nieuws voorde consument laihatsu komt iet Feroza Mickey Mouse-worst Pulsar Metropolis Bekroond regenpak opnieuw verbeterd 1 eu sd e p k ran Landrover Centre Pieters bouwt nieuwe showroom lort autonieuws Stichting VWO onderzoekt CV-en warmwater-toestellen Chrysler gezond Zijreflectoren voor auto's Autotest '89 upercar Jaguar Crash-box BMW Citroën BX 4x4 Renault Passenger 'Vijfbak' Ford DONDERDAG 1 DECEMBER 1988 U V I De enige muis ter wereld die geen schrik aanjaagt maar juist een betoverende werking heeft op jong en oud. is Mickey Mouse. Deze wereldberoemde stripheld staat dit jaar extra in de belangstelling om dat hij 60 jaar is geworden Een hele leeftijd voor de kleine muis. die tot leven is geroepen tijdens een treinreis van Walt Disney en zijn vrouw, begin 1928. van New York naar Los Angeles. In Walt Disney's fantasie ontstond het idee van een muis in een roodfluwele broek met de naam Mortimer. Me vrouw Disney vond deze naam maar niets en stelde de naam Mic key voor. De ster was geboren. Mickey Mouse is niet alleen het symbool van alles wat Disney heeft bereikt, Mickey is ook een van de meest bekende stripfiguren van de twintigste eeuw. Met deze vrolijke, avontuurlijke muis heeft Disney de basis gelegd voor zijn enorme suc ces. Mickey Mouse is in vele landen, waaronder de Verenigde Staten zelt. verreweg de meest populaire stripheld. Dit in tegenstelling tot ons land. waar Donald Duck al tientallen jaren het hoogste woord voert. Maar tijdelijk zal Donald toch plaats moeten maken voor zijn dorpsgenoot. Zwan maakte speciaal voor de fans van Mickey Mouse een bijzon dere boterhamworst die de brood maaltijd voor de kinderen nóg leu ker maakt. Mickey's lachende ge zicht is duidelijk zichtbaar op ie dere plak van deze wordt, die spe ciaal is afgestemd op kinderen. Om het feest kompleet te maken organiseert Zwan een kleurwed- strijd voor kinderen. In supermark ten, op de vleeswarenafdeling, en bij de slager, waar je de boterham- wordt kunt krijgen, liggen kleur platen klaar. Iedereen die meedoet aan de kleurwcdstrijd krijgt een sticker van de 60-jarige filmster thuisgestuurd. En elke week krij gen wel 100 kinderen die de mooi ste kleurplaten hebben gemaakt, twee ontbijtborden en een glas met Mickey erop. T& Uit een opzienbarende publica tie in het gerenommeerde West- duitse maandblad „Capital" blijkt dat Chrysler Corporation als meest gezonde autofabrikant ter wereld uit de bus komt. En dan te beden ken, dat dit merk vijf jaar geleden nog verlies maakte Maar dat was voor de komst van Lee Lacocca „Capital" maakte een financiële studie van de twaalf grootste auto fabrikanten Het ging daarbij om Chrysler, Ford, General Motors, Daimler-Benz, Renault. Fiat. Peu geot. BMW, Volkswagen. Toyota, Honda en Nissan. Chrysler scoort duidelijk nr. 1 vóór Ford, Daimler-Benz, Toyota en BMW. Verdere posities worden ingenomen door Fiat, Peugeot, Honda, GM, VW, Renault en Nis san. Uit de studie blijkt, dat Chrysler ook de beste toekomst heeft. Ford het meest winstgevend is en Toyo ta het grootste eigen kapitaal bezit. Chrysler en Ford laten alle concur renten ver achter zich. Sinds kort zijn er ook zijreflecto ren voor auto's te koop. Ze zijn universeel, dus geschikt voor ieder merk auto; toepasbaar op alle wiel- maten en door iedereen in een handomdraai te bevestigen. Het gaat om reflecterende ventieldop- pen. een reflecterend aluminium schijfje van ruim vier centimeter doorsnede, dat tijdens het rijden voor een reflecterende cirkel zorgt als de wagen van opzij wordt be licht. Uiteraard zijn ze ook geschikt voor caravans en aanhangers, Ad viesprijs per set van vier 14,95. Proficiat voor Kluwer, want deze uitgever zag wederom kans als eerste zijn autojaarboek Auto test '89 op de markt te brengen, wat beslist niet ten koste van de actualiteit ging. Naast het vele nieuws geeft redakteur Harry Es- kes c.s. een compleet overzicht van alle leverbare merken in het 550 pagina's tellende boekwerk. Op de cover staat een BMW 535i. Mis schien een hint voor de auto van het jaar verkiezing? De informatie