieltjes liepe te zeuke. Zo irtelden ze het bie ons vroeger. Hendrika Sips-van Ginkel, gebo- De Burgemeester de Beaufortweg, vroeger nog een deel van de Heiligerbergerweg. 't Waren lichtjes die noai zieltjes liepe te zeuke. Zo vertelde ze het bie ons vroeger..." zich dan half beduusd. Toch hield het een keer op met boer Warnek z'n gesprek. Ze lieten nogal veul missen lezen en dat hielp op 't lest." Nooit zal ik meer rustig langs boerderij de Zuidwmd rijden zon der even naar boer Warnek uit te kijken. Boerdenj Zuidwmd. Dan hmg die met zijn gloeiende pijp over de onderdeur.. en voorbeeld van elektrografiek van Lieve Prins. AMERSFOORT - „Reeds vrij vroeg werd getracht Amers foort naar buiten bekend te maken, natuurlijk met het doel, meer gegoeden te bewegen, zich metterwoon hier ter stede te vestigen", schrijft de heer R. J. Fredericks van Cleeff in één van zijn notities „Amersfoort, voorheen en thans", waarin hij het vreemdelingenverkeer onder de loupe neemt. Het is een niet juist uitgangspunt voor een verhaal over het vreemdelingen verkeer, zomin als bevordering van het toerisme en Amers foort promotiebegrippen zijn die elkaar volledig dekken. Want het is niet de taak van een vereniging voor vreemdelingenver keer om mensen te bewegen zich te vestigen, wel om het toerisme te bevorderen. In dat licht moet dan ook de Wandelgids voor Amersfoort ge zien worden, die in juni 1893 door twee kapelaans van de Oud-bis- schoppelijke Clerezij - de huidige Oud-katholieke kerk -, de heer J. H. Berends en C. A. Mittelbeck werd samengesteld en in een op laag van duizend exemplaren ver scheen In juli 1899 verscheen een tweede, in november 1908 een der de druk. „Heel wat van die Gidsen zijn verkocht bij het 25-jarig bestaan van het eskadron ordonnansen: bij het groote kegelfeest in de socië teit „Concordia" toen de Kegelaars te paard, officieren van bereden wapens uit alle garnizoenen, weder naar hier kwamen; bij de feesten van den Nederlandschen Schutte- rij-Kader-Bond, die van den lande- lijken Koninklijken Bond van oud onderofficieren; van den Neder landschen Schermbond; die van de Rijschool; die van het 25-jarig be staan der Gemeentelijke Hoogere Burgerschool; en bij de vele Ke gelfeesten m de sociëteit „Vereeni- ging" bij alle welke vele honderden naar Amersfoort kwamen of weder kwamen en zoo'n werkelijk inte ressant boekje meenamen", schrijft de oud-journalist van de Amers- foortse Courant. Hoewel wij die Wandelgids voor Amersfoort vooral gebruiken om er het Amersfoort rond de eeuw wisseling uit te leren kennen is het ook wat de Amersfoortse histone betreft een zeei gedegen boekje, waarvoor de samenstellers alle lof verdienen. „Reeds in 1896 werd gevraagd of het niet meer dan tijd werd om, in navolging van andere plaatsen, waar er reeds bestonden sedert 1876, ook hier op te richten een Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer; doch het duurde ondanks allerlei aan sporingen om daartoe over te gaan, tot September 1898 eer er iets meer geschiedde dan een verklaring van de wenschelijkheid", vervolgt de notitie in de serie Amersfoort, voor heen en thans. NIET TEN BATE Op 6 september 1898 wordt de 18-jarige koningin Wilhelmina in gehuldigd. Heel Nederland staat in het teken van inhuldigingsfeesten, zo ook Amersfoort. In de Lange- straat gelukt het de straatcommis sie de eindrekening van de versie ringen en feestelijkheden met een batig saldo van bijna 100,- af te sluiten. De voorzitter van de straat commissie, de