nieuws voor de Gasservice Gelderland' biedt inderhoudsabonnement gasketel consument leusder krant ecember: ook doe-het-zelf-maand Jokon Plantenvoedsel Plus helpt roene planten de winter door Nu al vakantiewoning reserveren in 1990 Feestkleding niet alleen in december Hoe bepaal je in de winkel de warmte van een dekbed? Verhuizing magazijn Kruisvereniging Wintervoedering vogels Was wijs en bespaar energie DINSDAG 6 DECEMBER 1988 lecember is niet alleen een ind voor feestvierders. Veel het-zelvers nemen extra vrije en voor het opknappen van al- ei karweitjes. Wat daarbij op is de verschuiving in het soort 'kzaamheden. laast onderhoud zoals het schil- en en behangen, richt de doe zelver zich meer en meer op aing- en comfortverbetering. elzetten bijvoorbeeld was tot ir kort voorbehouden aan pro- ionals. Anno 1988 is het voor de meeste doe-het-zelvers een goed te behappen karwei. Een tweede verschuiving betreft de omvang van de activiteiten van de doe-het-zelver. Hij ga^t steeds grotere klussen te lijf. Daartoe in staat gesteld door beter gereed schap en nieuwe, speciaal op zijn wensen toegesneden produkten. Rigips doe-het-zelf-systemen bij voorbeeld, maken het plaatsen van binnenwanden, voorzetwanden, plafonds en dakbeschot, met be hulp van stalen profielen en gips- kartonplaten, tot een fluitje van een cent. Dé oplossing voor slech te, nauwelijks te herstellen muren. Als plafond gebruikt voor het weg werken van qua woonmode ach terhaalde balkenplafonds. Ook de toepassing in de vorm van een scheidingswand die van één (zol derkamer twee maakt, is populair. Het zijn maar een paar voorbeel den van de veelheid aan toepas singsmogelijkheden. Rigips geeft een apart magazine uit dat is gewijd aan de talrijke toepassingsmogelijkheden van deze doe-het-zelfsystemen. Het blad staat boordevol tips, sugges ties voor het beste aanpak, enzo voort. De opgenomen verbruiks- staten bijvoorbeeld, geven duide lijk weer wat de doe-het-zelver no dig heeft voor een karwei. Dat is handig want het voorkomt teveel kopen. Het blad is gratis verkrijg baar bij de meeste bouwmarkten en doe-het-zelfzaken. Het kan ook schriftelijk worden aangevraagd (Rigips, antwoordnummer 1, 4100 VP Vianen). LEUSDEN ZUID - Met ingang van vnjdag 16 december 1988 zal het uitleenmagazijn voor verpleegarti- kelen van de Kruisvereniging met meer m het kruisgebouw in Leus den Zuid zijn, maai" in de Spring plank aan de Asschatterweg 25 te genover 't Hamersveld. Meerder malen heb ik een lans gebroken voor de win tervoedering van vogels. De laatste keren heb ik enige tips in het algemeen gegeven en daarom ga ik er nu weer eens wat uitgebreider op in. Over wintervoedering lopen de meningen nogal uiteen. Er zijn deskundigen die bewe ren dat je de natuur aan zich zelf moet overlaten en dat je door bijvoedering luie vogels kweekt. Anderen zeggen dat door de mens de natuurlijke omstandigheden voor de vo gels dusdanig zijn veranderd dat we wel verplicht zijn ze te helpen. Persoonlijk gun ik ze het voordeel van de twij fel. Het is me trouwens altijd opgevallen dat door de meeste vogels alleen ge bruikt wordt gemaakt van onze hulp wanneer dit echt nodig is. Een mees pikt liever in een sappige spin dan in een pinda en een merel heeft liever een dikke regenworm dan een broodkorst. En daar boven komt het plezier wat we er zelf aan beleven. Wan neer we de voedering met enige zorg uitvoeren is het heel goed mogelijk zo'n vijf tien soorten vogels in ons achtertuintje te krijgen. Ze