stroom wordt aangevuld met zo'n zeventig testen en impressies, ter wijl diverse artikelen achtergrond informatie verschaffen Het betreft ditmaal de 20e editie van Autotest. Een mooie reden voor de uitgever om het naslag werk nog fraaier èn dikker te ma ken zonder konsekwenties voor de prijs. Diverse auto's werden in sa menwerking met de HTS voor Au totechniek in Apeldoorn weer aan een diepgaand technisch onder zoek onderworpen, waarvan de re- UGCHELEN - Landrover Cen tre Pieters is op dit moment een showroom aan de Ugchelseweg 249 aan het bouwen waar straks 17 auto's in kunnen staan Pieters is dealer van Land en Range Rover en service-dealer van Ford. De garage is gespecialiseerd in alle 4x4 voer tuigen. De verkoop is ook gescheiden, beide merken werken met gespe cialiseerde mensen in de verkoop. De verkoop, werkplaats-organisa tie en after-sales-gebeuren zijn dan ook in handen van Jh. F. A. de Geer, die reeds zeer bekend is m de Land en Range Rover-organisatie. Het hele Land en Range Rover-ge beuren doet hij samen met Ronald Pieters onder de naam Landrover- centre Pieters. beiden geen onbe kenden in de 4x4 wereld. De Ford personenwagen-afdeling wort be hartigd door de heer P. van Liere. die reeds meer dan 25 jaar de ver- koopbelangen van Ford behartigt. Deze afdeling vaart onder de vlag van Autobedrijf R Pieters Regen. Nu niet het allevrolijkste weer dat je voor kunt stellen. Toch heeft al die regen ook z'n voorde len. Dat blijkt wel als je om je heen kijkt tijdens een regenachtige dag. Want al die nattigheid vormt zo'n wezenlijk onderdeel van ons leven, dat regenkleding hier in Nederland veel meer is dan louter een funktio- nelc waterdichte verpakking. Die ontwikkeling is in 1977 ge start met het uischrijven van een prijsvraag door het Ministerie van Verkeer en Waterstaat voor het ontwikkelen van een veiliger re genpak dan het tot dan toe gebrui kelijke oliepak Het ontwerp van de Alkmaarse firma Agu-Sport won Het pak bevatte tal van de tails en het duurde dan ook met lang, of deze lichtgewicht regen pakken veroverden Nederland. Hoe goed het ontwerp was, blijkt wel uit het feit dat nu, na meer dan 10 jaar. het bekroonde regenpak van Agu-Spoit nog steeds de basis vormt voor bijna alle verkochte regenkleding. De bekroonde re genpakken worden nu gemaakt van een totaal nieuwe stof Beau fort 12. Een 100% polyester, die zo geweven en gecoat is. dat volledige water- en winddichtheid bereikt wordt. Bovendien is Beaufort 12 veel sterker dan de gangbare ny lonsoorten die voor regenkleding gebruikt worden Bij de introduktie van de be kroonde regenpakken in 1977 wa ren er uitsluitend effen pakken ver krijgbaar Vanaf 1984 bracht Agu- Sport wat fleur in het straatbeeld en werden er ook pakken in twee verschillend kleuren gemaakt. De nieuwe Beaufort 12-pakken gaan wat dat betreft nog een stapje ver der. er zijn 3 opvallende (en op vallend mooie kleurstellingen, na melijk azuurblauw met groen, hel derrood met zilvergrijs en zilver grijs met okergeel, stuk voor stuk gekombineerd met marineblauw. De nieuwe Beaufort 12 bekroonde regenpakken zijn verkrijgbaar bij de betere fietsenwinkels en sport zaken. De regenpakken zijn er in de maten XS, S, M. L, XL en XXL en kosten 99,-. (jack en broek, kompleet met diaagtasje). Pulsar Metropolis Pulsar introduceert onder de naam Metropolis een nieuwe lijn horloges. De Stichting Vergelijkend Wa renonderzoek heeft het grootste vergelijkend warenonderzoek uit gebracht op het gebied van verwar ming en warmwater tot nu toe. Er wordt merkeninformatie gegeven over 27 CV-ketels en 26 warm wa tertoestellen en 10 combikctels. Verder wordt er algemene infor matie gegeven over de diverse soorten toestellen die er zijn. Door middel van een stroom schema kan men bepalen welk soort toestel voor de eigen situa'ie geschikt is Vervolgens zijn binnen de onderzochte categorieën aanbe velingen gedaan van bepaalde merken en typen. Verder is een schema toegevoegd om een eigen kostenplaatje samen te stellen en op die manier de offertes van in stallateurs beter te kunnen verge