heer B.N. van Ruij- ven, maakt er de ronde som van honderd gulden van. Dit bedrag wordt ter beschikking gesteld voor het oprichten van een Vereniging voor Vreemdelingenverkeer, die op 27 september 1898 met 43 leden wordt opgericht. Op 17 januari 1899 bedraagt het aantal leden reeds 140, terwijl alom medewerkmg wordt verkregen, behalve van de kant van het ge meentebestuur B W brengen op het verzoek om een subsidie van 300,- een ongunstig advies aan de gemeenteraad uit, omdat „de ver eeniging niet was de uitvoerster van werken ten bate van de Ge meente, omdat het aangevraagd subsidie toch niet voldoende was om er iets essentieels mee te kun nen doen, en omdat het verzoek te laat was ingekomen". De gemeenteraad verleent desondanks een subsidie van 100,-. „Particulieren steunden de vereeniging en zóó kon zij reeds begin April houten banken plaatsen in het Plantsoen bij den Kleine Haag, welke echter zóó werden vernield, dat zij, na gron dig te zijn hersteld, moesten wor den verplaatst. Gelukkiger was de vereeniging met de houten handwijzers, welke zij te zelfder tijd liet plaatsen aan de nog in aanleg zijnde lanen op den Berg. In 1901 liet zij twee bloemper ken aanbrengen op het pleintie bii de Kortegracht. In 1902 trachtte zij een bad- en zweminrichting tot stand te brengen op het terrein der voormalige gasfabriek aan de Kampstraat en schonk zij twee zwa nen aan de Gemeente, wier aantal op 31 Mei 1910 reeds vijftig be droeg. De vereemgmg nam gestadig toe m ledental en wierf zelfs een aantal begunstigers en donateurs, zoodat zij voortaan ijzeren banken kon laten plaatsen - de eerste bij het station - en wandelpaden kan laten aanleggen langs den Ouden Gids voor Amersfoort" uit 1914 Dievenweg en langs de mulle pa den op den Berg". Het is verleidelijk om de hele notitie van de heer Fredericks van Cleeff over te nemen, maar we zul len ons beperken tot enkele cita ten. GEMEENTE: WEL BETALEN „Het jaarlijksch subsidie van de Gemeente bleef behouden op 100 - en toen Vreemdelingenver keer begin 1907 poogde, de door haar aangelegde wandelpaden op den Berg te doen verharden met slakken uit de Gemeentelijke gas fabriek, voor wier vervoer drie le den karren, paarden en knechts kosteloos wilden afstaan, eischte de Gemeente 25 cent per stère, benevens arbeidsloon voor die smtels, zoodat er niets kwam van die verharding. De vereeniging liet zich gelukkig niet ontmoedigen, kreeg steeds meer steun van stadgenooten, vooral begunstigers, wier aantal in 1909 was gestegen tot 87. en veel medewerkmg van eigenaren van gronden langs welke zij wandelpa den wilde aanleggen" Amersfoort maakt zich in die ja ren sterk als verblijfplaats voor verlofgangers uit Nederlands Oost Indië - 1500 exemplaren van de Gids voor Amersfoort worden daarheen gestuurd - en „de verzor ging en de opvoeding van Indische kinderen, óók van gegoede inlan ders en Chineezen, die een der inrichtingen van onderwijs te Amersfoort zouden bezoeken". Met de komst van burgemeester graaf Van Randwijck gaat er een andere wind waaien. Op voorstel van de meuwe burgemeester ver leent de gemeenteraad op 24 Octo ber 1912 een subsidie van 500,- „om Amersfoort meer naar buiten bekend te maken". „Mede door dien steun van Gemeentewege kon de heer Joh. H. van der Meiden in 1914 gevolg geven aan zijn plan om Amersloort meer naar buiten be kend te maken en zóo ontstond het keung uitgegeven boekwerk ,,A- mersfoort als woonplaats", dat nog altijd de lezmg overwaard is". Samen met