weten gauw waar wat te ha len is en ze hebben een prima geheugen. We zullen u wat tips geven over het voedsel wat de di verse vogelsoorten op prijs stellen, want u doet natuur lijk niet aan wintervoedering door eenvoudig wat brood en gekookte aardappelen naar buiten te gooien. Het beste is, ook al met het oog op de kat van de buren, om een voed- seltafel te maken of een over dekt voerhuisje om regen en sneeuw te weren. Let wel dat de ruimte tussen bodem en dak voldoende hoog is, want een vogel waagt zich alleen ergens onder als er, bij ge vaar, voldoende ruimte is om de vleugels uit te slaan. Maar daarover later meer. Eerst zullen we een paar soorten vogels bekijken die zelden of nooit op onze voer- tafel zullen komen, zoals het roodborstje en het winterko ninkje. Het winterkoninkje leeft van insekten en spinnen en de honger moet wel erg zijn als het van z'n dieet af wijkt. In erg strenge winters willen ze nog wel eens ge bruik maken van universeel voer, (verkrijgbaar in de die renwinkel). Omdat het win terkoninkje het voedsel dicht bij de grond zoekt, heeft het geen zin om voor hem het voer op de voertafel te strooien maar leg het, in kleine hoeveelheden, hier en daar op de grond. Ook het roodborstje wil er wel ge bruik van maken, ofschoon deze niet zo kieskeurig is als- het winterkoninkje. Het beste voer voor de roodborst is on gekookte havermout. Veel zal u dat niet kosten want u zult nooit meer dan één rood borstje in uw tuin aantreffen. Ook in de winter houdt het zich streng aan een territo rium. Vandaar ook dat het een van de weinige vogels is die ook in de winter zingt. Een roodborstje kan zo mak worden dat het binnenkomt en uit de hand eet. (wordt vervolgd) G.v.L. V/i 4Y ÉKKOi-M fS i Cj L. Er 15 voor moeders en dochters tijdens de decembermaand gelegenheid genoeg om zich van hun mooiste kant te laten zien Nicole en haar zusje Chantal kozen voor zwart-wit, terwijl moeder uit de kollektie van I Super-Confex een feestelijke rose jurk met zwarte noppen, stroken-rokje en een brede taille-accent koos. Het lijkt allemaal zo vanzelf- irckend, gastgestookte apparaten icn constant geruisloos en schoon warme werk. Het comfort van gebruik is zo vanzelfsprekend worden dat alleen de gasreke- ng de mensen er (helaas) nog aan :rinnert dat men gas gebruikt, en staat echter absoluut te weinig J bij de veiligheidsaspecten. Gas is ongevaarlijk. Gas wordt gevaarlijker wanneer er risico's ee worden genomen, ledereen de krantebenchten over kool- onoxyde-vergiftigingsgevallen, ;plosies e d. Regelmatig onder- >ud van gasgestookte apparatuur rkleint de risico's van calamitei- tot een minimum. Nog steeds blijkt echter dat een ierantwoord groot deel van de insumenten zich te weinig bewust Een groot aantal wintersporters is elk jaar verplicht door hun schoolgaande kinderen of door hun werk hun wintersportvakantie in de zeer drukke krokusweek door te brengen, zodat veel mensen vaak achter het net vissen of ge noegen moeten nemen met wat er over is gebleven. Daarom komt Interhome, de grootste verhuurder van hotels en vakantiewoningen in Europa, met het volgende aanbod men kan nu al een vakantiewoning reserveren in de krokusvakantie 1990 (24-2 - 3-3-1990) Mocht men om wat voor redenen dan ook deze woning weer willen annuleren, kan men dat tot 12 januari 1990 praktisch gratis doen. Interhome berekent dan alleen 30,- administratiekos ten. Deze zeer coulante regeling maakt het de wintersporter moge lijk zich zeker te stellen van