lijken en beoordelen. Bij keuze van een warm watertoestel is het voor al van belang hoeveel comfort men in huis wil halen en of dit al of niet gekoppeld is aan de aanschaf van een nieuwe CV-ketcl. HET TESTRAPPORT De resultaten van het onderzoek zijn de vorm van een brochure ver krijgbaar vanaf i december a.s door overmaking van 6- op postgiro 1477321 ten name van Stichting VWO, Sweelinckplein 74, 2517 GS Den Haag onder ver- Het product-concept van deze lijn is geïnspireerd op de metro pool; wereldstad. De wereld waar in een samenspel tussen schoon heid en functionaliteit heerst; de wereld die de harmonie tussen gra tie en techniek symboliseert Ka rakteristieken die Pulsar heeft aan gepast aan de normen en waarden van deze tijd. Een nieuwe stijl die Pulsar verwoordt door middel van de term „retro-modern" Pulsar Metropolis onderscheidt zich van andere series door de indrukwek kende vorm, zachte contouren en glanzende „metaaltonen". De ver koopprijzen van deze nieuwe Pu- lar serie, welke uit 9 modellen be staat, variëren van 225,- tot 325,-. melding van „verwarming en warmwater". De resultaten van dit SVWO-on- derzoek worden ook gepubliceerd in het (decemberjnümmer van de Consumentengids en het (januari- I Jnummer van Koopkracht nieuwe regenpakken van AGU IRMINGHAM - Op de Bir- I gham Motor-show liet Dai- ;u Motor Company de auto- kennismaken met een twe generatie terreinwa- s, de Feroza. De fantasie- m Feroza is volgens Daihat- afgeleid van het Engelse >rd „ferocious" (ruig) en a (meisjesnaam). Met deze naam drukt Daihatsu de eigenschappen van de wagen uit; ruig en sterk enerzijds en aan genaam en plezierig anderzijds. Je moet er maar opkomen. Dankzij de ronde vormgeving, lagere opbouw en diverse aërodynamische foefjes oogt de Feroza aanmerkelijk min der robuust dan gebruikelijk bij dit type terreinauto's. Daihatsu gaat de wagen leveren met keus uit een P de Autotentoonstelling te lingham stond onlangs een tterend prototype sportauto, 220. Jaguar Cars gaat deze tie niet zelf produceren. Het g eet wordt overgedragen aan net opgerichte Jaguar Sport - dat aan de hand van reacties j het publiek bekijkt of het com- iheei haalbaar is een beperkt al te maken De XJ 220 bezit J middenmotor en vierwielaan- y ing. Deze 6.2 liter VI2 pro- j iemotor (met totaal 48 klep- n levert meer dan 500 pk en t de 1560 kg wegende massa topsnelheid van over de 320 kg i geven. Hij accelereert van 0- km/u in 12.0 sec Schuin naai n kantelende vleugeldeuren emakkelijkcn het in- en uit- per, voor de twee inzittenden 'a een schakelaar op hel dash- 'd sluit ie na hel instappen de ihatsu Feroza Resin Top deuren automatisch. Aan ue ach terzijde heeft de wagen een ver stelbare spoiler. De XJ 220 is het resiiltaat van ruim 3 V2 jaar ontwik kelingswerk. Een groep van 12 jaar Jaguar technici en ontwerpers Jaguar XJ 220 Schets van de 'crash'-box van BMW Volgens wetenschappelijk on derzoek ontstaat driekwart van alle blikschade aan auto's bij snel heden van 15 km/u en minder Naar aanleiding daarvan con strueerde BMW zijn bumper van de nieuwe 5- en 7-serie De bumper van deze limousines vangen nor maal gesproken aanrijdingen tot 4 km/u zonder blijvende schade op. De ontwikkelingsafdeling van BMW zit evenwel niet stil en reali seerde een technisch verantwoor de construktie die stoten tot 15 km/u schadevrij opvangt, wat een economische oplossing voor onge veer 75% van alle aanrijdingen zou kunnen betekenen, waarbij an ders cascoschade optreedt. Het sys teem maakt gebruik van twee zo genoemde crash-boxen die de ver binding vormen tussen de bum perophanging en de carrosserie. Deze crash-boxen hebben de „zwakte" om bij een aanrijding bo ven 4 km/u eerder te vervormen dan de langsdragers waarop zij zijn bevestigd Bij dergelijke aanrijdin gen is het dus voldoende om de bumper en de crash-boxen te ver- vangen. Een aanmerkelijke kosten besparing derhalve. Begin 1989 start Citroën met de verkoop van de BX en de BX Break, eventueel voorzien van vierwielaandnjving. In het laatste geval past Citroen een permanente aandrijving