het boekwerk „A- mersfoort en de industrie" ver- door Henk Poots scheen het in begm 1919, waarbij echter zij aangetekend, dat het met de VW, maar de propagandacom- missie der gemeente was die de beide boekwerken uitgaf. GEMISTE KANSEN Hoewel de benaming Vereni ging voor Vreemdelingenverkeer - of liever de afkorting VW - nog altijd in gebruik is, richt de VW zich minder op de vreemdeling dan wel op de toerist. Die kan bij de VW alle informatie over „stad en ommelanden" krijgen. In de ne gentig jaren van haar bestaan is dat zo gebleven, hoewel daarnaast de taak van de VW sterk is uitgebreid met name naar het Amersfoortse publiek toe In feite moet gecon stateerd worden, dat de bevorde ring van het toerisme naar Amers foort moeilijk is. Behalve de oude binnenstad heeft Amersfoort wei nig toeristische trekpleisters. Een daarvan is het Dierenpark, maar bijvoorbeeld het Sportfondsenbad - hoewel het wel zo wordt voorge steld - is het nauwelijks, evenmin als het Bosbad, terwijl ook wat pu- bliektrekkende manifestaties be treft Amersfoort met hoog scoort. Zelfs tijdens de Keistadfeesten „ou de stijl" is Amersfoort er nauwelijks m geslaagd bezoekers uit de regio te trekken. Er zou veel meer propa ganda gemaakt moeten worden onder de in Amersfoort werkende forensen uit de regio voor Amers foortse evenementen. Zij zijn het, die in hun omgeving bekendheid kunnen geven aan „Amersfoort, kei van een stad". Amersfoort heeft de mogelijkheden om publiektrek- kende accommodaties en mani festaties aan te trekken, maar is in dat opzicht te weinig actief. Te denken is aan gemiste kan sen als een Johan van Oldenbar- nevelt herdenking, aan Amers foort 125 jaar spoorwegknoop punt, aan de historische banden van Hoogland - en bijvoorbeeld Nijkerk - met de stichters van New York. Ook aan de mogelijkheid om van Amersfoort, waarvan de binnen stad zich daartoe bij uitstek leent, de KerKstaa van Nederland te ma ken, terwijl een idee om Amers foort een unieke grote publieksat- tractie te bezorgen enkele jaren terug ter kennis van de voorzitter van Amersfoort Promotie is ge bracht, echter zonder enige res ponse. Een VW-gids uit 1935 met het welluidende opschrift: 'Amersfoort. De Stichtsche tuinstad verwacht IT Het lijkt erop, dat - terwijl Amersfoort genoeg capabele men sen heeft, die bereid zijn zich er voor m te zetten - men er tegen opziet „echte" initiatieven te ont wikkelen. Dat komt omdat - ook in het gemeentelijke TROP (Toeris tisch Recreatief Ontwikkelings Plan) - een werkelijke visie ont breekt. Overigens is de idee van de grote publieksattractie thans in Bel gië in ontwikkeling midden op de Heizelvlakte m de Belgische hoofd stad. maar nog lijken er goede mo gelijkheden aanwezig om in het centrum van Nederland - dat geen attractieparken kent - een perma nente, voor het grote pubhek aan trekkelijke en instructieve recrea tieve voorziening te creeren Gelet op de in het begm van c artikel gesignaleerde houding v< Amersfoorts B «Sc W mt het jaar 18 kan gesteld worden dat er in negentig jaar. dat de Verenigd 1 voor Vreemdelingenverkeer t bestaat, weinig is veranderd. W( ïswaar wordt de VW nu door gemeente met een flinke subsid gesteund, maar zolang Amersfo: voor een groter publiek weinig bieden heeft blijft de taak, die m zich m 1898 stelde, onder de kore maat. Eerst als Amersfoort meer p bliektrekkende accommodati en manifestaties heeft kan VW zich beijveren om „Amei foovt meer naar buiten bekend rd

Leusder Krant | 1988 | | pagina 6