de vakantiewoning van haar of zijn keuze Daarbij geldt in een groot aantal plaatsen vanaf 24 februari 1990 een lagere huurpijs. Bijvoor beeld in de plaats Chatel, in het geweldige skigebied Porte du So- leil, een 2-kamerappartement voor 4 personen kost m de week voor de krokusvakantie 1188,- en in de krokusvakantie slechts f 669,- per week. Voor meer informatie kan men terecht bij Interhome, Bouwerij 50, 1185 XX Amstelveen. Tel: 020- 436141. is van het belang van goed en regel matig onderhoud van gasinstalla ties die in de woning aanwezig zijn Uit huis-aan-huisonderzoeken blijkt dat ongeveer eenderde tot de helft van de huishoudens niet re gelmatig, of in het geheel geen on derhoud aan gasgestookte appara tuur laat plegen. Voor het verzor gingsgebied van de NV GAMOG betekent dit dat van zo'n 100.000 cv-ketels, gaskachel, geisers, boi lers e.d. absoluut niet bekend is in welke conditie deze apparaten zich bevinden. Goed onderhoud van gastoe- stellen is van levensbelang, zowel voor de verbruiker als voor de toe stellen zelf. Want aangezien van de veiligheid is ook de levensduur en bedrijfszekerheid van gasappara- ten ingediend met regelmatig on derhoud Er treedt minder slijtage op en de kans op storingen is mini maal. Het is hierbij uiteraard van essentieel belang dat het onder houd door een gastechnisch erken de installateur wordt verricht. Speciaal om het regelmatig on derhoud van gasgestookte appara tuur te stimuleren is de stichting „GASSERVICE GELDERLAND" (afgekort GSG) in het leven geroe pen. In nauwe samenwerking met de NV GAMOG worden de gascon- sumenten in het verzorgingsgebied van de NV GAMOG de mogelijk heid geboden om bij de GSG een onderhoudsabonnement af te slui ten. De GSG besteeds de werk zaamheden voor het onderhoud uit aan gastechnisch erkende installa teurs die bij de onderhoudersorga nisatie zijn aangesloten. Deze in stallateurs verrichten de werk zaamheden volgens een bestek on derhoud. Voor ieder gasapparaat waarvoor een abonnement kan worden afgesloten is zo'n bestek onderhoud opgesteld. Hierdoor staat de GSG gatani voor goed gas- werk. Voor de betaling van de abonne mentsgelden is volgens de organi satie consumentvriendelijke me thode gekozen. De incasso van de abonnementsgelden vindt name lijk maandelijks gelijktijdig plaats met de betaling van de voorschot nota van het gasgebruik. De beta ling verloopt dus via de NV GA MOG. Hierdor hoeft de consument niet in één keer de kosten voor het jaarlijkse onderhoud te betalen, maar vindt deze gespreid over het jaar plaats. De GSG gaat begin 1989 met haar activiteiten van start. De meeste groene kamerplanten van tropische of subtropische rsprong. Door kruisingen en Itmaatrcgclen gedijen deze inten ook in de huiskamer. lelangrijk is dat de natuurlijke tandigheden in huis zoveel mo- ijk worden benaderd. Afhanke- van het soort of ras verlangen planten een plek met veel (ïndi- zonlicht of juist schaduw, rmte en een relatief hoge lucht- htigheid. In tegenstelling tot de uurlijke omstandigheden, waar regentijden en droge perioden aar afwisselen, is het klimaat in huiskamer veel minder wisse- In de winter heeft het huiska- rklimaat'wel het nadeel dat de ïperatuur relatief stijgt, terwijl luchtvochtigheid veelal daalt, oral bladplanten met veel of e bladeren, zoals Ficus en Phi- endron, verbruiken veel vocht, ngezien warme en droge lucht hoge verdamping in het blad oorzaakt, wordt er veel vocht bladeren onttrokken Regel- tig sproeien is dan de beste