op alle wielen toe met drie differentiëlen; een voor-diffe rentieel. centraal differentieel met vergrendeling te bedienen via een knop op de middenconsool en een achterdifferentieel met een be perkte slip. Tegen meerprijs plaats men een anti-blokkeersysteem van de remmen, in combinatie met een Torsen achterdifferentieel. Deze overbrenging tesamen met de ho- gedruk hydraulische vering met constante bodemvrijheid en rij- hoogte (verstelbaar) staan borg voor een uitstekende wegligging. Onder de kunststoffen motorkap staat de bekende viercilindermotor met een inhoud van 1905 cm3, goed voor 79 kW (107 pk) bij 6000 tpm en een koppel van 163 Nm (16.6 kgm) bij 3000 tpm. Vanaf heden voegt Renault twee versies aan het toch al uitvoerige R 21 programma toe, de R 21 Passen ger en de R 21 Nevada Passenger Het betreft twee aantrekkelijke ge prijsde versies. De meeruitvoering op basis van de TL of TD omvat brede stiping op de flanken, schild- bumpers en beschermstrips met chroomstrip, toerenteller, oliepeil- meter en koelwatertemperatuur meter Tevens krijgt de Nevada ta pijt in de bagageruimte en een hoe- denplank erboven. Onlangs nam Ford een nieuwe, technisch geavanceerde vijfver snellingsbak in produktie. Ontwik keling en opzetten van produktie- j faciliteiten vergde een investering I van 580 miljoen gulden. In de eer- ste instantie vindt deze nieuwe vijf- bak plaats in de Transit en 4x4 I versies van de Sierra en Scorpio modellen. Komend voorjaar wor- den alle Sierra en Scorpiotypen er mee uitgerust. Voordelen van deze I „bak" zijn ondermeer een gunsti ger brandstofverbruik, groter scha- j keigemak, soepeler en geruislozer j werking en een hogere koppelver- werking. Dit allemaal dankzij vijf I specifieke kenmerken, zoals een geheel uit aluminium gegoten huis, tandwielen die in naaldlagers lo pen, uit delen samengestelde tand- wielen, schakelmechanisme met I twee schakelvorkassen en een ge- I synchroniseerde achteruit Softtop- en Hardtop-versie. Begin januari aanstaande komen de wa gens naar Nederland Afneembare kap werkten vrijwillig in hun vrije tijd aan het project. Sir John Egan, Chairman van Ja guar Cars, gaf als commentaar; „Ik ben zeer verheugd, dat het proto type op tijd klaar is voor deze show. Het is een passend moment om de wereld te laten zien, dat de stylisten en technici van Jaquar zich ook kunnen concentreren op een conceptcar-opdracht zoals deze De ervaring van Daihatsu met de Rocky is duidelijk te herkennen in de Feroza. De polyester kap van de Hardtop kan makkelijk vervangen worden door een cabrioletkap. Onder de motorkap van de Fero za staat een viercilindermotor met vier kleppen per cilinder en een bovenliggende nokkenas. Uniek voor terreinwagens. Dit blok met een cilinderinhoud van 15S9 cm3 I staat borg voor een maximum ver- mogen van 63 kW (86 pk) bij 6000 tpm en een maximum koppel van I 126 Nm bij 3500 tpm Deze cijfers gelden voor de carburatie-motor Daarnaast is een brandstofinjectie leverbaar. Dan geeft Daihatsu res pectievelijk 70 kW (95 pk) bij 5700 tpm en 128 Nm bij 4800 tpm op. Daihatsu ontwierp een nieuwe vijf- versnellingsbak plus hoge en lage gearing. Een topsnelheid van 150 km/u moet makkelijk haalbaar zijn. Vóór bezit de Feroza onafhan kelijke wielophanging met dubbele draagarmen en torsievering. Ach ter zit een starre as met bladveren. Deze combinatie biedt zowel de kracht voor zware terreinomstan- digheden als het comfort voor de normale weg. De leeg 1105 kg we gende terreinkrachtpatser heeft een lengte van 368 cm en een vrije grondspeling van 20.5 cm. Prijzen worden pas begin januari bekend gemaakt. De crash-box van BMW Is een vervormbare schakel tussen de hydraulische stootdemper en de langsdrager van de carrosserie. Autotest '89 sultaten soms opzienbarend zijn. Vooral de samenstelling van de uitlaatgassen kreeg extra aandacht. Zelfs het laatste nieuws van de Autosalon in Parijs en de Auto show in Birmingham is in Autotest '89 verwerkt. Autotest '89 biedt de consument veel leesgenoegen voor de prijs van 29,90.

Leusder Krant | 1988 | | pagina 7