ma nier om een te hoge verdamping, dus uitdroging, tegen te gaan Juist in deze voor de planten vaak „moeilijke" periode is het noodzakelijk om wekelijks plan tenvoeding te geven. Pokon plan tenvoedsel Plus voor groene plan ten gezond de winter door te hel pen. Het is rijk aan stikstof (N) dat no.dig.is voor de vorming van groe ne bladeren, terwijl er relatief wei nig fosfor (P) aanwezig is, waar door extreme groei achterwege blijft. De hoge concentratie stikstof komt geleidelijk beschikbaar zodat geen schade ontstaat door „over voeding" in de vorm van bladver branding Om de planten stevig heid te geven bevat Pokon planten voeding Plus voor groene planten, voldoende kalium Hierdoor wor den ze tevens beschermd tegen ziekte en plagen. Daarnaast bevat dit plantenvoedsel ook de noodza kelijke sporenelementen. Door de hogere concentratie is Pokon Plus voordeliger in aanschaf en gebruik dan gewoon plantenvoedsel. Stel, u wilt een dekbed kopen. Hoe weet u dan hoe warm het dek bed is? Daarom heeft het Keur merk- instituut IVHA een systeem van warmteklassen ontwikkeld. Som mige dekbedden zonder groenze- gel vermelden ook een „IVHA- warmteklasse". Het IVHA konsta- teert dat deze soms onjuist zijn. Let u daarom op het keurmerk „Goed gekeurd door de Nederlandse Ver eniging van Huisvrouwen". U heeft dan de zekerheid dat de warmteklasse juist is De warmte van een dekbed wordt bepaald door de dikte. Die dikte is afhankelijk van het soort vulling, de hoeveelheid vulling en de konfektionering. Voor konsu- menten is het zeer moeilijk te zien hoe warm een dekbed is. Reden waarom het IVHA een systeem van warmteklassen heeft ontwikkeld, klasse 1 komt overeen met 3 a 4 warme dekens, klasse 2 met 2 a 3 warme dekens en klasse 3 is verge lijkbaar met 1 a 2 warme dekens. Misleiding Het IVHA raadt u aan geen Al wordt de wasmachine niet ie dere dag gebruikt, toch loont het de moeite ook met dit apparaat zuinig om te gaan. Probeer daarom uw wasgoed zoveel mogelijk op te spa ren. Met een volle trommel wast de machine het zuinigst. Wanneer u toch een tussenwasje wilt doen, moet u gebruik maken van het zo genoemde spaarprogramma. De benodigde hoeveelheid water wordt dan aangepast waardoor u minder stroom gebruikt. Als u een witte was wilt draaien, kunt u bij moderne machines gebruik maken van de E-toets. Deze toets voert het 90-gradenprogramma uit op 60 graden en bespaart daarmee 25% aan stroom. Sla bovendien gerust de voorwas over als uw wasgoed met erg vuil is. Bij de PGEM weten ze alles over zuinig omgaan met elektriciteit Loop gerust eens binnen. waarde te hechten aan de vermel ding „IVHA-warmteklasse" op dekbedden zónder keurmerk. Het IVHA heeft zo'n met-goedgekeurd dekbed onderzocht. Volgens de in formatie zou het dekbed warm teklasse 1 zijn. Na onderzoek bleek dit echter warmteklasse 2 te zijn Dat is aanzienlijk kouder. Alleen bij goedgekeurde dekbedden kunt u zeker zijn dat het dekbed voldoet aan de opgegeven warmteklasse. Bovendien zijn goedgekeurde dek bedden niet alleen onderzocht op warmte-isolatie Het IVHA stelt bijvoorbeeld ook eisen aan afme tingen, knmp. sterkte en verdeling van de vulling. Momenteel zijn er 10 donzen en 3 synthetische dek bedden met groenzegel. Donzen dekbedden met keurmerk Bergstrasser 65% carréstep, warm teklasse 3, CorMeyer; Bergstrasser 65% buisbed, warmteklasse 2, CorMeyer; Bergstrasser 65% kas- settestep, warmteklasse 2, Cor Meyer, Bergstrasser 90% kasset- testep, warmteklasse 2, CorMeyer; Bergstrasser 90% carréstep, warm teklasse 3, CorMeyer; Bergstrasser 90% carré dubbeldekbed: enkel warmteklasse 3, dubbel warm teklasse 1, CorMeyer; Bergstrasser 90% buisbed, warmteklasse 2, CorMeyer; Bergstrasser 90% buis bed dubbeldekbed. enkel warm teklasse 3, dubbel warmteklasse 1, CorMeyer; Walra 65% carré, warmteklasse 2. Walra; Walra 90% carré, warmteklasse 1Walra. Synthetische dekbedden met keur merk Crown Super Comfort 100% po lyester. warmteklasse 2, Crown Bedding&Furniture, Hema 100% polyester, warmteklasse 2, Hema; Hema kinderdekbed 100% polyes ter, warmteklasse 2, Hema. Ook geeft het IVHA een brochu re uit met algemene informatie over dekbedden Deze is te bestel len door 5,25 (inkl. verzendkos ten) over te maken op girorekening 338944 t.n.v. Keurmerkeninstituut IVHA, Den Haag onder vermel ding van „Dekbedden". Terwijl de dagen korter en kou der worden, wordt het in huis steeds gezelliger. Het Sinterklaas feest is nog maar net voorbij of we beginnen alweer aan de voorberei dingen voor het Kerstfeest. Juist nu vinden we in de mode winkels en modewarenhuizen een ruime keus in feestkleding Daarbij is er voor elke smaak en elk budget wel iets mooi te koop. Voor de een zal dat een echte cocktailjurk of smoking zijn, voor een ander een glanzende rok-blouse-set of een modieus 6-knoops kostuum, ter wijl weer een ander de voorkeur zal geven aan een feestelijk zwart rokje met een mooie trui of een fraaie blazer-kombinatie. Het is maar net waar je van houdt, en wat je portemonnee toelaat Wat zegt nu „de mode" over de feestkleding voor de dames. Inspi ratiebron voor de feestmode was het tijdperk dat we „Barok" noe men. Daardoor zien we in de mo dewinkel (o.a. bij SuperConfex) veel warme kleuren (o.a rood, paars, groen, blauw), stoffen met een „Ottoman" (zijde) struktuur, taft en satijn, fraaie „versieringen" en dessins, het gebruik van „goud" en „zilver" en dat alles aangevuld met de altijd aanwezige feestkleu ren zwart en wit. en met invloe den uit de najaars/wintermode. Meneer kiest zijn feestkleding in overeenstemming met die van de hem omringende dames. Twijfelt hij wat passend is. bijvoorbeeld omdat hij niet weet wat de dames zullen dragen, dan zit hij met een donker kostuum altijd goed Wan neer hij. voor alle zekerheid, zorgt voor een extra das/strik en pochet, kan hij zich zonodig snel even „aanpassen" door middel van meer „klassieke" of juist meer „modische" accessoires' Wat die donkere kostuums betreft zit me neer dit jaar wel heel gunstig, want in de „normale" wintermode is het donkergekleurde 6-knoops kos tuum ruim aanwezig. Daardoor is voor hem, ondermeer bij Super Confex, waar men niet alleen stan- daardmaten maar ook veel „gro te"-, „lange"- en „buik"-maten in huis heeft, volop keus Tegenwoor dig wordt echte feestkleding weer steeds vaker gedragen, naar een feestje, de schouwburg, een con cert of bij een dineetje. Er dienen zich vanzelf allerlei feestelijke ge legenheden aan wanneer je de pas sende kleding eenmaal gekocht hebt. Op de kinderafdelingen is er daarom volop keus in beeldige „kleine heren" overhemden, veel al zwarte pantalons (bij SuperCon fex met bijpassende „bretels"), on deugende vlinderstrikjes, schattige jurkjes, pakjes, blouses en rokjes in vooral zwart, wit en zwart/wit en opgevrolijkt met kleurige (o.a. hard rose) accessoires. Net als hun moeders kiezen ook de kleine „da mes" voor fantasievolle panties (of mooie kniekousen) en glanzende schoenen.

Leusder Krant | 1988 | | pagina 5